Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση


Recommended Posts

ο γιος μου ειναι 4 ετων και εχει σημαντικου βαθμού παλλινδρομηση. Πρέπει να κανει γαστροσκοπηση μας ειπαν. Ανησυχω πολυ ομως γιατι μας ελεγε η γαστρεντερολογος οτι υπάρχει κίνδυνος για οισοφαγο Barret που ειναι προκαρκινικες αλλοιωσεις και μας τρελλανε! Εγώ ηξερα οτι αυτος ο κίνδυνος υπάρχει οταν αφήσεις μια παλλινδρομηση για πολλα χρονια. 4 χρονων παιδί να έχει τετοιο θεμα;;; Υπάρχει κανεις με αναλογη εμπειρια να με διαφωτισει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Μαρία,

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά θα ήθελα να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά και να μην έχετε κάτι τόσο σοβαρό όσο αυτό που αναφέρεις. Εμάς είχε διαγνωστεί η παλλινδρόμηση μία εβδομάδα μετά τη γέννα, οπότε την αντιμετωπίσαμε για 1μιση χρόνο με το σχετικό σιροπάκι.

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι 4 ετων και εχει σημαντικου βαθμού παλλινδρομηση. Πρέπει να κανει γαστροσκοπηση μας ειπαν. Ανησυχω πολυ ομως γιατι μας ελεγε η γαστρεντερολογος οτι υπάρχει κίνδυνος για οισοφαγο Barret που ειναι προκαρκινικες αλλοιωσεις και μας τρελλανε! Εγώ ηξερα οτι αυτος ο κίνδυνος υπάρχει οταν αφήσεις μια παλλινδρομηση για πολλα χρονια. 4 χρονων παιδί να έχει τετοιο θεμα;;; Υπάρχει κανεις με αναλογη εμπειρια να με διαφωτισει;

 

Αγαπητή μου maria.thessaloniki

 

Η μακροχρόνια επίδραση της ΓΟΠ στον κατώτερο οισοφάγο είναι δυνατόν να προκαλέσει χρόνια οισοφαγίτιδα και αναιμία. Η πιο σημαντική εξέταση για τη διάγνωση του βαθμού και της συχνότητας της γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης είναι η pH οξυμετρία. Σε περίπτωση που τα συμπτώματα του παιδιού ( εμετοί, κακή θρέψη, συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις, πόνος, δυσκαταποσία ) δεν υποχωρούν και ανιχνεύεται και αναιμία η πιθανότητα οισοφαγίτιδος είναι αυξημένη. Ο οισοφάγος Barrett αποτελεί μεταπλασία του φυσιολογικού βλεννογόνου και με την επιτυχημένη φαρμακευτική ή χειρουργική θεραπεία της ΓΟΠ υποχωρεί και επανέρχεται σε φυσιολογική μορφή. Σίγουρο είναι ότι χρειάζεστε μια ακριβή διάγνωση με pH οξυμετρία καθώς και μια γενική αίματος για να σας πω εάν είναι απαραίτητη η γαστροσκόπηση.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεση ανταποκρισή σας. Ο μικρός μέχρι τώρα δεν παρουσιασε εμετους, τρώει τα πάντα και ουτε εχει αναιμία. Οι εξετασεις αιματος ηταν φυσιολογικες. Το μόνο συμπτωμα ήταν το τελευταιο τριμηνο ενας βηχας που τον επιανε καποιες φορες μεσα στην ημερα. Τον πηγαμε σε ΩΡΛ και εκεινος μας ειπε οτι ο οισοφαγος του ειναι κοκκινος και να απευθυνθουμε σε γαστρεντερολογο. Ο υπερηχος εδειξε σημαντικου βαθμού παλινδρομηση. Φοβάμαι μηπως χρειαστει να παιρνει μια ζωη φαρμακα γιατι δεν ξερω αν θεραπευεται η παλινδρομηση και κυριως ο μεγαλυτερος φοβος μου ειναι ο οισοφαγος barrett. Δεν ξερω αν εμφανιζεται σε τοσο μικρη ηλικια

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω δεν έχετε ολοκληρώσει τον διαγνωστικό έλεγχο του παιδιού. Η μοναδική εξέταση που θέτει με βεβαιότητα τη διάγνωση της ΓΟΠ είναι η pH οξυμετρία. Μπορώ να σας συμβουλεύσω σε ποιό Δημόσιο Νοσοκομείο της πόλης μας γίνεται μιας και είναι ο μοναδικός σίγουρος τρόπος εξακρίβωσης της πάθησης, καλύτερος από βαριούχο γεύμα, υπερηχογράφημα ή γαστροσκόπηση. Είναι γνωστό ότι η ΓΟΠ είναι περιοδικό φαινόμενο και μόνο η 24ωρη καταγραφή της οξύτητας του τελικού οισοφάγου είναι αρκετά ευαίσθητη μέθοδος διάγνωσης. Αφού επιβεβαιωθεί η παλινδρόμηση και εκτιμηθεί ο βαθμός σοβαρότητας και πάντα σε συνάρτηση με την κλινική εικόνα του παιδιού και την απάντηση στη φαρμακευτική αγωγή σχεδιάζεται η ανάγκη για περαιτέρω χειρουργική αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...