Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το κοριτσάκι μου είναι 27 μηνών. Το πήραμε το γιο γιο το Σάββατο και χτες έκανε 2 φορές τσίσα στης και σήμερα το πρωί άλλες 2. Πάνα να μην ξαναβάλω να την αφήσω γυμνούλα να δω αντδράσεις; Μου λένε ότι πισωγύρισμα να την φοράω τώρα πάνα.

 

Και βόλτες πως πάμε; Κούνιες κτλ; Που θα τα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε!

έχω μια κόρη 3 ετών και 3 μηνών που έκοψε την πάνα πέρυσι τέτοια εποχή!είχε θέμα με τα κακά της,έκανε κατακράτηση κι έτσι έγινε δυσκοίλια!καταφύγαμε στο μιραλάξ το οποίο το πήρε για 6 μήνες!από το φεβρουάριο που το κόψαμε είχε καθημερινές μαλακές κενώσεις!μέχρι που έναν μήνα πριν άρχισε να κάνει πάλι κατακράτηση!εννοείται της επανέφερα το μιραλάξ και προσπαθούμε πάλι!για έναν περίεργο λόγο κρατάει τα κακά της κάθε καλοκαίρι!δε ξέρω τι να την κάνω πάλι!ξαπλώνει κάτω στηλώνει τα πόδια της και κρατάει τα κακά της!

κάθε συβουλή δεκτή!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ntemi αυτο ακριβώς μου ειπε κ η γιατρος μας γιασ την κατακρατηση-δυσκοιλιότητα όταν της ειπα οτι τον εχω γυμνο όλη μερα για να κανει κακα στο γιο-γιο.Μου ειπε οτι μπορει να κανει κακα ,να νιωσει άσχημα κ να τα κραταει μετα κ να πάθει δυσκοιλιοτητα κ να παιρνει φάρμακα 6μήνες.Μήπως έκανες κ εσυ κατι τέτοιο;Τα κακα της που τα κάνει στο γιο-γιο;

Απ΄την άλλη ολες οι φιλες μου έτσι έκοψαν την πανα(γυμνα κ τα καθιζουν τακτικα στο γιο-γιο).Η γιατρος μου ειπε να μην κανω αυτό αλλά να τον βαζω καθε μερα 15΄να καθεται κ σιγα-σιγα θα συνηθισει.Εγώ το βρισκω αυτο πολυ χρονοβορο κ αντιαποτελεσματικό

Link to comment
Share on other sites

ntemi αυτο ακριβώς μου ειπε κ η γιατρος μας γιασ την κατακρατηση-δυσκοιλιότητα όταν της ειπα οτι τον εχω γυμνο όλη μερα για να κανει κακα στο γιο-γιο.Μου ειπε οτι μπορει να κανει κακα ,να νιωσει άσχημα κ να τα κραταει μετα κ να πάθει δυσκοιλιοτητα κ να παιρνει φάρμακα 6μήνες.Μήπως έκανες κ εσυ κατι τέτοιο;Τα κακα της που τα κάνει στο γιο-γιο;

Απ΄την άλλη ολες οι φιλες μου έτσι έκοψαν την πανα(γυμνα κ τα καθιζουν τακτικα στο γιο-γιο).Η γιατρος μου ειπε να μην κανω αυτό αλλά να τον βαζω καθε μερα 15΄να καθεται κ σιγα-σιγα θα συνηθισει.Εγώ το βρισκω αυτο πολυ χρονοβορο κ αντιαποτελεσματικό

 

στην λεκάνη. όταν όμως περνά αυτή τη φάση αρνείται να καθίσει και της φεύγουν στο βρακί λίγα λίγα. πήραμε για 6 μήνες μιραλάξ και ήταν όλα καλά μέχρι τώρα που επανήλθε στην περσινή κατάσταση.ούτε εμένα καθόταν για 15' στο γιο γιο.τώρα είναι 3 ετών και 4 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στην παρεουλα σας και αρκετα απελπισμενη. Τον Σεπτεμβριο ο γιος μου θα γινει 4 και δυστυχως δεν εχουμε κοψει ακομα την πανα. Την φοραμε το μεσημερι και το βραδυ. Οταν ξυπνισει το πρωι την βγαζουμε και ανα μια ωρα του θυμιζω να παμε τουαλετα. Τις πιο πολλες φορες ακολουθει και κανει τσισα αλλα υπαρχουν φορες που ενω παμε τουαλετα αρνητε πεισματικα να κατουρησει τσιριζοντας και λεγοντας μου πως δεν εχει. Ετσι και γω τον αφηνω και μετα λυπης μου διαπιστωνω οτι μετα απο λιγο εχει κατουρηθει πανω του. Αφου κατουρηθει θα με φωναξει και θα μου πει μαμα εχω τσισα. εχω απελπιστει τελειως. Δυστυχως το επακολουθο ειναι να νευριασω, να του φωναξω και καποιες φορες μην εχοντας αλλη υπομονη να τον δειρω κιολας. Ξερω ειναι λαθος. Το μετανιωνω, νιωθω τυψεις παι πιστευω οτι ειμαι η χειροτερα μαμα του κοσμου.Εχω δοκιμασει οτι μου χουν πει αλλα ματαια. Δειχνει αδιαφορος. Ακομη και αν κατουρηθει δεν τον νοιαζει που ειναι βρεγμενος. Σαν να μην εχει γινει τιποτα. Ειναι ικανος να μεινει κατουρημενος οπου και αν ειμαστε. Τα κακα θελει να τα κανει στην πανα μετα τον μεσημεριανο υπνο του. Τι αλλο να κανω πειτε μου; Βλεπω σε φιλους παιδακια 2,5 χρονων και αναρωτιεμαι ποσο λαθος μανα ειμαι!Τι δεν κανω σωστα;

 

 

 

:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην απελπίζεσαι...και στο λέει μια μάνα που κοιμόνταν και ξυπνούσε με το μόνιμο άγχος "πότε θα βγάλει την πάνα η κόρη της ετών 3.8 ..".Τελικά ένα Σάββατο αφού φυσικά το σκέφτηκα 100 φορές, της είπα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και όταν κατάλαβα ότι θέλει τσίσα την έβαλα με τρόπο να καθίσει στο γιογιό και είχα αποτέλεσμα.Και στο λέω εγώ που είχα προσπαθήσει και παλαιότερα ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ τρόπο και να φανταστείς και καταλήξαμε στο να κρατάει τα τσίσα της ωωωωωρες ατελείωτες, να κλαεί απο τον πόνο, να ουρλιάζει στην θέα του γιογιο το οποίο φυσικά αυτ'η ε'ιχε διαλέξει απο το μαγαζί.Με τα κακά ακόμα έχουμε θέμα, ΑΛΛΑ πάνα σε όλο το σπίτι δεν βρίσκεις γιατί απλούστατα τις έχω εξαφανίσει τόσο για την μικρή όσο και για μένα προκειμένου να μην μπαίνω στον πειρασμό

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 28 μηνών και εδώ και 1 μήνα την έχουμε κόψει τη μέρα, ούτε το μεσημέρι στον ύπνο. Και κάθεται στην λεκάνη στο καθισματάκι.

 

Από μόνη της την έβαλα 2-3 μέρες στο γιο γιο και μετά μου λέει λεκάνη...όλα εκεί...Μας έχει μείνει το βράδυ τώρα....Πότε πρέπει να το ξεκινήσω;

 

Βέβαια τη μέρα, 1-2 φορές να λέει ότι θέλει, εγώ την πάω και της λέω να κάνουμε τσίσα, θα πρέπει σιγά σιγά να το λέει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟς ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ!Μ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΑΜΑ ΚΑΚΑ!!ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΡΧΙΣΩ!!!ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

Μην απελπίζεσαι...και στο λέει μια μάνα που κοιμόνταν και ξυπνούσε με το μόνιμο άγχος "πότε θα βγάλει την πάνα η κόρη της ετών 3.8 ..".Τελικά ένα Σάββατο αφού φυσικά το σκέφτηκα 100 φορές, της είπα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και όταν κατάλαβα ότι θέλει τσίσα την έβαλα με τρόπο να καθίσει στο γιογιό και είχα αποτέλεσμα.Και στο λέω εγώ που είχα προσπαθήσει και παλαιότερα ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ τρόπο και να φανταστείς και καταλήξαμε στο να κρατάει τα τσίσα της ωωωωωρες ατελείωτες, να κλαεί απο τον πόνο, να ουρλιάζει στην θέα του γιογιο το οποίο φυσικά αυτ'η ε'ιχε διαλέξει απο το μαγαζί.Με τα κακά ακόμα έχουμε θέμα, ΑΛΛΑ πάνα σε όλο το σπίτι δεν βρίσκεις γιατί απλούστατα τις έχω εξαφανίσει τόσο για την μικρή όσο και για μένα προκειμένου να μην μπαίνω στον πειρασμό

 

Πιστευεις δηλαδη οτι ειναι καθαρα θεμα παιδιου; Εξαφανισες τις πανες και με τα κακα τι γινεται; Τα κανει πανω της; Πολυ φοβαμαι οτι δε θα μας δεχτουν στους παιδικους σταθμους γι' αυτον τον λογο. Δεν ξερω νομιζω οτι ειναι τεμπελακος ή απλα πολυ κακομαθημενος. Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου. Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που προσπάθησα να κόψω την πάνα της 'ηταν λίγο πριν τα 3 και έφαγα τα μούττρα μου γιατί το παιδί και δεν ήταν έτοιμο και το πίεσα με την συμπεριφορά μου.Φέτος, από τον Ιούλιο που άρχισα να σκέφτομαι με τρόμο ομολογώ να προσπαθήσω μια δεύτερη φορά (και εμένα θα ξεκινήσει παιδικό για πρώτη φορά φέτος) άρχισα μια προπαγάνδα του τύπου "τελειώνουν οι πάνες και θα φοράς βρακάκι".Στη θάλασσα ήταν φυσικά με το μαγιό και στην επιστροφή για το σπίτι έκανα πως είχα ξεχάσει τις πάνες βρακάκι και αναγκαστικά φόρεσε το βρακάκι της μέσα στο αυτοκίνητο.Στο σπίτι βέβαια της φορούσα πάνα και αμέσως κατουρούσε, πράγμα που έδειχνε ότι είχε μάθει να ελέγχει πλ'ηρως την κύστη της, επομένως ήταν έτοιμη.Αγοράσαμε δικό της γιογιό (έχω και ένα άλλο παιδί μεγαλύτερο) και πριν από ένα μήνα, Σάββατο ήταν για να είμαστε σπίτι όλη μέρα, της είπα πως τελείωσαν οι πάνες, και τί θα κάνουμε τώρα!!Από μόνη της είπε να καθίσω στο γιογίο (τονίζω πως όποτε μιλούσα ή εδειχνα γιογιο τσίριζε σαν υστερική).Ε, κάποια στιγμή δεν κρατήθηκε, έκατσε με την βοήθεια μου, παίξαμε κάτι χαζά και ξεχάστικε και έκανε τσίσα.Πάντως, στο ξαναλέω, είναι να είσαι απόλυτη και αποφασιστική.Με τα κακά της το καταλαβαίνω οτι θέλει γιατι αρχίζει τα προυτσ και προυτσ οπότε την βάζω με κόλπα να καθίσει, αρχίζουμε τα παιχνίδια και σε δόσεις τις φεύγουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα.Εχω γράψει κ παρακάτω όπως θα δειτε .Ο μικρος μου σε ενα μήνα γίνεται 3χρ(ειναι βέβαια αρκετα πρόωρος).Εχω αρχισει απο την αρχή καλοκαιριου την εκπαιδεση αλλά χωρις φοβερα αποτελέσματα :τον εχω ολη μερα με βρακακι κ τον βαζω εγω τα καθισει στο γιο-γιο κ τα κανει.Αν αργησω να τον βάλω τα κανει κατω ,μονο 2-3 φορες τον ειδα να προσπαθει να κατεβασει το βρακακι του.Βασικα δεν καναμε μεγαλη προοδο η κΛΥΤΕΡΑ δεν καναμε καμια προοδο κ σκεφτομαι μηπως φταιω κ εγω.Τον σταματησα για λιγο γιατι ειχε ψιλοαρρωστησει,μετα ειχε δυσκοιλιοτητα,μετα πηγαμε διακοπες.Τωρα αυτα σε διαστημα 3μηνων.Μπορει απλά να ειναι κ ανωριμος.Με τη γιατρο δεν το συζητησα ,θα παμε σε κανα μηνα.Θελω να παει κ σε παιδικο απο την νεα χρονια αλλά αυτο που με απασχολει παραπανω ειναι οτι οι συνομιληκοι μας κοψανε την πανα εδω κ καιρο.Κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! εγω οταν εκοψα την πανα στον δικο μου τις πρωτες μερες καθε μια ωρα τον πηγενα στην τουαλετα και καναμε τσισακια κανονικα ειχαμε βεβαια και το γιογιο σε μια ευκολη για αυτον θεση και στην αρχη δεν πηγαινε αλλα μετα εκανε τα κακακια του εκει θελει μεγαλη υπομονη και σε μια εβδομαδα θα τα εχεις καταφερει. πρεπει να βοηθησει και ο μπαμπας να βλεπει τον μπαμπα για να καταλαβει τη πρεπει να κανει. εμεις το γιογιο το ειχαμε για πολυ λιγο περισοτερο στην τουαλετα τα καναμε. πηγενε μαζι με τον μπαμπα του και του αρεσε.

μπορει να χασαμε τη μαχη αλλα ΟΧΙ τον πολεμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ως τριδυμομανούλα 3 υπέροχων πλασμάτων τώρα 34 μηνών (έχουμε σταματήσει να υπολογίζουμε διορθωμένες ηλικίες πια:), θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε να αφήνετε το παιδί γυμνό από τη μέση και κάτω μέσα στο σπίτι και το γιογιό σε σταθερό σημείο, ώστε να έχει διαρκή πρόσβαση.

Τα δικά μου έχουν πλέον κόψει την ημερήσια πάνα με αυτόν τον τρόπο. Τώρα πια, φοράμε βρακάκι μέσα στην ημέρα το οποίο κατεβάζουν μόνα, απλά θέλουν λίγη βοήθεια στο ανέβασμα. Και τα βρακάκια ήταν κίνητρο γιατί τους αγόρασα στα αγόρια με αυτοκινητάκια (τα πήρα μάλιστα μια φορά και μαζί μου να διαλέξουν μόνα τους) και στη μικρή με την Kitty:)

Εννοείται ότι σε περίπτωση ατυχήματος καλό είναι να μην τα μαλώνουμε, απλά να τους εξηγούμε.

Σε εμάς βοήθησε πολύ η τακτική με τα αυτοκόλλητα επιβράβευσης κάθε φορά που χρησιμοποιούσαν με επιτυχία το γιογιό. Και όταν συμπλήρωναν τη στήλη, ένα συμβολικό δωράκι:)

Τώρα πια, βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι ξεχνάω να τους τα κολλήσω αλλά δεν παραπονιούνται.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια. Έγω έκοψα την πάνα στη μικρή(26 μηνων)φέτος το καλοκαίρι. την πρώτη φορά δεν τα κατάφερα τα έκανε πάντου χωρίς καμία πρόοδο μέχρι που μετά από μια βδομάδα μου ζητούσε να ξαναφοράει πάνα. Έτσι δεν επέμενα.Μετά από δυο βδομάδες όπου πήγα στου γονείς μου είπαμε να ξαναπροσπαθήσουμε μιας και θα είμασταν 3 άτομα σε εγρήγορση. Η μητέρα μου της είχε πάρει ένα παιδικό βιβλίο στο οποιο η ηρωίδα έκοψε την πάνα. Αρεσε πάρα πολύ στην μικρή και την επόμενη μέρα μου ζήτησε να μην της βάλω πάνα. Ανα μιση ώρα την πηγαίναμε στην τουαλέτα. την πρώτη μέρα δεν βγήκαμε από το σπίτι. την δεύτερη βγήκαμε για μισή ωρα. την τρίτη πήγαμε στο πάρκο όπου "ποτίζαμε τα λουλούδια" ανα μισή ώρα. Όσπου την τέταρτη μέρα παρατηρησα ότι συγκρατιόταν περισσότερο και αρχίσαμε να βγαίνουμε για περισσότερη ώρα. Ελπίζω να πήρες μια ιδέα από την εμπειρία μου HOPE77. Θεωρώ πολύ σημαντικό το να πηγαίνει κανεις το παιδι στο γιογιο ανα τακτα χρονικά διαστήματα και όταν ξεκινησει να μην του ξαναβάλει πάνα για να μην μπερδευτεί. και εννοείται ότι πάλι υπάρχει περίπτωση να τα κάνει πάνω του ακομα κι αν τις περισσότερες φορές πηγαίνει στην τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κ εγώ έτσι τον άρχισα:έβγαλα πανα κ τον πηγαινα στο γιο-γιο καθε 15-20΄.Μέιναμε σπίτι μια βδομάδα για να καταφέρουμε αυτο.Ωσ εδώ καλά αλλά τώρα αν δεν τον βάλω εγώ στο γιο-γιο δεν καθεται μόνος του(2-3φορες καθισε μόνο)θα τα κάνει πάνω του.Και κοντέυει 3χρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη διαβαζω οτι από οταν ξεκινησατε παρεμβαλλονται αρρωστια και διακοπες θεωρω οτι αυτα παιζουν ρολο. Η δικια μου μεχρι τις διακοπες πηγαινε κανονικα,μου ζητουσε και την εβαζα. Και τη νυχτα παρολο που της φοραω πάνα εμενε στεγνη. Απο οταν γυρισαμε από τις διακοπές όμως εχουμε λιγο πισωγυρισμα.Πολλες φορες την ρωτω αν θελει να παει μου λεει όχι και μετα τα κανει πάνω της.Επίσης στο σπίτι το κάνει λιγοτερο αυτο παρα αλλού ισως γιατι της ειναι οικειο το περιβαλλον. Και το πρωι ξυπναει με γεματη πανα οπως παλιοτερα. Πάντως εγω το απέδωσα στην αλλαγη περιβαλλοντος και στο οτι αρρωστησε

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι περίπου 28 μηνών κι ενώ έχει καταφέρει να κάνει κακά στην τουαλέτα με τα τσίσα έχουμε πρόβλημα. Νομίζω ότι έφταιξα εγώ γιατί πριν από 1 μήνα που έκανε τσίσα κάτω της έβαλα πάνα. Η γιαγιά της που την κρατάει κάποια πρωινά μάλλον την πίεσε κι εχει πεισμώσει!

Εδώ και 2 μέρες είπα να ξαναδοκιμάσω μιας που μου είπε δειλά δειλά -Νομίζω ότι θέλω τσίσα! Ε, άδραξα την ευκαιρία κι είπα να της ξαναβάλω βρακάκι και να ξαναδοκιμάσουμε! Παρόλαυτα όταν της λέω θέλεις να καθίσεις στο γιογιο να κάνεις τσίσα; Όχι μου απαντάει και μετά από λίγο τα κάνει κάτω.

Με μερικά κολπάκια την καταφέρνω να καθίσει. Πχ διαβάζουμε βιβλιαράκι, λέμε τραγουδάκι κτλ.

Το πρωί ξυπνάει στεγνή μετά από 10 ώρες αν καταφέρω και την πείσω να κάνει τσίσα πριν κοιμηθεί.

Λέω να δοκιμάσω για 1 εβδομάδα να δούμε πως θα πάει κι αν συνεχίσει να αρνείται να σταματήσω γι' αργότερα.

Τι λέτε εσείς έμπειρες μανούλες; Έχει τύχει σε καμιά σας;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πρότεινα να την αφησεις για μια δυο βδομαδες να το ξεχασει και μετα ξαναπροσπαθεις. ισως νιωθει πολυ πιεσμενη. Αστην να νιωσει παλι σιγουρια και ασφαλεια να χαλαρωσει και ξανα επιχειρεις τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Zerberini, δηλαδή να της ξαναβάλω πάνα; Από το Σάββατο είναι χωρίς πάνα και μεσολάβησε ήδη διάστημα 2 εβδομάδων από την προηγούμενη προσπάθεια.

Δεν θα είναι πάλι πισωγύρισμα; Μήπως πάλι την μπερδέψω χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θεση σου θα άφηνα το παιδί να με καθοδηγήσει. Ρώτα την "θέλεις να βάλεις πάνα ή βρακακι;" Αν θέλει πάνα, της την βάζεις χωρις να το σχολιάσεις και ξαναδοκιμαζεις μετά από μια δυο βδομάδες. Αν θέλει βρακάκι βάλτης βρακάκι και εξήγησε της ότι πρέπει να έχει το νου της όποτε θέλει να πάει στην τουαλέτα να σου το λέει. Θα βοηθούσε αν της ανάφερες ως παράδειγμα κανενα παιδάκι κοντα στην ηλικία της που δε φοράει πάνα κι αμα το έβλεπε να πηγαίνει στην τουαλέτα ακόμα καλυτερα.ισως ταυτιστεί μαζί του και θελησει να παει. Χωρίς ομως να τους συγκρίνεις ή να τους χαρακτηρισεις απλά πληροφοριακά Πχ. το ήξερες οτι ο τάδε πηγαίνει στην τουαλέτα μονος του; πως σου φαίνεται; θα το ήθελες κι εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θεση σου θα άφηνα το παιδί να με καθοδηγήσει. Ρώτα την "θέλεις να βάλεις πάνα ή βρακακι;" Αν θέλει πάνα, της την βάζεις χωρις να το σχολιάσεις και ξαναδοκιμαζεις μετά από μια δυο βδομάδες. Αν θέλει βρακάκι βάλτης βρακάκι και εξήγησε της ότι πρέπει να έχει το νου της όποτε θέλει να πάει στην τουαλέτα να σου το λέει. Θα βοηθούσε αν της ανάφερες ως παράδειγμα κανενα παιδάκι κοντα στην ηλικία της που δε φοράει πάνα κι αμα το έβλεπε να πηγαίνει στην τουαλέτα ακόμα καλυτερα.ισως ταυτιστεί μαζί του και θελησει να παει. Χωρίς ομως να τους συγκρίνεις ή να τους χαρακτηρισεις απλά πληροφοριακά Πχ. το ήξερες οτι ο τάδε πηγαίνει στην τουαλέτα μονος του; πως σου φαίνεται; θα το ήθελες κι εσυ;

 

Βέβαια τη ρώτησα και η απάντηση ήταν ότι θέλει να φοράει βρακάκι!

Από χθες ξεκίνησα να της δίνω "βραβείο", 2 αυτοκόλλητα για κάθε φορά που θα κάνει τσίσα στο γιογιό και δέχεται να καθίσει.

Σήμερα το πρωί ξύπνησε ολόστεγνη μετά από 12 ώρες ύπνου οπότε θεωρώ ότι ελέγχει τους σφυγκτήρες της. Για να δούμε τι θα γίνει...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες ειναι ασκοπο να προσπαθησεις πριν τα 2 ετη εαν το παιδι δεν εχει δειξει απο μονο του σαφη προθεση και ικανοτητα.

Στον δικο μου υιο θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε απο πχ τους 18 μηνες αλλα θεωρω οτι θα ηταν τοσα πολλα τα ατυχηματα, που δεν θα ειχε κανενα νοημα.

Οσο πιο ωριμο το παιδι,τοσο πιο λιγα τα ατυχηματα.

Link to comment
Share on other sites

Anthony2010 σωστό αυτό που λες αν και μιλάμε για παιδιά μεγαλύτερα των δυο χρονών. Από την αλλη να προσθέσω οτι παιζει ρόλο και το κάθε παιδί. Δεν το θεωρώ λάθος να βοηθάς ενα παιδί να κόψει την πάνα εαν δείχνει ενδιαφέρον και θέλει να το κάνει. Ναι μπορεί τα ατυχήματα να είναι αρκετά όμως αν το θέλει γιατί να μην το βοηθήσεις να το κατακτήσει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...