Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεξ ..και οταν ερθει η ώρα...τι θα εχετε κανει...σαν γονεις?


Recommended Posts

 

τελος οταν μιλαμε για σεξουαλικοτα δεν πρεπει να την αποσυνδεουμε ποτε απο τη συναισθηματικη βαρυτητα και επενδυση που πρεπει να υπαρχει, αυτο ειναι το α και το ω που πρεπει να υπογραμμιζεται καθε φορα που μιλαμε για σεξ και προστασια

 

Όπως τα λές. μάλιστα με το συναισθηματικό κομμάτι μπορούμε να ξεκινήσουμε από νωρίς ΚΑΙ με το παράδειγμά μας. Επίσης αυτό που λες για την απόσταση.... μπορείς να ακούγεται περίεργο αλλά είναι σοφό. Έχω φίλη που ενώ για χρόνια ακολουθούσε την τακτική της ... φιλίας με τα παιδιά της (είχαν και μικρή διαφορά ηλικίας), κάποια στιγμή ήρθε σε τόσο δύσκολη θέση που τους ούρλιαζε: Μα καλά, δεν έχετε κανέναν .... φίλο να πάτε να τα πείτε???????

Αν γίνει σωστή δουλειά μέχρι την εφηβεία, δεν χρειάζονται λεπτομέρειες.:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να προσθέσω κάτι που μου έλεγε η γιαγιά μου και το λέω στα παιδιά μου από βρέφη. "Όταν ένας άλλος άνθρωπος μας λέει ΟΧΙ, εννοεί ΟΧΙ. Αν θέλει μπορεί να μας πει ΝΑΙ, αλλά μέχρι τότε εμείς ακούμε το ΟΧΙ και το σεβόμαστε. Κι εμείς, όταν λέμε ΟΧΙ, εννοούμε ΟΧΙ και όταν λέμε ΝΑΙ, εννοούμε ΝΑΙ".

Η κουβέντα αυτή με γλίτωσε, ανάμεσα στα άλλα και από πολλές χειριστικές συμπεριφορές, και νομίζω ότι είναι χρήσιμο να την επαναλαμβάνουμε στα παιδιά μας με κάθε ευκαιρία, σε κάθε ηλικία. Στο σεξουαλικό, ακόμα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, συμφωνώ σε όλα. Θέλω όμως να προσθέσω ότι στο ρυθμό της ενημέρωσης, πρέπει να μας καθοδηγεί το ίδιο το παιδί. Δεν πρέπει να πηγαίνει ο γονιός 'μπροστά', αλλά να περιμένει να δημιουργηθεί η ανάγκη στο παιδί.
Συμφωνω....αν δεν πηγαινουμε 'πισω' :D αλλα δεν πηγαινουμε και 'μπροστα' ειναι και αυτο ενα δειγμα οτι ουτε υποτιμουμε ουτε και υπερτιμουμε το γεγονος.

 

 

τελος οταν μιλαμε για σεξουαλικοτα δεν πρεπει να την αποσυνδεουμε ποτε απο τη συναισθηματικη βαρυτητα και επενδυση που πρεπει να υπαρχει, αυτο ειναι το α και το ω που πρεπει να υπογραμμιζεται καθε φορα που μιλαμε για σεξ και προστασια

αχ αυτο το προφυλακτικο...απο τωρα σκεφτομαι οτι ΙΣΩΣ καποια φορα να μην το χρησιμοποιησει και ερχεται το εμφραγμα...

 

Αν γίνει σωστή δουλειά μέχρι την εφηβεία, δεν χρειάζονται λεπτομέρειες.:lol::lol::lol::lol:

ετσι πιστευω και εγω...

και επισης κατι που θυμηθηκα...η πραξη και η θεωρια. Δεν ειναι δυνατον να προσπαθουμε να τους μαθουμε καποια πραγματα και απο την αλλη ειτε οι πραξεις μας ειτε οι αναφορες μας να δειχνουν οτι μονο στη θεωρια τα παμε καλα ;). Πρεπει ο,τι λεμε να το στηριζουμε και ολας.

Link to comment
Share on other sites

εμεις το χρησιμοποιουσαμε παντα το προφυλακτικο? δεν λεω οτι ειναι το σωστο

Εγω οχι!!!:oops: Με θεωρω μια τυχερη απλως....ουτε καποιο σοβαρο νοσημα, ουτε ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη ουτε καποιο απλο ΣΜΝ. Αλλα τι να τους πεις καλε?? Ισως να ειναι και το πρωτο ψεμα που θα τους πω:cool:.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οχι!!!:oops: Με θεωρω μια τυχερη απλως....ουτε καποιο σοβαρο νοσημα, ουτε ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη ουτε καποιο απλο ΣΜΝ. Αλλα τι να τους πεις καλε?? Ισως να ειναι και το πρωτο ψεμα που θα τους πω:cool:.....

 

Μαζί με το ότι κάπνιζα περί τα δύο πακέτα στα 20-30:oops::oops::oops:

(μετά το έκοψα όμως, δεν πιάνεται?)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...