Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη καταβολη διατροφης! βοηθεια!!!


Recommended Posts

καλημερα σας.... μια βοηθεια θα μου ηταν πολυτιμη!!! με τον πατερα των παιδιων μου εχω χωρισει εδω και 3 χρονια! παρολο που ηταν συνενετικο το διαζυγιο και κυλησαν ολα ομαλα και σχετικα γρηγορα το τελευταιο 6 μηνο εχω θεμα! ο πρωην αρνειται να μου δωσει οποιαδηποτε διατροφη. παρεπιπτοντωσ παρολο που το συμφωνητικο γραφει 600?, επειδη ειδαμε οτι τελικα αδυνατουσε να δωσει αυτα τα λεφτα μου εδινε 300? καθε μηνα! (600 να μου εδωσε 2-3 μηνες και αυτο με το ζορι!) τελοσ παντων ο κυριοσ δεν ειχε τιποτα αλλο στη ζωη του και με παρενοχλουσε επι 2 ολοκληρα χρονια και δε με αφηνε σε ησυχια αλλα για χαρη των παιδιων εκανα υπομονη! τωρα που βρηκε και αυτος κατι να ασχοληθει (ευτυχως για μενα αλλα δυστυχως για τα παιδια) ουτε λεφτα δινει, ουτε τα βλεπει! αρχικα εστειλα εξωδικο.. τιποτα! δεν τον νοιαζει! μετα εξεδωσα διαταγη πληρωμης αλλα ο κυριοσ παραιτηθηκε απο την δουλεια του για να δηλωνει ανεργος και δουλευει καπου αλλου μαυρα οποτε δε μπορω να κανω κατι! εχω ξεφραγκιαστει να πληρωνω δικηγορους και αυτοσ τον χαβα του! αρνειται να μου δωσει εστω και 1 ?! δεν τον νοιαζει λεει για τα παιδια! τι αλλο να κανω ρε κοριτσια? ειλικρινα δε μπορω να πληρωνω αλλο για χαρτια και αποφασεις και.. και.. και... που τελικα δε του κανουν και τιποτα!!!!! στην τελικη αν δε θελει να δινει τιποτα και τα θυμαται μια φορα στο τοσο (τα παιδια) ας ¨τα παρατησει¨τελειως να ξερω οτι ειναι μονο δικα μου και τελος! ξερω οτι μπορει να μιλαω λιγο "βλαμμενα" αλλα ειμαι σε απελπισια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mammy2009, mia fili mou ehei to idio thema....de tis plironei diatrofi edo kai hronia....me dio paidia ...an den eheis esi kapoio eisodima os ergazomenu, i ena akinito na enoikiaseis, mipos na zitiseis voitheia apo tous goneis sou k na koitaxeis na vreis ergasia oste na sintireis ta paidakia sou moni...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για την κατάσταση που βιώνεις εσύ και τα παιδιά. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι θα μπορούσες να κάνεις αλλά δεν ρίχνεις μια ματιά σε αυτό

 

http://singleparent.gr/

 

είναι φτιαγμένο για μονογενείς και αν απευθυνθείς εκεί λογικά θα ξέρουν να σε καθοδηγήσουν.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εψαχνα να μαθω που δουλευει και πραγματικα θα τον κάρφωμα στην επιθεώρηση !!!ετσι θα αναγκαστούν να τον προσλάβουν τουλαχιστον να μην λεει οτι δεν εχει,αλλα οτι δεν θελει να δωσει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.... τωρα ειδα τα μηνυματα σας και ειλικρινα σας ευχαριστω ολες για την ανταποκριση.... το θεμα μου δεν ειναι οτι δε μπορω να συντηρισω τα παιδια μου! ευτυχως εχω μια σταθερη δουλεια, οχι με πολλα λεφτα αλλα με αρκετες στερησεις δικες μου τα καταφερνω! βοηθεια απο γονεις δεν εχω οικονομικη διοτι δε μπορουν και αυτοι αλλα ευτυχως με βοηθουν στην ανατροφη και φυλαξη οποτε το ζητησω! το θεμα μου λοιπον ειναι καθαρα για λογους ηθικης!!!! εκνευριζομαι που τα παιρνει οποτε το θυμηθει (και απλα τα παραταει στους γονεις του βεβαια) και γινεται και εξαλλος οταν δεν τα δινω διοτι εχουν δραστηριοτητες ή μαθηματα ή δεν ειναι η μερα του τελος παντων και λεει λεει λεει οτι του τα στερω οτι αυτος ειναι πατερασ και χιλιες δυο βλακειες αλλα για λεφτα τιποτα! και ειλικρινα δε θα με ενοιαζε τοσο αν ηταν σωστος κατα τα αλλα!!! εδω για να φτιαξουμε καινουριο συμφωνητικο (καθε 2 χρονια ληγει) τον παρακαλαω και με αγνοει!!!!!... απο την μια βαρεθηκα να ειμαι σε διαμαχη αλλα απο την αλλη με εχει πιασει και εμενα λιγο εγωισμος! δε τα εκανα μονη μου! αν ειναι δυνατον η ανωριμοτητα καποιων αντρων πλεον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.... τωρα ειδα τα μηνυματα σας και ειλικρινα σας ευχαριστω ολες για την ανταποκριση.... το θεμα μου δεν ειναι οτι δε μπορω να συντηρισω τα παιδια μου! ευτυχως εχω μια σταθερη δουλεια, οχι με πολλα λεφτα αλλα με αρκετες στερησεις δικες μου τα καταφερνω! βοηθεια απο γονεις δεν εχω οικονομικη διοτι δε μπορουν και αυτοι αλλα ευτυχως με βοηθουν στην ανατροφη και φυλαξη οποτε το ζητησω! το θεμα μου λοιπον ειναι καθαρα για λογους ηθικης!!!! εκνευριζομαι που τα παιρνει οποτε το θυμηθει (και απλα τα παραταει στους γονεις του βεβαια) και γινεται και εξαλλος οταν δεν τα δινω διοτι εχουν δραστηριοτητες ή μαθηματα ή δεν ειναι η μερα του τελος παντων και λεει λεει λεει οτι του τα στερω οτι αυτος ειναι πατερασ και χιλιες δυο βλακειες αλλα για λεφτα τιποτα! και ειλικρινα δε θα με ενοιαζε τοσο αν ηταν σωστος κατα τα αλλα!!! εδω για να φτιαξουμε καινουριο συμφωνητικο (καθε 2 χρονια ληγει) τον παρακαλαω και με αγνοει!!!!!... απο την μια βαρεθηκα να ειμαι σε διαμαχη αλλα απο την αλλη με εχει πιασει και εμενα λιγο εγωισμος! δε τα εκανα μονη μου! αν ειναι δυνατον η ανωριμοτητα καποιων αντρων πλεον!

 

γεια σου.. λυπάμαι που περνάς τόσο δύσκολα αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι με δικαστήρια και δικηγόρους δεν θα βρεις καμία άκρη πέρα από το να χαλάς τα λεφτά που δεν έχεις!! τα πρώην πεθερικά σου μπορείς να τα προσεγγίσεις? οι δικοί σου λες πως δεν μπορούν να σε στηρίξουν οικονομικά.. οι γονείς του πρώην άντρα σου που όπως λες τα κρατάνε κιόλας όταν τα παίρνει αυτός δεν μπορούν να σε βοηθήσουν οικονομικά? εγγόνια τους είναι, αν έχουν την δυνατότητα για χάρη των παιδιών εφόσον ο πατέρας του δεν τον νοιάζει εγώ θα απευθυνόμουν και εκεί... δεν έχεις να χάσεις τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.. λυπάμαι που περνάς τόσο δύσκολα αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι με δικαστήρια και δικηγόρους δεν θα βρεις καμία άκρη πέρα από το να χαλάς τα λεφτά που δεν έχεις!! τα πρώην πεθερικά σου μπορείς να τα προσεγγίσεις? οι δικοί σου λες πως δεν μπορούν να σε στηρίξουν οικονομικά.. οι γονείς του πρώην άντρα σου που όπως λες τα κρατάνε κιόλας όταν τα παίρνει αυτός δεν μπορούν να σε βοηθήσουν οικονομικά? εγγόνια τους είναι, αν έχουν την δυνατότητα για χάρη των παιδιών εφόσον ο πατέρας του δεν τον νοιάζει εγώ θα απευθυνόμουν και εκεί... δεν έχεις να χάσεις τίποτε...

 

καλημερα elenip... δυστυχως οι γονεις του ειναι αμετοχοι σε ολο αυτο! ολο πεφτουν απο τα συννεφα με τα ¨καμωματα¨του γιου τους αλλα.... δεν μπορουν να κανουν κατι! δεν ανακατεβονται!!! επισης ¨εγω τον εδιωξα¨ οποτε..... ας δεχτω τις συνεπειες!!! δε μου το εχουν πει καταμουτρα αυτο αλλα απο τα συμφραζομενα αυτο μου δινουν να καταλαβω! επισης αυτη τη στιγμη διεκδικω απο δικη τους περιουσια (εχει μεριδια ο πρωην) και ουτε καν αυτο δε τους ταρακουναει! εκανα αλλο εγγονι προσφατα απο το αλλο τους παιδι και εχουν προσκοληθει εκει! τουλαχιστον πιο παλια τους επαιρναν και καμια μπλουζιτσα! τωρα??? ουτε τσιχλα!!! :mad::mad: και μη φανταστεις οτι τα βλεπουν και συχνα! μια φορα το μηνα και αν!!!! διαβαζοντας τελευταια παντως διαφορα στο ιντερνετ εκνευριστηκα παραπανω σε καποιες περιπτωσεις γιατι παντου γραφει οτι η ελλαδα ειναι παντα με το μεροσ της μανασ δε πα να ναι οποια να ναι αυτη και ποσοι πατεραδες βρισκονται σε απελπισια κτλ κτλ... οκ! κατα 90% τα παιδια μενουν με την μαμα τους! αλλα οταν κατα μεγαααααλο ποσοστο οι πρωην ειναι @@@@ες και ανευθυνοι πατεραδες τοτε δεν υπαρχει κανενασ νομος να προστατευει τις μαμαδες και τα παιδια! μονο αν εχουν ενα καρο λεφτα!!!!! και παλι μπορει και να μην πετυχουν και τιποτα τελικα!!!! μονο χασουρα! διαθεσης, χρονου, χρηματος!!! :-(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα elenip... δυστυχως οι γονεις του ειναι αμετοχοι σε ολο αυτο! ολο πεφτουν απο τα συννεφα με τα ¨καμωματα¨του γιου τους αλλα.... δεν μπορουν να κανουν κατι! δεν ανακατεβονται!!! επισης ¨εγω τον εδιωξα¨ οποτε..... ας δεχτω τις συνεπειες!!! δε μου το εχουν πει καταμουτρα αυτο αλλα απο τα συμφραζομενα αυτο μου δινουν να καταλαβω! επισης αυτη τη στιγμη διεκδικω απο δικη τους περιουσια (εχει μεριδια ο πρωην) και ουτε καν αυτο δε τους ταρακουναει! εκανα αλλο εγγονι προσφατα απο το αλλο τους παιδι και εχουν προσκοληθει εκει! τουλαχιστον πιο παλια τους επαιρναν και καμια μπλουζιτσα! τωρα??? ουτε τσιχλα!!! :mad::mad: και μη φανταστεις οτι τα βλεπουν και συχνα! μια φορα το μηνα και αν!!!! διαβαζοντας τελευταια παντως διαφορα στο ιντερνετ εκνευριστηκα παραπανω σε καποιες περιπτωσεις γιατι παντου γραφει οτι η ελλαδα ειναι παντα με το μεροσ της μανασ δε πα να ναι οποια να ναι αυτη και ποσοι πατεραδες βρισκονται σε απελπισια κτλ κτλ... οκ! κατα 90% τα παιδια μενουν με την μαμα τους! αλλα οταν κατα μεγαααααλο ποσοστο οι πρωην ειναι @@@@ες και ανευθυνοι πατεραδες τοτε δεν υπαρχει κανενασ νομος να προστατευει τις μαμαδες και τα παιδια! μονο αν εχουν ενα καρο λεφτα!!!!! και παλι μπορει και να μην πετυχουν και τιποτα τελικα!!!! μονο χασουρα! διαθεσης, χρονου, χρηματος!!! :-(

 

Δυστυχώς όλα είναι θέμα υπευθυνότητας και ωριμότητας... εάν ο ίδιος ο πατέρας δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να δίνει χρήματα για να ζησουν τα παιδιά του δεν μπορείς να κάνεις δυστυχώς τίποτε άλλο... νομικά δεν βγάζεις άκρη.. δεν ξέρω πως είναι το νομικό πλαίσιο αλλά όταν κάποιος δεν δίνει την διατροφή δεν νομίζω ότι μπορούν και να του κάνουν κάτι.. μόνο άμα χρωστάς στην εφορία στα παίρνουνε με χίλιους τρόπους .. εκεί βρίσκουν τρόπους... γενικά το οικογενειακό δίκαιο έχει πολλά κενά.... αυτό όμως που με ενοχλεί προσωπικά και εδώ φαίνεται και η ανωριμότητα των αντρών γενικότερα είναι ότι για τα δικά του κόμπλεξ ο καθένας (δεν μιλάω για την δική σου περίπτωση) την πληρώνουν τα παιδιά.. γιατί έχω ακούσει και περιπτώσεις που ενώ ο πατέρας έχει χρήματα δεν πληρώνει ως "τιμωρία" στην πρώην του σύζυγο που τον παράτησε ή δεν ξέρω τι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα είναι θέμα υπευθυνότητας και ωριμότητας... εάν ο ίδιος ο πατέρας δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να δίνει χρήματα για να ζησουν τα παιδιά του δεν μπορείς να κάνεις δυστυχώς τίποτε άλλο... νομικά δεν βγάζεις άκρη.. δεν ξέρω πως είναι το νομικό πλαίσιο αλλά όταν κάποιος δεν δίνει την διατροφή δεν νομίζω ότι μπορούν και να του κάνουν κάτι.. μόνο άμα χρωστάς στην εφορία στα παίρνουνε με χίλιους τρόπους .. εκεί βρίσκουν τρόπους... γενικά το οικογενειακό δίκαιο έχει πολλά κενά.... αυτό όμως που με ενοχλεί προσωπικά και εδώ φαίνεται και η ανωριμότητα των αντρών γενικότερα είναι ότι για τα δικά του κόμπλεξ ο καθένας (δεν μιλάω για την δική σου περίπτωση) την πληρώνουν τα παιδιά.. γιατί έχω ακούσει και περιπτώσεις που ενώ ο πατέρας έχει χρήματα δεν πληρώνει ως "τιμωρία" στην πρώην του σύζυγο που τον παράτησε ή δεν ξέρω τι άλλο....

 

κοιτα... νομικα μπορω να κανω πολλα και διαφορα που ή θα πετυχω κατι τωρα ή τουλαχιστον θα με βρισκει εμποδιο θα οοολη του τη ζωη! αλλα οοολα αυτα τα πολλα και διαφορα θελουν χρηματα!!!! εμενα με τιμωρει ο κυριος διοτι οντασ 30 χρονων αποφασισα να ξαναφτιαξω τη ζωη μου! και ενω στην αρχη αντιδρουσε αλλα εδινε κανονικα χρηματα και ψιλοεβλεπε τα παιδια, οταν αρχισαν τα παιδια να κανουν ¨συγκρισεις¨ εκει αντι να παλεψει λιγο για παιδια του αυτος απλα τα παρατησε! θα επρεπε δηλαδη ο τωρινος μου αντρασ (σε λιγο καιρο επισημα) να τους φερεται ασχημα και να μην τα προσεχει, να μην τα ταιζει, να μην τα πηγαινει βολτες, να μην προσπαθει να τα προσεγγισει?????? αντι να χαιρεται ο βλακασ ο πρωην που δεν εβαλα τον πρωτο @@@ στα παιδια του και που τον αγαπουν και τα αγαπαει απλα λεει ¨οκ... βρηκαν αλλον μπαμπα, ας τα παρατησω!¨ τοσο ανωριμος που δεν καταλαβαινει οτι το κενο του πατερα ΤΟΥΣ δε θα το καλυψει ποτε ουτε ο καλυυυυτερος πατριος!!! και ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω! αν ηταν σωστος κατα τα αλλα, τα χρηματα θα ηταν το λιγοτερο που θα με απασχολουσε!

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε χωρισμός είναι διαφορετικός αλλά για κανένα πατέρα δεν είναι εύκολο να βλέπει έναν άλλο άντρα να ζει με τα παιδιά του και να τα μεγαλώνει.

Φυσικά και έχει δικαίωμα ο καθένας να ξαναφτιαξει τη ζωή του αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αυτό είναι εύκολο για τον πατέρα που το βλέπει. Νομίζω ότι χρειάζεται λίγο χρόνο να το συνηθίσει και ίσως μια ήρεμη και ώριμη συζήτηση μεταξύ σας.

Τέλος επειδή δε το γνωρίζω, αν ξαναπαντρευτει η γυναίκα σταματάει η διατροφή από τον πρώην σύζυγο; Γενικά το θέμα διατροφή εμένα κάπως μου φαίνεται και ας είμαι γυναίκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο κάθε χωρισμός είναι διαφορετικός αλλά για κανένα πατέρα δεν είναι εύκολο να βλέπει έναν άλλο άντρα να ζει με τα παιδιά του και να τα μεγαλώνει.

Φυσικά και έχει δικαίωμα ο καθένας να ξαναφτιαξει τη ζωή του αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αυτό είναι εύκολο για τον πατέρα που το βλέπει. Νομίζω ότι χρειάζεται λίγο χρόνο να το συνηθίσει και ίσως μια ήρεμη και ώριμη συζήτηση μεταξύ σας.

Τέλος επειδή δε το γνωρίζω, αν ξαναπαντρευτει η γυναίκα σταματάει η διατροφή από τον πρώην σύζυγο; Γενικά το θέμα διατροφή εμένα κάπως μου φαίνεται και ας είμαι γυναίκα...

 

Αγαπητη μαριτα... εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες... βασικα το θεμα απο αλου ξεκιβησε και αλλου παει... θα πρεπει να γραψω πολλα κειμενα για να εξηγησω την ολη πορεια.. η διατροφη των τεκνω επιβαλεται και λογικο ειναι να καταβαλετε απο τον πατερα μεχρι τα παιδια να μπορεσουν να ζησουν απο τα δικα τους λεφτα! Εμενα δε μιυ ςδινε και δε θα ηθελα αλλωστε ποτε διατροφη! Ωριμη κουβεντα απο ανωριμο ανθρωπο δεν μπορεις να περιμενεις... θα πρεπει να γραψω πολλα για να καταλαβεις... οι αποπηρες μου για ωριμη κουβεντα ειναι απειρες... και ο ιδιος ξαναεφτιαξε τη ζωη του και εγω δεν εχω κανενα θεμα με αυτο!!! Αρκει να ειναι σωστος οσο γινεται απεναντι στα παιδια του..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...