Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

ΣΤΙΣ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ,ΒΡΕΧΟΝΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ...ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ και ειχα και αρκετες βλεννες.

ΟΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΟΥΡΩΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ.Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.μετα την ρηξη ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.στην καλλιεργεια κολπικου βρεθηκε ο σ τρεπτοκοκκος αγκαλακτια.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΙΣΧΙΑΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΟΜΑΔΑ.πονουσα για αρκετες ωρες...διαρκουσε λιγο ο πονος αλλα ερχονταν ξανα...δεν φαινοταν τιποτα ομως στον καρδιοτοκογραφο με αποτελεσμα να γεννησω φυσιολογικα δεν προλαβαιναμε για κατι αλλο.το παιδι εφυγε μετα απο μερικες μερες απο κλεμπσιελα.τα ερωτηματα μου γιατρε ειναι τα εξης...τι μπορει να εφταιξε?το γεγονος οτι τον τελευταιο μηνα ημουν υπερκινιτικη παροτι ειχα τα υγρα συνεβαλε?η ανεπαρκεια τραχηλου στη δικη μου περιπτωση που δεν ειχα διαστολη ουτε ανοιχτο τραχηλο οταν εσπασαν τα νερα ειναι πιθανη?ποιες εξετασεις θα πρεπει να κανω τωρα?εχουν περασει 40 μερες και εχει ερθει η πρωτη περιοδος.ποτε μπορω να προσπαθησω για επομενη εγκυμοσυνη?

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, η εξέταση ca 125 εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ένας από τους οποίους είναι η ημέρα του κύκλου κατά την οποία γίνεται ή από το κάπνισμα. Από τη στιγμή που η τιμή της είναι εντός φυσιολογικών ορίων δεν πρέπει να ανησυχείτε. Οι κύστεις που αναφέρετε είναι μικρές και απλά χρειάζονται παρακολούθηση για το μέγεθός τους.

 

Κυρία Βάντζου σας ξαναγράφω γιατί μετά από ενδοκολπικό υπέρηχο η κύστεις συνεχίζουν να υπάρχουν. Η μια των 2,9 εκατοστών επειδή την έχω χρόνια χαρακτηρίστηκε πιθανα δερμοδειδής, αλλά η δεύτερη πάλι στην αριστερη ωοθήκη η οποία ξεκίνησε στα 2,7 και χαρακτηρίστηκε μαλλον ενδομητριωσιακη, τώρα 3 μήνες μετα εχει φτάσει στα 3 εκ. Θεωρείτε ότι ειναι κατι επικινδυνο και πρέπει να αφερεθει άμεσα; Συγκεκριμενα ο υπερηχος γραφει οτι ειναι λεπτοτοιχωματική με ελαχιστα υπερηχογενη στοιχεία. σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνία την απαντησή σας (επισης θεωρείτε ότι θα ήταν πρεπον να επαναλαβω την ca125;).

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κ. Βάντζου καλησπέρα!! Θα ήθελα την άποψη σας ...

Ήμουν έγκυος 9,5 εβδομάδων και δυστυχώς παλλινδρόμησε. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Έκανα απόξεση 28/04 περίοδος μου ήρθε κανονικά σε 1 μήνα. Ο γιατρός έστειλε για βιοψία στοιχεία του εμβρύου και δυστυχώς με ενημέρωσε ότι το δείγμα ήταν πολύ μικρό κ δεν μπορούσαν στο κέντρο να μας απαντήσουν τι έφταιξε.. Είναι δυνατόν;;; Αντ αυτού πήρε αίμα απο μένα κ τον άντρα μου για να μας κάνει καρυότυπο ζεύγους. Ούτε αυτό όμως λέει είναι σίγουρο ότι θα δείξει κάτι.. Είμαι τόσο μπερδεμένη...

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το αίτιο δεν ανευρίσκεται. Μπορείτε σε συνεργασία με το γιατρό σας να κάνετε κάποιες εξετάσεις για δείτε εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα το οποίο θα δημιουργούσε πρόβλημα σε μελλοντική κύηση, όπως εξετάσεις θρομβοφιλίας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
ΣΤΙΣ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ,ΒΡΕΧΟΝΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ...ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ και ειχα και αρκετες βλεννες.

ΟΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΟΥΡΩΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ.Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.μετα την ρηξη ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.στην καλλιεργεια κολπικου βρεθηκε ο σ τρεπτοκοκκος αγκαλακτια.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΙΣΧΙΑΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΟΜΑΔΑ.πονουσα για αρκετες ωρες...διαρκουσε λιγο ο πονος αλλα ερχονταν ξανα...δεν φαινοταν τιποτα ομως στον καρδιοτοκογραφο με αποτελεσμα να γεννησω φυσιολογικα δεν προλαβαιναμε για κατι αλλο.το παιδι εφυγε μετα απο μερικες μερες απο κλεμπσιελα.τα ερωτηματα μου γιατρε ειναι τα εξης...τι μπορει να εφταιξε?το γεγονος οτι τον τελευταιο μηνα ημουν υπερκινιτικη παροτι ειχα τα υγρα συνεβαλε?η ανεπαρκεια τραχηλου στη δικη μου περιπτωση που δεν ειχα διαστολη ουτε ανοιχτο τραχηλο οταν εσπασαν τα νερα ειναι πιθανη?ποιες εξετασεις θα πρεπει να κανω τωρα?εχουν περασει 40 μερες και εχει ερθει η πρωτη περιοδος.ποτε μπορω να προσπαθησω για επομενη εγκυμοσυνη?

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Το αίτιο είναι η φλεγμονή του κόλπου και τίποτε άλλο. Σε επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνετε τακτικά καλλιέργειες κολπικού υγρού. Επίσης πριν προσπαθήσετε ξανά, θα πρέπει να κάνετε μια πλήρη καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού και για χλαμύδια και μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα. Μπορείτε άμεσα να προσπαθήσετε εφόσον οι καλλιέργειες είναι αρνητικές.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορω να χρησιμοποιήσω κολπικά υπόθετα travogen για την μυκητίαση που έχω ενώ περιμένω να μάθω αν είμαι έγκυος(1-3 Ιουλίου επόμενη περίοδος). Σας ευχαριστώ!

Τα κολπικά υπόθετα είναι γενικά ασφαλή ακόμα και στην περίπτωση εγκυμοσύνης, σε αντίθεση με τα χάπια που δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται εάν υπάρχει πιθανότητα σύλληψης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου σας ξαναγράφω γιατί μετά από ενδοκολπικό υπέρηχο η κύστεις συνεχίζουν να υπάρχουν. Η μια των 2,9 εκατοστών επειδή την έχω χρόνια χαρακτηρίστηκε πιθανα δερμοδειδής, αλλά η δεύτερη πάλι στην αριστερη ωοθήκη η οποία ξεκίνησε στα 2,7 και χαρακτηρίστηκε μαλλον ενδομητριωσιακη, τώρα 3 μήνες μετα εχει φτάσει στα 3 εκ. Θεωρείτε ότι ειναι κατι επικινδυνο και πρέπει να αφερεθει άμεσα; Συγκεκριμενα ο υπερηχος γραφει οτι ειναι λεπτοτοιχωματική με ελαχιστα υπερηχογενη στοιχεία. σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνία την απαντησή σας (επισης θεωρείτε ότι θα ήταν πρεπον να επαναλαβω την ca125;).

Καλησπέρα, πιστεύω ότι ο τρόπος αντιμετώπισης θα πρέπει να συνάδει με την επιθυμία ή μη για τεκνοποίηση. Οι διαστάσεις των κύστεων δεν είναι μεγάλες για χειρουργική αντιμετώπιση. Κατά τη γνώμη μου καλά θα είναι να επαναλάβετε το ca 125 στο εξάμηνο. Απλά να έχετε υπόψην σας ότι ένα χειρουργείο στις ωοθήκες μπορεί να καταστρέψει ένα τμήμα αυτών και να διαταράξει την ορμονική λειτουργία.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Εχθές ειχα επίσκεψη στο γιατρο που με παρακολουθεί, 30 εβδομαδων ακριβως για doppler.

Ολα καλα σε ανάπτυξη ειναι 1.200 κιλα....

Θα φτάσει μου ειπε μεχρι 2.500 περίπου.

Το προβλημα ειναι πως απο χθες εχω συσπασεις ανα 3 λεπτα οι οποίες χθες κράτησαν 2 ωρες και σημερα με ξανα έπιασαν και προσπαθω να χαλάρωσω να σταματήσουν παλι.νιωθω μονο σφίξιμο και οχι πονο.

Ο τραχηλος μου ειναι περίπου 4εκ και σκληρός-κλειστος.

Γι'αυτο και με άφησε να φύγω...

Εχω και διδελφυ μητρα...

Δεν ειναι πολυ νωρίς για να γεννηθεί η μικρη;

Εχω αρχίσει να φοβάμαι...

Υπάρχει περίπτωση οι συσπασεις να ηταν επειδη μεγαλωνει η κοιλια μου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ ! Ειμαι 33 και σύζυγος 35 ετών

Προσπαθούμε εντατικά εδω και 6 μήνες με διακοπή

2 μηνών λόγο κύστης απο σερπαφαρ τα οποία πηρα

Για ενα κύκλο κ μετα πηρα αντισιλιπτικα για αυτούς τους δυο μήνες

Κ έφυγε εχω πολυκυστικες και εκανα ορμονολογικες

5η μερα του κυκλου και ειχα fish 7,11 και

Lh15,7 ο γιατρος ειπε οτι δεν θα γινει ωορηξια

Εκανα υπέρηχο 14η μερα και αν δεν αδιαθέτησω

Να πάρω primolut αλλα εδω και 5 μερες ειχα πολλα διαφανα υγρα και που ελαστικά

Και σήμερα η θερμοκρασια μου ανέβηκε 37 απο 36,6 ( την μετράω καθε πρωι απο την

Αρχη του κυκλου ) και λέω αν αυτο δεν ειναι ωοριξια τότε τι ειναι ; Απο πόνους ειχα αλλα δεν ειμαι κ σηγουρη λόγο εντέρου εχει γινει σαλπιγγογραφια τέλεια και σπερματοδιαγραμμα

Επίσης τέλειο ευχαριστω και συγνωμη αν σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας!

Εχθές ειχα επίσκεψη στο γιατρο που με παρακολουθεί, 30 εβδομαδων ακριβως για doppler.

Ολα καλα σε ανάπτυξη ειναι 1.200 κιλα....

Θα φτάσει μου ειπε μεχρι 2.500 περίπου.

Το προβλημα ειναι πως απο χθες εχω συσπασεις ανα 3 λεπτα οι οποίες χθες κράτησαν 2 ωρες και σημερα με ξανα έπιασαν και προσπαθω να χαλάρωσω να σταματήσουν παλι.νιωθω μονο σφίξιμο και οχι πονο.

Ο τραχηλος μου ειναι περίπου 4εκ και σκληρός-κλειστος.

Γι'αυτο και με άφησε να φύγω...

Εχω και διδελφυ μητρα...

Δεν ειναι πολυ νωρίς για να γεννηθεί η μικρη;

Εχω αρχίσει να φοβάμαι...

Υπάρχει περίπτωση οι συσπασεις να ηταν επειδη μεγαλωνει η κοιλια μου;

Καλησπέρα, η διδέλφυδα μήτρα έχει αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού και καλό θα ήταν να πάρετε προγεστερόνη και εάν βρείτε yutopar. Επίσης καλό θα ήταν να πάρετε μαγνήσιο και φυσικά να ξεκουράζεστε. Τέλος συζητήστε με το γιατρό σας το ενδεχόμενο κορτιζόνης για ωρίμανση των πνευμόνων του μωρού.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Έχω κι εγώ πρόβλημα με την περίοδο μου καθώς αυτό το μήνα έχω καθυστέρηση 6 μέρες κανένα σύμπτωμα περιόδου κ μόνο χθες είχα ελάχιστες εκκρίσεις καφέ μπεζ χρώμα. Έχουμε ελεύθερες επαφές με το αγόρι μου αλλά υποτίθεται προσέχουμε γιατί δεν είναι στα άμεσα σχέδια μας. Υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, η διδέλφυδα μήτρα έχει αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού και καλό θα ήταν να πάρετε προγεστερόνη και εάν βρείτε yutopar. Επίσης καλό θα ήταν να πάρετε μαγνήσιο και φυσικά να ξεκουράζεστε. Τέλος συζητήστε με το γιατρό σας το ενδεχόμενο κορτιζόνης για ωρίμανση των πνευμόνων του μωρού.

τα yutopar δεν εχουν απαγορευτει apo to 2013 ως επικινδυνα?http://www.syfae.gr/syfaevrou/index.php?option=com_content&view=article&id=152%3A-yutopar-tabl10mg-yutopar-injsol50mg5ml-amp&catid=1%3Alatest-news〈=el

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα εάν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι.σήμερα είναι η 16η μέρα του κύκλου μου και από την 10η έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου.σήμερα έχω λίγο αίμα στο σκούπισμα και μια δυο σταγόνες στο εσώρουχο είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να ανησυχώ?ξέχασα να αναφέρω ότι είχα και λευκά άοσμα υγρά

Σ'αγαπάω πιο πολύ και απ' τη ζωή μου 09/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα θα ήθελα εάν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι.σήμερα είναι η 16η μέρα του κύκλου μου και από την 10η έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου.σήμερα έχω λίγο αίμα στο σκούπισμα και μια δυο σταγόνες στο εσώρουχο είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να ανησυχώ?ξέχασα να αναφέρω ότι είχα και λευκά άοσμα υγρά

Πιθανότατα πρόκειται για ωορρηξία, δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

 

Μπορεί να προκαλέσουν ταχυαρρυθμίες, ωστόσο είναι αναντικατάστατο φάρμακο στην αγωγή κατά του πρόωρου τοκετού.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας! Έχω κι εγώ πρόβλημα με την περίοδο μου καθώς αυτό το μήνα έχω καθυστέρηση 6 μέρες κανένα σύμπτωμα περιόδου κ μόνο χθες είχα ελάχιστες εκκρίσεις καφέ μπεζ χρώμα. Έχουμε ελεύθερες επαφές με το αγόρι μου αλλά υποτίθεται προσέχουμε γιατί δεν είναι στα άμεσα σχέδια μας. Υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης;

Μπορείτε να κάνετε ένα τεστ κύησης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, κυρία Βάντζου! ασυμβατότητα ρέζους... έχω Α- και ο άντρας μου Α+. όταν ρώτησα τη γιατρό μου τι γίνεται, μου είπε ότι αφού γεννήσω κάνω μια ένεση ανοσοσφαιρίνης Rh. ωστόσο, σήμερα έμαθα ότι κάνεις και μια κατά την 28η εβδομάδα και καθώς σε 2 εβδομάδες μπαίνω στην 28η, δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι...

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ ! Ειμαι 33 και σύζυγος 35 ετών

Προσπαθούμε εντατικά εδω και 6 μήνες με διακοπή

2 μηνών λόγο κύστης απο σερπαφαρ τα οποία πηρα

Για ενα κύκλο κ μετα πηρα αντισιλιπτικα για αυτούς τους δυο μήνες

Κ έφυγε εχω πολυκυστικες και εκανα ορμονολογικες

5η μερα του κυκλου και ειχα fish 7,11 και

Lh15,7 ο γιατρος ειπε οτι δεν θα γινει ωορηξια

Εκανα υπέρηχο 14η μερα και αν δεν αδιαθέτησω

Να πάρω primolut αλλα εδω και 5 μερες ειχα πολλα διαφανα υγρα και που ελαστικά

Και σήμερα η θερμοκρασια μου ανέβηκε 37 απο 36,6 ( την μετράω καθε πρωι απο την

Αρχη του κυκλου ) και λέω αν αυτο δεν ειναι ωοριξια τότε τι ειναι ; Απο πόνους ειχα αλλα δεν ειμαι κ σηγουρη λόγο εντέρου εχει γινει σαλπιγγογραφια τέλεια και σπερματοδιαγραμμα

Επίσης τέλειο ευχαριστω και συγνωμη αν σας κούρασα :)

Καλό είναι να παρακολουθήσετε την ωορρηξία σας σε ένα κύκλο με κολπικά υπερηχογραφήματα και να ξεκινήσετε αγωγή με ινοφέρτ.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε! Θα θελα τη γνωμη σας..

Χτες το απογευμα εκανα αμνιοπαρακεντηση. Τη στιγμη εκεινη ειχα συσπαση κ ηταν λιγο δυσκολη κ επωδυνη η διαδικασια.. Συσπασεις ειχα κ μθα βδομαδα πριν την αμνιο αλλα περνουσαν με λιγο πα4απανω μαγνησιο

 

 

Οταν τελειωσε η εξεταση πονιυσα επι μιαμισή ωρα συνεχομενά .παιρνω αντίβίώση κ ουτροτζέσταν κ σημέρα ειμαι καλυτερα..

 

Ποσο επικυνδινο ηταν αυτο που έγίνε κατα την ωρα της εξετασης κ ο πόνος μετα; Εχω περισσοτερες πιθανοτητες για αποβολη;

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα, κυρία Βάντζου! ασυμβατότητα ρέζους... έχω Α- και ο άντρας μου Α+. όταν ρώτησα τη γιατρό μου τι γίνεται, μου είπε ότι αφού γεννήσω κάνω μια ένεση ανοσοσφαιρίνης Rh. ωστόσο, σήμερα έμαθα ότι κάνεις και μια κατά την 28η εβδομάδα και καθώς σε 2 εβδομάδες μπαίνω στην 28η, δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι...

 

Καλησπέρα, εάν δεν έχετε διαπιστώσει αιμορραγία στην εγκυμοσύνη και η εξέταση έμμεση coombs που θα πρέπει να κάνετε τακτικά στην κύηση είναι αρνητική, τότε μπορείτε και να αποφύγετε την ένεση κατά τη διάρκεια της κύησης. Εναπόκειται στο γιατρό σας να αποφασίσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα γιατρε! Θα θελα τη γνωμη σας..

Χτες το απογευμα εκανα αμνιοπαρακεντηση. Τη στιγμη εκεινη ειχα συσπαση κ ηταν λιγο δυσκολη κ επωδυνη η διαδικασια.. Συσπασεις ειχα κ μθα βδομαδα πριν την αμνιο αλλα περνουσαν με λιγο πα4απανω μαγνησιο

 

 

Οταν τελειωσε η εξεταση πονιυσα επι μιαμισή ωρα συνεχομενά .παιρνω αντίβίώση κ ουτροτζέσταν κ σημέρα ειμαι καλυτερα..

 

Ποσο επικυνδινο ηταν αυτο που έγίνε κατα την ωρα της εξετασης κ ο πόνος μετα; Εχω περισσοτερες πιθανοτητες για αποβολη;

 

Ευχαριστω...

Καλησπέρα, οι πιθανότητες αποβολής λόγω αμνιοπαρακέντησης είναι περίπου 1 στις 200. Ακολουθείστε τις οδηγίες του γιατρού σας και όλα θα πάνε καλά. Άλλωστε για κάποιο λόγο κάνετε την αμνιοπαρακέντηση και σίγουρα αν μπορούσατε να την αποφύγετε θα το κάνατε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κα Βάντζου θα ήθελα τη βοήθειά σας...πήρα αποτελέσματα από την ΑΜΗ... είμαι στα 35 κ τ'αποτελέσματα ήταν 82,0 με φ.τ. 0,0-2,2(πολύ χαμηλή γονιμότητα) 2,2-15,7(χαμηλή γο/τητα) 15,7-28,6(άριστη γο/τητα)

κ >48,5( πολύ υψηλή)

τώρα αυτό είναι καλό ή μπορεί να δείχνει κ κάτι άλλο; έχω ακούσει ότι πολύ υψηλές τιμές ίσως είναι πολυκυστικές,όμως ο γιατρός μου που πρόσφατα έκανα υπερήχους δε μου είπε για πολυκυστικές αλλά για μια κύστη 19χιλιοστά στη δεξιά ωοθήκη...μπορεί να είναι ανεβασμένη η τιμή της ΑΜΗ από τη κύστη;

δείχνει απαραίτητα ότι έχω πολυκυστικές η υψηλή ΑΜΗ;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα γιατρέ και από μένα.

Τους τελευταίους 4 μήνες έκανα μια δίαιτα, μικρά και συχνά γεύματα και πήγαινα κάθε μέρα γυμναστήριο. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω 10 κιλά και τον τελευταίο μήνα έκανα συντήρηση αλλά πολλές φορές έτρωγα κανονικότατα. Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής. Εχω να αδιαθετήσω από τις 13 Ιουλίου ενώ ο κύκλος μου ήταν 28 ημερών. Και η προηγούμενη περίοδός μου άργησε, είχα επισκεφτεί τον γυναικολόγο μου και δεν μου βρήκε τίποτα, υπέθεσε ότι είναι από την δίαιτα. Τώρα για πρώτη φορά καθυστερεί τόσο πολύ και θέλω να σας ρωτήσω τι μπορεί να συμβαίνει και τι με συμβουλεύετε να κάνω. Να σας αναφέρω ότι παίρνω και τ4 για τον θυρεοειδή μου που όμως είναι ρυθμισμένος από τελευταίες εξετάσεις του Ιουνίου. Πρέπει να περιμένω ή να πάω στον γιατρό μου για περαιτέρω εξετάσεις? η περίοδος θα μου έρθει και πότε? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: ήμουν έγκυος 2,5 μηνών και δυστυχώς παλλινδρόμησε κ τέλη Απριλίου έκανα απόξεση. Εξετάσεις θρομβοφιλίας και καμπύλη ζαχάρου όλα μια χαρά. Ακόμα όμως δεν εχω καταφέρει να μείνω έγκυος απο τότε. Κάναμε και καρύοτυπο ζεύγους ολα φυσιολογικά. Τι άλλο να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα γιατρε..θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι οι επιθυμητες τιμες tsh για να προχωρησει μια κοπελα στ εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων η σε μια κυηση..εγω εχω σημερα 2,43 ειναι απαγορευτικη τιμη?πρεπει να ακολουθησε αγωγη με τ4?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βάντζου θα ήθελα τη βοήθειά σας...πήρα αποτελέσματα από την ΑΜΗ... είμαι στα 35 κ τ'αποτελέσματα ήταν 82' date='0[/b'] με φ.τ. 0,0-2,2(πολύ χαμηλή γονιμότητα) 2,2-15,7(χαμηλή γο/τητα) 15,7-28,6(άριστη γο/τητα)

κ >48,5( πολύ υψηλή)

τώρα αυτό είναι καλό ή μπορεί να δείχνει κ κάτι άλλο; έχω ακούσει ότι πολύ υψηλές τιμές ίσως είναι πολυκυστικές,όμως ο γιατρός μου που πρόσφατα έκανα υπερήχους δε μου είπε για πολυκυστικές αλλά για μια κύστη 19χιλιοστά στη δεξιά ωοθήκη...μπορεί να είναι ανεβασμένη η τιμή της ΑΜΗ από τη κύστη;

δείχνει απαραίτητα ότι έχω πολυκυστικές η υψηλή ΑΜΗ;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα, τα αποτελέσματά σας είναι πολύ καλά χωρίς να εμπίπτουν στα επίπεδα ώστε να σκέφτεστε ότι κάτι άλλο συμβαίνει. Ο γιατρός σας θα αξιολογήσει τα δεδομένα και από τις υπόλοιπες εξετάσεις και θα σας κατευθύνει κατάλληλα. Καλή επιτυχία.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...