Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα γιατι αν βγει ΝΑΙ δεν επιτρέπετε να υπογράψει ο Συριζα το μνημόνιο που θέλετε αμέσως?

Επειδή δεν τον αγαπούν οι υπόλοιποι?Επειδή δεν θα του ανοίξουν την πόρτα για συζήτηση για να τον κάνουν να φύγει?

Κυβέρνηση Εθνικής ενότητα...., αλλα με αυτούς που θα θέλουν οι άλλοι έτσι?Αρκεί να μην είναι ο αριστερός μέσα.

Οχι πρώτα να πάμε σε εκλογές να δούμε ποιος θα βγεί να δω τι θα κάνετε....

Μη φοβάστε, πείτε οτι δεν θέλετε αριστερό γιατι γιαυτο πρόκειται.

 

Πρίν μία βδομάδα δεν θα τα έλεγα αυτάγιατι απλά είχα υποψία μόνο.ΜΙΑ εβδομάδα αισχρής προπαγάνδας , παρέμβασης του τι θα κάνω απο τον κάθε άχρηστο με έπεισαν

 

Εμένα με φοβίζει η απερισκεψία μας , αντι να βρούμε λύση μαζί θέλουμε μ....... πολιτικά παιχνίδια και μετά απο 6 μήνες θα πάμε σε εκλογές και θα βγεί η ΧΑ και τότε για ποια Ευρώπη , για ποια δραχμη και σκατά μιλάμε. Εδώ τιμωρούν το Συριζα που δεν έδωσε ανάσα σε 5 μήνες!!!

 

Αυτό θα λέω εγώ με το ιδιο νικναμ.

 

ΨΗΦΙΣΤΕ ΕΛΕΥθΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ.ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

 

Αυτό έλειπε να ενοχοποιούμε την ψήφο του καθενός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ψηφίσω Οχι για ολους τους λόγους που προαναφέρατε συν οτι αν ψηφίσω Ναι τα παιδια μου σε λίγα χρονια θα με βρίζουν και θα με θεωρούν υπεύθυνη για οτι θα τους συμβαίνει τότε.Προτιμω να περάσω Εγω την οποία δυσκολία μπορει να ακολουθήσει μετα το Οχι και ΟΧΙ τα παιδια μου κατι πολυ χειρότερο που ισως καν φαντάζομαι τότε...

 

Ω δλδ εσυ πραγματικα πιστευεις οτι θα δυσκολευτουμε κανα 2 χρονακια αντε 5 το πολυ και μετα η χωρα θα ανθισει και τα παιδακια σου θα ζησουν ευτυχισμενα? Seriously?

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα αυτό εδώ ενδιαφέρον. Από τη Γερμανική τηλεόραση.

 

http://periskopio.com/dite-ti-diafora-tis-germanikis-me-tin-elliniki-tileorasi/

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και όλη αυτή η προπαγάνδα; όλα τα φαντάσματα που βγήκαν από τους τάφους να μας πουν τι να ψηφίσουμε, δεν σας προβληματίζουν;

 

Όλοι οι Ευρωπαίοι μας λένε ότι με αυτό το δημοψήφισμα αποφασίζουμε αν μένουμε στην Ευρώπη ή όχι.

 

Η κυβέρνηση μας λέει ότι πρόκειται για κάτι άλλο.

 

Το τι νόμισμα θα έχεις σε λίγο καιρό είναι αρκετός λόγος για να πάρουν θέση όλοι, δεν νομίζεις;

 

Τα κομματόσκυλα που έφυγαν από το ΓΑΠ και ξαμοληθηκαν τόσα χρόνια μόνο αυτά μιλάνε για το τι είναι το σωστό, και μας λένε τι να ψηφίσουμε στις παρέες, παντού, τους πείραξε τώρα που παίρνουν θέση και κάποιοι άλλοι... Ο κάθε ταξιτζής, μπογιατζής και γενικά τυχαίος άνθρωπος άσχετος με οικονομικά, έχει χρόνια τη λύση και σου λέει τι να ψηφίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παλιό το νέο. Ο Τουσκ πλέον λέει άλλα

 

http://www.politico.eu/article/tusk-nobody-here-is-an-angel-european-council-president-polish-politics-grexit-greece-referendum-crisis/

 

Tusk kept the door wide open to another financial rescue of Athens and downplayed the stakes in Sundayʼs vote. Contradicting both European Commission President Jean-Claude Juncker and European Parliament President Martin Schulz, Tusk said that “itʼs very clear that the referendum is not … about being in the eurozone or not. No, in fact, nobodyʼs interested — I hope nobodyʼs interested — in this kind of choice.”

 

Αν παρατηρήσετε από κοντά, από Δευτέρα εως Παρασκευή οι απειλές μειώνονται και οι απαντήσεις γίνονται πιο διπλωματικές.

 

 

Να σας πω και κάτι άλλο: με ενόχλησε η εικόνα χθες στη συγκέντρωση του Ναι, με τα πανώ και τις σημαίες με τα τεράστα, bold ΝΑΙ.

Ότι κι αν λένε τα εδώ κόμματα, ό,τι κι αν λέει ο Γιουνκέρ, το ψηφοδέλτιο γράφει αν εγκρίνουμε την τάδε πρόταση με τους πολύ συγκεκριμένους όρους, μην τους ξαναλέω. Το να κραδαίνουμε ηχηρό ΝΑΙ, με προσβάλλει λίγο ως Ελληνίδα. Καταλαβαίνω το να φοβηθούμε, να μην έχουμε εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση, να μη θέλουμε να ρισκάρουμε, καταλαβαίνω οποιονδήποτε ψηφίσει Ναι. Αλλά όχι και να το έχουμε τιμή μας και καμάρι μας. Γιατί δεν είναι.

Είναι μόνο τα αισθήματά μου, όχι κάποιο ευφηές μανιφέστο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ω δλδ εσυ πραγματικα πιστευεις οτι θα δυσκολευτουμε κανα 2 χρονακια αντε 5 το πολυ και μετα η χωρα θα ανθισει και τα παιδακια σου θα ζησουν ευτυχισμενα? Seriously?

Τα δικά μου παιδια ειναι 2 και 0 οποτε και 15 χρονια να ειναι που,πιστευω θα ειναι κατι τις λιγότερο,ναι θα βρουν μια δουλειά τουλάχιστον και θα ειμαστε σιγουρα σε φάση αναπτυξης τότε και οχι θα μου λενε "ετσι οπως τα κάνατε εγω την κάνω Γερμανία να δουλέψω!!"

Link to comment
Share on other sites

Άδικα κινδυνολογουμε... Έχει φροντίσει για όλα ο Βαρουφάκης!

 

http://www.newsit.gr/politikh/dimopsifisma-varoufakis-apothemata-petrelaio-0307/415087

 

Μα δεν έλεγαν ότι θα είχαν συμφωνία σε 48 ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Αποθέτω τις ελπίδες μου στους ήδη άνεργους, στους ήδη πτωχευμένους, στους ήδη εργαζόμενους που δεν τα βγάζουν πέρα με τον ένα μισθό τους, στους ήδη εργαζόμενους οικογενειάρχες που δεν τα βγάζουν πέρα με τους δύο μισθούς τους. Γιατί υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ εργαζόμενοι που δεν τα βγάζουν πέρα με τους μισθούς τους. Και δεν είναι τεμπέληδες. ΑΥΤΟΙ ξέρουν καλά τι πάει να πει μνημόνιο, ύφεση, δυσκολίες. Αυτοί που παρόλο που είναι εργαζόμενοι, δε μπορούν να θρέψουν οικογένειες, που δεν κάνουν καμία μεγάλη ζωή και που η ήδη υπάρχουσα "ανάπτυξη" όπως μας την λανσάρισαν, τους χώνει κάθε μέρα και πιο βαθιά. Αυτοί που βλέπουν πως με περισσότερα μνημόνια θα φτάσουν ΚΙ ΑΛΛΟΙ στη δική τους δεινή θέση. Αυτοί που βλέπουν πως με περισσότερη ύφεση θα αρχίσουν να παίρνουν σειρά στα συσσίτια. Αυτοί που δε θέλουν να δουν τα παιδιά τους μετανάστες επειδή κάποιοι πούλησαν όλη τη δημόσια περιουσία ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ -το λέει καθαρά η τελευταία πρόταση η οποία είναι στο δημοψήφισμα- οπότε τέρμα και η περιουσία της χώρας, τέρμα η κυριαρχία της.

 

Αυτοί οι άνθρωποι ψηφίζουν όχι.

Επίσης ψηφίζουν όχι όσοι νιώθουν πως από τύχη δεν τους έκαψαν τα προηγούμενα μνημόνια.

 

Τόσο καιρό -5 χρόνια τώρα- γίνομαι μάρτυρας της έλλειψης ενσυναίσθησης. Ο χορτάτος δε νιώθει τον πεινασμένο. Νομίζει πως φωνάζει άδικα, πως είναι τεμπέλης, πως τα λέει έτσι για να προκαλέσει. Τώρα βλέπω πως πραγματικά όσοι έχουν κάτι παραπάνω ... όσοι γλύτωσαν από το κάψιμο, όσοι γλύτωσαν από την πίεση προς τη φτώχεια, τάσσονται υπερ του "ναι". Αυτοί που έχουν τα χρήματά τους έξω, αυτοί που έχουν ακόμα πολλά πράγματα να χάσουν λένε "ναι".

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, το "οχι" σημαίνει άρνηση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Να διαβάζουμε τι λέει το δημοψήφισμα. Αν ήσουν δανειστής, τι θα έλεγες; Μπράβο ψηφίστε ελεύθερα κι αν δε σας αρέσει εγώ σας τα αλλάζω;;; Με κίνδυνο να ακολουθήσει η μισή Ευρώπη; ΦΥΣΙΚΑ και θα έλεγες τα χειρότερα σενάρια προκειμένου να κάνεις τον άλλο να το παραδεχθεί μόνος του!

 

Αν η Γερμανία μας επηρεάζει τόσο πολύ σε ένα δημοψήφισμα που αφορά τη χώρα μας, φανταστείτε τι πίεση ασκεί στις κυβερνήσεις μας. Μία κυβέρνηση τόλμησε και σήκωσε ανάστημα, και τώρα είμαστε εμείς αυτοί που θα την αφήσουμε ακάλυπτη και θα τρέξουμε να χειροκροτήσουμε τους ανθρώπους που οι όροι τους μας έφεραν σε αυτή τη θέση;

 

 

Το όχι θα φέρει μια καλύτερη διαπραγμάτευση. Υπάρχει κι ένα ρίσκο. Αλλά θα το πάρω. Τουλάχιστον η επιλογή και οι συνέπειες να είναι δικές μας. Καλύτερα να πω πως προσπαθήσαμε να σταθούμε στα πόδια μας και αποτύχαμε, παρά να μην προσπαθήσουμε καθόλου. Και πού ξέρεις... μπορεί να πετύχει!! Προσωπικά πιστεύω πως θα πετύχει. Διακυβεύονται πολλά συμφέροντα. Αν δεν τους ένοιαζε, δε θα ασχολιόταν κανένας μαζί μας. Ασχολούνται. Τους νοιάζει. Τους καίει. Θα τους χαλάσει τη σούπα.

 

Άρα μπορεί να επιτευχθεί μια καλύτερη συμφωνία. Όχι τέλεια. Αλλά σίγουρα καλύτερη!! Με ένα όχι που θα φέρει το λαό ως υποστηρικτή της κυβέρνησης. Μιας κυβέρνησης που την ψήφισε όχι γιατί τη στήριζε πολιτικά, αλλά γιατί υποσχέθηκε αυτό ακριβώς. Πως θα παλέψει!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω σκεφτεί ότι για το καλό του παιδιού μου, πρέπει να φύγουμε από το φαύλο κύκλο του χρέους όσο το δυνατόν νωρίτερα, ώστε να μην τα βρει αυτά τα χάλια όταν θα έχει μεγαλώσει. Από την άλλη, σκέφτομαι ότι δε θέλω να χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση και να μην έχουμε ούτε να ταΐσουμε το μωρό... Και τόσες μέρες τα κανάλια με ζάλισαν... Ελπίζω να ήταν υπερβολές δικές τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Athinap,

Ο κάθε ταξιτζής, μπογιατζής και γενικά τυχαίος άνθρωπος άσχετος με οικονομικά που περιγράφεις,

ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΟΥ που ζούν στην ίδια χώρα με τα ίδια διακαιώματα με σένα που επίσης δεν ξέρεις οικονομικά.

 

Και ναι θα φέρουν ίσο μην πω και μεγαλύτερο λόγο για το ποια είναι η σωστή λύση γιατί είναι βιοπαλαιστές .

 

Τι έχετε πάθει!!!! Αλίμονο μας, δεν νοιάζεστε για τον συνάνθρωπο σας?

 

Εχω απογοητευτεί εντελώς δεν μου αρέσει αυτό το κλίμα:-(

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σκεφτείτε το εξής: αν προσπεραστεί αυτή η στιγμή, πότε πιστεύετε θα βρεθεί ξανά για εμάς η ευκαιρία να καθορίσουμε τα γεγονότα ΑΜΕΣΑ? Θα μας δωθεί ποτέ ξανά βήμα? Από ποιόν????

Θα ξανακουστεί κάποια στιγμή η φωνή μας?

Ή θα στραγγαλιζόμαστε πνιχτά, έχοντας γυρίσει στο γνωστό σημείο όπου αποφασίζουν χωρίς εμάς?

 

Όποιος από εμάς αισθάνθηκε κάποτε στη ζωή του ότι αποφασίζουν γι αυτόν χωρίς αυτόν, οφείλει να σταθεί αντάξιος της Ιστορίας.

 

Συγνώμη για την ένταση, το έχω πάρει Πατριωτικά.:)

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Athinap,

Ο κάθε ταξιτζής, μπογιατζής και γενικά τυχαίος άνθρωπος άσχετος με οικονομικά που περιγράφεις,

ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΟΥ που ζούν στην ίδια χώρα με τα ίδια διακαιώματα με σένα που επίσης δεν ξέρεις οικονομικά.

 

Και ναι θα φέρουν ίσο μην πω και μεγαλύτερο λόγο για το ποια είναι η σωστή λύση γιατί είναι βιοπαλαιστές .

 

Τι έχετε πάθει!!!! Αλίμονο μας, δεν νοιάζεστε για τον συνάνθρωπο σας?

 

Εχω απογοητευτεί εντελώς δεν μου αρέσει αυτό το κλίμα:-(

 

Σαν παράδειγμα το ειπα. Οι περισσότεροι από αυτούς που το 2012 άνοιγαν αυτές τις κουβέντες ήταν και είναι βολεμένοι. Θα μου πεις, το κάνουν για όλους, ΟΚ. Το θέμα, που έγραψα στο παραπάνω ποστ δεν είναι ότι δεν σέβομαι το επάγγελμα του άλλου, όμως δεν μπορεί να με πείσει όταν του κάνεις ερωτήσεις και απαντάει με συνθήματα, γιατί δεν ξέρει κάτι άλλο, δεν ξέρει να απαντήσει με οικονομικούς όρους. Και με οικονομικούς όρους, εδώ που φτάσαμε ειδικά μπορεί να στέκει μια τέτοια πρόταση. Δεν είμαι σίγουρη, τώρα πια και θα κρατήσω προς το παρόν γιατι αυτό το άλλαξα, παρόλο που οι οικονομικοί και παραγωγικοί φορείς της χώρας, ΕΒΕΑ κτλ έχουν δηλώσει ότι είναι στο Ναι.

 

Με ενοχλεί πάρα πολύ λοιπόν, να προσπαθεί ο άλλος να πείσει με συνθήματα μόνο και κυρίως με ενοχλεί κάποιοι που έχουν τα χρήματά τους έξω να χρησιμοποιούν τακτικές γκαιμπελικές, γνωρίζοντας ότι αν τους περάσει είναι πιθανό να καταστραφεί άλλη μερίδα φτωχών συμπολιτών τους, ενώ οι ίδιοι περιμένουν να πλουτίσουν. Είναι το ύφος και το ήθος που με ενοχλεί, τη στιγμή που κατηγορούν άλλους για δοσιλογισμό. Ο δοσιλογισμός είναι συνυφασμένος με το προσωπικό κέρδος σε βάρος του άλλου. Οι του Ναι, παλευουν και αυτοί οι περισσότεροι, δεν περιμένουν να πλουτίσουν από μια ανατροπή που μπορεί και στο φινάλε να μην βγει σύμφωνα με τα αισιόδοξα σενάρια και το αποτέλεσμα μεσοπρόθεσμα να είναι μια έκρυθμη κατάσταση. Γιατί βραχυπρόθεσμα όλοι σου λένε Αρμαγεδών. Δεν περιγράφω το σενάριο της έντιμης συμφωνίας, αλλά το σενάριο που προωθεί το λόμπι της δραχμής.

 

Δεν έχω συναντήσει Συριζαίο που μπορώ να συζητήσω μαζί του με οικονομικούς όρους. Πρώτον γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν τις γνώσεις να συζητήσουν. Δεύτερον, γιατί εδώ που φτάσαμε, η γραμμή είναι ότι πάμε για έντιμη συμφωνία και δεν θέλουν να είναι εκτός γραμμής! Οι εξελίξεις είναι καταιγιστικές και δεν προλαβαίνουν να πάρουν γραμμή από το κόμμα, ο καθένας λέει λίγο πολύ ό,τι του κατεβαίνει και για να μην εκτεθούν παραπάνω, σου πετάνε πόσο χάλια τα έκαναν ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς, τη στιγμή με αυτή την κυβέρνηση έχουμε πιάσει πάτο, με την έννοια του τι θα γίνει αν διακοπεί η ευρωπαϊκή χρηματοδότηση!

 

Αν η προεκλογική εκστρατεία κρατούσε περισσότερο, σίγουρα θα κέρδιζε το ναι με διαφορά, μόνο και μόνο γιατί θα αναγκάζονταν να είναι στα πάνελς και να φαίνεται ότι δεν μπορούν να απαντήσουν ως κυβέρνηση για το σχέδιό τους. Το Οχι κέρδιζε δημοσκοπικά όσο μιλούσαν μόνοι τους ο καθένας με κάποιον δημοσιογράφο, αν το προσέξατε, τις πρώτες μέρες. Με τά πάνελς, ανέβηκε το ναι, μετά μαζεύτηκαν πάλι και άρχισαν τα διαγγέλματα με τα ωραία λόγια. Γιατί ο Τσίπρας δεν πήγε σε ντιμπέιτ, πες όχι με το Σαμαρά αλλά με κάποιον άλλο;

 

Επειδή λοιπόν με αυτούς δεν βγάζω άκρη, μίλησα με φίλο πολίτη ευρωπαϊκής χώρας εχθές, που κάναμε μεταπτυχιακό, γιατί εδώ στη χώρα, δεν υπάρχει κανείς να μιλήσεις! Όχι ότι και εκείνος με έπεισε, γιατί το θέμα δεν είναι θεωρητικό. Πρέπει ό,τι είναι να το εφαρμόσουν οι Έλληνες και δεν τους το έχω καθόλου! Ο άλλος εκεί έξω γνώριζε βασικά πράγματα που ο μέσος Έλληνας που έχει άποψη δεν τα γνωρίζει εν μέσω 5 ετών κρίσης, γιατί περιμένει να του τα πει μασημένη τροφή κάποιο κόμμα. Γνώριζε ότι δεν έχουμε φτιάξει αποτελεσματικό και κυρίως δίκαιο φορολογικό σύστημα που είναι στη βάση των πάντων. Και με σενάριο ρήξης, τη χώρα θα πρέπει να τη φτιάξουμε, αλλά τότε είναι που θα επικρατήσουν άνθρωποι που είναι ό,τι να'ναι και δεν υπάρχουν κανόνες, το λέω έχοντας δει ποιοι εκπροσωπούν τις λογικές ρήξης.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με μεγάλη προσοχή όλα τα μηνύματα. Έχω ήδη δηλώσει τι θα ψηφίσω (ΝΑΙ) οπότε δεν το αναλύω ξανά. Από τον διάλογο που διαβάζω με έχουν προβληματίσει δύο θέματα:

 

α) Μιλάμε συνέχεια (εδώ και πέντε χρόνια εννοώ) για το τι θα υπογράψουμε και τι όχι, τι χρήματα θα μας δώσουν οι άλλοι και τι τόκο θα μας βάλουν. Δεν μιλάμε καθόλου για το τι κάνουμε εμείς. Δηλαδή τα έχουμε όλα καλώς καμωμένα και δεν πρέπει να κάνουμε ούτε μία μεταρρύθμιση; Αυτό έκανε η προηγούμενη κυβέρνηση και αυτό κάνει και η παρούσα τους τελευταίους πέντε μήνες. Ας αποφασίσουν όλα τα κόμματα μαζί για κάποιες μεταρρυθμίσεις, ας αποφασίσουν επίσης όλοι μαζί για κάποιες κόκκινες γραμμές και ας τελειώνουμε. Κυνηγάμε την ουρά μας.

 

β) Με προβληματίζει έντονα η πόλωση που έχει αναπτυχθεί την προηγούμενη εβδομάδα. "Εμείς οι μισοί είμαστε Έλληνες και εσείς οι άλλοι μαζί είσαστε ανθέλληνες και πουλημένοι". Αυτό είναι το επικίνδυνο και αυτό θα έπρεπε να φοβόμαστε γιατί το έχουμε ξαναδεί. Δυστυχώς, όμως, κατευθυνόμαστε πάρα πολύ εύκολα προς τα εκεί και βεβαίως οι πολιτικοί το εκμεταλλεύονται και το χρησιμοποιούν. Αυτό δεν το έχω ξαναδεί τόσο έντονο τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι συνανθρωποι μας πεινανε σιγουρα...πολλοι απο αυτους ειναι βιοπαλαιστες σιγουρα.Αυτο ομως δε σημαινει οτι οποιος δεν πειναει ειναι βολεμενος...οποιος εχει κατι να χασει τα εκλεψε.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να πεινασω για να εχω δικαιωμα να μιλησω.Βιοπαλαιστες ειμαστε κι εμεις.Δεν τα κλεψαμε απο κανεναν...δε μας τα χαρισε κανενας.Γιατι τοσο μενος? Να προσπαθησω εγω που δεν πειναω να βοηθησω εσενα που πεινας ναι.Αν ομως πεινασω κι εγω θα σου λυσει εσενα που ηδη πεινας το προβλημα σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω όλες τις απόψεις και τις σέβομαι..ειλικρινά. εμένα αυτό που με φοβίζει δεν είναι τόσο το οικονομικό. είναι η διεθνής απομόνωση. καλώς κακώς αυτή τη στιγμή η Ευρώπη είναι μια "συμμαχία" ευνομούμενων οργανωμένων δημοκρατικών χωρών, με λόγο στην υφήλιο. μένει η αμερική, η κίνα κλπ.

αν βγούμε από αυτό το πλαίσιο, που παρά τα χίλια στραβά του είναι ομπρέλα προστασίας, τι έχουμε να περιμένουμε δεδομένης της γεωπολιτικής μας θέσης; δίπλα μας ειναι οι τούρκοι που επιθυμούν χρόνια να μπουν στην εε και μια ανάσα οι τζιχαντιστές - είδατε υποθέτω τη νέα μαζική εκτέλεση..

αναρωτιέμαι τι μέλλον έχει μια χώρα τελειωμένη οικονομικά και διχασμένη, με ευρώ ή δραχμή, αδιάφορο, που έχει την ατυχία να βρίσκεται στο σύνορο της δύσης με το καζάνι που βράζει. θα ήθελα την άποψή σας.

φυσικά συμφωνώ ότι χρειάζονταν διαφορετικοί χειρισμοί στην οικονομική πολιτική, και από την προηγούμενη και από την παρούσα κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Babycora , συμφωνώ με την σκέψη σου, γιαυτό τρελαίνομαι με τον παράλογο διχασμό.Δεν θα πώ κάτι άλλο γιατί δεν ξέρω πως θα ήταν.

 

Δεν έχω το θείο χάρισμα και μια γυάλα μπροστά μου , αλλα ακούω σήμερα τα κανάλια να λένε άλλα.Με Ναι ή Οχι όλα θα πάνε καλά και θα βρεθεί λύση.Η δεοντολογία είπε ο Μάνεσης δεν επιτρέπει να πάρουν θέση!

Θα υπάρχουν καλές εξελίξεις ο Καμπουράκης και οτι η Φώφη ψήφισε ΝΑΙ με επιχειρηματολογία ΟΧΙ.Οτι ο κόσμος δεν ταλαιπωρήθηκε ήταν ψύχραιμος.....

 

Τωρα εαν αυτό δεν είναι δούλεμα τι είναι ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι..ίσως αυτό που ανησυχεί εμένα, η θέση μας στον χάρτη, να είναι αυτό που θα μας σώσει τελικά..κανείς δεν θελει την Ελλάδα ξέφραγο και ανεξέλεγκτο αμπέλι, ούτε η Ευρώπη ούτε η Αμερική. εγώ αυτό βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλες τις απόψεις και τις σέβομαι..ειλικρινά. εμένα αυτό που με φοβίζει δεν είναι τόσο το οικονομικό. είναι η διεθνής απομόνωση. καλώς κακώς αυτή τη στιγμή η Ευρώπη είναι μια "συμμαχία" ευνομούμενων οργανωμένων δημοκρατικών χωρών, με λόγο στην υφήλιο. μένει η αμερική, η κίνα κλπ.

αν βγούμε από αυτό το πλαίσιο, που παρά τα χίλια στραβά του είναι ομπρέλα προστασίας, τι έχουμε να περιμένουμε δεδομένης της γεωπολιτικής μας θέσης; δίπλα μας ειναι οι τούρκοι που επιθυμούν χρόνια να μπουν στην εε και μια ανάσα οι τζιχαντιστές - είδατε υποθέτω τη νέα μαζική εκτέλεση..

αναρωτιέμαι τι μέλλον έχει μια χώρα τελειωμένη οικονομικά και διχασμένη, με ευρώ ή δραχμή, αδιάφορο, που έχει την ατυχία να βρίσκεται στο σύνορο της δύσης με το καζάνι που βράζει. θα ήθελα την άποψή σας.

φυσικά συμφωνώ ότι χρειάζονταν διαφορετικοί χειρισμοί στην οικονομική πολιτική, και από την προηγούμενη και από την παρούσα κυβέρνηση.

 

είναι όντως σοβαρό αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με μεγάλη προσοχή όλα τα μηνύματα. Έχω ήδη δηλώσει τι θα ψηφίσω (ΝΑΙ) οπότε δεν το αναλύω ξανά. Από τον διάλογο που διαβάζω με έχουν προβληματίσει δύο θέματα:

 

α) Μιλάμε συνέχεια (εδώ και πέντε χρόνια εννοώ) για το τι θα υπογράψουμε και τι όχι, τι χρήματα θα μας δώσουν οι άλλοι και τι τόκο θα μας βάλουν. Δεν μιλάμε καθόλου για το τι κάνουμε εμείς. Δηλαδή τα έχουμε όλα καλώς καμωμένα και δεν πρέπει να κάνουμε ούτε μία μεταρρύθμιση; Αυτό έκανε η προηγούμενη κυβέρνηση και αυτό κάνει και η παρούσα τους τελευταίους πέντε μήνες. Ας αποφασίσουν όλα τα κόμματα μαζί για κάποιες μεταρρυθμίσεις, ας αποφασίσουν επίσης όλοι μαζί για κάποιες κόκκινες γραμμές και ας τελειώνουμε. Κυνηγάμε την ουρά μας.

 

Ποιος μιλαει για αυτα που λες???

Μονο οι προηγουμενς κυβερνησεις τα ελεγαν. Η νεα κυβερνηση ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που λες υποστηριζει. Ο Βαρουφακης εχει βαρεθει να μιλαει για ανατροφοδοτουμενη κριση.

Zητησε χρονο εξ αρχης Να μπορεσουμε να ανακαμψουμε, που δεν του δοθηκε .

Ζηταμε Αναπτυξη και Εργασια . Οχι στον στραγγαλισμο της οικονομιας μας και στην συνεχιση των ακρως υφεσιακων μετρων που μας επεβαλλαν τα τελευταια χρονια με αποτελεσμα την μειωση του ΑΕΠ , της παραγωγικοτητας μας κατα 1/4 και αυξηση της ανεργιας στα υψη, στο 60% των νεων.

 

 

Αυτο που ζηταμε ειναι να μην βαφτιζουν τις περικοπες του λαου Μετραρρυθμισεις, γιατι τετοιου ειδους μεταρρυθμισεις καναμε παρα πολλες.

357% ΗΤΑΝ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ, ενω ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ 9% . 40 φορες παραπανω φορολογηθηκαμε εμεις απο την elite.

Aν θελουν τετοιου ειδους μεταρρυθμισεις ας κανουν και οι πλουσιοι που ελεγχουν τα νηματα.

Εμεις ο απλος λαος τις καναμε και με το παραπανω , Ας αυξηθουν και αυτων οι φοροι στο 357% .

 

Επομενως μην μας κοροιδευουν και στο ονομα των ''μεταρρυθμισεων'' ν μας ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ και μας οδηγουν στον αργο θανατο, επειδη δεν θελουν να παραδεχτουν οι ιδιοι ευθεως οτι αποτυχανε οι στρατηγικες που εφαρμοσαν.

Δεν θελουν να δικαιωσουν επισης μια αριστερη κυβερνηση.

Αυτο θα ειναι η αρχη του τελους για αυτους.

 

Αυτο που θελουμε ειναι η αναπτυξη, Δουλεια και οχι ψευτικο χρημα που πηγε στις τραπεζες και στα δανεια που μας εδωσαν.

.

Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ , οπως φαινεται στο τελος της προταση τους

ΧΡΕΟΣ/ΑΕΠ<1 , το 2030ωστε να μιλαμε για αποληρωμη του χρεους με δικα μας χρηματα και οχι με επιπλεον δανεια.

Αρα και οι ιδιοι παραδεχονται οτι τα μετρα δεν θα ειναι τοσο αποτελεσματικα.

 

 

 

Κανενας οικονμολογος δεν εχει υποστηριξει αυτο που λες. Οτι δεν καναμε μεταρρυθμισεις. Ολοι , μιλουν για ακρως υφεσιακα μετρα . Εξοντωτικη πολτικη που εφαρμοστηκε στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια , με θυματα τον απλο λαο.

 

Μπορεις να μου πεις , ομως , ποια μετρα στην προταση τους θεωρεις ''Μεταρρυθμισεις'' που αρνουμαστε??

Φανταζομαι για να την ψηφισες, θα την εχεις διαβασει κιολας.

Θα σε παρακαλουσα λοιπον να μου πεις ποια ειναι τα μετρα που οδηγουν στην αναπτυξη???

 

 

BABYCOBRA

Συμφωνω με ολα αυτα που λες.

Ομως τα ερωτηματα αυτα θα πρεπει να τα θεσεις στους υποστηρικτες του ΚΚΕ και της Χρυσης Αυγης.

 

 

KAI δεν ειναι το ερωτημα στο παρον δημοψηφισμα , Ευρωπη η Οχι .

Αυτο ειναι πλανη , η εσχατη προπαγανδα, ο απολυτος εκφοβισμος, και ωμος εκβιασμος που χρησιμοποιειται για να μας οδηγησουν στο ΝΑΙ

Οι ξενοι εχουν ριξει του τονους.

 

Μολις ακουσα την Φωφη Γεννηματα.

Θελει λεει μια βιωσιμη συμφωνια!

Καλα μας δουλευουν ψιλο γαζι.

Link to comment
Share on other sites

Babycora , συμφωνώ με την σκέψη σου, γιαυτό τρελαίνομαι με τον παράλογο διχασμό.Δεν θα πώ κάτι άλλο γιατί δεν ξέρω πως θα ήταν.

 

Δεν έχω το θείο χάρισμα και μια γυάλα μπροστά μου , αλλα ακούω σήμερα τα κανάλια να λένε άλλα.Με Ναι ή Οχι όλα θα πάνε καλά και θα βρεθεί λύση.Η δεοντολογία είπε ο Μάνεσης δεν επιτρέπει να πάρουν θέση!

Θα υπάρχουν καλές εξελίξεις ο Καμπουράκης και οτι η Φώφη ψήφισε ΝΑΙ με επιχειρηματολογία ΟΧΙ.Οτι ο κόσμος δεν ταλαιπωρήθηκε ήταν ψύχραιμος.....

 

Τωρα εαν αυτό δεν είναι δούλεμα τι είναι ρε παιδιά?

 

Αρκετοί ψήφισαν όχι με επιχειρηματολογία ναι. Θα το αντιληφθούν πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Athina , πες μας σε παρακαλώ τι θα αντιληφθούμε πολύ σύντομα εμείς που δεν καταλαβαίνουμε?

 

Βοήθησε μας σε παρακαλώ.

 

Απλά εαν θές να βοηθήσεις ανέφερε συνοπτικά τα αποτελεσματα.Ποιο και τι.:roll:

Link to comment
Share on other sites

summer wine, σεβομαι τις αποψεις σου, θελω να φυγουμε τελειως απο οποιαδηποτε μνημονια, αν ειναι δυνατον, αλλα προβληματιζομαι πραγματικα με τις αντιπροτασεις της κυβερνησης, οι οποιες δεν διαφερουν και πολυ απο τις προτασεις των δανειστων εκτος απο τα χρονικα περιθωρια υλοποιησης - π.χ. μας ζητανε να καταργηθει το ΕΚΑΣ μεχρι το 2017, και εμεις απλα ζηταμε παραταση μεχρι το 2020, κ.ο.κ.

 

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ayth-einai-h-teleytaia-protash-twn-thesmwn-poy-vazoyme-se-dhmopshfisma.3550370.html

 

επισης, ο τσιπρας ζηταει αλλο δανειο απο τον ESM για τα 2 επομενα χρονια, με ποιους ορους αποπληρωμης?

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/aithma-xrhmatodothshs-apo-ton-esm-katethese-h-ellhnikh-kyvernhsh.3554682.html

 

καταλαβαινω οτι τα αρθρα που βρηκα ειναι μικρα, και δεν περιλαμβανουν ολες τις λεπτομερειες.

δεν μπορω να ψηφισω "ναι", αλλα αναρωτιεμαι ομως, τι τελικα ψηφιζουμε? απλη παραταση χρονου?

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του ELA γεμίζουν τα ATMs μέχρι αύριο. Από αύριο δεν είναι γνωστό τι θα γίνει. Ευρωπαϊκά λεφτά.

 

Μπορεί να συνεχιστούν τα χαρτονομίσματα, μπορεί και όχι. Και σύμφωνα με διάφορα σενάρια, αυτό θα είναι μόνο η αρχή σε μια περίοδο μηνών (τουλάχιστον) για την οποια ο Βαρουφάκης εχθές νομίζω, είχε πει ότι υπάρχουν αποθέματα καυσίμων, φαρμάκων κλπ, μόνο που κύκλοι της αγοράς τον διαψεύδουν ΚΑΙ σε αυτό.

 

Και κατά τα άλλα, σύμφωνα με δηλώσεις στο εκλογικό κέντρο, σήμερα είναι μέρα γιορτής και χαράς! Από αύριο θα δείξει. Μέσα στην εβδομάδα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...