Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη παιδί μου, μη!


Recommended Posts

Ο μικρός μου έχει εδώ και μια εβδομάδα που μπουσουλάει και εγώ τρέχω από πίσω και φωνάζω σαν τρελή μη και πάλι μηηηηηη! Δοκιμάζω και το κακό σου είπα αλλά τίποτα. Εβαλα ένα σκαμπο μπροστά από τη σκάλα(προσωρινά), πήρα τις γλάστες από το οπτικό του πεδίο, Εβαλα μαξιλάρια μπροστά από τις μπρίζες και τα καλώδια αλλά και πάλι κάτι θα βρει.

Τι να κάνω;Τι να κάνω;Τι να κάνω;

Τι να κάνω με το τζάκι;

Τι να κάνω με τα έπιλα;

Τι με τα ντουλάπια;

Τι με την κατάψυξη;

Τι με τους χώρους που δεν είναι στρωμένοι;

Μήπως να του πάρω ένα κράνος από το cosycorner;;;;;;

 

Μου είπαν μην αλλάξεις τίποτα στο σπίτι γιατί όταν θα πηγαίνει σε άλλα σπίτια θα κάνει εκεί ζημιές απλά μάθε το να μην τα πειράζει.

 

Μου είπαν μην το μαλώνεις γιατί τώρα εξερευνεί το χώρο οπότε είναι φυσιολογικό.

 

Μου είπαν μην τρέχεις από πίσω του, άφησε το να γίνει ανεξάρτητο, δε γίνεται να χτυπήσει γιατί είναι πολύ κοντά στο έδαφος.

 

Εσείς τι κάνατε ή τι κάνατε όταν τα παιδάκια σας ήταν 8 μηνών;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι όντως μία τρέλα!

Και γω ήμουν συνεχώς από πίσω της!

Για ντουλάπια-ψυγείο πάρε τις ειδικές ασφάλειες για να μην ανοίγουν.

Βάζε συχνά σκούπα, μην βρει κάτι από κάτω και το φάει.

Κάλυψε και τις μπρίζες αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και απομάκρυνε βαριά και αιχμηρά αντικείμενα.

Προσπάθησε να του περιορίσεις με κάποιο τρόπο λίγο το χώρο που κινείται. Πάρκο του έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έχει εδώ και μια εβδομάδα που μπουσουλάει και εγώ τρέχω από πίσω και φωνάζω σαν τρελή μη και πάλι μηηηηηη! Δοκιμάζω και το κακό σου είπα αλλά τίποτα. Εβαλα ένα σκαμπο μπροστά από τη σκάλα(προσωρινά), πήρα τις γλάστες από το οπτικό του πεδίο, Εβαλα μαξιλάρια μπροστά από τις μπρίζες και τα καλώδια αλλά και πάλι κάτι θα βρει.

Τι να κάνω;Τι να κάνω;Τι να κάνω;

Τι να κάνω με το τζάκι;

Τι να κάνω με τα έπιλα;

Τι με τα ντουλάπια;

Τι με την κατάψυξη;

Τι με τους χώρους που δεν είναι στρωμένοι;

Μήπως να του πάρω ένα κράνος από το cosycorner;;;;;;

 

Μου είπαν μην αλλάξεις τίποτα στο σπίτι γιατί όταν θα πηγαίνει σε άλλα σπίτια θα κάνει εκεί ζημιές απλά μάθε το να μην τα πειράζει.

 

Μου είπαν μην το μαλώνεις γιατί τώρα εξερευνεί το χώρο οπότε είναι φυσιολογικό.

 

Μου είπαν μην τρέχεις από πίσω του, άφησε το να γίνει ανεξάρτητο, δε γίνεται να χτυπήσει γιατί είναι πολύ κοντά στο έδαφος.

 

Εσείς τι κάνατε ή τι κάνατε όταν τα παιδάκια σας ήταν 8 μηνών;;;

 

Πω πω... Κοίτα σχετικά με την πρώτη συμβουλή που σου έδωσαν, διαφωνώ. Προτιμώ να είμαι ήσυχη τις περισσότερες ώρες στο σπίτι, παρά μια στο τόσο που θα πάμε κάποια επίσκεψη. Γιατί σε λίγους μήνες θα είναι σε θέση να καταλαβαινει και να μην πειράζει ούτε στο σπίτι ούτε έξω, το θέμα είναι τι κάνεις για τους ενδιάμεσους μήνες που θέλει να εξερευνά. Το πιστεύω ότι υπάρχουν παιδάκια που μαθαίνουν από νωρίς να μην πειράζουν. Αλλά έχουν πολύ λιγότερα πράγματα να κάνουν και να ανακαλύψουν στο σπίτι. Εγώ με 2 μικρά που εξερευνούσαν, έκανα το σπίτι παιδότοπο και ησύχασα και εκείνα ήταν χαρούμενα.

 

Εμείς πχ το τραπεζάκι στη μέση του σαλονιού το μαζέψαμε, γιατί τους άρεσε να ανεβαίνουν και για ένα διάστημα δεν υπήρχε τρόπος να πείσουμε 2 μωρά πως οτιδήποτε ποτήρια κλπ βάζαμε επάνω δεν ήταν καλό να τα πειράζουν. Μπορείς βέβαια να αφήσεις το τραπεζάκι και με πολλές μα πολλές επαναλήψεις, μετά από κάποιο διάστημα, θα καταφέρεις να μην πειράζουν. Εγώ προτίμησα να τα αφήσω να μεγαλώσουν λίγο και να καταλαβαίνουν, αλλά στο μεταξύ συνήθισα και την άπλα στο σαλόνι, για να παίζουν εκείνα καλύτερα... :lol:

 

Από τα ντουλάπια αφαίρεσα όλα τα επικίνδυνα καθαριστικά κλπ και τα κλείδωσα στο μπάνιο. Την πορτα του μπάνιου την είχα πάντα κλειστή και έχουν μάθει πια να μη μπαίνουν ούτε όταν τη βρίσκουν ανοιχτή. Τα υπόλοιπα περιεχόμενα των ντουλαπιών δεν σκάω αν καταλήξουν στο πάτωμα, εφόσον το πάτωμα είναι καθαρό, για μπουσούλημα. Προστατευτικά για τα συρτάρια κλπ είχα πάρει, αλλά τα παραβίασαν στο πιτς φιτίλι... Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια καλή μάρκα απαραβίαστη... :lol:

 

Προσοχη στις συρταριέρες, γιατί μπορεί το παιδί να μπει μέσα σε κανένα συρτάρι και να πέσει ολόκληρο το έπιπλο πάνω του. Δεν έχουμε τέτοιο έπιπλο, αλλά τώρα που το σκέφτηκα, το έγραψα.

 

Επίσης στην πόρτα του φούρνου, που μπορεί το παιδί να τη φέρει πάνω του.

 

Εννοείται μια χαλαρή επιτηρηση, χρειάζεται όλες τις ώρες που το παιδί κυκλοφορεί στο σπίτι. Δεν ξέρεις τι σκανταλιά μπορεί να σκαρφιστούν.

 

Στα έπιπλα τα δικά μου όταν σηκώνονταν, είχαν κάποιες πτώσεις στην αρχή, γιατί δεν ήξεραν να πάρουν τη στροφή στη γωνία και συνέχιζαν ευθεία την πορεία τους! Προσεξέ το αυτό! Επίσης στις άκρες χαλιών που δεν είναι σταθερά στο έδαφος, γιατί τους μπέρδευε ο συνδυασμός απο διαφορετικές επιφάνειες. Τα χαλιά πιο πολλές πτώσεις προκάλεσαν, σε μας τουλάχιστον... Και πάλι δεν ήταν αξιόλογες πτώσεις, δεν φάνηκαν να πονάνε, αλλά αν μπορείς να τις αποφύγεις... :?

 

Προσπάθησε να ξεκαθαρίσεις τι πραγματικά είναι επικίνδυνο και γιατί. Ας πούμε τα καλώδια είναι επικίνδυνα σε περίπτωση που συνδέονται με κάποιο αντικείμενο που μπορεί να τους έρθει στο κεφάλι.

 

Για το τζάκι φαντάζομαι με πολλές επαναλήψεις, να τον απομακρύνεις και να τον κατευθύνεις σε κάτι άλλο ενδιαφέρον, χωρις πολλά μη και φωνές, θα μάθει να μην πηγαίνει. Το ίδιο γενικά ισχύει για το καθετί που δεν θέλεις να πλησιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εύη, ψυχραιμία!

Στο σπίτι σίγουρα πρέπει να αλλάξεις όλα όσα θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια του μωρού σου! Όταν θα πηγαίνετε σε ξένα σπίτια, μπορείς να είσαι από πάνω του και να το απασχολείς, να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο ώστε να μην πειράζει, δεν είναι όμως δυνατόν να το κάνεις αυτό όλη τη μέρα στο δικό σου σπίτι!

Πας σε κατάστημα με είδη μπεμπέ και παίρνεις

κάγκελο για τη σκάλα (πολύ γρήγορα θα μάθει να μετακινεί το σκαμπό)

καλύματα για τις μπρίζες

αν είναι ανάγκη, και κάγκελο που θα κλείσεις το τζάκι

Τα έπιπλα που δεν είναι απαραίτητα και έχουν γωνίες κλπ, τα μαζεύεις σε άλλο δωμάτιο, αποθήκη κλπ, όσα δεν μαζεύονται καλύπτεις τις γωνίες με τα ειδικά προστατευτικά. Έτσι το μωρό θα έχει χώρο να κινείται. Ουσιαστικά για ένα διάστημα τώρα, το τραπεζάκι στο κέντρο του σαλονιού είναι άχρηστο, αφού κανείς δεν θα μπορεί να ακουμπήσει κάτι εκεί (πχ. ρόφημα) όσο το μωρό θα είναι στο χώρο.

Παίρνεις ασφάλειες για τα ντουλάπια, αφήνεις ένα ντουλάπι που βάζεις μέσα τάπερ κα. άχρηστα για σένα, ώστε να μπορεί να το εξερευνά όταν εσύ θα μαγειρεύεις. Υπάρχουν ασφάλειες και για το ψυγείο και για το φούρνο και για το καπάκι της τουαλέτας και για το dvd...

Στα πολύ επικίνδυνα θα του λες και μη, καλό είναι σιγά σιγά να το μαθαίνει, όχι όμως υπερβολές και όχι με το παραμικρό!

Με τους χώρους που δεν είναι στρωμένοι μην αγχώνεσαι! Δεν φαντάζομαι να αφήσεις τα χαλιά όλο το καλοκαίρι! Δεν παθαίνει τίποτα αν πέσει στα πλακάκια, άντε κανένα καρουμπαλάκι το πολύ πολύ, ούτε πρόκειται να κρυώσει.

Προσοχή στα αντικείμενα που αφήνεις σε χαμηλά σημεία.

Μετά απ' αυτά, μπορείς να χαλαρώσεις στον καναπέ σου και να καμαρώσεις το μωράκι σου που μπουσουλάει, ή να κάνεις τις δουλειές σου ήσυχη, έχοντάς το κοντά σου να ασχολείται κι αυτό με πράγματα ακίνδυνα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά απ' αυτά, μπορείς να χαλαρώσεις στον καναπέ σου και να καμαρώσεις το μωράκι σου που μπουσουλάει, ή να κάνεις τις δουλειές σου ήσυχη, έχοντάς το κοντά σου να ασχολείται κι αυτό με πράγματα ακίνδυνα.

 

 

:shock::shock: Τι είναι αυτό; :shock::shock:

 

Ευχαριστώ κορίτσια! sofuka για τη σκάλα το έχω υπόψιν μου γιατί χρειάζομαι τρια τέτοια πορτάκια μιας και το σπίτι ειναι μαιζονέτα και με εσωτερική σκάλα που καταλλήγει στο υπόγειο.

Για τα χαλιά AthinaP δεν το είχα σκεφτεί αφού σηκώνεται αλλά ακόμα δε κάνει βήματα! Να κρυώσει που μπουσουλάει στα γυμνά πλακάκια, δε παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου παιδάκια δεν κρύωσαν από το πάτωμα όλο το χειμώνα πάντως... Δεν ήθελαν οτιδήποτε στα πόδια τους εντωμεταξύ... Το πολύ πολύ κανονικά παπούτσια. Με τις καλτσούλες πιο πολύ γλίστραγαν. Το σπίτι μας είναι αρκετά ζεστό. Βέβαια ανοίγει και ο καιρός εκτός των άλλων...

 

Τα περισσότερα χαλιά μάλλον δεν θα μπερδέψουν το παιδί, αλλά αν φεύγουν από τη θέση τους, μπορεί να το μπερδέψουν. Για τα μικροχτυπήματα το κρύο νερό κάνει θαύματα, ώστε να μην έχουν καρούμπαλα... Πιστεύω όμως ότι τα περισσότερα παιδιά, αν τα αφήσει κανείς να εξερευνήσουν γίνονται αρκετά επιδέξια και δεν χτυπάνε συχνά, ούτε σοβαρά. Στα δικά μου δεν πολυαρέσει η ψυχρολουσία με το κρύο νερό και εκνευρίζονται που ξέρουν ότι θα ακολουθήσει το κρύο νερό... Τον πρώτο καιρό που θα σηκωθεί το μικρό και θα πιάνεται καλό θα είναι να είσαι πολύ κοντά του, να το προλάβεις, αν κάνει κάτι αδέξιο και πέσει, αλλά αν το κρατάς συνεχώς νομίζω ότι το καθυστερείς λίγο να μάθει μόνο του... Γενικά για μας ήταν πιο ανησυχητική περίοδος όταν σηκώθηκαν, παρά όταν μπουσούλησαν.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω;Τι να κάνω;Τι να κάνω;

Τι να κάνω με το τζάκι;

Τι να κάνω με τα έπιλα;

Τι με τα ντουλάπια;

Τι με την κατάψυξη;

Τι με τους χώρους που δεν είναι στρωμένοι;

Μήπως να του πάρω ένα κράνος από το cosycorner;;;;;;

 

Μου είπαν μην αλλάξεις τίποτα στο σπίτι γιατί όταν θα πηγαίνει σε άλλα σπίτια θα κάνει εκεί ζημιές απλά μάθε το να μην τα πειράζει.

 

 

Για το τζακι δεν ξερω :lol:

Ντουλαπια και καταψυξεις θα βαλεις αυτοκολητες ασφαλειες

Θα μεταφερεις σιγα σιγα μαχαιρια και αιχμηρα στα πανω ντουλαπια ή θα βαλεις και στα μαχαιροπιρουνα ασφαλεια. Γενικα θα κλειδωσεις ολα τα κατω και θα αφησεις μονο ενα ντουλαπι γεματο ταπερ και πλαστικα να εξερευνει. επισης ασφαλεια στο ντουλαπι του μπανιου με τα αποριπαντικα.

 

Το σπιτι εγω το εκανα παιδοτοπο ασφαλειας παντως και να πανε να κουρευτουνε οσοι τα λενε .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Α! επισης στρωσε ολο το σπιτι και ασε μια γωνια και θα δεις ... εκει θα παει στην γωνια :lol:

 

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Απλωσα κάτω κουβέρτες παπλώματα ότι χαλάκια είχα και όμως κάπου έβρισκε κάποιο πλακάκι να πάει! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως είπαν και τα κορίτσια, τα μαζεύεις όλα στην άκρη και αφήνεις χώρο για να κινείται. Και τάπερ, πολλά τάπερ και κουτάλες :D

 

Η μόνη λύση είναι να τον αφήσεις να τα εξερευνήσει όλα. Με ασφάλεια, εννοείται! Άλλωστε δεν καταλαβαίνουν το μη ακόμα. Θα πάει μια, δύο στο τέλος θα το βαρεθεί.

 

Αχ! εγώ δεν το ήξερα και τον μάλωνα για τα λουλούδια. Έβγαζε το χώμα από τις γλάστρες, τα έκοβε και άλλα τέτοια. Νόμιζα ότι αν τον μάλωνα θα καταλάβαινε ότι αυτό που κάνει είναι κακό. :oops::oops:

Τσάμπα φώναζα και νευρίαζα τελικά.

 

Υπομονή και...καλά τρεξίματα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

τωφα που ειναι 15 τα εχω μαζεψει ολα!το τραπεζακι του σαλονιου γιατι ειναι απο τζαμι κ ηθελε να ανεβει πανω!

ολα τα σεμεν γιατι τα τραβαγε κατω!

τις ελεγα μη δεν απλωνε κ μεχρι να γυρισω το κεφαλι μου το χε κατεβασει κατω!προκειμενου να χτυπησει τα μαζεψα ολα!εχω ενα γυμνο σπιτι αλλα πιστευω δεν ειμαι η μονη :lol:

Link to comment
Share on other sites

τωφα που ειναι 15 τα εχω μαζεψει ολα!το τραπεζακι του σαλονιου γιατι ειναι απο τζαμι κ ηθελε να ανεβει πανω!

ολα τα σεμεν γιατι τα τραβαγε κατω!

τις ελεγα μη δεν απλωνε κ μεχρι να γυρισω το κεφαλι μου το χε κατεβασει κατω!προκειμενου να χτυπησει τα μαζεψα ολα!εχω ενα γυμνο σπιτι αλλα πιστευω δεν ειμαι η μονη :lol:

baby friendly house ... έτσι δε λέγεται????

και εγω μια απο τα ιδια tab αλλα δε με νοιαζει και πολύ,

με νοιαζει κυρίως να ξερω οτι εχω περιορίσει οσο μπορω τους κινδυνους και να μην ειμαι συνεχεια με ενα οχι στο στομα ή με ενα μη.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα κορίτσια, τα μαζεύεις όλα στην άκρη και αφήνεις χώρο για να κινείται. Και τάπερ, πολλά τάπερ και κουτάλες :D

 

Η μόνη λύση είναι να τον αφήσεις να τα εξερευνήσει όλα. Με ασφάλεια, εννοείται! Άλλωστε δεν καταλαβαίνουν το μη ακόμα. Θα πάει μια, δύο στο τέλος θα το βαρεθεί.

 

Αχ! εγώ δεν το ήξερα και τον μάλωνα για τα λουλούδια. Έβγαζε το χώμα από τις γλάστρες, τα έκοβε και άλλα τέτοια. Νόμιζα ότι αν τον μάλωνα θα καταλάβαινε ότι αυτό που κάνει είναι κακό. :oops::oops:

Τσάμπα φώναζα και νευρίαζα τελικά.

 

Υπομονή και...καλά τρεξίματα! :wink:

ακριβως έτσι και εγώ Μικα , ειδικα αυτο με τα λουλουδια....

θα τα στειλω στη ταρατσα ....πιιο λογικο ειναι να φωνάζω στο παιδι που τωρα ανακαλύπτει τα πάντα ή να ανεβαινω εναν οροφο να ποτιζω τα λουλουδακια μου και να μην εχω ανγχος και για το παιδι ???

Link to comment
Share on other sites

Αφού μόνο για το τζάκι δεν έχει γράψει κανείς μέχρι τώρα, να σου πω τι κάναμε εμείς.

Σε μόνιμη βάση είχαμε την προστατευτική σίτα που το καλύπτει όλο κι έτσι όπως είναι και σκούρα δεν του πολυκινούσε το ενδιαφέρον.

Στα πρόσφατα γενέθλιά μας μου ήρθε η ιδέα να το γεμίσω παιχνίδια για τα παιδάκια που είχαμε καλέσει κι έτσι έγινε παιχνιδόσπιτα! :D

Για τις γωνίες του τζακιού που είναι αιχμηρές αρχικά έβαλα τα ειδικά προστατευτικά αλλά τα έβγαζε συνεχώς. Τελικά κατέληξα να βάλω κάτι μεγάλες μαξιλάρες λοξά πάνω στην αιχμή και έτσι απέφυγα και να το πολυπλησιάζει. Όταν κατάφερε να τις μετακινήσει ήταν αρκετά μεγάλος ώστε να μην ανησυχώ τόσο :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωφα που ειναι 15 τα εχω μαζεψει ολα!το τραπεζακι του σαλονιου γιατι ειναι απο τζαμι κ ηθελε να ανεβει πανω!

ολα τα σεμεν γιατι τα τραβαγε κατω!

τις ελεγα μη δεν απλωνε κ μεχρι να γυρισω το κεφαλι μου το χε κατεβασει κατω!προκειμενου να χτυπησει τα μαζεψα ολα!εχω ενα γυμνο σπιτι αλλα πιστευω δεν ειμαι η μονη :lol:

baby friendly house ... έτσι δε λέγεται????

και εγω μια απο τα ιδια tab αλλα δε με νοιαζει και πολύ,

με νοιαζει κυρίως να ξερω οτι εχω περιορίσει οσο μπορω τους κινδυνους και να μην ειμαι συνεχεια με ενα οχι στο στομα ή με ενα μη.....

 

Κι εγώ στο κλαμπ :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Α! επισης στρωσε ολο το σπιτι και ασε μια γωνια και θα δεις ... εκει θα παει στην γωνια :lol:

:D:D:D όντως εκεί πάνε τα σκασμένα γιατί γλυστράει και έχει πλάκα ....η δική μου η καρδιά στην...κούλουρη βέβαια

Οτι και να κάνουμε νομίζω οτι κάτι θα βρουν τα σκασμένα.Την είχα στο πάρκο ...οσο αντεχει βέβαια και υποτίθεται οτι είχα το κεφάλι μου ήσυχα ,,μέχρι που είδα να ανοίγει τα φερμουαρ απο το στρωματάκι ...φυσικά είχε ξεστρώσει το σεντονάκι...και να προσπαθεί να κόψει το αφρολέξ

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι εχω κανει!εχω αδειασει το σπιτι,εχω μαζεψει το τραπεζακι,εχω ασφαλησει τα ντπουλαπια,τις πορτες και εχω αφησει ενα ντουλαπι με πολλα ταπερ στη κουζινα,οπου οταν μαγειρευω ερχεται και παιζει!οταν πηγαινει σε αλλα σπιτια δεν πειραζει τα πραγματα γιατι φροντιζω να την απασχολω!

για μενα και μαζεμενα που τα εχω παλι λεω καποια μη οποτε καλυτερα ειναι να τα μαζεψεις ολα για να νιωθεις πιο ησυχη αλλα και για να αποφευγεις τα πολλα μη!τι να κανει κι αυτο που θελει να ανακαλυψει?

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα!!Όντως αυτό με το κράνος, ήμουν έτοιμη να το πάρω κι εγώ!!Στο σπίτι μου γενικά δεν έχω διακοσμητικά και μπιμπελό (γιατι με εκνευρίζουν που είναι μια σταλίτσα και μαζεύουν του κόσμου την σκόνη) και τα μόνα που έχω είναι κορνίζες με φωτογραφίες και αυτές ψηλά στον μπουφέ που ακόμα και τώρα που είναι 4, δεν τις φτάνει..Και στην τραπεζαρία και στο τραπεζάκι του σαλονιού απο 1 πιατέλα απο φυσητό γυαλί.Αντιμετώπισα όμως στην ηλικία που αναφέρεστε, πρόβλημα με τα χαλιά, το τζάκι, και τα τζαμένια ντουλάπια του μπουφέ. Για τον μπουφέ πήρα κορδελίτσες και έδεσα τα πομολάκια και του έφυγε το ενδιαφέρον. Για το τζάκι, πήρα κάρτι τεράστιες μαξιλάρες σαν πουφ, και τις έβαλα τριγύρω. Όταν ήταν αναμμένο το τζάκι δεν πλησίαζε έτσι κι αλλιώς, γιατί φοβότανε τη φωτιά, αλλά το καλοκαίρι??Φοβόμουνα την γωνία και αυτό έκανα. Κάποια στιγμή έβαλα και μια γλάστρα, την μοναδική που έχει μπεί στο σπίτι μου, και τον έβαζα να την ποτίζει.Σε οτιδήποτε δεν είχε εύκολη πρόσβαση, του έλεγα"Αυτά είναι τα παιχνίδια της μαμάς και αυτά τα δικά σου. Δεν πειράζουμε τα παιχνίδια του άλλου για να μην κλαίει". Παρεπιμπτόντως το δέχτηκε και δεν τα πείραζε. Το σοβαρό πρόβλημα το είχα όμως με τα χαλιά..Μπουρδουκλωνότανε συνέχεια μια που άρχισε απο πολύ νωρίς να περπατάει (τι να περπατάει?το δικό μου κατευθείαν έτρεξε το παρτσακλό! :P ), και έκανε κάτι καρούμπαλα φοβερά και τρομερά..Έχωνε φυσικά και απο κάτω ότι παιχνίδι έβρισκε και το σπίτι ήταν συνεχώς σαν ναρκοπέδιο..Που να πας ξυπόλυτος απο τον ύπνο να πιείς π.χ νερό..την έτρωγες την τούμπα στο πιτσ φυτίλι!!Ήταν λοιπόν συνέχεια με ένα καρούμπαλο τόσο που είχα φοβηθεί, μήπως οι πολλοί χτύποι του αφήσουν κανένα κουσούρι..Μέχρι που πήραμε ταινία διπλής όψεως και κολλήσαμε τα χαλιά με το πατωμα μπας και σώσουμε την κατάσταση..Ήταν 10 και κάτι μηνών, και δεν τον προλαβαίναμε..2 μαντράχαλοι απο πίσω (εγώ και ο άντρας μου) και να κυνηγάμε το μυξιάρικο..τρελό πανηγύρι..Το καλό ήταν ότι δεν τραβούσε ποτέ τραπεζομάντηλα γιατί είχε και το ψώνιο, όταν το σπίτι ήταν συγυρισμένο (πράγμα όχι και τόσο συχνό :oops: ), να λέει "ωαίο πίτι" Του άρεσε δλδ να βλέπει το σπίτι όμορφο!!Έτσι κι εμείς τι να κάνουμε?Το σαλόνι τουλάχιστον το είχαμε πάντα στην τρίχα για να μην έχουμε απώλειες!!Και στα ξένα σπίτια έμαθε απο πολύ νωρίς να μην πειράζει. Είναι και το ψώνιο που λέγαμε που ήθελε να τα βλέπει όλα τα σπίτια ωαία!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος δεν έχω μαζέψει τίποτα κι ας μου φωνάζουν όλοι. Φυσικό είναι να είναι περίεργη και να θέλει να τα επεξεργαστεί όλα... αλλά αν αρχίσω έτσι τότε δεν θα μπορώ να την πάω πουθενά.. Θα πειράζει τα πάντα. Θεωρώ ότι απλά είναι θέμα συνήθειας. Κάποια στιγμή θα τα βαρεθεί και δεν θα δίνει σημασία...Σας πληροφορώ ότι τις κρυσταλλινες μπάλες στο τραπεζάκι του σαλονιού δεν τις περιράζει... όταν πάει να τις πιάσει της λέω ποτέ ποτέ μπέμπα, και τραβάει το χέρι της.. Τώρα μην λέω και μεγάλα λόγια, αργόττερα που θα περπατάει μόνη της δεν ξέρω τι θα κάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

 

Πολλά κέρματα των 1 ή 2 ή 5 λεπτών επειδή μας είναι πολλές φορές αδιάφορα μπορεί να πέσουν και να ξεχαστούν στο πάτωμα.

 

Τότε το παιδί μπορεί να τα φάει και να πνιγεί.

 

SOS - SOS - SOS

line_m121_beg_40_time_1226293200_text_ef20ecf0e5ecf0dceaeff220e5dfede1e920eae9fcebe1f2.gif71650c2s4z65rli.gif
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΟΥΝ ΜΟΙΡΑΙΑ

 

 

1. ΣΑΚΟΥΛΕΣ = κίνδυνος ασφυξίας

 

2. μικροαντικείμενα όπως ΚΟΥΜΠΙΑ, ΠΙΝΕΖΕΣ, ΚΕΡΜΑΤΑ, ΧΑΠΙΑ, ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ, ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ που μπορούν να αποσπαστούν, ΤΣΙΜΠΗΔΑΚΙΑ, ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ, ΤΣΙΓΑΡΑ, ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ, ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΤΜΗΜΑΤΑ κτλ = κίνδυνος πνιγμωνής

 

3. ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ, ΨΥΓΕΙΟ, ΣΥΡΤΑΡΙΑ, ΜΠΑΟΥΛΑ, ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ, ΚΟΥΦΙΑ ΣΚΑΜΠΟ = κίνδυνος εγκλωβισμού και κατά συνέπεια ασφυξίας

 

4. ΦΟΥΡΝΟΣ και ΤΗΓΑΝΙ στο ΑΚΡΙΑΝΟ ΜΑΤΙ της κουζίνας = κίνδυνος ρήψης και κατά συνέπεια εγκαύματος

 

5. ΣΚΑΛΑ = κίνδυνος πτώσης

 

6. ΜΠΑΝΙΕΡΑ = κίνδυνος εγκαύματος λόγω καυτού νερού ή κίνδυνος πτώσης λόγω γλιστρήματος

 

7. ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ, ΕΝΤΟΜΟΚΤΟΝΑ, ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ, ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ, ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ κτλ = κίνδυνος κατάποσης και κατά συνέπεια δηλητηρίασης. ΤΗΛ ΚΕΝΤΟΥ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΩΝ: 210 - 7793777

 

8. ΦΑΡΜΑΚΑ = κίνδυνος κατάποσης και κατά συνέπεια πρόκληση σοβαρών παρενεργειών

 

9. ΑΣΠΙΡΙΝΗ = απαγορεύεται στα παιδιά να χορηγούμε ασπιρίνη

 

10. ΑΙΧΜΗΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ όπως ΒΕΛΟΝΕΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ, ΣΤΥΛΟ, ΚΑΡΦΙΤΣΕΣ, ΜΑΧΑΙΡΙΑ, ΠΙΡΟΥΝΙΑ, ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ, ΒΙΔΕΣ = κίνδυνος τραυμματισμού

 

11. ΕΡΓΑΛΕΙΑ του συζύγου όπως ΔΡΑΠΑΝΟ, ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΙΟΝΙ, ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ κτλ = κίνδυνος τραυμματισμού

 

12. ΠΡΙΖΕΣ και ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ = κίνδυνος ηλεκτροπληξίας

 

13. ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΤΙΛΑ και ΣΕΜΕΝ = κίνδυνος τραβήγματος και τραυμματισμού λόγω ρήψης των αντικειμένων που βρίσκονται από πάνω

 

14. ΥΓΡΑ ή ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ = κίνδυνος πτώσης και τραυμματισμού

 

15. ΠΑΝΤΑ στη ΚΟΥΝΙΑ = κίνδυνος πτώσης

 

16. ΕΠΙΠΛΑ εκτός από τα βαριά όπως ο καναπές = κίνδυνος πτώσης πάνω στο παιδί και τραυμματισμός του

 

17. ΜΠΑΛΚΟΝΙ = κίνδυνος πτώσης

 

18. ΕΝΤΟΜΑ = έχει τύχει μωρό να πιάσει ψόφια κατσαρίδα και να την φάει...

 

19. ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ ΠΟΤΑ = κίνδυνος κατάποσης και πρόκληση παρενεργειών

 

20. ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ = κίνδυνος πτώσης

 

 

Σύμφωνα με στατιστικές έρευνες το μεγαλύτερο ποσοστό ατυχημάτος συμβαίνουν στη μπανιέρα.

line_m121_beg_40_time_1226293200_text_ef20ecf0e5ecf0dceaeff220e5dfede1e920eae9fcebe1f2.gif71650c2s4z65rli.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Εύη.

Σχετικά με τις πρίζες βάλε προστατευτικά, στις γωνίες -όπως σε συμβούλεψαν και όλοι- βάλε πλαστικά προστατευτικά. Άμα πρόκειται να στρώσεις ο/ μικρός/η θα πάει και θα παίξει στο σημείο που έχει πλακάκι :). Δε το έχω καταλάβει ακόμα γιατί το κάνουν αυτό :roll:.

Η συμβουλή μου είναι να μην μετακινήσεις τίποτα απο τραπεζάκια και να του μάθεις ότι είναι κακό να προσπαθεί να τα ρίξει υψώνοντας λιγάκι την ένταση της φωνής σου. Το φαντάζεσαι αργότερα να θέλετε να πάτε για ένα καφέ και να αρχίζει να τραβάει τα ποτήρια θεωρώντας ότι είναι παιχνίδι? Τα παιδιά καταλαβαίνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ :), δεν είναι καθόλου χαζά όπως θέλουμε να πιστεύουμε. Προσπαθησε να του δώσεις τις σωστές οδηγίες αλλά με τους σωστούς τρόπους και παντα μέσα σε λογικά όρια. Η υπομονή είναι το παν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...