Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαντορίνη διακοπές πρώτη φορά


Zwi-tsa

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα πάμε τον Αύγουστο Σαντορίνη θα ήθελα να σας ρωτήσω όσες την ξέρετε, μένετε ή την έχετε επισκεφτεί

θα πάμε με αεροπλάνο και θα μείνουμε στο Καμάρι. Χωρίς αμάξι .

Πως είναι εκεί τα πράγματα? οι συγκοινωνίες? η θάλασσα στο Καμάρι σηκώνει κύμα? είναι απότομη?

οτι πληροφορίες γενικά ξέρετε θα μου ήταν χρήσιμες μιας και θα έχουμε μικράκι μαζί μας και άγχος.

 

*ξενοδοχείο κατα 99% βρήκαμε

 

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καμάρι, ναι, το χτυπάει ο αέρας από όσο θυμαμαι, αν και ήμασταν περαστικοί. Το πιο απάνεμο σημείο είναι κάτω από το βράχο, στην Περίσσα. Δες στο δορυφόρο. Αν και δεν έχει αποτελεσματικές συγκοινωνίες, Καμάρι-Περίσσα απευθείας, από όσο θυμάμαι. Κάθε χρόνο κράτα το αυτό, οι απάνεμες παραλίες είναι αυτές που βλέπουν νοτιά. Εμείς βρίσκαμε φαγητό εκεί και καθόμασταν όλη μέρα σχεδόν.

 

Οι καλύτερες ξαπλωστρες ειναι μπροστά, γιατί πίσω το μεσημέρι καίει η μαύρη άμμος πολύ και πυρώνουν όλα γύρω σου!

 

Κάποιοι κινούνταν με λεωφορεία, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για δρομολόγια. Αξίζει να περάσεις τη μέρα στην παραλία και να πας απόγευμα στην Οία για παγωτό στο χέρι και ηλιοβασίλεμα.

 

Κάποιοι κινουνταν με γουρούνες νοικιασμένες, αλλά τις βρίσκω επικίνδυνες... Μπρρρρ.... Έχει και αρκετές ανηφόρες/κατηφόρες και δύσκολα σημεία η διαδρομή.

 

Γενικά δεν ξέρω να προτείνω τη διαδρομή Καμάρι-Οία συγκεκριμένα, από πλευράς χρόνου-ταλαιπωρίας, απλά έβλεπα κόσμο στις στάσεις, οπότε παίζει σαν μέσο μεταφοράς. Πάντως για μια φορά αξίζει, το ηλιοβασίλεμα, κυρίως Οία. Δευτερευόντως Θήρα... Εμείς με αυτοκίνητο, πηγαίναμε κάθε απόγευμα, μετά την παραλία Οία, αλλά Καμάρι είναι πιο ενδιαφερον για βραδυνή βόλτα σε σχέση με Περίσσα. Τουλάχιστον για τα γούστα μας. Δηλαδή μπορείς να περνάς τα σούρουπα αρκετά ευχάριστα και στην Περίσσα.

Link to comment
Share on other sites

AthinaP ειναι γενικα ακριβα στη Σαντορινη? Δηλαδη ξενοδοχεια (η ενοικιαζομενα), ξαπλωστρες παραλια, νυχτερινα μαγαζια κτλ? Ποσο περιπου βγαινει το budget για 2 ατομα για 4-5 μερες?

Για το ηλιοβασιλεμα και μονο θεωρω οτι αξιζει και πολλα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ για Σαντορίνη μιας και πήγαμε πέρυσι και περάσαμε εξαιρετικά!!!!

Λοιπόν το καμάρι ήταν το καλύτερο σημείο για μπάνιο για μας, α κάτω απο τον βράχο, μιας και η παραλία ειναι τεράστια. Καιμετα η βλυχαδα.

Χωρις αυτοκίνητο δεν την συνιστώ με τίποτα την Σαντορίνη γιατι θελει αρκετό γύρισμα και ειναι κρίμα να νιώθεις παγιδευμένος. Με τα λεωφορεία δεν πρόσεξα τι παίζει.

Στο φαγητό εμείς δίναμε στάνταρ πενηντάρικο αλλα φάγαμε τέλεια γιατι πήγαμε σε ολα συστημένοι. Μπορώ να σας πω που.

Ποτό αν θες θέα 10 ευρω σίγουρα θα δώσεις το άτομο, αλλα υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις.

Ειναι ενα μαγευτικό νησί που πήγαινα κάπως προκατειλημμένη γιατι ήξερα οτι οι θάλασσες ειναι χάλια και είσαι σούπα με τους τουρίστες.

Διαμονή συνιστώ στα Φηρά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η Σαντορίνη είναι ένα Υπερεκτιμημένο νησί....θάλασσα χάλια, ακριβό νησί, εντυπωσιακή θέα, αλλά έχουμε σαφώς & πιο όμορφα νησιά & το ηλιοβασίλεμα είναι εξίσου υπέροχο από όπου & να το δεις...δεν είναι τυχαίο το ότι έχει τις πιο πολλές πισίνες από όλη την Ελλάδα... τυχαίο δεν νομίζω. Καλά να περάσετε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιμές; Φτηνά δωμάτια έχει στην Περίσσα, ίσως και στο Καμάρι, τις χρονιές που δεν έχει πολλή κίνηση βρίσκεις και με 40 ευρώ Αύγουστο. Φέτος όμως δεν είναι τέτοια χρονιά! Φαγητό εμείς με μικρά ψάχνουμε πάντα πάνω στην παραλία και ένα τέτοιο μέρος ήταν στην Περίσσα, κάτω από το βράχο, που έχει καλές κριτικές στο tripadvisor, δεν θέλω να κάνω διαφήμιση... Από τα πρώτα κάτω από το βράχο, απάνεμα, καλή ποιότητα, αν και όχι με μεγάλο κατάλογο, αλλά ΟΚ. Γύρω στα 50 ευρώ μας πήγαινε από το πρωϊνό, καφέδες, ομπρέλες, τα πάντα όλα, μέχρι το απογευματινό, 2 μεγάλοι και 2 παιδιά. Να πήγαινε μέχρι 60; Το απόγευμα φεύγαμε για βόλτα με παγωτό στο χέρι για Οία. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα έχει και στο Καμάρι.

 

Αφού δεν έχετε μεταφορικό μέσο, θα έλεγα να τολμήσετε το λεωφορείο νωρίς, απόγευμα για να προλάβετε ηλιοβασίλεμα, θα έλεγα κατά τις 18.00, για Οία ή για Φηρά, αν δεν αντέχετε μέχρι Οία. Πάντως προτείνω Οία. Να το κάνετε την 1η-2η μέρα και αν αξίζει το ξανακάνετε και μετά. Αλλιώς φαντάζομαι είναι ΟΚ και η βραδινή βόλτα στο Καμάρι.

 

Η Περίσσα με μάγεψε σαν παραλία. Εκεί που ήμασταν ήταν απάνεμα και είχε ένα απόκοσμο μπλε η θάλασσα από τη μαύρη άμμο και δεν με πείραζε που βαθαίνει απότομα. Για μικρά παιδιά βέβαια είναι λιγότερο ξεκουραστα.

 

Επίσης, η μαύρη άμμος καίει πολύ και αν κάτσεις σε πίσω ξαπλώστρα, δεν μπορείς να περάσεις πολλή ώρα στην παραλία, δυσφορείς! Δηλαδή πυρώνει πολύ το γύρω-γύρω σου, που ακόμα και να είσαι στη σκιά, μέσα στο μεσημέρι, δυσφορείς. Καλύτερα πιο μπροστά. Εμείς με μικρά παιδιά ουδέποτε είχαμε πρόβλημα να πιάσουμε πρώτη ξαπλώστρα, γιατί ξυπνάμε πρώτοι και ακόμα και αν το μαγαζί "κλείνει" τις μπροστινές ξαπλώστρες για δικούς του πελάτες, από τη δεύτερη μέρα είμαστε εμείς οι δικοί του πελάτες, γιατί τρώμε εκεί!

 

Τέλος πάντων, με δύο μικρά, ποτέ δεν ήμουν υπέρ στο να σηκώνομαι, να ξεπλένω να ντύνω για να παω σε ταβέρνα και να περιμένουμε να μας σερβίρουν, μέσα στη ζέστη κλπ! Αλλά αυτός είναι ο τρόπος που κάνουμε εμείς διακοπές.

 

Ως εκ τούτου, εμάς δεν μας είχε βγει υπερβολικά ακριβά, θα έλεγα... Το δωμάτιο είχε πρωϊνό δήθεν, ήταν κοντά στη θάλασσα δήθεν. Είδα ότι αρκετοί στη Σαντορίνη ειδικά έχουν βάλει το ξενοδοχείο τους στο χάρτη κάπου που δεν ειναι στην πραγματικότητα. Το δικό μας φαινόταν πάνω στη θάλασσα, ενώ ήταν πιο μέσα. Αλλά και πάλι, ήταν κοντά με τα πόδια. Πρόσεξέ το αυτό, λιγάκι. Εμάς ήταν φως φανάρι ότι ήταν μούφα, γιατί η πισινα δεν φαινόταν εκεί, στο δορυφόρο. Οπότε δεν είχαμε δυσάρεστη έκπληξη. Πάντως είχαμε πληρώσει πρωϊνό το οποίο τελικά δεν υπήρχε και μας το αφαίρεσαν από την τιμή εκ των υστέρων. Βέβαια δεν με ένοιαζε, γιατί δεν είχα σκοπό να πληρώσω πρωϊνό για να το τρώω σε μια αυλίτσα, τη στιγμή που μπορούσα με την ίδια τιμή να το απολαύσω στο μεγαλείο της Περίσσας, πρωί, με ησυχία!

 

Με μικρό παιδί δεν ξέρω αν θα πρότεινα Οία ή Φηρά, τι να κάνεις όλη μέρα; Αν είσαι ζευγαράκι και κάνεις αγκαλίτσες υπερωρία, ΟΚ.... Αλλά με παιδί;

 

Η Οία είναι κουκλίστικη. Τα Φηρά είναι επίσης όμορφα, αλλά λιγότερο άρτια αισθητικά και είναι πιο μεγάλος οικισμός, για περισσότερη βόλτα. Η θέα είναι παρόμοια. Στην Οία μαζεύεται κόσμος και κοσμάκης, από όλη την υφήλιο, για το ηλιοβασίλεμα. Το πιο εντυπωσιακό είναι ο κόσμος και κάποιες νύφες που βλέπει κανείς τυχαία να φωτογραφίζονται! Και η καλντέρα, φυσικά.

 

Επίσης, λάτρεψα Σαντορίνη γιατί ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!

 

Δασκάλεψα τα δικά μου να παίζουν ήσυχα και για να παίξουν με άλλα παιδάκια είχαν μαζευτεί στο μώλο κάτι πιτσιρίκια ντόπια λίγο μεγαλούτσικα, με πετονιές, βουτιές και τα δικά μου χάζευαν εκεί μια χαρά. Έμαθαν και μερικές βρισιές αλλά ΟΚ!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μια μαϊμουδιά που μπορεί να κάνει κανείς στη Σαντορίνη, αν έχει κάπως ελαστικό μπάτζετ είναι να κοιτάει απογευματάκι ποια δωμάτια είναι άδεια για εκείνη τη νύχτα και μπορεί να πετύχει πολυ καλή τιμή, για μια διανυκτέρευση, να πει ότι έμεινε και στην Καλντέρα...

 

Ενδεικτικά, για απόψε, βρήκα αυτό... Με εκατόν ευρά.

 

http://www.booking.com/hotel/gr/blu-akrotiri.el.html

 

Νομίζω δεν είναι εύκολο να βρει κανείς τέτοιες τιμές κανονικά.

 

Παρόλα αυτά, δεν έχει τίποτα οικονομικό σήμερα Οία ή Φηρά, οπότε είναι και λίγο σπορ για να περνάει συμπαθητικά η ώρα στην παραλία, τι δωμάτια υπάρχουν εκείνη τη στιγμή στην Καλντέρα!

 

Ο άντρας μου βέβαια βαριόταν και υπολόγιζε τη διανυκτέρευση στα 100 + τα 40 που θα είχαμε δώσει στο άλλο δωμάτιο, συν τη μινι μετακόμιση, βαρέθηκε, αλλά μετά το μετάνιωσε νομίζω, που δεν το κάναμε, έτσι για την εμπειρία! Τέλος πάντων, με την απλή βόλτα στην καλντέρα είναι κανείς αρκετά κοντά στην εμπειρία του να διανυκτερεύσει στην καλντέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχουμε κλείσει για το προσεχές τριήμερο στο Φηροστεφάνι, μπορείτε παρακαλώ να ενημερώσετε αν υπάρχει κάποια παραλία εκεί κοντά που αξίζει, αν όχι, ποια προτείνετε που έχει πρόσβαση εύκολη με ταξί ή λεωφορείο;

Επίσης, για βόλτα το βράδυ αξίζει να πάμε και Φηρά και Οία; Έχουμε μόνον δύο βράδια, οπότε δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου για να δούμε πολλά μέρη.

Κάποια πρόταση για φαγητό θα ήταν επίσης καλοδεχούμενη!

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Σαντορίνη μία φορά που πήγα Αύγουστο και μία που δεν θα ξαναπάω... βέβαια πήγα πριν αρκετά χρόνια, εντυπώσεις:

 

α) κάναμε μπάνιο μόνο στην πισίνα οι παραλίες σχεδόν ανύπαρκες και δεν είναι για παιδιά.. άμα θες να πας κάπου με παιδί υπάρχουν τέλεια νησιά π.χ. Νάξος.... Σαντορίνη θεωρώ πως είναι μονο για ζευγαράκια

 

β) πανάκριβη σε όλα ακόμη και στα σούπερ μάρκετ, ο κυριότερος λόγος που δεν θα παω ξανά....

 

γ) οι Σαντορινοί επιχειρηματίες είναι επειικώς απαράδεκτοι.. τσιγγούνηδες όσο δεν πάει άλλο.. εντελώς αντιεπαγγελματίες....

 

τα θετικά τώρα:

α) μοναδική ομορφιά που δεν θα δεις εύκολα αλλού...

β) η Οία υπερτιμημένη στα Φυρά που μείναμε ήταν όλα τα λεφτά να βλέπεις το ηφαίστειο....

 

θεωρώ πως η Σαντορίνη είναι ένα νησί που πρέπει κάποιος να επισκεφτεί στη ζωή του έστω μία φορά (αρκεί να μην είναι Αύγουστο) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Σαντορίνη έχω πάει πολλές φορές αλλά η τελευταία ήταν πριν 10 χρόνια.

Εχει μοναδική ομορφιά, παίρνεις εικόνες που μένουν στο μυαλό για μιά ζωή!!

Πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείς τα Φηρά, το Ημεροβίγλι & την Οία. Οι θέα είναι πραγματικά απολαυστική και οι βόλτες στα στενάκια είναι κόλλημα.

Προσωπικά μου αρέσουν και οι παραλίες γιατί είναι επίσης μοναδικές και ξεχωριστές και είναι πολλές, αν κάτσεις μέρες μπορείς να βρεις αυτή που σου ταιριάζει. Το Καμάρι είναι μια πολύ βατή & συνηθισμένη μεγάλη παραλία με πολύ κόσμο, κατάλληλη για παιδάκια. Η Περίσσα είναι μια πολύ μεγάλη, ιδιαίτερη παραλία με μαύρη χοντρή άμμο που προσφέρει μια άλλη εικόνα, με πολύ κόσμο, περισσότερους νεαρούς, beach bar και βόλτα. Στο τέλος της είναι ο Περίβολος που είναι πιο ήσυχα. Μοναδική & άπαιχτη είναι η Κόκκινη παραλία. Απερίγραπτη αίσθηση & εικόνα που μένει αξέχαστη. Ενδιαφέρουσα και η παραλία της Βλυχάδας. Ο Μονόλιθος δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο και έχει συνήθως κύμα. Δεν είναι παραλίες για να αράξεις και να κάνεις ξέγνοιαστες διακοπές, αλλά έχουν ενδιαφέρον να τις δεις γιατί σου αφήνουν μοναδικές εικόνες.

Υπάρχουν πολλά δωμάτια και σίγουρα θα βρεις σε ότι τιμή ψάχνεις αλλά τα περισσότερα είναι πολύ υπερτιμημένα. Στη Μεσαριά υπάρχουν πολλά φθηνά και καλούτσικα δωμάτια, αν έχει μεταφορικά είναι καλή λύση.

Πρόβλημα είναι το φαγητό (εντελώς τουριστικοποιημένο, όλα πολύ ακριβά και η ποιότητα είναι από κακή έως μέτρια... δεν βρήκα τίποτα καλό..) η πολυκοσμία (ζαλίζεσαι από τόσο πολύ και διαφορετικό κόσμοβ¦) και η μετακίνηση (λόγω της πολυκοσμίας).

Κατά τη γνώμη μου η επίσκεψη στη Σαντορίνη είναι εμπειρία ζωής, μοναδικές εικόνες που θα θυμάσαι για πάντα, σίγουρα αξίζει... !!!

 

(αν κάποιος έχει καμιά καλή ιδέα για καλό φαγητό, να μας πει συγκεκριμένα γιατί μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα !!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...