Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή εγκυμοσύνης/ πρόκληση αποβολής με χάπια ή αποξεση;


4vasso4

Recommended Posts

Γεια σας, δυστυχως η εγκυμοσυνη μου δεν παει καλα, ειμαι στην 9ή βδομαδα κ η χοριακες ολο και πεφτουν. Δεν εχω δει καθολου αιμα ομως στους υπεριχους δεν ακουμε καρδια ουτε φαινεται καθαρα εμβρυο. Στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι θα μου δωσουν χαπια για να αποβαλω κ ηθελα να ρωτησω αν την εχει περασει καμια σας αυτη την διαδικασια; θα πονεσω φρικτα οπως φανταζομαι; μηπως θα ηταν καλυτερα να παω ιδιωτικα για αποξεση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπαμαι πολυ που αλλη μια εγκυμοσυνη δεν παει καλα..

Αποτι ξερω μεχρι τη 12η εβδομαδα η διακοπη γινεται με αποξεση..απο τη 13η και μετα γινεται γεννα με προκληση..ο γιατρος σου σου το ειπε οτι θα γινει ετσι? 2η γνωμη πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την stefo.ετσι είναι και το πρωτόκολλο άλλωστε. Τα χάπια που θέλει να σου δώσει δεν είναι για πρόκληση τοκετού είναι για να αρχίσει να ξεκολλάει ο πλακούντας έχω την εντύπωση και μετά μόλις δεις αίμα πας για αποξεση.δεν έχει σχέση με πρόκληση τοκετού. Κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κορίτσια, δεν είναι έτσι. Τα χάπια (προσταγλανδίνης, άν δεν κάνω λάθος) χρησιμοποιουνται αντί για απόξεση. Απλώς, σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν καθαρίζει τελείως η μήτρα, οπότε γίνεται και απόξεση.

 

Ο πόνος δεν είναι φρικτός, καμία σχέση! Το έχει κάνει φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι' date=' κορίτσια, δεν είναι έτσι. Τα χάπια (προσταγλανδίνης, άν δεν κάνω λάθος) χρησιμοποιουνται αντί για απόξεση. Απλώς, σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν καθαρίζει τελείως η μήτρα, οπότε γίνεται και απόξεση.

 

Ο πόνος δεν είναι φρικτός, καμία σχέση! Το έχει κάνει φίλη μου.[/quote']

 

Ναι ετςι ειναι, και εμενα μου είχαν πει θα μου δώσουν χάπια αλλα επειδή έγινε φυσιολογικά δεν χρειάστηκε

 

 

 

Μην φοβάσαι δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα χάπια τα δίνουν για να προκληθεί η αποβολή. απλά, στην 9η εβδομάδα είναι αρκετά μεγάλο το έμβρυο και καλύτερα να πήγαινες για απόξεση γιατί με την αποβολή και οι πόνοι θα είναι αρκετά δυνατοί (έντονοι πόνοι περιόδου) και μπορεί να μη γίνει καλός καθαρισμός της μήτρας, οπότε θ χρειαστείς και απόξεση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διακοπη κυησης την 18η εβδομαδα λογω ανατολικού προβλήματος του εμβρυου. Εγινε πρόκληση τοκετού με χάπια και στην συνεχεια εγινε απόξεση για να καθαρίσει τελειως η μητρα. Προσωπικά πόνεσα παρα πολυ και ο γιατρος μου ειπε πως ο πονος ηταν πολυ μεγαλύτερος απο της γεννας αφου ο τράχηλος δεν ηταν ακομα ετοιμος και λεπτός για να πραγματοποιηθεί η γεννά. Ισως επειδη εισαι σε μικρότερη εβδομαδα ομως να μην πονέσεις καθολου, που ειναι κ το πιθανότερο. Ευχομαι να το ξεπεράσεις και ολα να πανε καλα απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα διακοπη κυησης την 18η εβδομαδα λογω ανατολικού προβλήματος του εμβρυου. Εγινε πρόκληση τοκετού με χάπια και στην συνεχεια εγινε απόξεση για να καθαρίσει τελειως η μητρα. Προσωπικά πόνεσα παρα πολυ και ο γιατρος μου ειπε πως ο πονος ηταν πολυ μεγαλύτερος απο της γεννας αφου ο τράχηλος δεν ηταν ακομα ετοιμος και λεπτός για να πραγματοποιηθεί η γεννά. Ισως επειδη εισαι σε μικρότερη εβδομαδα ομως να μην πονέσεις καθολου, που ειναι κ το πιθανότερο. Ευχομαι να το ξεπεράσεις και ολα να πανε καλα απο εδω και περα.

 

Petrina δεν εκανες επισκληριδιο? Δυστυχως κι εγω περασα την ιδια διαδικασια στην 23η εβδομαδα αλλα εκανα επισκληριδιο και δεν πονεσα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας γραφω μεσα απο το νοσοκομειο.. Μπηκα χθες το πρωι, νωρις το απογευμα μου ξεκινησαν τα χαπια μαζι με ενα κολπικο υποθετο στην αρχη. Οι πονοι ηταν οι χειροτεροι που εχω νιωσει στην ζωη μου.. Μου ειπαν οτι θα ειναι πιο δυσκολο γιατι ειμαι αττοκος. Μια κοπελα στο απεναντι κρεβατι (που εχει κ αυτη παλινδρομη κ περνουμε ταυτοχρονα την αγωγη) η οποια εχει ηδη ενα παιδι δεν πονουσε τοοοσο οσο εγω.. Πηραμε χθες το πρωτο σχημα χαπιων αλλα δυστυχως μειναν υπολοιματα κ στις δυο κ πριν λιγες ωρες ξεκινησαμε το δευτερο σχημα.. Μεχρι τωρα ειμαι καλα σε σχεση με εχθες παντα.. Οταν τελιωσει ολο αυτο θα σας γραψω ολοκληρωμενη την εμπειρια μου.. Ολο αυτο γινεται για να γλιτωσω την αποξεση, μονο αν μεινουν υπολοιματα θα μου κανουν καθαρισμο αλλα θα ειναι πολυ πιο ευκολος με σχεδον μηδενικες πιθανοτητες να τραυματιστει η μητρα μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vaso4 συγνώμη που θα σου το πω αλλά την αποξεση δεν την γλυτώνεις. Εγώ οταν απεβαλα είχα 10 ώρες φριχτους πονους και την αλλά μέρα κανονικά αποξεση για να φύγει ο πλακούντας.υπολοιματα δεν είχα αλλά ο πλακούντας αν δεν σε καθαρίσουν μένει μέσα δεν αποβάλλεται...Λυπάμαι κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

περισυ τον Ιούνιο είχα παλίνδρομη κύηση στην 11η βδομάδα, η γιατρός μας έδωσε την εναλλακτική να αφήσουμε το σώμα να αποβάλλει μόνο του (υποβοηθώντας το με τα χάπια) ή να κάνουμε απόξεση με όποιο ρίσκο (και κόστος φυσικά). Επιλέξαμε να αφήσουμε τη φύση να λειτουργήσει όπως ξέρει. Απέβαλα σε τρεις "δόσεις" (ανά δυο ημέρες ένιωθα πολύ έντονους πόνους περιόδου και είχα αρχικά βλέννες, ενώ την τελευταία μέρα χωρίς έντονο πόνο αποβλήθηκε και το έμβρυο -μεγεθος δαμάσκηνου). Στον υπέρηχο που κάναμε φάνηκε να έχει μείνει ένα μικρό υπόλλειμα, το οποίο στον επόμενο κύκλο (που πήρα και τα χάπια) αποβλήθηκε. Τρεις μήνες μετά ήμουν έγκυος ξανά σε εγκυμοσύνη που είχε αίσιο τέλος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

περισυ τον Ιούνιο είχα παλίνδρομη κύηση στην 11η βδομάδα, η γιατρός μας έδωσε την εναλλακτική να αφήσουμε το σώμα να αποβάλλει μόνο του (υποβοηθώντας το με τα χάπια) ή να κάνουμε απόξεση με όποιο ρίσκο (και κόστος φυσικά). Επιλέξαμε να αφήσουμε τη φύση να λειτουργήσει όπως ξέρει. Απέβαλα σε τρεις "δόσεις" (ανά δυο ημέρες ένιωθα πολύ έντονους πόνους περιόδου και είχα αρχικά βλέννες, ενώ την τελευταία μέρα χωρίς έντονο πόνο αποβλήθηκε και το έμβρυο -μεγεθος δαμάσκηνου). Στον υπέρηχο που κάναμε φάνηκε να έχει μείνει ένα μικρό υπόλλειμα, το οποίο στον επόμενο κύκλο (που πήρα και τα χάπια) αποβλήθηκε. Τρεις μήνες μετά ήμουν έγκυος ξανά σε εγκυμοσύνη που είχε αίσιο τέλος.

 

Φραουλιτσα μέχρι 12 εβδομάδων έχεις δικαίωμα να διακόψει κυηση και αυτό μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους. Από 13 εβδομάδων και μετά γίνεται πρόκληση τοκετού και μετά κανονικά αποξεση. έτσι είναι και η νομοθεσία στην Ελλάδα. Εάν δεν συντρέχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι μετά το πέρας των 12 εβδομάδων η κυηση δεν διακοπτετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου πηρα εξιτηριο εχθες το πρωι χωρις να χρειαστει να κανω αποξεση. Ειχα καθαρισει εντελως...

Πάλι καλά! !!περαστικά σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου πηρα εξιτηριο εχθες το πρωι χωρις να χρειαστει να κανω αποξεση. Ειχα καθαρισει εντελως...

 

Γρηγορη σωματικη και ψυχικη αναρρωση σου ευχομαι

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι λαθος να μιλαμε για πρωτοκολλα. Δεν υπάρχειι σωστο ή λαθος υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι αντιμετώπισης. Είχα και εγώ μία παλλίνδρομη ακριβως ένα χρόνο πριν, στην 11η εβδομάδα. Πήρα τα χάπια και απέβαλλα στο σπίτι μου, φυσικά, χωρίς παρατράγουδα. Το έχω ξαναπεί εγώ μένω στο εξωτερικό, και εδώ οι αποξέσεις απαγορεύονται εκτός και αν υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας. Η διαδικασία είναι επίπονη, έχεις έντονους πόνους περιόδου για περίου 2-3 μέρες και μετά κατά καιρους κάποια πονάκια που αντιμετώπιζα με παρακεταμόλη μέχρι να καθαρίσω τελείως.Όμως το πρωτο 12ωρο κατα κάποιο τρόπο όλα ε΄χουν δρομολογηθεί. Είναι μία έντονη περίοδος, εγώ έτσι θα την χαρακτήριζα. Είχα αιμα, για περίπου 3 εβδομάδες, με είδε ο γιατρός στις 10 μέρες είχαν καθαρίσει κατά 90% και στην επόμενη περίδο καθάρισα τελειώς. Πήρα το οκ να προσπαθήσω αμέσως γιατί δεν υπήρχε στην μήτρα κανένας τραυματισμός. Απλά διαταράχτηκε ίγο ο κύκλος μου και μπερδευόμουνα με τις γίνμες:P. Μετά από 3 μήνες έμεινα πάλι εγκυος και τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα. Η φυσική αποβολή είναι πολύ πιο κοντά στη φύση μας, και μην ξεχνας ότι δεν θα το κανεις μόνη στα χωράφια, θα σε παρακολουθεί και ένας γιατρός. Κατά τη γνώμη μου είναι ίσως πιο ψυχοφθορο αλλά πιο δυσκολο να έχει επιπλοκες. Καλή δύναμη και να ξέρεις ότι το φως έρχεται στο τέλος του τούνελ.

ps. Τώρα είδα ότι τελείωσε η διαδικασία. Καλή ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

Stefo καλημερα. Ειχα κανει επισκληριδιο πολλες δόσεις κι ολας αλλα σε ενα συγκεκριμένο σημείο κατω αριστερα χαμηλα δεν με έπιασε καθολου και γι αυτο το λογο υπέφερα τοσο πολυ απο τους πόνους. Εσυ αν επιτρεπεται γιατι διεκοψες την κύηση?

 

4vasso4 λυπάμαι πολυ για τη διαδικασια που πέρασες. Σε καταλαβαινω απολυτα.. Ευτυχως δεν χρειάστηκε να κανεις απόξεση. Ποτε μπορεις να ξεκινήσεις νέες προσπάθειες, τι σου ειπε ο γιατρος σου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Petrina! Και μενα δεν ειχε πιασει απο τη δεξια πλευρα και με ξανατρυπησαν σε αλλο σημειο,επισης πηρα πολλη δοση..

Εκανα διακοπη στην 23η βδομαδα λογω δισχιδους ραχης που επηρρεαστηκε κ ο εγκεφαλος,φανηκε στον β επιπεδου. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Περσυ 23.11.2015 επερνα εξιτηριο απο το νοσοκομειο γεματη θλιψη, πονο, κ απογοιτευση...

Φετος 23.11.2015 θα μπω στον μηνα μου για γεννησω τον γιο μου!!!

:D :D :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Περσυ 23.11.2015 επερνα εξιτηριο απο το νοσοκομειο γεματη θλιψη, πονο, κ απογοιτευση...

Φετος 23.11.2015 θα μπω στον μηνα μου για γεννησω τον γιο μου!!!

:D :D :D

 

Μπράβο κοπέλα!!! Με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Περσυ 23.11.2015 επερνα εξιτηριο απο το νοσοκομειο γεματη θλιψη, πονο, κ απογοιτευση...

Φετος 23.11.2015 θα μπω στον μηνα μου για γεννησω τον γιο μου!!!

:D :D :D

 

Μπραβο σου!!Συγχαρητηρια!!Με το καλο να γεννησεις!

Την ιδια διαδικασια που περασες,την περασα και εγω το Φεβρουαριο.Δυσκολη.......πιο πολυ ψυχοφθορα.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλη μου πηρα εξιτηριο εχθες το πρωι χωρις να χρειαστει να κανω αποξεση. Ειχα καθαρισει εντελως...

 

αν είσαι στην 14η εβδομάδα δεν μπορείς να κάνεις αποβολή μόνο με χάπια?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...