Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΟΔΟΝΤΡΙΑΤΡΟΣ - ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ


Recommended Posts

Ο μικρός μου χρειάζεται 7 σφραγίσματα και 1 απονεύρωση - θήκη. Δεν ξέρω πως το καταφέραμε όλο αυτό. Ο παιδοοδοντρίατρος μας είπε ότι η διαδικασία έχει ως εξής: δένει το παιδί με κάποιες ζώνες, σαν αυτές του καθίσματος αυτοκινήτου και δουλεύει έτσι για περίπου μισή ώρα σε δύο ραντεβού. Η εναλλακτική είναι να κάνει ολική αναισθησία και σε μία ώρα να έχει τελειώσει. Έχετε σχετικές εμπειρίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια!

Αυτή η μέθοδος λέγεται οδοντιατρική φασκιά και χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που δεν συνεργάζεται με τίποτα το παιδί. Εσένα είναι τελείως αρνητικός; Αποκλείεται να συνεργαστεί;Αν συνεργάζεται από μόνος του, κρίμα είναι να ξεκινήσει κάπως έτσι η σχέση του με τον οδοντίατρο.

Για τη γενική αναισθησία, δεν το συνιστώ με τίποτα. Είναι η έσχατη λύση, κυρίως εφαρμόζεται σε άτομα με ειδικές ανάγκες.

Για μέθη δεν σου μίλησε; Κάποιο φαρμακο που δίνουν δηλ. στο παιδι για να είναι πιο συνεργάσιμο.Σε ποια περιοχή μένεις; Για Πάτρα μπορώ να σου συστήσω παιδοδοντίατρο που μου είχε πει πως την παιδοδ. φασκιά τη χρησιμοποιεί σαν έσχατη λύση.

Αν δεν είναι εντελώς αρνητικός ο μικρός, θα συνεργαστεί πάντως. Εγώ είχα κάνει σφαγίσματα σε κοριτσάκι 4 ετών και δεν είμαι παιδοδοντίατρος, και μου έχει τύχει και παιδί 8 ετών να μην κάθεται με τίποτα. Η στάση του εξαρτάται από το το έχει ακούσει και δει από εσας. Π.χ. το κοριτσάκι που σου λέω, είχε δει πολλές φορες τη μαμα του που ερχόταν και μετά έκατσε χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

N76, ο μικρός είναι αρνητικός. φαντάσου ότι δοκιμάσαμε σε οδοντίατρο φίλη μου, που την γνωρίζει και εκτός ιατρείου δηλαδή, και δεν κάθισε. Μένουμε Πάτρα. Δοκιμάσαμε σε κάποια παιδοοδοντίατρο γυναίκα και προσπάθησε με την βία να τον συγκρατήσει για να δεί τι χρειάζεται με αποτέλεσμα να αντιδράσει και να μην συνεργαστεί καθόλου. Ομολογώ οτί δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος της απέναντι στο παιδί.Τώρα πήγαμε σε άλλον, κάθησε να τον εξετάσει αλλά σταματήσαμε ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και ετσι μεγαλωνουνε τα παιδακια....γινονται μεγαλα.....και ετσι και παει να βαλει το χερι του ο οδοντιατρος.....τρωει τη σφαλιαρα:D:D:D:D:D

(εκανα και ριμα)

 

....οχι δεν ειμαι ο οδοντιατρος....εγω δινω τη σφαλιαρα......:D:D:D:D

 

τα δικα μου πως θα τα παω σε οδοντιατρο?????

 

εχω απιστευτες αναμνησεις απο τη καρεκλα....τα δοκιμασαν ολα...

απορια μου....γιατι μικρη μου εβγαζαν 7-7 σφραγισματα και μετα τιποτα???

ειναι τα νεα δοντακια να φανταστω?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Ως οδοντίατρος να σας πω τα εξής:

 

Βούρτσισμα:

Τα δοντακια τα ''βουρτσίζουμε'' απο την στιγμή που ανατελλουν στο στόμα. δλδ απο το πρωτο κιόλας δοντι. Υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά ''δαχτυλάκια'' απο σιλικόνη που τα φοράμε στο δαχτυλο μας και απαλα τρίβουμε το δόντι ή με σκέτο νερό ή χαμομηλάκι. Αν μπορούμε αυτο το κάνουμε καθημερινά, για να μαθαίνει το μωρό στην διαδικασία και να διατηρούνται τα δοντια καθαρά.

 

Επίσκεψη στον οδοντίατρο:

Πριν την επισκεψη στον οδοντίατρο, δεν πρεπει να λετε στο παιδί οτι πχ ''δεν θα πονέσεις αγάπη μου'' ή ''δεν θα σου κανει κατι κακό'' ή ''δεν θα σου κανει ενεση, απλά θα δει τα δοντάκια σου''

 

γιάτί για το παιδί αυτο μεταφράζεται σε: θα πονέσω, θα μου κανει κατι κακό, θα μου κανει ενεση...

 

ολες αυτες οι λεξεις ειναι αρνητικές! τις αποφεύγουμε!

 

Χρόνος πρώτης επίσκεψης:

Καλό είναι να προγραμματίζεται γύρω στον πρώτο χρόνο. Ετσι το παιδί εξοικειώνεται με το οδοντιατρικό περιβάλλον, αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι ο γιατρός θα δει τα υπάρχοντα δόντια, θα σας ενημερώσει για διάφορα θέματα που πιθανώς δεν γνωρίζετε και για το αν υπαρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Ελπίζω να σας φάνηκαν χρήσιμες αυτες οι πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Ως οδοντίατρος να σας πω τα εξής:

 

Βούρτσισμα:

Τα δοντακια τα ''βουρτσίζουμε'' απο την στιγμή που ανατελλουν στο στόμα. δλδ απο το πρωτο κιόλας δοντι. Υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά ''δαχτυλάκια'' απο σιλικόνη που τα φοράμε στο δαχτυλο μας και απαλα τρίβουμε το δόντι ή με σκέτο νερό ή χαμομηλάκι. Αν μπορούμε αυτο το κάνουμε καθημερινά, για να μαθαίνει το μωρό στην διαδικασία και να διατηρούνται τα δοντια καθαρά.

 

Επίσκεψη στον οδοντίατρο:

Πριν την επισκεψη στον οδοντίατρο, δεν πρεπει να λετε στο παιδί οτι πχ ''δεν θα πονέσεις αγάπη μου'' ή ''δεν θα σου κανει κατι κακό'' ή ''δεν θα σου κανει ενεση, απλά θα δει τα δοντάκια σου''

 

γιάτί για το παιδί αυτο μεταφράζεται σε: θα πονέσω, θα μου κανει κατι κακό, θα μου κανει ενεση...

 

ολες αυτες οι λεξεις ειναι αρνητικές! τις αποφεύγουμε!

 

Χρόνος πρώτης επίσκεψης:

Καλό είναι να προγραμματίζεται γύρω στον πρώτο χρόνο. Ετσι το παιδί εξοικειώνεται με το οδοντιατρικό περιβάλλον, αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι ο γιατρός θα δει τα υπάρχοντα δόντια, θα σας ενημερώσει για διάφορα θέματα που πιθανώς δεν γνωρίζετε και για το αν υπαρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Ελπίζω να σας φάνηκαν χρήσιμες αυτες οι πληροφορίες!

 

σε ευχαριστούμε πολύ!!

 

τον 1ο χρονο??

 

αμάν!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ως οδοντίατρος να σας πω τα εξής:

 

Βούρτσισμα:

Τα δοντακια τα ''βουρτσίζουμε'' απο την στιγμή που ανατελλουν στο στόμα. δλδ απο το πρωτο κιόλας δοντι. Υπάρχουν στα φαρμακεία ειδικά ''δαχτυλάκια'' απο σιλικόνη που τα φοράμε στο δαχτυλο μας και απαλα τρίβουμε το δόντι ή με σκέτο νερό ή χαμομηλάκι. Αν μπορούμε αυτο το κάνουμε καθημερινά, για να μαθαίνει το μωρό στην διαδικασία και να διατηρούνται τα δοντια καθαρά.

 

 

Άρα δεν επιράζει που δεν χρησιμοποιούμε οδοντόκρεμα. Ναι αυτό με το χαμομήλι μου το είπε και ο παιδίατρος και το έχανα στα πρώτα δόντια που καθότανε με αποστειρωμένη γάζα.

 

Σ'ευχαριστούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν επιράζει που δεν χρησιμοποιούμε οδοντόκρεμα. Ναι αυτό με το χαμομήλι μου το είπε και ο παιδίατρος και το έχανα στα πρώτα δόντια που καθότανε με αποστειρωμένη γάζα.

 

Σ'ευχαριστούμε!!

 

Γινεται και με αποστειρωμένη γάζα! Απλά με την μαλακή αυτη οδοντόβουρτσα έχεις καλύτερο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...