Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρκετές, αν δεν το χρησιμοποιείς σωστά, αν είναι ο πρώτος μήνας που τα παίρνεις ή αν αντιμετώπισες μέσα στον μήνα γαστρεντερικές διαταραχές.

Πιο συγκεκριμένα, πού προβληματιζεσαι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα συνδέθηκα και είδα το μην σου.

Τους δύο προηγούμενους μήνες δεν μπορώ να πω οτι τα χρησιμοποιούσα σωστα. Ειχα ξεχάσει καποιες μέρες.

Βέβαια τα παίρνω πολλά χρόνια και αυτός ήταν και ο λόγος που το μήνα που τα έκοψα απέκτησα και το πρώτο μου παιδάκι.

Τωρα προβληματίζομαι γιατι εχω όλα τα καλά συμπτώματα μιας εγκυμοσύνης που ειχα και στην προηγούμενη, πρήξιμο, ταχυπαλμίες, αηδία προς το τσιγάρο, ξαφνικές πτώσεις πίεσης και πόνο χαμηλά και στην περιοχή στις σάλπιγγες. Και μια παραξενη αίσθηση που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη, στην οποία βέβαια επειδή την ειχα προγραμματίσει ήξερα από την πρώτη μέρα οτι ειμαι εγκυος.

Λέω να κάνω ενα τεστ αλλά το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τα σταματήσεις και να κάνεις ένα τεστ.Και η αδερφή μου είχε μείνει έγκυος παρόλο που επαιρνε αντισυλληπτικά και το κατάλαβε όταν έμπαινε στον 2ο μηνα.Ο γιατρός της της είπε ότι αν δεν τα σταματούσε ήταν θέμα ημερων να χασει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τα σταματήσεις και να κάνεις ένα τεστ.Και η αδερφή μου είχε μείνει έγκυος παρόλο που επαιρνε αντισυλληπτικά και το κατάλαβε όταν έμπαινε στον 2ο μηνα.Ο γιατρός της της είπε ότι αν δεν τα σταματούσε ήταν θέμα ημερων να χασει το μωρο.

 

συμφωνω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο αν είσαι ποοολύ τυπική στη λήψη των αντισυλληπτικών είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μείνεις έγκυος (στο 3% νομίζω), κι εγώ τα έπαιρνα αρκετά χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Αν υποπτεύεσαι όμως ότι είσαι έγκυος πρεπει να τα σταματήσεις, σκέψου μόνο σε τι ορμόνες εκτίθεται το έμβρυο! Κάνε το τεστ το συντομότερο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!Τελικά το αποφάσισα θα κάνω το τεστ και θα σας πω!Μάλλον το μεσημέρι θα κάνω! Απλά αγχώνομαι γιατι δεν ξέρω πραγματικά αν ειναι η κατάλληλη στιγμή για μια εγκυμοσύνη... :oops:

Link to comment
Share on other sites

irene-stathis δε λέω πως είναι καλή η στιγμή, αυτό το ξέρετε εσείς & μόνο εσείς που είστε γονείς. Πόσο κουράζεστε, πόση υπομονή έχετε, πόσο το επιθυμείτε, κλπ. Εγώ απλά θέλω να σου πω πως υπάρχουν πιο δύσκολες καταστάσεις, αν αυτό δε κάνεις να νιώθεις καλύτερα...2 μωρά με διαφορά 16 μηνών, με επαγγελματικές υποχρεώσεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας & χάλια ψυχολογία πχ...

Περιμένω πώς & πώς να μάθω τι έδειξε το τεστ!! Κάντο τώρα... Τώρα!!!! Τ-Ω-Ρ-Α!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως φοβάσαι, ήμουν στη θέση σου πριν 2 μήνες.... Δεν αλλάζει κάτι όμως καλή μου irene-stathis... Το ίδιο αποτέλεσμα θα σου δίξει είτε τώρα, είτε σε 1 βδομάδα! Θα έρθω εκεί να το κάνω εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗΣ. Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.

ANYWAY ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ, ΟΜΩΣ Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σορυ για την καθυστερηση αλλά επεσε και δουλεια σήμερα.

Το εκανα το τεστ.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αρνητικό βγήκε.

 

καθυστέρηση δεν είχα αλλά ειναι νωρίς....

Link to comment
Share on other sites

ουτως ή αλλως ήθελα να κάνω μια επισκεψη στο γυναικολογο μου οποτε μαλλον θα την επισπευσω για την ερχομενη εβδομαδα για να ηρεμήσω.

Γιατί και εγκυος να μην ειμαι κατι θα συμβαίνει για να συνεχιζω να πονάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γιατι να μην γινεται embryoyla :D και εγω εμεινα εγκυος με αντισυληπτικα και μετα απο χρηση 2 ετων..και ενημερωνω οτι τα επαιρνα καθημερινα και στη ωρα τους μια τυπικουρα και μιση ουφφφ ...αυτα ,βεβαια δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη αλλα αυτα εχει η ζωη ...καθε εμποδιο για καλο

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗΣ. Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.

ANYWAY ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ, ΟΜΩΣ Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ.

 

τι εννοεις λαθος χρηση;

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥΡΕΓΚΟΝ ΓΕΜΙΣΑ ΚΥΣΤΕΣ .ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ.ΑΝ ΤΗΝ 12ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ {Κ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΟΙ ΚΥΣΤΕΣ} ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ;

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην γινεται embryoyla :D και εγω εμεινα εγκυος με αντισυληπτικα και μετα απο χρηση 2 ετων..και ενημερωνω οτι τα επαιρνα καθημερινα και στη ωρα τους μια τυπικουρα και μιση ουφφφ ...αυτα ,βεβαια δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη αλλα αυτα εχει η ζωη ...καθε εμποδιο για καλο

Αυτη τη χρήση έχουν τα αντισυλληπτικά,κάνουν το περιβάλλον της μήτρας μη ικανό για εμφύτευση.Αρα έκαναν τη δουλειά τους τα χαπια...

Γιατι δινουν 99% ομως ποσοστο αντισυλληψης αν δεν ειναι ασφαλη?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές, αν δεν το χρησιμοποιείς σωστά, αν είναι ο πρώτος μήνας που τα παίρνεις ή αν αντιμετώπισες μέσα στον μήνα γαστρεντερικές διαταραχές.

 

To ξαναγράφω και διευκρινίζω:

Αν ξεχνάς να παίρνεις το χάπι στην ώρα του, δεν παρέχει αντισύλληψη

Αν ξεχνάς να το πάρεις κάθε μερα, δεν παρέχει αντισύλληψη

Αν σε πιάσει εμετός ή διαρροια, δεν παρέχει αντισύλληψη

 

Αν όλα τα κάνεις σωστά, έχεις 1% μόνο πιθανότητα εγκυμοσύνης, αν δεν τα κάνεις έχεις πολυυυ περισσότερες! Και προς Θεού, διαβάζετε τις οδηγίες χρήσεως, εκεί αναφέρονται αναλυτικά δράση/προφυλάξεις/ανεπιθύμητες ενεργειες... πρέπει είμαστε ενημερωμένες για το πώς λειτουργεί, εμάς αφορά και τη δική μας υγεία! Η αντισύλληψη που παρέχει το χάπι έγκειται στο γεγονός ότι αναστέλλεται η παραγωγή ωαρίων, δεν έχει να κάνει με το περιβάλλον της μήτρας και φυσικά δεν προκαλεί αποβολή του εμβρύου σα μέσο αντισύλληψης.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...