Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κείμενα/Ποιήματα Βάπτισης-Γάμου !!!


elias-christina

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Τον Αυγουστο βαφτιζουμε κι εμεις το τριτο μας μωρακι κι επειδη δεν εχω καθολου χρονο να ψαξω στις προηγουμενες αναρτησεις θα μπορουσατε μηπως να με βοηθησετε;; η βαφτιση θα εχει θεμα το ελεφαντακι κ δεν εχω βρει κατισχετικο.... εχετε μηπως τιποτα στο αρχειο σας;;; οχι πολυ μεγαλο.....ειναι αγορακι το μωρο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούρια στο site και δεν γνωρίζω πολλά οπότε συγχωρέστε με αν κανω κάποια λαθη😊

Πριν 10 μήνες έφερα στον κόσμο το τρίτο μου παλικαρακι...ο τοκετος (καισαρικη)πάρα πολύ δύσκολος αλλά τελικά τα καταφέραμε κι δύο και δοξαζω τον Θεό γιαυτό!!!Τώρα λοιπόν ήρθε η ώρα να βαφτίσω το παλικαρακι μου και χρειάζομαι ένα κειμενακι για το προσκλητήριο 😊😊

Έχω γράψει ένα ποιηματάκι μόνη μου αλλά χρειάζομαι την γνώμη σας αν είναι καλό ή χρειάζεται κάποια διόρθωση ή μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς 😀 😀

 

Παναγίτσα μου καλή

είσαι τόσο τρυφερη

που παντού εσύ προφταινεις

και τους άπαντες γιατρευεις

 

από χάδι σου γλυκό

ανασαίνω τώρα εγώ

και για το ευχαριστώ

πάω για να βαπτίστω

με μύρο να λαδοθώ

τον Θεό να προσκυνώ

 

 

περιμένω τις απαντήσεις,διορθώσεις,προτάσεις σας 😊😊😊

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Θέλω τη βοήθεια σας για κείμενο/ ποίημα για τη πρόσκληση βάπτισης. Βαπτίζω το αγοράκι μου στις 22 του Νοέμβρη και το θέμα μας ειναι ο Μίκυ Μάους. Έχουμε μια αδερφή μεγαλύτερη, είναι 2 ετών.

Αν θέλετε περισσότερα στοιχεία μου λέτε.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θέλω τη βοήθεια σας για κείμενο/ ποίημα για τη πρόσκληση βάπτισης. Βαπτίζω το αγοράκι μου στις 22 του Νοέμβρη και το θέμα μας ειναι ο Μίκυ Μάους. Έχουμε μια αδερφή μεγαλύτερη, είναι 2 ετών.

Αν θέλετε περισσότερα στοιχεία μου λέτε.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ![/quote

 

Καλησπερα! Τι στοιχεια θες να περιεχει το ποιηματακι σου; Την ημερομηνια και το Μικυ; Να γινεται αναφορα και στην αδερφη του μπομπιρα σου;; Κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θέλω τη βοήθεια σας για κείμενο/ ποίημα για τη πρόσκληση βάπτισης. Βαπτίζω το αγοράκι μου στις 22 του Νοέμβρη και το θέμα μας ειναι ο Μίκυ Μάους. Έχουμε μια αδερφή μεγαλύτερη, είναι 2 ετών.

Αν θέλετε περισσότερα στοιχεία μου λέτε.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ![/quote

 

Καλησπερα! Τι στοιχεια θες να περιεχει το ποιηματακι σου; Την ημερομηνια και το Μικυ; Να γινεται αναφορα και στην αδερφη του μπομπιρα σου;; Κατι αλλο;

 

Καλησπερα! Δεν πειράζει να μην γίνεται αναφορά στο Μίκυ αφού η πρόσκληση θα τον έχει πάνω σαν φωτογραφία. Απλά θέλω ένα πρωτότυπο ποιηματάκι γιατί όλα όσα βρίσκω ειναι συνηθισμένα και κοινότυπα. Αν ειναι εύκολο ας γίνει αναφορά και στην μικρούλα μου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Καλησπερα! Δεν πειράζει να μην γίνεται αναφορά στο Μίκυ αφού η πρόσκληση θα τον έχει πάνω σαν φωτογραφία. Απλά θέλω ένα πρωτότυπο ποιηματάκι γιατί όλα όσα βρίσκω ειναι συνηθισμένα και κοινότυπα. Αν ειναι εύκολο ας γίνει αναφορά και στην μικρούλα μου.

Ευχαριστώ!

 

Αρα δεν εχουμε κατι ιδιαιτερο, μονο την ημερομηνια και την αδερφουλα του. Θα το προσπαθησω αυριο γιατι μολις εγραψα 2 για να τα γραψω σε βιβλια ευχων (θα παω σε δυο βαφτισεις το ΣΚ) και....στερεψα απο ιδεες!! Προς το παρον ηθελα να ξερεις οτι ειδα το μηνυμα και εχω διαθεση να προτεινω κατι.

Link to comment
Share on other sites

 

Αρα δεν εχουμε κατι ιδιαιτερο, μονο την ημερομηνια και την αδερφουλα του. Θα το προσπαθησω αυριο γιατι μολις εγραψα 2 για να τα γραψω σε βιβλια ευχων (θα παω σε δυο βαφτισεις το ΣΚ) και....στερεψα απο ιδεες!! Προς το παρον ηθελα να ξερεις οτι ειδα το μηνυμα και εχω διαθεση να προτεινω κατι.

 

Όποτε μπορείς και σου έρθει έμπνευση. Εγώ προσωπικά δεν έχω καθόλου. Σε ευχαριστώ παρά πολύ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Όποτε μπορείς και σου έρθει έμπνευση. Εγώ προσωπικά δεν έχω καθόλου. Σε ευχαριστώ παρά πολύ για το χρόνο σου.

 

 

Καλημέρα!!

Δες μια πρωτη προσπαθεια:

 

Ήρθε και για μένα τώρα

η κατάλληλη η ώρα,

για να κάνω ένα μπανάκι

ν' αποκτήσω ονοματάκι!

Του Νοέμβρη είκοσι δυό

με καμάρι σας καλώ

για να δείτε πως μπορώ

στο νεράκι να βουτώ!

Έχω πάρει συμβουλές,

πρόβες έκανα πολλές,

το' μαθα απ' την αδερφή μου

που' ναι μεγαλύτερη μου!!

 

Εννοείται αν θες κάποια αλλαγή, με ενημερώνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.μπορειτε να με βοηθησετε;η αδερφουλα μου παντευεται κ βαπτιζει κ τον μπεμπη τους.δεν εχουν καποιο θεμα.θα της αρεζε κτ χιουμοριστικο.ισως για γηπεδο-μπαλα.ο μπαμπας του τον λεει γιγαντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.μπορειτε να με βοηθησετε;η αδερφουλα μου παντευεται κ βαπτιζει κ τον μπεμπη τους.δεν εχουν καποιο θεμα.θα της αρεζε κτ χιουμοριστικο.ισως για γηπεδο-μπαλα.ο μπαμπας του τον λεει γιγαντα

 

Φίλοι μας και συγγενείς

σας καλούμε και οι τρεις,

οργανώνουμε γιορτή

που θα είναι και διπλή!

Θέλω όμως να σας πω

και να το ξεκαθαρίσω αυτό:

το αστέρι είμαι εγώ,

που θα πρωταγωνιστώ!!

Θα παντρέψω τη μαμά μου,

θα τη δώσω στο μπαμπά μου

κι ύστερα θα σας μαγέψω

στο νεράκι θα χορέψω!

Είναι όλα οργανωμένα

απ' το γίγαντα...εμένα!!

 

Δεν έχει βέβαια κάτι για ποδόσφαιρο! Αν θες κάτι να βγάλω ή δε σε πειράζει να βγει μεγαλύτερο, να προσθέσω κάτι και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλοι μας και συγγενείς

σας καλούμε και οι τρεις,

οργανώνουμε γιορτή

που θα είναι και διπλή!

Θέλω όμως να σας πω

και να το ξεκαθαρίσω αυτό:

το αστέρι είμαι εγώ,

που θα πρωταγωνιστώ!!

Θα παντρέψω τη μαμά μου,

θα τη δώσω στο μπαμπά μου

κι ύστερα θα σας μαγέψω

στο νεράκι θα χορέψω!

Είναι όλα οργανωμένα

απ' το γίγαντα...εμένα!!

 

Δεν έχει βέβαια κάτι για ποδόσφαιρο! Αν θες κάτι να βγάλω ή δε σε πειράζει να βγει μεγαλύτερο, να προσθέσω κάτι και για αυτό.

 

Καλησπερα.ευχαριστω για την αμεση απαντηση.ειναι πολυ καλο.θα το συζητησω μαζι της.προσωπικα το μαγεψω κ χορεψω μου κανουν πιο κοριτσιστικα κ ισως λεει πιο απλα κ υστερα θα κολυμπησω στο νερακι θα βουτηξω.προς το παρον ειναι ενας μπουλουκος ιδιος ο μπαμπας του αλλα μεχρι τοτε πολλα αλλαζουν.αν χρειαστει θα σου ξαναστειλω.ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ευχαριστω για την αμεση απαντηση.ειναι πολυ καλο.θα το συζητησω μαζι της.προσωπικα το μαγεψω κ χορεψω μου κανουν πιο κοριτσιστικα κ ισως λεει πιο απλα κ υστερα θα κολυμπησω στο νερακι θα βουτηξω.προς το παρον ειναι ενας μπουλουκος ιδιος ο μπαμπας του αλλα μεχρι τοτε πολλα αλλαζουν.αν χρειαστει θα σου ξαναστειλω.ευχαριστω παρα πολυ

 

Ωραια, στη διαθεση σου για οποιαδηποτε αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλημέρα!!

Δες μια πρωτη προσπαθεια:

 

Ήρθε και για μένα τώρα

η κατάλληλη η ώρα,

για να κάνω ένα μπανάκι

ν' αποκτήσω ονοματάκι!

Του Νοέμβρη είκοσι δυό

με καμάρι σας καλώ

για να δείτε πως μπορώ

στο νεράκι να βουτώ!

Έχω πάρει συμβουλές,

πρόβες έκανα πολλές,

το' μαθα απ' την αδερφή μου

που' ναι μεγαλύτερη μου!!

 

Εννοείται αν θες κάποια αλλαγή, με ενημερώνεις!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου. Αν έχεις κι άλλη έμπνευση για το θέμα μου ευπρόσδεκτη :-) Ίσως κάτι που να μην αναφέρει την αδερφή του και την ημερομηνία, απλά να προσκαλεί στη βάφτιση του και να είναι κάπως χιουμοριστικό και αστείο. Πραγματικά σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι1980 θα ήθελα τη βοήθειά σου αν μπορείς!Θα ήθελα ποιηματάκι βάφτισης για τη μπέμπα μας!Αγγελική θα την βγαλουμε,το ονομα της γιαγιας της..Θα μπορουσε να είναι κάτι σοβαρό, με νοημα και να αναφερεται μέσα και το όνομα?(υπάρχουν και άλλα δυο αδερφάκια,ο Δημήτρης και η Έλπίδα. Πληροφοριακά το λέω, δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό)Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!:)

eNortjK1UjIzNDewULIGXDAStAKi72.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Νομιζω οτι μπερδεψα τη Vicky με την micky minnie. Θα τα ξαναδω ολα αυριο για να τα ξεκαθαρισουμε! Και να δω και την καινουρια "παραγγελια" βεβαιως-βεβαιως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Καλησπερα! Δεν πειράζει να μην γίνεται αναφορά στο Μίκυ αφού η πρόσκληση θα τον έχει πάνω σαν φωτογραφία. Απλά θέλω ένα πρωτότυπο ποιηματάκι γιατί όλα όσα βρίσκω ειναι συνηθισμένα και κοινότυπα. Αν ειναι εύκολο ας γίνει αναφορά και στην μικρούλα μου.

Ευχαριστώ!

 

Ίσως κάτι που να μην αναφέρει την αδερφή του και την ημερομηνία, απλά να προσκαλεί στη βάφτιση του και να είναι κάπως χιουμοριστικό και αστείο.

 

Mickey and Minnie πραγματικά με μπέρδεψες! Πες μου συγκεκριμένα τι θέλεις να γράφει και τι όχι για να μπορέσω να βοηθήσω. Σε ρώτησα αν θες να βάλω ημερομηνία και δεν απάντησες αρνητικά, οπότε θεωρησα ότι θες να τη βάλω, είπες να γίνει αναφορά στην 2,5 χρονών αδερφούλα του και μετά έγραψες να μην αναφερθεί.... Καταμπερδεύτηκα σου λέω!! Στείλε τα φώτα σου για να το κοιτάξω πάλι!

Link to comment
Share on other sites

vicky 86 αν κατάλαβα καλά, εκτός από την αλλαγή που έκανες (και που βρίσκω πολύ εύστοχη, μπράβο!!) δε χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αν βέβαια αλλάξει κάτι και μπορώ να σκεφτώ κάτι, ευχαρίστως!!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι1980 θα ήθελα τη βοήθειά σου αν μπορείς!Θα ήθελα ποιηματάκι βάφτισης για τη μπέμπα μας!Αγγελική θα την βγαλουμε,το ονομα της γιαγιας της..Θα μπορουσε να είναι κάτι σοβαρό, με νοημα και να αναφερεται μέσα και το όνομα?(υπάρχουν και άλλα δυο αδερφάκια,ο Δημήτρης και η Έλπίδα. Πληροφοριακά το λέω, δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό)Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!:)

 

mamakoulino καλημέρα! Δε ξέρω αν κάτι τέτοιο εννοούσες, όταν είπες σοβαρό. Ρίξε μια ματιά και πες μου τι δε σου αρέσει, για να καταλάβω πώς περίπου το θέλεις. Εμένα δε μου πολυάρεσε ο τελευταίος στίχος και σου έγραψα 2 εναλλακτικές, αλλά αν κι εσύ δεν ικανοποιηθείς, θα το ξαναλλάξουμε! Μπορεί να σκεφτώ κάτι καλύτερο, αλλά ήθελα να σου γράψω κάτι, για να ξεκινήσουμε από κάπου!

 

Ήρθε τώρα η σειρά μου

θα χαρώ να 'στε κοντά μου,

όταν μες την εκκλησιά

θα το πούνε δυνατά

τ' όνομά μου το ωραίο,

δε το κρύβω, σας το λέω!

Θα με πούνε Αγγελική

...τέλεια η επιλογή!!

Γιατί είναι απ' τη γιαγιά μου,

που είναι δυο φορές μαμά μου/ που 'ναι πάντοτε κοντά μου

 

ή στους τελευταίους 2 στίχους: μου αρέσει φοβερά

γιατί είναι απ' τη γιαγιά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειο!!Ευχαριστώ!!!:D:DΑν σκεφτείς κάτι διαφορετικό για τον τελευταίο στίχο''Γιατί είναι από τη γιαγιά μου....'' μου το γράφεις,αλλιώς θα το χρησιμοποιήσω έτσι αν δεν σκεφτώ κάτι άλλο!& πάλι ευχαριστώ!!!

eNortjK1UjIzNDewULIGXDAStAKi72.png

Link to comment
Share on other sites

Για το τέλος σκέφτηκα 'Γιατί είναι από τη γιαγιά μου, που με αγαπά πολύ!'.Καλό μου φαίνεται,οπότε είμαστε εντάξει!Σε ευχαριστώ ξανά!:D:D:D

 

Θα το σκεφτω κι εγω μηπως μου ερθει κατι αλλο που να κανει ομοικαταληξια με τη "γιαγια μου" και θα σε ενημερωσω! Χαιρομαι που σου αρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτω κι εγω μηπως μου ερθει κατι αλλο που να κανει ομοικαταληξια με τη "γιαγια μου" και θα σε ενημερωσω! Χαιρομαι που σου αρεσε!

 

Καλησπερα.εμεις ειμαστε οκ ρτσι οπως τα ειχαμε πει.

Να προτεινω κατι;

Γιατι ειναι απο τη γιαγια μου,Που την εχω στην καρδια μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! ΜΑΡΑΚΙ1980 Θα ήθελα κ εγώ τη βοήθεια σου για ενα ωραίο ποιηματάκι για πρόσκληση βάφτισης για το μικρο μου αγορακι.θα το βαφτισουμε μαλλον το καλοκαιρι και το αγχος με εχει κυριευσει απο τωρα.Θα ηθελα να καλουν στην βαπτιση οι 2 του αδερφες.Ειχαν ζητησει απο το θεουλη να τους φερει ενα αδερφακι ακομα και αν γινεται θα ηθελα να αναφερεται.Ευχαριστω πολυυυυ!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εμεις ειμαστε οκ ρτσι οπως τα ειχαμε πει.

Να προτεινω κατι;

Γιατι ειναι απο τη γιαγια μου,Που την εχω στην καρδια μου

 

:P:p τελειο!!!!! Καλυτερο δε θα εβρισκα! Ταλεντακι και εσυ...!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! ΜΑΡΑΚΙ1980 Θα ήθελα κ εγώ τη βοήθεια σου για ενα ωραίο ποιηματάκι για πρόσκληση βάφτισης για το μικρο μου αγορακι.θα το βαφτισουμε μαλλον το καλοκαιρι και το αγχος με εχει κυριευσει απο τωρα.Θα ηθελα να καλουν στην βαπτιση οι 2 του αδερφες.Ειχαν ζητησει απο το θεουλη να τους φερει ενα αδερφακι ακομα και αν γινεται θα ηθελα να αναφερεται.Ευχαριστω πολυυυυ!!!!:P

 

 

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ!!!! Να μην εχεις καθολου αγχος!! Εξαλλου τριτη βαφτιση για σενα. Θα το φτιαξω αυριο, γιατι τωρα ετοιμαζομαι να παω σε γαμο (παλι!!!) και θα σκεφτω κατι για το βιβλιο ευχων! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...