Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΕΚΖΕΜΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡ ΣΑΣ. ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7+ ΜΗΝΩΝ, ΣΧΕΔΟΝ 11 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3. ΜΗΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΖΕΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6. ΜΗΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ 200ΓΡ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΜΕΤΟ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΗ . ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ. ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΟΛΟ ΑΠΥΤΟ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΚΖΕΜΑ? ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΙΧΕ Η ΚΡΕΜΑ? ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΙΑΙΤΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΤΡΩΩ ΠΑΛΙ ΑΠ'ΟΛΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ? ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΑΝΑΙΜΙΑ 'Η ΆΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡ ΣΑΣ. ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7+ ΜΗΝΩΝ, ΣΧΕΔΟΝ 11 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3. ΜΗΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΖΕΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6. ΜΗΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΡΕΜΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ 200ΓΡ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΜΕΤΟ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΗ . ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ. ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΟΛΟ ΑΠΥΤΟ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΚΖΕΜΑ? ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΙΧΕ Η ΚΡΕΜΑ? ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΙΑΙΤΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΤΡΩΩ ΠΑΛΙ ΑΠ'ΟΛΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ? ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΑΝΑΙΜΙΑ 'Η ΆΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

 

Γεια σου Κυριακούλα και να σου ζήσει το μωρό.

 

Και μόνο λόγω του εκζέματος δεν έπρεπε να ξεκινήσεις τη διατροφή του μωρού από την κρέμα βανίλια που εκτός από το αγελαδινό γάλα που είναι τραγικό για τη συγκεκριμένη περίπτωση, περιέχει και χημικά όπως η αιθυλοβανιλίνη που γενικά συνιστώνται να αποφεύγονται σε όλες τις αλλεργίες.

 

Λυπάμαι που είχες τόσο λάθος καθοδήγηση από τον παιδίατρό σου. Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν παιδογαστρεντερολόγο.

 

Η αποχή 3 εβδομάδων από τα γαλακτοκομικά δεν είναι αρκετή για να φανεί στο μωρό. Οι πρωτεΐνες από το γάλα της αγελάδος κυκλοφορούν για 2 εβδομάδες στο σώμα σου από τη στιγμή που διακόπτεις εντελώς την κατανάλωση. Μετά όμως κυκλοφορούν για άλλες δύο εβδομάδες στο σώμα του παιδιού. Χρειάζεται λοιπόν τουλάχιστον 4 εβδομάδες αποχής για να δεις βελτίωση και επιπλέον διάστημα για να συνέλθει το πεπτικό του μωρού και το δέρμα του.

 

Το αγελαδινό γάλα μπορεί να δημιουργήσει μικρή αιμοραγία στο έντερο και αυτό να είναι αιτία αναιμίας.

 

Μην ξαναδώσεις προϊόντα με αγελαδινό γάλα στο μωρό πριν κλείσει χρόνο.

 

Άφησέ το να ηρεμίσει για τουλάχιστον 2 εβδομάδες και ξεκίνησε φρούτο, μόνο ένα είδος τη φορά και μόνο αν το δεχθεί με χαρά αλλιώς περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΓΛΑΙΑ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ, ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΤΟΣΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ, ΟΝΤΩΣ...ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΦΥΣΙΚΑ. ΠΗΓΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ. ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ: ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΝΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙgE oliko και rast ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ. ΤΟ ΙgE ήρθε 25 με φυσ.τιμη έως 5, μαλλον πολυ ε? και το rast ΧΑΘΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΑς ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ, ΚΑΙ ΑΝΟΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΦΥΓΑΜΕ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ. ΠΑΝΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ. 1 ΜΗΝΑ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ 3ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΝΟΣΟΣΦΑΙΡΙΝΕΣ? ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ? ΦΥΓΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ. ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ? ΕΓΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΩ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΜΟΥ? ΠΟΣΑ CALCIORAL\?ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΚΑΙ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ. ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΤΟΥ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ. ΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΗ (ΦΡΟΥΤΟ)ΤΗΝ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ...? ΣΑΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ??? ΑΝΤΕΧΕΙ Π.Χ. 10 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΑΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ.

 

καλύτερα μπερδεμένοι με αμφιβολίες παρά τυφλή εμπιστοσύνη. Θα τον βρείτε το δρόμο μην ανησυχείς.

 

ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ?

άμεσα! ξεκινάς από αύριο το πρωί! Φυσικά κ έχει νόημα, πολλές φορές η αλλεργία στο γάλα εμφανίζεται σαν αλλεργία σε πολλά. Δηλαδή το μωρό παρουσιάζει πρόβλημα σε πολλές τροφές και μόλις παύει η επίδραση του γάλακτος αρχίζει να μην έχει πρόβλημα με όλες αυτές!

 

ΕΓΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΩ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΜΟΥ? ΠΟΣΑ CALCIORAL\?ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΚΑΙ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ.

 

Αντί για calcioral θα πάρεις ένα βιβλίο! :)

Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση, εκδόσεις σύγχρονοι ορίζοντες της παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού Άννας Πατσούρου

 

Οστεοπόρωση παθαίνουν κυρίως οι γυναίκες που έχουν θηλάσει λίγο ή δεν έχουν θηλάσει καθόλου.

 

Οι γυναίκες που θηλάζουν ένα χρόνο έχουν συνήθως μεγαλύτερη οστική μάζα σε σχέση με αυτή που είχαν πριν την εγκυμοσύνη!

 

Ο θηλασμός κινητοποιεί το ασβέστιο στον οργανισμό και έτσι ο οργανισμός το αφομοιώνει καλύτερα από τις τροφές.

 

Η οστεοπόρωση είναι αρκετά μοντέρνα ασθένεια και δεν υπήρχε τότε που κανείς άνθρωπος δεν έτρωγε γαλακτοκομικά (στην παλαιολιθική εποχή!).

 

Και οι αγελάδες δεν τρώνε γαλακτοκομικά, δεν παίρνουν calcioral, παράγουν 30 κιλά γάλα την ημέρα και δεν παθαίνουν οστεοπόρωση!

 

 

ΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΗ (ΦΡΟΥΤΟ)ΤΗΝ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ...? ΣΑΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ?

 

Σαν προστασία! είναι ακριβώς έτσι!

 

ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ??? ΑΝΤΕΧΕΙ Π.Χ. 10 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΑΛΑ?

αντέχει αλλά πρέπει να παρακολουθείται από παιδίατρο που ξέρει! Θα σου στείλω με πμ τα στοιχεία της Πατσούρου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ?

άμεσα! ξεκινάς από αύριο το πρωί! Φυσικά κ έχει νόημα, πολλές φορές η αλλεργία στο γάλα εμφανίζεται σαν αλλεργία σε πολλά. Δηλαδή το μωρό παρουσιάζει πρόβλημα σε πολλές τροφές και μόλις παύει η επίδραση του γάλακτος αρχίζει να μην έχει πρόβλημα με όλες αυτές!

 

Επειδή παρουσίασε και το δικό μου μωρό έκζεμα, ξεκίνησα κι εγώ αποχή

από τα γαλακτοκομικά.

Θα πρέπει να απέχω και από τα γαλακτοκομικά από κατσικίσιο και πρόβειο

γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα περισσότερα μωρά έχουν πρόβλημα με το αγελαδινό, κάνε ένα μήνα αποχή από όλα ή παραπάνω μέχρι να υποχωρήσει εντελώς το έκζεμα και μετά πρόσθεσε το κατσικίσιο για μία εβδομάδα και αν δε δεις καμία αντίδραση τότε πρόσθεσε και το πρόβειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και την αποχή από γαλακτομικά για να δω τί γίνεται.

 

Με τις τροφές δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίνε κάποιες απ'αυτές.

 

Σε αλλεργιολόγο πάντως δεν έχουμε πάει για να δουμε αν το

έκζεμα προέρχεται κι από τροφές εκτός από το περιβάλλον,

ρούχα κλπ, αφού φαίνεται να μην είναι και έντονο το πρόβλημα.

 

Αγλαϊα σ'ευχαριστώ πολύ για όλα πάντως.

Η βοήθεια τόση η δική σου όσο και των άλλων μελών, ήταν και

είναι πολύτιμη.

Δεν θα είχα θηλάσει αν δεν ήσασταν εσείς :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλεργιολόγο πάντως δεν έχουμε πάει για να δουμε αν το

έκζεμα προέρχεται κι από τροφές εκτός από το περιβάλλον,

ρούχα κλπ, αφού φαίνεται να μην είναι και έντονο το πρόβλημα.

 

όσα έρχονται σε επαφή με το δέρμα φρόντισε να είναι μόνο από βαμβάκι

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κοριτσια μεσα απο δω θα ηθελα να σας πω την δικη μου ιστορια με την ετοιμη κρεμα. Την μικρη μου την θηλαζω αποκλειστικα και μεχρι τωρα δεν ηθελα να της δωσω τις κρεμες τυπου φαριν λακτε. Επειδη ομως στα κιλα ειναι σχετικα αδυνατη αποφασισα να της ξεκινησω να της δινω και κατι για το απογευμα. Γιαουτι δεν μασ αφημε η παιδιατρος. Ετσι ξεκινησα την μια μερα να τρωει μπανανα με το χερι, την αλλη εκανα μεγαλυτερη δοση φαγητου για να εχει και το απογευμα και δυο φορες την εβδομαδα θα τηε εδινα φαριν λακτε. Το θεμα πηγαινε καλα μεχρι πυ της δινω για πρωτη φορα την κρεμα. Δεν της αρεσε εφαγε δυο κουταλιες και την αφησε. Μετα απο 10 λεπτα το παιδι οπου ειχε πεσει κρεμα εβγαλε καντηλες. Θεωρησα οτι επειδη την σκουπισα με χαρτοπετσετα την πειραξε. Ετσι την ξεπληνα με το σαμπουαν της και τησ εβαλα την ενυδατικη της. Μετα απο λιγο επανελαβα την διαδικασια και το παιδι επανηλθε. Οταν μετα απο 3 μερες της ξαναεδωσα κρεμα και εφαγε 5 κουταλιες το παιδι΄λαμπαδιασε. Τα αυτια της να καινε στις κλειδωσεις κατα κοκκινη. Τελικα πηγαμε στο νοσοκομειο οπου ηταν εκει η παιδιατρος και μας εδωσε ενα σιροπι για την αλλεργεια. Το μωρο εφαξε κρεμα κοντα στους 9 μηνες και την πειραξε το κουτι εγραφε οτι δενετε σε παιδια απο 6 μηνων. Σας ρωταω αυτο το πραγμα αν ην η κορη μου το ετρωγε απο 6 τι θα παθαινε; Αρχιζω και εκνευριζομαι δεν θα αναφερθω παρακατω τα συμπερσματα δικα σας.

 

Α! και η κρεμα απο τις ποιο γνωστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κοριτσια μεσα απο δω θα ηθελα να σας πω την δικη μου ιστορια με την ετοιμη κρεμα. Την μικρη μου την θηλαζω αποκλειστικα και μεχρι τωρα δεν ηθελα να της δωσω τις κρεμες τυπου φαριν λακτε. Επειδη ομως στα κιλα ειναι σχετικα αδυνατη αποφασισα να της ξεκινησω να της δινω και κατι για το απογευμα. Γιαουτι δεν μασ αφημε η παιδιατρος. Ετσι ξεκινησα την μια μερα να τρωει μπανανα με το χερι, την αλλη εκανα μεγαλυτερη δοση φαγητου για να εχει και το απογευμα και δυο φορες την εβδομαδα θα τηε εδινα φαριν λακτε. Το θεμα πηγαινε καλα μεχρι πυ της δινω για πρωτη φορα την κρεμα. Δεν της αρεσε εφαγε δυο κουταλιες και την αφησε. Μετα απο 10 λεπτα το παιδι οπου ειχε πεσει κρεμα εβγαλε καντηλες. Θεωρησα οτι επειδη την σκουπισα με χαρτοπετσετα την πειραξε. Ετσι την ξεπληνα με το σαμπουαν της και τησ εβαλα την ενυδατικη της. Μετα απο λιγο επανελαβα την διαδικασια και το παιδι επανηλθε. Οταν μετα απο 3 μερες της ξαναεδωσα κρεμα και εφαγε 5 κουταλιες το παιδι΄λαμπαδιασε. Τα αυτια της να καινε στις κλειδωσεις κατα κοκκινη. Τελικα πηγαμε στο νοσοκομειο οπου ηταν εκει η παιδιατρος και μας εδωσε ενα σιροπι για την αλλεργεια. Το μωρο εφαξε κρεμα κοντα στους 9 μηνες και την πειραξε το κουτι εγραφε οτι δενετε σε παιδια απο 6 μηνων. Σας ρωταω αυτο το πραγμα αν ην η κορη μου το ετρωγε απο 6 τι θα παθαινε; Αρχιζω και εκνευριζομαι δεν θα αναφερθω παρακατω τα συμπερσματα δικα σας.

 

Α! και η κρεμα απο τις ποιο γνωστες.

 

 

Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου παραμονή Χριστουγέννων..Τις πρώτες μέρες που έτρωγε 2-3 κουταλιές ήταν ενάξει...μετά από 1 βδομάδα ξαφνικά έβγαλε κόκκινα σημάδια γύρω παό το στόμα τα οποία μετά από 10 λεπτά υποχώρησαν,θεώτησα ότι ήταν από το σκούπισμα...την επόμενη μέρα τα σημάδια ήταν περισσότερα κια υποχώρησαν μετά από 30 λεπτά..εκεί κάτι ψυλλιάστηκα...την 3η μέρα είχε γεμίσει κοκκινάδια το κοριτσάκι μου στο προσωπάκι της εκεί που ήλθε σε επαφή με την κρέμα....την ξέπλυνα πολύ καλά και υποχώρησαν μετά από 1 ώρα!!!Η παιδίατρος μας είπε ότι αυτό οφείλεται σε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που περιέχουν οι κρέμες οπότε τις κόψαμε και πήραμε από φαρμακείο κρέμα χωρίς γάλα....η κόρη μου όταν ξεκίνησε τις κρέμες ήταν 6,5 μηνών...

Θέλω να σου πω ότι ο ερεθισμός αυτός είναι καθαρά θέμα αλλεργίας και δεν θα μπορούσες να το ξέρεις..μην κατηγορούμε τις κρέμες (γνωστές και μη) γιατί τις τρώνε πολλά παιδάκια και δεν έχουν πάθει τίποτα,απλά κάποια μωράκια είναι πιο ευαίσθητα...

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα ..2 φορες δωσαμε ξενο γαλα και το ξερασε ..αφου εβγαλε κοκκινιλες γυρω απο το στομα ...

βεβαια το εκζεμα κυριως στο κεφαλι το εχουμε σχεδον καθε 2, 3 βδομαδες που υποχωρει απο μονο του , 1 φορα μονο εβαλα μια κρεμα κορτιζονης α!!!ξεχασα να πω οτι αρνειται και το μπιμπερο ακομα και με δικο μου γαλα

μεσα στον ιανουριο θα μπουμε στις κρεμες και ο γιατρος μου ειπε να δοκιμασουμε αυτες του εμποριου..ακομα και αν περιεχουν γαλα...για δοκιμη!!!!

εγω βεβαια σκεφτομαι να δωσω ρυζαλευρο βιολογικο 'η φρουτα....

αποχω απο τα γαλακτομικα κανω ευχαριστα ...γιατι ποτε δεν ετρωγα αφου δε μου αρεσουν ...αν και τρωω μοσχαρι ...

 

οσο για το εκζεμα ..τις βαζω λιγο χαμομηλι ..και δειχνει να υποχωρει η φαγουρα...

 

το μεγαλο μου αγχος ειναι να μπουμε στο φαγητο καλα και γρηγορα ..γιατι ο θηλασμος με κουραζει σωματικα κυριως.....και η μπεμπα σε αυτη τη φαση τρωει ασταματητα

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους. ειμαι καινουργια στο φορουμ και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. ο λογος που αποφασισα να μπω και εγω στην παρεα σας ειναι οτι και εγω εχω ενα μικρο αγορακι, τωρα ειναι 6,5 μηνων, και αντιμετωπιζω προβληματα με ατοπικη δερματιτιδα εδω και 2 μηνες. οι απαντησεις σας με βοηθησαν στο να καταλαβω οτι δεν ειναι μονο το δικο μου παιδι με αυτο το προβλημα και μου εδωσαν πληροφοριες ωστε να μπορεσω να το αντιμετωπισω.

μπαινω ομως στο θεμα. και εμενα εμφανισε καντιλες οταν ακουμπησε η κρεμα βανιλια πανω του, ακομα και αυτη που ειναι υποαλλεργικη, απο το φαρμακειο. το μωρο αρνειται πεισματικα να φαει και θελει μονο μητρικο γαλα. μεχρι και σημερα τον θηλαζω αποκλειστικα. η παιδιατρος που ειχα μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και να συνεχισω να του δινω την απλη κρεμα. εγω αλλαξα παιδιατρο, η οποια και μου εδωσε την υποαλλεργικη κρεμα, και τον πηγα και σε δερματολογο που μου εδωσε θεραπεια με ενυδατικη κρεμα και πολυ λιγη κορτιζονη.

με την κορτιζονη υποχωρησε αλλα τωρα εχει εμφανιστει ξανα η δερματιτιδα.

εγω λοιπον θα πρεπει να του δινω κρεμα ή να την σταματησω εντελως; εγω θα πρεπει να σταματησω τα γαλακτοκομικα ή όχι; τα φρουτα θα πρεπει να τα αρχισω ή οχι; ενυδατικη πρεπει να του βαζω τωρα που εχει τη δερματιτιδα ή όχι;

ελπιζω να μην σας ζαλισα αλλα η αγωνια μου ειναι μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και ειδικά Αγλαϊα,

επειδή με ξαναβοηθήσατε στο παρελθον να συνεχίσω το θηλασμό, ζητώ βοήθεια και τώρα.

Το αγοράκι μου που είναι 6 μηνών μετά πολλών βασάνων θηλάζει ακόμα αποκλειστικά. Έχει ατοπική δερματίτιδα από 3 μηνών η οποία δεν υποχωρεί με κρέμες. Για να είμαι ειλικρινής δε δοκίμασα αποχή από τα γαλακτοκομικά για περισσότερη από μια εβδομάδα. Τον τελευταίο μήνα έβαλε ΜΟΝΟ 50 γρ. ενώ προηγουμένως έβαζε 600 (τον 5ο μήνα έβαλε 400) και είχα πείσει τη γιαγιά - παιδίατρο να μη με ζαλίζει με στερεές τροφές και τέτοια. Τώρα όμως ανησυχώ και 'γω πολύ. Μου λέει ότι και τα κακά του θα έπρεπε να έχουν πήξει ως τώρα λίγο. Αυτός κάνει πολύ υδαρή κακά σαν αραιό χυλό.

Δοκίμασα σήμερα να του δώσω βιολογική κρέμα κεχρί με δικό μου γάλα και αναγουλιαζότανε, τεντωνότανε και στο τέλος τα έφαγε το χαλί. Γιατί συμβαίνει αυτό; Έχετε καμιά ιδέα;

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο άντρας μου είχε αλλεργία στο μητρικό γάλα και έπινε γάλα σόγιας.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγλαία, ή όποιος μπορεί να βοηθήσει....Λοιπόν η μικρή μου είναι 7 μηνών +....τη θηλάζω και από 5.5 μηνών ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα, κρέμα βανίλια, μετά τον 6 μοσχάρι, κοτόπουλο, φαρίν λακτέ και από τον 7 γιαούρτι και ζυμαρικά...το θηλασμό τον συνεχίζω κανονικά, όποτε θέλει η μικρή....

δεν ξέρω με ποιόν τρόπο θα δω εαν είναι αλλεργική σε κάποια από αυτές τις τροφές....πάντως έχει κάποια σπυράκια στα μαγουλάκια και μια κοκκινίλα (σαν έκζεμα) στο λαιμουδάκι της...είχα ρωτήσει την γιατρό εάν πρόκειται για αλλεργία και μου είχε πει ότι οφείλεται στο άσπρο και ευαίσθητο δέρμα του μωρού και όχι σε αλλεργία....στο υπόλοιπο σώμα δεν έχει τίποτα....το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι πως εαν φάω σοκολάτα, νομίζω ότι οι κοκκινίλες γίνονται πιο έντονες (με επιφύλαξη το λέω αυτό)..Τελικά, να συνεχίσω κανονικά ΄τις στερεές τροφές όπως της έδινα? και μια τελευταία ερώτηση:τα γιαούρτια (για τα οποία η μικρή τρελαίνεται) είναι καλά? δεν ξέρω αν επιτρέπετε να πω τη μάρκα, είναι πάντως με δημητριακά....μπορώ να της δώσω κάτι πιο υγεινό?

Ευχαριστώ πολύ

PIfqp2.png?4KTAm0Yw
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

νατασουλακι αν νομιζεις οτι εχει αλλεργια η μικρη γιατί δεν ζητας τη συμβουλη ενος αλλεργιολογου; νομιζω οτι ειναι ο καταλληλοτερος για την οποια απαντηση ζητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ. ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ.

ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΑΚΙ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΚΖΕΜΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ. ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΟΦΗ. ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενατα γιατι ξεκινησατε τοσο νωρις τις στερεες?

Αυτο που περιγραφεις μου θυμηζει εκζεμα,εχει και η κορη μου ατοπικη δερματιτιδα και βγαζει ακομα σπυρακια κατα καιρους στο σβερκο και στο στηθος και ξερω.:(

Εμενα ξεκινησε να τρωει στερεες 12 μηνων.... δεν ηθελε με τιποτα να φαει,μονο να θηλαζει.

Καλυτερα να ρωτησεις εναν αλλεργιολογο,παντως απ'οτι διαβαζω εδω τα περισσοτερα ρυζαλευρα εχουν αγελαδινο γαλα μεσα.

Στη θεση σου θα εδινα μονο φρουτα και θηλασμο.;)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΡΕΜΟΥΛΑ. ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ. ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΡΟΦΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ. ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΟΑΘΟΥΣΑΜΕ. ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...