Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ!!!


Recommended Posts

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν στην φάση που βρισκόμαστε νιώθετε και εσείς συχνά ή σπανιότερα, ελαφρά ή πιο έντονα πονακια χαμηλά εδώ και εκεί, αλλά και σουβλίτσες στον κόλπο και προς τα έξω;;;

Τι είναι πάλι αυτό;;;

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν στην φάση που βρισκόμαστε νιώθετε και εσείς συχνά ή σπανιότερα, ελαφρά ή πιο έντονα πονακια χαμηλά εδώ και εκεί, αλλά και σουβλίτσες στον κόλπο και προς τα έξω;;;

Τι είναι πάλι αυτό;;;

 

εγω που εχω σχεδον απο την αρχη τηs εγκυμοσυνηs πονακια στη βαση τηs κοιλιαs,και σαν τσιμπηματα στον κολπο που λεs,ο γιατροs μου μου ελεγε πωs ειναι φυσιολογικο διοτι μεγαλωνει η μητρα..... αλλα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη καλο ειναι να ρωτησειs σιγουρα τον γιατρο σου στο επομενο ραντεβου που εχειs :) :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απλα μεγαλωνει η μητρα σας και πιεζει ολα τα εσωτερικα οργανα οποτε νοιωθετε αυτη την πιεση και τις σουβλιες!

Εκτος και αν πετρωνει η κοιλια ή σας ποιανουν κραμπες στην κοιλια που τοτε ειανι συσπασεις!

 

Καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω πού και πού πονάκια, στον κόλπο δεν έχω νιώσει κάτι, μόνο πολύ χαμηλα στην κοιλιά. Τελευταία είναι πιο συχνά όπως και οι πονοκέφαλοι.

Δε θυμάμαι να έχω ρωτήσει το γιατρό για τα συνηθισμένα πονάκια, τα θεωρώ φυσιολογικά.

Για πονάκια που είχα μετά από συγκεκριμένο λόγο, πχ από πίεση στην κοιλιά στην αυχενική ή επειδή σήκωσα κάτι, έχει συστήσει ξεκούραση, χαλάρωση κτλ

Αμα του πάω τα αποτελέσματα των μηνιαίων εξετάσεων θα τον ρωτήσω καλού κακού και επανέρχομαι ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πολύ καθησυχαστικές απαντήσεις σας. Πετρώματα δεν είχα μέχρι στιγμής, τα πονάκια στην κοιλιά χαμηλά τα έχω από την αρχή και δεν με ανησυχούν. Τα πονάκια στον κόλπο με ψιλοανησύχησαν αλλά φαντάζομαι πως όλα πιέζονται εκεί μέσα.

 

Σας ευχαριστώ όλες από καρδιάς. Και καλή μας συνέχεια.

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να έχει άλλωστε το Σαββατο θα κάνουμε το β΄επιπέδου καιεκεί θα διαλευκανθεί το μυστήριο. Ανυπομονώ να έρθει εκείνη η μέρα. Εχω να δω τις ζουζουνίτσες 2μιση εβδομάδες και μου λείψανε. Και έχω ακούσει ότι κρατάει ώρα η δουλειά... Θα τις απολαύσω!!!!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό!!! Κι εμείς θα πάμε τέλη του μήνα για τον υπέρηχο τον τυπικό στο γιατρό μας και μετράω αντίστροφα τις μέρες! Θα τον ξετινάξω και στις ερωτήσεις :lol:

Β-επιπέδου έχουμε πρίν την Πρωτοχρονιά!!!!!!!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλεια! Μέσα στις γιορτές!!!Παίζει να δείτε το μωράκι να κρατάει και κανένα τρίγωνο και να λέει κάλαντα!!! Ολα καλά....

:lol: βρε λές?

Μόλις την κάνεις πες μας νέα αναλυτικά! Πωπω είναι και δύο, απίστευτο θέαμα πρέπει να είναι!!!

Μη ξεχάσεις από τη χαρά σου να ρωτήσεις όσα θέλεις μετά το γιατρό σου ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι γίνεται. Πάω και έρχομαι σαν το μοσχάρι... γεμάτο απορροίες... Και έχω και ένα ηλίθιο χαμόγελο μέχρι τα αυτιά φεύγοντας. Στην αυχενική στο ΡΕΑ χαιρέταγα μέχρι και τον κόσμο στα σαλόνια.... Αστα!

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι γίνεται. Πάω και έρχομαι σαν το μοσχάρι... γεμάτο απορροίες... Και έχω και ένα ηλίθιο χαμόγελο μέχρι τα αυτιά φεύγοντας. Στην αυχενική στο ΡΕΑ χαιρέταγα μέχρι και τον κόσμο στα σαλόνια.... Αστα!

:lol: Χαμογέλα η ζωή είναι ωραία και τα παιδάκια σας καλά!

Η καλημέρα του Θεού είναι!

Μακάρι όλα μας να πηγαίνουν καλά, ε και να κεράσουμε κανένα άγνωστο δε πειράζει, κρίση έχουμε θα το δεχτεί, άσχετα που θα μας πεί τρελές :lol::lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM Κ ΖΗΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!ΑΥΡΙΟ ΚΛΕΙΝΩ ΤΗΝ 17Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΙ ΕΔΩ Κ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ ΩΣ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΕΩΣ Κ ΣΟΥΒΛΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΟΥΝ Κ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ!ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ,ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ,ΕΨΑΞΕ ΓΙΑ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ,ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ.ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΑΝ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΘΕΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Και εγω ειχα κατι τετοιο ,πονοι που διαρκουσαν 1-2 ωρες πολυ εντονοι.Απ'οτι εμαθα ειναι φυσιολογικο κατα την εγκυμοσυνη,αν ειδες και τον γιατρο σου και σου ειπε ολα καλα μην ανησυχεις

2012.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω περίπου 2 ημέρες που αισθάνομαι αρκετά συχνά πέτρωμα στην κοιλιά.... σαν να μαζεύεται το μωρό ακριβώς στη μέση και να κάθεται εκεί...

Μάλλον είναι συσπάσεις... αλλά δεν έχω πόνο. Εντάξει εκτός από κάτι μικρές σουβλιές αλλά όχι την ώρα που πετρώνει η κοιλιά μου. Και συνήθως όταν ξεκινάω να περπατάω, δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό το ότι περπατάω αρκετά...

Αύριο θα πάω να μου γράψει τις εξετάσεις του μήνα και την καμπύλη ζαχάρου και θα τον ρωτήσω... ίσως πρέπει να ξεκινήσω να παίρνω μαγνήσιο...

Πάντως όταν κάναμε β' επιπέδου μου είπε πως αν το αισθάνομαι 2-3 φορές την ημέρα είναι φυσιολογικό και τότε τόσο το ένιωθα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!ΕΧΩ ΑΡΑΞΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΨΙΛΟΠΕΡΑΣΕΙ.ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ.ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους, είμαι στον 4ο μήνα και τις τελευταίες μέρες έχω πόνους χαμηλά στην κοιλιά. Ενημέρωσα τον γιατρό μου και μου είπε ότι μεγαλώνει η μήτρα και ότι πρέπει να ξεκουράζομαι περισσότερο και σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει ο πόνος να πάω στο ιατρείο του να με δει. Εσείς τι γνώμη έχετε; Πρέπει να ανησυχώ ή είναι κάτι το φυσιολογικό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...