Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΚΟΥΝΙΑ ΣΕ ΚΡΕΒΒΑΤΙ


Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα κοριτσακι 2 ετων.. εχω παρατηρησει πως τωρα τελευταια οταν κοιμαται το βραδι χτυπαει συνεχεια στα καγκελα της κουνιας :) Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη ηλικια να την μεταφερουμε σε κρεββατακι και πως θα γινει αυτο χωρις να φαει τουμπες :D ....γιατι στριφογυρναει πολυ οταν κοιμαται και καποιες φορες σηκωνεται και μενει καθιστη κατα τη διαρκεια της νυχτας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα παιδια , εμενα ο μεγαλος μου ειναι αισιως 22 μηνων , εχει 2 βδομαδες οπου το εχω βγαλει το ενα καγκελο απο την κουνια του , 2 φορες τον βρηκαμε μισο πανω μισο κατω αλλα δεν ειναι κατι τοσο τραγικο μεχρι να μαθει τα ορια του στο κρεββατι του , αμα βγαινουνε τα καγκελακια απο την κουνια κανε μια δοκιμη για λιγο καιρο ετσι και βλεπεις .

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι και εγω να τη βγαλω απο τηνη κουνια.εχω δει κατι καγκελακια που μπαινουν στο κρεβατι για να μην πεφτουν,στο λητω.μαλλον αυτα θα παρω,ασε που εμενα η κουνια μαλλον δεν βγαινει το πλαινο,οποτε κατευθειαν κρεβατι.θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εβγαλα δυομιση ετων απο την κουνια. Σημειωτεον οτι το κρεβατι του ειναι χαμηλο, δηλαδη δεν ειναι υπερυψωμενο με συρταρια απο κατω. Ετσι ειχα τη δυνατοτητα να μη βαλω προστατευτικο καγκελο καθολου για να μην το συνηθισει κιολας. Για 2 μηνες περιπου εβαζα στο πατωμα διπλα στο κρεβατι το στρωματακι απο την κουνια του ετσι ωστε να πεσει στα χαμηλα, αν επεφτε δηλαδη, γιατι κανει πολυ ανησυχο υπνο και αλλαζει πολεες φορες θεση. Τελικα, οπως το φανταστηκα, αμεσως συνειδητοποιησε τα ορια του κρεβατιου και ποτε δεν επεσε. Ετσι γλιτωσα το καγκελο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα βάλετε σε κρεβάτι, να έχετε υπόψη σας ότι θα κατεβαίνουν κάθε τρεις και λίγο και ο ύπνος θα γίνει.... μαρτύριο. Οι κούνιες δεν είναι μικρές, απλά τα παιδιά κοιμούνται ανήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο φοβαμαι κι εγω maya οτι θα σουλατσαρει ολο το βραδι και οχι τιποτα αλλο αλλα θα μπορει να πηγαινει οπου θελει χωρις εμεις να την παρουμε ειδηση...!!!! Εμας δυστυχως η κουνια ειναι ψηλη και παρ ολο που βγαινουν τα καγκελα φοβαμαι να τα βγαλω...αχχχ Θεε μου καποιες φορες πνιγοαι σε μια κουταλια νερο :P

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μεταφέραμε τη μεγάλη από την κούνια στο κρεβάτι όταν, περίπου στα 2 της, είδαμε να σηκώνει το ένα πόδι για να το περάσει πάνω από τα κάγκελα.

 

Από κει και μετά, βάλαμε το έξτρα κάγκελο (από Jumbo) στο κρεβάτι ώστε να μην πέφτει κατά λάθος το βράδυ κάτω, αλλά να έχει και άνοιγμα στα πόδια του κρεβατιού, ώστε αν θέλει να κατέβει να μην χρειάζεται να πηδήξει κάγκελα. Επίσης, κάτω από το κρεβάτι είχαμε βάλει δύο μεγάλα (60Χ60) και φουσκωτά μαξιλάρια από το ΙΚΕΑ, ώστε αν κατά λάθος πέσει να μην χτυπήσει. Αυτά λειτούργησαν και σαν σκαλοπατάκι ανάμεσα στο πάτωμα και το κρεβάτι.

 

Τώρα τα έχουμε κάτω από την κούνια, για έξτρα ασφάλεια στη μικρή, μέχρι να την βάλουμε και αυτή σε κρεβάτι σε λίγο καιρό.

 

Το πρόβλημα στο να βγάλει κανείς τα κάγκελα από την κούνια, είναι ότι οι κούνιες είναι στενές και μπορεί εύκολα να πέσει το παιδί, καθώς τα περισσότερα κοιμούνται ανήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, εμένα η δικιά μου που είναι 2 χρονών κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο και φοβάμαι να βγάλω ακόμα το κάγκελο...

Πήραμε και κρεβατάκι-καναπές αλλά έχει 2 συρτάρια από κάτω και το θεωρώ λίγο ψηλά για το ζηζάνιο μας!

Θα το αφήσω το καγκελο για κανά εξάμηνο ακόμα και θα δω πως θα πάει :D:D:D

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

αγαπητες φιλες

τα καγκελα που βγαινουν ειναι μια πολυ καλη λυση ..

Μια δοκιμή χωρις καγκελο αλλα με μια καρεκλα ισως σαν προστασια , θα βοηθουσε , γιατι με το καγκελο νιωθουν σαν να ειναι σε φυλακη.

 

Η κορη μου ειναι 5 , αλλα ακομα και τωρα χρησιμοποιω ενα σκαμπο με

ενα μαξιλαρι καθετα αναμεσα στο κρεβατι και το σκαμπο , για προστασια ,εχω λυσει το προβλημα , οποτε και οταν κανει αστατο υπνο δεν πεφτει απο το κρεβατι της .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια η λύση σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι (το έγραψα και πιο πάνω) δύο από τα μεγάλα μαξιάλρια του ΙΚΕΑ. Είναι τόσο μεγάλα και τόσο φουσκωτά που και βοηθούν το παιδί να ανεβοκατεβαίνει στο κρεβάτι του, αλλά και να πέσει δεν θα πάθει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ε κοριτσια ...απορια γιαι θα παρετε καινουργιο κρεββατι???η κουνια δε γινεται κρεββατι αν βγουν τα καγκελα???γιατι αυτο που πηραμε εμεις βγαινουν καγκελα βγαζεις και κατι ακομη και ειναι κρεββατι μεχρι 7 χρονων.....

 

 

και γω σκεφτομαι να τη βγαλω και φοβαμαι..ελεγα να παρω αυτο το προστατευτικο για το πλαϊ απο τα τζαμπο....σας εχει χρησιμευσει???αντεχει???μπαινει βγαινει ευκολα???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω αρχίσει και σκέφτομαι να βγάλω την κουνια και να βάλω κρεβάτι μιας και προχθές φάγαμε την πρώτη μας τούμπα απο την κούνια στην προσπάθεια του να κατέβει μόνος του κάτω αλλά αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν θα ξανακοιμηθούμε το βράδυ καθότι δεν θα κάθεται λεπτό στο κρεβάτι του....'εχω σκεφτεί να πάρω και συγχρόνως πορτάκι έτσι ώστε το βράδυ τουλάχιστον να μην μπορεί να βγει απο το δωμάτιο του αλλά ειναι αυτό λύση??Σαν φυλακισμένο θα νοιώθει...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κούνια εννοούν μερικές μητέρες το κρεβατάκι του μωρού, το κανονικό, το μικρό το κρεβετάκι που κοιμάται το μωρό.

Εγώ κρεβατάκι το λέω, άλλοι το λένε κούνια..

Έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστον απ΄τα συμφραζόμενα

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε κοριτσια ...απορια γιαι θα παρετε καινουργιο κρεββατι???η κουνια δε γινεται κρεββατι αν βγουν τα καγκελα???γιατι αυτο που πηραμε εμεις βγαινουν καγκελα βγαζεις και κατι ακομη και ειναι κρεββατι μεχρι 7 χρονων.....

 

Υπαρχουν οι κουνιες που ειναι καθαρα κουνιες και ειναι το πολυ μεχρι 2 ετων και υπαρχουν και οι κουνιες-κρεβατι που βγαινουν και τα 2 καγκελα δεξια αριστερα, ειναι μεγαλυτερες και γινονται το 1ο τους κρεβατι.

 

Εμεις βγηκαμε απο την κουνια κουνια 16 μηνων (μετα τις διακοπες δεν την ηθελε με τιποτα). Ειχα βαρεθει και εγω να κοπαναει δεξια αριστερα. Το καγκελο των jumbo μου φανηκε μικρο μιας και ειχε παλουκια ο κ$%%^ του και γυρνουσε. Ειχα δεσει το καγκελο της κουνιας στο κρεβατι στην αρχη και ημουνα ησυχη. Μαξιλαρια που ειπε η αλλη κοπελα δεν ειχα βρει οποτε..... βολευτηκαμε ετσι. Το να βγαλετε τελειως το καγκελο σε κουνια ειναι επικυνδινο γιατι ειναι περιορισμενος ο χωρος της ηδη οποτε η τουμπα ειναι απλα θεμα χρονου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...ευχαριστω για τη διευκρινηση....οποτε να μας τα παιρνουν απο δεκσ μεριες...να αγοραζουμε πρωτα κουνια για τα πρωτα χρονια και μετα αλλα λεφτα για κρεββατακι και μετα οταν παει εξι που θα ξεκινησει και σχολειο αλλα λεφτα γιατι θα θελει και γραφειο οποτε να μη παρουμε μια συνθεση ολοκληρη με νεο κρεββατι που να ειναι και μεχρι να μεγαλωσει το παιδι????

 

 

 

 

τσαμπα λεφτα μου φαινεται η κουνια (αυτο που λετε δηλαδη)...οταν ψαχναμε για κρεββατακι μιας ειχαν δειξει κατι τετοια αλλα ολα τα ελεγαν κρεββατια και η μονη διαφορα τους ητανε για το ποσο θα το ειχει το παιδι (3 ετων και σαν αυτο που πηρα εγω που παει μεχρι 7 ).....για αυτο ρωτησα τι εστι κουνια γιατι δε μας ειχαν διευκρινησει αλλο κουνια αλλο κρεββατι.....

 

το τζαμπο ητανε μικρο ε???

 

με εχει πιασει η μανια να θελω να διαβαζω της μικρης το βραδυ παραμυθια και οχι μονο κατα τη διαρκεια της ημερας (να προσθεσω το παραμυθι δηλαδη στη βραδυνη ρουτινα ) αλλα ειναι δυσκολο με τα καγκελα αναμεσα μας....αυτη απο μεσα εγω απο εξω τι θα βλεπει....για αυτο σκεφτομουνα να τα εβγαζα και να εβαζα αυτο το προστατευτικο και μαξιλαρες απο κατω....δε με πειραζει αν σηκωνεται....(βεβαια θα πρεπει να αρχισω να κλεινω πορτες ?????μη μας πιασει σε καμια περιεργη στιγμη???)

 

 

οφουυυυυυυυυυυ πολυ σκεψω θελει το πραγμα....

 

:roll:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμεις τις διδυμες απο 2 ετων τις οιμιζαμε χωρις καγκελα αλλα με μαξιλαρες αναμεσα για οποτε επεφταν(η Μια επεφτε συνεχεια :P )και εδω και 15 μερες κοιμουνται σε κουκετα..χωρις κανενα προβλημα.κατω εχουμε βαλει αυτην που κανει πιο ανησυχο υπνο και ολα οκ!!

 

θεωρω οτι δεν υπαρχει σωστη ή λαθος ηλικια..εξαρταται απο το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι εξαρτάται από το παιδί. Εγώ την έβγαλα γύρω στα δύο αφού παρατήρησα ότι είχε "χαλάσει" ο ύπνος της. Έβγαλα το ένα κάγκελο της κούνιας-κρεβάτι-καναπέ και της έβαλα ένα πολύ χαμηλό από τα IKEA (9ευρώ). Τις πρώτες μέρες έστρωσα κι ένα χοντρό πάπλωμα κάτω, αλλά ευτυχώς δεν είχαμε ποτέ ατυχήματα.

Περιττό να πω, ότι με το που βγήκε το κάγκελο, κοιμάται πάλι σαν πουλάκι.

Βέβαια την είχα προειδοποιήσει ότι αν σηκωθεί, χωρίς να είναι ανάγκη, θα ξαναμπει το κάγκελο, ίσως αυτό να ήταν αρκετό.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν θα έρθει το δεύτερο μωράκι μου, η κόρη μου θα είναι σχεδόν 2 1/2 ετών. Για να μην πάρω δεύτερη κούνια, έλεγα να την μεταφέρω τότε σε κρεββατάκι και να χρησιμοποιήσει την κούνια το δεύτερο μωράκι (η οποία κούνια είναι πολύ ευρύχωρη). Τι κρεββατάκια προβλέπονται για αυτή την ηλικία; Μπορείτε να μου προτείνετε εταιρίες, καταστήματα ή sites; Το προστατευτικό κάγκελο το ζητάς ξεχωριστά; Έχετε κάποια φωτογραφία;

Εσείς πότε κάνατε την μετάβαση;:confused:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...