Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΧΑΜΗΛΆ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ


Recommended Posts

Εδω και λίγες μέρες ένιωθα χαμηλά στην κοιλιά πονάκια σαν αυτά τις περιόδου , οχι συνεχόμενα αλλά πολλά μέσα στην ημέρα.Είμαι στην 16 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου.Πήρα τον γιατρό μου μου πε ξεκούραση και μου έδωσε μαγνήσιο.Ομως αυτές τις μέρες ενώ είμαι σπίτι μου και ξεκουράζομαι νοιώθω και ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά.Μήπως όλα αυτά είναι φυσιολογικά?Τα είχε καμία κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω τα ειχα σχεδον ολη την ωρα στην πρωτη εγκυμοσυνη και επισης μου περνουσε με απολυτη ξεκουραση-οχι οτι γενικα εκανα πολλα, αλλα τεσπα...-και τωρα στον μπεμπουλη καποιες φορες τα εχω λαι ευτυχως περνανε με ηρεμια!!και εγω 17 εβδομαδων ειμαι!!καλη σου συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα εχω που και που τα πονακια και ο γιατρος μου μου ειπε να περνω κανενα panadol και πραγματικα περνανε.Δεν ξερω παντως τι ειναι συσπασεις η απο το μεγαλωμα της μητρας?Αφου τα εχουμε ολες τοτε ειναι φυσιολογικο.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα εχω απο την αρχη.η γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα γιατι μεγαλωνει η μητρα.απλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες δεν τα εχω καθημερινα κια κρατανε πιο λιγο.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα και απο μενα. εχω κ εγω την ιδια απορια εχω πονακια χαμηλα στην κοιλια απο την αριστερη πλευρα. τις πρωτες εβδομαδες ηταν σαν πονοι περιοδου αλλα 2-3 μερες τωρα ειναι σαν να με σουβλιζει κατι απο κατω. ειμαι στην 14 εβδομαδα και δεν ξερω τι ειναι τωρα αυτο το καταλαβαινω και στον υπνο μου με ξυπναει αυτος ο πονος. σας εχει συμβει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...

ΑΝ ΘΥΜΗΘΩ ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ (ΟΛΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ ) ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.....

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 23η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια και εγώ τις τελευταίες 2 μέρες αισθάνομαι πόνο κάτω αριστερά στην κοιλιά καθώς και πόνους περιόδου. Είμαι στην 13 βδομάδα.

Επίσης αισθάνομαι κάτι σαν τράβηγμα στην κοιλιά, κυρίως γύρω απο τον αφαλό. Θα πάρω αύριο τον γυναικολόγο μου, αλλά μήπως έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστώ! :roll:

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, δεν θυμαμαι σε ποιο μηνα ημουν...... με επιασαν δυνατοι πονοι στη κοιλια σαν της περιοδου!!! Τρελαθηκα η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι εχασα το παιδι!!! Η απαντηση του γιατρου ηταν οτι μεγαλωνει η μητρα και αν ποναω πολυ μπορω να παρω ντεπον!

Προτειμησα να ποναω για να ξερω ακριβως τι συμβαινει στο μωρο και σε μενα!!!

Τωρα που ειμαι στη 2η εγκυμοσυνη, στη 16 βδομαδα, δεν δινω σημασια στα πονακια! Τα αντεχω, δεν ειναι τιποτα μπροστα σε στους πονους του τοκετου!!!:-):-):-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αγχώθηκα πολύ... Πήγα στο γιατρό, μάλλον δεν είναι τίποτα αλλά θα το παρακολουθήσω

Υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι για να ζήσεις τη ζωή σου.. Ο ένας σαν τίποτα να μην είναι θαύμα..Ο άλλος,σαν τα πάντα να είναι θαύμα! Αινστάιν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ πονάκια στον 5ο μήνα, αγχώθηκα, αγχώθηκε η γιατρός μου...με έβαλε στο κρεβάτι με χάπια....τώρα καλά είμαι και δεν τα παίρνω πια. Δεν ξέρω τελικά αν είναι λογικό να τα έχεις ή πρέπει να κάνεις κάτι για αυτά τα πονάκια. Βλέπω οτι δεν το αντιμετωπίζουν ολοι οι γιατροί το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειναι εντελως φυσιολογικα βρε κοριτσια τα πονακια αυτα.Σκεφτειτε οτι αλλαζει ολο μας το σωμα.Εγω παντως στην 16 εβδομαδα τα εχω ακομα .....και οσο τα εχω δεν ανησυχω....ειναι η σιγουρια μου οτι το παιδακι μου ειναι ακομα εκει.....:lol:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι εντελως φυσιολογικα βρε κοριτσια τα πονακια αυτα.Σκεφτειτε οτι αλλαζει ολο μας το σωμα.Εγω παντως τα εχω ακομα .....και οσο τα εχω δεν ανησυχω....ειναι η σιγουρια μου οτι το παιδακι μου ειναι ακομα εκει.....:lol:
Ας πανε ολα καλα και ουτε τα πονακια με νοιαζουν ουτε οι αναγουλες ουτε τιποτα

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και ένα μηνα έχω πολύ αυξημένα υγρά τα οποία δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω. Είναι δηλαδή απλά κολπικά υγρά ή είναι κάτι άλλο; Υπόψην πως είμαι στην 14η εβδομάδα. Επίσης, ειδικά μετά το μεσημέρι, έχω ένα έντονο βάρος χαμηλά. Ορισμένες φορές δυσκολεύομαι και να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ο γιατρός μου μου είπε πριν μια βδομαδα πως ο πλακούντας είναι κάπως χαμηλά και να ξεκουράζομαι όσο μπορώ, πράγμα αδύνατο ουσιαστικά με το σχολείο (είμαι εκπαιδευτικός) και με τον μικρό μου γιο να τρέχει όλη μέρα. Νιώθω μπερδεμένη, κουρασμένη και δεν ξέρω αν πρέπει να αγχωθω! Κάποια βοήθεια παρακαλώ!!!:?

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Evabar,κι εγώ όταν ήμουν στη 12-13η εβδομάδα είχα αρκετά υγρά και είδα και λίγο αίμα και εννοείται ότι ο γιατρός μου είπε να μείνω για κάποιες μέρες στο κρεβάτι.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τον πλακούντα, ούτε χαμηλός ήταν ούτε αποκόλληση είχε γίνει,το αίμα ήταν ανεξήγητης αιτιολογίας,αλλά η ξεκούραση ήταν επιβεβλημένη.Τώρα μπαίνω στην 20η εβδομάδα και το βάρος για το οποίο μιλάς το νιώθω σχεδόν κάθε βράδυ τις τελευταίες 3-4 εβδομάδες όταν είμαι στο κρεβάτι. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι τίποτα.Κι εγώ είμαι εκπαιδευτικός και εννοείται ότι ο γιατρός μου δίνει άδεια από την αρχή της σχολικής χρονιάς αν και δεν έχω κάποιο πρόβλημα ώστε να χρειάζεται να μένω στο κρεβάτι...όταν είσαι έγκυος δεν γίνεται να ανεβοκατεβαίνεις διαρκώς σκάλες, να κουβαλάς βιβλία και τετράδια, να είσαι πέντε ώρες όρθια την ημέρα, να κάνεις εφημερία και να κινδυνεύεις να σου έρθει μπάλα πάνω σου (πέρσι είχα φάει αρκετές μπαλιές από τα παιδιά!).Είναι πολύ μεγάλη κούραση το σχολείο για μια έγκυο και θεωρώ ότι για να μην το διακινδυνεύσεις θα πρέπει να ζητήσεις από το γιατρό σου να σου γράψει άδεια.Μην ξαναπάς στο σχολείο, δεν είναι όπως μια οποιαδήποτε δουλειά γραφείου...και στο σπίτι προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και να σε βοηθάει κάποιος με το άλλο σου το παιδάκι...πρέπει να είμαστε προσεκτικές όσο μπορούμε και ακόμη περισσότερο αν υπάρχουν προβλήματα.Εύχομαι ό,τι καλύτερο!!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πονους χαμηλα κ αριστερα παρουσιασα απο το πρωι. Το απογευμα επιδεινώθηκαν κ πηρα το γιατρο μου. Μου ειπε οτι μαλλον εχω συσπάσεις (ηταν πετρωμενη σε καποια σημεια η κοιλια) και μου ειπε να βαλω ενα υποθετo voltaren και να ξαπλωσω. Εχω αρχισει να φοβαμαι κ παλι κ εχω κ υπερηχο Β΄επιπεδου την Τεταρτη. Κοριτσια τι πιστευετε οτι συμβαινει? Εχει τυχει σσε καμια?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ τις έχω αυτές τις ενοχλήσεις, από την αρχή της εγκυμοσύνης. Δεν τις έχω πάρει πολύ σοβαρά. Συνήθως εμφανίζονται όταν κουραστώ, π.χ. όταν κουβαλήσω κανά κιλό παραπάνω ή περπατήσω ή σκύψω ή μείνω όρθια για ώρα. Δεν είναι τόσο έντονες ώστε να χρειάζομαι παυσίπονο, που προσπαθώ να αποφεύγω ούτως ή άλλως. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι με φοβίζουν, σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά και προσπαθώ να ξεκουραστώ. Ο γιατρός με είχε προειδοποιήσει εξαρχής ότι μπορεί να έχω πονάκια και να ανησυχήσω μόνο αμα δω αίμα ή είναι έντονοι οι πόνοι. Τι να πω, δεν ξέρω.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

κοριτσια βοηθηστε με ειμαι 20 εβδομαδων πηγα στη γυναικολογο με πονακια,ειδε τις εξετασεις μου μου διεγνωσε ουρωλοιμωξη και μου ειπε οτι τα πονακια ειναι απο αυτο.παιρνω 4 μερες αντιβιωση τα πονακια δυναμωσαν αντι να περασει.διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ και τρελαινομαι.ποναω αρκετα αναμεσα στα ποδια και κατα μηκος της καισαρικης τομης ιδιαιτερα οταν καθομαι και σηκωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ειμαι στη 16η βδομαδα και πριν 3 μερες μου ξεκινησε ο γιατρος σιδηρο, ασβεστιο και 1 επιπλεον χαπακι μαγνησιου (2 ανα ημερα). Εκτοτε με εχουν πιασει εντονοι πονοι, σε σημειο να μην μπορω να σηκωθω η να περπατησω, ακομα και ξαπλωμενη που ειμαι ποναω. Και γενικα ειμαι ανεκτικη στον πονο. Οι πονοι μοιαζουν με σουβλιες, απο τον αφαλο μεχρι κατω χαμηλα, καθως και πισω (στο ορθο). Επειδη εχω και ενα ινομυωμα 9 εκατοστα, ο γιατρος λεει οτι ειναι απο εκει και να παρω buscopan. Αλλα πριν δεν ειχα πονους, τουλαχιστον οχι τοσο εντονους. Τωρα δεν μπορω ουτε σε καρεκλα να κατσω. Εχει συμβει σε καποια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...