Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίσκεψη παιδοψυχολόγου στο σπίτι με δώρο αφίσα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Μόλις μου ήρθε μια κυρία στο σπίτι χωρίς ραντεβού η οποία με φόρτισε αρκετά και θα ήθελα να μάθω εαν έχει επισκευτεί και εσάς καθώς δεν έμαθα τον πραγματικό λόγο της επίσκεψης της.

Μου είπε ότι είναι παιδοψυχολόγος και έπρεπε να συμπληρώσουμε ενα ερωτηματολόγιο. Άρχισε να με ρωτάει λοιπόν για το 1ο μου παιδί που θα κλείσει φέτος τα 4. Με ρωτησε πως το αντιμετωπιζουμε οταν δεν ακούει, κανει ζημιες κλπ. εαν του βαζουμε τις φωνες η εαν του δίνουμε καμιά στον ποπό ή αν το βάζουμε τιμωρία κλπ. Εγω της ειπα οτι δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να πω σε εναν ξενο τι κανω με το παιδι μου και μου ειπε για να δουμε αν υπαρχουν προβληματα στο σπιτι κλπ και να δωθει βοηθεια δωρεαν. Της ειπα οτι εμπιστεύομαι λιγους ανθρωπους οπως τον παιδιατρο μου, την παιδοψυχολογο στον παιδων που μας εχει γραψει λογοθεραπειες και οτι δεν μπορω να συζητησω μαζι της και οκ το παραδεχομαι δεν ημουν αρκετα ευγενικη ήμουν κάπως απόμακρη γιατί έχω και ένα μωρό που θηλάζει, είχα το άγχος του για να φαει και δεν είχα τον χρονο της. Ετσι μου ειπε οτι αφου το παιδι κάνει λογοθεραπειες υπαρχει πρόβλημα στο σπιτι (λογοθεραπειες της ειπα οχι ψυχοθεραπειες....γιατι αυτο αποτελεί προβλημα???) ότι δεν ημουν καθόλου ευγενική και άλλη φορα να μην κλείνω ραντεβού (που δεν έκλεισα ραντεβού ).

Τέλος πάντων δεν μου αρεσε το γεγονος οτι ηρθε στο σπιτι μου για να με κρινει και να μου πει οτι εχω προβλημα επειδή δεν ηθελα να συζητησω μαζι της.

Τελος, πριν φυγει εβγαλε να μου δωσει μια αφισα με ζωακια. Αυτό ήταν το δώρο. Την ρωτησα αν πουλάει παραμυθια και μου ειπε οχι.

Πριν 4 χρονια στο 1ο μου παιδι ειχε ερθει μια κυρία παλι με καποιο ερωτηματολόγιο που ηταν και αυτη παιδοψυχολόγος, μου ειχε αφησει φευγοντας ακριβως την ιδια αφίσα σαν δωρο και αφου ειχαμε κανει το ερωτηματολόγιο μετα αποδείχθηκε οτι ηθελε να μου πουλησει παραμύθια κοστους 300ευρω!

Τι γνωμη εχετε για όλα αυτα, εχει ερθει σε καμια σας? Ποιος ηταν τελικα ο σκοπος της αφου μου ειπε οτι δεν πουλάει παραμυθια?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δηλαδή χτύπησε το κουδούνι άγνωστη χωρίς ραντεβου και της άνοιξες και πιάσατε κουβέντα??? Μάλλον παραπάνω ευγενική από ότι έπρεπε ήσουν. Σου είπε αν ήταν από κάποια εταιρεία από κάπου???

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 χρονια στο 1ο μου παιδι ειχε ερθει μια κυρία παλι με καποιο ερωτηματολόγιο που ηταν και αυτη παιδοψυχολόγος, μου ειχε αφησει φευγοντας ακριβως την ιδια αφίσα σαν δωρο και αφου ειχαμε κανει το ερωτηματολόγιο μετα αποδείχθηκε οτι ηθελε να μου πουλησει παραμύθια κοστους 300ευρω!

Ένα πράγμα είναι σίγουρο, πως η κυρία αυτή (και η άλλη που είχε έρθει πριν 4 χρόνια) δεν είναι παιδοψυχολόγος.

 

Τι γνωμη εχετε για όλα αυτα, εχει ερθει σε καμια σας? Ποιος ηταν τελικα ο σκοπος της αφου μου ειπε οτι δεν πουλάει παραμυθια?

Κάτι άλλο θα έβρισκε να σου πουλήσει κι αυτή. Αν όχι παραμύθια, καμιά ιατρική εγκυκλοπαίδεια, κανένα βιβλίο για γονείς, κανένα "εκπαιδευτικό" παιχνιδάκι....

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην βάζεις στο σπίτι σου αγνώστους. Τελεία παύλα. Και αν σου πουλάνε το παραμύθι του ψυχολόγου, τους λες ευχαριστώ πολύ, είναι ο άντρας μου παιδοψυχολόγος (τι σύμπτωση!!), πώς λέγεστε μήπως σας ξέρει; :P

Link to comment
Share on other sites

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην βάζεις στο σπίτι σου αγνώστους. Τελεία παύλα.

 

Αυτό! Είναι πολύ επικίνδυνο να βάζεις μία άγνωστη στο σπίτι ειδικά αφού έχεις μωρό παιδί. Με όλα αυτά που γίνονται πλέον χρειάζεται προσοχή!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηραν τηλ. Την μητερα μου (εγω δεν εχω σταθερο τηλ.και οπου χρειαζεται δινω το δικο της), και της ειπαν να ερθει μια κυρια για ερευνα και με ενα δωρακι και η μητερα μου δεν ηξερε και ειπε ναι και της ειπαν οτι θα ξανα καλεσουν. Ε και μετα απο 5 λεπτα χτυπησε το κουδουνι και της ανοιξε η μητερα μου. Το ξερω κακως της ανοιξε.

Μας ειπε οτι ειναι απο τον παιδων Πεντέλης

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε έρθει μία κυρία από το Κέντρο Πρόληψης Δυσλεξίας και φεύγοντας μου είχε αφήσει αφίσα με ζωάκια. Δεν είχε συστηθεί ως παιδοψυχολόγος και δεν θυμάμαι τίποτα για ερωτηματολόγιο. Κάτι ερωτήσεις πάντως όντως μου είχε κάνει. Ήθελε να μου πουλήσει κάτι cd με κάτι παραμύθια για να έχει το παιδί μου καλή εκφορά του λόγου και να μην πάθει δυσλεξία! Τεσπα..

 

Τα στοιχεία μου τα είχε πάρει από το μαιευτήριο όπου γέννησα. Αν και δεν θα έπρεπε, τα δίνουν απʼ ότι φαίνεται. Εκτός κι αν είχε περάσει καμία εκπρόσωπός τους και τα είχα δώσει εγώ η ίδια χωρίς να το συνειδητοποιήσω, έτσι ζαλισμένη που ήμουν από την καισαρική την πρώτη μέρα... Εμπόριο όλα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα στοιχεία τα παίρνουν από τις εταιρίες που αφήνουν δείγματα στο μαιευτήριο και ζητάνε όνομα και διεύθυνση για να σας για να στείλουν κουπόνια κλπ ; Εγώ πάντως δεν έδωσα τα στοιχεία μου στην κυρία που ήρθε να μου δώσει τα δείγματα και ούτε ήρθε κανείς στο σπίτι ούτε πήραν τηλέφωνο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε έρθει μία κυρία από το Κέντρο Πρόληψης Δυσλεξίας και φεύγοντας μου είχε αφήσει αφίσα με ζωάκια. Δεν είχε συστηθεί ως παιδοψυχολόγος και δεν θυμάμαι τίποτα για ερωτηματολόγιο. Κάτι ερωτήσεις πάντως όντως μου είχε κάνει. Ήθελε να μου πουλήσει κάτι cd με κάτι παραμύθια για να έχει το παιδί μου καλή εκφορά του λόγου και να μην πάθει δυσλεξία! Τεσπα..

 

Τα στοιχεία μου τα είχε πάρει από το μαιευτήριο όπου γέννησα. Αν και δεν θα έπρεπε, τα δίνουν απʼ ότι φαίνεται. Εκτός κι αν είχε περάσει καμία εκπρόσωπός τους και τα είχα δώσει εγώ η ίδια χωρίς να το συνειδητοποιήσω, έτσι ζαλισμένη που ήμουν από την καισαρική την πρώτη μέρα... Εμπόριο όλα.

 

1) Δεν υπάρχει Κέντρο Πρόληψης Δυσλεξίας και ως τίτλος ειναι αστείος

2)Τα παραμυθια, το διαβασμα και τα πλουσια ερεθισματα σίγουρα καλλιεργουν γλωσσικα ενα παιδι αλλα δεν μπορουν να προλαβουν την εμφανιση της δυσλεξιας.

3) Κανείς αξιόλογος επιστήμονας δεν θα πει οτι σας πουλαει παραμυθια για να μην παρουσιασει το παιδι σας χαρακτηριστικα μαθησιακων δυσκολιων

Οποιοσδηποτε παρουσιαστει ως ψυχολογος ζητηστε του αδεια ασκησεως επαγγελματος και οτι θα ενημερωσετε το Συλλογο Ελληνων Ψυχολογων να δειτε οτι θα εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή με τα παραμύθια ειχε έρθει και σε μένα. Λεχώνα με 2 μωρά στο σπίτι μου είπαν για μια έρευνα και ένα δωράκι.Μου είπαν μάλιστα ότι η κυρία που θα έρχοντον θα ήταν παιδίατρος( δεν ξέρω άν ήταν στα αλήθεια πάντως σίγουρα αποτυχημένη για να πουλάει βιβλία) Τελικά ήταν απο τη ''συγχρονη μητέρα'' και πουλούσαν παραμύθια των 300 ευρώ. Τους πήτα τηλέφωνο και τους έβρισα. Πλήρη εξαπάτηση για να μπούν στο σπίτι μας να με απασχολήσουν λεχώνα γυναίκα με 2 μικρά μωρά. Στη συνέχεια έβρισα το μαιευτήριο το οποίο είχα δώσει τα στοιχεία μου το τηλέφωνό μου , τις ηλικίες των παιδιών μου , ίσωσ και τη διεύθυνσή μου. (ποιόσ ξέρει τι μπορεί να συμβεί ???/)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα! Αυτό το είχα ξεχάσει! Και σε εμένα όταν είχα γεννήσει το 1ο μου παιδί είχε έρθει μια που αν θυμάμαι καλά μου συστήθηκε ως παιδίατρος, μου έκανε πολλές άβολες ερωτήσεις και η κατάληξη ήταν αυτά τα οπτικοακουστικά (cd με παραμύθια) μεγάλου κόστους.

Άρα προφανώς τα στοιχεία είναι απ τα μαιευτήρια (αν θυμάμαι καλά την είχα ρωτήσει και μου είχε απαντήσει πως είχα συναινέσει σε αυτή την επίσκεψη!).

Μόλις έφυγε σκέφτηκα πόσο ανόητη ήμουν που της άνοιξα αλλά δεν θα το έκανα αν ήμουν μόνη με το μωρό στο σπίτι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με πηραν τηλ. λιγες μερες αφου ειχα βγει απο το μαιευτηριο. Μου ειπαν οτι ηθελαν να με επισκεφτουν για να συμπληρωσω ενα ερωτηματολογιο σε σχεση με τις μεθοδους διαπαιδαγωγησης που χρησιμοποιω, και θα εδιναν καποιο δωρο.

 

Ρωτησα που βρηκαν τα στοιχεια μου και δεν θυμαμαι τι απαντησαν. Μετα ρωτησα καθαρα : ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ? η απαντηση ηταν καταφατικη, οποτε ειπα "οχι"...

Τα στοιχεια μου παντως τα ειχα δωσει στο μαιευτηριο σε καποια κυρια που προωθουσε τα pampers.

To μαιευτηριο εχει δικαιωμα να δινει στοιχεια σε τριτους?

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεια μου παντως τα ειχα δωσει στο μαιευτηριο σε καποια κυρια που προωθουσε τα pampers.

To μαιευτηριο εχει δικαιωμα να δινει στοιχεια σε τριτους?

 

Μα αυτό μου κάνει και εμένα εντύπωση, δεν είναι προσωπικά δεδομένα;

Γι'αυτό είπα και πιο πάνω ότι ίσως τα παίρνουν από τις εταιρίες με τα δείγματα.

Σε εμένα και σε μια φίλη μου που μιλήσαμε τώρα και τη ρώτησα που δεν είχαμε δώσει στοιχεία δεν εμφανίστηκαν - ήμασταν σε διαφορετικά μαιευτήρια (Λητώ & Ιασώ).

Σε εσάς που ήρθαν σπίτι σας είχατε συμπληρώσει τη φόρμα για τα δείγματα;

Γιατί αν τα στοιχεία διαρρέουν από τα μαιευτήρια είναι απαράδεκτο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

oresmy, το όνομά της, και γενικότερα τα στοιχεία της τα κράτησες; ή μόνο αυτή έκανε ανάκριση;

κι εμένα μου φαίνεται λίγο επικίνδυνο αυτό που έγινε, αλλά εφόσον έγινε, στη θέση σου θα καλούσα το Παίδων Πεντέλης (απ' όπου σου είπε ότι είναι) καταρχήν για να επιβεβαιώσω το γεγονός: εάν, δηλαδή, είναι αλήθεια ότι αυτοί έχουν εξουσιοδοτήσει κάποια παιδοψυχολόγο να γυρνά από σπίτι σε σπίτι, (γιατί μπορεί να είναι κι απάτη) οπότε θα πρέπει να τους το καταγγείλεις ότι χρησιμοποιούν το όνομά τους, ώστε να προστατέψουν άλλες μαμάδες.

Εάν σου επιβεβαιώσουν ότι έχουν ξαμωλύσει παιδοψυχολόγους (οι οποίες μάλιστα έχουν τέτοιες μεθόδους, που ασκούν ψυχολογική βία μέσω αρνητικής κριτικής και τύψεων) για τον οποιοδήποτε λόγο (να πουλήσουν παραμύθια, να βρουν πελάτες, κλπ), τότε να τους ξ*χ*σεις, γιατί αυτό που κάνουν είναι το λιγότερο τρομακτικό, εκβιαστικό και απαράδεκτο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) Δεν υπάρχει Κέντρο Πρόληψης Δυσλεξίας και ως τίτλος ειναι αστείος

2)Τα παραμυθια, το διαβασμα και τα πλουσια ερεθισματα σίγουρα καλλιεργουν γλωσσικα ενα παιδι αλλα δεν μπορουν να προλαβουν την εμφανιση της δυσλεξιας.

3) Κανείς αξιόλογος επιστήμονας δεν θα πει οτι σας πουλαει παραμυθια για να μην παρουσιασει το παιδι σας χαρακτηριστικα μαθησιακων δυσκολιων

Οποιοσδηποτε παρουσιαστει ως ψυχολογος ζητηστε του αδεια ασκησεως επαγγελματος και οτι θα ενημερωσετε το Συλλογο Ελληνων Ψυχολογων να δειτε οτι θα εξαφανιστει.

 

Συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα όχι μόνο δεν ωφελούν το παιδί αυτά τα cd αλλά του στερούν και την ευκαιρία να ακούει τα παραμύθια από την μητέρα του, να χτιστεί η σχέση μέσα από την επαφή να περάσει η μητέρα τα ηθικά νοήματα των παραμυθιών μέσα από την σχέση, η αλληλεπίδραση την ώρα του παραμυθιού, η δημιουργική φαντασία με τις παραλλαγές του παραμυθού που τόσο απολαμβάνουν τα παιδιά κι εμείς μαζί τους!

 

Εμένα δεν μου είπε ότι είναι ψυχολόγος πάντως. Δεν θυμάμαι αν μου είπε κάποια ειδικότητα.

 

Εκμεταλλεύονται την ευάλωτη συναισθηματική κατάσταση της λεχώνας.

 

Τελικά φαίνεται ότι μάλλον δεν τα έδωσε το μαιευτήριο τα στοιχεία αλλά εκείνες οι εταιρίες με τα δωράκια και τις πάνες και τα εκπτωτικά κουπόνια που σου στέλνουν σπίτι μάλλον...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έλεος με το "δωράκι" που υπόσχονται ώστε να δελεάσουν τις μητέρες...

 

Εμένα είχαν έρθει κάποια στιγμή στο σπίτι, χτύπησαν το κουδούνι και μου είπαν ότι έχουν ένα "δωράκι" και να τους ανοίξω για να έρθουν πάνω. Τους είπα ότι δεν μπορώ και αν θέλουν να το αφήσουν στην είσοδο. Στην αρχή αρνήθηκαν και μου είπαν ότι κάτι πρέπει να συμπληρώσω. Όταν είδαν ότι δεν τσίμπησα ούτε με το δωράκι, ούτε με το ερωτηματολόγιο, ούτε τίποτα, έφυγαν. Τελικά είχαν αφήσει το δωράκι στην είσοδο, το οποίο δεν θυμάμαι τώρα τι ήταν. Δειγματάκια...

 

Τα στοιχεία τα είχα δώσει μόνο στην Pampers, όπου μου είχαν δώσει ένα μεγάλο κουτί με πάνες στο μαιευτήριο.

Αλλά στη συνέχεια έρχονταν συνέχεια, δωράκια, δειγματάκια και φυλλάδια για χρόνια. Ήταν όμως στοχευμένα τα φυλλάδια. Δηλαδή ήξεραν την ηλικία των παιδιών και μου έστελναν διαφημιστικά πχ για γάλατα-κρέμες της αντίστοιχης ηλικίας, για παιδικούς σταθμούς κτλ.

Αλλά να ανοίξω την πόρτα, δεν το κάνω για κανέναν ότι δώρο και να υπόσχονται... :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμένα με πηραν απο αυτό το κεντρο. ήμουν ζαλισμενη, απο αυπνία και επαναγαλακτισμό, και όταν ρωτησα ξανά

απο ποιό κέντρο είπατε ότι είστε ? δεν ξέρω κανένα τέτοιο κέντρο - ποιά εταιρεία είπατε ξανά- που εχετε εδρα?

 

μου το μάσησε, και δεν ξαναπήραν τηλέφωνο. αλλά θυμάμαι και εγώ ότι παρολιγο να με ψήσει,

το ύφος ήταν τέτοιο...! ΠΑΡΑ πολύ ψαρωτικό.

 

προσοχή, όλα τα δειγματάκια του κόσμου που δινουν, δεν αξίζουν την ταλαιπωρία που θα ζήσετε μετά, με τα τηλέφωνα. !!! εγώ δεν είχα δώσει στην εταιρεία που αναφέρεις,

αλλά σε άλλη στο μαιευτήριο, και σε ένα καλό κατάστημα με παιχνίδια με ένα απο αυτά ήταν το πρόβλημα.

Όταν εισαι με παιδί , δεν εχεις χρονο να σηκωνεις τηλεφωνα κ τρεχεις να τα προλαβαινεις μην ειναι τιποτα σημαντικο, και να σου η διαφήμιση.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα εχουν ερθει 2 απο τις 4 φορες που γεννησα...το 2011 και το 2012 και μου συστηθηκαν ως ψυχολογοι...τη μια φορα μαλιστα (2011) με επεισαν και αγορασα και τα βιβλια!!!:oops::oops::oops:

 

Τη 2η φορα βεβαια ηξερα...δεν πηρα τιποτε...την κερασα καφεδακι...τα ειπαμε κι εφυγε;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...