Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΝΑ ΧΑΡΑΚΩΝΕΤΑΙ! SOS


Recommended Posts

Γεια σας και καλησπερα! Λοιπκν, συγγνωμη αν βγει πολυ μεγαλο, αλλα θελω να τα πω ολα για να ξερετε ακριβος τι εχει γινει και να με βοηθησετε. Ευχαριστω εκ των πρωτερων και συγγνωμη για την μακρα ιστορια. Λοιπον, στο σχολειο αλλα και οταν βγαινουμε ειμαστε μια παρεα. Εγω( ο Δημητρης), ο Πετρος, ο Μηνας, η Μαιρη και η Δαναη. Ειμαστε μια παρεα απο πολυ μικροι, γιατι οι γονεις μας εκαναν κολλητη παρεα πριν καν γεννηθουμε εμεις οι πεντε. Ειμαστε κ στο ιδιο τμημα.Στην αρχη της περιοδου των εξετασεων, καθομουν μια μερα με την Μαιρη και μιλουσαμε για την ιστορια που διναμε την επομενη μερα, σε μια καφαιτερια που συχναζει ολο το σχολειο γιατι ειναι πολυ κοντα στα σπιτια ολων μας. Εκει που καθομασταν κ μαντευαμε τι θα επεφτε στο διαγωνισμα, ερχεται η Δαναη και καθισε διπλα μας. Ηταν αφηριμενη, κατι πολυ περιεργο για αυτην. Αρχισε να μιλαει για αγορια και ποια ηταν ελευθερα στο τμημα. Καποια στιγμη μας λεει οτι ο Μηνας ειναι πολυ ωραιος και αναρωτιεται αν ειναι ελευθερος. Οποτε ακολουθει αυτος ο διαλογος αναμεσα σε εμενα και την Δαναη ( η Μαιρη ηταν τουσλετα):

Εγω: Συγγνωμη, ο Μηνας δεν ειναι ενας απο τους κολλητους σου μαζι με εμενα τον Πετρο και την Μαιρη;

Δαναη:Ναι

Εγω: Και δεν ξερεις αν ειναι ελευθερος;

Τοτε η Δαναη αρχισε να φερεται περιεργα κ οταν ηρθε η Μαιρη της ειπε οτι γουσταρει τρελα τον Μηνα( συγγνωμη αν καποιοι προσβληθηκαν με την εκφραση) Δεν πιστευαμε στα αυτια μας! Ηταν φυο απο τους κολλητους μας κ δυστηχος ο Μηνας εχει την φημη του γυναικα. Μετα η Δαναη απλα σηκωθηκε και εφυγε, την ωρα που εμπαινε ο Πετρος. Οταν μας ρωτησε τι εχει αυτη, του ειπαμε οτι θελει τον Μηνα κ εμεινε συξυλος! Δν θα μπορουσε να θελει τον κολλητο της! Τελικα ομως τον ηθελε. Τις επομενες μερες προσπαθουσε να ειναι κοντα του, να τον απομονωνει απο εμας κ να εκδηλωνει τα συναισθηματα της. Ομως επειδη, παρολο που ειναι κολλητος, ο Μηνας ειναι βλακας με περικεφαλαια και δεν καταλαβε τιποτα, μια μερα τα εφτιαξε με μια τσο*λα κ φυλιοντουσαν μπροστα μας, και μπροστα στην καημεη την Δαναη που τωρα πια ελιωνε για τον φιλο μας. Μολις τους ειδε, δακρυα αρχισαν να κυλουν κ ετρεξε για το σπιτι της. Εγω ο Πετρος και η Μαιρη πληρωσαμε την καφαιτερια κ τρεξαμε στο σπιτι της φιλης μας. Ο Μηνας ουτε που πηρε χαμπαρι τι ειχε μολις γινει. Οταν φτασαμε σπιτι της η πορτα ηταν κλειστη αλλα ολοι ειχαμε αντικλειδι για τα σπιτια ολων, οπως οι γονεις μας, για εκτατη αναγκη και χτυπησαμε πορτα και κουδουνι πολλες φορες κ οταν δεν πηραμε απαντηση, μπηκαμε μεσα. Και μειναμε αφωνοι και κοκαλομενοι! Η Δαναη, σε κατασταση υσταιριας να χαρακωνεται! Το μαχαιρι της κουζινας κρεμοταν απο το χερι της και εσταζε αιμα. Ειχε καταφερει να χαραξει και χερια και ποδια και ηταν μες τα αιματα! Ευτυχος δεν πετυχε φλεβα! Η Μαιρη τσυριζει στο θεαμα και η Δαναη πριν προλαβω να της αρπαξω το μαχαιρι καταφερνει να κανει αλλη μια τεραστια χαρακια στο αριστερο της χερι! Τρεξαμε και την αγγαλιασαμε ενω εφερα πετσετες και βαμβακι να σκουπησουμε λιγο το αιμα. Και εκεινη την ωρα ανοιγει η πορτα και μπαινει ο Μηνας με ανετο υφος και μενει ακινητος κοιταζωντας μας. Με το που τον ειδαμε, η Δαναη αρχισε να κλαιει υστερικα και ο Πετρος πεταχτηκε απο το πατομα και του εδωσε μια γερη μπουνια στην κοιλια φωναζοντας: Εσυ φταις γιʼαυτο ρε! Ο Μηνας αρχιζε να τον βρυζει και τον χτυπησε στην μυτη πριν προλαβω να μπω αναμεσα τους. Του ειπαμε να παει μαζι μου μονο στην κουζινα. Οταν βρεθηκαμε μονοι μας αυτος ηταν θυμωμενος με τον Πετρο αλλα καθισε να με ακουσει οσο του έγα οτι τον θελει η Δαναη κ χαρακωθηκε οταν τον ειδε με την ΜΗ ΠΩ. Αυτος μες στα νευρα του φωναξε οτι δεν τον νοιαζει που τον θελει η Δαναη που ειναι για τα μπαζα και ας χαρακωθει γιατι αυτος θελει την... Κ φωναξε στον Πετρο να μην τον ξαναπλησιασει ποτε κ μετα εφυγε. Περασαμε ωρες προσπαθοντας να ηρεμησουμε την Δαναη και αρχισε να μας παρακαλα κυριολεκτικα γονατιστη να μην πουμε τιποτα για το χαρακωμα στους γονεις της. Οι επομενες μερες ηταν κολλαση! Ο Μηνας δεν μιλουσε σε εμενα και την Μαιρη επειδη υποστηριζαμε τον Πετρο κ η Δαναη γινοταν ολο καιχειροτερα. Δυο μερες μετα απο το πρωτο περιστατικο ηπιε παρα πολυ κρασι απο αυτο του μπαμπα της κ μεθυσε για τα καλα. Ο Μηνας δεν μιλιεται, ο Πετρος ειναι θυμομενος, η Μαιρη δεν αντεχει αλλο την εχθρα, η Δαναη δεν σκεφτεται τιποτα αλλο απο τον Μηνα και πως να κανει κακο στον εαυτο της! Η επιδωση της επεσε. Ενω στα τριμηνα εβγαλε 19•12, (!) στις εξετασεις εβγαλε 11! Σημερα την βρηκαμε να χαρακωνεται παλι και οταν την ρωτησαμε γιατι κανει οτι κανει ειπε για να την προσεξει ο Μηνας κ για να τον ξεχασει και να πνηξει τον πονο. Εχει αρχισει να φορα ζακετες και φορμες για να μην φενοναι τα αιματα και οι αμετρητες πληγες. Οι γονεις της ανησιχουν, η παρεα μας διαλυεται γιατι οι μισοι δν μιλιονται με τους αλλους μισους, οι γονεις της ανησιχουν. Τι να κανω για να τα ξαναβρουμε, και, να το πω στους γονεις της Δαναης, αν και υθα με μισησει; Μεχρι τωρα εχει χαρακωθει δυο φορες και εχει μεθυσει αλλη μια! Τι να κανω; Βοηθεια σας παρακαλω, καθε συμβουλη δεκτη! Παρακαλω βοηθεια!Εν ειναι δυνατον να χαρακονεται κοριτσι που θα παει 3η γυμνασιου ουτε να υπαρχει τετοια εχθρα στην παρεα μας αυτης της ηλικιας. Βοηθεια σας παρακαλω! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Δημήτρη...

Κατα την γνώμη μου η φιλη σας η Δαναη χρειαζεται υποστήριξη απο ειδικούς!

Πρώτα ομως θα πρεπει να το μάθουν οι γονεις της!

Πήγαινε μια μερα στην μαμα της διακριτικά πες της οτι εχει γινει και ζήτησε της να το χειριστεί σαν να το κατάλαβε μονη της απο τις πληγές πχ....

Με τροπο και χωρις φωνές γιατι δεν πρεπει να μαλώσουν!

Δεν ειναι συμπεριφορά "φυσιολογικου" ανθρώπου αυτη της Δαναης και θα πρεπει να αντιμετωπιστεί οσο ειναι νωρίς!!!!

Οποίο και να ειναι το αντίτιμο και μην φοβάσαι η ψυχική της υγεια πρεπει να μπει πανω απο την φιλια σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλο αυτό να είναι απλά ένα κακόγουστο αστείο κ τιποτα παραπάνω. Αν όμως ισχύει κάτι τέτοιο δες εδώ:

 

Γραμμή στήριξης Παιδιών και Εφήβων

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου

Στήριξη, συμβουλές και βοήθεια σε παιδιά και έφηβους έως 18 χρονών.

Δευτέρα - Παρασκευή, 2 μ.μ. έως 8.30 μ.μ.

Τηλ.: 116 111

 

Γραμμή-σύνδεσμος για γονείς

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου

Στήριξη, συμβουλές και βοήθεια αποκλειστικά σε γονείς και ενήλικες για προβλήματα ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων.

Δευτέρα - Παρασκευή, 9:30 π.μ. έως 8.30 μ.μ., Σάββατο 9:30 π.μ. έως 2:00 μ.μ.

Τηλ.: 801 801 1177

 

υγ: μεγάλη σύμπτωση πάντως... η ιστορία σας είναι ίδια με αυτή του προηγούμενου επεισοδίου της 10ης εντολής... Δανάη κ η πρωταγωνίστρια κ με την ίδια ακριβώς συμπεριφορά...Τουλάχιστον εύχομαι κ η δική σας ιστορία να έχει το ίδιο καλό τέλος...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλο αυτό να είναι απλά ένα κακόγουστο αστείο κ τιποτα παραπάνω. Αν όμως ισχύει κάτι τέτοιο δες εδώ:

 

Γραμμή στήριξης Παιδιών και Εφήβων

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου

Στήριξη, συμβουλές και βοήθεια σε παιδιά και έφηβους έως 18 χρονών.

Δευτέρα - Παρασκευή, 2 μ.μ. έως 8.30 μ.μ.

Τηλ.: 116 111

 

Γραμμή-σύνδεσμος για γονείς

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου

Στήριξη, συμβουλές και βοήθεια αποκλειστικά σε γονείς και ενήλικες για προβλήματα ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων.

Δευτέρα - Παρασκευή, 9:30 π.μ. έως 8.30 μ.μ., Σάββατο 9:30 π.μ. έως 2:00 μ.μ.

Τηλ.: 801 801 1177

 

υγ: μεγάλη σύμπτωση πάντως... η ιστορία σας είναι ίδια με αυτή του προηγούμενου επεισοδίου της 10ης εντολής... Δανάη κ η πρωταγωνίστρια κ με την ίδια ακριβώς συμπεριφορά...Τουλάχιστον εύχομαι κ η δική σας ιστορία να έχει το ίδιο καλό τέλος...

 

Φιλε Δημητρη χρησιμοποιησε τα τηλεφωνα που σουεδωσε η sunrise αν υπαρχει οντως τοσο σοβαρο ζητημα.. γιατι η κοπελα χρηζει ψυχιατρικης υποστηριξης. Οι γονεις της ναι μεν ανησυχουν αλλα ειλικρινα δεν εχουν καταλαβει τιποτα σχετικα με τα κοψιματα? ενα παιδι κοβεται μεστο σπιτι του και δε μενουν πουθενα στοιχεια? φοραει ζακετες Ιουνιο μηνα και δεν το βλεπει η μαμα του? Η δικη μου θα μου ειχε βγαλει τη ζακετα 100% εκει που δεν θα το περιμενα για να δει τι τρεχει. Μεθαει αυτο το παιδι και δεν γυρναει σπιτι του? και αν γυρναει δεν το βλεπει κανενας? (ενταξει θα μου πεις ποιος δεν ηπιε παραπανω στην εφηβεια και γυρισε σπιτι παραπατωντας?) Αλλα αν λες οτι ανησυχουν οι γονεις της το θεμα ειναι αν κανουν κι εκεινοι κατι για την κατασταση και οχι μοναχα εσυ.

Αλλα μου κανει κι εμενα φοβερη εντυπωση πρωτον η συμπτωση που επισημαινεται παραπανω, αλλα μου φαινεται και περα απτα ορια να εχετε (και καλα οι γονεις σας) αλλα κι εσεις οι ιδιοι κλειδια ολοι για τα σπιτια ολων των φιλων σας???

Αν εισασταν φοιτητες μπορει να το πιστευα πιο ευκολα, αλλα οτι 5 οικογενειες το βρηκαν καλη ιδεα να δωσουν και ενα αντικλειδι σε ενα γκρουπ μαθητων Γυμνασιου θα υποθεσω γιατι δε μας λες, το βρισκω κουφο.

ελπιζω να πανε ολα καλα για τη φιλη σας.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελα μας κανεις πλακα, ετσι? Συμφωνω οτι αυτα που περιγραφεις ειναι ιδια με το τελευταιο επεισοδιο της 10ης εντολης. προφανως επηρεαστηκες απο κει, ε? Τουλαχιστον θα μπορουσες αντι να κανεις πλακα εδω με τετοια θεματα, να στειλεις το στορυ σου στους σεναριογραφους, μπορει να πιασει τοπο ποτε δεν ξερεις. Αν εχεις ταλεντο στη γραφη αξιοποιησε το, αλλα το να βαζεις κατι τετοιο σε ενα τετοιο φορουμ και να απασχολεις ατομα να σου απαντανε, ειναι το λιγοτερο ανωριμο. Σε περιπτωση βεβαια που ειναι αληθινα αυτα που περιγραφεις (να μην ειμαστε και απολυτοι, παντα υπαρχει πιθανοτητα ακομα και στις πιο περιεργες περιπτωσεις), χρησιμοποιησε τα τηλεφωνα που σου εδωσε η sunrise, η κοπελα εχει σοβαρο θεμα αν οντως χαρακωνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα ρε Δημήτρη πως ειναι δυνατόν οι γονείς σας να κάνανε παρέα πριν σας κάνουνε και τωρα να είστε ολοι στο ίδιο τμήμα; Προγραμματισμένο ήτανε;

 

Χαχαχα αυτο δεν το χα σκεφτει ετσι.. Ναι ρε συ, και ολονων τα ονοματα αρχιζουν απο τετοια γραμματα του αλφαβητου ωστε ανηκουν στο ιδιο τμημα.

Μην τρελαθουμε κιολας.. νομιζω ο κοσμος εχει σοβαρα προβληματα, φιλε Δημητρη ξανασκεψου την ιστορια που εγραψες γιατι γινεται χαμος αυτες τις μερες και δεν θελουμε πολυ ολοι με τετοια πραγματα που γραφεις.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θελω να διευκρηνησω οτι ΔΕΝ εχω λογο να κανω ενα τετοιο κακογουστο αστειο. Δεν παρακολουθω καν 10η Εντολη, πως γινεται να το πηρα απο εκει; Και εγω σας μιλαω για μια ιστορια που αρχισε στα τελη του Μαΐου! Και ναι, ετυχε και ειμαστε στο διο τμημα. Μεταξυ μας, δεν ειναι και παρα πολλα τμηματα οποτε οι πηθανοτητες ναμην ειμαστε στο ιδιο τμημα ηταν σχεδον μηδαμινες. Οτι εχω πει ειναι αληθεια και δεν εμπνευστικα απο πουθενα. Και παλι, καθε συμβουλη δεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ μου Δημήτρη πόσο χρονών είστε? υποθέτω όλοι! Αν είστε πάνω των 15 δεν μπορώ να σκεφτώ ότι βλέπεις την φίλη σου να χαρακώνεται και να σκέφτεσαι για το αν θα το πεις στους γονείς της. Και άντε να δεχθώ ότι εσύ δεν βρε παιδί μου, η υπόλοιπη παρέα οι εναπομοίναντες 2 κανείς δεν έχει κάνει αυτό το βήμα, κανείς δεν έχει την ωριμότητα, λογική, καρδιά, ψυχή, μυαλό να μιλήσει? Πες το μου αυτό και μεγαλώνουμε και παιδιά. Ελπίζω απλώς να μας κοροϊδεύεις και τα "χαζά" εμείς ασχολούμαστε μαζί σου:shock:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

an einai alithino to minima tou mikrou efivou, signomi alla prokeitai gia goneis adiaforous,,,, oso poliasholoi k an einai oi goneis tis mikris kopelitsas , de borei na mi noiazontai gia to koritsaki tous, einai adianoito.....goneiki ameleia apo ti plevra ton goneon tis kopelitsas.... oi filoi ton paidion mas den noiazontai alithina k panta gia ta paidia mas,,,,, emeis os goneis ofeiloume na eimaste se etoimotita , na frontizoume k na noiazomaste gia ta paidakia i efivakia mas k kirios na mi mirazoume antiklidia se filous k sigeneis para monaha se ebista atoma opos enas gonios mas , ebisti oikiaki voithos i kapoios adelfikos filos,,,, ligi sovarotita parakalo...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,βρηκατε την φίλη σας να χαρακωνεται,να είναι μέσα στα αίματα,οπώς μας περιγραφείς και δεν την πηγατε στο νοσοκομείο?Αυτή δεν λέρωσε ρούχα?Δεν λέρωσε τον χώρο που βρισκόταν?Οι γονείς της ούτε μια φορά δεν είδαν τις πληγές της? Ποτε πρόλαβαν και έκλεισαν?

Κοιτά αγόρι μου γλυκό,εάν επινοησες μια τέτοια ιστορία, θα γίνεις υπέροχος συγγραφέας! Αλλά,εάν είσαι σε μικρή ηλικία,πρόσεχε τον τρόπο σκέψη σου με βάση αυτά που γραφείς!Γραφείς για απόπειρα αυτοκτονίας μιας εφήβου!

Μας διαβάζουν τόσοι έφηβοι,ξέρεις τι αντίκτυπο μπορεί να έχει αυτό που έχεις γράψει?

Σε τι σημείο είναι ή ψυχολογία σου για να γραφείς για αυτοκτονίες?

 

Εάν πάλι είναι αληθινή,είστε ανευθυνοι!Ή φίλη σας θέλει ψυχίατρο! Έχει αυτοκτονικές τάσεις!Και οι γονείς της πρέπει να παν σε ειδικό!

Απορω και με τον εαυτό μου,που απαντώ θαρρεςις και η ιστορία υφίσταται!

Μάλλον εσύ θέλεις ψυχολόγο!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...