Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ - υπάρχει ΝΕΑ ψηφοφορία για γέννες από το 2014 για να υπάρξει νέα στατιστική

Δείτε εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=145017

 

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο

 

ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ μαιευτήρια

 

Σας ζητήθηκε φακελάκι?

Πόσα χρήματα?

Πότε ?

Αν αρνηθήκατε τι επιπτώσεις υπήρξαν?

 

 

περιγράψτε την εμπειρία σας.

ψηφίστε έτσι ώστε να συμπληρωθεί μεγάλο δείγμα ψήφων, και διαδώστε το έτσι ώστε να δημιουργηθεί μια πραγματική εικόνα της κατάστασης που επικρατεί.

 

edit Συντονιστής Περιεχομένου [πρόσθεση κειμένου για περιπτώσεις χρηματισμού/δωροδοκίας δημοσίων υπαλλήλων]

Παράθεση
Η δημοσιοποίηση επωνύμου ιατρού με την υπόδειξη ότι ζήτησε ή πραγματοποίησε παράνομη δωροληψία, χωρις να υπάρχει κατάθεση στην αρμόδια αρχή για το γεγονός συνιστά ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ η οποία ΔΙΩΚΕΤΑΙ ποινικά. Παρακαλούμε απαραιτήτως για υποθεσεις Δημόσιων Λειτουργών να καλείτε το παρακάτω τηλέφωνο.

 

Για περιπτώσεις χρηματισμού και δωροδοκίας δημοσίων υπαλλήλων (γιατρών δημόσιων νοσοκομείων) - δηλαδή εάν ο γιατρός σας σε δημόσιο μαιευτήριο, σας ζητήσει χρηματικό ποσό φακελάκι

 

 

Τρόποι υποβολής των καταγγελιών είναι:

  • Αυτοπροσώπως στην έδρα της Υπηρεσίας.
  • Τηλεφωνικά όλο το 24ωρο. Δ.Ε.Υ.: 210-8779700 & Υ.Ε.Υ.Β.Ε.: 2310-531884
  • Μέσω fax : Δ.Ε.Υ.: 210-6856508 & Υ.Ε.Υ.Β.Ε.: 2310-548690
  • Ταχυδρομικώς: Δ.Ε.Υ.: Λ. Κηφισίας 23 – Μαρούσι Αττικής, Τ.Κ.: 15123. Υ.Ε.Υ.Β.Ε.: Μοναστηρίου 241 – Θεσσαλονίκη, Τ.Κ.: 54628

 

Παράθεση

 

έτσι ώστε να καθοδηγηθείτε για το πώς μπορείτε να καταγγείλετε το συμβάν που αντιμετωπίσατε.

Είναι πολύ σημαντικό να καταγγέλετε ΠΡΙΝ δώσετε το "φακελάκι"έτσι ώστε να είναι αποδείξιμη η καταγγελία κατά την διάρκεια της πράξης του χρηματισμού/δωροληψίας!

Ακόμα, κατόπιν συνεννόησης με την υπηρεσία της Δ.Ε.Υ. σας ενημερώνουμε ότι καμία ανώνυμη και δημόσια καταγγελία σε φόρουμ ή άλλο μέσο του διαδικτύου δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα την δίωξη αυτών των παράνομων πράξεων παρά μόνο εάν γίνει επίσημα με τον τρόπο που θα σας καθοδηγήσει η αστυνομία.

Για να φέρουν εις πέρας την οποιαδήποτε δίωξη, είναι απαραίτητη η απόλυτη συνεργασία όσων καταθέτουν, όπως και θα χρειαστεί κατάθεση σε δικαστήριο.

Δείτε την τελευταία δράση η οποία είχε ως αποτέλεσμα την σύλληψη γυναικολόγου, υπεύθυνης της μαιευτικής κλινικής δημόσιου μαιευτηρίου της Αθήνας, αλλά και άλλες συλλήψεις που έγιναν χάρη στην παρέμβαση των ίδιων των συγγενών των ασθενών, όπως στις 28/3/ Θεσσαλονίκη, στις 3/8 ΙΚΑ Θεσσαλονίκης και στις 3/8 ΙΚΑ Ηράκλειο Κρήτης (και οι δύο συλλήψεις δωροδοκία για εμβολιασμό παιδιών)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δε μου ζητησαν φακελακι αλλα εμεις επειδη η γιατρος που εφημερευε και οι μαιες μου φερθηκαν πολυ καλα δωσαμε ενα ποσο.

παρολα αυτα το δευτερο παιδακι μου δε θα το γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο αλλα σε ιδιωτικη κλινικη για τον λογο οτι στο δημοσιο νοσοκομειο γεννας μονη σου στην ουσια.οταν φτασεις στο τελευταιο σταδιο ενδιαφερονται να δουν τι γινεται.εμενα ο τοκετος μου εξεληχθηκε γρηγοροτερα απο οτι υπολογιζαν για πρωτοτοκη και αν ο αδελφος μου δεν πηγαινε μεσα να τις φερει σηκωτες τις μαιες θα γεννουσα με τον αντρα μου και την μητερα μου στο δωματιο...

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα δεν ειναι ακριβως οπωςτα περιεγραψε η φιλη πιο πανω στα δημοσια..

Αυτο πιθανον να συμβαινει αν πας και δεν εχεις ηδη δικο σου γιατρο εκει.

Θεωρεισαι απλα ενα απο τα πολλα περιστατικα των επειγοντων, θα σε δει ο εφημερευον γιατρος που εχει αν δει και αλλα 20 περιστατικα.

Και εννοειτε οτι εφοσον ειναι απασχολημενος και αλλου δεν θα καθεται να σου κραταει το χερι απο τη στιγμη που θα φτασεις μεχρι την ωρα που θα γεννησεις.

 

Οι περισσοτερες κοπελες που γεννανε ομως σε δημοσια νοσοκομεια εχουν εκει δικο τους γιατρο. Τον οποιο δεν ειναι απαραιτητα να γνωριζεις απο πριν. Οι περισσοτερες τον βρισκουν οταν ερθει η ωρα να γεννησει, συνηθως συστημενα απο καποια αλλη γνωστη τους.

 

Τον γιατρο ομως αυτον θα τον πληρωσεις για τις υπηρεσιες που θα σου παρεχει.. και δεν εννοουμε μονο το να σε ξεγεννησει.. Αυτο θα το εκανε και στα επειγοντα ο εφημερευον..

Εννοουμε τη δυνατοτητα που θα εχεις να πηγαινεις καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης στο συγκεκριμενο γιατρο, το οτι θα γνωριστεις και θα αποκτησεις οικειοτητα μαζι του, οτι θα σου δωσει το κινητο του ,οτι θα τον παρεις τηλεφωνο ανημερα το Πασχα στις 3 τη νυχτα να του πεις οτι παραφαγες και εχεις δυσπεψια απ΄το αρνακι κ θα το σηκωσει μονο και μονο για να σου πει πιες μια σοδα..

Θα τον πληρωσεις για να σου κραταει το χερι κατα τη διαρκεια του τοκετου κ να τσακιστει να ερθει στο μαιευτηριο και να χαλασει τις διακοπες που εχει κανονισει με την οικογενεια του στον Παρνασσο τα Χριστουγεννα, επειδη εσυ προκειτε να γεννησεις εκεινες τις μερες.

 

Γι αυτο τους πληρωνουμε τους γιατρους..

Η διαφορα στο δημοσιο και στο ιδιωτικο ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση θα σου στοιχισει απο 500 εως 1500 ευρω μαξιμουν (με φακελακια αναισθησιολογων, διαφορα δωματιου κλπ κλπ) ενω για αυτα στο ιδιωτικο το λιγοτερο πουθα πληρωσεις ειναι γυρω στα 5 χιλιαρικα.

 

Οσον αφορα τις μαιες νοσοκομες κλπ στο ιδιωτικο που ουτως η αλως χρυσοπληρωνεις τις υπηρεσιες του και θεωρεις δεδομενο οτι δεν θελουν φακελακι πρεπει να παρακαλας να πεσεις σε καλο ατομο . Αλλιως παλι θα δωσεις φακελακι οπως και στο δημοσιο.

Στο δημοσιο αν τους κανεις ενα δωρακι και η πιο στριμμενη γινεται αγγελος.

Αν και πιστευω πως στο δημοσιο ειναι ολοι καλοι απλα δε προλαβαινουν να το δειξουν με τις συνθηκες που επικρατουν.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora μου συμφωνω απολυτα με την συμφωνια που πρεπει να κανεις με τον γιατρο στο δημοσιο νοσοκομειο.και εγω ετσι ειχα κανει.πηγαινα απο τον πεμπτο μηνα και καθε φορα κατι τον εδινα ή καποιο δωρο του πηγαινα.οταν ηρθε η ωρα μου λοιπον και επειδη γνωριζε την κατασταση μου αφου λογω συσπασεων στον εβδομο χρειαστηκε να νοσολευτω και μετα ημουν με χαπια στο σπιτι, ξαπλα και υπο παρακολουθηση, ενω λοιπον γνωριζε την κατασταση και ενω τον ειδοποιησα οτι εσπασαν τα νερα και ξεκιναω για το νοσοκομειο ο κυριος περιμενε να φτασω μια ανασα πριν το τελος για να ερθει.μηλησε στο τηλ.με τις μαιες (ηταν βραδυ στις 1 πηγα στο νοσοκομειο) και τις ειπε φαινεται οτι οταν κοντευω να τον ειδοποιησουν.ομως η μικρη μου βιαζοταν και σε δυο ωρες απο δυο διαστολη εκανα 6 και μιση ωρα αργοτερα στις 3,33 η μικρη μου ηρθε στη ζωη.φυσικα και δεν προλαβε να ερθει.οταν ειπα στο προηγουμενο μηνυμα για καλη γιατρο εννοουσα την κοπελα που εφημερευε και οχι τον δικο μου.οποτε προτιμω να τα σκασω και να εχω εστω και την μιση προσοχη απο αυτη που λενε οτι σου δινουν στα ιδιωτικα παρα αυτο που επαθα την πρωτη φορα.

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επεσες στην περιπτωση.. αυτο δεν εχει να κανει με το αν ο γιατρος ειναι σε δημοσιο η σε ιδιωτικο..

Φανταζομαι οτι αν βαλεις ενα ερωτημα εδω μεσα θα υπαρξουν πολλες που θα σου πουν και οτι τα εσκασαν χοντρα και οτι ο γιατρος δεν προλαβε να ερθει ή εφτασε οταν το παιδι ειχε ηδη βγει.

Αυτο εχει καθαρα να κανει με τον ανθρωπο ..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου γιατρός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο όμως συνεργάζεται και με το ΙΑΣΩ και είχα την δυνατότητα να επιλέξω που θα γεννήσω, από την αρχή μου είχε πει ότι στο δημόσιο ήθελε 1500 Ευρώ ενώ στο ιδιωτικό όσα θα έπαιρνε το μαιευτήριο. Γέννησα στο δημόσιο και του έδωσα όσα μου είχε πει όμως στη γέννα μου φέρθηκε άψογα, δεν μου κρατούσε φυσικά το χέρι σ΄όλη τη διαδικασία αλλά έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει σαν γιατρός και με βοήθησε να γεννήσω φυσιολογικά σε έναν πολύ δύσκολο τοκετό. Οσο για τις μαίες αν δεν είχα δική μου όντως θα γεννούσα μόνη μου όπως η διπλανή μου που δεν είχε δικό της γιατρό και ήρθε στην εφημερία να γεννήσει και αν δεν ήταν η δική μου μαία να της ρίχνει καμιά ματιά και να τους φωνάξει να την πάρουν για την αίθουσα τοκετού θα γεννούσε εκεί μόνη της.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε Δημόσιο γέννησα και ο γιατρός μου μου ζήτησε 1000 ευρώ...εννοείται ότι τα έδωσα...συνολικά δηλαδή έδωσα 1350 (350 ευρώ τα νοσήλεια) αλλά έμεινα κατευχαριστημένη!!!

Είχα 4 μαίες οι οποίες ήταν υπέροχες!!!Μου έδειξαν πως να θηλάσω τον μικρό και ήταν όλη την ώρα από πάνω μου!!!Είχα ευτυχώς και εύκολη γέννα οπότε...χιχιχιχι...χαλάλι τα λεφτά!!!

Αν φανταστείτε ότι στα ιδιωτικά παίρνουν πολύ περισσότερα....πάντως όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος πάλι στο Δημόσιο θα ξαναπήγαινα τρέχοντας!!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο νοσοκομείο.είχα γιατρό που ήταν του νοσοκομείου.από μια γνωστή μου νοσηλεύτρια έμαθα ότι παίρνει 400-500.στον 7ο μήνα τον ρωτήσαμε πόσα θέλει κ άρχισε τα μα,μου,να εγώ κτλ.του λέει ο Ντίνος, γιατρέ πες ξεκάθαρα ποσό κ μας είπε 300-500.τελικά δώσαμε 400 κ ο Ντίνος απ την χαρά του (είχα δύσκολη γεννά αλλά κ στο τσακ σώθηκακε κ οι δύο) που πήγαν όλα καλά μετά από 2 μέρες του έκανε δώρο κ ένα ακριβούτσικο κινητό που είχε τότε κάπου 360?. Βέβαια ήταν χασάπης μπορώ να πω κ επειδή ήταν η τελευταία μέρα του αυγούστου κ κυριακή ήθελε να φύγει θάλασσα κ τα έκανε πράγματι θάλασσα κ ρίσκαρε τις ζωές μας.

Μετά από 10 μέρες περίπου τον κατηγόρησαν για φακελάκι κ έγινε ντορος πανελλαδικά.

Ομολογώ ότι αν ήμουν περισσότερο ενημερωμένη θα του δίναμε έτσι για το ευχαριστώ 100-200 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε Δημόσιο γέννησα και ο γιατρός μου μου ζήτησε 1000 ευρώ...εννοείται ότι τα έδωσα...συνολικά δηλαδή έδωσα 1350 (350 ευρώ τα νοσήλεια) αλλά έμεινα κατευχαριστημένη!!!

Είχα 4 μαίες οι οποίες ήταν υπέροχες!!!Μου έδειξαν πως να θηλάσω τον μικρό και ήταν όλη την ώρα από πάνω μου!!!Είχα ευτυχώς και εύκολη γέννα οπότε...χιχιχιχι...χαλάλι τα λεφτά!!!

Αν φανταστείτε ότι στα ιδιωτικά παίρνουν πολύ περισσότερα....πάντως όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος πάλι στο Δημόσιο θα ξαναπήγαινα τρέχοντας!!!!

 

Είναι σε ποιο γιατρό θα πέσεις...είσαι απ τις τυχερες αλλά κ τα 1000 πολλά τα βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συνφωνώ με την dora οτι αν ένας γιατρός κάνει όλα όσα περιγράφει (σου δίνει το κινητό του το οποίο απαντά ανα πασα στιγμή, τρέχει μόλις τον καλέσεις, είναι δίπλα σου κλτ.) τότε ναι πρέπει να πάρει αμοιβή γι αυτό και μακάρι αυτό να μπορούσε να γίνει νόμιμα (με απόδειξη κτλ.). Στο forum όμως δυστυχώς έχουμε διαβάσει πολλές περιπτώσεις για γιατρούς δημοσίου που απαιτούν αμοιβή και χωρίς να προσφέρουν όσα αναφέρω.

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα πιστευω ειναι να μην σου τυχει!!

Κι εγω σε δημοσιο γεννησα, δεν εμεινα ευχαριστημενη καθολου απο τον γιατρο.

Αλλα ΑΝ ξαναμεινω εγγυος παλι σε δημοσιο θα γεννησω.

Βεβαια σε αλλο γιατρο.

Λοιπον τον ρωτησε ο αντρας μου "ποσα θες γιατρε?"

Τιποτα, δωσε οσα νομιζεις..

Και του εδωσε 300

Εγω μετα βεβαια τον σκυλοβριζα!!

Κανονικα δεν θα επρεπε να του δωσει μια!!

Αχ, ακομα μες στα νευρα ειμαι με τον ασχετο!!

Α!! Και ειναι και διευθυντης!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμάς δεν μας ζήτησε φακελάκι, αλλά ψάχναμε ένα γιατρό σε δημόσιο να είναι καλός και να μην έχει ταρίφα, μας σύστησε έμπιστη φίλη αυτόν που έκανε μια εγχείριση η μαμά μου και όπου τελικά θα γεννήσω το τρίτο μας κοριτσάκι! όμως όταν όλα τελειώσαν καλά, μετά την εγχείριση, όταν πήγαμε να μάθουμε λεπτομέρεις για την επέμβαση του δώσαμε όσα έπαιρνε η τσέπη μας - 300 κατοστάρικα ήταν πριν δυο χρόνια- για να τον ευχαριστήσουμε, δεν τα δεχότανε, αλλά τα αφήσαμε πάνω στο γραφείο, έτσι θέλαμε δηλαδή επειδή νιώσαμε πως φέρθηκε εντάξει, βέβαια τώρα που το σκέφτομαι σε αυτή την περίπτωση λειτουργικό είναι και κάποιο δώρο, ή μια δωροεπιταγή για κάποιο μαγαζί!!!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Κ στις δύο εγκυμοσύνες μου γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο με τον ίδιο γιατρό, στην 1η εγκυμοσύνη με ανέλαβε 2 μέρες πριν γεννήσω αφού ο κανονικός μου γιατρός με παράτησε τελευταια στιγμή. Δυστυχώς δεν είχα τότε την οικονομική δυνατότητα να τον πληρώσω αφού είχα κ τη μαία κ της δώσαμε 600 ευρώ κατόπιν συμφωνίας. Είχαμε σκοπό να του δώσουμε κάτι λίγο πιο μετά. Πέρασαν όμως τα χρόνια κ το αφήσαμε.

 

Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη ήθελα να με αναλάβει από την αρχή όπως κ έγινε. Με την πρώτη μας συνάντηση του είπαμε πως θέλαμε να τον ευχαριστήσουμε για την πρωτη φορά που δεν΄είχαμε τη δυνατότητα να του κάνουμε το "δώρου" του, ο ίδιος αρνήθηκε αλλά εμείς επιβεβαιώσαμε ότι θα γινόταν στη γέννα.

 

Με την γέννηση της κορούλας του δώσαμε 1500 ευρώ χωρίς να τα ζητήσει κ με δυσκολία τα δέχθηκε, είναι εξαιρετικός άνθρωπος κ τα έδωσα με την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.επειδη ηταν το 1ο παιδι και ημασταν μεσα στην τρελη χαρα δωσαμε στο γιατρο 300Ε(δεν ζητησε τιποτα ο ανθρωπος) και διαφορα 20αρικα μοιραστηκανε σε διαφορους χωρις να εχουν προσφερει κατι το ιδιαιτερο(ειπαμε η τρελη χαρα)

οι μαιες ητανε απαραδεκτες.δεν μου δειξανε τιποτα,με κατσαδιασαν που γυρισε το αιμα προς τα πισω στον ορο(εκανα καισαρικη) με αποτελεσμα το χερι μου να γινει τουμπανο(ακομα θυμαμαι τον πονο),υποτιθεται οτι επλεναν το μικρο καθε πρωι αλλα απο το πολυ πλυσιμο επαθε μολυνση στο δερμα μεχρι να φυγουμε απο το νοσοκομειο:evil::twisted:.ευτυχως ειχα μια φιλη μαια και ηρθε επισκεψη και μου εδειξε τα παντα.

 

τωρα στο 2ο παιδι σκεφτομαι αν θα ξαναπαω σε δημοσιο γιατι με τα φακελακια,τα νοσηλεια(δεν εχω καμμια ασφαλεια) μαλλον θα μου βγει οσα σε κλινικη.ο χρονος θα δειξει:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε δημοσιο γεννησα λόγω της δουλειας του συζυγου. Οποτε πήγα καρα συστημενη. Και με προσεξαν, και πρωτη εμπαινα παντα (καμια φορα περιμενα γιατι ντρεπομουνα κιολας..) και ειχα κι ολους τους καθηγηταδες απο πανω μου. Ο γυναικολογος μου (καθηγητης και αυτος) δε λεω καλος, λιγο αποτομος αλλα καλος επιστημονας.

Επειδη μπηκα με καιδαρικη κ επισκληριδιο και ειχα και τον καλυτερο αναισθησιολογο (τον οποιο και ψαχναμε μερες και δε γεννησα Σαββατο επειδη ηταν σε συνεδριο και παραλιγο να πνιγει μεσ'τα #@Ατα του το παιδι) καναμε 2 πολυ καλα δωρα κ στους δυο (γυρω στο 1000), χωρις συνεννοηση, αλλα συμφωνα με αυτα που ειχαν δωσει κι οι υπολοιποι γιατροι.

Οι μαιες απουσες, λόγω καισαρικής, ουτε να με καθαρισουν δεν ηρθαν, ο αντρας μου και η αδερφη μου το εκαναν. Ξερω ομως οτι υπηρξε σοβαρο περιστατικο εκεινη τη μερα (μια κοπελα εχασε το μωρο στον τοκετο) κι ετσι δεν απαιτησα τιποτα.

Πάντως αν ξαναγεννησω, και ξέρω πού, δημοσιο θα ξαναδιαλεγα, διοτι και η ΜΕΘ παιδων στο πανω οροφο ηταν και θεος φυλαξει αν γινοταν τιποτα ολα ηταν ετοιμα.

Επειδη ομως ξερω πού θα ειναι το επομενο και μου εχουν πει τη κατασταση και οτι δε γινεται επισκληριδιος, θα παω σε ιδιωτικό που ειναι και κοντα σε δημοσιο.

Πρεπει να πω ομως οτι στο δημοσιο γενικως δε σε προσεχουν γιατι οι συνθηκες εργασιας ειναι ασχημες και οι μισθοι χαλια, ακομα και των γιατρων, γι αυτο τα παιρνουν τα φακελακια...μονο αν πετυχετε κανενα κακομοιρη εφημερευοντα ειδικευομενο που εχει να πληρωθει 3 μηνες τις εφημεριες του...ε μονο τοτε και 100 ευρω να του δωσετε (που δε θα τα παρει) τουμπες θα κανει..και απο τη ντροπη του θα σας εξυπηρετησει πολύ!

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα και τις 2 μου κόρες σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί ήθελα τα επιδόματα της ασφάλειάς μου να τα χρησιμοποιήσω διαφορετικά και όχι να πληρώσω απλώς τα νοσήλεια και τον γιατρό μιας κλινικής.Την πρώτη φορά στο Ιπποκράτειο όλα καλά απλώς μετά ήμουν σε θάλαμο με 12 ακόμη γυναίκες.Αυτό δεν μου πολυάρεσε και κανείς δεν μας ενημέρωσε ότι υπήρχε η δυνατότητα να ζητήσουμε 3κλινο ή 4κλινο δωμάτιο.Τελοσπάντων 3 μερούλες ήταν και πέρασαν.Το προσωπικό άψογο.Την δεύτερη φορά πήγα στο νοσοκομείο Πολυγύρου όπου ήταν καλύτερα και απο το σπίτι μου μπορώ να πω.Καθαριότητα, η γιατρός τέλεια δεν έχω λόγια πόσο με ηρέμησε και ο τοκετός κράτησε ούτε 2 ώρες,4κλινο δωμάτιο όπου ήμουν τυχερή γιατί ήμασταν μόνο 2 κοπέλες καθώς δεν είχαν άλλες γέννες εκε΄νες τις ημέρες.Σε καμιά περίπτωση δεν μου ζήτησαν κάτι και ούτε έδωσα.Γιατί να δώσω?Δουλεύω έχω ασφάλεια και δικαιούμε αυτές τις υπηρεσίες ΔΩΡΕΑΝ.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα την κόρη μου σε δημόσιο νοσοκομείο στα Ιωάννινα, ο γιατρός δεν μου ζήτησε ποτέ τπτ αλλά του δώσαμε ενα μικρό ποσό (200Ε ) σαν ευχαριστώ, με παρακολουθούσε καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου χωρίς να ζητήσει χρήματα, πλήρωσα μόνο 2 φορές (στην γραμματεία του νοσοκομείου όχι στον γιατρό ) που πήγα σε απογευματινό του ιατρείο γιατί δεν είχε πρωινά ραντεβού διαθέσιμα, τον έπαιρνα τηλ. κάθε φορά που είχα κάποιο πρόβλημα και μου απαντούσε ευγενέστατα κ γενικότερα ήταν τυπικός σε όλα μέχρι να βγούμε απο το νοσοκομείο. Κ στην δεύτερη κορούλα μου ο ίδιος γιατρός μας παρακολουθεί εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

δε μου ζητησαν φακελακι αλλα εμεις επειδη η γιατρος που εφημερευε και οι μαιες μου φερθηκαν πολυ καλα δωσαμε ενα ποσο.

παρολα αυτα το δευτερο παιδακι μου δε θα το γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο αλλα σε ιδιωτικη κλινικη για τον λογο οτι στο δημοσιο νοσοκομειο γεννας μονη σου στην ουσια.οταν φτασεις στο τελευταιο σταδιο ενδιαφερονται να δουν τι γινεται.εμενα ο τοκετος μου εξεληχθηκε γρηγοροτερα απο οτι υπολογιζαν για πρωτοτοκη και αν ο αδελφος μου δεν πηγαινε μεσα να τις φερει σηκωτες τις μαιες θα γεννουσα με τον αντρα μου και την μητερα μου στο δωματιο...

 

παιδιά σε μένα συνέβη εντελώς το αντίθετο. Το πρώτο παιδί το γέννησα σε ιδιωτική κλινική, όλα τα έκανε η μαία και ο γυναικολόγος μου μπήκε μόνο για να πιάσει το παιδί να μην πέσει κάτω όταν γεννήθηκε. Το δεύτερο παιδί το γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, με γιατρό που με παρακολουθούσε συνέχεια από την αρχή της κύησης μέχρι και τον τοκετό, δεν μου ζήτησε ΠΟΤΕ χρήματα, εγώ της έδωσα γιατί έτσι ήθελα να την ευχαριστήσω, γιατί με πρόσεξε πάρα πολύ. Και να σας πω και κάτι άλλο; ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ;;;;; Είμαι 37 χρονών, έχω πάει σε άπειρα ιδιωτικά ιατρεία, έχω δώσει του κόσμου τα λεφτά τα οποία φυσικά μου τα ζήτησαν και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πήρα ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Δηλαδή αυτό δεν είναι φακελάκι και τα χρήματα που δίνεις σε κάποιο γιατρό οικειοθελώς είναι; Αν έχει πάρει κάποια από σας απόδειξη από γιατρό να μου το πει να γελάσω...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και τις 2 μου κόρες σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί ήθελα τα επιδόματα της ασφάλειάς μου να τα χρησιμοποιήσω διαφορετικά και όχι να πληρώσω απλώς τα νοσήλεια και τον γιατρό μιας κλινικής.Την πρώτη φορά στο Ιπποκράτειο όλα καλά απλώς μετά ήμουν σε θάλαμο με 12 ακόμη γυναίκες.Αυτό δεν μου πολυάρεσε και κανείς δεν μας ενημέρωσε ότι υπήρχε η δυνατότητα να ζητήσουμε 3κλινο ή 4κλινο δωμάτιο.Τελοσπάντων 3 μερούλες ήταν και πέρασαν.Το προσωπικό άψογο.Την δεύτερη φορά πήγα στο νοσοκομείο Πολυγύρου όπου ήταν καλύτερα και απο το σπίτι μου μπορώ να πω.Καθαριότητα, η γιατρός τέλεια δεν έχω λόγια πόσο με ηρέμησε και ο τοκετός κράτησε ούτε 2 ώρες,4κλινο δωμάτιο όπου ήμουν τυχερή γιατί ήμασταν μόνο 2 κοπέλες καθώς δεν είχαν άλλες γέννες εκε΄νες τις ημέρες.Σε καμιά περίπτωση δεν μου ζήτησαν κάτι και ούτε έδωσα.Γιατί να δώσω?Δουλεύω έχω ασφάλεια και δικαιούμε αυτές τις υπηρεσίες ΔΩΡΕΑΝ.

 

Βρε μήπως είχαμε την ίδια γιατρό; Εγώ είχα τη Βούλα. ΑΨΟΓΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω γέννησα σε δημόσιο νοσοκομειο.. η γιατρός μου, που την είχα σε όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης, μου ζήτησε 1500 ευρώ (φιλική τιμή όπως μου ειπε), η μαία 250 ευρώ και τα γνωστά φακελάκια σε τραυματιοφορείς, αναισθησιολόγο κτλ..συν τα νοσήλεια, γύρω στα 400 ευρώ γιατί είχα ζητήσει δίκλινο. παρολ'αυτά, από τη στιγμή που έβγαλαν τον τοκετό εις περας καλά, δεν παραπονιέμαι, αν και ήταν φουσκωμένο το φακελάκι.. πριν τα ζητησει, νομιζα οτι θα πάρει περίπου 800 ευρω.. και μετά έπεσα απο τα σύννεφα.. αλλά ήμουν πολύ εξαντλημένη για να θυμώσω..και στο κάτω κάτω, αφου γέννησα καλώς, ας πάει και το παλιάμπελο...:?

9e3Kp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Έλενα.

Ο γιατρός μου ζητησε 1200 (αφου τον ρωτησα εγω), ήταν σαν να πηγαινα σε ιδιωτικο ιατρειο ομως, ούτε εξωτερικά ιατρεια, ούτε περιμενα πολύ ποτέ. Ο ίδιος μου εκανε τους υπερηχους στο γραφείο του και σε ολες τις επισκεψεις δεν μου πηρε τιποτα. Μονο για τις μεγαλες εξετασεις με εστελνε σε διαγνωστικο κεντρο. Όποτε τον επαιρνα τηλεφωνο ηταν διαθεσιμος και αν καποια στιγμη δεν απαντουσε με επαιρνε πισω σε 10 λεπτα.

Μου προτεινε αν ηθελα να παρω μαια επειδη δεν θα καναμε επισκληρηδιο, μου προτεινε μια μαια του Έλενα που συνεργαζεται χρόνια, και με ρωτησε αφού γέννησα, αν συμφωνω να της δωσουμε 300.

Στο μαιευτηριο εδωσα 800 γιατί πηγα σε δωματιο lux.

Ο γιατρός κανονισε τις διακοπες της οικογενειας του (γιατι γεννησα τελος Ιουλιου) βάσει του ποτε γενναγα εγω, και δεν κανονισε τη γεννα μου βασει των διακοπων του. Απόδειξη, το οτι γύρισε απο τις διακοπες του 3 μερες πριν την ΠΗΤ και ευτυχως, γιατί γεννησα 2 μερες νωριτερα. Την ωρα του τοκετού, τον πηρα τηλεφωνο στις 02:30 τη νύχτα και φτασαμε μαζι στο μαιευτηριο. Αφού στην είσοδο, όταν μας ρωτησε ο φυλακας τι θέλαμε (τι να θελαμε νυχτιατικα στο μαιευτήριο χριστιανέ μου?), απαντησε αυτός απο το πισω αυτοκινητο "ειναι μαζί μου, γεννάει" Βεβαια στις ωδινες, η αληθεια ειναι οτι η μαια την εκανε ολη τη δουλεια, αυτος μια πηγαινε, μια ερχοτανε, πιάναμε την κουβεντα, αλλα φυσικα ηταν ΕΚΕΙ.

Επισης ειχα κανει μια αποξεση μαζι του στο παρελθον γιατι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν παλλινδρομη, και τοτε με προσεξε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, εξου και αποφασισα να μεινω σε αυτον και τοτε δεν μου ζητησε λεφτα. Η αδελφή μου που ειχε την ιδια περιπετεια, ο γιατρός της (στο Μητερα) για την αποξεση της ζητησε 1200 οσα εμενα μου ζητησε για όλη την εγκυμοσυνη και τη γεννα.

Πολυ πολυ ευχαριστημενη (αν και καποιοι θα σκεφτουν πολλα για Δημόσιο) Και δεν το θεωρω φακελακι. Θεωρω οτι ο γιατρός επρεπε να αμοιφθει για τις υπηρεσιες που μου παρειχε.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω προβληματιζομαι. ιδιωτικο η δημοσιο?? μαλλον πως τεινω στο ιδιωτικο λογω και της γιατρου για να αισθανομαι και περισσοτερη ασφαλεια.

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις γεννησαμε σε δημοσιο-ΡΙΟ και μειναμε σε τρικλινο πληρωσαμε οτι ακριβως(νομιμο) επρεπε,ειμαι κατα της ολης νοοτροπιας-καθεστως που επικρατει και ετσι δεν εδωσα τιποτα και μας αντιμετωπισαν μια χαρα προς τιμη τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα και τα 2 στο πανεπιστημιακο Λαρισας. ο γιατρος αψογος δεν ζητησε καθολου χρηματα αλλα ο αντρας μου του εδωσε την επομενη μερα 300 ευρω στην πρωτη γεννα, στην δευτερη θα χαναμε τον γιο μας αλλα ο γιατρος τα εκανε ολα τοσο καλα που τωρα ειναι γερο το παιδακι μας , οταν πηγε να τον ενημερωσει για μενα και το παιδι εβγαλε 300 ευρω να του δωσει και του ειπε οτι ειναι δωρο απο τον μικρο μιας και τον εσωσε αλλα ο γιατρος δεν τα δεχτηκε. οτι και να πω για τον γιατρο ειναι λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...