Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσοχή Γονείς. Ζητάτε να βλέπετε τις άδειες ίδρυσης & λειτουργίας των σταθμών.


Recommended Posts

Από προσωπικό πάθημα, ζητάτε να βλέπετε τις άδειες ίδρυσης & λειτουργίας των σταθμών, που κοιτάτε και θα τους εμπιστευτήτε ότι πολυτιμότερο έχετε. Τα παιδιά σας...

 

Εάν θέλετε νηπιακό να κοιτάτε να έχει άδεια νηπιακού.

Εάν θέλετε βρεφονηπιακό (έως 2,5) να κοιτάτε να έχει άδεια βρεφονηπιακού.

 

Κάποιοι από αυτούς είναι θρασύτατοι και το μόνο που κοιτάνε είναι να σας ξεγελάσουν και να αρπάξουν τα 300-350 €.

Σκεφτείτε το γιατί μπορεί το παιδάκι σας ίσως να υποφέρει.

 

Γνωστός σταθμός του Πανοράματος, όλο φρου-φρου κι αρώματα και πρότυπα συστήματα εκπαιδεύσεως (πρρρρρ...) ακόμα διατυμπανίζει ότι έχει άδεια βρεφονηπιακού σταθμού, ενώ πριν 5' μου είπαν ότι, όχι μόνο δεν έχει άδεια, αλλά έχει και παχύ-παχύ φάκελο στη Νομαρχία.

Για να μην επανερχόμαστε και απορείτε, το όνομα του σταθμού στη διάθεσή σας με p.m ή e-mail.

 

Στη δικιά μου τη περίπτωση η κατάσταση ήταν κάπως έτσι..:

α εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά...ή κάπου εδώ είναι αλλά λείπει ο Θανάσης..και άλλα τέτοια φαιδρά, που σε συνδιασμό όμως με τη διαφήμιση και το ωραίο περυτίλιγμα, σε ξεγελάει και τη πατάς..!

 

Έτσι λοιπόν το βρεφάκι σου κάθεται στο σχολικό 45΄ για απόσταση 5 χλμ.,

ή μένει λερωμένο για 2-3 ώρες,

ή τα πλένουνε με κρύο νερό,

ή αλλάζει προσωπικό κάθε τρεις και λίγο,

ή ανοίγει ο σταθμός στις 7 και η θέρμανση στις 8 !

 

Μακριά απ' τα παιδιά μας οι κακοί επαγγελματίες του κλάδου.

 

Για τη Νομαρχία Θεσσαλονίκης λοιπόν θα παίρνουμε πρώτα πληροφορίες (στο παρακάτω νούμερο) για το σταθμό που θέλετε να πάτε, θα ρωτάτε άμα έχει τη συγκεκριμένη άδεια ή τίποτα καταγγελίες και μετά θα τους αφήνουμε τα παιδάκια μας 9 και 10 ώρες..

 

2310-518987

ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ

οι υπάλληλοι ήταν ευγενέστατοι και προθυμότατοι να μου πούν τα πάντα.

 

ΕΛΠΙΖΩ να μαζευτούν εδώ όλα τα τηλέφωνα απ' τις αρμόδιες Νομαρχιακές δ/νσεις σε Πανελλαδική κλίμακα, για να προλάβουμε τα δυσάρεστα..!

 

ΝΑΣΤΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΛΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ SITE ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΛΠΙΖΩ να μαζευτούν εδώ όλα τα τηλέφωνα απ' τις αρμόδιες Νομαρχιακές δ/νσεις σε Πανελλαδική κλίμακα, για να προλάβουμε τα δυσάρεστα..!

 

ΝΑΣΤΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΛΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ SITE ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.

 

Πολύ καλη ιδέα... Μηπως οταν μαζευτούν να γινει και υπόμνημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

steliosan, σε παρακαλώ, αν λάβεις αυτό το μήνυμα σήμερα, απάντησε μου για το όνομα του συγκεκριμένου παιδικού σταθμού. έχω ραντεβού το μεσημέρι και θα'θελα να ξέρω αν αξίζει την επίσκεψη. σ'ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σταθμός του Χαλανδριου, στον οποιο ειχα κανει εγγραφή για το γιο μου 2 ετων δεν εχει αδεια λειτουργιας βρεφονηπιακου. Εχει αδεια για παιδακια απο 2,5 ετων και πανω. Ο σταθμός μου ζητησε 5.500? /ετος λεγοντας οτι μου κανει και έκπτωση και δεν εχει αδεια! Ρωτηστε στη Νομαρχια οπου ανηκεται για οποιον σταθμο σας ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλά όλα αυτά και προπαντως πολύ χρήσιμα για να ξαφεύγουμε από τους επιτήδιους... ως προς την ποιότητα όμως των παρεχόμενων υπηρεσιών έχει τόσο μεγάλη σημασία η άδεια?

για να μη παρεξηγηθώ... εννοείυαι πρέπει να ελέγχουμε αν υπάρχει, ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση, μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ύσηχο?

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω επισης εψαξα και στον πανελληνιο συλλογο ιδιωτικων παιδικων σταθμων. Εκτος απο συμβουλεςσ προς τους γονεις, εχει και λιστα με τα επισημα μελη που εχουν κανονικη αδεια.

http://www.pasips.com/grindex.html

Link to comment
Share on other sites

Και παντα να κοιτατε αν εχε πιστοποιητικο σε ισχυ απο τη πυροσβεστικη παιδια! Η πυρασφαλεια ειναι πολυ σημαντικο θεμα, κι ομως τοσο παραμελημενο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα πω και την αντιθετη αποψη.

ξερω περιπτωση που η ιδιοκτητρια του παιδ. σταθμου αγωνιζοταν 2,5 χρονια με τη γραφειοκρατια των διαφορων υπηρεσιων (ισως δεν ειχε βρει και τους καταλληλους ανθρωπους που να γνωριζουν νομοθεσιες κτλ αριστα), για να παρει αδεια. εντωμεταξυ ηταν ενας σταθμος οπως ολοι (αλλωστε ηταν εμπειρη στο επαγγελμα). τα χρεη προς τριτους και προς το κρατος την επνιγαν. αποφασισε να ξεκινησει χωρις την τυπικη αδεια.

ηταν παραπανω απο ενταξει και αυτο φανηκε στην πραξη απο τη ζητηση που ειχε στην περιοχη και το καλο ονομα που εκανε.

δεν ειναι η τυπικη αδεια το παν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους,

 

Μπορει καποιος απο εσας να μου προτυνει παιδικους σταθμούς στην Ανακασα κ γυρω εκει για το μικρο μου μπομπιρα?

 

Ευχαριστω............

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω mmaria μαζί σου , εγώ αυτό που συνάντησα και μαλιστα μου έτυχε 2 φορες πριν τελικα καταλήξω σε κανονικό παιδικό σταθμό είναι το εξής :Μαγαζιά που παίρνουν άδεια σαν παιδότοποι ή κέντρα δημιουργικής απασχόλησης ή όπως αλλιώς τα λένε , και με απλή άδεια καφενείου δέχονται παιδιά ανεξέλεκτα , χωρίς ωράριο κλπ.Αλλα είναι και πιο εύκολο και πιο βολικό από ότι έχω μάθει να πάρεις αυτή την άδεια και να μην έχεις και τους ελεγχους της νομαρχίας .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά, καλησπέρα σας.

Συμφωνώ απολύτως με το τόπικ και μπράβο που το θίγετε. Εμείς είμαστε στη διαδικασία αναζήτησης παιδικού σταθμού για τις μικρούλες μας για το ερχόμενο φθινόπωρο και μας έκανε να είμαστε σε εγρήγορση ένα ωραίο άρθρο που διαβάσαμε στο www.greekschools.net

Πέρα από το θέμα των αδειών, σε αυτό το άρθρο διαβάσαμε και κάτι άλλο ενδιαφέρον: βλέπουμε ότι όλοι οι παιδικοί σταθμοί συμπεριλαμβάνουν στις "παροχές" την εξέταση από τον παιδίατρο και τις συμβουλευτικές συγκεντρώσεις γονέων, π.χ., και κανείς δεν αναφέρει ότι αυτά δεν είναι επιπλέον παροχές, αλλά επιβάλλονται από τον νόμο:roll:! Πραγματικά ενοχληθήκαμε από αυτή τη διαπίστωση και όντως, τελικά, χρειάζεται εγρήγορση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...