Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Καλησπερα :)

 

Ειχα καποιους ποντους απο βενζινη που βαζω στο τουτουτ απο γνωστη εταιρια πετρελαιοειδων και τους εξαργυρωσα παιρνοντας τον αρτοπαρασκευαστη της moulinex !!!

 

Τον εχετε υποψη σας ??

 

Μια γνωστη μου ειπε οτι ετοιμαζει σε αυτον ζυμη για πιτες αλλα δεν μου εδωσε λεπτομερειες.

Εγω σκεφτομουν εκτος απο το δικο μου ψωμακι αν μπορω να φτιαξω τσουρεκι, κεικ κτλ

 

Καμια ιδεα ή συνταγη ?

 

 

edit admin UPDATE 24/1/11

edit admin update 21/6/11

 

Συμβουλές για μαγιά/φρέσκια/ξηρή

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1994201&postcount=493

 

συνταγή για κρουασάν και τσουρέκι

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=597009&postcount=70

 

συνταγή για μαρμελάδα

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=610188&postcount=75

 

διαφορες

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=676554&postcount=120

 

σταφιδόψωμο

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=690635&postcount=126

και

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1843354&postcount=442

 

ψωμι τοστ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=894800&postcount=172

 

χωριάτικο ψωμί

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=904126&postcount=183

 

το πιο υγειινό κέικ του κόσμου και πεντανόστιμο (με ψίχα φρούτων και σουσαμέλαιο)

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1876875&postcount=467

 

Πολύσπορο ψωμί (με κολοκυθοσπορο/λιναροσπορο)

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2161695&postcount=524

 

άσπρο ψωμί

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1818494&postcount=431

 

Ζύμη ΠΙΤΣΑΣ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1771784&postcount=407

 

 

Μυρωδάτο ολικής με κοπανιστό λιναρόσπορο

(θεραπευτικό για στομάχι!! λογω γλυκάνισου)

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2065030&postcount=499

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είναι η γνωστή εταιρία με σήμα το κοχύλι; αν ναι δεν ηξερα ότι έχει αρτοπαρασκευαστή. και με πόσους πόντους; γιατί ο άντρας του σπιτιού θέλει κάτι εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η γνωστη εταιρια ειναι :)

 

11.000 ποντοι χρειαστηκαν

 

Ο αντρας μου διαλεξε για τον ιδιο το ποδολουτρο και ξετρελλαθηκε με αυτο. Εγω δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα τοσο.

 

Τον αρτοπαρασκευαστη δεν το χρησιμοποιησα ακομα και στις οδηγιες χρησης δινει μονο 2-3 απλες συνταγες για ψωμι.

 

Σκεφτομουν αν μπορει να φτιαξει και κατι πιο gourmee

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελαν πολύ έναν οι γονείς μου και τους πήρα δώρο ένα άλλης μάρκας. Είναι ξετρελαμένοι μαζί του, και πιο πολύ ο μπαμπάς! Έχει πολλά προγράματα, για ψωμί, για μαρμελάδες και ότι μπορείς να προσαρμόσεις και από μόνος σου. Με τον καιρό μαθαίνεις τις δοσολογίες και κάνεις πειράματα. Ο μπαμπάκας μου έφτιαξε κέικ, κάτι σαν ρεβανί χωρίς σιρόπι και διάφορα άλλα. Έχει ήχο ειδοποίησης στο ζύμωμα άν θέλεις να προσθέσεις τότε ξηρούς καρπούς ή κάτι άλλο. Μπορείς να ρυθμίσεις πόσο ψημένη κόρα θέλεις στο ψωμί και τι είδους ψωμί θέλεις, μαύρο κτλ. Σου το κρατάει και ζεστό για 60λεπτά αν θέλεις. Μπορείς να βάλεις τα υλικά από το βράδυ και το πρωί έτοιμο το φρέσκο ψωμί (ουδεμία σχέση με το έτοιμο)! Αν πάω από το σπίτι θα πάρω καμιά συνταγή, μέχρι τότε Καλή επιτυχία!

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς αγοράσαμε αρτοπαρασκευαστή (Kenwood) και είναι από τις αγορές που πραγματικά άξιζε. Τον χρησιμοποιούμε σχεδόν καθημερινά για ψωμί και κάποιες φορές για ζύμη για πίτσα.

Πιστεύω ότι όλοι οι αρτοπαρασκευαστές λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή ζυμώνουν, αφήνουν να φουσκώσει και μετά ψήνουν. Ό,τι έχει να κάνει με ζύμωμα (πχ ζύμη για πίτες, πίτσα, τυροπιτάκια, κρουασάν κλπ) μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις βάζοντας στο πρόγραμμα μόνο για ζύμωμα τα κατάλληλα υλικά και με τη κατάλληλη σειρά. Πρώτα τα υγρά, νερό, λάδι, μετά το αλεύρι, αλάτι, ζάχαρη και τέλος τη μαγιά (πάνω από το αλεύρι χωρίς να βραχείκαι χωρίς να έρθει σε επαφή με το αλάτι). Η ζύμη πρέπει να είναι κάπως σφιχτή και να μην κολλάει στα πλαϊνά του κάδου. Μπορείς να βρεις συνταγές κι ας μην τις έχει στις οδηγίες χρήσης του αρτοπαρακευαστή, αρκεί να χρειάζεται ζύμωμα και όχι χτύπημα στο μίξερ. Το δοκίμασα για κέικ αλλά επειδή το κέικ θέλει καλό χτύπημα για να γίνει αφράτο, το απλό ανακάτεμα μάλλον δεν αρκεί και το κέικ βγήκε σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=2627

 

Αν και δεν έχω αρτοπαρασκευαστή (το σκέφτομαι!!!) έχω βρει τυχαία αυτό το site με συνταγές για τη συγκεκριμένη συσκευή. Και αν ψάξεις στο internet με κανέν ψαχτήρι, σίγουρα θα βρεις κι άλλες!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρτοπαρασκευαστη και λεω ειχα γιατι καταλαθος πεταξα μαζι με ενα τελευταιο κομματι ψωμι, τον αναδευτηρα.

Ειχα ξεχασει να τον αφαιρεσω οταν εβγαλα ζεστο το ψωμι απο το μηχανημα.

Προσοχη λοιπον.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια γιατι ειμαι τελειως ασχετη με το θεμα :oops:

 

Οταν γραφει η συνταγη μαγια εννοουμε το φακελακι σε σκονη που εχουν τα σουπερμαρκετ ή διαφορετικα το πακετακι που εχουν οι φουρνοι και το διαλυουμε σε χλιαρο νερο, σωστα εεεε ?

 

Επισης οταν λεει η συνταγη αλευρι τυπου πχ x550yz αυτο το γραφει πανω η συσκευασια ?

Μεχρι σημερα εγω αγοραζα ή το μπλε για ολες τις χρησεις πχ για τηγανισμα ή το φαριναπ για κεικ κτλ

 

Τελος τις συνταγες που εχει η σελιδα της kenwood οι οποιες αναφερουν οτι παρασκευαζονται με το πολυμιξερ της εταιριας αλλα τις εχει μαζι με τις ζυμες, μπορουν να γινουν και στον αρτοπαρασκευαστη ?

 

Πχ τα υλικα απο τα μπισκοτα να τα βαλω μονο σαν ζυμη στον αρτοπαρασκευαστη και μετα να τα πλασω και να τα ψησω στον φουρνο (μηπως βγει σκετη αποτυχια ?)

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα καθε αρχη και δυσκολη :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσες φορές έχω φτιάξει ψωμί ή ζύμη για πίτσα χρησιμοποιώ τη στεγνή μαγιά από φακελάκι που πουλάνε στο supermarket (περίπου μισό φακελάκι στα 750 γρ. ψωμί). Προσοχή : τη μαγιά από το φακελάκι δεν τη βρέχουμε αλλά τη ρίχνουμε στεγνή πάνω από το αλεύρι (σε μια μικρή λακουβίτσα ή διασκορπισμένη). Αν βραχεί δεν φουσκώνει το ίδιο. Επίσης είναι καλύτερα η μαγιά να είναι φρέσκια γιατί όταν μπαγιατεύει δεν έχει την ίδια δράση, γι' αυτό προτιμώ το φακελάκι. Δεν έχω πάρει ποτέ από φούρνο ή τη μαγιά που είναι σε κύβους και τη διαλύουμε στο νερό.

Αλεύρι βάζω τη μισή ποσότητα για όλες τις χρήσεις και την άλλη μισή "σταρένιο" που έχει ένα κίτρινο χρώμα και είναι λίγο πιο χοντρό και το οποίο το παίρνω χύμα από κατάστημα στη γειτονιά που πουλάει αγροτικά προϊόντα. Φαντάζομαι ότι και οι φούρνοι θα έχουν. Άλλες φορές βάζω (αντί για το σταρένιο) μαύρο. Μπορείς επίσης να βάλεις καλαμποκάλευρο αλλά σε μικρότερη αναλογία (3 για όλες τις χρήσεις και 1 καλαμποκάλευρο ή και λιγότερο) γιατί με το καλαμποκάλευρο δεν φουσκώνει πολύ και το ψωμί τρίβεται περισσότερο ειδικά τη δεύτερη μέρα. Αν σου αρέσει το άσπρο ψωμί (νομίζω αυτό που λένε στους φούρνους πολυτελείας) μπορείς να βάλεις μόνο αλεύρι για όλες τις χρήσεις. Το αγαπημένο μας πάντως είναι με το σταρένιο. Το 550yz δεν ξέρω τι είναι, δεν έχω προσέξει κάτι στη συσκευασία.

Η φαρίνα που βάζουμε στα κέικ έχει τη διαφορά ότι φουσκώνει χωρίς να χρειάζεται μαγιά, όμως κάνει για κέικ και γλυκά, δεν κάνει για ψωμί.

Αν στη συνταγή τα υλικά θέλουν χτύπημα μάλλον είναι καλύτερα να τα χτυπήσεις στο μίξερ, γιατί στον αρτοπαρασκευαστή απλά ανακατώνονται-αναδεύονται, ενώ στο μίξερ γίνονται πιο αφράτα.

Ότι ζύμη πάντως σου ετοιμάσει ο αρτοπαρασκευαστής στην οποία έχεις βάλει μαγιά, μπορείς να τη βγάλεις και να την πλάσεις και να την ψήσεις, άφού την πλάσεις όμως πρέπει να την αφήσεις να φουσκώσει πριν τη βάλεις για ψήσιμο. Φουσκώνει και κατά το ψήσιμο, αλλά αν έχει φουσκώσει και από πριν είναι ακόμη πιο αφράτη.

Επίσης όπως είπε και η angi προσοχή στον αναδευτήρα να τον βγάζουμε από το ψωμί πριν το κόψουμε, για να μην τον χάσουμε ή να μην τον χαράξουμε με το μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

mariori ευχαριστω :)

 

Παρατηρησα οτι στο προγραμμα μονο για ζυμωμα ακολουθει την εξης πορεια:

ζυμωμα 5΄, αναπαυση 5΄, ζυμωμα 20΄, φουσκωμα 60΄ και μου φαινεται λιγο

 

Αν βαλω πχ το πρωτο προγραμμα που ειναι

ζυμωμα 5΄, αναπαυση 5΄, ζυμωμα 20΄, φουσκωμα 39΄, ζυμωμα 10΄, φουσκωμα 25΄ κτλ

αλλα μετα να τον σβησω τον αρτοπαρασκευαστη και να πλασω την ζυμη οπως θελω εγω και να την ψησω στον φουρνο

θα γινουν πιο αφρατα ετσι ?

 

Οσο για το αλευρι δεν υπαρχει 550xy :)

To εγραψα εγω ετσι γιατι διαβαζα σε συνταγες στο φορουμ radicio που εγραψαν τα κοριτσια πιο πανω οτι χρησιμοποιουν το τυπου Τ55, 550, 997, 1050 κτλ

και το εχασα το εργο :oops:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γενικά όσο περισσότερη ώρα αφήσεις τη ζύμη να φουσκώσει τόσο περισσότερο φουσκώνει. Όταν βάλω το πρόγραμμα για ζύμη πίτσας, πολλές φορές τελειώνει το πρόγραμμα κι εγώ την αφήνω πολύ περισσότερο τη ζύμη μέσα στον κάδο. Τότε φουσκώνει πολύ περισσότερο από ότι μόλις τελειώνει το πρόγραμμα.

Αν βάλεις το πρόγραμμα με το ενδιάμεσο ζύμωμα των 10 λεπτών δεν ξέρω αν τελικά η ζύμη θα είναι πιο φουσκωμένη, γιατί μπορεί από το ζύμωμα να χάσει περισσότερο όγκο από αυτόν που θα πάρει τα επόμενα 25 λεπτά που έχει για να φουσκώσει. Πιστεύω ότι δεν έχει σημασία ποιο από τα δύο προγράμματα βάλεις, γιατί έτσι κι αλλιώς θα χάσει όγκο μόλις τη βγάλεις από τον κάδο. Μεγαλύτερη σημασία νομίζω έχει πόση ώρα θα την αφήσεις να φουσκώσει μετά το πλάσιμο.

Το πρόγραμμα για ζύμη στον δικό μου αρτοπαρασκευαστή έχει διάρκεια 80 λεπτά (20 λεπτά ζύμωμα, 60 λεπτά φούσκωμα). Όταν βγάζω τη ζύμη από τον κάδο, ή ακόμα και λίγο να ταρακουνήσω τον κάδο, βλέπω ότι η ζύμη ξεφουσκώνει απότομα. Γίνεται σχεδόν η μισή. Μετά το πλάσιμο όμως αν μείνει σκεπασμένη κάποια ώρα ξαναφουσκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ψήθηκα..θα πάω να αγοράσω εναν..βολικός μου φαίνεται και μου αρέσει η ιδέα της παραγωγής ψωμιού με δικά μου υλικά. Ποιόν προτείνετε;;Αν είναι εύκολο στείλτε μου πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοοον κατι καταφερα τελικα :)

 

Εφτιαξα ενα ψωμακι ολικης που μου βγηκε λιγο σκληρο, ενα ασπρο ψωμακι που του εβαλα και φρεσκο βουτυρο και ειχε γευση "κρουασαν βουτυρου" και ενα γερμανικο υπογλυκο κεικ με καρυδια που ειχε μαζι με τις οδηγιες χρησης και εγινε τελειο !!!!!

 

Παρατηρησα ομως οτι σε "σπαρτιατικες" συνταγες (μαγια, νερο, αλευρι) μου βγαινει λιγο σκληρο ενω οταν μπαινουν στην συνταγη και τα αυγα ή το βουτυρο ή λιγο γαλα απογειωνεται το ψωμακι μου.

 

Ειναι βλάκεια σε ψωμακια να βαζω και τετοια υλικα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οταν φτιαχνω ασπρο χωριατικο ψωμι βαζω 2 1/2 κουπες (μεζουρες) αλευρι για ζυμωτο ψωμι (που ειναι πολυ ωραιο),1 κουπα νερο, 1/2 φακελακι μαγια, 1 κουταλακι απο την ειδικη μικρη μεζουρα αλατι και 1 ζαχαρη και 1 κουταλια απο την μεγαλη μεζουρα λαδι.Το βαζω στο βασικο το προγραμμα και γινεται παρα πολυ ωραιο.

σημ. Τα υλικα αυτα ειναι για 1/2 δοση ψωμι. Αν θελετε 1 ολοκληρη θα πρεπει να διπλασιασετε την δοδολογια.

 

Καλη επιτυχια..

 

 

 

Bizoudaki...

μπορεις να γραψεις τη συνταγη για το υποξλυκο κεικ με τα καρυδια?

Link to comment
Share on other sites

Kugelhopf το ονομαζει η συνταγη :)

 

Για 1000 γρ θελουμε:

 

3 αυγα, 175 γρ βουτυρο, 105ml γαλα, 1,5 κγ αλατι, 6 κ.σ. ζαχαρη, 460 γρ αλευρι, 3 κγ μαγια, 130 γρ καρυδια (η συνταγη κανονικα λεει αμυγδαλα, εγω ειχα καρυδια και εβαλα αυτα :P )

 

κγλυκου: η μικρη κουταλια του δοσομετρητη

κ. σουπας: η μεγαλη

 

Αν το ξανακανα θα εβαζα λιγοτερο αλατι και περισσοτερη ζαχαρη για να βγει σαν κεικ κανονικο. Γινεται πολυ αφρατο και δεν μοιαζει με ψωμι.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα, στο μεσαιο προγραμμα (η Moulinex λεει το 6 ή 7 που ειναι για παντεσπανι)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ εναν αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν ξερω τι κάνω λάθος βρε κορίτσια, δε μου φουσκώνει το ψωμί ή για την ακρίβεια φουσκώνει, αρχίζει ψήνεται και στο τελευταίο τέταρτο πουφ! εξαφανίζεται! Εκανα αρκετές επιχειρησεις, δεν άνοιγα το καπάκι του αρτοπαρασκευαστή μήπως αυτό έφταιγε για το ξεφούσκωμα, ακολούθησα επ' ακριβώς τις οδηγίες της συνταγής, αλλά τίποτα... :cry: Μα γιατί? :?:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις χθες ερχομενος απο τη δουλεια ο αντρας μου εσκασε μυτη με εναν αρτοπαρασκευαστη της Kenwood!!! Οταν ηδα στις φωτο της συστευασιας απεξω τα κρουασαν ενθουσιαστηκα αλλα μεσα δεν βρηκα συνταγη. Ξερει μηπως καποια να μου πει?

Θα δοκιμασω σημερα να κανω ψωμι το πρωτο στις συνταγες το λευκο αν και γραφει να βαλεις και αυγο. Φανταζομαι ομως οτι δεν χρειαζεται. Αν το παραλειψω λετε να παει κατι στραβα?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρτοπαρασκευαστη και λεω ειχα γιατι καταλαθος πεταξα μαζι με ενα τελευταιο κομματι ψωμι, τον αναδευτηρα.

Ειχα ξεχασει να τον αφαιρεσω οταν εβγαλα ζεστο το ψωμι απο το μηχανημα.

Προσοχη λοιπον.

 

 

Έχεις ακόμη :wink:

Μπορείς να παραγγείλεις μόνο τον αναδευτήρα από το κατάστημα που τον πήρες ή μπορεί να τον βρεις σε κάποια συνοικιακά μαγαζάκια που πουλάνε ανταλλακτικά μικροσυσκευών. Μερικές φορές ταιριάζει ο αναδευτήρας από άλλη μάρκα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω σημερα να κανω ψωμι το πρωτο στις συνταγες το λευκο αν και γραφει να βαλεις και αυγο. Φανταζομαι ομως οτι δεν χρειαζεται. Αν το παραλειψω λετε να παει κατι στραβα?

Δεν υπάρχει πρόβλημα και να μην βάλεις αυγό. Επίσης εγώ αντί για βούτυρο βάζω ελαιόλαδο. Αυτό που είναι καλό να κοιτάξεις ειδικά την πρώτη φορά που θα κάνεις ψωμί είναι πώς θα είναι η ζύμη, όταν την έχει ήδη ζυμώσει λίγα λεπτά και είναι ομοιόμορφη. Θα πρέπει να είναι σχετικά σφιχτή και να κολλάει ελάχιστα. Αν είναι νερουλή θα πρέπει να προσθέσεις αλεύρι, ενώ αν είναι πολύ στεγνή, δεν κολλάει στα τοιχώματα του κάδου και έχει περίσσευμα αλευριού που δεν ανακατεύεται θα πρέπει να προσθέσεις νερό. Κατά τη διάρκεια που ζυμώνει δεν πειράζει να ανοίγεις το καπάκι. Όταν όμως φουσκώνει ή ψήνει τη ζύμη δεν πρέπει να ανοίγεις το καπάκι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω ,τους πόντους από την εταιρία πως τους μαζεύεται?

Ξοδεύουμε τόσα λεφτά στις βενζίνες τουλάχιστον ας πάρουμε και κάτι!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...