Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΞΙΣ & ΠΡΑΞΕΙΣ παιδικός σταθμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πήγα με ραντεβού, δεν μου έδειξαν τους χώρους, γιατί γινόταν 'λέει' μάθημα και δεν έπρεπε να διακόψουμε (μπορούσαν, βέβαια, να μη μου κλείσουν ραντεβού την ώρα του μαθήματος, εγώ πήγα όποτε μου είπαν) και, όταν τους ρώτησα, τί κάνουν τα αλλοδαπά παιδάκια όταν τα άλλα κάνουν προσευχή, μου είπαν ότι είναι ένας ελληνορθόδοξος σταθμός. Καθαρά, όλα καινούργια, η υπεύθυνη πολύ ευγενική, τα παιδάκια χαρούμενα, η σχέση με τους γονείς πολύ εγκάρδια, το γκαζόν απάτητο, η καλοκαιρινή γιορτή ήταν υπερπαραγωγή. Αυτή είναι η εντύπωσή μου τη μισή ώρα που έμεινα εκεί, γιατί χτυπούσαν συνέχεια τα τηλέφωνα, οπότε είχα χρόνο να παρατηρήσω, και την λέω αντικειμενικά, δε λέω αν είναι καλή ή κακή, απλά την αναφέρω ενημερωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα με ραντεβού, δεν μου έδειξαν τους χώρους, γιατί γινόταν 'λέει' μάθημα και δεν έπρεπε να διακόψουμε (μπορούσαν, βέβαια, να μη μου κλείσουν ραντεβού την ώρα του μαθήματος, εγώ πήγα όποτε μου είπαν) και, όταν τους ρώτησα, τί κάνουν τα αλλοδαπά παιδάκια όταν τα άλλα κάνουν προσευχή, μου είπαν ότι είναι ένας ελληνορθόδοξος σταθμός. Καθαρά, όλα καινούργια, η υπεύθυνη πολύ ευγενική, τα παιδάκια χαρούμενα, η σχέση με τους γονείς πολύ εγκάρδια, το γκαζόν απάτητο, η καλοκαιρινή γιορτή ήταν υπερπαραγωγή. Αυτή είναι η εντύπωσή μου τη μισή ώρα που έμεινα εκεί, γιατί χτυπούσαν συνέχεια τα τηλέφωνα, οπότε είχα χρόνο να παρατηρήσω, και την λέω αντικειμενικά, δε λέω αν είναι καλή ή κακή, απλά την αναφέρω ενημερωτικά.

 

Aυτό δεν μου αρέσει......

....το να δεις τους χώρους είναι ένας απο τους βασικότερους λόγους που πας εκεί!

Αλλιώς ας σου τα έλεγε και τηλεφωνικώς!!

 

Σου είπε πόσα παιδάκια έχει κάθε ομάδα

και πόσες δασκάλες;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί έχουν περάσει και 2 χρόνια. Δεν είναι πάντως 'μαζικός' σταθμός, οπότε δεν νομίζω ότι θα είναι πολλά τα παιδάκια. Και οι χώροι ωραίοι πρέπει να είναι, γιατί είναι καινούριο κτήριο και γενικά ό,τι είδα ήταν ωραίο. Απλά αν κλείσεις ραντεβού, φρόντισε να το διευκρινίσεις, ότι μπορείς να δεις του χώρους και την πίσω αυλή, γιατί στην μπροστινή ... αποκλείεται να παίζουν παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι εντυπώσεις μου για τον παιδικό σταθμό

ΠΡΑΞΙΣ & ΠΡΑΞΕΙΣ

ήταν οι εξής:

 

Καταρχάς μας έκανε φοβερά καλή εντύπωση

η υπεύθυνη που μας υποδέχτηκε

η οποία μας έπεισε 100%

για το πόσο καλή "δουλειά" γίνεται σε αυτόν τον σταθμό!

 

Τους βρήκαμε πολύ οργανωμένους

με τις καθημερινές ενημερώσεις τους

με τα μηνιαία πλάνα τους κλπ κλπ.

 

Αυτό που δεν μας άρεσε όμως καθόλου

ήταν οι εγκαταστάσεις τους!!

Οι αίθουσες, η αυλή τους....

 

(Θα επανέλθω......)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, τί είχαν οι εγκαταστάσεις. Από έξω που τις είδα εγώ, φαίνονται πολύ καλές.

 

Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω το προηγούμενο μήνυμα γιατί με διέκοψαν! :mrgreen:

 

Λοιπόν:

1ον: H αυλή τους όλη κι όλη ήταν μόνο το μπροστινό τμήμα και τίποτα άλλο!

Απο πίσω υπήρχε ένας πολύ μικρός χώρος

ο οποίος κατά την γνώμη μου ήταν

ό,τι έπρεπε για αποθηκευτικός χώρος, και μόνο!!

Ασε που έκρυβε κινδύνους με "γωνίες"

με κάτι κουτιά σαν ντουλάπια

(προφανώς της ΔΕΗ πρέπει να ήταν δεν ξέρω....)

 

2ον:Το τμήμα με τα μικρά παιδιά βρισκόταν στον πάνω όροφο στον οποίο η πρόσβαση ήταν φυσικά μέσω σκάλας!

Και πως ανεβο-κατεβαίνουν λέει τα παιδιά;

Mόνα τους λέει σιγά-σιγά στη σειρά!

Τώρα πως μπορεί να γίνει αυτό με 20 διαολάκια

που τον νου τους τον έχουν να τρέξουν, να σπρώξουν, να χοροπηδήσουν.....

 

3ον:oι αίθουσες ήταν μικρές και ασφυκτικές για 17 παιδάκια.

Ασε που για να μπεις στις αίθουσες πέρναγες πρώτα μέσα απο κάτι στενούς διαδρόμους.Ενιωσα ασφυκτικά!

Δεν έβλεπα την ώρα να βγω απο εκεί μέσα.....

 

Πιστεύω οτι θα έχουν "χάσει" κόσμο

μόνο και μόνο απο τις εγκαταστάσεις τους....

...παρόλο που το κτίριο φαίνεται καινούργιο...

...και παρόλο που έχουν "καλό όνομα" για τη δουλειά που κάνουν!

 

Το θέμα όμως είναι οτι

σε εκείνη την περιοχή υπάρχουν και άλλοι παιδικοί σταθμοί

εξίσου καλοί (με πολύ "καλό όνομα")

και με πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις! (πχ"Λιλιπούπολη")

 

Γενικό συμπέρασμα:

Νιώσαμε οτι τα χρήματα που μας ζήτησαν

ήταν πολλά

για αυτά που θα πρόσφεραν στο παιδί!

 

Με αυτό, δεν θέλω να πω οτι τελικά θα επιλέξουμε κάποιον πιο φθηνό σταθμό

(το πρόβλημα δεν ήταν το οικονομικό θέμα μόνο)

αλλά σε κάποιον καλύτερο

(απ όλες τις απόψεις)

κι ας μας κοστίσει στο τέλος παραπάνω!

(δεν ξέρω εαν έχω γίνει αντιληπτή...)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γινεται πολυ καλη δουλεια με τα παιδια οι δασκαλες φοβερες και φαινεται απο το πως τρεχουν τα παιδια οταν της βλεπουν.Οι χωροι ειναι καλη και καθαροι, η διευθυντρια φοβερα καλη.το παιδι μου πηγαινη εκει 4 χρονια δεν εχει διαμαρτυρηθη ποτε ειναι παντα χαρουμενο οταν επιστρεθη αυτο ειναι το σημαντικοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...