Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

niki πληρωσες με εοπυυ τοσα στο λητω

ποιον γιατρο εχεις και ποσο ηταν η αμοιβη του ;

 

Δυστυχώς έχουν αλλάξει τα πράγματα .ο εοππυ δ'ινει λιγότερο ποσό και συμμετέχουμε και εμείς.δεν κάναμε τίποτα παραπάνω απο τα κανονικά .

 

ο γιατρός ήταν ο Δουράτσος και πήρε 1500 αλλά ήταν ανεξάρτητα απο το νοσοκομείο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

niki pliroses ontos polla, mipos se hreosan kati extra? giati an deis sto pinaka www.genna.gr einai poli oikonomiko to triklino sto leto, na sou zisei to moraki sou!!!

 

 

1186 τρικλινο

230 εξετασεις μωρου

150 που θα τα παρουμε πισω ...

 

1566 ευρω

 

το 1186 ειναι τιμη που περνεις οταν έχεις ΕΟΠΠΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.

απο αυτα τα 1566, παίρνεις πίσω τίποτα από εοπυ?

 

1186 τρικλινο

230 εξετασεις μωρου

150 που θα τα παρουμε πισω ...

 

1566 ευρω

 

το 1186 ειναι τιμη που περνεις οταν έχεις ΕΟΠΠΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλη σας μερα ! θελω να σας ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει:πηρα τηλ στο αττικο που προκειτε να γεννησω και ρωτησα για το κοστοσ γεννασ με φυσιολογικο τοκετο , και μου ειπαν οτι εφοσον ειμαι ασφαλισμενη δεν πληρωνω τιποτα! εγω βεβαι ηξερα οτι δεν πληρωνεισ μονο οταν γεννασ καισαρικη , επειδη θεωρηται χειρουργειο. ξερετε εσεισ κατι ?καποια που να εχει γεννησει προσφατα σε δημοσιο?ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κοριτσια καλη σας μερα ! θελω να σας ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει:πηρα τηλ στο αττικο που προκειτε να γεννησω και ρωτησα για το κοστοσ γεννασ με φυσιολογικο τοκετο , και μου ειπαν οτι εφοσον ειμαι ασφαλισμενη δεν πληρωνω τιποτα! εγω βεβαι ηξερα οτι δεν πληρωνεισ μονο οταν γεννασ καισαρικη , επειδη θεωρηται χειρουργειο. ξερετε εσεισ κατι ?καποια που να εχει γεννησει προσφατα σε δημοσιο?ευχαριστω πολυ!!!

 

Καλησπέρα,

 

Στα δημόσια νοσοκομεία για δωμάτιο τρίκλινο δεν πληρώνεις τίποτα.Τα καλύπτει η ασφάλεια σου. Αν θες δίκλινο ή μονόκλινο πληρώνεις τη διαφορά. Για πάράδειγμα η διαφορά στο Έλενα για μονόκλινο ειναι 55 ευρώ η ημέρα.Τώρα αν σε παρακολουθεί κάποιος συγκεκριμένος γιατρός και θέλεις να σε ξεγεννησει αυτός τότε θα πρέπει να συζητήσες μαζί του για την αμοιβή του εάν θέλει και πόσο. Διαφορετικλα ξεγεννάς με οποιον εφημεερύει χωρίς κανένα κόστος.Άρα γιατρός εφημερεύων και τρίκλινο =δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλά, από παραπληροφόρηση σκίζουμε πάντως...

 

Ναι πράγματι δεν μπορώ να διαβάζω τόσο ακραία και γενικά. Εγώ θα σου πω ότι έζησα άθλιες συνθήκες συμπεριφοράς, εγκαταστάσεων στο ΙΑΣΩ και τέλειες στο Αλεξάνδρα. Και στο ΙΑΣΩ μου τα ζήτησαν και κάτω από το τραπέζι χωρίς απόδειξη ενώ στο Αλεξάνδρα πλήρωσα ελάχιστα μόνο τη διαφορά γιατί ζήτησα 2κλινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ!ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΕ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΚΕΤΟ?ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ....ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 3000 ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουρια στο φορουμ και δεν ξερω αν γραφω σωστα οποτε να ειστε επιεικεις!ξερει καμια ποσο κοστιζει ο τοκετος στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο της λαρισας?εχετε καμια προσφατη εμπειρια απο γιατρους εκει?πληρωνονται εξτρα για τον τοκετο?

Link to comment
Share on other sites

καμπιος σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα ειναι παρα πολλα στις μερες μας τα 3000ε εμένα εκανε η κουμπαρα μου και της πηρε ο γιατρος μου που με ξεγεννησε στο μωρακι μου

1800ε αρα εχει διαφορα νομιζω και το αποτελεσμα θετικο

οποτε σου ευχομαι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Έχω την εξής απορία: άλλαξα πολύ πρόσφατα γιατρό και θα γεννήσω τελικά στο Αλεξάνδρα σ'ένα περίπου μήνα καλώς εχόντων των πραγμάτων.Προς το παρόν δεν μού έχει αναφερέρει τίποτα ο γιατρός για αμοιβή-φακελάκι...Το σωστό υποθέτω είναι να μην μου πει τίποτα.Πρέπει να τόν ρωτήσω?Μην αιφνιδιαστώ τελευταία στιγμή...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ...ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΠΙΤΡΟΠΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΗ...ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΛΕΤΕ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ Ή ΘΑ ΓΙΝΩ ΡΕΖΙΛΙ...?ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΗΡΑΝ 2000?ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΑΛΛΟΥ ΛΟΓΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΑΝΕ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΜΠΙΟΣ καλά σου λέει κι εγώ δυο προσφορές που πήρα για εξωςωματικη ηταν στα 2000. Μεγάλη η διαφορά απο τα 3.000.

 

Ποιοί σου ζήτησαν 2000?Μπορείς να πεις εδώ ή να στείλεις σε πμ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξερει καμια τι παροχες ισχυουν για αμεσα (εργαζομενες) ασφαλισμενες στο ΙΚΑ? Ηξερα οτι πλεον το επιδομα εχει κοπει και συμψηφιζεται με το κοστος του μαιευτηριου, ειτε η γεννα γινει σε ιδιωτικο, ειτε σε δημοσιο. Μια φιλη μου που γεννησε σε δημοσιο, πηρε πισω εξτρα 1000 ευρω, αφου ειχε ηδη πληρωσει στο μαιευτηριο τη διαφορα θεσης. Εγω που θα γεννησω σε ιδιωτικο, θα παρω τιποτα πισω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιτέλους κορίτσια έχω καλά νέα!!!Είμαι έγκυος και μαλλον σε δίδυμα...αλλα θα το δούμε στον υπέρηχο...Στο Κο Μαστρομηνά την έκανα την εξωσωματική και έπιασα με τη πρώτη...Δοξάζω το Θεό για το θαύμα που έκανε γιατι όλοι οι προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν ότι δε θα πετύχει η εξωσωματική λόγω ενδομητρίωσης....Ο Κος Μαστρομηνάς με διαβεβαίωσε ότι όλα θα πάνε καλά και πράγματι είχα θετικό τέστ....Το κέντρο που έχει( ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΝΕΣΗ) είναι εξαιρετικό, πήρα πολλή φροντίδα και αγάπη απο γιατρους,μαίες,γραμματεία,αναισθησιολόγο και γενικά όλο το προσωπικό...Το συστήνω με κλειστά μάτια σε όλες...Τους ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και πάνω απο όλους το Θεό!!!Εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία!!!

Οι εμβρυολόγοι επίσης καταπληκτικοί και καταξιωμένοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερας σας, ειμαι καινουργια στο forum.. και θα ηθελα τη βοηθεια σας..

απο οτι υπολογιζω βρισκομαι στην τεταρτη βδομαδα της εγκυμοσυνης μου:)

και ψαχνω εναν καλο και αξιοπιστο γυναικολογο.. ποιον μου προτεινετε?

επισης θα ηθελα να μου πειτε σε τι μαιευτηριο να γεννησω ιδιωτικο η δημοσιο και ποια η διαφορα? πρεπει να διαλεξω γυναικολογο αναλογα με το μαιευτηριο που συνεργαζεται? ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

andriana24, συγχαρητήρια, εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Φαντάζομαι εννοείς στην τέταρτη εβδομάδα από την ημερομηνία της τελευταίας σου περιόδου.

Ναι, αν δεν έχεις ήδη γυναικολόγο πρέπει να βρεις, για να σε παρακολουθεί. Κοίτα, το ζήτημα του γυναικολόγου είναι λίγο λεπτό, υπό την έννοια ότι κι εγώ και όλες οι κοπέλες μπορούμε να σου προτείνουμε η κάθεμία τον/ην δικό/ιά της, αλλά εσύ πώς μπορείς να εμπιστευθείς έναν/μία γιατρό που σου προτείνουν από ένα φόρουμ? Αν θες πάντως, εγώ με προσωπικό μήνυμα σου στέλνω τη δική μου, αλλά...

Ο/η ιδιώτης γυναικολόγος συνήθως συνεργάζεται με ένα ή περισσότερα μαιευτήρια, και γεννάμε σε αυτό που συνεργάζεται αυτός. Η διαφορά του δημόσιου από το ιδιωτικό είναι απλή, στο ιδιωτικό πληρώνεις (και έχεις μία υποτιθέμενη φροντίδα τύπου ξενοδοχείου) στο δημόσιο δεν πληρώνεις κι έχεις παροχές νοσηλίων του δημοσίου (το τελευταίο δεν το λέω ειρωνικά, γιατί πολλά από αυτά έχουν ανακαινιστεί, απλώς για να καταλάβεις τη διαφορά,). Αυτά.

Δικές σου είναι αυτές οι αποφάσεις

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις εύκολη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι ή και περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μαμάδες & μπαμπάδες :),

ως μελλοντικοί γονείς κι εμείς, ψάχνουμε για το κόστος του τοκετού. Ρωτήσαμε τις τιμές στο ΜΗΤΕΡΑ για 3κλινο & 2κλινο και μείναμε σπίτσλες! που λένε και στο χωριό μου όταν μας είπαν ότι ενώ η τιμή για 3κλινο μειώνεται όταν είσαι με ταμείο (ΕΟΠΥΥ) σε σχέση με τις τιμές για ιδιώτη, αντίθετα στο 2κλινο αυξάνεται και φτάνει τα 2.800!!!

Κι εκτός αυτού η κάθε έξτρα μέρα ενώ χρεώνεται με 100 ευρώ αν πας ως ιδιώτης, με τον ΕΟΠΥΥ πηγαίνει στα 200+ ευρώ!!!!!!!

Εσείς μπορείτε να το εξηγήσετε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας κορίτσια! Είμαι στον 3ο μήνα εγκυμοσύνης και ήθελα κι εγώ να ρωτήσω πόσο θα κοστίσει η όλη διαδικασία. προς το παρόν αυτά που έχω πληρώσει είναι η επίσκεψη στο γιατρό, το πακέτο του προεγεννητικού ελέγχου και η αυχενική που την έκανα στο Αλεξάνδρα που είναι δημόισο και πλήρωσα 75 ευρώ.

Ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, και αμφιταλαντεύομαι μήπως αλλάξω τώρα που μπορω ακομα και πάω σ'έναν ιδιωτικό και γεννήσω στο Ιασώ.

Αλλά ήθελα να ρωτήσω ποιες οι διαφορές στα κόστη στις 2 περιπτώσεις κατά την εγκυμοσύνη σε εξετάσεις κλπ και στη γέννα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...