Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ! SOS!


peny

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Χτες βράδυ έκανα άλλη μια προσπάθεια να καθαρίσω το φούρνο μου! Πάλευα μιάμιση ώρα και το μόνο που κατάφερα ήταν να μου σπάσουν τα νεύρα. Αλήθεια ξέρετε κανένα δραστικό καθαριστικό? Να σας πω πως δεν είμαι από τις τακτικές που κάθε φορά που ψήνουν τον καθαρίζουν. Είναι ανοιχτο γκρι εσωτερικά και κατευθείαν γίνεται χάλια! Κορίτσια sos γιατί το επόμενο στάδιο είναι να πάρω ένα σφυρί και να τον κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα πενυ μου το σιλιτμπανγκ το εχω δοκιμασει μεσα σε ενα τετερτο καθαρησα το φουρνο αλλα εβαλα σε ενα πανακι και περνουσα ολο το φουρνο με το φαρμακο λιγο να μουλιασει και μετα ενα τεταρτο με το ρολοι παρτο σιλιτ-μπανγκ για λιπη ενα μωβ μπουκαλι θα με θυμηθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με πανί! Πλάκα μου κάνεις! Εγώ παλεύω ακόμα και με την ξύστρα που έχω για τις εστίες και δεν γίνεται τίποτα!Να σε ρωτήσω κάτι? Επειδή το σιλιτ μπανγκ το είχα πάρει για το μπάνιο και μου έκανε ζημιά στις μπαταριες δεν πιστεύω να χαλάει το φούρνο.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

πενυ μου λαθος το διατυπωσα θα βαλεις σε ενα πανακι το φαρμακο και θα περασεις ολο το φουρνο ναμεινει φαρμακο μεσα στο φουρνο κανα τετερτο για να μουλιασει και μετα με συρματακι η βρωμια φευγει αμεσως για λιπη θα παρεις εγω το εκανα και δεν επαθε τιποτα ο φουρνος μου γραφει οτι ειναι για φουρνους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για δοκιμάστε να καθαρίσετε το φούρνο σας αφού είναι ήδη λίγο ζεστός με σκόνη πλυντηρίου. Εγώ τον καθαρίζω έτσι κάθε τρίτη, τέταρτη χρήση του και είναι σαν καινούργιος χωρίς δυνατά καθαριστικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το fairy power spay.

ειναι πολυ δραστικο και καθαριζει τελεια

απλα μυριζει λιγο μετα, καλυτερα να τον βαλατε σε λειτουργια για κανα 20λεπτο σε αδειο φουρνο.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, όλα αυτά τα σπρέι είναι ΟΚ να τα χρησιμοποιούμε? Επειδή και μένα έχουν βγει τα χέρια μου να τρίβω κάθε τρεις και λίγο (χρησιμοποιώ μόνο υγρό πιάτων). Απλά προσπαθώ να αποφεύγω αυτά τα Mr. Muscle κτλ που είναι τοξικά. Το ξύδι χαλάει το φούρνο? Λογικά όχι ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως τον περναω με fornet ετσι νομιζω λεγετε ειναι μεν ισχυρο αλλα κανει ενα φουρνο τελειο!!!!και χωρις καθολου κοπο!

 

κι εγω αυτο χρησιμοποιω. ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χτες βράδυ έκανα άλλη μια προσπάθεια να καθαρίσω το φούρνο μου! Πάλευα μιάμιση ώρα και το μόνο που κατάφερα ήταν να μου σπάσουν τα νεύρα. Αλήθεια ξέρετε κανένα δραστικό καθαριστικό? Να σας πω πως δεν είμαι από τις τακτικές που κάθε φορά που ψήνουν τον καθαρίζουν. Είναι ανοιχτο γκρι εσωτερικά και κατευθείαν γίνεται χάλια! Κορίτσια sos γιατί το επόμενο στάδιο είναι να πάρω ένα σφυρί και να τον κανω...

 

 

συγνωμη μπορεις να μου πεις τι μαρκα ειναι ο φουρνοσ σου.μην βαζεισ χημικα φορνετ κ.α. θα τρυπισει ο φουρνοσ...να μου πεις την μαρκα μη ξεχασεις κ θα σου πω πως καθαριζει

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το παρακάτω κολπάκι. Το είδα σε διάφορα sites.

θερμαίνουμε για λίγο τον φούρνο και τον σβήνουμε.

Τοποθετούμε την σχάρα στη μεσαία θέση και πάνω της τοποθετούμε ένα μικρό πιατάκι με αμμωνία .

Στο πάτο του φούρνου τοποθετούμε μια μικρή κατσαρόλα με βραστό νερό.

Κλείνουμε την πόρτα του φούρνου και αφήνουμε για 3 με 4 ώρες.

Στη συνέχεια καθαρίζουμε ως συνήθως.

 

Θα το δοκιμάσω κι εγώ. (αμμωνία που πουλάνε άραγε? φαρμακείο?)

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία πουλάνε και στο σούπερ μάρκετ στο τμήμα με τις βανίλιες και τα μπαχαρικά.Το έχω δοκιμάσει και όντως έχει αποτέλεσμα.Φορνέτ και διάφορα χημικά δεν τα χρησιμοποιώ για οικολογικούς λόγους καθώς και για να μην τα αναπνέουμε στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αμμωνια ειναι το πιο δραστικο κολπο! Απλως καλυτερα να ριξετε την αμμωνια μεσα στο κατσαρολακι με το βραστο νερο και να το αφησετε ολη τη νυχτα μεσα στο φουρνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη μπορεις να μου πεις τι μαρκα ειναι ο φουρνοσ σου.μην βαζεισ χημικα φορνετ κ.α. θα τρυπισει ο φουρνοσ...να μου πεις την μαρκα μη ξεχασεις κ θα σου πω πως καθαριζει

ο φούρνος μου είναι της miele

Link to comment
Share on other sites

Λετε να είναι τόσο εύκολο με την αμμωνία και εγώ παιδεύομαι τόσο καιρό? Εχω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ με αυτόν το φούρνο!Τώρα τον έχω αφήσει μισόπλυμενο οπότε θα το κάνω και αυτό και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν θελεις να τον καθαρισεις ευκολα και γρηγορα, βαλε fornet. Αλλιως υπαρχουν λυσεις οικολογικες κλπ οι οποιες ειναι σιγουρα προτιμοτερες αλλα μην περιμενεις να μην παιδευτεις. Εξαρταται τί θελεις, ευκολα ή οικολογικα!

Link to comment
Share on other sites

ο φούρνος μου είναι της miele

 

 

λοιπον μην τυχων και βαλεις fornet θα τρυπησει ο φουρνοσ θα πας στο service της miele και θα παρεις ενα καθαριστικο που εχει μη καυστικο θα ψεκασεις τον φουρνο το βραδυ και θα τον καθαρισεις την αλλη μερα το μεσημερι.αν δεν ξερεις ποιο ειναι το service παρε στο 8001144844 ειναι γραμμη εξυπηρετησησ και καλει αυτοματα το service τησ περιοχης.εγω εχω neff κουζινα και με αυτο το καθαριζω

 

 

sososososososos!!!!!!! το ξαναλεω μη βαλεισ φορνετ ο φουρνοσ τησ miele εχει ειδικη επιστρωση κα ι καταστρεφεται με τα χημμικα.

 

ξερω τι σου λεω ειναι η δουλεια μου αυτη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μην τυχων και βαλεις fornet θα τρυπησει ο φουρνοσ θα πας στο service της miele και θα παρεις ενα καθαριστικο που εχει μη καυστικο θα ψεκασεις τον φουρνο το βραδυ και θα τον καθαρισεις την αλλη μερα το μεσημερι.αν δεν ξερεις ποιο ειναι το service παρε στο 8001144844 ειναι γραμμη εξυπηρετησησ και καλει αυτοματα το service τησ περιοχης.εγω εχω neff κουζινα και με αυτο το καθαριζω

 

 

sososososososos!!!!!!! το ξαναλεω μη βαλεισ φορνετ ο φουρνοσ τησ miele εχει ειδικη επιστρωση κα ι καταστρεφεται με τα χημμικα.

 

ξερω τι σου λεω ειναι η δουλεια μου αυτη.

Ναι το ξέρω αυτό. Το είχα πάρει όταν είχα αγοράσει όλα τα ηλεκτρικά. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα πειράζει που τον ξύνω με την ξύστρα που έιναι για τις κεραμικές?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό. Το είχα πάρει όταν είχα αγοράσει όλα τα ηλεκτρικά. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα πειράζει που τον ξύνω με την ξύστρα που έιναι για τις κεραμικές?

 

μπορει να το χτυησεις και να φυγει η επιστρωση...συγνωμη τι σου εχει πεσει και δεν καθαριζει???

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχχχχχχχχχ κ γω το ιδιο προβλημα!!!!!!

δε καθαρίζει με τίποτα κ αμα κανω φουρνο καπνός παν΄τού σε όλο το σπίτι, όποτε ανοιγω να δω το φαι κουναμε χερια για να δουμε!!!

αστα δράμα, ειδικά τα καμένα που ειναι στον ουρανό δε καθαρίζονται με τίποτα!!!!!!

μέχρι κ ενα swan νομίζω εχω παρει που θεωρείται δυναμίτης τίποτα πάλι!!!

κ μενα γκρι ειανι εσωτερικα!!

τον καθαρισε η μανα μου οταν ημουν εγκυος μια φορά κ φρικαρε η γυναικα, μέχρι κ ατμοκαθαριστή εβαλε............................

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ποσο καιρο κανετε να το καθαρισετε??/

 

για να εχει τοσα λιπη παει να πει οτι μαγειρευται σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

οι προτεινομενεσ για το αερα ειναι οι 180 βαθμοι και για την πανω κατω αντισταση οι 200

 

καλυτερα να σκεπαζεται το φαι και σε καποιουσ φουρνουσ το γκριλ πεφτει και μπορειτε να καθαρισετε το πανω μεροσ στην miele εχει σιγουρα βιδα σε bosch siemens neff εχει γανζτο στο μπροστα πανω μεροσ το οποιο πιεζεται και πεφτει η αντισταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...