Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευχάριστα συμπτώματα εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Όλο λέμε για πρηξίματα, αναγούλες, δυσκοιλιότητες και τέτοια.

 

Αλλά έχει και τα καλά της συμπτώματα η εγκυμοσύνη. Αυτό που θυμήθηκα τώρα με τη δεύτερη εγκυμοσύνη είναι το θέμα των μαλλιών.

 

Τα μαλλιά μου είναι σε απίστευτη φόρμα. κατ'αρχήν, δε λερώνονται ρε παιδιά, δεν ξέρω πώς να το πω, έχω την αίσθηση ότι και μια βδομάδα να μείνω άλουστη δε θα φαίνεται. Κάθονται πιο καλά, σαν πιο λαμπερά μου φαίνονται... τί να πω... μήπως είναι ιδέα μου;

 

'Η μήπως έχει καμιά άλλη κανα άλλο καλό που ήρθε με την εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το καλύτερο: φεύγει το άγχος...(ή μειώνεται κατά πολύ!).Το'χω πει και θα το ξαναπώ, αν τις ορμόνες της εγκυμοσύνης τις πουλούσαν στο φαρμακείο θα γίνονταν ανάρπαστες!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μαλλια μου και μενα ηταν στην καλυτερη φαση τους όταν ημουν έγκυος :cool::cool: .. Ωραια υφή και έστρωναν με δυο βουρτσιες :P:P ... Τα ειχα καταευχαριστηθει...

 

Μετα βεβαια ηρθε η πικρα της τριχοπτωσης και καλα που εχω μπολικο μαλλι γιατι θα ειχα μεινει φαλακρη :?:?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε πανικοβάλω αλλά όταν σταματησα τον θηλασμο τα μαλλια μου επεφταν τουφες... Και οχι μονο τα δικα μου... Ειναι που επανερχονται σιγα σιγα οι ορμονες στα φυσιολογικά τους...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα τα μαλλιά μου είναι σε καλύτερη κατάσταση από πριν.

Μετά την εγκυμοσύνη δηλαδή μπορεί να έχεις τριχόπτωση? Ωχ :shock:

 

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.

ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με τα μαλλιά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ισχύει, όπως και επίσης η τριχόπτωση μετά τη γέννα. Εμένα άρχισε γύρω στο δίμηνο μετά τη γέννα και συνεχίζει ακάθεκτη.

 

Τα μαλλιά μου όντως ήταν στα πάνω τους όσο ήμουν έγκυος. Από την άλλη, δεν ένιωσα να ομορφαίνω εξωτερικά (λαμπερή επιδερμίδα και τέτοια) ίσως από την κούραση. Όμως, παιδιά, κατά τα άλλα, ένιωθα μια θεά ! - δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς, ιδίως από τον 4ο ως τον 7ο μήνα. Ειδικά την άνοιξη, σκεφτόμουν ότι όπως ανθίζει η φύση ανθίζω κι εγώ, και άλλες τέτοιες κουλαμάρες :lol::lol::lol: όπως έχω πει, είμαι ψωνάρα. Γενικά, ένιωθα μια ευφορία, μια ευτυχία - βοηθάει βέβαια που όλοι σε έχουν στα ώπα ώπα (εκτός από τον εργοδότη μου γκρρρ).

 

Τώρα, μου λείπει αυτό κι ανυπομονώ να ξαναμείνω έγκυος - αν και ο γιατρός μου το απαγόρευσε για τους επόμενους 6 μήνες - άτιμη καισαρική :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λαμπερό δέρμα στο πρόσωπο και πολύ μου αρέσει...

Μαλλιά πάντα είχα λαμπερά οπότε τώρα δεν μπορώ να δω διαφορά...

και τριχόπτωση έχω τώρα που είμαι έγκυος πολύ όπως και είχα πολύ και πριν...δεν θέλω να δω τι θα έχω μετά...θα τα κόψω κοντά μου φαίνεται...

Παρ όλες τις αναγούλες, εμετούς, γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση κλπ δεν ξέρω που το βρίσκω αλλά έχω μεγάλο αίσθημα ψυχικής ανάτασης...πολύ σημαντική και πολύ χαρούμενη (όταν δεν είμαι χάλια)!...:D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα μαλλιά μου είναι σε καλύτερη κατάσταση από πριν.

Μετά την εγκυμοσύνη δηλαδή μπορεί να έχεις τριχόπτωση? Ωχ :shock:

 

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.

ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ?

 

Μην τρομάζετε!

Τα μαλλιά που ΔΕΝ πέφτουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ενώ κανονικά θα έπεφταν) πέφτουν μετά μαζεμένα :wink:

Και το μαλλί ξαναγυρίζει στη φυσική του κατάσταση.

Συνήθως η τριχόπτωση ξεκινάει γύρω στους 3 μήνες μετά τη γέννα.

Στο χωριό της κοπέλας που μου κρατάει τον Κωστή λένε:

'Όταν αρχίσουν να πέφτουν τα μαλλιά σου, το μωρό σε γνωρίζει' :D:D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα πέφτουν με τους ίδιους ρυθμούς... απλά δεν λαδώνουν όπως παλιά...

Ένα πολύ καλό που έχω δει με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης είναι πως δεν έχω βγάλει ούτε δείγμα από σπυράκι στο πρόσωπο. Μακάρι να κρατήσει για πάντα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα πέφτουν και λαδώνουν επίσης όπως πριν.

Απογοήτευση!

 

Και έβγαλα πρώτη φορά στη ζωή μου πανάδες, οπότε δεν λάμπει και ιδιαίτερα η επιδερμίδα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...