Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάρηδες γονείς & γκάφες


Supergirl77

Recommended Posts

Θα σας γράψω τί έκανα προχθές (όχι γκάφα με το παιδί, αλλά σχετικό με τη 'μητρότητα'), να γελάσετε...

Είμαι με τη μικρή στο καρότσι και την αδελφή μου. Όπως περπατάμε βλέπουμε μια κοπέλα που έχει βγάλει βόλτα το σκύλο της.

Πλησιάζω το καρότσι να τον δει η μικρή, ο σκύλος έρχεται κοντά και πιάνουμε την κουβέντα βμε την κοπέλα η οποία μας λέει πως ο σκύλακος της (ένα κουκλί, θηριάκι λαμπραντόρ) ενθουσιάζεται με τα παιδιά!

Τη ρωτάω πόσο, μου λέει της απαντώ 'να τον χαίρεστε' και χωρίζουμε.

Τρία βήματα μετά μου λέει χαμογελώντας η αδελφή μου...

'Πως φαίνεται πως έγινες μάνα... Θα έλεγες ποτέ στο παρελθόν, να το χαίρεστε για σκυλάκι;'. ;)

 

χαχαχχαχαχα.... πέρα απ' την πλάκα, ξέρεις πόσες ομοιότητες έχουμε βρει στην ανάπτυξη του μπέμπη και του σκυλάκου της αδερφής μου; κι ας εκνευρίζεται ο άντρας μου όταν κάνουμε συγκρίσεις! :P

 

Γκάφα άλλου γονέα, τώρα που είπες για σκύλο.. Βόλτα τις προάλλες με τον μπέμπη στη γειτονιά, βλέπω να έρχεται μπαμπάς, σκύλος - άλογο και 5χρονο κοριτσάκι. Λέω στον μπέμπη "κοίτα ένα ωραίο σκυλάκι", τρέχει ο σκύλος ενθουσιασμένος προς το καρότσι, τότε συνειδητοποιώ πως το λουρί το "κρατούσε" το 5χρονο, ο μπαμπάς στην κοσμάρα του, ο σκύλος σούρνει την πιτσιρίκα ως το καρότσι και χρειάστηκε να πω γελώντας "ωραίο σκυλάκι αλλά μη μας γλείψει κιόλας.." για να καταλάβει ο πατήρ πως πρέπει να βουτήξει έγκαιρα το λουρί πριν μας καβαλήσει ο σκύλος.

 

Να σημειωθεί ότι λατρεύω τα ζώα, μην παρεξηγηθώ, αλλά θα προτιμούσα να μη μας γλείφει και τη μούρη άγνωστος σκύλος. :lol:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


φρεσκο κατορθωμα του συζυγου:

 

 

κάθε μερα μετα το μπανακι της ο συζυγος κανει μασαζακι τη μικρη με λαδακι (συνηθως αμυγδαλελαιο),,,,σημερα τελειωνει το μπουκαλακι ,,με φωναζει (εγω είμαι στην κουζινα) και του λεω πως εχει στο πανω μπανιο καινουριο λαδακι,,,,,παει το παιρνει, κανει μασαζ στην μικρη,,τη ντυνει κτλ και όταν η ερημη βγηκα από τη κουζινα και πηγα στο σαλονι συνηδειτοποιω ότι εχει κανει μασαζ στο παιδι με το λαδι για τη κυτταριτιδα:shock::shock::shock::shock:τουλαχιστον η κορη μου δεν θα εχει φλοιο πορτοκαλιου:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στο παλιό θέμα "κουφά μαμάδω" Αλλά όχι όταν είστε στη δουλειά ούτε όταν μισοκοιμούνται τα παιδιά ή ο σύζυγος. Θα καταλάβετε γιατί όταν το διαβάσετε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου γεννήθηκε 5 45 το πρωί, όταν τον έφεραν αργότερα στο δωμάτιο κοιμόταν και συνέχιζε να κοιμάται για πολλές ώρες.εμείς τον παίρναμε αγκαλιά , φωτογραφίες κλπ.Ο άντρας μου έφυγε και ήρθε ξανά και τις 17 00...το μωρό κοιμόταν....εγώ ούτε που είχα σκεφτεί να κοιτάξω αν θέλει άλλαγμα.Ερχεται λοιπόν , ρωτάει αν τον αλλάξαμε , λέω όχι....εντάξει ήταν καταχ@σμένο !!!!!!!!

 

Είχε και λίγους κολικούς , αλλά πραγματικά λίγους , 2-3 φορές την εβδομάδα , μόνο απόγευμα.Είμαι μόνη μου , τον κουνάω , του τραγουδάω , τον αλλάζω , να φάει δεν θέλει βέβαια....αα.α...κάπου έχω διαβάσει ότι κάνει καλό το λάδι με το χαμομήλι.Βάζω σε ένα ποτηράκι λάδι και το χαμομήλι όπως είναι ,με τα ανθάκια....χαχαχχα.....τον γδύνω κι αρχίζω να τον πασαλείβω....να κλαίει, και να είναι παντού γεμάτος λάδι με ανθάκια χαμομηλιού ...το ίδιο και τα χέρια μου...τα παρατησα όλα , μωρομάντηλα , πετσέτες , τον έβαλα στο καρότσι και πήγαμε βόλτα

 

** Με την πιπίλα και την αντικυτταριδική κρέμα, ακόμη γελάω !!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κλαίω με την αντικυτταριτιδική :D:D:D:D

 

Διάβασα τις προάλλες και το παλιότερο πόστ και θυμήθηκα οτι ναι, έχω βάλει στον άντρα μου και σαλιάρα!!! Τζάμπα τον λέω μωρό μου κι αυτόν;

 

Επίσης έχω ξεχάσει να φάω!!! Τις πρώτες μέρες με το μωρό, κάνω ένα τοστ το πρωί ξυπνάει το μωρό, αφήνω το τοστ. Απο κει και πέρα καταλαβαίνεται πώς με πήγε, όλη μέρα ταίσματα αντλήσεις αλλάγματα πλυσίματα κλπ. Το βράδυ με παίρνει η γυναικολόγος μου και με ρωτάει τι κάνεις; Λέω καλά είμαι αλλά απο το απόγευμα ζαλίζομαι λίγο. Με ρωτάει τι έφαγες και αφού σκεφτόμουν πόση ώρα πηγαίνω στην κουζίνα και βλέπω το πρωινό τοστ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν η μεγαλη μας κορη ηταν περιπου 2 μηνων, ειχαμε βγει οικογενειακως η 4μελης (τοτε) οικογενεια...ημαστε για φαγητο, το μωρο στο καροτσακι του κοιμοταν, αφου φαγαμε σηκωνομαστε να φυγουμε, μπροστα εγω και ο μεγαλος, πισω ο αντρας μου...βγαινουμε καποια στιγμη απο το μαγαζι και ανακαλυπτω πως ο αντρας μου ειχε ξεχασει να παρει το μωρο:shock::shock:

Οι σερβιτοροι μολις γυρισαμε να το παρουμε γελαγαν (τωρα τι αλλο λεγανε μεταξυ τους δεν μαθαμε ποτε...)

Link to comment
Share on other sites

Οταν η μεγαλη μας κορη ηταν περιπου 2 μηνων, ειχαμε βγει οικογενειακως η 4μελης (τοτε) οικογενεια...ημαστε για φαγητο, το μωρο στο καροτσακι του κοιμοταν, αφου φαγαμε σηκωνομαστε να φυγουμε, μπροστα εγω και ο μεγαλος, πισω ο αντρας μου...βγαινουμε καποια στιγμη απο το μαγαζι και ανακαλυπτω πως ο αντρας μου ειχε ξεχασει να παρει το μωρο:shock::shock:

Οι σερβιτοροι μολις γυρισαμε να το παρουμε γελαγαν (τωρα τι αλλο λεγανε μεταξυ τους δεν μαθαμε ποτε...)

Καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Γκάφα της Μάμας μου.Είμαι το πρώτο παιδί και οταν ήμουν 3 μηνών και κάτι της ήρθε να μου λιώσει κοτόπουλο μαζί με κάτι άλλο και να μου δώσει να δοκιμασω. Εγώ επειδή το έτρωγα(καλοφαγου απο κούνια) έκρινε σωστο να μου δώσει αρκετό να φάω.Αποτέλεσμα: Ήρθα και φουσκωσα απο το φαι Τοσο μικρό που ήμουν και για ώρες να έχω σκάσει απο το κλάμα. Ο πατέρας μου να αναρωτιέται τι έχω πάθει και η μαμά μου να κάνει την Κινέζα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάπου στους δυο μήνες που χαμογελάνε για πρώτη φορά συνειδητά. Είναι τρεις το πρωί και ξυπνάει για χιλιοστή φορά. Τον παίρνω αγκαλιά μονολογώντας " άντε πάμε πάλι νιαρ νιαρ νυστάζω νιαρ νιαρ, τι χαμογελάς μωρέ (με ύφος γκρίνια), ΑΑΑΑΑΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ, αγάπη μου παιδάκι μου, ξύπνα ξύπνα (στο στεφάνι) το μωρό χαμογελάει..." ξαφνικά μου φυγε η γκρίνια κι έγινε ενθουσιασμόυς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω λιώσει με το μασάζ με τα ανθάκια του χαμομηλιού πάντως και το λάδι - πότε καθάρισε το μωρό τελείως δε μας είπες, χιχι...

 

Λίγα λίγα τα θυμάμαι: είμαστε καλοκαιρινό βραδάκι εκτός σπιτιού και πάμε να βάλουμε το καρότσι στο αυτοκίνητο για να γυρίσουμε σπίτι. Μπέμπης στο καθισματάκι δεμένος, εγώ δίπλα, ο σύζυξ να παλεύει με το πολυκαρότσι-τέρας για να το βάλει στο πορτ μπαγκάζ. Μπαίνει μέσα, βάζει μπρος και βλέπουμε έναν περαστικό (ο οποίος έδειχνε και αρκετά σουρωμένος) να έρχεται στο παράθυρο και να λέει "κάτι ξεχάσατε απέξω"...

 

Είχε φύγει η μία ρόδα κατά το μάζεμα του καροτσιού και είχε μείνει επί του οδοστρώματος! Το στεφάνι μου (νηφάλιο) δεν την είδε, ο σουρωμένος την εντόπισε! Να είναι καλά ο άνθρωπος που την είδε δηλαδή, ακόμα θα την ψάχναμε... :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω λιώσει με το μασάζ με τα ανθάκια του χαμομηλιού πάντως και το λάδι - πότε καθάρισε το μωρό τελείως δε μας είπες, χιχι...

 

Λίγα λίγα τα θυμάμαι: είμαστε καλοκαιρινό βραδάκι εκτός σπιτιού και πάμε να βάλουμε το καρότσι στο αυτοκίνητο για να γυρίσουμε σπίτι. Μπέμπης στο καθισματάκι δεμένος, εγώ δίπλα, ο σύζυξ να παλεύει με το πολυκαρότσι-τέρας για να το βάλει στο πορτ μπαγκάζ. Μπαίνει μέσα, βάζει μπρος και βλέπουμε έναν περαστικό (ο οποίος έδειχνε και αρκετά σουρωμένος) να έρχεται στο παράθυρο και να λέει "κάτι ξεχάσατε απέξω"...

 

Είχε φύγει η μία ρόδα κατά το μάζεμα του καροτσιού και είχε μείνει επί του οδοστρώματος! Το στεφάνι μου (νηφάλιο) δεν την είδε, ο σουρωμένος την εντόπισε! Να είναι καλά ο άνθρωπος που την είδε δηλαδή, ακόμα θα την ψάχναμε... :P

 

:P:p:p:p

Να σου πω ότι δεν θυμάμαι.....μάλλον αργότερα που τον κάναμε μπάνιο:D

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παθηματα εχουν πολυ πλακα, κ γελαω αρκετα διαβαζοντας τα, πραγματικα αν καποιος τα εγραφε σε βιβλιο θα ηταν απ' τις καλυτερες θεραπειες γελιου:D! Να κ εμεις λοιπον, συνηθης υποπτος ο μπαμπας μας που τις "γκαφες-απροσεξιες" τις εχει λιγο "ψωμοτυρι": Γυριζουμε απο σουπερμαρκετ αρον-αρον να κανουμε μπανιο τις μικρες για να μην κοιμηθουν με βρεγμενα μαλλια, βαζει την μπεμπα (4μηνων) στην ημικαθιστη θεση στο μπανακι κ πλενει πρωτα, εγω κατω τακτοποιω, με φωναζει να παρω με την πετσετα το μωρο για να βαλει αμεσως μετα την μεγαλη. Βλεπω να κανει μεγαλη προσπαθεια να αφαιρεσει τον πηχτο αφρο απο το κεφαλακι της μπεμπας κ μολις σκυβω να βοηθησω, ωωω του θαυματος εχει φυγει το 99% των μικροβιων απο πανω της ακριβως οπως το διαφημιζουν στην τηλεοραση... γιατι την επλυνε ολοκληρη με το dettol για τα χερια (ευτυχως για ευαισθητες επιδερμιδες, αυτο με την γλυκερινη). Παλι καλα που τον προφτασα πριν βαλει στην "απολυμανση" κ την μεγαλη γιατι θα ξεσηκωνε το τετραγωνο απο το κλαμα-τσουξιμο:rolleyes:! Μετα παντως χ@στηκε πανω του κ με ρωταγε μηπως εκανε καμια κοκκινιλα η μπεμπα, επρεπε να του κανω λιγη πλακα του χρειζοταν,χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι.... όσο κι αν γελάμε εκ των υστέρων, θέλει προσοχή...

 

Τι θυμήθηκα τωρα..Ο πατέρας μου όταν ήμουν 5-6 ετών τι είχε κάνει-για να καταλάβετε πόσο σχετικός ήταν με την ανατροφή μου δηλαδή.... Άρρωστη στο σπίτι εγώ, η μαμά στη δουλειά, είχε αναλάβει να μου δώσει το σιρόπι για τον βήχα όταν ερχόταν η ώρα. Μια κουταλιά της σουπας είχε πει η μαμά, σιγά το δύσκολο. Ανοίγει λοιπόν το (καινούριο, έχει σημασία) μπουκάλι, και μου δίνει μια καλή κουταλιά. Εγώ να γκρινιάζω πως δεν μπορω να το καταπιώ, αυτός ως ευσυνείδητος πατήρ να επιμένει, τελικά το κατάπια αλλά έκανα εμετό αμέσως.

 

Παίρνει τη μητέρα μου απηυδισμένος για να συνειδητοποιήσει πως έπρεπε στη ΣΚΟΝΗ που περιειχε το μπουκάλι να προσθέσει νερό μέχρι την ένδειξη και να ανακινήσει καλά πριν μου το δώσει... Ω ναι, με κατάφερε να καταπιώ μια κουταλιά σκόνη - ευτύχως έκανα εμετό γιατί θα είχα πάθει δηλητηρίαση στην καλύτερη περίπτωση απ' την υπερβολική δόση! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...