Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

Ας με διορθώσουν οι γιατροί του φόρουμ, αλλά:

 

α) απο ο,τι ξέρω ο γιατρός του ΕΣΥ δεν επιτρέπεται να έχει ιδιωτικό ιατρείο, ειναι δημόσιος υπάλληλος και οχι ελεύθερος επαγγελματίας επομένως δεν μπορεί να έχει μπλοκ αποδείξεων. Έτσι φορολογείται μόνο για τον μισθό που λαμβάνει απο το νοσοκομείο (κράτος). Όλα τα αλλα τα παίρνει μαύρα!

 

β) Ιδιώτης γιατρός δεν μπορεί να ξεγεννησει σε δημόσιο νοσοκομείο!

 

QUOTE]

 

 

οι πανεπιστημιακοι ιατροι εχουν κανονικα και ιδιωτικα ιατρεια και εργαζονται και στο δημοσιο (πανεπιστημιακο) νοσοκομειο ,,,,το δευτερο ισχυει

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άλλο η αμοιβή του νοσοκομείου.. Αλλά σχεδόν όλα τα παραδειγματα που έχω (από το περιβάλλον μου) ο γιατρός που ξεγεννησε στο ιδιωτικό δεν έκοψε απόδειξη. Και έχω και παραδειγμα (μόνο ένα) όπου ο γιατρός έκοψε απόδειξη ενώ ξεγέννησε τη φίλη μου στο έλενα.

Επίσης αυτό που δεν κατανοώ, είναι γιατί λέτε "ο γιατρός του δημοσίου" Δηλαδή εαν εγώ πηγαινω στο ιατρειο και πληρώνω επίσκεψη κανονικά, και απλώς στο τέλος αντι να πάω να γενησσω στο ιδιωτικό, πάω στο δημόσιο, και παρω και το γιατρο μου και θέλω να έρθει στις 2.00 και στις 3.00 τη νύχτα να με ξεγεννησει χωρίς να εχει υπερωρία δεν πρέπει να τον πληρώσω; Δεν πιστευω να τον πληρώσει το νοσοκομείο εφόσον δεν είχε εφημερία εκείνη τη νύχτα.. (η΄θα τον πληρώσει; Δεν γνωρίζω).

Όταν λέμε γιατρός του δημοσίου σημαινει να έχεις ανοιξει καρτελα σε ένα δημοσιο νοσοκομειο και να κάνεις επισκεψη, όχι σε ιδιωτικό ιατρειο, αλλά στο νοσοκομειο, και να ξεγεννησεις με το γιατρο της εφημερίας. Αλλιώς γεννάς με ιδιώτη γιατρο σε δημοσιο νοσοκομείο οπότε και δεν πληρωνεις το νοσοκομειο ανάλογα με την ασφάλεια σου και πληρώνεις το γιατρό σου. Το αν κόβει αποδειξη ο γιατρος είναι άλλο θέμα, εδώ πολλοί δεν κόβουν καν στο ιατρειο τους...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα...Εμένα ο γιατρός μου είναι και στο Αλεξάνδρς και στο Ιασώ..Όταν πηγαίνω επίσκεψη πάντα μου κόβει απόδειξη όσα ακριβώς πλήρωσα...Ενω ο παλιός μου γιατρός που ήταν σε ιδιωτικό ακόμα και στο γραφείο του ΠΟΤΕ δεν μου έκοψε απόδειξη....Αυτά δεν ήταν μαύρα ; όσες λέτε καλύτερα σε ιδιωτικό για να μην δώσω φακελάκι νομίζετε τελικά δεν δώσατε φακελάκι ; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Οι περισσότεροι στα ιδιωτικά ή δεν θα κόψουν καθόλου απόδειξη ή θα κόψουν πολύ μικρότερη σε σχέση με το ποσό που πραγματικά πήραν...=μαύρα λεφτά =φακελάκι...:evil:

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ειστε θυματα και θελετε να δινετε περιουσιες σε δηθεν γιατρους διακαιωμα σας...αλλα δεν ειναι δικαιωμα σας και να τους κακομαθαινετε δειχνοντας τους οτι "ναι γιατρε ευχαριστω που εκανες τη δουλεια σου και δε μου φερθηκες σαν κρεας,παρε 1000" και μετα να θεωρουν το χρηματισμο αυτονοητο και να εχουν ταριφα..και φυσικα ερχεται και το γνωστο "no money, no honey" μετα λες και δεν πληρωνουμε ηδη την υγεια απ'την τσεπη μας.

 

 

 

Προσωπικά δεν αισθάνομαι αλλα και δεν είμαι θύμα. :wink: Θα ένιωθα θύμα αν έδινα 2000 μόνο για να γεννήσω και μάλιστα μαύρα....ΦΑΚΕΛΑΚΙ.....!!!!! Δεν μας άφησαν πολλές επιλογές σε αυτή τη χώρα...Προσπαθούμε και να βρούμε γιατρό άνθρωπο και με όσο γίνεται μικρότερο φακελάκι...:confused:

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Οτι οι πανεπιστημιακοι γιατροι δικαουνται να εχουν ιδιωτικα ιατρεια ομολογω οτι δεν το γνωριζα οποτε sorry για την παρανοηση! Και σε αυτη την περιπτωση ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι πρεπει να εκδιδουν αποδειξη για την αμοιβη του τοκετου, αλλιως οπως και να την ονομασει κανεις αυτη την αμοιβη παραμενει μαυρο χρημα.

 

Αν ο γιατρος μου ηταν πανεπιστημιακος και ξεγεννουσε σε δημοσιο νοσοκομειο ευχαριστως θα πηγαινα εκει να γεννουσα, εφοσον μου εδινε αποδειξη για το καθε ευρω που θα πληρωνα! Το λεω για να καταστησω σαφες οτι δεν εχω προβλημα με το δημοσιο νοσοκομειο, αλλά με το να δινω χρηματα κατω απο το τραπεζι!

 

Οσο για το ποιος μας καταντησε σε αυτη την κατασταση, παντα πιστευα και πιστευω οτι η καθε κοινωνια αντικατοπτριζεται στα μελη που αποτελουν τον κορμο και οχι την κεφαλη της!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο δικος μου είναι πανεπιστημιακός, και μου έδωσε 2 επιλογές, να γεννησω στο Μητέρ ή στο Αρεταίειο, κι εγώ διάλεξα το αρεταιειο (όχι μόνο για οικονομικούς λόγους) Deena φυσικά και συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της απόδειξης απλά για μένα δεν υπάρχει διαφορά στο θέμα δημόσιο-ιδιωτικό, οποιος δε δίνει απόδειξη είναι φακελάκι όπως είπε και η MeLi.k, από πάνω. Αλλά για να το πάω και λίγο πιο μακριά, ακόμα και με απόδειξη, δεν είναι πολλά τα 1000 ή 1500 ή 2000 ευρώ να ζηταει ένας γυναικολόγος για μία γέννα; Τον οποίο πιθανότατα το έχει χρυσοπληρώσει η εγκυμονουσα και με τις τόσες επισκέψεις στο ιατρείο του κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Δηλαδή πώς έχουμε επιτρέψει στις μέρες μας να είναι αυτή η μέση "ταριφα" των γυναικολόγων για μία γέννα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι ο δικος μου είναι πανεπιστημιακός, και μου έδωσε 2 επιλογές, να γεννησω στο Μητέρ ή στο Αρεταίειο, κι εγώ διάλεξα το αρεταιειο (όχι μόνο για οικονομικούς λόγους) Deena φυσικά και συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της απόδειξης απλά για μένα δεν υπάρχει διαφορά στο θέμα δημόσιο-ιδιωτικό, οποιος δε δίνει απόδειξη είναι φακελάκι όπως είπε και η MeLi.k, από πάνω. Αλλά για να το πάω και λίγο πιο μακριά, ακόμα και με απόδειξη, δεν είναι πολλά τα 1000 ή 1500 ή 2000 ευρώ να ζηταει ένας γυναικολόγος για μία γέννα; Τον οποίο πιθανότατα το έχει χρυσοπληρώσει η εγκυμονουσα και με τις τόσες επισκέψεις στο ιατρείο του κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Δηλαδή πώς έχουμε επιτρέψει στις μέρες μας να είναι αυτή η μέση "ταριφα" των γυναικολόγων για μία γέννα;

 

Αυτο με έχει προβληματίσει και μένα αλλα δεν έχω κατασταλλαξει ακομα! Απο την μια συμφωνώ αλλα απο την άλλη....έκανα πριν 2 χρονια επέμβαση αφαίρεσης χολής (απόλυτη επέμβαση ρουτίνας) και μου κόστισε 15.000 ευρώ!!!!Ευτυχως έχω ιδιωτικη ασφάλεια. Πριν 5 χρονια έκανα laser για την μυωπία, πλήρωσα 2.500 ευρώ! Υπό αυτές τις συνθήκες οι αμοιβές για τον τοκετό φαντάζουν όντως τόσο υπέρογκες; Δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Οτι οι πανεπιστημιακοι γιατροι δικαουνται να εχουν ιδιωτικα ιατρεια ομολογω οτι δεν το γνωριζα οποτε sorry για την παρανοηση! Και σε αυτη την περιπτωση ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι πρεπει να εκδιδουν αποδειξη για την αμοιβη του τοκετου, αλλιως οπως και να την ονομασει κανεις αυτη την αμοιβη παραμενει μαυρο χρημα.

 

 

 

 

εχεις δικιο απλως σου εγραψα για το ποιοι γιατροι του δημοσιου δικαιούνται να εχουν και ιατρειο,,,,κι εμενα ο γιατρος μου είναι σε αυτην την κατηγορια και πηρα αποδειξη για τα παντα,,,,

 

 

niapa οντως οι τιμες είναι εξωφρενικες και πραγματικα απορω πως με την κιρση δεν εχουν πεσει καθολου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αισθάνομαι αλλα και δεν είμαι θύμα. :wink: Θα ένιωθα θύμα αν έδινα 2000 μόνο για να γεννήσω και μάλιστα μαύρα....ΦΑΚΕΛΑΚΙ.....!!!!! Δεν μας άφησαν πολλές επιλογές σε αυτή τη χώρα...Προσπαθούμε και να βρούμε γιατρό άνθρωπο και με όσο γίνεται μικρότερο φακελάκι...:confused:

 

 

Αφου θεωρεις τα 2000 μαυρα φακελακι και οχι τα 1000 μαυρα και πιστευεις οτι εξυπηρετουν διαφορετικους σκοπους δεν περιμενω να νιωσεις και θυμα...βασικα, δε με νοιαζει κιολας..απλως τα φακελακια να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση? Η κόρη μου εκανε μια επεμβαση στο παιδων με συγκεκριμενο γιατρο που τον ειχαμε επιλεξει (αυτος την παρακολουθουσε απο τον Απριλιο). Ο ανθρωπος δεν δεχτηκε να παρει πενηνταρακι... Ποια η διαφορα με εναν μαιευτηρα σε δημοσιο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

Οτι οι πανεπιστημιακοι γιατροι δικαουνται να εχουν ιδιωτικα ιατρεια ομολογω οτι δεν το γνωριζα οποτε sorry για την παρανοηση! Και σε αυτη την περιπτωση ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι πρεπει να εκδιδουν αποδειξη για την αμοιβη του τοκετου, αλλιως οπως και να την ονομασει κανεις αυτη την αμοιβη παραμενει μαυρο χρημα.

 

 

 

 

εχεις δικιο απλως σου εγραψα για το ποιοι γιατροι του δημοσιου δικαιούνται να εχουν και ιατρειο,,,,κι εμενα ο γιατρος μου είναι σε αυτην την κατηγορια και πηρα αποδειξη για τα παντα,,,,

 

 

niapa οντως οι τιμες είναι εξωφρενικες και πραγματικα απορω πως με την κιρση δεν εχουν πεσει καθολου

 

απο την στιγμή που εγώ και εσύ δίνουμε χρήματα παρόλο που εγώ και εσύ έχουμε υποστεί την κρίση στο πετσί μας δεν υπάρχει κανένας λόγος αυτοί να γνωρίζουν την ΄΄κριση΄΄ που έχει υποστεί ο κόσμος. Σου λέει ο φτωχός στον γιατρό πάντα θα δώσει και αν δεν έχει θα δανειστεί και ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ αφού δεν πρόκειται να μας κάνει τίποτα. Ενω αν εγώ και εσύ και όλος ο κόσμος κάθε φορά που μας ζητάγανε φακελάκι καναμε καταγγελία στην αστυνομία και γέμιζαν τα μμε με τέτοιες ειδήσεις καθημερινά θα σου πω εγω μετά πως θα καταλάβουν τι σημαίνει κρίση αφου θα ζουν μ αυτα που τους παρέχει ο δημόσιος οργανισμός που δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο την στιγμή που εγώ και εσύ δίνουμε χρήματα παρόλο που εγώ και εσύ έχουμε υποστεί την κρίση στο πετσί μας δεν υπάρχει κανένας λόγος αυτοί να γνωρίζουν την ΄΄κριση΄΄ που έχει υποστεί ο κόσμος. Σου λέει ο φτωχός στον γιατρό πάντα θα δώσει και αν δεν έχει θα δανειστεί και ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ αφού δεν πρόκειται να μας κάνει τίποτα. Ενω αν εγώ και εσύ και όλος ο κόσμος κάθε φορά που μας ζητάγανε φακελάκι καναμε καταγγελία στην αστυνομία και γέμιζαν τα μμε με τέτοιες ειδήσεις καθημερινά θα σου πω εγω μετά πως θα καταλάβουν τι σημαίνει κρίση αφου θα ζουν μ αυτα που τους παρέχει ο δημόσιος οργανισμός που δουλεύουν.

 

σωτηρια δε μιλησα για τα φακελακια αλλα για την αμοιβη που ζητανε οι γιατροι,,,επισκεψεις,,αμοιβη για την γεννα κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που εγώ και εσύ δίνουμε χρήματα παρόλο που εγώ και εσύ έχουμε υποστεί την κρίση στο πετσί μας δεν υπάρχει κανένας λόγος αυτοί να γνωρίζουν την ΄΄κριση΄΄ που έχει υποστεί ο κόσμος. Σου λέει ο φτωχός στον γιατρό πάντα θα δώσει και αν δεν έχει θα δανειστεί και ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ αφού δεν πρόκειται να μας κάνει τίποτα. Ενω αν εγώ και εσύ και όλος ο κόσμος κάθε φορά που μας ζητάγανε φακελάκι καναμε καταγγελία στην αστυνομία και γέμιζαν τα μμε με τέτοιες ειδήσεις καθημερινά θα σου πω εγω μετά πως θα καταλάβουν τι σημαίνει κρίση αφου θα ζουν μ αυτα που τους παρέχει ο δημόσιος οργανισμός που δουλεύουν.

 

σωτηρια δε μιλησα για τα φακελακια αλλα για την αμοιβη που ζητανε οι γιατροι,,,επισκεψεις,,αμοιβη για την γεννα κτλ

 

συγνωμη δεν διαβασα σωστά την απαντηση σου απο ταχύτητα λόγω δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια... φταίμε και εμείς για τα "φακελάκια"!!!

Εγώ παίρνω απόδειξη πάντα από τον γιατρό μου, όταν γέννησα όμως με ρώτησε αν θέλω απόδειξη και επειδή το ΦΠΑ πήγαινε γύρω στο 500άρικο του είπα χωρίς απόδειξη για να πληρώσω λιγότερα. Αν αυτό θεωρείται φακελάκι οκ το δέχομαι αλλά θα έδινα περισσότερα αν έπαιρνα απόδειξη.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
εγω γεννησα και τα 2 στο πανεπιστημιακο Λαρισας. ο γιατρος αψογος δεν ζητησε καθολου χρηματα αλλα ο αντρας μου του εδωσε την επομενη μερα 300 ευρω στην πρωτη γεννα, στην δευτερη θα χαναμε τον γιο μας αλλα ο γιατρος τα εκανε ολα τοσο καλα που τωρα ειναι γερο το παιδακι μας , οταν πηγε να τον ενημερωσει για μενα και το παιδι εβγαλε 300 ευρω να του δωσει και του ειπε οτι ειναι δωρο απο τον μικρο μιας και τον εσωσε αλλα ο γιατρος δεν τα δεχτηκε. οτι και να πω για τον γιατρο ειναι λιγο

 

μανουλα ποιον γιατΡΟ ειχες??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχη στο φορουμ.Ειμαι εγκυος στην 18η εβδομαδα κ ο γιατρος μου ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο με εξεταζει σε ιδιωτικο του ιατρειο κ πληρωνω κανονικα επισκεψεις!Γνωριζετε  στο περιπου τι αμοιβες ζητανε για τοκετο σε δημοσιο νοσοκομειο εφοσον σε παρακολουθουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...