Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετα απο 2η άκαρπή εξωσωματική.


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μετα απο 2η άκαρπή εξωσωματική προσπαθούμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας. Οι εξωσωματικές είχαν διαφορά 2 χρόνια.

Θέλω να ρωτήσω το εξης :

Έβαλα 3 και δεν έπιασαν και έχουν μείνει άλλα 2 στο πάγο να κάνω άλλη μια προσπάθεια ή δεν αξίζει. Επίσης πόσο καιρό πρέπει να περάσει απο την αποτυχημένη προσπάθεια για να κάνω την εμβρυομεταφορά?

Τωρα είμαι στην διαδικασία που έκοψα τα φάρμακα και περιμένω να μου έρθει περίοδος. Ο γιατρός μας είπε να πάμε σε καμια βδομάδα να το συζητήσουμε.

Το κόστος θα είναι λιγότερο μόνο για την εμβρυομεταφορά ή μιλάμε για ίδια τιμή.

Ευχαριστώ.

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι, και εγώ μόλις έχω αποτύχει για 3η φορά οπόταν σίγουρα πιστεύω ότι πρέπει να ξαναδοκιμάσεις.... Απλά ίσως όχι αμέσως. Το κόστος για τα παγωμένα είναι περίπου 1000 ευρώ πιστεύω παρόλο που δεν το έχω κάνει ποτέ. Τι πιστεύεις ότι φταίει για τις αποτυχίες?

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

setas, μετα 1-2 κυκλους μπορεις να μεταφερεις τα κατεψυγμενα σε φυσικο κυκλο. Το καλυτερο ειναι να μαζεψεις και ένα σε φυσικο κυκλο και να τα μεταφερεις όλα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω τελικά μας είπε να βάλουμε τα 2 που έχουμε σε βλαστοκύστες μόνο, σε κανα μήνα με κόστος με τα χίλια ζόρια στα 1200.

Μας είπε να μην πάρουμε ωάριο σε φυσικό κυκλο γιατι τσάμπα ο κόπος, μπορεί λέει να βγάλει ένα και να μην γονιμοποιηθεί. Οπότε μας πρότεινε να βάλουμε αυτά τα 2. Πάντως διάβασα πολύ καλά πράγματα για τις βλαστοκύστες. Εμείς είχαμε 6 υπόλοιπο μετα την εξωσωματική και απο ότι κατάλαβα τα αφήνουν να γίνουν βλαστοκύστες και όσα μείνουν για την δεύτερη προσπάθεια. Όπως λέω έχουμε τον Μέσι και τον Ρονάλντο....

Ποια είναι η γνώμη σας ; Να επιμείνω να πάρει ωάρια σε φυσικό κύκλο μήπως και αυξήσουμε τις πιθανότητες;

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites

O φυσικος κύκλος θέλει τέχνη και ιδιαιτερη παρακολουθηση. Πραγματι μπορει και να μην γονιμοποιηθει και το δευτερο ειναι ότι ακομα και αν γονιμοποιηθει μπορει να μην φτασει σε βλαστοκυστη.

Να ξερεις ότι λιγοι γιατροί ειναι υπερ των φυσικων. Ο δικος σου απ΄ ότι καταλαβαινω δεν τους υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να επανέλθω τελικά μας είπε να βάλουμε τα 2 που έχουμε σε βλαστοκύστες μόνο, σε κανα μήνα με κόστος με τα χίλια ζόρια στα 1200.

Μας είπε να μην πάρουμε ωάριο σε φυσικό κυκλο γιατι τσάμπα ο κόπος, μπορεί λέει να βγάλει ένα και να μην γονιμοποιηθεί. Οπότε μας πρότεινε να βάλουμε αυτά τα 2. Πάντως διάβασα πολύ καλά πράγματα για τις βλαστοκύστες. Εμείς είχαμε 6 υπόλοιπο μετα την εξωσωματική και απο ότι κατάλαβα τα αφήνουν να γίνουν βλαστοκύστες και όσα μείνουν για την δεύτερη προσπάθεια. Όπως λέω έχουμε τον Μέσι και τον Ρονάλντο....

Ποια είναι η γνώμη σας ; Να επιμείνω να πάρει ωάρια σε φυσικό κύκλο μήπως και αυξήσουμε τις πιθανότητες;

 

Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Αντιθέτως, με 3 έμβρυα αντί 2 αυξάνεις τις πιθανότητες.

 

Από εξετάσεις τι έχετε κάνει; Γνώμη μου είναι να μην πάτε για 3η προσπάθεια, αν δεν έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις. Πες μας τι έχετε κάνει ως τώρα.

 

O φυσικος κύκλος θέλει τέχνη και ιδιαιτερη παρακολουθηση. Πραγματι μπορει και να μην γονιμοποιηθει και το δευτερο ειναι ότι ακομα και αν γονιμοποιηθει μπορει να μην φτασει σε βλαστοκυστη.

Να ξερεις ότι λιγοι γιατροί ειναι υπερ των φυσικων. Ο δικος σου απ΄ ότι καταλαβαινω δεν τους υποστηριζει.

 

Δεν είναι απαραίτητο να το αφήσουν να γίνει βλαστοκύστη, μπορούν να το βάλουνε ως έμβρυο 3 ημερών, ανάλογα με τις διαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

σαλπιγγογραφία,

2 υστεροσκοπήσεις

αίματος που κάνουν πριν την εξωσωματική (καρυότυπο κα)

υπαρχει μια ενδομιτρίοση πριν λιγους μήνες που έκανα την υστεροσκόπηση την περιορίσανε και μία σάλπιγγα δεν λειτουργεί καθόλου.

Νομίζω αυτά.

Αν πάμε με φυσικό κύκλο θα χρεώσει όπως την κανονική εξωσωματική κανα 3χιλιαρο?

Επίσης θέλει πάλι τίποτα φάρμακα και ενέσεις για την οωληψία σε φυσικό κύκλο?

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...