Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζητηση παιδικου Γουδί, Παπαγου, Νεο Ψυχικο, Χολαργός


Recommended Posts

Επειδη ακομα το προβλημα μας δεν εχει λυθει και επειδη δεν ενδεχεται τελικα να λυθει συντομα, σκεφτηκα οτι ισως μια λυση ειναι να τον γραψω προσωρινα σε εναν παιδικο σταθμο κοντα στη δουλεια μου ωστε να εχω και ευκολη προσβαση αν συμβει κατι..

Οι περιοχες για τις οποιες ενδιαφερομαι ειναι Γουδι (χαμηλα προς την Κατεχακη, μετα το Παιδων , Παπαγου, Νεο Ψυχικο, Χολαργος... Και κατα προτίμηση οσο το δυνατον πιο κοντα στη Μεσογειων.

Αν καποια/ος εχει να μου προτεινει καποιον σταθμο, θα χαρω να παω να ριξω μια ματια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όπως σου ειπα Δωρακι, δυο μου προτεινε ο πατερας μου και ειναι Η Ηλιαχτιδα στου Παπαγου και ο Λαγος και η χελώνα στον Χολαργο.

Αν τα ξερει κανεις κι εχει αποψη ας ενημερωσει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενακι στον δευτερο δεν πηγα.. επερνα τηλεφωνο και δεν το σηκωναν.. μπορει να ειχαν δουλεια. Ομως επισκεφτηκα τον πρωτο και φρικαρα..

Μπορει οπως μου ειπες οι ανθρωποι που τον εχουν να ειναι παρα πολυ καλοι αλλα ο σταθμος ειναι αθλιος.. Ισως λογο χρονου .. ειναι εντελως παρατημενος και φαινεται με την πρωτη ματια, απ΄εξω κιολας. Οι κοπελες που δουλευουν φανηκαν συμπαθεστατες, μαλιστα επεσα πανω στην ωρα που ηρθε η δασκαλα της μουσικης.

Με τα μωρα ηταν μια ηλικιωμενη για τα παιδαγωγικα δεδομενα γυναικα (πρεπει να ηταν πανω απο 50) που ουτε γεια δεν μου ειπε, και την ωρα που πηγα, και όπως ειπε η κοπελα που με ξεναγησε "σημερα δεν ειναι και πολλα παιδακια" ηταν ηδη 8 παιδια σε ενα δωματιο 12 το πολυ τετραγωνικα.. (το υπολογιζω με βαση το δωματιο του Χαρη.. )δε τα παιδακια δεν ειχαν καθολου παιχνιδια, περιφερονταν στο χωρο ασκοπα.. και υπηρχε ενα παιχνιδοκουτο με παιχνιδια μαζεμενα..

Οποτε δεν μπηκα καν στον κοπο να ρωτησω τιμες κλπ κλπ.. ειπα γεια και εφυγα.

Μετα πηγα σε εναν αλλο που μου συστησε μια συναδελφος απ΄την αντιθετη πλευρα προς Χαλανδρι, που ειχε σχεση με πειρατες το ονομα του, αλλα δεν περναν τοσο μωρα αλλα και παλι μαλλον ουτε και εκει θα το πηγαινα, γιατι και αυτος στεγαζοταν επισης σε ενα παλιο νεοκλασικο οποτε μαλλον κατι παρομοιο με τον προηγουμενο θα αντικριζα.. Ηταν και αυτος πολυ παρατημενος απ΄εξω, δε οταν επιασα την εξωπορτα να την ανοιζω μου μπικε μια αγλιδα στο δαχτυλο..

Ο τριτος που πηγα λεγεται Χιονατη και μαλλον εκει θα καταλήξουμε, μου αρεσε σαν χωρος, δεν στεγαζεται σε σπιτι αλλα σε κανονικο οικημα, σχεδιασμενο για σχολειο που ειναι πολυ βασικο γιατι υπαρχει αρκετος χωρος για τα παιδια, και απ΄οτι μου ειπαν ειναι μελος ενος ομιλου εκπαιδευτηριων (δεν θυμαμαι τωρα ποια..)Και αυτον συναδελφος μου τον συστησε που πηγαινει εκει τα παιδια της (3) και ειναι πολυ ευχαριστημενη..

Μαλλον θα ξεκινησουμε απο την επόμενη εβδομαδα, να αναρρωσει πρωτα καλα το παιδι..

Οι δασκαλες μου φανηκες συμπαθεστατες επισης, και οι ανθρωποι γενικα συζητησημοι.. τους ειπα οτι οσο αφορα το θεμα προσαρμογης εχω ιδιαιτερες απαιτησεις και ενω υπηρχε μια σχετικη αρνηση στο να ειμαι αρχικα μεσα στην ταξη (απλα μου ειπαν οτι δεν το εφαρμοζουν ετσι..) οταν ειδαν οτι επιμενω και πηρα το υφος το ξινο, υποχωρησαν.. Τους τονισα οτι το δικο μου το παιδι δεν εχει κλαψει ποτε πανω απο 2-3 λεπτα και αυτο επιθυμω να γινεται και στον σταθμο.. οπότε μαλλον καταλαβαν οτι ειμαι περιεργη.. Αυτα.. θα ενημερωσω για νεοτερα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε Μαριλενιτσα αφου μουτο ειπες οτι εχες χρονια να πας... Μπορει καποτε να ηταν κορυφη.. φαινεται οτι ειναι παρατημενος λογω χρονου ο σταθμος... Βλέπεις δυστυχως καποια στιγμη οι ανθρωποι κουραζονται και παυουν να ασχολουνται..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δώρα γιατί δε ρωτάς και τη Μαρία τη Στυλιανάκη;;; Ο παιδικός που δουλεύει αν δε με γελά η μνήμη μου είναι στο Ψυχικό...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

παιδικός είναι, έχει κανονικό πρόγραμμα στα πιο μεγάλα αλλά είναι περίπου 100 -200 ευρώ πιο ακριβός απο άλλους (με τα αντίστοιχα συν σε θέματα ψυχολογίας του παιδιού, υλικά κτλ) χωρίς το σχολικό αν θυμάμαι, και στα πιο μικρά (προ προνήπιο) το ωράριο είναι μέχρι τις 2.30 όχι παραπάνω, - παίρνει παιδιά απο 2 ετών (ανεξαρτήτως πάνας).

και η τάξη του νηπιαγωγείου και τα όσα κάνουν είναι φανταστικά σε σχέση με άλλα νηπιαγωγεία που έχω δεί.. (έχει στάνταρ εξωτερικού βασικά..). Είναι δυστυχώς για μεγαλούτσικα πορτοφόλια, αλλά πραγματικά δεν είναι κερδοσκοπικός.. (αυτό το γνωρίζω) όλα τα χρήματα πηγαίνουν στα παιδιά και στο τι γίνεται απο άποψης υλικών και προσωπικού. Να φανταστείτε ότι φέρνουν ειδικά ψαλιδάκια, εργαλεία κτλ για τα παιδιά κάτω των 2 ετών απο αμερική. ( πχ http://www.kaplantoys.com/store/trans/productDetailForm.asp?CatID=0%7C0%7C0&PID=40333 ,http://www.lakeshorelearning.com/seo/ca%7CproductSubCat~~p%7CRR839~~f%7C/Assortments/Lakeshore/ShopByCategory/artscrafts/letspaint.jsp

)

ρίξτε μια ματιά στο lakeshore... που θα πάει, θα έχει σε λίγα χρόνια τέτοια και εδώ. αφού ήρθε το early learning center...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια, μπορεις να μου στειλεις ενα πμ με συγκεκριμενες πληροφοριες για τις τιμες, το προγραμμα κλπ κλπ κλπ... Θα ηθελα να το δουμε για την Αγγελιαννα, κι επειδη ειπες για τα περισσοτερα χρηματα, θελω να δω ποσα ειναι γιατι μπορει να μας καλυπτει το 90% η δουλεια του μπαμπα μας, οποτε να μας παιρνει.....

 

Ειμαι αρκετα δυσαρεστημενη απο εκει που ειμαστε και ... σκεφτομαι τα παντα !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι αρκετα δυσαρεστημενη απο εκει που ειμαστε και ... σκεφτομαι τα παντα !!!

 

Μαριλένα τι εχει συμβεί??

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Τους τονισα οτι το δικο μου το παιδι δεν εχει κλαψει ποτε πανω απο 2-3 λεπτα και αυτο επιθυμω να γινεται και στον σταθμο.. οπότε μαλλον καταλαβαν οτι ειμαι περιεργη.. Αυτα.. θα ενημερωσω για νεοτερα..

 

Dora έψαχνα παιδικό για την κόρη μου Ιούνιο (θα άρχιζε Σεπτέμβριο) κι ενώ ήταν 3 μηνών. Δεν δούλευα αλλά έπρεπε να βρω δουλειά και η μαμά μου μένει επαρχία, ενώ η πεθερά μου είναι αρκετά μεγάλη. Επίσης δε μπορούσα να ψάξω για Δημόσιο(είναι μόνο για εργαζόμενες). Μένω στο κέντρο της Αθήνας και μόνο στην Κυψέλη έβρισκα σταθμούς να παίρνουν βρέφη, να έρχονται με σχολικό(δεν οδηγώ), και να φέρνουν το παιδί μετά τις 5.30 (βλέπετε οι περισσότερες δουλειές ιδιωτικού τομέα έχουν ωράριο 9-5). Πήγα και είδα 4-5 σταθμούς. Σε έναν λοιπόν όπως συζητούσαμε για τα καθημερινά, πλύσιμο(απαιτούσα πλύσιμο σε κάθε άλλαγμα της πάνας και όχι απλά μωρομάντηλο), ύπνο, φαγητό κλπ. κάπως ήρθε η κουβέντα στο κλάμα. Λοιπόν, ενώ δε μου είπε ότι αφήνουν τα παιδιά να κλαινε, είπε με έμπειρο ύφος στην πρωτάρα μάνα: όσο κι αν δε σου αρέσει το παιδί πρέπει να κλάψει. Ε, λοιπόν όχι...Εγώ δεν το δέχομαι.Δεν την άφησα να κλάψει ποτέ όσο ήταν μωρό και δεν το έχω μετανιώσει. Φυσικά και δεν την πήγα σε αυτό το σταθμό. Εκεί που είναι τώρα, ένα θα σας πω:Καμιά φορά που μπορεί να μην ακούσουμε το ξυπνητήρι και χάνουμε το σχολικό την πηγαίνει ο μπαμπάς της. Μόλις ανοίγει η πόρτα του σταθμού δε γυρίζει καν να χαιρετήσει το "δύστυχο" μπαμπά, αλλά τρέχει βιαστικά στην τάξη της. Και όταν βλέπει τις δασκάλες (όλες) σε γιορτές που πηγαίνουμε τρέχει για αγκαλιές. Βέβαια κι εκείνες είναι όλο αγκαλιές με όλα τα παιδάκια του σταθμού. Γι'αυτό θα στείλω εκεί και το μωράκι που περιμένουμε.

1039919.png

 

1027251.png

Link to comment
Share on other sites

Mήπως μπορείτε να μου πείτε για καλό παιδικό σταθμό στις περιοχές Bριλήσσια, Xαλάνδρι., Kοντόπευκο που να λειτουργεί και απογευματινές - βραδινές ώρες

Link to comment
Share on other sites

Βρε νεραϊοδομαμά ποιός είναι αυτός ο παιδικός σταθμός τελικά στον οποίο κατέληξες? Επειδή είμαι κι εγώ στην ερευνα για βρεφονηπιακό γι'αυτό σε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαιδρα δεν ξερω αν υπαρχουν πολυ σταθμοι τετοιοι.. Ας πουμε ηξερα εναν που λειτουργουσε ετσι (κερατσινι βεβαια) αλλα ηταν ενα πενταετες ευρωπαικο προγραμμα το οποιο δεν ξερω αν συνεχιζεται...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
παιδικός είναι, έχει κανονικό πρόγραμμα στα πιο μεγάλα αλλά είναι περίπου 100 -200 ευρώ πιο ακριβός απο άλλους (με τα αντίστοιχα συν σε θέματα ψυχολογίας του παιδιού, υλικά κτλ) χωρίς το σχολικό αν θυμάμαι, και στα πιο μικρά (προ προνήπιο) το ωράριο είναι μέχρι τις 2.30 όχι παραπάνω, - παίρνει παιδιά απο 2 ετών (ανεξαρτήτως πάνας).

και η τάξη του νηπιαγωγείου και τα όσα κάνουν είναι φανταστικά σε σχέση με άλλα νηπιαγωγεία που έχω δεί.. (έχει στάνταρ εξωτερικού βασικά..). Είναι δυστυχώς για μεγαλούτσικα πορτοφόλια, αλλά πραγματικά δεν είναι κερδοσκοπικός.. (αυτό το γνωρίζω) όλα τα χρήματα πηγαίνουν στα παιδιά και στο τι γίνεται απο άποψης υλικών και προσωπικού. Να φανταστείτε ότι φέρνουν ειδικά ψαλιδάκια, εργαλεία κτλ για τα παιδιά κάτω των 2 ετών απο αμερική.

 

 

ΜΑΡΊΑ , Μήπως μπορείς να μου στείλεις κάποιες πληροφορίες?

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...