Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υδαρες κενωσεις με βλεννες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Μπορεί να είναι πολλά πράγματα, με πρώτο και συνηθέστερο μία απλή γαστρεντερίτιδα!

 

Ο παιδίατρός σας τι λέει; Έχει εξετάσει το παιδί; Το έχει βρει καλά; Ίσως χρειαστεί να σας γράψει κάποιες πρώτες εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εγώ έχω ένα μωρό 10,5 μηνών και επί δύο εβδομάδες είχαμε το ίδιο θέμα. Ο παιδίατρος δεν είδε το παιδί αλλά τηλεφωνικά, όταν κι εγώ του είπα ότι έχουμε υδαρείς κενώσεις με βλέννες, μου είπε ότι είναι ίωση γαστρεντερίτιδας και μπορεί να διαρκέσει ως έναν μήνα. Κάποια στιγμή οι υδαρείς κενώσεις εξελίχθηκαν σε διάρροια. Ζήτησα γνώμη και από δεύτερο παιδίατρο και μου έγραψε εξετάσεις. Βγήκαν σχεδόν όλες καθαρές. Πάντως ακούστηκε ότι κυκλοφορεί ίωση γαστρεντερίτιδας στα μωρά αυτή την περίοδο. Ρώτησε τον-την παιδίατρο για περαιτέρω συμβουλές. Σε εμάς η διάρροια σταμάτησε στις δύο εβδομάδες, αλλά μου είπαν ότι το έντερο θέλει χρόνο για να "στρώσει".

Link to comment
Share on other sites

Τραβάμε αυτό το κουπί 3 εβδομάδες! Από 1 κένωση την ημέρα, φτάσαμε τις 3 και πλέον τις 4-5 την ημέρα εκ των οποίων οι πρώτες 2 συνήθως, μέχρι να φάει τα φρούτα είναι υδαρείς και κάποιες (5-6 στις 3 εβδομάδες) με κόκκινες γραμμούλες αίματος. Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και γενική ούρων και είναι καθαρός. Από προχθές έκανε και λίγο πυρετό και είχε κόκκινο λαιμό. Σήμερα, παρότι δεν έχει καταρροή, τα κακά έχουν βλέννες και κλωστούλες αίμα... Πραγματικά τα χω παίξει. Δεν ξέρω αν είναι ίωση (εμείς το ρίξαμε πλέον στις νέες τροφές και στην οδοντοφυία), ξέρω ότι καθυστερεί πολύ πολύ σε αυτές τις ηλικίες να συνέλθει το εντεράκι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει δυο εβδομάδες που έκανε 5 φορές την μέρα κακά δεν είχε όλες τις φορές βλεννες, προχθές έκανε πυρετό για ένα 24ωρο,ο γιατρός είπε ότι είναι ίωση .σήμερα απο τις τρεις φορές που έκανε κακα η μια ειχε λίγο βλεννα. Θέλω να πιστεύω ότι ήταν απο ίωση. Αν συνεχίσει να κάνει θα κάνω αυριο εξέταση κοπράνων.ασπρη βλεννα χωρίς αίμα είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Εχω ήδη αναφερει πως οι εξετασεις εχουν γίνει κ τοσο το αιμα οσο κ οι βλεννες υφίστανται σε 1 κενωση ανά 7-8 μερες. Θεωρείται πως εχει ραγαδα λόγω ερεθισμού. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε καθημερινά με τον γιατρό κ μας βλέπει 2 φορές την εβδομάδα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα. Σαφώς και έχω θορυβηθεί αλλά τον εμπιστεύομαι. Απ ότι μου είπε, πιθανότατα θα κάνουμε αλλαγή στη διατροφή ώστε να δουμε τυχόν αλλεργία αν και όταν εμφανίστηκαν οι κλωστούλες το παιδί το μόνο που είχε φάει ήταν ρυζάλευρο και μήλο.

Εις αύριο νεότερα όπως και να χει.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα. Σαφώς και έχω θορυβηθεί αλλά τον εμπιστεύομαι. Απ ότι μου είπε, πιθανότατα θα κάνουμε αλλαγή στη διατροφή ώστε να δουμε τυχόν αλλεργία αν και όταν εμφανίστηκαν οι κλωστούλες το παιδί το μόνο που είχε φάει ήταν ρυζάλευρο και μήλο.

Εις αύριο νεότερα όπως και να χει.

 

Σε ταλαιπωρημένο πεπτικό το ρυζαλευρο δεν ειναι καλή επιλογή!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...