Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ???


Recommended Posts

γεια σας και παλι !

και φυσικα το θεμα ...ο γιος μου!

υψος 99 εκ...βαρος...12.5 κιλα ΠΡΙΝ την γαστρεντεριτιδα.τωρα εχει παει 11 !!! 6 μερες εχει γαστρεντεριτιδα!εμετοι κ διαροιες!2 φορες πηγαμε παιδιατρο.σημερα μας εδωσε αλλα υποθετα κ του εκανε κ υπερηχο στομαχου για να αποκλεισουμε ολα τα ενδεχομενα.τα κοκκαλα του στα πλευρα φαινονται ενα προς ενα.στη λεκανη κ στην σπονδυλικη στυλη το ιδιο:( χτες το βραδυ μολις κοιμηθηκανε αρχισα να κλαιω που τον ειδα ετσι κοκκαλιασμενο:( τι να κανω??τα παιδια του τριτου κοσμου ειναι πιο χοντρα απο αυτον!χωρις πλακα!να φανταστητε οτι του φοραω παμπερς μονο στον υπνο κ τις προαλλες ξεμεινα κ του εβαλα ενα παμπερς της μπεμπας!!ναι αληθεια λεω!του ηταν μια χαρα!το νουμερο 3 :cry: πως θα παχυνει αυτο το παιδι?η κορη μου η μεγαλη στην ηλικια του ηταν 15 κιλα :cry: τι προγραμμα διατροφης χρειαζεται?τον ταιζω συνεχεια(τωρα με την γαστρεντεριτιδα οχι αλλα προ αρρωστιας σχεδον ολη μερα με μια μπουκια στο στομα ηταν) ποιες τροφες παχαινουν αλλα δε κανουν κ κακο στην υγεια?εχω πελαγωσει:cry: δε μπορω να τον βλεπω ετσι ποναει η ψυχη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aστο βρε Δημητρουλα το παιδι. Εαν ειναι ολες οι εξετασεις του καλες, μην ασχολεισαι.

Εμεις με την μεγαλη μου τρεχουμε σε διατροφολογο επειδη εχει παραπανισια κιλα. Ποναει η ψυχη μου να την βλεπω να παιδευεται....

Ο γιος μου ειναι σαν ακριδας.

Link to comment
Share on other sites

βρε ζωη μου μιλαμε οτι ειναι σκελετωμενος ειδικα τωρα που 6 μερες τον εχει θερισει η γαστρεντεριτιδα.ψυχη δεν εχει επανω του.μεχρι κ μουρουνελαιο σκεφτομαι να του δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Δήμητρα, δεν ξέρεις πόσο στενοχωριέμαι όταν ακούω για αδύνατα και κακόφαγα παιδιά. Έτσι ήταν κι ο δικός μου ο μεγάλος, την ψυχή μου μου έβγαλε...κι ακόμα τον ταϊζω πολλές φορές, ειδικά όταν είναι άρρωστος. Δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να μπω στη λογική, άστο, όταν πεινάσει θα φάει. Αδύνατον! Στην ηλικία του δικού σου ήταν 14,5 κιλα και 1 μ.

 

Έχω ακούσει ότι το ταχίνι κάνει θαύματα, αλλά ο δικός μου δεν το τρώει. Πάντως ανοίγει πολύ η όρεξή του όταν παίρνει σίδηρο. Του έχεις κάνει εξετάσεις, να δεις αν χρειάζεται? Ή αν όχι, συζήτα με τον παιδίατρο για κανένα άλλο σιροπάκι δυναμωτικό, υπάρχουν πολλά.

 

Α και στη γαστρεντερίτιδα του έδινα φαρίν λακτέ και βανίλια ρυζάλευρο (άμα θέλεις το πιστεύεις) γιατί δεν κατέβαζε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 6 μηνες περιπου καναμε κ ηταν ολα καλα αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι παρα πολυ αδυνατος.σκεψου εσυ λες οτι ο δικος σου ηταν 14.5 κιλα σαυτη την ηλικια. ε φαντασου τον δικο μου στο ιδιο υψος 12.5 κιλα κ τωρα ειναι 11 ! τους δεινω βιταμινες σιροπακι 1 φορα την ημερα για 8-9 μηνες το χρονο.το ταχινι που το βρισκω?μενω κ στη γερμανια κ ουτε καν ξερω πως λεγεται:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε ζωη μου μιλαμε οτι ειναι σκελετωμενος ειδικα τωρα που 6 μερες τον εχει θερισει η γαστρεντεριτιδα.ψυχη δεν εχει επανω του.μεχρι κ μουρουνελαιο σκεφτομαι να του δωσω.

Να σου πω, κανενας τραχανας παιζει? Ειναι δυναμωτικος. Δεν ξερω ομως αν εχεις στην Γερμανια και δεν ξερω αν κανει μετα απο Γαστρεντεριτιδα.

Link to comment
Share on other sites

τραχανα εχω.δεν υπαρχει στη γερμανια αλλα μου εφερε μπολικο η μαμα μου οταν ηρθανε τον οκτωβριο που θα γεννουσα.αραγε κανει με γαστρεντεριτιδα?με γιαουρτι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δίκιο έχεις. Εδώ υπάρχει παντού και σε σούπερ μάρκετ και σε καταστήματα βιολογικών, για εκεί δεν ξέρω. Μήπως να παράγγελνες από δω? Δεν έρχεται κανείς να σου φέρει? Ή ρώτα τον άντρα σου που είναι και σεφ, μπορεί να ξέρει!

 

Ααααχ, για να φτάσει αυτά τα κιλά ο δικός μου δεν φαντάζεσαι τι αγώνες δόθηκαν, από όλους! Εμένα, τη μάνα μου, την πεθερά μου...εσύ είσαι και μόνη σου κοριτσάκι μου, τι να πρωτοπρολάβεις? Σε πόνεσε η καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δίκιο έχεις. Εδώ υπάρχει παντού και σε σούπερ μάρκετ και σε καταστήματα βιολογικών, για εκεί δεν ξέρω. Μήπως να παράγγελνες από δω? Δεν έρχεται κανείς να σου φέρει? Ή ρώτα τον άντρα σου που είναι και σεφ, μπορεί να ξέρει!

 

Ααααχ, για να φτάσει αυτά τα κιλά ο δικός μου δεν φαντάζεσαι τι αγώνες δόθηκαν, από όλους! Εμένα, τη μάνα μου, την πεθερά μου...εσύ είσαι και μόνη σου κοριτσάκι μου, τι να πρωτοπρολάβεις? Σε πόνεσε η καρδιά μου!

 

αυτο ειναι το θεμα.οτι εχω να ασχοληθω με το φαι 3 παιδιων!ο αντρας μου δεν εχει κ χρονο αλλα κ οσες φορες επιασε να ταισει τον μικρο αυτος του παιρνει τον αερα αμεσως!θα το ψαξω κ αν δε βρω θα πω τη μαμα μου να μου στειλει.πως το δεινεις το ταχινι?

Link to comment
Share on other sites

τραχανα εχω.δεν υπαρχει στη γερμανια αλλα μου εφερε μπολικο η μαμα μου οταν ηρθανε τον οκτωβριο που θα γεννουσα.αραγε κανει με γαστρεντεριτιδα?με γιαουρτι ειναι...

 

Εγω το σβυνω με γαλα, αλλα απο οσο θυμαμαι, στην γαστρεντεριτιδα δεν κανει γαλα και γενικα γαλακτοκομικα.. Δεν ξερω να σου πω αν εχει αλλαξει κατι μετα απο χρονια.

Ο παιδιατρος σου τι λεει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ ο παιδιατρος μου ειπε οχι στο γαλα στο βουτυρο οχι στα λιπαρα και στις σαλτσες στους χυμους κλπ.κανονικοτατη διαιτα μεχρι να περασουν 2-3 μερες χωρις καθολου εμετο κ διαροια.αυτος σημερα εκανε 3 φορες εμετο κ 1 φορα διαροια! κ καλα να γινει δε μπορω να του αρχισω αμεσως το μπουκωμα.θελει μερικες μερες προσοχη!εχω απογοητευτει..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το θεμα.οτι εχω να ασχοληθω με το φαι 3 παιδιων!ο αντρας μου δεν εχει κ χρονο αλλα κ οσες φορες επιασε να ταισει τον μικρο αυτος του παιρνει τον αερα αμεσως!θα το ψαξω κ αν δε βρω θα πω τη μαμα μου να μου στειλει.πως το δεινεις το ταχινι?

 

Βασικά είναι σαν το φυστικοβούτυρο, το απλώνεις στο ψωμί, αλλά ψάξε στο Google και θα βρεις και διάφορες συνταγές με αυτό. Φαρίν λακτέ υπάρχει περίπτωση να φάει? Δεν σου κάνω πλάκα, εμείς με αυτη δεν χάσαμε κιλά στις γαστρεντερίτιδες.

 

Και λίγο κριθαράκι σουπίτσα, την τρώει? Αλλά να συνέλθει πρώτα και μετά. Γίνεται πολύ πιο νόστιμο αν τσιγαρίσεις στην αρχή λίγο κρεμμύδι, ντομάτα και πιπεριά πράσινη και ρίξεις μετά το νερό και το κριθαράκι να βράσει. Καμία σχέση με αυτό που έχουμε συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι σαν το φυστικοβούτυρο, το απλώνεις στο ψωμί, αλλά ψάξε στο Google και θα βρεις και διάφορες συνταγές με αυτό. Φαρίν λακτέ υπάρχει περίπτωση να φάει? Δεν σου κάνω πλάκα, εμείς με αυτη δεν χάσαμε κιλά στις γαστρεντερίτιδες.

 

Και λίγο κριθαράκι σουπίτσα, την τρώει? Γίνεται πολύ πιο νόστιμο αν τσιγαρίσεις στην αρχή λίγο κρεμμύδι, ντομάτα και πιπεριά πράσινη και ρίξεις μετά το νερό και το κριθαράκι να βράσει. Καμία σχέση με αυτό που έχουμε συνηθίσει.

 

κανει φαριν λακτε με γαστρεντεριτιδα?επειδη εχει γαλα μεσα το λεω.κριθαρακι τρωει αλλα δεν ξερω αν κανει.μονο κατι αστρακια χωρις ζουμια του εδωσα σημερα κ εφαγε 1 πιατο.κ το απογευμα μιση μπανανα.το πρωι εφαγε 2 φρυγανιες.αυτο ειναι το φαι του εδω κ 6 μερες.μονο το μεσημεριανο εναλασσεται.ποτε ρυζι λαπα και ποτε αστρακια χωρις ζουμι.κριθαρακι να δωσω χωρις ντοματα εννοειται ετσι? το ταχινι ειναι απο μονο του γλυκο οπως στην ταχινοπιτα?σορρυ αν ειναι κουλη η ερωτηση αλλα δεν σκαμπαζω απο ταχινι τιποτα:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, το ταχίνι γλυκό είναι. Το κριθαράκι σου το είπα για μετά που θα συνέλθει, γιατί χωρίς ντομάτα δεν ξέρω αν τρώγεται. Τη φαρίν λακτέ σου τη συνιστώ ανεπιφύλακτα από την αρχή της αρρώστιας, μόνο με αυτήν έστρωνε κάπως το στομάχι μας.

Link to comment
Share on other sites

πωπω να δω που θα βρω αυριο φαριν λακτε κυριακατικα.εχω μια φιλη που εχει μωρο και ξερω οτι αγοραζει παντα παραπανισιες τις κρεμες.θα την παρω τηλ αν μπορει να μου δωσει λιγο για αυριο.κατι να μπει στο στομαχι του!!

κριθαρακι χωρις ντοματα αλλα βρασμενο σε ζωμο κοτας ειναι νοστιμο το εχω δοκιμασει.θα φαμε κριθαρακι κ φαριν λακτε αυριο:rolleyes:ο μπεμπης:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι σωστά, σε ζωμό κότας κάτι θα λέει. Μην το γελάς καθόλου με τις κρέμες! Χαλαρά του τις έδινα μέχρι τα 3,5 για να στανιάρει, και εκτός αρρώστιας! Μπούκωνέ τον, να πάρει τα πάνω του!

 

Κι όταν συνέλθει με το καλό, κορν φλέηκς τρώει? Κι αυτά είναι παχυντικά και δυναμωτικά!

Link to comment
Share on other sites

Το ταχινι δεν ειναι γλυκο ειναι ανοστο σαν να τρως πολυ σουσαμι μαζι!υπαρχει ομως και ταχινι με μελι που ειναι ακριβως οπως ο μακεδονικος χαλβας που τρωμε την σαρακοστη.δεν νομιζω να το φαει παντως ο μικρος γιατι εχει πολυ ιδιαιτερη γευση εκτος κι αν εχει φαει ποτε τετοιο χαλβα που σου λεω και του αρεσε!παντως και το φυστικοβουτυρο παχαινει πολυ.στα λεει αυτα μια μανα με γιο 21 μηνων 96 εκ. Και μολις 11.5 κιλα.οσο για αυτα που εχασε θα τα παρει και με το παραπανω!αρκει πρωτα να γινει καλα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν τις βρίσκεις εκεί, αλλά και οι πίτες είναι καλές και παχυντικές. Κοτόπιτες, τυρόπιτες, με κιμά και πράσο...και μπουγάτσα με τυρί ή κρέμα.

 

Ο δικός μου βέβαια τρώει μόνο τις γλυκές, μηλόπιτες πχ, οι άλλες λέει είναι "ξερές". Και κλαμα η γιαγιά του η βλάχα...:mrgreen:

 

Και κέηκ με σταφίδες ή σταφιδόψωμο, τέλειο!

 

Δεν μπορείς να πεις, σε έπηξα στην ενημέρωση! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, εξετάσεις για θυροειδή έχετε κάνει; Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να οφείλεται εκεί η αδυναμία. Όσο για το ότι σκέφτεσαι ότι είναι αδύνατος, Θα σου πω μια ιστορία. Ο άντρας μου όταν ήταν μωρό και μέχρι την τετάρτη δημοτικού ήταν σκελετωμένος. Η πεθερά μου τον έτρεχε συνεχώς στους γιατρούς. Τι μουρουνόλαδα, τι με ένα πιάτο από πίσω του. Τίποτα δεν έπιανε. Μέχρι και τα αυτιά του ήταν διάφανα από την αδυναμία. Κάποιος γιατρός της είπε ότι μόλις περάσει τα δέκα θα αρχίσει και θα βάζει κιλά και ότι προερχόταν από τα λαιμά. Και έτσι έγινε. Τώρα πασχίζει να χάσει κιλά και είναι συνέχεια σε δίαιτα μιας και είναι 103 κιλά.

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσακια!φυστικοβουτυρο εχουμε σιγουρα!θα αγορασω στανταρ τη δευτερα.για ταχινι γλυκο θα ρωτησω σε κατι τουρκικα μαγαζια που εχουμε εδω..λετε να του δωσω χαλβα?δεν εχει φαει ποτε...

peper οχι δε καναμε αποκλειστικα για θυροειδη εξετασεις αλλα γενικες αιματος πριν 6-7 μηνες.δε θα φαινοταν κατι εκει?παντως κ ο αντρας μου εχει τετοιο σκαρι.ειναι 179 υψος και 70 κιλα και τρωει παρα πολυ.χτες για βραδυ εφαγε 2 γεμιστα μπιφτεκια 1,5 μεριδα πατατες 1 μεριδα μπουγιουρντι και 2 γεμιστες πιπεριες φλωρινης:rolleyes: αυτο ο ιδιος του το λεει ''τσιμπησα':shock:το κανονικο του το γευμα ειναι οσο 3 ατομα.προφανως πηρε το σκαρι του μπαμπα του αλλα δε μπορω να τον βλεπω ετσι κοκκαλιασμενο!πρεπει να δρασω αμεσα!δευτερα παω για φυστικοβουτυρα ταχινια και χαλβαδες:shock: δε μου λετε το μουρουνελαιο ισχυει οτι ανοιγει την ορεξη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...