Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΙΛΙΑΣ-3,5 ΧΡΟΝΩΝ


Recommended Posts

ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 3 ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2007. ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΛΕΙΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΠΑΠΠΟΥ, ΟΧΙ, ΝΑΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΕΝΤΕ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΗ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΥΠΑΚΟΥΟ ΚΑΙ ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΑΝ ΑΓΡΙΜΙ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΦΙΚΤΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ. ΟΥΤΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΥΤΕ Η ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ (Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ) ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΦΥΣΗΣ. ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΜΑΡΟΙ, ΟΥΤΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ "ΥΠΟΛΟΙΠΕΤΑΙ" ΛΙΓΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ, ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Η΄ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΤΟΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΣΤΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ. ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ. ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ Η΄ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΘΕΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ? ΤΟΥ ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΑΝΗΨΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟΝ ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ

ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ.

Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ :cry: ΠΗΓΕ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΜΗΛΗΣΕΙ .

ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ Π.Χ ΠΗΓΕΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕ (ΕΙΧΕ ΦΟΒΗΘΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΗΛΗΨΗ)ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.

 

Α!!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ 32 ΕΤΩΝ ΠΙΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ

ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ. ΑΦΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥ :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια συγχωρηστε με για το θαρρος, αλαλ θα σας ηταν ευκολο να γραφετε με μικρα γραμματα και οχι με κεφαλαια ?

 

Ευχαριστω πολυ :D

Sorry :oops: δεν θελω να "φωναζω" αλλα μου ειναι πιο ευκολο γιατι δεν χρειαζεται τονισμο τελικο ς κτλ. Βλεπεις; Ηδη δεν τονιζω :roll: Τελος παντων, θα προσπαθησω να αποφευγω τα κεφαλαια, φαινονται πραγματικα "καπως". :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ

ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ.

Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ :cry: ΠΗΓΕ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑ ΜΗΛΗΣΕΙ .

ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ Π.Χ ΠΗΓΕΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕ (ΕΙΧΕ ΦΟΒΗΘΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΗΛΗΨΗ)ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.

 

Α!!!!! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ 32 ΕΤΩΝ ΠΙΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ

ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ. ΑΦΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥ :lol::lol::lol::lol::lol:

Ειναι πραγματικα παρηγορητικα ολα αυτα. Δεν ξερω μακαρι να πεφτω εξω. Δηλαδη τι μακαρι, σιγουρα πεφτω εξω, ειμαι υποκειμενικη απο υπερβολικο ενδιαφερον, ειμαι βεβαιη, αλλα παλι μου κολλησε τι να κανω.. :?

Link to comment
Share on other sites

Πιπιλα εχει? (αχ δεν μπορω να το ξεχασω).

 

Λοιπον ο Βασιλης μιλησε σε ηληκια 3 χρονων + και τα ειπε ολα μαζι. Αν διαβασεις τι περασα θα καταλαβεις γιατι σου λεω οτι δεν θα εκανα τιποτα αν δεν ειχε κλεισει τα 3,5 και δεν εδειχνε κατι αλλο ανησυχητικο (να μην καταλαβαινει , να μην εκτελει απλες εντολες κλπ).

Αργησε καποιος απο τους 2 γονεις να μιλησει?

Ο παιδικος ισως δυσκολεψει την ολη κατασταση (ο δικος μας πηγαινε) διοτι μπορει να τον κοροιδεψουν ή να συμβει κατι αρνητικο.

 

Η ολη επιθετικη συμπεριφορα θα μειωθει στο ελαχιστο με το που μιλησει. Ειναι λογικο να ειναι νευρικος. Φαντασου να προσπαθουσες να εξηγησεις τι θελεις χωρις να μπορεις να μιλησεις. Ειναι εξαντλητικο.

 

Αν δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα που να σας ανησυχει δωστε στο παιδι τον χρονο που χρειαζεται πριν τρεξετε για αλλη λυση προς οποιαδηποτε κατευθυνση.

 

Επισης βοηθανε πολυ τα παραμυθια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ότι και να είναι πηγαίνοντας σε κάποιο σταθμό σίγουρα θα βοηθηθεί.

ενημέρωσέ τους όμως και για τα θέματα που θα περάσουν δηλαδή τον αποχωρισμό κτλ, - αναζήτησε κάποια άρθρα που υπάρχουν στην αρχική, στην ενότητα ψυχολογία αλλά και στην ενότητα εδώ του φόρουμ για τους παιδικούς .

Η ηλικία αυτή είναι κρίσιμη για την κοινωνικοποίηση των παιδιών, στο να μάθουν τα πάντα. Ρουφούν σαν σφουγγάρι, και κάποια έχουν πολύ ανάγκη την επαφή με τα άλλα παιδιά για να πάρουν μπρός.

Αν υπάρχει κάποιο θεματάκι στο οποίο να χρειάζεται υποστήριξη, θα το πουν εκεί. (ΑΝ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πιπιλα εχει? (αχ δεν μπορω να το ξεχασω).

 

Λοιπον ο Βασιλης μιλησε σε ηληκια 3 χρονων + και τα ειπε ολα μαζι. Αν διαβασεις τι περασα θα καταλαβεις γιατι σου λεω οτι δεν θα εκανα τιποτα αν δεν ειχε κλεισει τα 3,5 και δεν εδειχνε κατι αλλο ανησυχητικο (να μην καταλαβαινει , να μην εκτελει απλες εντολες κλπ).

Αργησε καποιος απο τους 2 γονεις να μιλησει?

Ο παιδικος ισως δυσκολεψει την ολη κατασταση (ο δικος μας πηγαινε) διοτι μπορει να τον κοροιδεψουν ή να συμβει κατι αρνητικο.

 

Η ολη επιθετικη συμπεριφορα θα μειωθει στο ελαχιστο με το που μιλησει. Ειναι λογικο να ειναι νευρικος. Φαντασου να προσπαθουσες να εξηγησεις τι θελεις χωρις να μπορεις να μιλησεις. Ειναι εξαντλητικο.

 

Αν δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα που να σας ανησυχει δωστε στο παιδι τον χρονο που χρειαζεται πριν τρεξετε για αλλη λυση προς οποιαδηποτε κατευθυνση.

 

Επισης βοηθανε πολυ τα παραμυθια.

 

Αχ elenik τα διαβασα τα δικα σου, να αυτα ειναι που διαβαζω απο δω διαβαζω απο κει και αντι να ξεαγχωνομαι, αγχωνομαι περισσοτερο. Απότι ξερω δεν εχει τωρα πιπιλα αλλα ειχε μεχρι πολυ προσφατα. Δεν θελει καθολου να τον αγκαλιαζουν και μολις πας να τον χαιδεψεις σε χτυπαει χαμογελαστα παντα. Τα Χριστουγεννα μας εκανε εντυπωση γιατι μολις με ειδε (ολα τα ανηψια μου μου εχουν αδυναμια γιατι τους αρεσει να ασχολουμαι μαζι τους) με αγκαλιασε χαμογελαστος οπως παντα αλλα για πολυ λιγο. Η μαμα του νομιζω αργησε να μιλησει και ακομη και τωρα δεν εχει ευφραδεια, φυσικα χωρις να εχει κανενα προβλημα. Καταλαβαινει οτι του λεμε αλλα δεν υπακουει τις περισσοτερες φορες και το αποδιδουμε στο ατιθασο του χαρακτηρα του. Σιγουρα δεν ειναι κωφος αλλα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν ειναι βαρηκουος, αν και θα το εντοπιζαν νομιζω οι γονεις του τουλαχιστον. Δεν ξερω δεν ξερω μαλλον θα χρειαστει λιγος καιρος ακομα αν και νιωθω οτι και ο πατερας του ειναι προβληματισμενος αν και δε θελει να το δειξει. Ελεγα οτι θα βοηθουσε ο παιδικος σταθμος γιατι εχει και παιδια μικροτερης ηλικιας που δε μιλανε οποτε δε θα αισθανεται μειονεκτικα αφου προφανως δεν εχει αντιληψη του ποτε θα επρεπε να μιλησει. Φυσικα δε θα συνεβαινε το ιδιο αν πηγαινε σε νηπιαγωγειο οπου ολα τα παιδια ή σχεδον ολα λογω ηλικιας θα μιλουσαν. Α ξεχασα να πω οτι οταν "μιλαει" στη γλωσα του -οπως δηλαδη μιλαει ενα παιδι ενος ετους χωρις κανονικες λεξεις αλλα μπα μα κτλ- το κανει με νευρο και πολυ δυνατη φωνη σχεδον θυμωμενα. Ισως γιατι δεν μπορει να μας δωσει να καταλαβουμε τι εννοει. Οταν του δειξουμε οτι καταλαβαμε χαιρεται και γελαει. Αν θυμηθω και κατι αλλο στην συμπεριφορα του που ισως ειναι ενδειξη θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

ότι και να είναι πηγαίνοντας σε κάποιο σταθμό σίγουρα θα βοηθηθεί.

ενημέρωσέ τους όμως και για τα θέματα που θα περάσουν δηλαδή τον αποχωρισμό κτλ, - αναζήτησε κάποια άρθρα που υπάρχουν στην αρχική, στην ενότητα ψυχολογία αλλά και στην ενότητα εδώ του φόρουμ για τους παιδικούς .

Η ηλικία αυτή είναι κρίσιμη για την κοινωνικοποίηση των παιδιών, στο να μάθουν τα πάντα. Ρουφούν σαν σφουγγάρι, και κάποια έχουν πολύ ανάγκη την επαφή με τα άλλα παιδιά για να πάρουν μπρός.

Αν υπάρχει κάποιο θεματάκι στο οποίο να χρειάζεται υποστήριξη, θα το πουν εκεί. (ΑΝ)

 

Ετσι ακριβως ειχα σκοπο να κανω συμφωνω απολυτα μαζι σου για τον ρολο του παιδικου και μαλιστα οταν ειναι ιδιωτικος υπαρχει και η ευχερεια να απαιτησεις περισσοτερη προσοχη απο την βρεφονηπιοκομο ή την νηπιαγωγο και να την εχεις. Το θεμα ειναι οτι εγω εκανα την προταση στους γονεις τους αλλα ειναι λεπτο το θεμα. Δεν μπορω να επιμεινω περισσοτερο γιατι θα παρεξηγηθω και θα υποθεσουν οτι θεωρω προβληματικο το παιδι τους -Θεος φυλαξοι- οποτε θα διαταραχθουν και οι μεταξυ μας σχεσεις και δεν θα το ηθελα αυτο, οσο και να θελω το καλο του ανηψιου μου και φυσικα δεν θελω το καλο του περισσοτερο απο τους γονεις του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίταξε, εμένα μου φαίνεται περίεργο που οι ειδικοί που λες δεν τους είπαν κάτι -

δηλαδή κανονικά, σε αυτή την ηλικία αρχίζεις και το ψάχνεις για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κάτι άλλο και να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος.

 

ξέρεις ο παιδίατρος, ούτε και ο λογοθεραπευτής είναι οι αρμόδιοι για να διαγνώσουν κάτι έτσι στα γρήγορα.

χρειάζονται κάποια τέστ, και ένας αναπτυξιολόγος. δεν θα επαναπαυόμουνα δηλαδή σε μια επιτόπου διάγνωση (για να καθησυχαστώ).

 

εάν ξέρεις τα τηλ. τους, μίλα τους, και ρώτα για αυτό το πράγμα.

αν σε καλύψουν καλώς. αν σου φαίνονται λίγο "παλιοί" σε θέματα εκπαίδευσης και δεν είναι πολύ ενημερωμένοι, πες απλά ότι διάβασες κάτι.

ρώτα τους γονείς βασικά εσύ αυτό -

 

ανησυχείτε παρόλα σας είπε ο γιατρός ? αν σου πουν ναι, τότε έχεις ήδη μια αρχή να συζητήσεις.

 

αυτό που πρέπει να τονίσεις είναι ότι δεν θα χάσουν τίποτα εκτός κάποιων ευρώ εάν δείξουν όλα οκ. και ότι ο λόγος που αν είναι είναι θετικό να το ψάξουν γιατί αυτά τα χρόνια είναι πολύ κρίσιμα για την περεταίρω κοινωνικοποίησή του και για τον σωστό χειρισμό έτσι ώστε να βγάλει όλες τις ικανότητές του είς το μέγιστον όπως τα άλλα παιδάκια.

 

ότι και να κάνουν,σημαντικό είναι να έχει επαφή με πολλά παιδιά - για να έχει λόγο να μιλήσει.

 

πες τους επίσης

 

Να τον ΄ρωτανε πράγματα που να χρειάζετα να απαντήσει λεκτικά.

 

ποιό ποτήρι θέλεις το μπλέ ή το κόκκινο? ( το μπλέ πχ)

 

πες την μαγική λεξούλα αν θέλεις κιάλλο (παρακαλώ θέλω κι άλλο)

 

(πάντα επιβράβευση ότι και να λέει όπως και αν το λέει - )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ότι και να κάνουν,σημαντικό είναι να έχει επαφή με πολλά παιδιά - για να έχει λόγο να μιλήσει.

 

πες τους επίσης

 

Να τον ΄ρωτανε πράγματα που να χρειάζετα να απαντήσει λεκτικά.

 

ποιό ποτήρι θέλεις το μπλέ ή το κόκκινο? ( το μπλέ πχ)

 

πες την μαγική λεξούλα αν θέλεις κιάλλο (παρακαλώ θέλω κι άλλο)

 

(πάντα επιβράβευση ότι και να λέει όπως και αν το λέει - )

 

μια και ειχα μια παρομοια εμπειρια το καλοκαιρι που μας περασε, θα ηθελα να συμφωνησω με τα λεγομενα της Μαριας Στ.

εχει τεραστια σημασια να παει στον παιδικο.

η κορη μου παρουσιασε ενα προβλημα ομιλιας, και με συμβουλεψαν λογοθεραπευτης, παιδοψυχιατρος και η παιδιατρος

1. να μη μιλαμε για αυτο το προβλημα μπροστα στο παιδι

2. να του φερομαστε σα να μην υπαρχει το προβλημα

3. να την παμε στον παιδικο (ειχα κι εγω αμφιβολιες τοτε)

4. και να της δινουμε κινητρα να μιλησει. (σε μορφη παιχνιδιου το εφαρμοσαμε εμεις)

οταν καταλαβα οτι δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα (αυτισμο κλπ) αλλαξε ολη μου η ψυχολογια και η διαθεση. η μικρη πρεπει απο καθαρο ενστικτο να το καταλαβε γιατι η βελτιωση ηταν ραγδαια. σημερα δεν βαζει γλωσσα μεσα!!! :lol::lol::lol::lol:

 

σημ: και η πιπιλα πρεπει να εχει σχεση εστω και αν την χρησιμοποιει μονο στον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο Βασίλης είναι 30 μηνών , στις 29 Ιανουαρίου κλείνει τα 2,5. Δεν μιλάει ακόμη αλλά από την ημέρα που πήγε στον παιδικό σταθμό εδώ και 1,5 μήνα έχει βελτιωθεί η ψυχολογία του πάρα πολύ , είναι χαρούμενος. Σηκώνεται πρωί πρωί για να πάει στο σταθμό και προσαρμόστηκε τόσο γρήγορα που δεν το περιμέναμε. Πιστεύω ότι του κάνει καλό γιατί όταν ήταν στο σπίτι με το μωρό στεναχωριότανε και ήταν αρκετά επιθετικός. Βέβαια μερικές φορές είναι ακόμη αλλα τώρα δείχνει να τον αποδέχεται, τον παίρνει αγκαλιά , τον φιλάει και κάνει προσπάθεια μα μιλήσει. Οι δασκάλες μας είπαν ότι είπε μία δύσκολη λέξη στο σταθμό και εμείς τον έχουμε ακούσει να λέει π.χ παπούτσι αλλά μετά δεν τις ξαναλέει. Μερικές φορές μου δημιουργεί την εντύπωση ότι δεν θέλει να μιλήσει. Επίσης να αναφέρω ότι παρόλο που δεν έχω δώσει πιπίλα σε κανένα παιδί ο Βασίλης όλως περιέργως πιπιλίζει τη γλώσσα μόνος του. Οπότε είναι να να έχει μία πιπίλα στο στόμα συνέχεια. Βεβαία δεν το κάνει συχνά αλλά το κάνει. Μας δείχνει συνέχεια εικόνες για να του πούμε τι είναι και τώρα προσπαθεί να τις πει. π.χ λέει μωο (μωρό ) και δείχνει τον αδελφόο του ή αν δει κάποιο στην τηλεόραση. Σε γενικές γραμμές πστεύω ότι ο σταθμός τον βοηθάει σιγά- σιγά να αναπτύξει το λόγο. Γιατί από συννενόηση δεν έχω παράπονο , όλα τα καταλαβαίνει. Ο παιδίατρος μου είπε ότι σιγά σιγά θα έχουμε αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδια το ενστικτο μου μου λεει οτι το παιδικο θα τον βοηθησει αρα θα επιμεινω εστω σ'αυτο. Μαρια συμφωνω απολυτα για ακομη μια φορα και ξερω πολυ καλα οτι η μαμα τους δεν ασχολειται μαζι τους στο θεμα της ομιλιας οσο χρειαζεται. Παρατηρησα οτι δεν τον επαιζε καν οταν ηταν μωρο ή να τον τραγουδησει, μαλλον περισσοτερο γιατι δεν ηξερε πώς και οχι γιατι δεν ηθελε, και τα ξεκινησε αυτα αφου ειδε εμας τα τον βαζουμε κατω και να τον ζουλαμε, να τον γαργαλαμε, να παιζουμε κυνηγητο, να τραγουδαμε και να χορευουμε μαζι του. Εμεις ετσι μαθαμε απο μικρα (εννοω τα αδελφια μου), να παιζουμε πολυ. Το παιδι δειχνει οτι θελει να μιλησει γιατι η αδελφη μου μια μερα προσπαθησε και τον καταφερε με οχι ιδιαιτερη δυσκολια να πει τη λεξη "φωτια" που ειναι σχετικα δυσκολη και καταχαρηκε οταν τα καταφερε. Οσο για περαιτερω εξετασεις νομιζω οτι θα ειναι αναποφευκτες αν συνεχισει να μη μιλαει και μιλαω για εργαστηριακες εξετασεις γιατι και ο παιδιατρος που τον παρακαλουθει ειναι εμπειρος και πολυ υπευθυνος αλλα και η λογοθεραπευτρια εδειξε ιδιαιτερο ενδιαφερον αφου ειναι νυφη της αδελφης της νυφης μου. Εχω ομως την πεποιθηση οτι με λιγους μηνες στον παιδικο θα δουμε τεραστια διαφορα. Για να δουμε τι θα δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

.....

για να κάνει τόση προσπάθεια να πεί μια λέξη, αυτό μόνο πολύ σκεπτική με αφήνει.

(εξετάσεις δεν εννοούσα βιοχημικές, αλλά τέστ διαγνωστικά)

θα έπρεπε να λέει τουλάχιστον φράσεις τριών λέξεων,... τουλάχιστον.. ! ...

πάρε ένα τηλέφωνο στο 801 801 1177... για να είσαι 1000% σίγουρη - γιατί και εγώ δεν είμαι ειδική ούτε και κάποιος άλλος που έχει γράψει εδώ -

έστω για να σου πουν αν είναι κάτι εξαιρετικά ανησυχητικό, ή μέτρια ανησυχητικό. όχι για κάτι άλλο.

 

κρίμα που δεν ασχολήθηκαν πρίν... ευτυχώς που τώρα το κάνουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

και η κορη μου μεχρι 21 μηνων δεν ελεγε τιποτα εκτος απο μαμα και μπαμπα.τιποτε αλλο.παρολο που εμεις της μιλουσαμε συνεχως και εγω παντα της εξηγουσα ολα οσα εκανα μεσα στο σπιτι.αλλα τιποτα.και ξαφνικα μεσα σε 20 μερες τα ειπε ολα μαζεμενα!!!δε σας κανω πλακα.δε ξερω γιατι και πως εγινε αλλα απο τοτε την παρακαλαω να σταματησει γιατι βουιζουν τα αυτια μου απο το μπλα μπλα!!οποτε πιστευω πως δεν σημαινει οτι σιγουρα θα εχει προβλημα απο τη στιγμη που ολα τα αλλα στην αναπτυξη του ειναι φυσιολογικα.της κουνιαδας μου π.χ. σιγουρα πιστευω οτι εχει καπιο προβλημα αφου ειναι 26 μηνων και δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο τσιριζει και κλαει.επισης περπατησε 22 μηνων και υστερει παρα πολυ σε υψος και σε βαρος.(οταν ηταν 8 μηνων την ρωτουσαν ποτε θα σαραντησει :shock: )να σημειωσω οτι γεννηθικε στην 35 εβδ.με βαρος 2 κιλα και υψος 43 εκ.αλλα δεν ξερω α αυτο παιζει ρολο.προσπαθησα πολλες φορες να το φερω απεξω απεξω γιατι το λυπαμαι το παιδακι που την βλεπω να μην αγχωνεται και να μη το παει σε καποιον ειδικο αλλα δε θελω να της το πω καθαρα γιατι ισως παρεξηγηθω.οχι οτι με νοιαζει δηλαδη αλλα γιατι να ανακατευτω?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κοριτσακια συγχωρηστε με για το θαρρος, αλαλ θα σας ηταν ευκολο να γραφετε με μικρα γραμματα και οχι με κεφαλαια ?

 

Ευχαριστω πολυ :D

 

ναί όντως....και εγώ προσπερνώ τα posts με κεφαλαία και χωρίς παραγράφους!

 

Με κουράζουν πολύ!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εξετάσεις που ανέφερε η Μαρία χρειάζονται. Πρώτα από όλα πρέπει να γίνει ο έλεγχος ακοής και μάλιστα από ΩΡΥΛΑ ειδικευμένο σε παιδιά ή ανάλογο νοσοκομειακό κέντρο. Συχνά λένε για το παιδί οι γονείς ότι "ακούει και καρφίτσα να πέσει" όμως μια χρόνια μέση ωτίτιδα μπορεί με ύπουλο τρόπο να καθυστερήσει και να εμποδίσει την ανάπτυξη ομιλίας.

 

Ο παιδοψυχιατρικός έλεγχος είναι απαραίτητος ακόμα και όταν ο λογοθεραπευτής δεν πιστεύει ότι υπάρχει άμεσος λόγος αντιμετώπισης καλό είναι να πάρουμε και την γνώμη του εργοθεραπευτή. Η ειδικότητα ασχολείται πιο άμεσα και με προβλήματα συμπεριφοράς - ορίων και γνωστικής ανάπτυξης.

 

Ο φόβος από μόνος δεν βοηθά, καλύτερα νωρίς παρά αργότερα να κάνουμε τις απαραίτητες κινήσεις, ακόμα και αν το παιδί κάνει κάποιες αχρείαστες συνεδρίες, αυτές δεν πάνε ποτέ χαμένες. Ας επιτρέψουμε το περιθώριο στους ειδικούς να μην γνωρίζουν άμεσα και μαγικά τι συμβαίνει, είναι σπάνιο να το κάνουν για να σας εκμεταλευτούν!

evita

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...