Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο 6 μηνων δεν κανει τπτ!!


Recommended Posts

Καλησπέρα στις μανούλες

 

Εχω ενα μωρο σε 4 μερες γινεται 6 μηνων δεν γυριζει ούτε μπρούμυτα ανάσκελα ούτε κ το αντίθετο με λίγα ερεθίσματα το προσπάθησε κ αυτο ηταν δεν το ξανα εκανε εκει που τον αφήνω εκει μενει.

Να πω οτι οταν ηταν μικρος δεν τον έβαζα μπρούμυτα επειδή έβγαζε γαλα κ επισης εκλαιγε εδω κ 2 μήνες ομως κ ειδικά τον τελευταίο καιρο τον εχω συνέχεια κ σηκώνει αρκετά το σωματάκι του...

 

Ολοι μου λενε οτι το καθε παιδι εχει τον δικό του ρυθμό αυτο που με αγχώσει ειναι οτι αλλα μωράκια απο το κοντινό μου περιβάλλον στον μηνα του κανουν ήδη προσπάθεια για να σηκωθούν ή να μπουσουλησουν εμενα δεν κανει καμια...

 

Τι συμβαίνει;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο παιδίατρος τι σου λεει? βλεπει κατι ανησυχητικο ?

Παντως κι εμενα η κορη μου αργησε να τα κανει αυτα, δλδ περαν του 6 μηνου. Δεν θυμαμαι ακριβως ποτε, περιπου 8 μηνων. Περπατησε 15 μηνων. Τωρα τρεχει και σκαρφαλωνει παντου :P. Δεν νομιζω ότι όλα τα παιδια κινουνται τοσο πολύ απο 6 μηνων. Μην ακους τι λεει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να αγχωνεσαι απο τωρα κοριτσι μου. Ειναι ακομα πολυ μικρος. Εμενα μπουσουλησε 8 μηνων περιπου και ολα ειναι φυσιολογικοτατα. Αλλα μωρακια δεν μπουσουλανε καθολου. Αφου η ιδια λες οτι με ερεθισμα γυρισε οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Αλλωστε ο παιδιατρος αν υπηρχε θεμα με τα αντανακλαστικα του θα το ειχε παρει χαμπαρι..Ολα φυσιολογικα ειναι και μην κοιτας τι κανουν τα αλλα παιδακια, να σου ζησει και να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και να χαιρεσαι το παιδακι σου θα συμφωνησω και εγω με την αλλη φιλη μην επηρεαζεσαι το καθε παιδακι εχει την δικο του ρυθμο αναπτυξεις εφοσον βεβαια δεν εχει διαπιστωσει κατι ανυσηχητικο ο παιδιατρος θα ερθει η ωρα του που θα τα κανει ολα και εμενα θυμαμαι η μικρη που λεγαμε οτι γιατι δεν γυριζει αλλα ειμαστε πλεον 4 ετων και ανεβαινουμε και σε δεντρα,επισης ετσι για να δεις διαφορες της αδερφης μου ο μεγαλος περπατουσε απο 9 μηνων κρατοντας τον απο το χερι και ο δευτερος τωρα χρονιζει σε ενα μηνα και δεν εχει καμια διαθεση να περπατησει ουτε καν να σταθει τεμπελη το λεει η παιδιατρος.εγω ενα θα σου πω μην τα βαζεις ολα στο μικροσκοπιο κοιτα να ευχαριστηθεις την καθε φαση του μωρου γιατι περναει γρηγορα!!!και επιμενω ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ οτι περιεργο θα το διαπιστωσει ενας γιατρος μες την πορεια αναπτυξεις του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημασία δεν έχει τι κάνει αλλα να υπάρχει εξέλιξη. Και να αργούν πέραν τον χρονικόν ορίον είναι φυσιολογικό φτάνει να κατακτά συνέχεια καινούργια πράγματα. π.χ. μπορεί να είναι πίσω κινητικά αλλά να έχει πιο αναπτυγμένη τη λεπτή κινητικότη δλδ να πιάνει κάτι καλά με την άκρη τον δαχτύλων του. Το παιδί έχει προοδεύση τον τελευταίο μήνα ???

Link to comment
Share on other sites

Απλά οπως είπα μου φαίνεται περίεργο που αλλα μωράκια που ξερω κανουν πολλα περισσότερα απο οτι κανει ο δικός κου κ μιλάω περιπου για πανω απο 10 μωρακια μεταξύ 4-8 μηνων κ βλεπω την εξέλιξη τους......

 

Με τα χεράκια του πιανει κ αν δει κατι να κρατώ θα πετάξει το παιχνίδι για να πάρει αυτο που εχω...

 

Η γιατρός μου ειπε οτι προσπέρασε κάποια στάδια γτ του τράβηξε την προσοχή κατι αλλο το οποίο δεν ξερω ποιο ειναι...

 

Ενταξει δεν λεω να μπουσουλησει αλλα δεν γυριζει ομως προς καμια κατεύθυνση παρά μονο στο πλάι κ μετα ξανα γυριζει ανάσκελα με τα χερια ανοιχτά οπως οταν ειναι μικρά που τα ανοιγουν απο φόβο αν καταλάβατε...

 

Δηλ εςας γύρισε μετα τον 6ο η απλα μετα τον 6ο ξεκίνησαν να μπουσούλανε;;

 

Διάβασα οτι το μπρούμυτα ανάσκελα ειναι κατι που κανουν απο πολυ μωρακια ειναι η 1η κινητική εξέλιξη που έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά...όταν λες δηλαδή,πως δεν κάνει τιποτα έννοείς πως δεν γυρίζει δεξια - αριστερά? σωστά?

αν ειναι μονο αυτό και εφόσον ο παιδίατρος που έλεγχει την ανάπτυξη,δεν σου έχει αναφέρει κάτι ανησυχιτικό...τότε χαλάρωσε...

 

Κι εμένα ο μικρός,είναι πιο πίσω αναπτυξιακά από τον μεγάλο στην αντίστοιχη ηλικια...αλλά απο τη στιγμή που βλέπω πως υπάρχει εξέλιξη δεν ανησυχώ....

είναι μικρούλης ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά...όταν λες δηλαδή,πως δεν κάνει τιποτα έννοείς πως δεν γυρίζει δεξια - αριστερά? σωστά?

αν ειναι μονο αυτό και εφόσον ο παιδίατρος που έλεγχει την ανάπτυξη,δεν σου έχει αναφέρει κάτι ανησυχιτικό...τότε χαλάρωσε...

 

Κι εμένα ο μικρός,είναι πιο πίσω αναπτυξιακά από τον μεγάλο στην αντίστοιχη ηλικια...αλλά απο τη στιγμή που βλέπω πως υπάρχει εξέλιξη δεν ανησυχώ....

είναι μικρούλης ακόμα...

 

Εννοω οτι αν τον βάλω μπρούμυτα θα σηκώσει το στέρνο αλλα μεχρι εκει δεν θα γυριςει ανάσκελα και αν τον βάλω ανάσκελα δεν θα γυριςει μπρούμυτα το εκανε 1-2 φορες με ερέθισμα αλλα μεχρι εκει δεν το ξανα εκανε ούτε με ερεθίσματα....εκει που θα τον αφήσω εκει θα μείνει...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοω οτι αν τον βάλω μπρούμυτα θα σηκώσει το στέρνο αλλα μεχρι εκει δεν θα γυριςει ανάσκελα και αν τον βάλω ανάσκελα δεν θα γυριςει μπρούμυτα το εκανε 1-2 φορες με ερέθισμα αλλα μεχρι εκει δεν το ξανα εκανε ούτε με ερεθίσματα....εκει που θα τον αφήσω εκει θα μείνει...:-(

 

Πρέπει να σου πω και εμένα η μικρή 6 μηνών δεν γύριζε σε καμία πλευρά. Με το που έκλεισε τον 6ο μήνα γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και έκατσε στον πωπό της χωρίς στήριξη μέσα σε μια εβδομάδα. Το γύρισμα από μπρούμυτα ανάσκελα το κατέκτησε στον 7ο μήνα οπου μετά από 20 ημέρες σηκώθηκε όρθια μόνη της.

Θέλω να σου πω ότι παρατήρησα και εγώ στην μπέμπα μου ότι έχανε την πρώτη κινητική της κατάκτηση στην ηλικία που έπρεπε αλλά κατακτούσε την δεύτερη και την πρώτη μαζί στην ηλικία που έπρεπε (ελπίζω να μην το γράφω μπερδεμένα). Π.χ πιστεύω ότι (δεν μπουσουλάμε ακόμα ενώ ίσως θα έπρεπε) θα περπατήσουμε και θα μπουσουλήσουμε με λίγες μέρες απόσταση.

 

Επίσης καταλάβαινα ότι κάποια πράγματα δυσκολευόταν να τα κάνει επειδή είμαστε λίγο στρουμπουλές, έχουμε εμπόδια βρε παιδί μου, μήπως συμβαίνει και κάτι τέτοιο με σας? Αν και δεν θεωρώ ότι το παιδάκι σου έχει αργήσει.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σου πω και εμένα η μικρή 6 μηνών δεν γύριζε σε καμία πλευρά. Με το που έκλεισε τον 6ο μήνα γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και έκατσε στον πωπό της χωρίς στήριξη μέσα σε μια εβδομάδα. Το γύρισμα από μπρούμυτα ανάσκελα το κατέκτησε στον 7ο μήνα οπου μετά από 20 ημέρες σηκώθηκε όρθια μόνη της.

Θέλω να σου πω ότι παρατήρησα και εγώ στην μπέμπα μου ότι έχανε την πρώτη κινητική της κατάκτηση στην ηλικία που έπρεπε αλλά κατακτούσε την δεύτερη και την πρώτη μαζί στην ηλικία που έπρεπε (ελπίζω να μην το γράφω μπερδεμένα). Π.χ πιστεύω ότι (δεν μπουσουλάμε ακόμα ενώ ίσως θα έπρεπε) θα περπατήσουμε και θα μπουσουλήσουμε με λίγες μέρες απόσταση.

 

Επίσης καταλάβαινα ότι κάποια πράγματα δυσκολευόταν να τα κάνει επειδή είμαστε λίγο στρουμπουλές, έχουμε εμπόδια βρε παιδί μου, μήπως συμβαίνει και κάτι τέτοιο με σας? Αν και δεν θεωρώ ότι το παιδάκι σου έχει αργήσει.

 

Η αλήθεια ειναι οτι ενω γεννήθηκε κανονικο μωρο σε κιλα κ ύψος εξελισσόταν με γρήγορο ρυθμό δηλ σε ηλικια 2-3 μηνων ζύγιζε 6-7κιλα κ 65 ποντους χωρίς να θεωρείται χοντρό μωρο γεροδεμένο θα το έλεγα...

 

Στον πωπω του κάθεται κάποια λεπτα χωρίς να τον κρατάω κ παίζει με τα παιχνίδια του του βάζω μαξιλάρια πίσω αλλα δεν ακουμπάει κάθεται κ σε καρεκλάκι φαγητού τα σταθερά οχι αυτα που πέφτουν πίσω κ τρωει μια χαρα...

 

Απλα φοβαμαι επειδή δεν τον έβαζα μικρο μπρούμυτα για τους λόγους που είπα στην αρχή μήπως εγω του καθυστέρησα την κινητική εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι ενω γεννήθηκε κανονικο μωρο σε κιλα κ ύψος εξελισσόταν με γρήγορο ρυθμό δηλ σε ηλικια 2-3 μηνων ζύγιζε 6-7κιλα κ 65 ποντους χωρίς να θεωρείται χοντρό μωρο γεροδεμένο θα το έλεγα...

 

Στον πωπω του κάθεται κάποια λεπτα χωρίς να τον κρατάω κ παίζει με τα παιχνίδια του του βάζω μαξιλάρια πίσω αλλα δεν ακουμπάει κάθεται κ σε καρεκλάκι φαγητού τα σταθερά οχι αυτα που πέφτουν πίσω κ τρωει μια χαρα...

 

Απλα φοβαμαι επειδή δεν τον έβαζα μικρο μπρούμυτα για τους λόγους που είπα στην αρχή μήπως εγω του καθυστέρησα την κινητική εξέλιξη...

 

Θα τα κάνει σύντομα όλα, μην ανυσηχείς. Να είσαι χαρούμενη που προς τον παρόν μπορείς να την αφήνεις στο κρεβάτι και να φεύγει η ματιά σου για 1 δευτερόλεπτεο... χωρίς εκείνη να πέσει.:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι εμενα η 2η κορη. Την αφηνα λυμενη στο ρηλαξ και δεν υπηρχε κινδυνος γιατι απλα δεν κουνιοταν καθολου. Ειχα παει πανικοβλητη στην παιδιατρο και της ειπα να το κοιταξει το παιδι εξονυχιστικα γιατι ειχαμε και ιστορικο κινητικου προβληματος στην οικογενεια. Εξετασε τον μυικο τονο στις κλωτσιες της, αν γραπωνει τα χερια για να πιαστει και μου ειπε οτι αυτο που την ενδιαφερει ειναι 10 μηνων να καθεται . ολα τα αλλα θα ερθουν. Και να μην το συγκρινω με την 1η μου γιατι πολλες φορες τα παιδακια τα "τρεχουμε" ειδικα τα πρωτα ενω το φυσιολογικο ειναι αυτο που ζουσα τοτε. Τωρα η μικρη δεν πιανεται. Ειναι τριων χρονων και σκαρφαλωνει παντου, τρεχει κτλ.

 

Μην ανησυχεις οχι απο τωρα τουλαχιστον, ειναι μικρουλι το μπεμπε.

 

Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

 

Ηθελα να ενημερώσω οτι το μωρο μου στον 7ο μηνα γύρισε κ απο τις 2 πλευρές κ στον 8ο σηκώθηκε ορθιος κ πλεον αρχές 9ου μηνα περπαταει πιάνοντας έπιπλα...

 

Τα λεω ωστε αν τύχει να διαβάσει καποια κοπέλα κ εχει τον ιδιο προβληματισμό να μην αγχωθεί αργά η γρηγορα τελικά ολα γίνονται...:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...