Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήμα υπνου


Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαι η δανια κ γράφω πρώτη φορα..σε περίπτωση που υπάρχει ήδη το θέμα,ζητώ συγνώμη που το ξανανοιξα,αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Έχω δύο κορίτσια ενός κ τεσσάρων χρόνων.η μικρή κοιμάται κατευθείαν μόλις πιει το βραδυνό γάλα της,τη ξαπλωνω στο κρεβατακι κλείνω την πόρτα κ την παίρνει αμέσως ο ύπνος μέχρι το πρωί(μέχρι πρόσφατα ξυπνούσε για να φάει,αλλά το έκοψε ευτυχώς)

Η μεγάλη τώρα..από εναμιση χρόνων άρχισε διάφορα καπρίτσια με τον υπνο.μια ήθελε να κάθομαι δίπλα της

Μια να την παίρνω αγκαλιά

Μια να την πηγαίνω βόλτα με το καρότσι

Μια να κοιμάται στον καναπέ

Μια να κοιμάται στο κρεβάτι κ να την μεταφέρω μετά μέσα.

Εγώ προσπάθησα με πολλούς τρόπους να το λύσω

Διαβασαμε παραμυθια κατάλληλα με ένα κουνελάκι που δεν κοιμόταν

Της αγορά καινούριο αρκουδάκι για παρέα

Καθόμουν διπλα της κάθε μέρα κ λιγότερο χρόνο

Την άφησα να κλάψει

Της έβαλα φωτακι

Κ πολλά αλλά.το αποτέλεσμα μηδενικό.ακόμα κ αν τη έπαιρνε ο ύπνος ξυπνούσε δύο τρεις φορες μες στη νύχτα με απίστευτα ουρλιαχτα.κ κοιμομουν ή εγώ ή ο άντρας μου δίπλα της,της κρατουσαμε το χέρι,την καθησυχαζαμε,κοιμομασταν στο πάτωμα κ τελικά,όπως καταλαβαίνετε,αυτό όλο ήταν μαρτύριο κ όχι ύπνος.

Δεν άλλαξε κάτι στις συνήθειες της για να πω ότι το έπαθε απ αυτό.ούτε συνέβη κάποιο γεγονός να την ανησυχήσει

Απ όταν γεννήθηκε η μικρή,κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι κ όσο κ αν έχω προσπαθήσει δεν πάει με τπτ στο δικό της.την παίρνει ο ύπνος στο δικό μας,την μεταφερω στο δικο της,το βράδυ ξυπνάει τσιριζοντας,έρχεται στο δικό μας κ ξυπνάει κ τη μικρή απ τις φωνές.κ οοολο το βράδυ με κλωτσαει μες στον ύπνο της.

Δεν αντεχω άλλο αυτό την κατάσταση γιατί από Σεπτέμβρη θα γυρίσω στη δουλειά κ δεν αντεχω άλλο αυτόν τον διακεκκομενο ύπνο!

Τι μπορώ να κάνω;

Είναι σε απόγνωση πια:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δανια μου καλησπερα δεν εχω παρομοια εμπειρια,αλλα εχω καποιες ιδεες που ισως βοηθησουν ευχομαι μαλλον γιατι ο υπνος δεν ειναι μονο για εσενα βασικος που θα γυρισεις στην δουλεια ειναι και για το ιδιο το παιδι για την αναπτυξη του,δυο πραγματα μου ηρθαν στο μυαλο διαβαζοντας την ιστορια σου και στα λεω και ευχομαι καπου να βοηθησω αλλιως καποια αλλη μανουλα που εχει περασει τα ιδια ισως ξερει κατι παραπανω......μηπως το ζουζουνι σου φοβαται κατι μηοως να την εβαζες στο ιδιο δωματιο με την αδερφη της και να το διαμορφωσεται μαζι της για να μην νιωθει μονη.....η να διαμορφωσεται το δικο της δωματιο μαζι της να την βαλεται να διαλεξει χρωματα αυτοκολλητα και οτι αλλο μπορειται οικονομικα να αλλαξεται........δεν ξερω ισως βοηθησει κατι τετοιο ε......σου ευχομαι να βρεις λυση γρηγορα για να μην σου επηρεαστει και η μικρη σου και να ειναι μια φαση ολο αυτο...να χαιρεσαι τα παιδακια σου

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ που μ απαντήσες:-)

Στο ίδιο δωμάτιο τις έχω βάλει,δεν έχουμε τρίτο δωμάτιο.

Κ θέλει να είναι με την αδερφή της,όλη μέρα λέει αα το βράδυ θα κοιμηθούμε μαζί κ κάθε βράδυ τα ίδια.

Τα πράγματα της μόνη της τα διάλεξε κρεβάτι,κουνουπιέριες,σεντόνια,όλα!

Την έχω ρωτήσει αν φοβάται κάτι κ δεν λέει ότι φοβάται.της έχω δώσει ένα ραβδάκι να το έχει κάτω απ το μαξιλάρι κ λέω αν φοβηθεις Πιάσε το μαγικό ραβδάκι.αλλά τπτ πάλι!

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι μεγάλη πια κ συνεννοείται κανονικά,αυτά τα ουρλιαχτα δεν μπορώ να τα εξηγήσω.

Ψάχνω να δω μήπως έκανα κάτι λάθος.. Κ πολλές ώρες περνάμε μαζί,κ παίζουμε κ βόλτες πηγαίνουμε..δεν είναι δλδ ότι της λειπω κ θέλει να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο.

Ουφφφ δεν ξέρω.κ η ψυχολόγος του παιδικού μου ειπε να την καληνυχτιζω να κλείνω την πόρτα κ όσες φορές κ να σηκωθει,ήρεμα να την βάζω στο κρεβάτι.

Αλλά εγώ έχω κ την μικρή στο δωμάτιο κ την ξυπνάει.κρίμα είναι κ αυτή..

Μακάρι να βρω λύση.

Σ ευχαριστώ κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Δανία μου εγώ βλέπω οτι εχεις κάνει οτι περνάει απο το χέρι σου και μπράβο σου!!!

Νομίζω οτι η λύση ειναι αυτή να την επιστρέφεις στο κρεβάτι της κι ας ξυπνάει και την μικρή, γιατι όπως είπες πλέον συνεννοησαι και κάθε φορά που που εςυ της λες σουτ θα ξυπνήσει το μωρό τόσο πιο πολυ ουρλιάζει για να περάσει το δικό της.

Ίσως να πρεπει να γίνεις σκληρή, να της πεις θα πάρω μωρό μεσα να μην το ξυπνηςεις και συ μείνε να φωνάζεις όσο θέλεις.

Μια μαμά που είχε το αντίστοιχο πρόβλημα μου είπε οτι κλείδωνε το δωμάτιο της και έτσι το παιδι της δεν μπορούσε να πάει. Όταν το άκουσα μου φάνηκε τραγικό αλλα μετα απο τρία βραδια που εκλεγε και χτυπήθηκε το παιδι δεν ξανασηκωθηκε. Δεν στο προτείνω, αλλα πρεπει να βρεις μια τοςο δραστική λύση.

Τα παιδιά παίρνουν όσο αέρα τους δίνουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Δανία μου εγώ βλέπω οτι εχεις κάνει οτι περνάει απο το χέρι σου και μπράβο σου!!!

Νομίζω οτι η λύση ειναι αυτή να την επιστρέφεις στο κρεβάτι της κι ας ξυπνάει και την μικρή, γιατι όπως είπες πλέον συνεννοησαι και κάθε φορά που που εςυ της λες σουτ θα ξυπνήσει το μωρό τόσο πιο πολυ ουρλιάζει για να περάσει το δικό της.

Ίσως να πρεπει να γίνεις σκληρή, να της πεις θα πάρω μωρό μεσα να μην το ξυπνηςεις και συ μείνε να φωνάζεις όσο θέλεις.

Μια μαμά που είχε το αντίστοιχο πρόβλημα μου είπε οτι κλείδωνε το δωμάτιο της και έτσι το παιδι της δεν μπορούσε να πάει. Όταν το άκουσα μου φάνηκε τραγικό αλλα μετα απο τρία βραδια που εκλεγε και χτυπήθηκε το παιδι δεν ξανασηκωθηκε. Δεν στο προτείνω, αλλα πρεπει να βρεις μια τοςο δραστική λύση.

Τα παιδιά παίρνουν όσο αέρα τους δίνουμε.....

 

Ευχ;ριατω πολύ καντί:-)

Το έχω σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει ότι δεν είμαι πολύ αποφασιστική.

Δλδ πλέον αντεχω δύο βράδυα το πολύ να γίνεται αυτό..μετά λέω ας έρθει στο κρεβάτι να κοιμηθούμε.

Νομίζω πως πρέπει να στείλω τη μικρή διακοπές τέσσερις πέντε μέρες στη μαμά μου κ ν ασχοληθω αποκλειστικα με το να μάθει η μεγάλη να κοιμάται στο χώρο της.

Βέβαια χθες με ρώτησε στο άσχετο αν τα όνειρα είναι αλήθεια κ ότι δε θελει να έρχονται άσχημα όνειρα που την κάνουν να φοβάται. Ε κ στεναχωρηθηκα..λέω ότι αν φοβάται κρίμα δεν είναι να την απομονωνω;μήπως κάποια στιγμή θα μπορέσει ν αντιμετωπίσει τους φοβους της κ να ζητήσει από μόνη της το κρεβάτι της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω… εμενα είναι αγόρι και 5,5 χρ.. το τελευταίο καιρό φοβάται πάρα πολύ τα πάντα.. τον παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι μας , τον πάμε στο δικό του, ξανάρχεται τον ξαναπάμε κλπ… προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν έχει να φοβάται τίποτα μέσα στο σπίτι μας, έχω παρει διάφορα παραμύθια για το φόβο αλλά τίποτα.. και το λυπάμαι που φοβάται να του επιβάλω να κοιμηθεί μόνος του. Πιστεύω πως είναι μια φάση που θα περάσει και μας θέλει δίπλα του σε αυτό… με πολύ κουβέντα και συζήτηση… (αν και δεν βλέπω καμία διαφορά μέχρι τώρα…)

Link to comment
Share on other sites

Εσένα το επαθε ξαφνικά;δλδ τον τελευταίο καιρό;

Μήπως τον τρόμαξε κάνα παιδικό;

Εμένα κραταει δύο χρόνια σίγουρα αυτή η ιστορια..απλώς εξαιτίας του μωρού τώρα προσπαθώ να κάνω όσο λιγότερη φασαρια γίνεται.

Μακάρι να είναι απλά μια φάση κ να περάσει, αλλά δεν το βλέπω (για μας τουλαχιστον)

Υπομονή λοιπόν κ σε μένα κ σε σένα:-)

Link to comment
Share on other sites

Δανια όταν στο είπε δεν την ρώτησες τι ειναι αυτο που φοβάται πιο πολυ?

 

Κατερίνα προσοχή στα παιδικά που βλέπετε, στο play station kai στα παιχνίδια που έχετε.

Ξέρω οτι ο μικρός τα διαλέγει και πολλές φορές έχουν φρικιαστική μορφή. Τα επιλέγει γιατι αυτά θεωρεί οτι έχουν την δύναμη πάρ ολα αυτά στον ύπνο του δεν μπορεί να διαχωρίσει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δανια όταν στο είπε δεν την ρώτησες τι ειναι αυτο που φοβάται πιο πολυ?

 

Κατερίνα προσοχή στα παιδικά που βλέπετε, στο play station kai στα παιχνίδια που έχετε.

Ξέρω οτι ο μικρός τα διαλέγει και πολλές φορές έχουν φρικιαστική μορφή. Τα επιλέγει γιατι αυτά θεωρεί οτι έχουν την δύναμη πάρ ολα αυτά στον ύπνο του δεν μπορεί να διαχωρίσει κάποια πράγματα.

 

 

Ναι σίγουρα από παιδικά έχει φοβηθεί και γενικά περνάει αυτή τη φάση που τον φοβίζουν όλα. Μου λέει συχνά ότι φοβάται μην έρθουν τη νύχτα τα άγρια ζώα από το Αττικο πάρκο! που έχουμε πάει πάνω από 10 φορές επειδή αυτός τρελαίνεται και το ζητάει…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσένα το επαθε ξαφνικά;δλδ τον τελευταίο καιρό;

Μήπως τον τρόμαξε κάνα παιδικό;

Εμένα κραταει δύο χρόνια σίγουρα αυτή η ιστορια..απλώς εξαιτίας του μωρού τώρα προσπαθώ να κάνω όσο λιγότερη φασαρια γίνεται.

Μακάρι να είναι απλά μια φάση κ να περάσει, αλλά δεν το βλέπω (για μας τουλαχιστον)

Υπομονή λοιπόν κ σε μένα κ σε σένα:-)

 

 

ναι τελευταία το έπαθε… ακόμα και για να πάει τουαλέτα η σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού πρεπει να πάει κάποιος μαζί του αλλιώς φοβάται!

Link to comment
Share on other sites

ναι τελευταία το έπαθε… ακόμα και για να πάει τουαλέτα η σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού πρεπει να πάει κάποιος μαζί του αλλιώς φοβάται!

 

Μάλλον θα τρόμαξε από κάτι πιστεύω..

Ή μήπως άλλαξε κάτι στην καθημερινότητα σας;

Μακάρι έτσι όπως ήρθε ο φόβος του,έτσι να φύγει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...