Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ!


pinelopi30

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 12 ΜΗΝΩΝ!ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΕΤΡΩΓΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΔΟΝΤΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑ ΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ?ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ!ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ! ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 12 ΜΗΝΩΝ!ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΕΤΡΩΓΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΔΟΝΤΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑ ΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ?ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ!ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ! ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ?

 

Καλησπερα...εγω εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων περιπου και εχουμε βγαλει 2δοντακια..οταν τα βγαλαμε πριν 3μηνες δλδ μου ειχε μειωσει ελαφρως τις ποσοτητες για μια δυο μερες και μετα ολα οκ....τωρα ομως εχει εδω και 1 εβδομαδα που μια τρωει και την αλλη οχι....και ξανα απο την αρχη....την μια μερα τρωει μεχρι σκασνου και την επομενη καθολου.....δεν ξερω τι να υποθεσω αλλα θεωρω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο....ουτε και στην δικη σου περιπτωση....εαν δεν τρωει στερεες δοκιμασε και αλλο γαλα...μηπως κατι το ενοχλει λογω δοντιων οπως ειπε καιο γιατρος....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Α καλά κάτι τέτοιο περνάμε εμείς τώρα απλά παραέχει κρατήσει αυτή η φάση, πάνω από μήνα κι ελπίζω να μην εδραιωθεί. Είμαστε 16 μηνών τώρα, τρώγαμε καλές ποσότητες από όλα,ποτέ πανεύκολα αλλά τα καταφέρναμε. Τώρα με χίλια δυο νούμερα, παιχνίδια τραγούδια διαφημίσεις κλπ χώνουμε τις μπουκιές αλλά η κούκλα μου έχει ανακαλύψει και το φτύσιμο, εγώ χώνω αυτή φτύνει. Άσε πολύ στενοχώρια και κούραση, όλη τη μέρα νιώθω ότι ταίζω.Και αυτή τη νευριάζω κι εγώ τσακώνομαι με όλους. Δυστυχώς και με το γάλα έχουμε θέμα, μόνο κοιμισμένη τα καταφέρνουμε. Η παιδίατρος λέει ότι ετοιμάζεται να βγει τραπεζίτης, είναι πολύ πρησμένο το ούλο, άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα περνανε φασεις και μια απο αυτες ειναι και η οδοντοφυια .

Και η μικρη μου που ειναι 9μηνων το κανει συχνα οταν βγαζει δοντακια. Επισης για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα 2 βδομαδων δεν ετρωγε οταν περασε μια ιωσουλα.

Μηπως την τριγυριζει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ή από τα δοντάκια, ετοιμάζεται κάτι να βγεί ή όντως μπορεί να είναι και αδιάθετο από ιωσούλα.

 

δεν ειναι ιωσουλα γιατι πηγαμε προχθεσ στον γιατρο κια ολα ηταν ενταξει!απο τα δοντια ειναι απλα φοβαμαι μηπωσ επειδη κραταει πολυ η κατασταση συνηθισει και μετα δεν θα τρωει οπωσ ετρωγε!ειμαι πολυ στεναχωρημενη γιατι δεν εχει ξανακανει ποτε ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μας ειναι 9 μηνων...τρωει ολα της τα γευματα αλλα στο γαλα πρωι κ βραδυ μας τα χαλαει...της φτιαχνουμε 250μλ κ τις περισσοτερες φορες το βραδυ το πινει..τα πρωινα ομως πινει περιπου το μισο..την αφηνω να ρευτει, να περασει κανα 10λεπτο κ καταφερνα να της δωσω 10-20 μλ ακομα..αλλα τα πρωινα δεν το πινει ολο....δεν εχουμε βγαλει δοντια ακομα αλλα ειμαστε με πολυ πρησμενα ουλα....μεσημεριανο-φρουτοκρεμα κ κρεμα απογευματινη τα τρωει ολα..γιατι αυτη η αποστροφη στο γαλα? Πινουμε frezylac 2 κ αυτην την μαρκα την πινουμε απο νεογεννητο σε συνδυασμο με θηλασμο--τωρα δεν θηλαζω αλλα κ πριν που δεν θηλαζα το γαλα τη σκονη το επινε ολο...λετε να ειναι λογω δοντιων κ να την ενοχλει η πιπιλα του μπιμπερο? Το πρωι τις μεζουρες που δεν πινει τις βαζω στην φρουτοκρεμα...αν αφησει πχ 3 μεζουρες, βαζω μετα 3 μεζουρες γαλα σκονη μεσα στα φρουτα κ τα χτυπαω...αυτο της αρεσει παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δοκιμασω κ να το κανω πιο δροσερο...αλλα δεν της το δινω κ καυτο....θα δουμε....ευχαριστω για την ιδεα!Παντως πριν κανα 10ημερο επινε ολο της το γαλα κ δεν ετρωγε ολο το φαι της...ειναι ισως διαφορες φασεις, ποιος ξερει???Θα την παρακολουθησω κ θα παρω κ τη γιατρο μας αν συνεχιστει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο γιός μου είναι τώρα 2 μέρες που ξυπνάει το πρωί και η πάνα του δεν είναι πολύ βρεγμένη. Θηλάζω αλλά νιώθω ότι μάλλον έχει μειωθεί. Το πρόβλημά μου είναι ότι το βράδυ επειδή κοιμόμαστε μαζί όλο το βράδυ θήλαζε και το πρωί έβλεπα μια πάνα 5 κιλά! Αυτές τις 2 μέρες παρόλο που όλο το βράδυ είναι πάλι στο στήθος, βλέπω μια πάνα ελάχιστα υγρή. Έτσι καταλαβαίνω ότι πιπιλίζει αντί για να θηλάζει.

Δεν δέχεται όμως με τίποτα το μπιμπερό ώστε αν σταματάει το γάλα μου να αρχίσω να του δίνω ξένο...

Τι να κάνω;

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα. Εχω κι εγω εναν μπεμπακο 8.5 μηνων που περασε μια ιωσουλα πριν 1 εβδομαδα και ειναι και λιγο σε περιοδο οδοντοφυιας. Εδω και 1 εβδομαδα λοιπον δεν θελει να φαει τιποτα εκτος απο το γαλα που θηλαζει (θηλαζει αποκλειστικα) ενω απο τον 6ο μηνα ειχαμε ξεκινησει τις στερεες τροφες και ετρωγε και φροθτοκρεμα και λαχανικα με κρεας το μεσημερι και γιαουρτι το απογευμα. Μονο που πλησιαζω το κουταλι γυριζει την μουρη του! Διαβασα σε προηγουμενες συζητησεις οτι η συνπεριφορα αυτη συμβαινει συχνα μετα απο ιωση και σε 1-2 εβδομαδες περναει.

 

Η απορια μου ειναι πώς περναει? Εγω καθε μερα προσπαθω να του δωσω εστω μια κουταλια χωρις να τον πιεζω ελπιζοντας οτι θα ερθει η μερα που θα του περασει. Τι αλλο να κανω? Εσας πώς την περασε αυτην την φαση? Απλα μια μερα δωσατε κουταλι και εφαγε κανονικα το γευμα του?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων! Εχω λιγο ανησυχησει γιατι ηταν παντα ππλυ ευκολος στο φαγητο και ξαφνικα δεν θελει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

alikr82 πώς τα πάτε; τώρα είδα το μήνυμα σου. Εμένα το έπαθε τώρα η μικρή μου, ενώ ήταν καλό το φαγητό της και ο λόγος είναι οι άφθες στον ουρανίσκο. Τις είχε δει ο παιδίατρος και μας έδωσε gel, ενώ μας σύστησε να μην είναι πολύ ζεστό το φαΐ και η κρέμα της. Το κοιτάξες καθόλου με τον γιατρό;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...