Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ


Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς, καλημέρα.

Θέλω να δώσετε λίγη προσοχή στην περίπτωσή μου και να ανασκουμπωθείτε.

Την προηγούμενη Δευτέρα έπαθα οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου, η κεντρική μου αρτηρία ήταν φραγμένη κατά 75% και μετά απο αγγειπλαστική μου τοποθετήθηκε στεντ.

Είμαι γυναίκα και μόλις 38 ετών (για το φύλλο μου θεωρούμαι νήπιο για να μου συμβεί κάτι τέτοιο). Δεν έχω οικογενειακό ιστορικό, ζάχαρο, οι εξετάσεις μου και η πίεσή μου σε σχεδόν ιδανικά επίπεδα, κάπνιζα μόνο 10-15 τσιγάρα ημερησίως, δηλαδή παράγοντες που δεν συντελούν με ΤΙΠΟΤΑ στο αποτέλεσμα αυτό. Ξέρετε τί έφταιγε? Το άγχος μου και οι αγωνίες μου. Το άγχος που με συνόδευε από το πρωί που ξυπνούσα έως και το βράδυ στον ύπνο μου. Άγχος για τα πάντα και τους πάντες. Τί θα φάνε τα παιδιά, μην αργήσω στη δουλειά, πόσο διάβασμα έχει ο μεγάλος για την επόμενη ημέρα, εάν θα βρέξει πως θα στεγνώσουν τα ρούχα, γιατί δεν πέτυχε το κέικ και πότε θα προλάβω να τρίψω τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου. Το αποτέλεσμα : με πρόλαβαν στο τσακ οπως χαρακτηριστικά είπαν οι γιατροί, είναι θαύμα πως πρόλαβα και πήγα στο ακριβώς και όχι στο παραπέντε. Δεν υπήρξαν περαιτέρω επιπλοκές γιατί δεν έχασα τις αισθήσεις μου γιατί συνεχώς μελετούσα τα παιδιά μου και παρακαλούσα τον Θεό να τα καταφέρω γιατί ακόμη είναι πολύ μικρά.

Φίλες και φίλοι, αναλογισθείτε όλοι (όπως και εγώ κατόπιν εορτής) ότι δυστυχώς στην εποχή που ζούμε οι καταστάσεις και οι ρυθμοί μας καθιστούν ανήμπορους να διαχειριστούμε τον ίδιο μας τον ευατό και σαν συνέπεια υπάρχει ένα ατελείωτο άγχος το οποίο εάν δεν διοχετευτεί κατάλληλα (με άθληση ίσως) καταλήγει καταστροφικό για εμάς και αυτούς που αγαπάμε. Προσέξτε τον εαυτό σας, ελέγχετε καταστάσεις, προλάβετε καταστάσεις. Κάντε το για τα παιδιά σας, το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε.

Προσέξτε και έχετε εμένα στο πίσω μέρος του μυαλού σας σαν παράδειγμα προς αποφυγή.

 

Με εκτίμηση

Σπυριδούλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωχ!! σαν να περιγραφεις εμενα. πιστευω οτι ειχα αγχος ακομη και οταν ημουν στην κοιλια της μαμας μου!! πρεπει να χαλαρωσουμε γιατι σκεφτομαστε μονο οταν φτασουμε στο αμην αλλα τοτε ειναι αργα.....

πρεπει να αναθεωρησουμε και οχι για εμας αλλα για τα παιδια μας!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικα και αγυριστα σπυριδουλα!κατι παρομοιο επαθε ενας συναδελφος 43χρ. που δεν καπνιζε ετρωγε οσο σωστοτερα μπορουσε και εκανε και τζοκινκγ.το ανχος ηταν ο μονος αρνητικος παραγοντας.εκανε μπαλονακι γτ ενιωθε κομαρες και ζαλιζοταν με λιγο παραπανω καταπονηση.περαστικα σας και σε ευχαριστουμε για την ενημερωση(εγω ειχα δυο τρυπες στο στομαχι και ευερεσθητο εντερο το ενα το θεραπευσα το αλλο δεν θεραπευτετε αλλα με θετικη σκεψη και οχι ανχος οσο γινετε συντηρειτε σε ανεχτα επιπεδα)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι με όλη μου την καρδια περαστικά και να μη σου ξανασυμβει τίποτα γιατί πραγματικά τα παιδια μας μας χρειαζονται. Μακάρι να μπορέσεις απο εδω και περα να βλέπεις διαφορετικά την καθημερινότητα και να απαλλαγεις από αγωνίες και άγχη που πραγματικά δεν ωφελούν σε τίποτα, απλά μας επιβαρύνουν. Τι κι αν αργήσουμε στη δουλειά, τι κι αν δεν προλαβαίνουμε να μαγειρεψουμε ή να καθαρίσουμε το σπίτι ? Δεν εγινε απολύτως τίποτα. Να'μαστε καλά, αυτό προέχει. Και το λέω εγώ που κάποτε τα ήθελα όλα στην εντέλεια αλλά όταν έφτασα στα πρόθυρα να "χάσω" την υγεία μου, αλλαξα σελίδα. Δεν με αγχωνει τίποτα, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είμαι εγώ και η οικογένεια μου καλά. Ναι, καταρχήν εγώ. Γι'αυτό, χθες το βράδυ για παράδειγμα, άφησα μία κουζίνα γεμάτη άπλυτα πιάτα και ποτήρια και προτίμησα να πέσω στο κρεβάτι από τις 10 για να διαβάσω λίγο το αγαπημένο μου βιβλίο που έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Τα πιάτα δεν θα πάθουν τίποτα να μείνουν μια μέρα άπλυτα, ακόμα και δύο, εγώ όμως θα "καταρρεύσω" αν με αγχώνει το σπίτι που πρεπει να είναι πάντα στην εντέλεια και όλα τα μικρα ή μεγάλα καθημερινά πράγματα που πρεπει να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

περαστικά κορίτσι μου. Εγώ έχασα τον αδερφό μου από οξύ εμφραγμα μυοκαρδίου, ακριβως στην ηλικία σου πριν 14 χρόνια (παρά 1 μηνα). Είχε κληρονομικη χοληστερίνη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπυριδουλα μου περαστικα και σιδερενια!Λυπαμαι για αυτο που σου συνεβη εισαι πραγματι νεοτατη,αλλα δυστυχως αυτο το λαθος κανουμε ολοι συνεχως.Νοιαζομαστε για τα παντα και τελευταια για την υγεια μας και παντα το συνειδητοποιουμε οταν ειναι αργα.Σε ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας (να βαζω κι εγω μυαλο)κι απο δω κι εμπρος να εισαι πενταγερη και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια. Κάτι που θέλω να τονίσω είναι ότι ενώ εγώ έκανα κάθε χρόνο καρδιογράφημα και όλα έδειχναν ρολόι, τελικά το έπαθα. Όταν το είπα στους καρδιολόγους του νοσοκομείου μου απάντησαν ότι το καρδιογράφημα δείχνει τί έχεις περάσει και όχι τυχόν βλάβη. Μόνο το τρίπλεξ (κοινώς υπέρηχος) μπορεί να απεικονίσει καλύτερα.

Και κάτι τελευταίο γιατί το θεωρώ χρέος μου. Να ευχαριστήσω θερμά όλο το δυναμικό του Β' Καρδιολογικού Τμήματος του Γενικού Κρατικού Νικαίας και κυρίως τον κ. Παραβολιδάκη-επιμελητή Α' ο οποίος και με χειρούργησε. Ειλικρινά η παρέμβασή τους ήταν αμεσότατη, η φροντίδα και το ενδιαφέρον ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, η νοσηλεία μου τέλεια. Μακάρι όλοι οι γιατροί και όλα τα δημόσια νοσοκομεία να ήταν τόσο άψογα σαν την μονάδα αυτή. Είδατε τελικά που υπάρχουν και εξαιρέσεις?

Φιλιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια!!!!!!!!!!!!!!

 

Διάβασα και το μήνυμα -ευχαριστήριο σου και στο :

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_6146.html

 

καλά έκανες αφού έτσι το ένιωθες!!!

 

Μακάρι όλοι οι γιατροί να συμπεριφέρονται έτσι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια. Κάτι που θέλω να τονίσω είναι ότι ενώ εγώ έκανα κάθε χρόνο καρδιογράφημα και όλα έδειχναν ρολόι, τελικά το έπαθα. Όταν το είπα στους καρδιολόγους του νοσοκομείου μου απάντησαν ότι το καρδιογράφημα δείχνει τί έχεις περάσει και όχι τυχόν βλάβη. Μόνο το τρίπλεξ (κοινώς υπέρηχος) μπορεί να απεικονίσει καλύτερα.

 

Ο αδερφούλης μου Τετάρτη πήρε τα αποτ/τα τσεκαπ (όλα σούπερ), Σάββατο πρωί πέθανε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπυριδούλα,

 

Εύχομαι περαστικά και σιδερένια να είσαι από εδώ και πέρα. Και ένα μεγάλο ευχαριστώ επειδή, πραγματικά, μέσα στον κυκεώνα της καθημερινότητας, δυστυχώς, οι περισσότεροι από εμάς, "χάνουμε την μπάλα" που λέμε... και το άγχος είναι όντως πολύ κακός σύμβουλος.

Ας κρατάμε λοιπόν ένα λαμπάκι ανοιχτό στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι πρέπει να φροντίζουμε τους εαυτούς μας για να μπορούμε να μεγαλώσουμε τα παιδάκια μας !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...