Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφηβεία_ντροπή


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Η κόρη μου είναι 10 στα 11 και έχει αρχίσει να μπαίνει στην εφηβεία...Μα καμία συνομήλικη της δεν έχει αρχίσει να μπαίνει και ντρέπεται...Την επόμενη μέρα έχει παράσταση στην παραλία και παρόλο που ήταν πάρα πολύ ενθουσιασμένη και ήθελε να πάει τώρα δε θέλει γιατί έχει τρίχες στις μασχαλες και ντρέπεται...δε θέλω να τις ξυρισει μα έχει κάποιο δίκιο...έχουν αρχίσει να μαζεύονται πολλές ...αλλά δεν είναι μόνο αυτό....τελειώνει το σχολείο ...Πώς θα πηγαίνει στη θάλασσα? :|:neutral::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η ξαδερφούλα μου που είναι μελαχροινή και τριχωτή από μωρό ακόμα, άρχισε το κερί σε όλο το σώμα από πολύ πριν μπει στην εφηβεία. στις μασχαλες δεν είμαι σίγουρη αν είναι ασφαλές το λειζερ σε τόσο μικρή ηλικία, αλλά νομίζω πώς είναι.

δε χρειάζεται να ντρέπεται για το σώμα της. είναι όλα φυσιολογικά, μπορείς για να μη νιώθει ασχημα να της πεις ότι είναι πιο ώριμη και υπερτερεί από τις συνομίληκές της, γι αυτό και έχει από τώρα τριχούλες. να της το παρουσιάσεις δηλαδή σαν προτέρημα:cool:

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πλεον τα παιδακια μεγαλώνουν γρήγορα και νοιάζονται για την εμφάνιση τους και συγκρίνονται!

Αν ειναι μελαχρινη και εχει εντονη τριχοφυια καλυτερα να εκανε κερί ή χαλαουα...για να μην εχει και προβλημα αργότερα!

Καλυτερα μια τέτοια λύση παρα να νιωθει ασχημα!

Μπορει να ειναι μικρη αλλα αν ειχα κορη στην ηλικια της και έβλεπα πως ειχε τριχες έντονες θα την πήγαινα για αποτριχωση...

Αλλα μονο αν ηταν πολυ έντονες!

Αν ειχε χνουδι στο πόδι οχι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πλεον τα παιδακια μεγαλώνουν γρήγορα και νοιάζονται για την εμφάνιση τους και συγκρίνονται!

Αν ειναι μελαχρινη και εχει εντονη τριχοφυια καλυτερα να εκανε κερί ή χαλαουα...για να μην εχει και προβλημα αργότερα!

Καλυτερα μια τέτοια λύση παρα να νιωθει ασχημα!

Μπορει να ειναι μικρη αλλα αν ειχα κορη στην ηλικια της και έβλεπα πως ειχε τριχες έντονες θα την πήγαινα για αποτριχωση...

Αλλα μονο αν ηταν πολυ έντονες!

Αν ειχε χνουδι στο πόδι οχι...

 

Αχ αυτες οι τριχες....το καταλαβαινω το κοριτσακι σου απολυτα. Τον ιδιο καημο ειχα κι εγω απο τα 12, εκει που μπαινεις στο γυμνασιο - δραμα, ειμαι κ μελαχρινη.

Βασικα θα σου πω να μην μπερδευτειτε και βαλετε ξυραφακι στις μασχαλες, γιατι θα αγριεψουν, ασε που με τον καιρο θα αρχισουν να εξαπλωνονται κιολας. Λειζερ σε αυτη την ηλικια καλυτερα οχι γιατι τα επομενα χρονια οι ορμονες θα κανουν παρτυ και πιθανοτατα να ναι τσαμπα χρηματα που θα δωσετε. Ασε που δε ξερω αν επιτρεπεται κιολας τοσο μικρη.

Τωρα για την παρασταση, για να μη νιωθει ασχημα το παιδι νομιζω μπορεις να της κανεις χαλαουα στις μασχαλες τσακ τσακ- εγω στο κοριτσακι μου αυτο θα εκανα - το ιδιο μου εκανε κι η μαμα μου στα 12, μου εκανε και τα ποδια με κερι γιατι απλα δε γινοταν, μιλαμε για τρι χες κ ενιωσα μεγαλη χαρα που το καταλαβε και με αφησε (δυστυχως τα παιδια ειναι σκληρα κ κοροιδευουν πολυ) Αν δε θελεις η δεν προλαβαινετε βαλτε ενα κοντομανικο για να κρυβονται και να μην νιωθει ασχημα μωρε!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν να της μιλησεις και να της εξηγήσεις κάποια πράγματα γιατί πιθανον να αισθανεται άσχημα η αβολα με τις αλλαγές στο σώμα της. Και μπορεί να αισθάνεται και κάπως περίεργα που αυτή μπαίνει στην εφηβεία σε σύγκριση με τις φίλες της που δεν έχουν μπει. Οπότε καντε μια συζητηση πάνω σ αυτό.

Θα συμφωνήσω κι εγώ για χαλαουα. Ξυραφι με τίποτα γιατί μετα γίνονται χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πλεον τα παιδακια μεγαλώνουν γρήγορα και νοιάζονται για την εμφάνιση τους και συγκρίνονται!

Αν ειναι μελαχρινη και εχει εντονη τριχοφυια καλυτερα να εκανε κερί ή χαλαουα...για να μην εχει και προβλημα αργότερα!

Καλυτερα μια τέτοια λύση παρα να νιωθει ασχημα!

Μπορει να ειναι μικρη αλλα αν ειχα κορη στην ηλικια της και έβλεπα πως ειχε τριχες έντονες θα την πήγαινα για αποτριχωση...

Αλλα μονο αν ηταν πολυ έντονες!

Αν ειχε χνουδι στο πόδι οχι...

 

Δεν είναι μελαχρινή ξανθιά είναι (τα μαλλιά της έγιναν κάστανα με το μεγάλωμα μα ξανθό είναι το βασικό της χρωμα και όλοι οι γνωστοί έλεγαν αυτή θα μπει στην Εφηβεια γρήγορα και μπηκε)μα είναι η πιο ανεπτυγμένη. Κάτι που δεν ξέρω άμα είπα είναι ότι η κολλητή της που είναι πιο ανεπτυγμένη Γενικά δεν έχει και έχει κάτι ζεσταρες εκεί που μένουμε και σκάει με τα κοντομάνικά. Αχχχ....θεέ μου....ας ήταν σαν παλιά που μέχρι τα 13 ασχολιομασαταν με την εμφάνισή των πανινων κουκλων μας και όχι την δικιά μας....

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτες οι τριχες....το καταλαβαινω το κοριτσακι σου απολυτα. Τον ιδιο καημο ειχα κι εγω απο τα 12, εκει που μπαινεις στο γυμνασιο - δραμα, ειμαι κ μελαχρινη.

Βασικα θα σου πω να μην μπερδευτειτε και βαλετε ξυραφακι στις μασχαλες, γιατι θα αγριεψουν, ασε που με τον καιρο θα αρχισουν να εξαπλωνονται κιολας. Λειζερ σε αυτη την ηλικια καλυτερα οχι γιατι τα επομενα χρονια οι ορμονες θα κανουν παρτυ και πιθανοτατα να ναι τσαμπα χρηματα που θα δωσετε. Ασε που δε ξερω αν επιτρεπεται κιολας τοσο μικρη.

Τωρα για την παρασταση, για να μη νιωθει ασχημα το παιδι νομιζω μπορεις να της κανεις χαλαουα στις μασχαλες τσακ τσακ- εγω στο κοριτσακι μου αυτο θα εκανα - το ιδιο μου εκανε κι η μαμα μου στα 12, μου εκανε και τα ποδια με κερι γιατι απλα δε γινοταν, μιλαμε για τρι χες κ ενιωσα μεγαλη χαρα που το καταλαβε και με αφησε (δυστυχως τα παιδια ειναι σκληρα κ κοροιδευουν πολυ) Αν δε θελεις η δεν προλαβαινετε βαλτε ενα κοντομανικο για να κρυβονται και να μην νιωθει ασχημα μωρε!

 

Ναι βρε αλλά μετά έχουν και μπάνιο στην θάλασσα....Καλά μου είπε ντάξει δε θα μπει μάλλον....ούτε η ίδια θέλει ξυράφι γιατί λέει θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα-και δίκιο εχει-

 

ΥΓ:διάβαζα τι Φόρουμ καιρό σήμερα έγινα μέλλον και δεν περίμενα τόσο γρήγορη reply! !!!Ευχαριστώ κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα δε θα μπεί στη θάλασσα για τις τρίχες;;;; περάστε μια βόλτα απο τον παιδίατρο και μετα κατευθείαν σε αισθητικό. Ας κάνει μια αποτρίχωση το παιδί να ξενιάσει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλες τις κυρίες & εγώ πολύ νωρίς μπήκα στην εφηβεία & τα ίδα ένοιωθα, αλλά πιστεύω ότι με το ξυράφι μια χαρά είναι, όλα τα άλλα ποτέ δεν τα άντεξα...πολύ πόνος.. :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλες τις κυρίες & εγώ πολύ νωρίς μπήκα στην εφηβεία & τα ίδα ένοιωθα, αλλά πιστεύω ότι με το ξυράφι μια χαρά είναι, όλα τα άλλα ποτέ δεν τα άντεξα...πολύ πόνος.. :confused: :confused:

Σήμερα από άλλες μαμάδες που ξέρω η ειδα στο Φόρουμ όλες είναι μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος. Και γενικά η δικιά μου δεν παθαίνει και πολλα τους αντέχει τους πονους

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από άλλες μαμάδες που ξέρω η ειδα στο Φόρουμ όλες είναι μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος. Και γενικά η δικιά μου δεν παθαίνει και πολλα τους αντέχει τους πονους

 

Aν τους αντεχει τους πονους ειναι μεγαλο πραγμα, προτεινω ανεπιφυλακτα χαλαουα τοτε! Το βλεπω και λιγο σαν "επενδυση" , οσο περνουν τα χρονια θα γινονται αν οχι λιγοτερες οι τριχες, τουλαχιστον θα αποδυναμωνονται. Με το ξυραφι πετυχαινουμε ακριβως το αντιθετο δυστυχως..καποια στιγμη που ετυχε εξοδος και ηθελα να βαλω τα σορτσακια μου ειπα Ελα μωρε μια φορα ξυραφι τωρα στα γρηγορα δε χαθηκε ο κοσμος.. σε πληροφορω το φαγα στη μαπα αυτο το καρφι στο ποδι μεχρι που επιασα να κανω λειζερ στα ποδια. Παντου αλλου κανω χαλαουα, μεγαλο πραγμα!

Βρειτε μια καλη αισθητικο και αρχιστε τα χρατς χρουτς!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και η δικια μου κορουλα.Ειναι ακριβως 10,5 χρονων και εχει πολλες τριχες στις μασχαλες, στα ποδια ( αλλα και αλλου).

Ντρεπετε πολυ γιατι καμια αλλη φιλης της δεν εχει ακομα τριχες στις μασχαλες , και προσπαθει να φοραει ρουχα να τις καλυπτει.

Της εχω πει πολλες φορες οτι ολο αυτο ειναι φυσιολογικο και οτι σε λιγο καιρο ολες οι φιλες της θα εχουν,( ακομα και οτι μπορει να την ζηλευουν που εκεινη γινεται γρηγορα

απο παιδακι κοπελιτσα), αλλα αυτο δεν την βοηθαει.

Της εχω προτεινει να παμε για αποτριχωση, αλλα ουτε και αυτο το θελει.

Αυτο που θελει ειναι να μπορουσε να σταματησει να αναπτυσεται μεχρι τουλαχιστον μια απο τις συμμαθητριες της να την φτασει.

Αφηστε που νομιζω οτι συντομα θα αδιαθετησει, γιατι εδω και λιγο καιρο βλεπω υγρα στο εσωρουχο της.

Εχω προβληματιστει με ολο αυτο το θεμα ,γιατι παρολο που απο μικρη την εχω ενημερωσει για τα "γυναικεια "θεματα, τωρα οσες φορες εχω προσπαθησει να της μιλησω το αποφευγει εντονα (καταλαβαινω οτι αισθανεται αμηχανα).

Πως να κανω το κοριτσακι μου να νοιωσει ανετα με αυτο που της συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι λιγο μικρη 10 χρονων να ξεκινησει αποτριχωση, ειτε χαλαουα, ειτε ξυραφι ειτε οτιδηποτε αλλο? Μηπως αν εδινες κι εσυ λιγοτερη σημασια επαυε κι εκεινη να το βλεπει ως προβλημα? Ειναι ακομη παιδι, ανεπτυγμενο ισως, αλλα παιδι οχι εφηβη. Νομιζω πως αν το αφησεις γι αργοτερα (μπαινοντας στο γυμνασιο ας πουμε) θα το χαρει περισσοτερο μια και θα ειναι πιο συνειδητη επιλογη και κατι σαν γιορτη που μεγαλωνει. Θα το χαρεις κι εσυ περισσοτερο ειναι ο μυστικος κοσμος της γυναικας που χαιροματε εμεις οι μαμαδες να μυησουμε τις κορες μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και η δικια μου κορουλα.Ειναι ακριβως 10,5 χρονων και εχει πολλες τριχες στις μασχαλες, στα ποδια ( αλλα και αλλου).

Ντρεπετε πολυ γιατι καμια αλλη φιλης της δεν εχει ακομα τριχες στις μασχαλες , και προσπαθει να φοραει ρουχα να τις καλυπτει.

Της εχω πει πολλες φορες οτι ολο αυτο ειναι φυσιολογικο και οτι σε λιγο καιρο ολες οι φιλες της θα εχουν,( ακομα και οτι μπορει να την ζηλευουν που εκεινη γινεται γρηγορα

απο παιδακι κοπελιτσα), αλλα αυτο δεν την βοηθαει.

Της εχω προτεινει να παμε για αποτριχωση, αλλα ουτε και αυτο το θελει.

Αυτο που θελει ειναι να μπορουσε να σταματησει να αναπτυσεται μεχρι τουλαχιστον μια απο τις συμμαθητριες της να την φτασει.

Αφηστε που νομιζω οτι συντομα θα αδιαθετησει, γιατι εδω και λιγο καιρο βλεπω υγρα στο εσωρουχο της.

Εχω προβληματιστει με ολο αυτο το θεμα ,γιατι παρολο που απο μικρη την εχω ενημερωσει για τα "γυναικεια "θεματα, τωρα οσες φορες εχω προσπαθησει να της μιλησω το αποφευγει εντονα (καταλαβαινω οτι αισθανεται αμηχανα).

Πως να κανω το κοριτσακι μου να νοιωσει ανετα με αυτο που της συμβαινει?

 

Της τα εχεις πει τοσο ωραια ως τωρα . Απλα αφησε την να τα συνειδητοποιησει. Και χαλαρωσε κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο.

Ειμαι λιγο αγχωμενη γιατι θεωρω οτι ειναι μικρουλα ακομη, και δεν ειναι ετοιμη για αυτα που της συμβαινουν.

Θυμαμε οτι εγω που ειχα μεγαλυτερη αδερφη αλλα και φιλες που αδιαθετησαν πριν απο εμενα, ημουν ομως και 12 χρονων, ενοιωσα σχεδον περηφανη οταν αδιαθετησα και εγω.

Θα ηθελα και η κορουλα μου να μην ντρεπετε για τις αλλαγες στο σωματακι της, και να καταλαβει ποσο μοναδικη ειναι.

Οταν την βλεπω να ψαχνει μπλουζες με μανικακι για να μη φαινονται οι τριχουλες, το μονο που θελω ειναι να τη σφιξω σφιχτα στην αγκαλια μου, να εξαφανισω την αμηχανια της και να της μεταδωσω την περηφανια μου για κεινη .

Σα να μου φαινετε οτι δεν ειμαι λιγο αγχωμενη , αλλα ποοολυυυ αγχωμενη!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Της τα εχεις πει τοσο ωραια ως τωρα . Απλα αφησε την να τα συνειδητοποιησει. Και χαλαρωσε κι εσυ.

 

Συμφωνώ. Ίσως θέλει το χρόνο της μέχρι να συνειδητοποιησει κ να αποδεχθει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...