Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Καλο μηνα σε ολες σας κοριτσια με εναν πονο οι ετοιμογεννες.Απο μενα τα νεα δυστυχως δεν ειναι καλα.Ειμαι 6,5 εβδομαδων και δεν ακουμε καρδουλα.Τεσσερις εγκυμοσυνες περασα πρωτη φορα μου συνεβει κατι τετοιο τι να πω....μου εδωσε 1 εβδομαδα ακομα ο γιατρος μηπως κ παρει μπρος το σπορακι αργοτερα.Με πειραξε πολυ λες κ ειναι το πρωτο.Οτι πει ο Θεος.:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλο μηνα σε ολες σας κοριτσια με εναν πονο οι ετοιμογεννες.Απο μενα τα νεα δυστυχως δεν ειναι καλα.Ειμαι 6,5 εβδομαδων και δεν ακουμε καρδουλα.Τεσσερις εγκυμοσυνες περασα πρωτη φορα μου συνεβει κατι τετοιο τι να πω....μου εδωσε 1 εβδομαδα ακομα ο γιατρος μηπως κ παρει μπρος το σπορακι αργοτερα.Με πειραξε πολυ λες κ ειναι το πρωτο.Οτι πει ο Θεος.:-(

 

 

Μαμά Λένα νομίζω είναι νωρίς...εμένα ποτέ δεν μου κάνει υπέρηχο πριν τις 8 εβδομάδες...

 

Εχει ο Θεός ..μην αγχώνεσαι ακόμη..θα δεις!

οι προσευχές μας θα είναι μαζί σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα σε ολες σας κοριτσια με εναν πονο οι ετοιμογεννες.Απο μενα τα νεα δυστυχως δεν ειναι καλα.Ειμαι 6,5 εβδομαδων και δεν ακουμε καρδουλα.Τεσσερις εγκυμοσυνες περασα πρωτη φορα μου συνεβει κατι τετοιο τι να πω....μου εδωσε 1 εβδομαδα ακομα ο γιατρος μηπως κ παρει μπρος το σπορακι αργοτερα.Με πειραξε πολυ λες κ ειναι το πρωτο.Οτι πει ο Θεος.:-(

Μετά τις 7 εβδομάδες δεν ακούμε καρδιά??Μπορεί να έγινε αργά η σύλληψη βρε κοριτσάκι μου...Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις σε αυτή τη φάση είναι να προσεύχεσαι κ εμείς μαζί σου κι από κει και πέρα ο Θεός ...Θετική σκέψη και χαδάκια στην κοιλίτσα από μένα!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 7 εβδομάδες δεν ακούμε καρδιά??Μπορεί να έγινε αργά η σύλληψη βρε κοριτσάκι μου...Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις σε αυτή τη φάση είναι να προσεύχεσαι κ εμείς μαζί σου κι από κει και πέρα ο Θεός ...Θετική σκέψη και χαδάκια στην κοιλίτσα από μένα!

 

Καλημερα κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες σας!!Δεν νομιζω οτι μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα γιατι απο το Σαββατο οι γιατροι μ΄εχουν βαλει (κ καλα εκαναν οι ανθρωποι)στο τρυπακι με τις χοριακες.Πρωτη φορα κανω χοριακες σε καμια εγκυμοσυνη δεν ειχα ασχοληθει με τετοια...ε ειμαι κ λιγο παλια καραβανα....40 χρονων κ τελευταια γεννα το 2008.Θα επρεπε οι χοριακες να διπλασιαζονται λεει καθε 48 ωρες ή εστω να ανεβαινουν κατα 60%ενω εμεναπανε 5121 το Σαββατο 7900 την Δευτερα και 9908την Τεταρτη.Δεν ανεβαινουν σωστα αρα ειναι παλινδρομη.Ασε που δεν εχω κ φοβερα συμπτωματα στις προηγουμενες εγκυμοσυνες ειχα αγκαλια την τουαλετα απο τους εμετους.Εχω μπερδευτει πολυ μου φαινετε τοσο περιεργο που μου συμβαινει κατι τετοιο μετα απο τοσσες εκγυμοσυνες δεν ξερω αν πρεπει να ψαξω την αιτια ή οχι.Επειδη κ ο αντρας μου στεναχωρηθηκε κ μου ειπε οτι θελει να ξαναπροσπαθησουμε φοβαμαι μην μου ξανασυμβει.Λετε να παιζει ρολο η ηλικια;

 

Αν καποια κοπελα ξερει οποιαδηποτε πληροφορια ας με ενημερωσει παρακαλω.Για καποιες εξατασεις κυριως που ισως θα επρεπε να κανω ή αν ειχε καμια παρομοια εμπειρια.Καλα τα χω παιξει ...

 

Φιλακια συγνωμη για την πρωινη λογοδιαροια!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

Εγώ δεν προβλέπεται να κάνω τρίτο παιδί (αν και θα ήθελα-ενδεχομένως) λόγω θεμάτων υγείας που αντιμετωπίσθηκαν μεν, αλλά ο φόβος-φόβος.Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ η μωρουδίλα του τόπικ και σας διαβάζω συχνά-πυκνά!!!

 

Ας είναι, δεν θα πω δυστυχώς που δεν θα κάνω άλλ-ο/-α, αλλά ευτυχώς που αξιώθηκα να γίνω μαμά.

 

Μαμά-Λένα, μιας και ζητάς πληροφορίες, η ενδιάμεση (δεύτερη) εγκυμοσύνη μου ήταν παλίνδρομη. Δεν ήμουν ιδιαίτερα μεγάλη-λίγο μετά τα τριάντα. Η εγκυμοσύνη ξεκίνησε με θετικό τεστ, ανεβασμένη χοριακή, ήδη από τις 4 εβδομάδες. Ήταν πολύ νωρίς να ακούσουμε καρδούλα, οπότε ο δόκτορας είπε μετά τις έξι εβδομάδες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν 3-4 μέρες πριν τον υπέρηχο, ήταν ότι οι ναυτίες μειωνόντουσαν, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη στο 2ο μήνα ήταν στο φόρτε τους. Ο υπέρηχος που έγινε, καθώς και το ντόπλερ-για σιγουριά-επιβεβαίωσαν την παλίνδρομη κύηση.Δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω χοριακές. Δεν ακούσαμε ποτέ καρδιά και έκανα απόξεση. Αφού η περίοδος ξαναήρθε-χωρίς να πάρω χάπια (άργησε λίγο, ορμόνες βλέπεις), έμεινα έγκυος στο 2ο παιδί μου.

 

Τώρα, πέρα του ότι δεν ακούγαμε καρδιά, υπήρχαν και άλλες ενδείξεις που συνηγορούσαν-ύδρωπας γύρω από το σποράκι.Τώρα, αυτά συνέβησαν σε μένα, στην περίπτωσή σου μπορεί να μη συμβαίνει τπτ από τα παραπάνω και να ακούσετε αργότερα καρδούλα, κάτι που σου εύχομαι! Ήδη ο δικό μου γιατρός μου είπε να πάω μετά τις έξι εβδομάδες και πήγα στις επτά.

 

Λέω να μην αγχωθείς-καταλαβαίνω πώς νιώθεις και ας μην είναι το πρώτο παιδάκι σου-όσο αυτό είναι εφικτό.

 

Επίσης, αν-λέω αν- είναι παλίνδρομη, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το ψάξεις, από τη στιγμή που έχεις ήδη τεκνοποιήσει τετράκις. Η πρώτη, ακόμη και η δεύτερη παλίνδρομη θεωρούνται τυχαίο γεγονός, πόσο μάλλον όταν δεν συντρέχουν άλλα θέματα υγείας γνωστά. Από την τρίτη φορά και μετά ψαχνόμαστε.Αυτό τουλάχιστον μου είχε πει εμένα ο γιατρός μου και δεν έκανα καμία εξέταση.Επίσης, η παλίνδρομη δεν έχει ηλικία.

 

Να πάνε όλα κατ'ευχήν!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

 

Εγώ δεν προβλέπεται να κάνω τρίτο παιδί (αν και θα ήθελα-ενδεχομένως) λόγω θεμάτων υγείας που αντιμετωπίσθηκαν μεν, αλλά ο φόβος-φόβος.Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ η μωρουδίλα του τόπικ και σας διαβάζω συχνά-πυκνά!!!

 

Ας είναι, δεν θα πω δυστυχώς που δεν θα κάνω άλλ-ο/-α, αλλά ευτυχώς που αξιώθηκα να γίνω μαμά.

 

Μαμά-Λένα, μιας και ζητάς πληροφορίες, η ενδιάμεση (δεύτερη) εγκυμοσύνη μου ήταν παλίνδρομη. Δεν ήμουν ιδιαίτερα μεγάλη-λίγο μετά τα τριάντα. Η εγκυμοσύνη ξεκίνησε με θετικό τεστ, ανεβασμένη χοριακή, ήδη από τις 4 εβδομάδες. Ήταν πολύ νωρίς να ακούσουμε καρδούλα, οπότε ο δόκτορας είπε μετά τις έξι εβδομάδες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν 3-4 μέρες πριν τον υπέρηχο, ήταν ότι οι ναυτίες μειωνόντουσαν, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη στο 2ο μήνα ήταν στο φόρτε τους. Ο υπέρηχος που έγινε, καθώς και το ντόπλερ-για σιγουριά-επιβεβαίωσαν την παλίνδρομη κύηση.Δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω χοριακές. Δεν ακούσαμε ποτέ καρδιά και έκανα απόξεση. Αφού η περίοδος ξαναήρθε-χωρίς να πάρω χάπια (άργησε λίγο, ορμόνες βλέπεις), έμεινα έγκυος στο 2ο παιδί μου.

 

Τώρα, πέρα του ότι δεν ακούγαμε καρδιά, υπήρχαν και άλλες ενδείξεις που συνηγορούσαν-ύδρωπας γύρω από το σποράκι.Τώρα, αυτά συνέβησαν σε μένα, στην περίπτωσή σου μπορεί να μη συμβαίνει τπτ από τα παραπάνω και να ακούσετε αργότερα καρδούλα, κάτι που σου εύχομαι! Ήδη ο δικό μου γιατρός μου είπε να πάω μετά τις έξι εβδομάδες και πήγα στις επτά.

 

Λέω να μην αγχωθείς-καταλαβαίνω πώς νιώθεις και ας μην είναι το πρώτο παιδάκι σου-όσο αυτό είναι εφικτό.

 

Επίσης, αν-λέω αν- είναι παλίνδρομη, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το ψάξεις, από τη στιγμή που έχεις ήδη τεκνοποιήσει τετράκις. Η πρώτη, ακόμη και η δεύτερη παλίνδρομη θεωρούνται τυχαίο γεγονός, πόσο μάλλον όταν δεν συντρέχουν άλλα θέματα υγείας γνωστά. Από την τρίτη φορά και μετά ψαχνόμαστε.Αυτό τουλάχιστον μου είχε πει εμένα ο γιατρός μου και δεν έκανα καμία εξέταση.Επίσης, η παλίνδρομη δεν έχει ηλικία.

 

Να πάνε όλα κατ'ευχήν!!!

 

 

Να΄σαι καλα ευχαριστω πολυ για τις ευχες.Ολα δειχνουν παλινδρομη εκανα τρεις χοριακες(πρωτη φορα στην ζωη μου)και δεν ανεβαινουν οπως θα πρεπε δεν διπλασιαζονται ή εστω δεμ ανεβαινουν κατα 60%οπως θα πρεπε λενε.Μου ειπε η γιατρος οτι επειδη ειναι ο σακος αρκετα μεγαλος σαυτην την εβδομαδα 9,4 χιλιοστα πρεπει να κανω αποξηση και να μην το αφησω και πολυ γιατι μετα θα εχω θεμα.Φυσικα ενοητε οτι προτου μπω για αποξηση θα κανω ξανα υπερηχω.Τι να πω τα χω χαμενα.Αυτο που δεν χονευω κ ολη την ωρα τριγυρναει μεσα στο μυαλο μου ειναι ¨¨μα μετα απο 4 παιδια;¨μου φαινετε πολυ κουλο.Φοβηθηκα το ομολογω.Ολο σκεφτομαι¨κι αν το ξαναπαθω;¨:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Ήθελα καιρό να γίνω κι εγώ ενεργό μέλος αυτού του forum κι επιτέλους το κάνω για να καθησυχάσω τη Μαμά-Λένα.

Εγώ είχα δυο παλίνδρομες κυήσεις πριν τον πρώτο μου γιο κι άλλες δύο μετά τον δεύτερο κι έχω διαβάσει πολύ σχετικά με το θέμα διπλασιασμού/αύξησης της χοριακής. Αυτά που σου γράφω τα έχω διαπιστώσει και στις εγκυμοσύνες μου.

Λοιπόν, η χοριακή διπλασιάζεται κάθε 48-72 ώρες μέχρι να φτάσει τα 1200. Μετά αυξάνεται κατά 60 τοις εκατό μεταξύ 1200 μέχρι 6000 και χρειάζεται 72-96 ώρες για να διπλασιαστεί. Πάνω από 6000 χρειάζεται περισσότερες από 4 μέρες για να διπλασιαστεί.

Ο αμνιακός σάκος εμφανίζεται ανάμεσα στις τιμές 5680-13660 κι ο καρδιακός χτύπος μεταξύ 11230-25640. Είναι λογικό, λοιπόν, να μην έχετε ακούσει ακόμα καρδούλα.

Τώρα όσον αφορά την ηλικία, κι εγώ πριν δυο μήνες έκλεισα τα 40 και πριν 5 μήνες περίπου γέννησα έναν υγιέστατο μπέμπαρο, τον τρίτο μου γιο. Εμένα οι δικές μου παλίνδρομες οφείλονται σε ήπια θρομβοφιλία, ωστόσο όπως είπε κι η elin αν κάνεις μέχρι δύο παλίνδρομες οι γιατροί τις θεωρούν τυχαίο γεγονός.

Τώρα όσον αφορά τα συμπτώματα, εμετούς, ναυτία και τα σχετικά κι εγώ δεν είχα τίποτα στον τρίτο γιο (κάτι που με έκανε να πιστεύω ότι ήταν κόρη μέχρι και την αυχενική που φάνηκε καθαρά τι ήταν). Τους περισσότερους εμετούς τους είχα πάλι στην εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε πριν μείνω έγκυος στο μωρό που έχω τώρα. Οπότε από αυτό δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου δεν με έβλεπε πριν την 8η εβδομάδα σε καμία εγκυμοσύνη γιατί έλεγε πως το πιο πιθανό ήταν να μην ακούσει καρδούλα.

 

Εύχομαι, λοιπόν, να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Ήθελα καιρό να γίνω κι εγώ ενεργό μέλος αυτού του forum κι επιτέλους το κάνω για να καθησυχάσω τη Μαμά-Λένα.

Εγώ είχα δυο παλίνδρομες κυήσεις πριν τον πρώτο μου γιο κι άλλες δύο μετά τον δεύτερο κι έχω διαβάσει πολύ σχετικά με το θέμα διπλασιασμού/αύξησης της χοριακής. Αυτά που σου γράφω τα έχω διαπιστώσει και στις εγκυμοσύνες μου.

Λοιπόν, η χοριακή διπλασιάζεται κάθε 48-72 ώρες μέχρι να φτάσει τα 1200. Μετά αυξάνεται κατά 60 τοις εκατό μεταξύ 1200 μέχρι 6000 και χρειάζεται 72-96 ώρες για να διπλασιαστεί. Πάνω από 6000 χρειάζεται περισσότερες από 4 μέρες για να διπλασιαστεί.

Ο αμνιακός σάκος εμφανίζεται ανάμεσα στις τιμές 5680-13660 κι ο καρδιακός χτύπος μεταξύ 11230-25640. Είναι λογικό, λοιπόν, να μην έχετε ακούσει ακόμα καρδούλα.

Τώρα όσον αφορά την ηλικία, κι εγώ πριν δυο μήνες έκλεισα τα 40 και πριν 5 μήνες περίπου γέννησα έναν υγιέστατο μπέμπαρο, τον τρίτο μου γιο. Εμένα οι δικές μου παλίνδρομες οφείλονται σε ήπια θρομβοφιλία, ωστόσο όπως είπε κι η elin αν κάνεις μέχρι δύο παλίνδρομες οι γιατροί τις θεωρούν τυχαίο γεγονός.

Τώρα όσον αφορά τα συμπτώματα, εμετούς, ναυτία και τα σχετικά κι εγώ δεν είχα τίποτα στον τρίτο γιο (κάτι που με έκανε να πιστεύω ότι ήταν κόρη μέχρι και την αυχενική που φάνηκε καθαρά τι ήταν). Τους περισσότερους εμετούς τους είχα πάλι στην εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε πριν μείνω έγκυος στο μωρό που έχω τώρα. Οπότε από αυτό δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου δεν με έβλεπε πριν την 8η εβδομάδα σε καμία εγκυμοσύνη γιατί έλεγε πως το πιο πιθανό ήταν να μην ακούσει καρδούλα.

 

Εύχομαι, λοιπόν, να πάνε όλα καλά!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου,ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο κ δεν λεω να το χωνεψω με τιποτα.Ιδιως ο ενας απο τους δυο γιατρους που ειναι κ αυτος που με ξεγεννησε κ στα 4 μου μιλησε για εκτρωση!!!!!!ακουτε για εκτρωση Θεε μου!!!!:mad:Καλα εκανε ομως γιατι αυτη του η κουβεντα ηταν που με εκανε να θελω να ψαχτω πολυ.Δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω.Η δευτερη γιατρος παλι λεει να περιμενω μεχρι Δευτερα αντε το πολυ Τριτη.Θα προσπαθησω να βρω ακρη με τις χοριακες.:?

 

Ειστε μεγαλη παρηγορια σας ευχαριστω ολες!

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑ, κανένα νέο?Εύχομαι το μικρό σποράκι να κάνει την ανατροπή και να διαψεύσει τις δυσοίωνες προβλέψεις των γιατρών!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑ, κανένα νέο?Εύχομαι το μικρό σποράκι να κάνει την ανατροπή και να διαψεύσει τις δυσοίωνες προβλέψεις των γιατρών!

 

Καλημερα μαρουσκακι καλημερα κ σε ολες τις κοπελες.Τελικα το Σαββατο εκανα αποξεση αστα....πρωτη φορα τετοια εμπειρια.Ευχομαι σε καμια γυναικα να μην τυχη κ κυριως στις κοπελες που δεν εχουν ακομη παιδακι.Νιωθεις ενα περιεργο κενο.Ασε που απο χτες ειμαι ξαπλα γιατι ποναω πολυ.Η ζωη ομως συνεχιζεται την ωρα που εγω συνερχομουν απο την αναισθισια ακουσα το πρωτο κλαμα ενος βρεφους που μολις ειχε γεννηθει!Φοβερο ηταν συγκινηθηκα απιστευτα!

Ποτε μπαινεις στο μηνα σου;Με εναν πονο σου ευχομαι/

 

Μαμα αγκα που βρισκεσαι;Μπας και εισαι σε κανενα μαιευτηριο;

 

Φιλια σε ολες κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ, δεν έχουμε μιλήσει μαζί, θα με βρεις σε πολύ παλαιότερες σελίδες αυτού του θέματος. Θέλω να σου δώσω κουράγιο και θάρρος από κάποια που ξέρει πως αισθάνεσαι.

Δυστυχώς, πριν λίγο καιρό βίωσα κι εγώ για πρώτη φορά την εμπειρία της παλλίνδρομης. 19 Μαρτίου πήρα τη θετική χοριακή, 18 Απριλίου η απόξεση. Λόγω Πάσχα μάλιστα άργησα και να την καταλάβω.

Λοιπόν, οι πληροφορίες είναι ότι είναι εντελώς τυχαίο γεγονός, κάθε εγκυμοσύνη έχει πιθανότητες για παλλινδρόμηση στην αρχή της, σε εμάς τις μεγαλούτσικες είναι λίγο μεγαλύτερες οι πιθανότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.

Είναι, πως να το πω να μην ακουστεί άσχημο, αστοχία υλικού κατά κάποιον τρόπο. Λάθος σύλληψη που η φύση το αναγνωρίζει εγκαίρως και το σταματάει.

Με 4 επιτυχημένες εγκυμοσύνες, θρομβοφιλία δεν έχεις, ούτε άλλο πρόβλημα.

Εδώ ήταν σίγουρος ο δικός μου γιατρός που έχω μόνο ένα παιδί, για σένα οι πιθανότητες εκτοξεύονται.

Εγώ το πέρασα αρκετά ανώδυνα, ήμουν επιφυλακτική από την αρχή, είναι ο τύπος μου έτσι.

Ήθελα να μπω κι εγώ να γράψω ότι το θέμα της mama-aga είναι γούρικο, που είναι, αλλά επιφυλασσόμουν.

Δεν πειράζει, δες το σαν ένα κύκλο που δεν "έκατσε".

Μπορείς να συνεχίσεις αμέσως!!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαρουσκακι καλημερα κ σε ολες τις κοπελες.Τελικα το Σαββατο εκανα αποξεση αστα....πρωτη φορα τετοια εμπειρια.Ευχομαι σε καμια γυναικα να μην τυχη κ κυριως στις κοπελες που δεν εχουν ακομη παιδακι.Νιωθεις ενα περιεργο κενο.Ασε που απο χτες ειμαι ξαπλα γιατι ποναω πολυ.Η ζωη ομως συνεχιζεται την ωρα που εγω συνερχομουν απο την αναισθισια ακουσα το πρωτο κλαμα ενος βρεφους που μολις ειχε γεννηθει!Φοβερο ηταν συγκινηθηκα απιστευτα!

Ποτε μπαινεις στο μηνα σου;Με εναν πονο σου ευχομαι/

 

Μαμα αγκα που βρισκεσαι;Μπας και εισαι σε κανενα μαιευτηριο;

 

Φιλια σε ολες κοριτσια.

 

ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ λυπάμαι για την απώλειά σου...Το μόνο που μπορώ να πώ είναι να νιώσεις την αγάπη που είμαι σίγουρη οτι σου δίνει η οικογένεια σου και να κοιτάξεις μπροστά...Καλή δύναμη και κουράγιο...είμαστε εδώ για ο,τι χρειαστείς..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες κ το κουραγιο κοριτσια.Οντως η αγαπη των παιδιων μου μεκανε να πω πολυ γρηγορα δεν πειραζει παμε παρακατω....μα αυτο που με εντυπωσιασε ειναι η αντιδραση του αντρα μου,πραγματικα στεναχωρηθηκε κοριτσια.Κυριως οταν περιμεναμε στο νοσοκομειο που ηταν γεματο με ετοιμογεννες κοπελες και οι αντρες τους απο διπλα με αγωνια......εκει του ξεφυγε ενα δακρυ με πηρε αγκαλια κ μου ειπε ΄΄τωρα νιωθω πιο πολυ πατερας απο καθε αλλη φορα,τωρα θελω να τελειωνουμε απο δω να παμε στα παιδια μας και να κανουμε κι αλλο!!!!!!!΄΄Νομιζω πως ηταν το πιο δυνατο σαγαπω που ακουσα ποτε μου θα το κρατησω μεσα μου σαν φυλακτω.:o

 

Η αληθεια ειναι ομως οτι αυτη η ιστιρια με πηγε πισω.Φοβηθηκα...συνεχεια σκεφτομαι κ αν μου ξανασυμβει;Αφηστε που συμπεσανε κ αυτα τα της χωρας μας κ προσπαθω να μην τα σκεφτομαι.

 

Τεσπα προς το παρον ετσι κ αλλιως πρεπει να δωσω χρονο στο σωμα να συνελθει κ μετα εχει ο Θεος ειδωμεν!

 

Φιλακια.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ, δεν έχουμε μιλήσει μαζί, θα με βρεις σε πολύ παλαιότερες σελίδες αυτού του θέματος. Θέλω να σου δώσω κουράγιο και θάρρος από κάποια που ξέρει πως αισθάνεσαι.

Δυστυχώς, πριν λίγο καιρό βίωσα κι εγώ για πρώτη φορά την εμπειρία της παλλίνδρομης. 19 Μαρτίου πήρα τη θετική χοριακή, 18 Απριλίου η απόξεση. Λόγω Πάσχα μάλιστα άργησα και να την καταλάβω.

Λοιπόν, οι πληροφορίες είναι ότι είναι εντελώς τυχαίο γεγονός, κάθε εγκυμοσύνη έχει πιθανότητες για παλλινδρόμηση στην αρχή της, σε εμάς τις μεγαλούτσικες είναι λίγο μεγαλύτερες οι πιθανότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.

Είναι, πως να το πω να μην ακουστεί άσχημο, αστοχία υλικού κατά κάποιον τρόπο. Λάθος σύλληψη που η φύση το αναγνωρίζει εγκαίρως και το σταματάει.

Με 4 επιτυχημένες εγκυμοσύνες, θρομβοφιλία δεν έχεις, ούτε άλλο πρόβλημα.

Εδώ ήταν σίγουρος ο δικός μου γιατρός που έχω μόνο ένα παιδί, για σένα οι πιθανότητες εκτοξεύονται.

Εγώ το πέρασα αρκετά ανώδυνα, ήμουν επιφυλακτική από την αρχή, είναι ο τύπος μου έτσι.

Ήθελα να μπω κι εγώ να γράψω ότι το θέμα της mama-aga είναι γούρικο, που είναι, αλλά επιφυλασσόμουν.

Δεν πειράζει, δες το σαν ένα κύκλο που δεν "έκατσε".

Μπορείς να συνεχίσεις αμέσως!!!!

 

Γεια σου Αννα λυπαμαι πολυ για αυτη σου την εμπειρια ευχομαι σε καμια γυναικα να μην συμβει ειναι τουλαχιστον πως να το πω...πολυ κρυα αισθηση.Σε αδειαζει βρε παιδι μου.

Ποσο ειναι το μικρουλη σου;Μπηκες ξανα στο παιχνιδι για το επομενο;

Εγω νιωθω μαλλον μπερδεμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες κ το κουραγιο κοριτσια.Οντως η αγαπη των παιδιων μου μεκανε να πω πολυ γρηγορα δεν πειραζει παμε παρακατω....μα αυτο που με εντυπωσιασε ειναι η αντιδραση του αντρα μου,πραγματικα στεναχωρηθηκε κοριτσια.Κυριως οταν περιμεναμε στο νοσοκομειο που ηταν γεματο με ετοιμογεννες κοπελες και οι αντρες τους απο διπλα με αγωνια......εκει του ξεφυγε ενα δακρυ με πηρε αγκαλια κ μου ειπε ΄΄τωρα νιωθω πιο πολυ πατερας απο καθε αλλη φορα,τωρα θελω να τελειωνουμε απο δω να παμε στα παιδια μας και να κανουμε κι αλλο!!!!!!!΄΄Νομιζω πως ηταν το πιο δυνατο σαγαπω που ακουσα ποτε μου θα το κρατησω μεσα μου σαν φυλακτω.:o

 

Η αληθεια ειναι ομως οτι αυτη η ιστιρια με πηγε πισω.Φοβηθηκα...συνεχεια σκεφτομαι κ αν μου ξανασυμβει;Αφηστε που συμπεσανε κ αυτα τα της χωρας μας κ προσπαθω να μην τα σκεφτομαι.

 

Τεσπα προς το παρον ετσι κ αλλιως πρεπει να δωσω χρονο στο σωμα να συνελθει κ μετα εχει ο Θεος ειδωμεν!

 

Φιλακια.

Κοριτσάκι μου...τι να πω τώρα....Ο Θεός για κάποιο λόγο που εμείς δεν καταλαβαίνουμε θέλησε να το περάσετε κι αυτό...Λυπάμαι που έπρεπε να γίνει έτσι, να περάσεις και την απόξεση δηλαδή κι ό,τι αυτή συνεπάγεται...Καταλαβαίνω το φόβο σου για την επόμενη εγκυμοσύνη, αλλά πραγματικά, μετά από 4 παιδάκια, ναι, υπάρχει και το τυχαίο γεγονός.... Κι εγώ μετά τον 3ο έμεινα έγκυος από το πουθενά αλλά η εγκυμοσύνη σταμάτησε στις 7 εβδομάδες αυτόματα...Σε αυτήν την εγκυμοσύνη και στις 7 εβδομάδες ακριβώς είχα πάλι ροζουλιά και πάγωσα...αλλά όπως βλέπεις όλα πήγαν καλά ως τώρα!Τότε θεωρώ ότι χάθηκε το μωρό γιατί δε θα τα καταφέρναμε , δεν ήμασταν έτοιμοι, τώρα ήμασταν....Το βασικό είναι που έχεις την απόλυτη συμπαράσταση του αντρούλη σου που σε στηρίζει και θέλει να ξαναπροσπαθήσετε.Μάζεψε τα κομμάτια σου, πες δόξα τω Θεώ για τα 4 γερά παιδάκια σου και σε λίγο καιρό ξαναπροσπαθείτε....Εμείς εδώ θα είμαστε να τα λέμε και ό,τι χρειαστείς!Καλή ανάρρωση.

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ, δεν έχουμε μιλήσει μαζί, θα με βρεις σε πολύ παλαιότερες σελίδες αυτού του θέματος. Θέλω να σου δώσω κουράγιο και θάρρος από κάποια που ξέρει πως αισθάνεσαι.

Δυστυχώς, πριν λίγο καιρό βίωσα κι εγώ για πρώτη φορά την εμπειρία της παλλίνδρομης. 19 Μαρτίου πήρα τη θετική χοριακή, 18 Απριλίου η απόξεση. Λόγω Πάσχα μάλιστα άργησα και να την καταλάβω.

Λοιπόν, οι πληροφορίες είναι ότι είναι εντελώς τυχαίο γεγονός, κάθε εγκυμοσύνη έχει πιθανότητες για παλλινδρόμηση στην αρχή της, σε εμάς τις μεγαλούτσικες είναι λίγο μεγαλύτερες οι πιθανότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.

Είναι, πως να το πω να μην ακουστεί άσχημο, αστοχία υλικού κατά κάποιον τρόπο. Λάθος σύλληψη που η φύση το αναγνωρίζει εγκαίρως και το σταματάει.

Με 4 επιτυχημένες εγκυμοσύνες, θρομβοφιλία δεν έχεις, ούτε άλλο πρόβλημα.

Εδώ ήταν σίγουρος ο δικός μου γιατρός που έχω μόνο ένα παιδί, για σένα οι πιθανότητες εκτοξεύονται.

Εγώ το πέρασα αρκετά ανώδυνα, ήμουν επιφυλακτική από την αρχή, είναι ο τύπος μου έτσι.

Ήθελα να μπω κι εγώ να γράψω ότι το θέμα της mama-aga είναι γούρικο, που είναι, αλλά επιφυλασσόμουν.

Δεν πειράζει, δες το σαν ένα κύκλο που δεν "έκατσε".

Μπορείς να συνεχίσεις αμέσως!!!!

Κοριτσάρα μου, λυπάμαι πολύ, ειλικρινά λυπάμαι...Πώς είσαι τώρα που πέρασε λίγο ο καιρός?Ο σύζυγος?

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια.

Μαρουσκάκι μου, ο άντρας μου από απρόθυμος είχε φανατικός της εγκυμοσύνης. Το πήρε πάρα πολύ βαριά. Παρά τις προτροπές μου, δεν κρατούσε καμμία πισινή, πέταγε στα σύννεφα κι έπεσε από ψηλά.

Το έχουμε ξεπεράσει, όσο είναι αυτό δυνατό, πάντα σου μένει ένα "και αν...", το ξέρεις κι εσύ.

 

Μαμά Λένα, η κόρη μου είναι 6.5 κι εγώ 42. Δεν ξέρω αν θα ξαναπροσπαθήσω, μας έκοψε τη φόρα όσο να' ναι, ήρθε και η κατάσταση...

Θα δούμε!

 

Καλά να είμαστε και αν είναι να ρθει θε να ρθει...

 

Μαρουσκάκι μου με το καλό!!!!:D

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μαμά Λένα, καλή δύναμη κοπέλα μου, κάποια πράγματα γίνονται χωρίς να καταλαβαίνουμε το γιατί. Όμως, όπως το λες κ εσύ, η ζωή συνεχίζεται..

Άννα μου, λυπάμαι.

Εύχομαι και στις δυο να μεγαλώσετε τις οικογένειές σας, όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

MAMA-ΛΕΝΑ.. Δεν έχω λόγια και εγώ...Ευχομαι να το αφήσεις πίσω σου όσο πιο γρήγορα και να ξεκινήσεις ξανά..Μην σε επηρεάζει η κατάσταση της χώρας..κοίτα την οικογένειά σου..σίγουρα είναι τυχαίο γεγονός ..κάποιες φορές απλά για να μας αποδείξει πως είμαστε πιο δυνατοί από ότι πιστεύουμε!!!

 

Εγώ δεν έχω μεν εμπειρία απόξεσης, αλλά έχω πρόωρης γέννας...με πόνους σε όλη τν εγκυμοσύνη...εγώ ξάπλα...2 μηνες νοσοκομείο πριν γεννήσω....και ένα γιατρό που μου έλεγε να μην ξαναπροσπαθήσω ποτέ γιατί πάντα έτσι θα είναι!

Εχει ο Θεός πάντα όμως!! Μόλις το πάρεις πεισματικά και δεν παραιτηθείς..οι όποιες δυσκολίες υποχωρούν..η έστω δεν σε επηρεάζουν το ίδιο!!!

 

Εύχομαι γρήγορα να έχουμε ξανά νέα σου !! <3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια.

Μαρουσκάκι μου, ο άντρας μου από απρόθυμος είχε φανατικός της εγκυμοσύνης. Το πήρε πάρα πολύ βαριά. Παρά τις προτροπές μου, δεν κρατούσε καμμία πισινή, πέταγε στα σύννεφα κι έπεσε από ψηλά.

Το έχουμε ξεπεράσει, όσο είναι αυτό δυνατό, πάντα σου μένει ένα "και αν...", το ξέρεις κι εσύ.

 

Χαίρομαι για τον άντρα σου που άλλαξαν τα θέλω του, θυμάμαι ότι ήταν πολύ αρνητικός...Δε θέλω να λες για την ηλικία σου, μια χαρά είσαι!Φίλη μου στα 42 περιμένει το 2ο και πετάει λέμε!Εύχομαι -αν το θέλετε κι οι δυο-να έρθει ένα άλλο μωράκι να φωλιάσει στην κοιλίτσα σου!

 

Μαμά Λένα, η κόρη μου είναι 6.5 κι εγώ 42. Δεν ξέρω αν θα ξαναπροσπαθήσω, μας έκοψε τη φόρα όσο να' ναι, ήρθε και η κατάσταση...

Θα δούμε!

 

Καλά να είμαστε και αν είναι να ρθει θε να ρθει...

 

Μαρουσκάκι μου με το καλό!!!!:D

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου!!Πολύ πολύ!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

MAMA-ΛΕΝΑ.. Δεν έχω λόγια και εγώ...Ευχομαι να το αφήσεις πίσω σου όσο πιο γρήγορα και να ξεκινήσεις ξανά..Μην σε επηρεάζει η κατάσταση της χώρας..κοίτα την οικογένειά σου..σίγουρα είναι τυχαίο γεγονός ..κάποιες φορές απλά για να μας αποδείξει πως είμαστε πιο δυνατοί από ότι πιστεύουμε!!!

 

Εγώ δεν έχω μεν εμπειρία απόξεσης, αλλά έχω πρόωρης γέννας...με πόνους σε όλη τν εγκυμοσύνη...εγώ ξάπλα...2 μηνες νοσοκομείο πριν γεννήσω....και ένα γιατρό που μου έλεγε να μην ξαναπροσπαθήσω ποτέ γιατί πάντα έτσι θα είναι!

Εχει ο Θεός πάντα όμως!! Μόλις το πάρεις πεισματικά και δεν παραιτηθείς..οι όποιες δυσκολίες υποχωρούν..η έστω δεν σε επηρεάζουν το ίδιο!!!

 

Εύχομαι γρήγορα να έχουμε ξανά νέα σου !! <3

Μανάρι μου, δεν έκλεισες τον 9ο??Καμιά σύσπαση, τίποτα???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μανάρι μου, δεν έκλεισες τον 9ο??Καμιά σύσπαση, τίποτα???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

 

 

Γέννησα κορίτσια τελικά! Λίγο πριν το δημοψήφισμα!!

Δόξα το Θεό, όλα καλά!

 

Μια αβεβαιότητα στην κλινική..όλοι ρωτάγανε πως θα πληρώσουν..κάνεις δεν ήθελε να δώσει μετρητά..

όλοι πιστωτικές ή κάνανε μεταφορές χρημάτων...

κάποιοι γιατροι (βλ αναισθησιολόγος) κλαιγόντουσαν ότι δεν εχουν καν χρεωστική ..η λογαριασμό για να τους δώσεις μετρητά...:lol:

 

Μια όμορφη ατμόσφαιρα!!

 

 

Βέβαια την ώρα που γεννάς για λίγο τα ξεχνάς όλα!

Και αγωνίες και ανησυχίες..τα πάντα..

και σκέφτεσαι πως από την στιγμή που συνεχίζουν να έρχονται άνθρωποι στον κόσμο...σημαίνει πως Έχει ο Θεός!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ λυπάμαι πολύ.. Δυστυχώς οι παλίνδρομες κυήσεις είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.. Εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα και να ξεκινήσετε πάλι. MAMA AGA να σας ζήσει το αγγελούδι σας!! Να είναι γερό και ευλογημένο! Και ελπίζουμε για την Ελλάδα μας, όπως λές και εσύ έχει ο Θεός! Κορίτσια εμείς φεύγουμε για διακοπούλες το σ/κ (καλώς εχόντων των πραγμάτων με τέτοιες στιγμές που ζούμε). Οπότε, τα λέμε πρώτα ο Θεός από Σεπτέμβρη μιας και στο εξοχικό δεν έχω internet. Marouskaki με το καλό να έρθει και εσένα το μωράκι σου! Θα περιμένω τα νέα σου τον Σεπτέμβρη και εύχομαι να διαβάσω και για νέες εγκυμοσύνες από τα κορίτσια που το επιθυμούν!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

 

Βέβαια την ώρα που γεννάς για λίγο τα ξεχνάς όλα!

Και αγωνίες και ανησυχίες..τα πάντα..

και σκέφτεσαι πως από την στιγμή που συνεχίζουν να έρχονται άνθρωποι στον κόσμο...σημαίνει πως Έχει ο Θεός!!!

 

:-D

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα κορίτσια τελικά! Λίγο πριν το δημοψήφισμα!!

Δόξα το Θεό, όλα καλά!

 

Μια αβεβαιότητα στην κλινική..όλοι ρωτάγανε πως θα πληρώσουν..κάνεις δεν ήθελε να δώσει μετρητά..

όλοι πιστωτικές ή κάνανε μεταφορές χρημάτων...

κάποιοι γιατροι (βλ αναισθησιολόγος) κλαιγόντουσαν ότι δεν εχουν καν χρεωστική ..η λογαριασμό για να τους δώσεις μετρητά...:lol:

 

Μια όμορφη ατμόσφαιρα!!

 

 

Βέβαια την ώρα που γεννάς για λίγο τα ξεχνάς όλα!

Και αγωνίες και ανησυχίες..τα πάντα..

και σκέφτεσαι πως από την στιγμή που συνεχίζουν να έρχονται άνθρωποι στον κόσμο...σημαίνει πως Έχει ο Θεός!!!

 

Γλυκο μου κοριτσακι....να σας ζησει!!!παντα γερος,ευτυχισμενος και καλοφωτισμενος ο γιοκας σας!!!!Ο Θεος κανει παντα το καλυτερο για τη σωτηρια μας ακομη κι αν εμας μας ξενιζουν τα γεγονοτα....Κλεισε τα αυτια κι επικεντρωσου στο σπουδαιο εργο της ανατροφης των πεντε-!!!!!!!!!!γουαου!!!!!!:cool:-παιδιων σου.Ολες μου οι ευχες σε συντροφευουν.Αντε πες λιγο για τη γεννα....προετοιμασε με λιγο χαχα....σε δυο μερες μπαινουμε ενατο!!!!:-)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...