Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουανα.Αντιμετωπιση?


Recommended Posts

Μαλλον θα γραψω πολλα και μπερδεμενα πραγματα αλλα ουτε εγω η ιδια δεν τα εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου.Η αγαπη συμπορευεται με την ελευθερια.Αυτο πιστευω.Αλλα τι γινεται οταν ο αλλος θεωρει οτι εχεις καταπατησει την ελευθερια του?

Ναι,μαλλον τα λεω πιο γενικα.

Για να μιλησω πιο συγκεκριμενα.

Πολλοι φιλοι μου εδω και αρκετο χρονικο διαστημα εχουν ξεκινησει τη χρηση μαριχουανας.Εχουμε μαλωσει πολυ για αυτο το θεμα αλλα περισσοτερο με μια φιλη μου με την οποια εχουμε μεγαλωσει μαζι.Η συνηθισμενη απαντηση ειναι:

1)Εφοσον κανουν ολοι και δεν παθαινουν τιποτα δεν μπορουν να βρουν τιποτα κακο.

2)Να ξεκολλησω τα μυαλα μου.Δεν ειναι και ηρωινη ή πρεζα.

3)Ειναι λιγοτερο εθιστικη και βλαβερη απ'οτι το τσιγαρο.

4)Οι επιδρασεις ειναι μακροχρονιες και μεχρι τα 40 ε,θα σταματησουμε να πινουμε.

5)Ειναι αλλη φαση οταν πινεις.Διασκεδαζεις αλλιως,γελας αλλιως,τα προβληματα φευγουν μακρια και εισαι χαλαρος,συγκεντρωνεσαι περισσοτερο.

Το θεμα ειναι οτι για καποια περιοδο ειχα επηρεαστει και εγω και λογω πιεσμενων καταστασεων ειχα μπει ακομα και στην σκεψη να δοκιμασω.Απομακρυνθηκα για καποιο διαστημα μεχρι να κατασταλαξω μεσα μου για τη μαριχουανα και οταν ξεκαθαρισα οτι ΕΙΝΑΙ ναρκωτικο και αυτη ξεκινησα παλι τις συζητησεις και προσπαθουσα συνεχως να την πιεσω να σταματησει να καπνιζει.Το θεμα ειναι οτι η απαντηση της ειναι οτι δεν σεβομαι την ελευθερια της και την αποφαση της οτι θελει να καπνιζει και εχει φτασει στο σημειο να κρυβει πραγματα απο μενα.

Εγω εχω σταματησει να θιγω αυτο το θεμα γιατι δεν ξερω πως να το χειριστω.Απο τη μια φοβαμαι υπερβολικα για τη φιλη μου γιατι ξερω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων καπως ετσι ξεκιναει απο τα ****** ναρκωτικα και καταληγει στα βαρια αλλα απο την αλλη δεν θελω να την χασω και θελω να πιστευω οτι αν παρει κατι πιο βαρυ θα ερθει να μου το πει και να μπορεσω να την βοηθησω πιο δραστικα.Ειχα σκεφτει να μιλησω σε κεντρο απεξαρτησης αλλα απο την αλλη μηπως ειναι υπερβολικο?

Ειλικρινα δεν ξερω.

Θα ηθελα να ακουσω και τη δικη σας αποψη!:|

We are who we choose to be.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είσαι καθόλου υπερβολική.

Όντως υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που μπορεί να ξεκινήσουν με χασίσι και να μην δοκιμάσουν κάτι πιο ... δυνατό αλλά από γνωστούς μου ξέρω ότι αυτοί είναι λίγοι. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν θέλεις να μείνεις δίπλα της μπορείς να το κάνεις απλά σιγουρέψου ότι δεν θα σε επηρεάσει και δεν θα δημιουργήσει σε σένα κανένα πρόβλημα αυτό. Δεν ξέρω σε ποια ηλικία είσαστε και πόσο δυνατοί να προστατέψετε τον εαυτό σας, όπως και πόσο έντονο μπορεί να είναι το πρόβλημα της φίλης σου με τα ναρκωτικά. Σίγουρα είναι πολύ θετικό και ευγενικό να θες να βοηθήσεις μια φίλη αλλά χωρίς να θέτεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 17 στα 18.

Τωρα τελευταια δεν μπορω ουτε εγω να ξερω ποσο εντονο ειναι το προβλημα της γιατι μου κρυβει πραγματα.Μονο οτι καταλαβαινω απο τα κοκκινα ματια κτλ

Ναι,απλως στο μυαλο της εχει κανει μια διαχωριση σκληρων/μαλακων ναρκωτικων και δεν ξερω κατα ποσο θα κρατησει αυτη τη διαχωριστικη γραμμη και στις πραξεις της.

Το θεμα ειναι οτι αυτο το γεγονος εχει επηρεασει τις σχεσεις μας και πλεον δεν γινεται καμια συζητηση σε αυτο το θεμα γιατι ξερω οτι η καταληξη θα ειναι "εγω να καταπαταω την ελευθερια της"

We are who we choose to be.

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτητη προυποθεση για να βοηθησεις καποιον ειναι αυτος ο καποιος να θελει να βοηθηθει.Με το ζορι να την πεισεις οτι αντιμετωπιζει προβλημα δεν προκειται καλη μου.Γι'αυτο το καπελακι σου και σε αλλη παραλια.....μη σκας.

 

Σορρυ αν ακουγομαι καπως αλλα ειναι πολυ μικρη η ζωη κοριτσακι μου για να καθεσαι να αναλωνεσαι με τα προβλματα τον αλλων...οταν τα προβληματα ειναι τετοιου ειδους.Τα ναρκωτικα θα επηρεασουν και τη σμπεριφορα της σιγα σιγα και θα φτασεις ετσι κι αλλιως να μη θελεις αλλο την παρεα της.Ειμαι σιγουρη θα αποκοπει κι αυτη...μιας κι εσυ δε θελεις να συμμετεχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε πολύ μην επηρεαστείς....και εγώ όταν ήμουν μικρή είχα την κολλητή μου που έκανε και απλά απομακρύνθηκα...βρήκα άλλες φίλες και έβγαινα και με εκείνες....μου είχε τύχει να είμαστε σε παρέα να κάνουν όλοι και εγώ να μην καπνίζω....τους έλεγα απλά ότι εμένα με φτιάχνουν άλλα πράγματα όχι αυτό...Τώρα μετά απο χρόνια που το σκέφτομαι χαίρομαι για την επιλογή μου...Πάντως πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα από την στιγμή που δεν θέλει την βοήθεια σου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μακάρι ο διαχωρισμός που έχει κάνει να συνεχίσει να υφίσταται. Στην συμπεριφορά της γενικότερα έχει αλλάξει? είναι όπως την ξέρεις τόσα χρόνια? Εσύ μπορείς να κάνεις παρέα μαζί της χωρίς να υπάρχει περίπτωση να παρασυρθείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να απομακρυνθω..Εχουμε μεγαλωσει μαζι,την νιωθω σαν αδερφη μου και δεν μπορω να την αφησω οταν και εκεινη με εχει στηριξει τοσες φορες.

Η συμπεριφορα της ναι εχει αλλαξει.Εχει επηρεαστει αρκετα απο το αγορι της το οποιο ουσιαστικα την εμπλεξε σε ολη αυτη την ιστορια το οποιο ειναι ενα αλλο απαγορευμενο θεμα.

Μπροστα μου δεν πινουν ποτε γιατι ξερουν ποιες ειναι οι αποψεις μου και το οτι θα αρχισω να φωναζω και ¨"θα χαλασω την ολη φαση"

Δεν μπορω να ξερω αν σιγουρα δεν θα παρασυρθω.Ελπιζω οτι οι αρχες και τα πιστευω που εχω θα ειναι αρκετα ισχυρα ωστε να μην παρασυρθω.

We are who we choose to be.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ελπιζω να μην παρασυρθεις....γιατι καλες οι φιλιες αλλα 17 χρονων να μπεις μεσα στα σκατα για χαρη την φιλης σου...δε λεει.

Και καλα να μπεις...το θεμα ειναι πως και αν θα βγεις.

 

Και οπως μονη σου δηλωνεις ....we are who we choose to be...αυτο ακριβως ισχυει και για τη φιλεναδα σου...το επελεξε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα γραψω πολλα και μπερδεμενα πραγματα αλλα ουτε εγω η ιδια δεν τα εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου.Η αγαπη συμπορευεται με την ελευθερια.Αυτο πιστευω.Αλλα τι γινεται οταν ο αλλος θεωρει οτι εχεις καταπατησει την ελευθερια του?

Ναι,μαλλον τα λεω πιο γενικα.

Για να μιλησω πιο συγκεκριμενα.

Πολλοι φιλοι μου εδω και αρκετο χρονικο διαστημα εχουν ξεκινησει τη χρηση μαριχουανας.Εχουμε μαλωσει πολυ για αυτο το θεμα αλλα περισσοτερο με μια φιλη μου με την οποια εχουμε μεγαλωσει μαζι.Η συνηθισμενη απαντηση ειναι:

1)Εφοσον κανουν ολοι και δεν παθαινουν τιποτα δεν μπορουν να βρουν τιποτα κακο.

2)Να ξεκολλησω τα μυαλα μου.Δεν ειναι και ηρωινη ή πρεζα.

3)Ειναι λιγοτερο εθιστικη και βλαβερη απ'οτι το τσιγαρο.

4)Οι επιδρασεις ειναι μακροχρονιες και μεχρι τα 40 ε,θα σταματησουμε να πινουμε.

5)Ειναι αλλη φαση οταν πινεις.Διασκεδαζεις αλλιως,γελας αλλιως,τα προβληματα φευγουν μακρια και εισαι χαλαρος,συγκεντρωνεσαι περισσοτερο.

Το θεμα ειναι οτι για καποια περιοδο ειχα επηρεαστει και εγω και λογω πιεσμενων καταστασεων ειχα μπει ακομα και στην σκεψη να δοκιμασω.Απομακρυνθηκα για καποιο διαστημα μεχρι να κατασταλαξω μεσα μου για τη μαριχουανα και οταν ξεκαθαρισα οτι ΕΙΝΑΙ ναρκωτικο και αυτη ξεκινησα παλι τις συζητησεις και προσπαθουσα συνεχως να την πιεσω να σταματησει να καπνιζει.Το θεμα ειναι οτι η απαντηση της ειναι οτι δεν σεβομαι την ελευθερια της και την αποφαση της οτι θελει να καπνιζει και εχει φτασει στο σημειο να κρυβει πραγματα απο μενα.

Εγω εχω σταματησει να θιγω αυτο το θεμα γιατι δεν ξερω πως να το χειριστω.Απο τη μια φοβαμαι υπερβολικα για τη φιλη μου γιατι ξερω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων καπως ετσι ξεκιναει απο τα ****** ναρκωτικα και καταληγει στα βαρια αλλα απο την αλλη δεν θελω να την χασω και θελω να πιστευω οτι αν παρει κατι πιο βαρυ θα ερθει να μου το πει και να μπορεσω να την βοηθησω πιο δραστικα.Ειχα σκεφτει να μιλησω σε κεντρο απεξαρτησης αλλα απο την αλλη μηπως ειναι υπερβολικο?

Ειλικρινα δεν ξερω.

Θα ηθελα να ακουσω και τη δικη σας αποψη!:|

 

 

ποσο χαιρομαι που τελικα δεν επηρεαστηκες ωστε να το ξεκινησεις κ εσυ! η συμβουλη που σου δινω ειναι να απομακρυνθεις κ ας ειναι δυσκολο...πριν 2 μηνες περιπου εμαθα οτι κανει το ιδιο μια φιλη μου κ μαλιστα οτι το κανει χρονια..οταν λοιπον ξεκινησα να της λεω οτι θα χαιρομουνα αν το εκοβε η απαντηση της ηταν η εξης: μα ολοι κανουν κ δεν θα παθω τιποτα κ οτι της ειπα να το κοψει επειδη δεν την δεχομαι οπως ειναι..κ μαλιστα οτι θα ανοιξει καφετερια που ολοι θα κανουν αυτο το πραγμα..την ξανα ειδα αλλη μια φορα κ επειδη ειχε υφακι δεν ασχοληθηκα ξανα..αν δεν θελει να το κοψει η φιλη σου οτι κ αν κανεις ειναι χασιμο χρονου..κ επειδη εισαι σε μια δυσκολη ηλικια ισως σε επηρεασει καποια στιγμη...ΠΡΟΣΕΧΕ Γιατι το ενα φερνει το αλλο

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

οι φιλίες έρχονται και φεύγουν...είχα μια φίλη που όπως λές μεγαλώσαμε απο το νηπιαγωγείο μαζί...κολλητές, γειτόνισσες, συμμαθήτριες, παντού μαζί....όταν όμως φτάσαμε στην ηλικία των 15 ετών η κάθε μια είχε τραβήξει τον δικό της δρόμο...εγώ ετοιμαζόμουν για πανελλήνιες και εκείνη είχε αποφασίσει να αφήσει το Λύκειο επειδή όλο έμενε...μετά απο προτροπή μου της είπα να μην το κάνει και τελικά πήγε σε νυχτερινό σχολείο, έπιασε δουλειά σαν barwoman (χωρίς να έχω κάτι με το επάγγελμα απλά ήταν μόλις 17 ετών), έπινε όλων των ειδών τα τσιγάρα και έμπλεξε με άτομα πολύ μεγαλύτερα της..εκείνη τότε 17 και οι παρέες της 30 ετών...εγώ τι έπρεπε να κάνω?...απο λόγια δεν έπαιρνε, της άρεσε η ζωή αυτή...εγώ όμως είχα άλλα σχέδια για την ζωή μου και δεν με επηρέασε εκείνη....

 

Αυτό που θέλω απλά να σου πω είναι μην διαμορφώνεις την ζωή σου όπως θέλουν οι άλλοι, γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις αν αυτή η φίλη σε δύο χρόνια θα υπάρχει δίπλα σου...εμένα η δικιά μου έμενε απέναντι μου και απο όταν κόψαμε παρέες την ξαναείδα μετά απο δύο χρόνια και στα κακά της χάλια, είχε βγεί απο 2 αρραβώνες στα 19 της!!!!, είχε πάρει πτυχίο σαν barwoman αλλά τίποτα άλλο....Για το σήμερα μην με ρωτήσεις, τι κάνει στα 32 της...δεν θες να ξέρεις....Και πίστεψε με προσπάθησα αλλά δεν με άκουγε, μου έλεγε εγώ δεν είμαι γεννημένη για τα γράμματα αλλά για να γλεντάω!

 

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι ο καθένας φτιάχνει την ζωή του με τα χέρια του, μην αφήνεις να σε επηρεάζει κανείς και τίποτα...αν κάτι στον δρόμο σου πάει στραβά προσπέρασε το...μπορεί τώρα να σου ακούγονται αρνητικά και ψυχρά όλα αυτά αλλά τότε που ήμουν και εγώ 17 δεν τα καταλάβαινα τώρα που τα σκέφτομαι θεωρώ ότι έπραξα σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τη μια φοβαμαι υπερβολικα για τη φιλη μου γιατι ξερω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων καπως ετσι ξεκιναει απο τα ****** ναρκωτικα και καταληγει στα βαρια

 

Μια ενσταση για την λεξη. Οχι η συντριπτικη πλειοψηφια δεν βαραει ηρωινη ξεκινοντας απο το εν λογω φυτο. Απο την αλλη ναι ειναι ναρκωτικο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

για μενα ισχύει παν μετρον αριστο, αν η κοπελα φαινεται να μπορει να κραταει καποιες ισοροπίες δεν χρειαζεται να απομακρυνθεις.

εμενα η παρεα μου εκανε αραια και που εγω δεν δοκιμασα ποτε και βεβαια ποτε δεν εκανα κυρηγμα περα απο την κολλητή μου που το συζυτησα μια φορά. το μονο που απαιτησα και σεβαστηκαν ολοι οτι δεν θα γινονταν συζητησεις κλπ παρουσια τοσο εμενα οσο του μικροτερου αδερφου μου που ηταν στην παρεα.

επισης απο τα παιδια αυτα που απλα εκαναν την πλακα τους ΜΕΡΙΚΕΣ φορες κανεις δεν εμπλεξε με τα ναρκωτικά.

θελω να πω οτι δεν ειναι αναγκη να της φερεσαι σαν να ειναι ηδη εθισμενη και να την αποκοψεις, καλυτερα να εισαι εκει σε μια ασφαλή για σενα αποσταση βεβαια...

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν αγαπας καποιον πολυ αφησε τον να φυγει μακρυα σου... αν σ'αγαπαει θα γυρισει παλι σε σενα αν δεν γυρισει σημαινει οτι ποτε σου δεν σ'αγαπησε... ετσι ειναι οι φιλιες ... νομιζω οτι πρεπει να το εφαρμοσεις για να δεις αν αξιζει τελικα να ειναι φιλη σου γιατι μεχρι στιγμης βαζει το αγορι της πιο πανω απο εσενα και αυτο επρεπε κατι να σου λεει...

Link to comment
Share on other sites

Niki81

Ναι ειμαστε αυτοι που διαλεγουμε να ειμαστε αλλα εγω τι θα ειμαι αν απομακρυνθω απο τη φιλη μου?Και οι γονεις μου οταν τους εκανα μια νυξη για το οτι καποιοι στην παρεα καπνιζουν μαριχουανα η πρωτη τους αντιδραση ηταν να αποκοπω πληρως!Αλλα κατι τετοιο δεν τιθεται ως θεμα για μενα.Απλα δεν ξερω αν πρεπει να συνεχιζω να πιεζω καταστασεις για το καλο της ή να κρατησω μια πιο αποστασιοποιημενη σταση..

MeLi.k

Ναι και αυτο το εχω ακουσει,οτι δεν την δεχομαι οπως ειναι και οτι δεν μπορει να καταλαβει τι ειδους φιλη ειμαι!Οταν ομως της λεω οτι και εκεινη δεν με δεχεται οπως ειμαι οσο αφορα τη σταση μου στη μαριχουανα εε,αυτο ειναι αλλο!

mamavasia

Δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα ευτυχως!Και στο σχολειο ερχεται και περισσοτερο διαβαζει τωρα που ειναι και η τελευταια μας χρονια και οταν δεν ειναι το αγορι της εδω βγαινει πιο πολυ με εμας που ειναι καπως ελεγχομενα τα πραγματα!

Ellemphriem

Δεν ειναι συντριπτικη?Τουλαχιστον τα στατιστικα που εχω δει ειναι πανω απο το 60% και για μενα οταν 60 στους 100 εφηβους καταληγουν στην ηρωινη,ναι ειναι συντριπτικο ποσοστο.Και σαφως δεν ειναι απαραιτητο ολοι με το που καπνιζουν μαριχουανα να τους βρουμε με μια ενεση στο χερι.Αλλα στην περιοχη που ζω εγω ειναι προγραμματισμενη η εξελιξη.Μια εκδρομη με μαριχουανα,μια επομενη με τριπακια,ενα βραδυ με LSD ετσι για την εμπειρια και τα οραματα και μετα που αρχιζει η πρεζα.Νομιζω οτι πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη δυναμη θελησης για να μην κανεις και κατι παραπανω οταν μπεις σε αυτη τη διαδικασια και να εχεις διπλα σου ανθρωπους που να σου δειχνουν που πας να μπλεξεις.

maria1976

Υπηρχαν φορες που εκανε 3-4 τσιγαρα την ημερα και οταν ηταν εδω το αγορι της και καποιες αλλες φιλες της που εκαναν συστηματικα εκανε γυρω στα 8!Εκει ηταν που ειχαμε τον πρωτο μεγαλο τσακωμο και που δεν μου μιλουσε.Το καλοκαιρι μου ελεγε οτι σταματησε αλλα αρκετα συχνα την πετυχαινα με χαμηλωμενα,κατακοκκινα ματια,η σκεψη της δεν ειχε συνοχη και ειρμο,σε κατασταση ευφοριας.Ε,τι να υποθεσω?Τωρα νομιζω οτι κανει ενα την εβδομαδα και επειδη τελειωνει η ποσοτητα που εχει και επειδη δεν εχει λεφτα να αγορασει.

ΣΩΤΗΡΙΑ

Ναι αλλα δεν βαζει παντα το αγορι της πιο πανω και ειναι τελειως διαφορετικη η φιλικη απο την ερωτικη σχεση ειδικα οταν ειναι 4,5 χρονων!Προσωπικα ειμαι τελειως αντιθετη με την ολη ιδεολογια του αγοριου της και επειδη δεν της συμπεριφερεται με τον καλυτερο τροπο αλλα επειδη ειναι μαζι τοσο καιρο εκεινη πιστευει οτι ειναι απελευθερωμενη με το να συνεχιζει να ειναι μαζι του.Δεν θα της πω πως να νιωθει για αυτον,ουτε θα της ζητησω να διαλεξει γιατι απλουστατα δεν γινεται!

 

 

Παντως σας ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σας:)

We are who we choose to be.

Link to comment
Share on other sites

με τα δεδομενα που μου δινεις νομιζω οτι η φιλεναδα σου εχει μπλεξει γιατι πλεον μιλαμε για συστηματική χρηση!

δεν χρειαζονται καυγαδες απλα απομακρυνσου αλλα χωρις κυρηγματα και τετοια ωστε να μπορει να σε ξαναπλησιασει αν θελησει.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μενα ισχύει παν μετρον αριστο, αν η κοπελα φαινεται να μπορει να κραταει καποιες ισοροπίες δεν χρειαζεται να απομακρυνθεις.

εμενα η παρεα μου εκανε αραια και που εγω δεν δοκιμασα ποτε και βεβαια ποτε δεν εκανα κυρηγμα περα απο την κολλητή μου που το συζυτησα μια φορά. το μονο που απαιτησα και σεβαστηκαν ολοι οτι δεν θα γινονταν συζητησεις κλπ παρουσια τοσο εμενα οσο του μικροτερου αδερφου μου που ηταν στην παρεα.

επισης απο τα παιδια αυτα που απλα εκαναν την πλακα τους ΜΕΡΙΚΕΣ φορες κανεις δεν εμπλεξε με τα ναρκωτικά.

θελω να πω οτι δεν ειναι αναγκη να της φερεσαι σαν να ειναι ηδη εθισμενη και να την αποκοψεις, καλυτερα να εισαι εκει σε μια ασφαλή για σενα αποσταση βεβαια...

 

Μαλιστα...σα να λεμε λιγο χασισακι μια στο τοσο κανει καλο...ηρεμει και τα νευρα.Και μιας και η δικη σου παρεα δεν εμπλεξε...οκ μια χαρα...

 

Αραγε αν ηταν το παιδι σου που ειχε αντιστοιχο προβληματισμο...αυτο θα του ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

Niki81

Ναι ειμαστε αυτοι που διαλεγουμε να ειμαστε αλλα εγω τι θα ειμαι αν απομακρυνθω απο τη φιλη μου?

 

Εξυπνη υποθετω....

 

Και οι γονεις μου οταν τους εκανα μια νυξη για το οτι καποιοι στην παρεα καπνιζουν μαριχουανα η πρωτη τους αντιδραση ηταν να αποκοπω πληρως!

 

Ε μα τι περιμενες να πουν?Εσυ στη θεση τους τι θα ελεγες στο παιδι σου?

Αλλα κατι τετοιο δεν τιθεται ως θεμα για μενα.

 

Καποια στιγμη θα αναθεωρησεις απο μονη σου...οταν η φιλη σου θα ερχεται για καφε θα σε κοιταει με ματια κατακοκκινα...θα χαζογελαει χωρις λογο κι αιτια...και θα εισαστε συννενοηση μπουζουκι θα ξενερωσεις.

 

 

Απλα δεν ξερω αν πρεπει να συνεχιζω να πιεζω καταστασεις για το καλο της ή να κρατησω μια πιο αποστασιοποιημενη σταση..

 

 

Αν συνεχισεις να πιεζεις πολυ απλα θα απομακρυνθει αυτη απο εσενα.

 

 

Α και κατι αλλο...τους φιλους μας στη ζωη καλο ειναι να τους διαλεγουμε...οχι να μας διαλεγουν...

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ[/url]

Ναι αλλα δεν βαζει παντα το αγορι της πιο πανω και ειναι τελειως διαφορετικη η φιλικη απο την ερωτικη σχεση ειδικα οταν ειναι 4,5 χρονων!Προσωπικα ειμαι τελειως αντιθετη με την ολη ιδεολογια του αγοριου της και επειδη δεν της συμπεριφερεται με τον καλυτερο τροπο αλλα επειδη ειναι μαζι τοσο καιρο εκεινη πιστευει οτι ειναι απελευθερωμενη με το να συνεχιζει να ειναι μαζι του.Δεν θα της πω πως να νιωθει για αυτον,ουτε θα της ζητησω να διαλεξει γιατι απλουστατα δεν γινεται!

 

 

δεν σου ειπα να την βαλεις να διαλεξει γιατι αυτο δεν γινεται χωρια του οτι οπως γραφεις ειναι 4,5χρονια μαζι πολυ πιθανον και φυσιολογικο να διαλεγε την σχεση της και οχι εσενα, αλλα σου λεω να την αφησεις ελευθερη και ας φυγει μακρια σου για οσο διαστημα θελει αυτη. Ξερω οτι για εσενα ειναι επιπονο αλλα μονο ετσι θα δοκιμαστει η φιλια σας και η φιλη σου. Ευχομαι ολα να της πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ηξερα η μάλλον ξέρω ένα παλικάρι που έκανε σπάνια μεν αλλά χρήση από τα ελαφρά όπως τα λένε.για μένα όλα ίδια είναι.ότι σε εμποδιζει να σκεφτείς με καθαρό μυαλό τι σημασία έχει αν είναι βαρύ η ελαφρύ.τελοσπαντων το παλικάρι κάθε φορά που τον ζοριζαν καταστάσεις έκανε κ τσιγάρο.του μίλησα πολλές φορές αλλά δεν εχω τέτοια σχέση ώστε να μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.στα πολλά ζόρια άρχισε την κόκα.πλέον δε θέλω να ξέρω τι κάνει γιατί στενοχωριεμαι...ας του δώσει φώτιση ο θεός...κ τώρα φαίνεται ότι κάτι παίρνει από μακριά.προτίμησα να κόψω κ την καλημέρα όχι για να μην παρασυρθώ(λόγω ηλικίας κ λόγω πείρας δεν φοβαμαι) απλά να μην βλέπω.πότε δε ξέρεις πως καταλήγει ο άλλος...

Link to comment
Share on other sites

αν ησουν παιδι μου θα φοβομουν για σενα,αλλα ταυτοχρονως θα φοβομουν για το παιδι μιας αλλης μανουλας,το παιδι που εχει μπλεξει!!ισως να σου ελεγα να απομακρυνθεις,αλλα το μυαλο μου δεν θα εφυγε απο εκεινο το κοριτσι,τη φιλη σου!!!ισςω να σου ζητουσα να απομακρυνθεις ΟΧΙ απο τη φιλη σου,μα απο την υπολοιπη παρεα!!μπροστα σου απο τι καταλαβα δεν κανουν χρηση,επειδη ξερουν οτι ενοχλεισαι,αρα μπορεις να απασχολησεις περισσοτερες ωρες τη φιλη σου κ να ξεφευγει εστω κ λιγο απ'αυτο!να την καλεις σπιτι σου,να πηγαινετε μαζι για φαγητο,να διαβαζετε καμια φορα μαζι,να πηγαινετε σινεμα!!εσυ κ εκεινη ομως..οχι ολη η παρεα μαζι!!!!ολα αυτα τωρα τα ειπα υποθετικα...αν ησουν παιδι μου τι θα προτιμουσα να γινει!!κ φυσικα με το ισχυρο δεδομενο οιτ θα σου ειχα εμπιστοσυνη,θα ηαμσταν σαν φιλες!!αν αρχιζες να μαζευεσαι,να μην ανοιγεσαι,να κλεινεσαι στο δωματιο,να βγαινεις κ να μην ξερω που πας...ωωω ναι θα σου ελεγα κοψε την παρεα μαζι της!!!

αλλα απ'την αλλησ ε πιστευω οτι εισαι δυνατος χαρακτηρας ωστε να μην παρασυρθεις!!πιστευω οτι καποιος μπορει να νιωσει ποσο αντεχει,ποσο μπορει να αμυνθει!!!!καποιος που ξερει τον χαρακτηρα του κ του βαζει ορια!!θυμαμαι στο λυκειο ολη μα ολη η παρεα μου ειχαν αρχισει το καπνισμα στα 15!κανονικο τσιγαρο,οχι χασις!ημουν κατα του τσιγαρου,συμβουλεψα 2-3 φιλες μ πιο κοντινες,αλλα δεν καταλαβαιναν!δεν παρασυρθηκα,ηξερα οτι δεν θα παρασυρθω,ειχα πεισει κ ειχα οριοθετησει τον εαυτο μου οτι δεν θα πεσω τοσο χαμηλα,οχι να αρχισω το τσιγαρο,τοσο χαμηλα που να παρασυρθω κ να μην μπορω να επιβληθω στον εαυτο μου!!η παρεα μου λοιπον καθταν στα περισσοτερα διαλλειματα στις τουαλετες καπνιζε,εγω ομως απουσα!!οταν εβγαιναν απο κει,συνεχιζαμε να ειμαστε η γνωστη παρεα!!

 

τωρα αν ημουν εγω στη θεση σου κ βαζοντας στη θεση της φιλης σου την καλυτερη μου φιλη,που την αγαπαω παρα πολυ,δεν θα την εγκατελειπα!!με τον δικο μου χαρακτηρα ομως!!εσυ πρεπει να ξερεις την αμυνα σου!δεν μπορεις να ακουσεις εμενα κ,να μην την εγκαταλειψεις κ να παρασυρθεις!εγω λοιον κ παντα για εμνα μιλαω,θα στεκομουν διπλα της!!διπλα σε κεινη ομως κ σε κανεναν αλλον!δεν θα τραβιομουν στα στεκια της καινουριας της παρεας να δω τι ακνει η' να ειμαι συνεχως διπλα της!!!θα την ειχα διπλα μου τις ωρες τις δικες μας κ μονο δικες μας!!!ειναι ναρκωτικο το χασισι,δεν κοβεις ευκολα,μπορει κ η φιλη μου να μην καταφερνε ποτε να το κοψει,αλλα εγω δεν θα ημουν στην αναμνηση της σαν λιποτακτης στη δυσκολη στιγμη της!!!θα ημουν εκει,ισως καποτε χωριζε με το αγορι της,σε μενα θα γυρνουσε,σε μενα θα εβρισκε καπου να κλαψει,εγω θα συγχωρουσα το καθε τι,με μενα θα αρχιζε απ'την αρχη,με μενα θα γυριζε στην κοπελα που ηταν πριν απ'αυτο!!!κ γω θα ημουν εκει!!!ισωςνα ειμαι κ πολυ ευαισθητη,αλλα θεωρω τα ναρκωτικα,οποια κ αν ειναι αυτα,αδυναμια χαρακτηρα κ δεν θα μπορουσα να διωξω εναν αδυναμο ανθρωπο απ'τη ζωη μου την ωρα που ειναι ετοιμος να πεσει στον βουρκο,ουτε θα μπορουσα να λειπω οταν θα ηθελε βοηθεια να ξανασηκωθει κ να στεθει στα ποδια του!!!οπως δεν θα εδιωχνα φιλη απο κοντα μου αν ειχ επαραλληλη σχεση,αν ειχε καποια αρρωστια,αν τα ειχε με πολυ μεγαλυτερο της,αν ηθελε να δουλευει τα βραδια...ακομα κ ιεροδουλη να ηταν,δεν θα την εβγαζα απ'τη ζωη μου!!!γιατι οτικ αν κανει η φιλη μου,σε οτι κ αν παρασυρθηκε,σε οτι κ αν επελεξε σε καποια φαση της ζωης της...εγω παντα θα γνωριζω εκεινη την κοπελα που γνωρισα καποτε!!!ειναι εκεινη,η ιδια,μονο που ειναι πιο αδυναμη,πιο ευαλωτη!!ετσι ειναι κ η δικη σου φιλη!!ειναι αυτη που ηξερες παντα,μονο για λιγο χαμενη σ'εναν δικο της κοσμο,οπως εκεινη τον εχει πλασει κ οπως την παρεσυραν να τον δοκιμασει!θα ξαναγυρισει ελπιζω καποια στιγμη κ το ευχομαι κ θα το εκτιμησει που δεν εχασε την παρουσια σου στη ζωη της!!

 

μπορει ολα αυτα να ειναι κ βλακειες η' πολυ συναισθηματικα....δεν χρειαζεται να με ακουσεις,ουτε να δωσει βαση στα λογια μου!τη γνωμη μου ειπα!!κ φυσικα να μην πραττεις οπως επραξαν αλλοι,δεν ταιριαζουν ολα σε ολους κ γω δεν θα θελα να ακουσω οτι παρασυρθηκες...θα εχω τυψεις!!απλα μην εγκαταλειψεις εντελως τη φιλη σου!!να την απασχολεις περισσοτερο με δικες σας ασχολιες!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φίλη

 

ο μόνος τρόπος να βοηθήσεις τη φίλη σου είναι να την απομακρύνεις από το αγόρι της....

αφού είπες ότι δεν της συμπέριφέρεται καλά προσπάθησε να πατήσεις στα λάθη του για να την πείσεις να τον αφήσει...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...σα να λεμε λιγο χασισακι μια στο τοσο κανει καλο...ηρεμει και τα νευρα.Και μιας και η δικη σου παρεα δεν εμπλεξε...οκ μια χαρα...

 

Αραγε αν ηταν το παιδι σου που ειχε αντιστοιχο προβληματισμο...αυτο θα του ελεγες?

 

θα του ελεγα οτι μου ειπαν και οι γονεις μου, σημειωτεο αμορφωτοι,

Παιδακι μου απο αυτα τα πραγματα δεν ξερω πολλα ξερω οτι ειναι εθιστικα και αν μπλεξεις δεν ξερεις που θα καταντησεις θα το πηγαινα μια βολτα να δει και πως καταντα τους ανθρωπους αυτη η αρρωστια και τελος.Υπαρχουν απειροι τροποι να προετοιμασεις το παιδι σου για το τι θα αντιμετωπισει.

Αν καποιος φιλος λοιπον εμπλεκε το παιδι μου θα ηταν ηδη προετοιμασμενο και νομιζω οτι πλεον στην ηλικια των 17 το τι θα πεις στο παιδι σου δεν εχει και πολύ σημασια εχει ηδη χαραξει πορεια η διαπαιδαγωγηση του εχει τελειωσει προ πολλου.

Παρολα αυτα θα προτεινα και παλι να κραταει αποσταση ασφαλειας αλλα να ειναι διπλα στον φιλο του να μην τον απορριψει για μια κακη επιλογή.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω για τη δικη μου φιλη!!!! οατν ηρθα αθηνα να σπουδασω εκανα παρεα με μια κοπελα ...στην πορεια εμαθα οτι ακνει αυτο το πραγμα και ειχα φρικαρει...... ελεγα να απομακρυνθω...αλλα για εμενα αυτο δεν ειναι λυση..ετσι απλα ξεφευγεις ευκολα απο δυσκολες καταστασεις....βεβαιαΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ...ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΟΛΟΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ....... η κοπελα αυτη τοχε σταματησει για μεγαλο διαστημα και με το που χωρισε με το φιλο της μετα απο 2 χρονια το ξεκινησε παλι...οκ δε μου αρεσε αλλα αυτη το βλεπε σα λυση...εκανα μια ηρεμη συζητηση μαζι τησ... και μουπε οτι πραγματικα ξερει πως δεν ειναι σωστο...αλλα δεν αντεχε να ποναει ακι να σκεφτεται εκεινον...μ πε επισης οτι δεν θα προχωρησει σε αλλα .....οκ την πιστεψα γιατι φαινεται εξυπνη και δυνατος χαρακτηρας.... παρολα αυτα μετα απο ενα μηνα εκανε νεες παρεεσ..δεν εννοω στη σχολη γιατι εκει με εμενα κανει παρεα..εκτος σχολης τις εκανε τισ παρεες..ξερεις πως? πηγαινοντας σε παρτυ psycho.... εκει ολοι τουλαχιστον κανουν χασισ......ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...... γνωρισε πολλα ατομα σε τετοια παρτυ και σιγα σιγα της εδωσαν τρυπακι...μετα αρχισε τις χημειες LSD και αλλα τετοια...πριν ορκιζοταν οτι δεν θα τα δοκιμαζε αυτα...... ομως ναι τα δοκιμασε.... ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ πως θα προχωρησει σε αλλα γιατι τοοοοοοοοοσο χαζη δεν την εχω..... και ετσι λεει και η ιδια...δε θελω να κοψω αυτα που απιρνω οταν τα παιρνω....αλλα σε αλλα που στερουν τη ζωη απο τοσο κοσμο δε θα μπλεξω.... το ελπιζω...... πολλα παιδια στη σχολη την εχουν κανει ακρη....... σχεδον ολα..... ομως εγω οχι....ξερεις γιατι.... αν ενα τετοιο ατομο σαν αυτη...και σαν τη φιλη σου περιτρυγυριζεται απο ατομα με ναρκωτικα δε θα ξεμπλεξει ποτε..... ειμαι η μονη απο φιλες τησ που δεν καπνιζω καν...οχι μαρχουανα ,ουτε καν απλο τσιγαρο.... το θεωρω υποχρεωση μου να μαι διπλα της....να την προστατεψω οσο μπορω....οταν η κουβεντα το φερνει το θεμα τα ιδια της λεω....να μη μπλεξει με αλλα και να τα σταματησει σιγα σιγα...γιατι μεχρι και τη σχολη ενα χρονο την ειχε αφησει..πλεον ερχεται στη σχολη καθημερινα,ολες τις ωρεσ.... αρα κατι καταφερα...και σταματησε την απρεα με ολους εκεινουσ..... βεβεια ακομα κανει χασις αλλα τα αλλα οχι....

 

θελω να πω οτι καλο θα ηταν να εισαι διπλα της να τη βοηθησεις....

ΟΜΩς ΠΡΟΣΕΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ..... ΝΑ ΤΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ,ΟΧΙ ΝΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ....

.................................

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα και παλι να κραταει αποσταση ασφαλειας αλλα να ειναι διπλα στον φιλο του να μην τον απορριψει για μια κακη επιλογή.

 

συμφωνω μαρια μου!!!!δεν μπορεις να ξεγραψεις καποιον για μια κακη επιλογη!η ευκολη λυση ειναι να φυγεις μακρια κ να αφησεις τον αλλον στη μοιρα του!!!η μαγκια ειναι να παλεψεις γι'αυτο τον ανθρωπο που αγαπας!!!!να μεινει κοντα στη φιλη της,αλλα να προσεξει προπαντων τον εαυτο της κ να βαλει ορια!!να προστατευτει!!αμα νιωθει προστατευμενη κ υπευθυνη ολα μπορει να τα παλεψει!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω για τη δικη μου φιλη!!!! οατν ηρθα αθηνα να σπουδασω εκανα παρεα με μια κοπελα ...στην πορεια εμαθα οτι ακνει αυτο το πραγμα και ειχα φρικαρει...... ελεγα να απομακρυνθω...αλλα για εμενα αυτο δεν ειναι λυση..ετσι απλα ξεφευγεις ευκολα απο δυσκολες καταστασεις....βεβαιαΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ...ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΟΛΟΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ....... η κοπελα αυτη τοχε σταματησει για μεγαλο διαστημα και με το που χωρισε με το φιλο της μετα απο 2 χρονια το ξεκινησε παλι...οκ δε μου αρεσε αλλα αυτη το βλεπε σα λυση...εκανα μια ηρεμη συζητηση μαζι τησ... και μουπε οτι πραγματικα ξερει πως δεν ειναι σωστο...αλλα δεν αντεχε να ποναει ακι να σκεφτεται εκεινον...μ πε επισης οτι δεν θα προχωρησει σε αλλα .....οκ την πιστεψα γιατι φαινεται εξυπνη και δυνατος χαρακτηρας.... παρολα αυτα μετα απο ενα μηνα εκανε νεες παρεεσ..δεν εννοω στη σχολη γιατι εκει με εμενα κανει παρεα..εκτος σχολης τις εκανε τισ παρεες..ξερεις πως? πηγαινοντας σε παρτυ psycho.... εκει ολοι τουλαχιστον κανουν χασισ......ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...... γνωρισε πολλα ατομα σε τετοια παρτυ και σιγα σιγα της εδωσαν τρυπακι...μετα αρχισε τις χημειες LSD και αλλα τετοια...πριν ορκιζοταν οτι δεν θα τα δοκιμαζε αυτα...... ομως ναι τα δοκιμασε.... ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ πως θα προχωρησει σε αλλα γιατι τοοοοοοοοοσο χαζη δεν την εχω..... και ετσι λεει και η ιδια...δε θελω να κοψω αυτα που απιρνω οταν τα παιρνω....αλλα σε αλλα που στερουν τη ζωη απο τοσο κοσμο δε θα μπλεξω.... το ελπιζω...... πολλα παιδια στη σχολη την εχουν κανει ακρη....... σχεδον ολα..... ομως εγω οχι....ξερεις γιατι.... αν ενα τετοιο ατομο σαν αυτη...και σαν τη φιλη σου περιτρυγυριζεται απο ατομα με ναρκωτικα δε θα ξεμπλεξει ποτε..... ειμαι η μονη απο φιλες τησ που δεν καπνιζω καν...οχι μαρχουανα ,ουτε καν απλο τσιγαρο.... το θεωρω υποχρεωση μου να μαι διπλα της....να την προστατεψω οσο μπορω....οταν η κουβεντα το φερνει το θεμα τα ιδια της λεω....να μη μπλεξει με αλλα και να τα σταματησει σιγα σιγα...γιατι μεχρι και τη σχολη ενα χρονο την ειχε αφησει..πλεον ερχεται στη σχολη καθημερινα,ολες τις ωρεσ.... αρα κατι καταφερα...και σταματησε την απρεα με ολους εκεινουσ..... βεβεια ακομα κανει χασις αλλα τα αλλα οχι....

 

θελω να πω οτι καλο θα ηταν να εισαι διπλα της να τη βοηθησεις....

ΟΜΩς ΠΡΟΣΕΧΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ..... ΝΑ ΤΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ,ΟΧΙ ΝΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ....

 

κ με σενα συμφωνω!!!:)

αν ειχες εγκαταλειψει τοτε τη φιλη σου που εχασε τον δρομο της,τωρα θα ηταν ακομα πιο βυθισμενη στον βουρκο!!!ενταξει μπορει να μην τα σταματησε ολα,αλλα παλευει...η' μαλλον ΜΑΖΙ παλευετε!εχει καπου να πιαστει!!κ οπως ειπες κ συ δεν παρασυρεσαι ευκολα,ξερεις να προστατευεσαι κ ετσιδ εν φοβηθηκες να σταθεις διπλα της κ τωρα σιγα σιγα κανει τα βηματα της να βρει παλι τον εαυτο της!!μπραβο σου γι'αυτη την ομορφη προσπαθεια!!ειμαι σιγουρη οτι κ κεινη θα σε εκτιμαει πολυ!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...