Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεξουαλικη παρενόχληση


Recommended Posts

Καλησπερα! Εδω κ μερες βρίσκομαι σε ενα φοβερό διλημμα! Ο Πεθερος μου με παρενόχλησε σεξουαλικα κ ειναι η δευτερη φορα που συμβαινει! Το προβλημα μου ειναι τι πρεπει να κανω με τα παιδια! Εχω δυο κορες 13 κ 19 χρονων! Φυσικα κ τους εχω μιλησει για τη σεξουαλικη παρενόχληση γενικα απο πολυ νωρις! Θα πρεπει ομως να τους πω τι εχει συμβεί σε μενα απο τον παππού τους? θελω να τις προστατέψω να ειναι υποψιασμένες. Θελω να πιστευω πως δεν εχει τολμήσει να ενοχλήσει τα παιδια μου αλλα δεν μπορω να ειμαι κ σιγουρη. Πιστευω πως αν εχει συμβεί οτιδηποτε μετα απο μια τετοια συζητηση θα μου το πουν! Αλλα θα ειναι κ προσεκτικές απεναντι του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρομυλία καλημέρα. Νομίζω πως προτιμότερο θα ήταν να αποτανθείς σε κάποιον ειδικό, ειδικά για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα. Πάντως, στην ενότητα του φόρουμ ''θέματα γενικού ενδιαφέροντος'', στην υποενότητα ''ιατρικά θέματα'' μπορείς (για αρχή τουλάχιστον) να θέσεις τους προβληματισμούς σου, απευθυνόμενη σε επιστημονικούς συνεργάτες. Νομίζω ότι αυτό θα ήταν μια καλή αρχη, τι λές; Να χαίρεσαι τις κόρες σου κ εύχομαι το πρόβλημα να λυθεί άμεσα και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση: να υποθεσω οτι εισαι πανω απο 40 χρονων εφοσον εχεις κορη γυρω στα 20.Με τον πεθερο σου τι σχεσεις ειχες?Σας ταιζει? Σας ποτιζει? Σας χρηματοδοτει?Θελω να πω εχεις καποιου ειδους εξαρτηση απο αυτον?Ο αντρας σου που ζει,σε αλλο σπιτι?καταρχας κοιτα τι θα κανεις εσυ σαν μανα και κολονα του σπιτιου να τον απομακρυνεις απο το σπιτι σου και ασε για μετα την αφηγηση της εμπειριας σου στα παιδια σου.μια μανα νομιζω ειναι αρκετα υποψιασμενη και γατα οσον αφορα τα παιδια της για να καταλαβει οτι κατι τους συμβαινει περιεργο,σε περιπτωση που εχει ενοχλησει και τα παιδια σου.Τον αποφευγουν?δεν θελουν να ακουνε για τον παππου τους τιποτα?καπως ετσι μπορεις να καταλαβεις γρηγορα αν τρεχει κατι....Αλλα θελω να εστιασω στο εξης: ειπες οτι ειναι η δευτερη φορα.Πες την πρωτη φορα δεν ηθελες να δωσεις εκταση,σημασια, πες δεν το καταλαβες καλα και ηθελες να δεις αν θα επαναληφθει και δεν ειναι η ιδεα σου.Τωρα την δευτερη φορα πως αντεδρασες?γιατι αν σε ενοχλει η συμπεριφορα του το λιγοτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον στολισεις λεκτικα σε πρωτη φαση και μετα ολα τα υπολοιπα.....μηνυση,ασφαλιστικα μετρα κλπ κλπ

Αν και για μενα αυτο δεν ειναι σεξουαλικη παρενοχληση.Σεξουαλικη παρενοχληση εχουμε οταν προκειται για ανηλικο,οταν υπαρχει σχεση εξαρτησης δηλ.εργοδοτης-υπαλληλος,δασκαλος-μαθητης κλπ κλπ εδω προκειται περι ανωμαλου γερου που εχει ξεμοραθει και αντι να βρει καμια π@ρνη να ξελαμπικαρει,την πεφτει σε εσενα για να του ερθει πιο οικονομικα!Τι αλλο να υποθεσω?? Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ανωμαλος,οποτε απομακρυνετον απο το σπιτι σου με οποιονδηποτε τροπο.Αστυνομια,ηχογραφηση συνομιλιας,καμερα οτιδηποτε και μην μου πειτε οτι ειναι παρανομο μερικες γιατι θα αρχιζω να ριχνω διαδυκτιακες φαπες.........Καλα ξεμπερδεματα κοπελα μου με τους καφρους που μας περιτριγυριζουν.....

Link to comment
Share on other sites

Ρομυλια, μέσες άκρες θα συμφωνήσω με τη november rain. Ο άντρας σου πού είναι; έχει γνώση γι' αυτό?

Σε κάθε περίπτωση εσύ ξέρεις τις ισορροπίες στην οικογένεια και το σπίτι σου. Εάν για τους δικούς σου λόγους δε θέλεις να κάνεις τίποτα και να μην ακολουθήσεις καμία νομική ή σχετική διαδικασία (που διαφωνώ), τουλάχιστον φρόντισε να απομακρύνεις από αυτόν τον άνθρωπο τα παιδιά σου. Αν και είναι σχετικά μεγάλα (ειδικά το πρώτο), μην επιτρέπεις να έρχονται σε επαφή μαζί του, και κυρίως μην τις αφήνεις μόνες μαζί του, όπως κι εσύ βέβαια μη μένεις μόνη μαζί του!

Γιατί το κάνει αυτό στο γιό του, στην οικογένειά του, στη νύφη του; εξοργίζομαι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

PΟμυλία δεν σε αισθάνομαι θυμωμένη,οργισμένη,αηδιασμένη(μπορει κ να κάνω λάθος)αλλά απο ο,τι λες ξαναέγινε αυτό.Πώς επετρεψες να ξαναγίνει;Τοτε δεν φοβήθηκες για τα παιδιά σου;Και το θέμα ποιο ειναι να ξερουν τι θα κάνουν όταν τους συμβεί ή να εμποδισεις να συμβει όπως θα εκανε καθε μητέρα;Φερεσαι σαν να έγινε απο κάποιον ξένο-άγνωστο που δε θα ξαναδείτε κ όχι από κάποιον μέσα απο το σπίτι σας;Πώς συνεχίζεις κ τον βλέπεις αυτον τον άνθρωπο;Και δε μας εξηγησες τα έχει χαμένα ή ειναι ανώμαλος γιατι έχει κ αυτο σημασια οσον αφορα τα αίτια του θέματος.Δε συμφωνω γενικά με το χειρισμό σου,κ θα συμφωνουσα με τις κοπέλες να το συζητήσεις με κάποιον ειδικο τώρα κ οχι όταν ξαναγίνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρομυλια το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ΕΣΥ και μονο εσυ πρεπει να σαι το παραδειγμα για τις κορες σου αρχικα, για να σε εχουν ως προτυπο και να μπορουν να σε μιμηθουν (αχρειαστο φυσικα, σε μια αντιστοιχη κατασταση - μακρια βεβαια απτα παιδακια σου) Και το αφησες να ξανασυμβει!!!!!

Επρεπε να ειχες δρασει απο την πρωτη φορα, και δεν ξερουμε και για τι ειδους παρενοχληση μιλαμε - μην μπεις σε λεπτομεριες αν σε φερνει σε δυσκολη θεση, μπορει να ηταν κατι λεκτικο ή μπορει να εκανε και κατι ο πεθερος...παρενοχληση μεν και τα δυο. Κατα τη γνωμη μου αν σου ειπε κατι ο πεθερος ισως και να ταν πιο ευκολο να πεις μια κακια στιγμη ηταν δεν θα επαναληφθει (εγω δε θα μπορουσα να το πω, υποθεσεις για σενα κανω..). Αλλα αν εκανε κινηση επρεπε σορρυ κιολας να του χεις κοψει το χερι. Ο αντρας σου που βρισκεται στην ολη ιστορια? Τον εχεις ενημερωσει? Ειναι ο πρωτος που επρεπε να ξερει. Μονη σου να το κουβαλησεις ολο αυτο δεν ειναι δικαιο, εχεις και δυο κορες που ολοφανερα θελεις κ πρεπει να προστατεψεις - το ιδιο και ο συζυγος.

Ενημερωσε το συζυγο και μαζι να πατε να δειτε ειδικο. Δεν πιστευω οτι ο πεθερος εχει θεση στην οικογενεια σας και στο σπιτι σας πια, τα εχασε τα δικαιωματα του. Και επρεπε να το ειχες εξ αρχης ξεκαθαρισει απο την ΠΡΩΤΗ κιολας φορα - ειναι επικινδυνα αυτα!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να λες στο σύζυγο τι συνέβη; Δε γίνεται να ζεις με το φόβο μη σου ξανασυμβεί! Από την άλλη, μπορεί να σκέφτεσαι ότι δε θα σε πιστέψει. Μάλλον όμως αυτός τον ξέρει τον πατέρα του καλύτερα από σένα, οπότε αυτό δε θα πρέπει να σε απασχολεί καν.

 

Δεν είμαι και ειδικός βέβαια και δε μου έχει συμβεί κιόλας (ευτυχώς), οπότε ελπίζω να μη σε μπερδεύω αντί να σε ξεμπερδεύω...

Link to comment
Share on other sites

PΟμυλία δεν σε αισθάνομαι θυμωμένη,οργισμένη,αηδιασμένη(μπορει κ να κάνω λάθος)αλλά απο ο,τι λες ξαναέγινε αυτό.Πώς επετρεψες να ξαναγίνει;

 

Και το αφησες να ξανασυμβει!!!!!

Επρεπε να ειχες δρασει απο την πρωτη φορα

 

Είναι δυνατό να θεωρείτε τη Ρομυλία υπεύθυνη για τις πράξεις του πεθερού της; Και μετά εξοργιζόμαστε με τους Αφγανούς που τιμωρούν τα θύματα του βιασμού. Δεν ξέρω τι είδους παρενόχληση έγινε, αλλά για λεκτική παρενόχληση, ή ακόμη και για χούφτωμα, δεν μπορεί να κινηθεί νομικά. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κόψει κάθε επαφή μαζί του, αν αυτό είναι εφικτό. Από κει και πέρα, θα πρέπει να μιλήσει με κάποια γραμμή βοήθειας και να πει περισσότερες λεπτομέρειες απ΄ό,τι μπορεί σε ένα δημόσιο φόρουμ. Αν δεν ξέρουμε π.χ. τι τύπος είναι ο πεθερός, τι χαρακτήρας είναι η Ροζαλία, τι παίζεται στην οικογένεια, δεν μπορούμε να δώσουμε συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατό να θεωρείτε τη Ρομυλία υπεύθυνη για τις πράξεις του πεθερού της; Και μετά εξοργιζόμαστε με τους Αφγανούς που τιμωρούν τα θύματα του βιασμού. Δεν ξέρω τι είδους παρενόχληση έγινε, αλλά για λεκτική παρενόχληση, ή ακόμη και για χούφτωμα, δεν μπορεί να κινηθεί νομικά. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κόψει κάθε επαφή μαζί του, αν αυτό είναι εφικτό. Από κει και πέρα, θα πρέπει να μιλήσει με κάποια γραμμή βοήθειας και να πει περισσότερες λεπτομέρειες απ΄ό,τι μπορεί σε ένα δημόσιο φόρουμ. Αν δεν ξέρουμε π.χ. τι τύπος είναι ο πεθερός, τι χαρακτήρας είναι η Ροζαλία, τι παίζεται στην οικογένεια, δεν μπορούμε να δώσουμε

 

oxi oxi, mi thewreis oti tin leme ypeuthyni, i skepsi i diki mou toulaxiston einai to les sto syzygo kai ton apomakrynetai, kobete kathe epafi mazi tou. Maxairi omws!

to "to afises na xanasymvei" exei tin ennoia den ekanes ta parapanw na to apotrepseis! To afises gt apoti katalaba den anazitise voitheia meta tin prwti fora, alla meta ti deuteri.

apo auti tim apopsi k mono, pros theou den eipame oti prokalei ton pethero!

alla oxi na min kanoume kai tipota, i toulaxiston den mas anaferei an ekane meta tin prwti fora

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω τα κορίτσια να το εννοούσαν έτσι όπως 'βγηκε'... Απλα ο γραπτός λογος δεν βοηθάει.. Ασε που μερικα κορίτσια ειναι πιο δυνατά και φυσιολογικο ειναι να εκλπησσονται οταν κάποιος δεν αμύνεται

 

 

Ρομυλια εχεις αφήσει ποτε τα κορίτσια μόνα μαζι του; Πρόσεχε μην το κανεις ποτε!! Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεις να μιλησεις στον άντρα σου βρες το κουράγιο και απείλησε το ρεμαλι αν ξανά τολμήσει !

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ δεν εννοούσαμε οτι τα ήθελε,αν ειναι δυνατον,εννοούσαμε πως κ δεν αντεδραδε την πρώτη φορά,δεν το ειπε στον άνδρα της,δεν τον έβρισε,δεν του ειπε να εξαφανιστει απο τη ζωή τους αλλιώς θα τον καταγγειλει,μια τετοια τελωσπάντων αντιδραση γιατι ήταν σίγουρο οτι θα ξανασυνέβαινε.Η σιωπη κ η ανοχή δεν ειναι λύση..οπως αποδεικτηκε.

Απ΄την αλλη καταλαβαινω κ όποιον επιλεγει την παθητική στάση κ ειναι αδύναμος να αντιδράσει. Προσφατα, φίλη μου αποκάλυψε πως ειχε κ αυτη μια τέτοια εμπειρια απο τον ίδιο τον πατέρα της(τώρα πεθαμένος):προεβη σε κάποιες ασεμνες χειρονομιες όταν ηταν αυτη 15χρ.Το κορίτσι τρομαγμένο έφυγε κ δεν έδωσε συνέχεια ούτε αυτή,ουτε ο πατέρας το ξαναεπιχείρησε.Όταν τη ρώτησα γιατι δεν το ειπε στη μαμα της ,σε κάποιον να ζητήσει βοήθεια μου απάντησε πως με τη μανα της ο πατέρας της ηδη ειχαν προβλήματα κ φοβήθηκε την αντίδρασή της.Στο τέλος της ζωης του(ήταν καιρο αρρωστος πριν πεθάνει) της ζητησε συγγνώμη κ της ειπε οτι το ειχε μεσα του αλλά αυτή του ειπε πως δεν ηθελε να το συζητησει σε αυτη την κατασταση που βρισκόταν τότε αυτος.Με ρωτησε αν εκανε καλα,αν επρεπε να τον βρισει,αν επρεπε τωρα που πεθανε να το πει στην οικογενεια της,αν επρεπε τοτε να το πει σε όλους.Δεν ήξερα τι να της πω, της ειπα να κάνει όπως νιωθει κ να παρει κ βοηθεια αν χρειαζεται απο ειδικο.Σκεφτομαι τωρα αν τη συμβουλεψα σωστα,το οτι δεν το ξαναεκανε ειχε τη σημασια του αλλά το να κανει ενας πατερας κατι τετοιο δικαιολογειται σε οποιαδηποτε κατάσταση εστω κ μια φορά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εδω κ μερες βρίσκομαι σε ενα φοβερό διλημμα! Ο Πεθερος μου με παρενόχλησε σεξουαλικα κ ειναι η δευτερη φορα που συμβαινει! Το προβλημα μου ειναι τι πρεπει να κανω με τα παιδια! Εχω δυο κορες 13 κ 19 χρονων! Φυσικα κ τους εχω μιλησει για τη σεξουαλικη παρενόχληση γενικα απο πολυ νωρις! Θα πρεπει ομως να τους πω τι εχει συμβεί σε μενα απο τον παππού τους? θελω να τις προστατέψω να ειναι υποψιασμένες. Θελω να πιστευω πως δεν εχει τολμήσει να ενοχλήσει τα παιδια μου αλλα δεν μπορω να ειμαι κ σιγουρη. Πιστευω πως αν εχει συμβεί οτιδηποτε μετα απο μια τετοια συζητηση θα μου το πουν! Αλλα θα ειναι κ προσεκτικές απεναντι του!

 

 

 

Τι ακούω :evil::evil:...!!! δεν ξέρω καν αν αξίζει να σχολιάσω όλα αυτα που έγραψες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια που εγραψαν οτι πρεπει να ενημερωσεις τον αντρα σου για τα περιστατικα και να λαβεις τα μετρα σου ωστε να μην ξαναγινει. Τον πεθερο σου πρεπει να τον απομακρυνεις απο την οικογενεια σου και οχι να ανεχεσαι την απαραδεκτη συμπεριφορα του. Γιατι αν δεν του κοψεις το βηχα και βαλεις ορια οσο ειναι καιρος, δεν θα διαστασει να ξαναπροβει σε παρομοια ενεργεια.

Καλη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρομυλία.

Είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστείς μόνη σου την κατασταση. Κάλεσε σε παρακαλώ το 15900 εκεί θα βρεις βοήθεια.

Κάντο άμεσα, θα μιλήσεις ανώνυμα και έχουν πολύ εμπειρία. Θα λυτρωθείς στο λέω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατό να θεωρείτε τη Ρομυλία υπεύθυνη για τις πράξεις του πεθερού της; Και μετά εξοργιζόμαστε με τους Αφγανούς που τιμωρούν τα θύματα του βιασμού. Δεν ξέρω τι είδους παρενόχληση έγινε, αλλά για λεκτική παρενόχληση, ή ακόμη και για χούφτωμα, δεν μπορεί να κινηθεί νομικά. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κόψει κάθε επαφή μαζί του, αν αυτό είναι εφικτό. Από κει και πέρα, θα πρέπει να μιλήσει με κάποια γραμμή βοήθειας και να πει περισσότερες λεπτομέρειες απ΄ό,τι μπορεί σε ένα δημόσιο φόρουμ. Αν δεν ξέρουμε π.χ. τι τύπος είναι ο πεθερός, τι χαρακτήρας είναι η Ροζαλία, τι παίζεται στην οικογένεια, δεν μπορούμε να δώσουμε συμβουλές.

Αυτό. Τίποτα άλλο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...