Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

καλησπερα.θες να μου πεις ποσο ειναι ο μικτος μισθος σου;τα επιδοματα του ικα υπολογιζονται βασει μικτου μισθου.αν ο εργοδοτης εχει κανει καποιο λαθος η αν σε δηλωνει στο ικα λιγοτερα απο οσα παιρνεις τοτε θα ειναι κ λιγοτερο το συμπληρωματικο επιδομα του οαεδ.αν οντως βγαινουν 1800 θα στα δωσει κανονικα.αλλα μου φαινονται πολλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το λάθος του εργοδότη ειναι οτι υπολογισε το ημερομισθιο μου με βαση τα καθαρα που παίρνω...ο μικτος μου ειναι 1275.αρα ημερομισθιο 51 ευρω.κι απο το ικα δικαιουμαι 1428 ευρω επιδομα κυησης.σωστα? Αυτος υπολογισε ημερομισθιο 37 ευρω κι απο το ικα μου δωσαν μονο 1040 επιδομα κυησης...τι κανω τωρα?σκεφτομαι Δευτερα να παω στο Ικα να παρω ξανα τα χαρτια, να τα παω στον εργοδοτη μου και να τον βαλω να τα συμπληρωσει σωστα.και μετα νζ ξαναπαω στο ΙΚΑ και νζ τους ζητησω να μ βαλουν τη διαφορα...ελπιζω να διορθωνεται...ουφ...στο δρομο θα γεννησω μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

...εχω την εντυπωση,αν δεν κανω λαθος,οτι τα επιδοματα δινονται με βαση το μισθο μας αλλα δεν ειναι οι μισθοι μας..δηλαδη εννοω οτι με βαση το μισθο σου παιρνεις το επιδομα (ημερομισθιο) βασει καποιων πινακων του ικα..δηλαδη,παραδειγμα,μισθος απο 1000 εως 1500 (λεω παραδειγμα παντα θεωρητικα) παιρνεις ημερομισθιο για το επιδομα τοσο...ετσι κ αλλιως στο χαρτι που πηγες στο ικα αναγραφεται ο μικτος μισθος σου,βασει τουβοποιου ο υπαλληλος του ικα περασε τα στοιχεια σου στο συστημα κ του βγηκαν ποσα πρεπει να παρεις...

Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτι που πηγα στο ικα εγραφε μονο οτι παιρνω ημερομισθιο 37 ? τιποτα αλλο...απο που βγηκε αυτο το 37 ? δεν εχω ιδεα.ακομα και τα καθαρα (1000) να τα διαιρεσεις με το 25 δε βγαινει 37 ?...και η υπευθυνη ειναι μια βδομαδα αρρωστη και ακρη δεν μπορω να βγαλω...παντως σιγουρα στην υπηρεσια μου δεν νομιζω να υπολογισαν το ημερομισθιο μρ βαση τα μικτα...κατι λαθος εκανε αυτη,ειναι και καινουργια...εγω θυμαμαι πριν δυο χρονια στο πρωτο παιδι ειχα παρει επιδομα κυησης περιπου 1600 ευρω με 1100 ευρω μισθο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα! Διανυω τη 12η εβδομαδα της εγκυμοσύνης μου και προσπαθω εναγωνίως να βρω λύσεις στο προβλημα μου. Εχω επισκεφθεί το ΙΚΑ τη περιοχής μου αρκετές φορες χωρις ομως να παρω σαφείς και κατευθυντήριες απαντήσεις για το προβλημα μου.

 

Η πιθανή ημ/νια τοκετού μου ειναι 19/09/2015.

 

Απο το 2006 εώς και το Μάρτιο του 2013 ειχα ένσημα ΙΚΑ. Απο τον Απρίλιο του 2013 εώς και τον Ιούλιο του 2014 ειχα ένσημα ΟΓΑ. Απο τον Αύγουστο 2014 εώς και Σεπτέμβριο 2014, ταμείο ανεργίας.

 

Ξεκίνησα να εργάζομαι ως ωρομισθια εκπαιδευτικός στον ιδιωτικό τομέα (με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας που λήγει στις 20 Μαρτίου)στις 03 Νοεμβρίου 2014 αλλα εκ παραδρομής η πρόσληψη μου εγινε στις 14 Νοεμβρίου.

 

Κατα συνέπεια για το μηνα Νοέμβριο πηρα 11 ένσημα. Το Δεκέμβριο μου έβαλαν 23 ένσημα, τον Ιανουάριο 23 ένσημα το Φεβρουάριο 20 ένσημα και το Μάρτιο λογω του οτι εχουν ολοκληρωθεί τα μαθηματα και θα εχουμε εξεταστική μονο θα παρω περιπου 10 ένσημα. Σύνολο: 87 ένσημα. Θελω να εξαγορασω ένσημα μισά (λογω υψηλού κόστους των ολόκληρων ενςημων) για να συμπληρώσω τα 200 και να κανω αιτηση για το επίδομα κυοφορίας.

 

Δεν ξερω αν χρονικά προλαβαινω να "βαλω" αυτα τα 113 ένσημα μιας και το επίδομα καταβάλλεται 56 ημερες πριν την πιθανή ημερομηνια τοκετού, άρα η αιτηση θα πρεπει να γινει νωριτερα φανταζομαι. Αν τα μισά ένσημα μετράνε και γενικα δεν ξερω πως να κινηθώ και που να απευθυνθώ..

 

Δεν ξερω αν η τωρινος εργοδότης μου με καποιο τροπο μπορει να με βοηθησει και γενικα δεν ξερω πως να κινηθώ.

 

 

Ειλικρινα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου δώσετε οποιαδηποτε πληροφορια.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημερα σας,

ειμαι νεο μελος και λιγακι μπερδεμενη με το τι δικαιουμαι απο τα επιδοματα...εχω πιθανη ημερομηνια τοκετου 26/7/2015.

Διαβαζω οτι για να υπολογισεις το επιδομα εγκυμοσυνης πρεπει να υπολογισεις τον μικτο μισθο του μηνα Δεκεμβριου του 2014..

ομως τον Δεκεμβρη εργαστηκα 14 ημερες σε αλλον εργοδοτη,απολυθηκα λογω κλεισιματος της επιχειρησης (17/12/2014) και προσληφθηκα σε αλλον εργοδοτη που ανελαβε την επιχειρηση 18/12/2014.

στον πρωτο εργοδοτη ημουν πενθημερη 8ωρη με βασικο μισθο 586 και στον δευτερο 6ημερη 6ωρη με ωρομισθιο 3,93 μικτα,

πως θα υπολογισω τι δικαιουμαι γιατι πραγματικα,εχω ζαλιστει???:confused:

Να συμπληρωσω οτι δεν εχω ληψει ουτε μερα αναρρωτικη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΛΗΓΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΟΤΙ ΛΟΓΩ 200 ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ; ΠΗΤ ΕΧΩ ΣΤΙΣ 4/9/15. ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΛΗΓΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΟΤΙ ΛΟΓΩ 200 ΕΝΣΗΜΩΝ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ; ΠΗΤ ΕΧΩ ΣΤΙΣ 4/9/15. ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Καλησπερα... μην αγχωνεσαι τα χρηματα του ικα δεν επιρρεαζουν τον οαεδ... θα πας να τα παρεις κανονικα και κανονικα θα κανεις εγγραφη στον οαεδ... τα χρηματα του ικα ειναι εφαπαξ και το ταμειο καθε μηνα... :-D:grin:ευχομαι να ειναι αρκετα και να τα χαρεις !!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα... μην αγχωνεσαι τα χρηματα του ικα δεν επιρρεαζουν τον οαεδ... θα πας να τα παρεις κανονικα και κανονικα θα κανεις εγγραφη στον οαεδ... τα χρηματα του ικα ειναι εφαπαξ και το ταμειο καθε μηνα... :-D:grin:ευχομαι να ειναι αρκετα και να τα χαρεις !!!!!

 

Καλησπερα θα ηθελα και εγω να σας ρωτησω για τα ολα τα παραπανω γιατι δε βγαζω ακρη και δεν μπορεσα να διαβασω ολα τα μυνηματα. Καταλαβα οτι χρειαζομαι 200 ενσημα για να εχω δικαιωμα στο επιδομα τοκετου οκ αυτο.

Εγω δουλευω καμαριερα σε ξενοδοχειο ..οταν ανοιξε η σεζον καταφερα να παω στη δουλεια μονο για 4 μερες γιατι ειχα πολλους εμετους και αποκολληση οποτε ο γιατρος μου εγραψε μια πρωτη αναρρωτικη τον Μαιο και μια δευτερη που θα τελειωσει τωρα στις 6 Ιουλιου. Εγω θα επιστρεψω στην εργασια μου .Ομως αυτοι οι μηνες οι 2 θα μετρανε στην αναρρωτικη μου για τον Οαεδ ; Χανω το επιδομα ανεργιας επειδη δε μπορεσα να δουλεψω 2 μηνες;; Απο το τάξι πληρωθηκα κανονικα οτι δικαιουμε..Και μια ακομα απορια .συνηθως μας απολυουν 25 με 27 Οκτωβριου εγω καπου εκει μπαινω σε αυτες τις μερες που θα πρεπει να παρω την αδεια κυησεως αλλα θα ειμαι ηδη απολυμενη απο που να την παρω την αδεια ;; Σου κοβει ο οαεδ την ανεργια αν μπεις στην αδεια κυησεως ;; Ειμαι τοσο μπερδεμενη ...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής.

 

Αν έχω μία καλή εγκυμοσύνη μπορώ τις ημέρες που δικαιούμαι πριν να τις πάρω μετά; Δηλαδή να δουλέψω μέχρι τέλη 8ου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής.

 

Αν έχω μία καλή εγκυμοσύνη μπορώ τις ημέρες που δικαιούμαι πριν να τις πάρω μετά; Δηλαδή να δουλέψω μέχρι τέλη 8ου;

Θα παρεις αδεια λοχειας αδεια τοκετου κ μετα τις 25 ημερες. Υστερα βγαινεις 6μηνο αν θελεις γυρνας. Σε ποιες ημερες αναφερεσαι?

myDetails.php
Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν δικαιουται κατι μια ανεργη μητερα που δεν ειναι παντρεμενη και απο ενσημα εχει 135 το διαστημα 01/2014-05/2014. ΠΗΤ εχω 19/5/16

επισης ξερετε τι γινεται με το επιδομα τοκετου?πηγαινουν κατευθειαν στο μαιευτηριο?σε περιπτωση που γεννησεις σε δημοσιο τι γινεται?

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πότε γίνεται η πληρωμή από ΙΚΑ για τις 56 μέρες ..τα έχω καταθέσει από τις 8 Νοεμβρίου και ακόμη να τα πάρω!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν δικαιουται κατι μια ανεργη μητερα που δεν ειναι παντρεμενη και απο ενσημα εχει 135 το διαστημα 01/2014-05/2014. ΠΗΤ εχω 19/5/16

επισης ξερετε τι γινεται με το επιδομα τοκετου?πηγαινουν κατευθειαν στο μαιευτηριο?σε περιπτωση που γεννησεις σε δημοσιο τι γινεται?

ευχαριστω :)

 

Καλημέρα! Το μόνο που γνωρίζω σίγουρα, είναι ότι παίρνεις το επίδομα τοκετού και πληρώνεις το μαιευτήριο ή το δημόσιο νοσοκομείο. Δυστυχώς, τίποτα δεν γίνεται αυτόματα σ'αυτή τη χώρα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πότε γίνεται η πληρωμή από ΙΚΑ για τις 56 μέρες ..τα έχω καταθέσει από τις 8 Νοεμβρίου και ακόμη να τα πάρω!

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα. Αυτό σου το λένε στο ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και να βγάλω βιβλιάριο μου είπανε όμως ότι θα ισχύσει σε δύο μήνες είμαι έγκυος και πρέπει σε τρεις βδομάδες να κάνω για πρώτη φορά εξετάσεις και ο γιατρός μου μου είπε πως χωρίς ασφάλεια κοστίζουν γύρω στα 400 ευρώ. Ξέρετε καμία λύση;κοντεύω να τρελαθώ και δεν θέλω να αγχώνομαι και να πάθει τίποτα το μωρό μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και να βγάλω βιβλιάριο μου είπανε όμως ότι θα ισχύσει σε δύο μήνες είμαι έγκυος και πρέπει σε τρεις βδομάδες να κάνω για πρώτη φορά εξετάσεις και ο γιατρός μου μου είπε πως χωρίς ασφάλεια κοστίζουν γύρω στα 400 ευρώ. Ξέρετε καμία λύση;κοντεύω να τρελαθώ και δεν θέλω να αγχώνομαι και να πάθει τίποτα το μωρό μου

 

Καταρχάς μην αγχώνεσαι, λύση υπάρχει για όλα.

Είσαι άμεσα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και απλά δεν είχες βγάλει ποτέ βιβλιάριο; Πόσα ένσημα έχεις;

Ο σύζηγος είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ή σε κάποιο άλλο ταμείο;

Οι εξετάσεις τις οποίες αναφέρεται ο γιατρός σου μάλλον είναι οι πρώτες αιματολογικές που καλυπτουν όλες τις ασθένιες / τα αντισώματα κλπ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα.Ειμαι στα χαμενα κι εγω οπως πολλες αλλες κοπελες απ ο,τι ειδα εδω.Εγω ειμαι αυτοασφαλιζομενη στο ικα και δουλευω ωρομισθια σε καφετερια,ομως στα χαρτια φαινεται ο,τι παιρνω λιγοτερα απ οσα παιρνω στη πραγματικοτητα καθως τα ενσημα ειναι κλασσικα τα μισα(4ωρα κτλ).Γνωριζετε αν δινουν ακομα επιδομα τοκετου?Και την αδεια που παιρνουμε πριν τη γεννα και μετα, ποιος την πληρωνει?Το ικα ή ο εργοδοτης απο τη τσεπη του?:confused:

Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφ τελειωνει η αδεια λοχειας και ειμαι να τρελλαθω.. θελω να παρω το εξαμηνο του ΟΑΕΔ ομως πολυ φοβαμαι οτι εάν ειναι στο χερι του εργοδοτη δεν προκειται να μου το επιτρεψει..

 

Μεχρι να παω αυριο να ρωτησω μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει εαν μπορει να μου το αρνηθει η οχι?

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

 

σε λιγες μερες βγαινω σε άδεια τοκετού. επειδή ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη ειχα αρκετο καιρο αδεια ασθενειας.( σχεδόν σε όλη την εγκυμοσυνη).θα ηθελα να μου πειτε αν γνωρίζεται τι χρηματα περνω από το ικα για τις 56 μερες πριν τον τοκετο και τι για τις 63. περνω κατι από τον εργοδοτη? τα μικτα μου είναι 300 ευρω. (με δηλωνει 4ωρη δυστυχως με 22 ενσημα τον μηνα). περνω κατι από τον οαεδ?

 

ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας.

Βρήκα το forum, διάβασα πολλά πράγματα. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα... Αν ξέρει κάποιος γιατί δυστηχώς στο ΙΚΑ δεν μας εξυπηρετίσαν οπότε δεν έβγαλα άκρη.

 

Εγώ έχω πλήρης Ένσημα για 15 χρόνια συνεχόμενα(αλλά απότι κατάλαβα δεν μετράει).

Η σύζηγος μου είναι στην 32η-33η εβδομάδα εγγυημοσύνης.

Έχουμε πιθανή ημερομηνία τοκετού την 10 Οκτωμβρίου 2016.

Πήγαμε σήμερα στο ΙΚΑ για να κάνουμε τα χαρτιά για Άδεια, αλλά μας είπαν να έρθουμε 56 μέρες μείων 1 ημέρα πριν από την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού. Ζητήσαμε να μας υπολογίσουν αυτή την μέρα γιατί δεν ξέρουμε αν μετράνε την ημερομηνία τοκετού ή όχι, αλλά..... δυστηχώς δεν μας βοηθήσαν. Οπότε :

 

1. Δεν ξέρουμε τι να γράψουμε στην υπεύθυνη δήλωση ως ημερομηνία ΔΙΑΚΟΠΗΣ εργασίας....

 

 

 

Επίσης :

Εγώ έχω πλήρης ένσημα επί 15 έτη.

Η σύζηγος μου το 2015 είχε 102 ένσημα.

Το 2016 έχει ξεκινήσει εργασία ως υπάλληλος γραφείου με ημιαπασχόληση στις 20 Μαϊου 2016. Ο λογιστής μας ειπε ότι για τον Μάιου 2016 έχει 8 ένσημα.

Λογικά για Ιούνιο 2016 θα έχει 25 ένσημα.

Για Ιούλιο 2016 θα έχει 25 ένσημα.

Και λογικά κάπου κοντά στις 15 Αυγούστου σταματάει με άδεια. Σωστά?

Οπότε μαζευονται 102 + 8 + 25 + 25 = 160 ένσημα + ένσημα Αυγούστου.

Λογικά από τότε που σταματάει (περίπου 15 αυγούστου) μέχρι την Ημερομηνία Γέννας ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ να την κολάνε ένσημα. Σωστά ????? Αν ναι, ΔΕΝ προλαβαίνει να συμπληρώσει τα 200 ένσημα οπότε δεν δικαιούμαστε ΤΙΠΟΤΑ.

Είναι σωστά τα παραπάνω ???? ή άσχετα αν σταματάει από δουλειά, πρέπει ο εργοδότης να συνεχίσει να την κολάει ένσημα ? Ρωτάω γιατί δεν τα ξέρω αυτά, και επειδή είμαστε νομίζω ΑΡΚΕΤΑ οριακά για να φτάσουμε τα 200 ένσημα, ρωτάω μήπως καταφέρουμε και πάρουμε κάποια χρήματα πίσω ή κάποιο επίδομα.

 

Και επίσης με 10 Οκτωμβρίου 2016 ως Πιθανή ημερομηνία Γέννας, πόσο Αυγούστου πρέπει να βάλουμε στην εξουσιοδότηση ότι σταματάει την εργασία????

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων...

 

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας.

Βρήκα το forum, διάβασα πολλά πράγματα. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα... Αν ξέρει κάποιος γιατί δυστηχώς στο ΙΚΑ δεν μας εξυπηρετίσαν οπότε δεν έβγαλα άκρη.

 

Εγώ έχω πλήρης Ένσημα για 15 χρόνια συνεχόμενα(αλλά απότι κατάλαβα δεν μετράει).

Η σύζηγος μου είναι στην 32η-33η εβδομάδα εγγυημοσύνης.

Έχουμε πιθανή ημερομηνία τοκετού την 10 Οκτωμβρίου 2016.

Πήγαμε σήμερα στο ΙΚΑ για να κάνουμε τα χαρτιά για Άδεια, αλλά μας είπαν να έρθουμε 56 μέρες μείων 1 ημέρα πριν από την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού. Ζητήσαμε να μας υπολογίσουν αυτή την μέρα γιατί δεν ξέρουμε αν μετράνε την ημερομηνία τοκετού ή όχι, αλλά..... δυστηχώς δεν μας βοηθήσαν. Οπότε :

 

1. Δεν ξέρουμε τι να γράψουμε στην υπεύθυνη δήλωση ως ημερομηνία ΔΙΑΚΟΠΗΣ εργασίας....

 

 

 

Επίσης :

Εγώ έχω πλήρης ένσημα επί 15 έτη.

Η σύζηγος μου το 2015 είχε 102 ένσημα.

Το 2016 έχει ξεκινήσει εργασία ως υπάλληλος γραφείου με ημιαπασχόληση στις 20 Μαϊου 2016. Ο λογιστής μας ειπε ότι για τον Μάιου 2016 έχει 8 ένσημα.

Λογικά για Ιούνιο 2016 θα έχει 25 ένσημα.

Για Ιούλιο 2016 θα έχει 25 ένσημα.

Και λογικά κάπου κοντά στις 15 Αυγούστου σταματάει με άδεια. Σωστά?

Οπότε μαζευονται 102 + 8 + 25 + 25 = 160 ένσημα + ένσημα Αυγούστου.

Λογικά από τότε που σταματάει (περίπου 15 αυγούστου) μέχρι την Ημερομηνία Γέννας ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ να την κολάνε ένσημα. Σωστά ????? Αν ναι, ΔΕΝ προλαβαίνει να συμπληρώσει τα 200 ένσημα οπότε δεν δικαιούμαστε ΤΙΠΟΤΑ.

Είναι σωστά τα παραπάνω ???? ή άσχετα αν σταματάει από δουλειά, πρέπει ο εργοδότης να συνεχίσει να την κολάει ένσημα ? Ρωτάω γιατί δεν τα ξέρω αυτά, και επειδή είμαστε νομίζω ΑΡΚΕΤΑ οριακά για να φτάσουμε τα 200 ένσημα, ρωτάω μήπως καταφέρουμε και πάρουμε κάποια χρήματα πίσω ή κάποιο επίδομα.

 

Και επίσης με 10 Οκτωμβρίου 2016 ως Πιθανή ημερομηνία Γέννας, πόσο Αυγούστου πρέπει να βάλουμε στην εξουσιοδότηση ότι σταματάει την εργασία????

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων...

 

 

Χάρης

 

ΑΦΟΡΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΡΑ ΑΠΟ 10 ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ 2014 ΕΩΣ 10 ΟΚΤ ΤΟΥ 2016.

 

Οσο για το αλλο - θα το εχετε φτιαξει ηδη ... (15 Αυγουστου πρεπει να ηταν η σωστη ημερομηνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΤΟ FOROUM EINAI ΟΤΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ.

 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Κ ΓΩ Κ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ..... ΛΟΙΠΟΝ

 

ΑΠΟ 13/01/15 ΕΩΣ 15/01/16 ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (8ΩΡΟ ΜΕ 25 ΕΝΣΗΜΑ) ... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΧΡΟΝΟ ΛΟΓΙΚΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ - ΛΟΧΕΙΑΣ - ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ???

ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΣ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΤΟ FOROUM EINAI ΟΤΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ.

 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Κ ΓΩ Κ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ..... ΛΟΙΠΟΝ

 

ΑΠΟ 13/01/15 ΕΩΣ 15/01/16 ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (8ΩΡΟ ΜΕ 25 ΕΝΣΗΜΑ) ... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΧΡΟΝΟ ΛΟΓΙΚΑ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ - ΛΟΧΕΙΑΣ - ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ???

ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΣ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

 

Καλησπέρα! Τα 200 ενσημα που χρειάζεται τα έχεις ειναι μεχρι τις 15/1/17. Εννοώ ότι για να δικαιούται καποια επίδομα χρειάζεται να έχει τα προηγούμενα 2ετη από την ημερα που θα πάρει τα επιδόματα διακόσια ενσημα. Η ασφάλιση οαεδ Δεν πιάνεται γιατί δεν κολλάνε ενσημα. Δεν σε πιάνει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...