Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καθετηρας και προβληματα


Recommended Posts

καλημερα,εχω κανει δυο γεννες με καισαρικη.στην πρωτη ολα καλα και κυριως με τον καθετηρα.στην δευτερη ομως απο την στιγμη που μου τοποθετησαν τον καθετηρα με ενοχλουσε αρκετα και ποναγα παρα πολυ.πανε τωρα 9 μηνες που εχω γεννησει και ποναω συνεχεια και καποιες

φορες αφορητα(εσωτερικος πονος,κατι σαν τσουξιμο,νιωθω την αναγκη να πηγαινω τουαλετα για τσισα και μου φαινεται πωσ κατι θα μου φυγει απο κατω).πριν δυο μηνες ειχα παει στον γυναικολογο μου για να κανω εξετασεις (τεστ παπ και κολπικο υπερηχο),και τα βρηκε λεει ολα μια χαρα!!....μου ειπε και εκανα και μια εξεταση ουρων η οποια δεν εδειξε κατι.εγω ομως συνεχιζω να υποφερω!!!!εννοειται πως θα παω και σε καποιον αλλον γυναικολογο!!!!μηπως ξερετε τι προβληματα μπορουν να δημιουργηθουν απο καθετηρα?????ετσι για να εχω και μια ιδεα να μην παω ασχετη.σας ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγώ είχα καθετήρα για 10 μέρες με την γέννα, αλλά μόλις τον έβγαλα όλα οκ. Τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπέμπουν σε ουρολοίμωξη, μήπως να έκανες μια καλλιέργεια ούρων γιατί μόνο αυτή δείχνει για μικρόβιο όχι η γενική ούρων.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να σε δει ενας ουρολόγος?

Οι ενοχλήσεις που λες ναι μεν παραπέμπουν σε ουρολοίμωξη με την πρώτη ματιά, αλλά δε μπορεί να εχεις τα ιδια συμπτώματα εδώ και 9 μήνες. Η γενική ουρων θα ανέφερε ότι υπάρχουν μικρόβια -αν υπήρχαν- και τότε θα έπρεπε να κανεις καλλιέργεια, για να εξακριβωθεί ο τύπος του μικροβίου.

 

Μην το αφήσεις πάντως.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν πρέπει να το αφήσεις, γιατί να ταλαιπωρήσαι ήδη τόσο καιρό τώρα. Νομίζω ότι ο ουρολόγος που ανέφερε και η προηγούμενη κοπέλα είναι ο κατάλληλος για σε δει.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σιγουρα θα κανω και μια καλιεργεια,αλλα περιμενω να παω να ακουσω και μια δευτερη γνωμη.βασικα πιστευω πως υπαρχει περιπτωση να ειδε κατι και να μην το ειπε,και αυτο το λεω επειδη οταν ειχα γεννησει η περιοδος μου ηρθε μετα απο δυο με τρεις μηνεσ χωρισ να θηλαζω.τον ειχα παρει τηλ του το ειπα και πως ποναγα και οτι εβλεπα κατι υγρα και γυρναει και μου λεει <<ε και εγω τι να σου κανω,δεν ξερω πηγαινε να σου κανουν ενα κολπικο.>>. ε τι να πεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενα κολπικο τι? υπερηχογράφημα?

μήπως δεν καταλαβες καλα και εννοόύσε καλλιέργεια κολπικου υγρού?

αυτή γινεται σε εξειδικευμενα εργαστήρια, δεν τα κάνουν οι γυναικολόγοι

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια αλλά τι σχέση έχει ο κόλπος με την ουρήθρα, η κοπέλα ανέφερε ότι πονάει στην ουρήθρα και νιώθει συνεχώς το αίσθημα να ουρήσει, σωστά; Ούτως ή άλλως ο καθετήρας μπαίνει στην ουρήθρα και όχι στον κόλπο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει

εκτός αν επαθε πτωση μήτρας... βεβαια αυτό -αν συμβεί- το παθαίνεις συνηθως σε φυσιολογικό τοκετό

το σχόλιο της κοπέλας προφανώς αναφερόταν στο ποιον του γυναικολόγου

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ξεχασα να το διευκρινησω κολπικο υπερηχο μου ειπε και οχι καλλιεργια κολπικου υγρου!!!!!ελα ντε που κολλαει?????δεν ξερω τι να πω!!!!!!το μονο που ξερω ειναι πως ολο αυτο τον καιρο ποναω και....παντως αν μαθω οτι εχει γινει κατι και ευθυνεται αυτος δεν θα το αφησω ετσι

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ξεχασα να το διευκρινησω κολπικο υπερηχο μου ειπε και οχι καλλιεργια κολπικου υγρου!!!!!ελα ντε που κολλαει?????δεν ξερω τι να πω!!!!!!το μονο που ξερω ειναι πως ολο αυτο τον καιρο ποναω και....παντως αν μαθω οτι εχει γινει κατι και ευθυνεται αυτος δεν θα το αφησω ετσι

Και εσύ γιατί τόσο καιρό το υπομένεις και δεν πας σε έναν ουρολόγο ας πούμε;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει

εκτός αν επαθε πτωση μήτρας... βεβαια αυτό -αν συμβεί- το παθαίνεις συνηθως σε φυσιολογικό τοκετό

το σχόλιο της κοπέλας προφανώς αναφερόταν στο ποιον του γυναικολόγου

 

 

 

πως γινεται η πτωση της μητρας και τι ειναι???θα ηθελα να μαθω τι μπορει να προκληθει απο καθετηρα!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω τι μπορει να προκληθει απο καθετηρα!!

 

κοιτα, εδω γιατροί δεν είμαστε

μαμαδες ειμαστε που λεμε τη γνωμη μας

γουγλαρισε λίγο, ισως βρεις πληροφορίες για τον καθετηρα

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ γιατί τόσο καιρό το υπομένεις και δεν πας σε έναν ουρολόγο ας πούμε;

 

 

 

 

περιμενα γιατι μου ειχε πει να παω μετα απο 6 με 7 μηνες για να με δει και να κανω ενα τεστ παπ.τωρα που πηγα και ειπε πωσ ολα ειναι καλα ενω συνεχιζω να ειμαι το ιδιο εννοειται πωσ θα παω. α επεισης μου ειπε πως μπορει να εχω υπερσαλπιγγιτιδα αλλα το αφησε ασχολιαστο παροτι τον ρωτησα για να μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεκίνα με έναν ουρολόγο αφού τα συμπτώματα αναφέρονται στην ούρηση και αν δεν σε καλύψει, πήγαινε και σε έναν άλλο γυναικολόγο, τι να πω; Περαστικά σου πάντως.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα, εδω γιατροί δεν είμαστε

μαμαδες ειμαστε που λεμε τη γνωμη μας

γουγλαρισε λίγο, ισως βρεις πληροφορίες για τον καθετηρα

 

 

 

 

καλα σιγουρα το ξερω και εγω μαμα ειμαι, απλα ζητω να μου πειτε τη γνωμη σας εαν γνωριζετε κατι και τιποτα παραπανο

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεκίνα με έναν ουρολόγο αφού τα συμπτώματα αναφέρονται στην ούρηση και αν δεν σε καλύψει, πήγαινε και σε έναν άλλο γυναικολόγο, τι να πω; Περαστικά σου πάντως.

 

 

 

σε ευχαριστω πολυ!!!!!!και σενα οτι καλυτερο σου ευχομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου να πας σε γυναικολογο-ουρολογο και να ζητησεις υπερυχο ουροδοχου κυστης εκτος της καλλιεργιας ουρων.Τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω, μετα απο καισαρικη,και ηταν το ενδομητριο.Περαστικα σου ευχομαι .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου να πας σε γυναικολογο-ουρολογο και να ζητησεις υπερυχο ουροδοχου κυστης εκτος της καλλιεργιας ουρων.Τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω, μετα απο καισαρικη,και ηταν το ενδομητριο.Περαστικα σου ευχομαι .

 

 

 

 

 

 

ναι αυτο θα κανω.ευχαριστω πολυ να'σαι καλα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...