Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos με πόνους στήθους


Recommended Posts

γεια σας κορίτσια,

 

Καλώς σας βρήκα

 

Σας διαβάζω εδώ και ένα μήνα (τον τελευταίο δηλαδή της εγκυμοσύνης μου) και δεν χρειάστηκε να γράψω και εγώ κάτι, γιατί αυτά που διάβαζα από εσάς ήταν πολύ ενημερωτικά και βοηθητικά σε κάθε απορία που είχα.

 

Τώρα είμαι και εγώ μαμά εδώ και δέκα μέρες (γέννησα την προηγούμενη δευτέρα στο Έλενα) τα δύο παιδάκια μου, με καισαρική (39 εβδομάδα και παιδάκια εξωσωματικής).

 

Είμαι αρκετά αγχωμένη, τραγικά ευσυγκίνητη, ευτυχώς μένει μαζί μου όλες αυτές τις μέρες η μαμά μου, η οποία είναι τεράστια βοήθεια για μένα και αντιμετώπιζω ένα μεγάλο πρόβλημα με τον θηλασμό.

 

Καθώς είναι δύο τα μωράκια μου σε κάθε θηλασμό τα θηλάζω και τα δύο. Έτσι και τα δύο στήθη μου χρησιμοποιούνται συχνότερα από ότι με ένα μωράκι. Και από τις δύο θηλές μου εδώ και 3 μέρες λείπουν κομμάτια κρέατος και από τις τρυπίτσες βγαίνει πύον και αίμα. Ο πόνος είναι αφόρητος. Εχθές με μεγάλες τύψεις και κλαίγοντας τα θήλασα μόνο δύο φορές τις υπόλοιπες ήπιαν έτοιμο. Σήμερα τα θήλασα το πρωί και το σκέφτομαι σαν εφιάλτη το πότε θα τα ξαναθηλάσω. Βάζω βαζελίνη από εχθές το απόγευμα στις θηλές μου και στην συνέχεια ξεπλένω με χαμομήλι πριν θηλάσω (είχα μία ελάχιστη βελτίωση με αυτό).

 

Κάθε πρόταση και βοήθεια θα είναι πολύτιμη για εμένα (την μία σκέφτομαι να σταματήσω και την άλλη ότι δεν μπορώ να τους το κάνω αυτό, αλλά και μόνο όταν τα θηλάζω ηρεμώ και νιώθω κοντά τους).

ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΩΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ

 

Θάλεια - Γιώργος

Δημήτρης - Μάιρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρωτα απο ολα να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!απο οτι ξερω εχει κατι ψευδοθηλές στο φαρμακειο οι οποιες βοηθανε αρκετα.βεβαια το καλυτερο απο ολα ειναι να ρωτησεις τον γιατρο η την μαια σου...

καλο κουραγιο καλη δυναμη γιατι φανταζομαι τι δυσκολα που θα ειναι με 2 παιδια...

Εγω το εχω χιλιοπει και μην μου δινεις σημασια οτι δεν μου αρεσε η διαδικασια του θηλασμου αν και ξερω τα 1000000000000000 καλα του μια που ανηκω στο παραιατρικο επαγγελμα..

του εδινα ξενο γαλά απο 6 ημερων .

Link to comment
Share on other sites

Θάλεια μου γεια σου, καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα μωράκια!!!! :D:D

Διανύεις ίσως την πιο δύσκολη περίοδο, σωματικά και ψυχολογικά, και φαντάζομαι πως με δύο παιδάκια είναι ακόμα πιο δύσκολη... αργότερα στρώνει πάντως don' t worry!

Όσον αφορά το θηλασμό, να πιθανολογήσω πως τα μωράκια από την αρχή δεν τοποθετήθηκαν σωστά στο στήθος σου; Κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε για να δημιουργηθεί όλο αυτό. Μπορεί να επαναλαμβάνομαι και να το ξέρεις ήδη, θα πρέπει όχι μόνο η θηλή αλλά και η περιοχή γύρω από αυτή να είναι στο στόμα του βρέφους... αν και απο προσωπική εμπειρία ακόμα και τότε το στήθος θέλει ένα διάστημα να προσαρμοστεί - σκληραγωγηθεί στους συχνούς θηλασμούς. Στην κατάσταση ακριβώς που βρίσκεσαι τώρα με πληγωμένες τις θηλές ο καταλληλότερος άνθρωπος να σε συμβουλέψει είναι η Αγλαϊα (Αγλαϊαααααααααααααααααααα βοήθειαααααααααααα!!!!!!!!! :D )

Υπάρχουν κρέμες φυτικές, κατά προτίμηση, που να μη θέλουν ξέβγαλμα μετά, που καταπραϋνουν τις ερεθισμένες θηλές, τις έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη αν στην περίπτωση τη δική σου (με το πυον) ενδείκνυται... Προσπάθησε να έχεις το στήθος σου επίσης εκτεθειμένο μέσα στην ημέρα, χωρίς σουτιέν και χωρίς μπλούζα μέσα στο σπίτι. Με βοήθησε πολύ το πρώτο διάστημα αυτό... Με τον κατάλληλο χειρισμό νομίζω θα τα πας μια χαρά και θα τα θηλάσεις τα παιδάκια σου... θα σου πει και η Αγλαϊα.... Και πάλι να σου ζήσουν :D

Link to comment
Share on other sites

Θάλεια, καλησπέρα! Να σου ζήσουν τα μωρούλια! Φαντάζομαι η χαρά σου είναι διπλή! :D:D:D

Σχετικά με το πρόβλημά σου, ρίξε μια πρώτη ματιά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1524&highlight=%EC%E1%F4%F9%EC%DD%ED%E5%F2+%E8%E7%EB%DD%F2

Αν θέλεις, στείλε και ένα π.μ. στην Αγλαΐα, γιατί είναι η πιο αρμόδια να σου απαντήσει.

Περαστικά σου και μην ανυσηχείς. Με λίγη υποστήριξη, αφού υπάρχει η θέληση, θα τα καταφέρεις! :wink:

Να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Thalia καλωσήρθες!

Kατ'αρχάς να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Nα τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις κάθε μέρα!

Tο γεγονός ότι είσαι αγχωμένη και ευσυγκίνητη είναι απόλυτα φυσιολογικό και όλες οι μανούλες το έχουμε περάσει, μην ανησυχείς. Σκέψου ότι εγώ είχα επιλόχεια κατάθλιψη για σχεδόν 2 μήνες....

Για το πρόβλημά σου, δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν βίωσα κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για κάτι που δεν ξέρω. Tο μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχει μια κρέμα της MEDELA που είναι για τέτοια προβλήματα. H ηφή της είναι σαν πολύ πηχτή βαζελίνη. Ίσως να σε βοηθούσε.

Όμως καλυτερα να σε συμβουλέψουν οι μαίες μας, ή κάποιες κοπέλες που έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο.

Σου εύχομαι κουράγιο και υπομονή, κοπέλα μου, θα περάσει.

 

Kαι πάλι καλωσήρθες!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου γλυκειά μου! :)

 

Η εικόνα που περιγράφεις είναι γνωστή, γιατί και μία φίλη μου αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα (βέβαια αυτή είχε ένα μωράκι :) ). Πιστεύω ότι ήταν συνδυασμός ευαίσθητου δέρματος και λάθος τοποθέτηση, κάτι που μπορεί να συμβαίνει και στη δική σου περίπτωση. Επίσης τείνω να πιστεύω και αυτό που λέει η annastasia: τους παίρνει λίγο για να σκληραγωγηθούν....

Επίσης μία κρέμα για τις θηλές που δε χρειάζεται ξέβγαλμα και προστατεύει είναι η Lansinoh (σε φαρμακεία).

 

Ουσιαστική βοήθεια δεν μπορώ να σου δώσω δυστυχώς! Η Αγλαία μας θα σου απαντήσει εγκυρότερα.

Σου έγραψα και εγώ για να σου δώσω κουράγιο να μην τα παρατήσεις - εφόσον το θέλεις τόσο πολύ! Με τη σωστή καθοδήγηση θα τα καταφέρεις!

 

Και πάλι να τα χαίρεσαι, πάντα γερά και χαρούμενα!

Link to comment
Share on other sites

thalia να σου ζήσουν τα μωρουλίνια σου :!::!::!:

Εύχομαι καλό κουράγιο :!::) Είχα κι εγώ πρόβλημα με πληγωμένες θηλές τις πρώτες μέρες που θήλασα, και χρησιμοποίησα την αλοιφή purelan, την οποία δεν χρειαζόταν να την βγάζω πριν θηλάσω σύμφωνα με ις οδηγίες που μου έδωσαν οι μαιες...Επίσης ήμουν όλη τη μέρα σχεδόν με το στήθος έξω για να αερίζεται, κι αυτό σίγουρα βοήθησε πολύ...

τι να πω,κάθε αρχή και δύσκολη :!::!::!: Μπράβο σου πάντως που θηλάζεις τα διδυμάκια σου :!: Οι περισσότερες με δίδυμα που ξέρω απέφυγαν το θηλασμό γιατί το θεώρησαν μεγάλη ταλαιπωρία..αξίζει τον κόπο όμως πίστεψέ με :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι και εγώ μαμά εδώ και δέκα μέρες (γέννησα την προηγούμενη δευτέρα στο Έλενα) τα δύο παιδάκια μου, με καισαρική (39 εβδομάδα και παιδάκια εξωσωματικής).

 

Να σου ζήσουνε!!!

 

 

 

Καθώς είναι δύο τα μωράκια μου σε κάθε θηλασμό τα θηλάζω και τα δύο. Έτσι και τα δύο στήθη μου χρησιμοποιούνται συχνότερα από ότι με ένα μωράκι. Και από τις δύο θηλές μου εδώ και 3 μέρες λείπουν κομμάτια κρέατος και από τις τρυπίτσες βγαίνει πύον και αίμα. Ο πόνος είναι αφόρητος.

 

Είμαι σίγουρη ότι πονούσες από την αρχή όταν θήλαζες... Ο πόνος είναι αφόρητος γιατί τα μωράκια σου δεν είναι σωστά τοποθετημένα στο στήθος. Πιάνουν αρκετά πιο έξω απ' ότι πρέπει τη θηλή σε πονάνε και σε πληγώνουνε. Έτσι όμως ούτε τα ίδια μπορούνε να θηλάσουν όσο γάλα χρειάζονται. Ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει καθόλου σε όλη τη διάρκειά του.

 

Βάζω βαζελίνη από εχθές το απόγευμα στις θηλές μου και στην συνέχεια ξεπλένω με χαμομήλι πριν θηλάσω (είχα μία ελάχιστη βελτίωση με αυτό).

 

Η βαζελίνη (γίνεται από το πετρέλαιο...) δεν τρώγεται και το ξέβγαλμα με το χαμομήλι χειροτερεύει την κατάσταση...

 

Μπορείς να βάζεις λανολίνη purelan ή lansinoh, δεν χρειάζεται να την ξεβγάζεις.

 

Προσπάθησε να μη χρησιμοποιείς επιθέματα και να μη βάζεις νερό στό στήθος πάνω από μία φορά το 24ωρο.

 

Κάθε πρόταση και βοήθεια θα είναι πολύτιμη για εμένα (την μία σκέφτομαι να σταματήσω και την άλλη ότι δεν μπορώ να τους το κάνω αυτό, αλλά και μόνο όταν τα θηλάζω ηρεμώ και νιώθω κοντά τους).

 

Επείγει να φροντίσεις την επούλωση των θηλών αλλά η παράλειψη πολλών γευμάτων θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, ίσως υπερφορτωθεί το στήθος και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε φραγμένους πόρους και μαστίτιδα.

 

Δεν ξέρω αν οι προστατευτικές θηλές σιλικόνης μπορούν να σε βοηθήσουν, πιθανόν να πονάς και μ' αυτές και να μην μπορείς να θηλάσεις.

 

Αν δεν μπορείς να θηλάσεις θα χρειαστείς ένα επαγγελματικό θήλαστρο για να αντλείς το γάλα όσο διάστημα ο θηλασμός είναι ανυπόφορος λόγω πόνου. Σε αυτή τη φάση κανένα άλλο θήλαστρο δεν μπορεί να διατηρήσει ικανοποιητικά τη γαλουχία, τα πιο μικρά θήλαστρα είναι μόνο για μητέρες που έχουν ήδη εδραιώσει γαλουχία.

 

Πιστεύω ότι πρέπει να σε δει κάποιος ειδικός (αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία κάποιας Συμβούλου στην Αθήνα) για να σε βοηθήσει να τοποθετήσεις σωστά τα μωρά. Αυτό είναι το πιο σημαντικό για να καταφερεις να θηλάσεις.

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις άμεσες απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας.

 

Αγλαΐα σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως. Πήρα ήδη την κρέμα που προτείνατε όλες και ελπίζω να φτιάξει η κατάσταση.

ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΩΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ

 

Θάλεια - Γιώργος

Δημήτρης - Μάιρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...