Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δερματική απλασία στο τριχωτό της κεφαλής λόγω της θέσης του στη μήτρα


Recommended Posts

Γειά σας...Έψαξα αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα σαν αυτό αλλά δεν βρήκα κάτι.

Όταν γεννήθηκε η κορούλα μας είχε μια πληγούλα στο πίσω μέρος του κεφαλιού της στο τριχωτό της κεφαλής.Ήταν ένα στρογγυλό κακάδι το οποίο μετά απο περίπου ένα μήνα έφυγε αλλά έμεινε το σημείο αυτό χωρίς μαλλιά.

Από το μαιευτήριο μου είπαν ότι λόγω της θέσης του κεφαλιού της μικρής στη μήτρα μου το σημείο αυτό στο κεφαλάκι της που ακουμπούσε εκεί νεκρώθηκε.

Η επίσημη διάγνωση ήταν "δερματική απλασία".

Ο μαιευτήρας μου και ο παιδίατρος μου είπαν ότι ειναι συχνό φαινόμενο στα νεογέννητα και 'οτι απλά δεν θα βγάλει μαλλιά στο σημείο εκείνο.

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και ότι επειδή είναι και κοριτσάκι θα μακρύνουν τα μαλλάκια της οπότε δεν θα φαίνεται.

Θα ήθελα αν κάποια μανούλα που έχει παρόμοια περίπτωση να μου πεί αν έκανε κάτι επιπλέον,αν πήγε το μικρό σε κάποιον δερματολόγο ή σε κάποιον πλαστικό χειρούργο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιταζοντας το ποστ σου μου θυμισε την περιπτωση της ανηψιας μου! ακριβως το ιδιο ειχε οταν γεννηθηκε και τελικα η παιδιατρος την εστειλε οχι σε πλαστικο χειρουργο αλλα σε παιδοδερματολογο, ο οποιος εδωσε τη διαγνωση απλασια δερματος.Ηταν ενα μικρο κοματακι πισω στο κεφαλι αλλα νομιζω οτι χρειαστηκε να κανει και ενα υπερηχο στην κοιλια γιατι πολυ σπανια μπορει να υπαρχει και κατι ακομα εσωτερικα (βεβαια για να πω την αληθεια δεν το καταλαβα τι σχεση εχει το κεφαλι με την κοιλια). Μην ανησυχεις αλλα για να σου φυγει η απορια να δεις καποιον πιο ειδικο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ gemma! Θα κλείσω ένα ραντεβού με κάποιον παιδοδερματολόγο...Θυμάσαι αν της είχε δώσει κάποια κρέμα? Ή αν της είχε πεί κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

οχι τη ρωτησα και μου ειπε οτι δεν της ειχε δωσει τελικα καποια κρεμα! μου ειπε οτι αρχικα την ειχε παει στο Συγγρος και εκει της εδωσαν για το μωρο την κορτιζονη με τους τονους ενω δε χρειαζοταν καθολου!

Φυσικα ουτε και τη διαγνωση της εδωσαν!

βεβαια και ποιος δεν παει στο Συγγρος χωρις να φυγει με τονους κορτιζονης στο τσεπακι του . Εκει τα μπουρδουκλωνουν λιγο με τις θεραπειες στα παιδια.Σου προτεινω να δεις καποιο παιδοδερματολογο η στα παιδων η ιδιωτικα. Τσιβιτανιδου η Αλεξοπουλος ειναι παρα πολυ καλοι. Για τηλεφωνα τους ψαξτα μεσα στο google!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω και παλι που ασχοληθηκες!Για την Τσιβιτανιδου εχω ακουσει και εγω καλα λογια...Απο το μαιευτηριο μου εδωσαν μια αναπλαστικη κρεμουλα για την πληγουλα που ειχε και αν θελησουμε καποια στιγμη να την παμε σε πλαστικο χειρουργο αλλα δεν ειναι και αναγκαιο μονο αν πειραζει εμας.

Απλα θελω να παρω και μια δευτερη γνωμη...ετσι για να ακουσω και κατι αλλο περαν απο τα του μαιευτηριου.

Σε ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να την παρεις τη δευτερη γνωμη. Και οι δυο που σου ειπα ειναι εξαιρετικοι και εξειδικευμενοι μονο στα παιδια...ειναι και στο παιδων !!!

πες μας αν θελεις τι σου ειπαν οποιον και να δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
να την παρεις τη δευτερη γνωμη. Και οι δυο που σου ειπα ειναι εξαιρετικοι και εξειδικευμενοι μονο στα παιδια...ειναι και στο παιδων !!!

πες μας αν θελεις τι σου ειπαν οποιον και να δεις!

κατι νεοτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!Είναι η πρώτη φορά που απαντάω σε θέμα και αυτο γιατί συνέβη και σε μένα...Μόλις γέννησα ένα κοριτσάκι, είναι 5 μερών, και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο κεφαλάκι του.Επειδή δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αυτό,μήπως μπορείς να μου πεις πως εξελίχθηκε τελικά σε σας, γιατί λογικά θα έχετε δει κάποια διαφορά με τα χρόνια...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Απευθυνομαι σε ολες τις μανουλες που εχουν το προβλημα της απλασιας του τριχωτου της κεφαλης τα μωρα τους. Ειχε και το δικο μου παιδι το ιδιο προβλημα. Σημερα ειναι 11 χρονων. Υπαρχει μεσα στο παιδων Αγια Σοφια ειδικο τμημα παιδικης πλαστικης χειρουργικης. Διευθυντης ειναι ο κος Βασιλειου Μενελαος αριστος επιστημωνας και υπεροχος ανθρωπος. Εκανε μια επεμβαση 1 ωρας και,το προβλημα εξαφανιστηκε. Η συμπεριφορα ολων αψογη, ευγενεστατοι ολοι. Δεν υπαρχει φακελακι και το παιδι μετα απο 2 ωρες ηταν ορθιο και επαιζε. Το μονο προβλημα ηταν ο χρονος αναμονης. Κλεισαμε ραντεβου την ανοιξη του 15 και μας εκλεισαν ραντεβου τον Ιανουαριο του 16. Αξιζει ομως η υπομονη για την ασφαλεια του παιδιου. Το site οπου θα βρειτε πληροφοριες ειναι αυτο http://www.paidon-agiasofia.gr/?cat=12⊂=12.03.01.01&view=view

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...