Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα..λοιπόν εχθές μίλησα με έναν παιδοψυχίατρο για να τον συμβουλευτω σχετικα με τη κόρη μου.Η μικρή ξυπνάει 9 το πρωι ,κοιμάται το μεσημέρι κανα 2ωρο και το βραδυ αργει όπως ειναι φυσικο να κοιμηθει..πάει 11-11.30 για να την πάρει ο ύπνος.Μου είπε λοιπόν ότι για να ηρεμούμε και εμείς σαν ζευγαρι και για εκεινη να εχει πιο φυσιολογικό ύπνο,ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ λέει να κοιμάται πάνω απο μιση ωρα το μεσημερι.Εγώ κάνω το λάθος και την κοιμίζω με το ζόρι το μεσημέρι μόνο και μόνο για να κάνω καμια δουλεια με την ησυχία μου και να ηρεμω και λίγο.ΛΑΘΟΣ μεγάλο λέει αυτο που κάνω...να μην την ξανακοιμίσω το μεσημερι. Σήμερα λέω να το θέσω σε εφαρμογή πρώτη μέρα.Θα την αφησω να μην κοιμηθει καθόλου(δεν θα τη βάλω με το ζόρι για ύπνο το μεσημερι) και όταν νυσταξει θα την αφησω μόνο μιση ώρα .Του λέω εγω ..λίγο βάρβαρο δεν ειναι να τη ξυπνάω στη μιση ώρα..πάνω που έχει κοιμηθει το καημένο??῞.όχι μου λέει ..έτσι πρεπει να μάθει για να κοιμάται το βράδυ 9 .Θα δειξει..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΕΝΑ 2 ΩΡΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 10,30 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 11,00 ΜΕ 11,30...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΑΡΓΟΥΜΕ.ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΒΑΖΩ 21,00 ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΞΕΡΟΣ.....ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΩΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ 20,30...ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΧΑΝΕΙ ΤΩΡΑ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 14,30 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15,30 ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΑΔΥΝΟ ΥΠΝΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΩΡΙΣ!!! :oops: ΑΥΤΑ!ΚΑΙ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον μεσημεριανο υπνο με εχει προβληματισει κι εμενα, γιατι δεν κοιμαται το βραδυ πριν τις 10:30 με 11:00 και τωρα που αρχισαμε παιδικο το πρωι δεν ξυπναει ευκολα...

 

Απο την αλλη ειναι παιδι που της αρεσει ο υπνος και αν δεν κοιμηθει τουλαχιστον ενα διωρο το μεσημερι δεν μπορει...

 

Θα δοκιμασω να την κοιμιζουμε για καμια ωριτσα μπας και κοιμαται νωριτερα το βραδυ, αλλα γιοα καθολου υπνο το μεσημερι το βλεπω αδυνατον... Κουραζονται κι αυτα τα καημενα και θελουν να χαλαρωσουν :oops:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πάλι οτι το καθε παιδακι λειτουργει διαφορετικα.Και μενα κοιμαται αργα κατα τις 11 αλλα αν δεν κοιμηθει το μεσημερι εχει πολυ γκρινια ολο το απογευμα και μετα την πιανει υπερενταση και παλι δεν κοιμαται!Αν την ξυπνησεις δε στο μισαωρο εκει να δεις γκρινια!Δεν ξερω δοκιμασε το να δεις πως θα αντιδρασει το δικο σου παιδακι αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο για να αντεξει ολη μερα ξυπνιο.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέχρι και το καλοκαίρι κοιμόταν 2 ώρες το μεσημέρι και κατά τις 9και μισή το βράδυ. Ξαφνικά τον Ιούλιο σε ηλικία 34 μηνών έκοψε μαχαίρι τον μεσημεριανό ύπνο. Τι να προσπαθώ να τη βάλω με το ζόρι, τι να την νανουρίζωαλλά τίποτα και όσες φορές την έβαλα με τον ζόρι το βράδυ κοιμήθηκε μετά τις 12. Να σημειώσω ότι έως τότε δεν άντεχε με τίποτα να μην κοιμάται μεσημέρι. Αφού και στον παιδικό παράταγε τα άλλα παιδάκια κατά τις 1 το μεσημλερι για να πάει για ύπνο. Οπότε τώρα δεν την βάζω μεσημέρι και το βράδυ 8 και μισή έχουμε κάνει το μπανάκι μας πίνουμε το γάλα μας λέμε το παραμυθάκι μας και 9 παρά τέταρτο ακούγονται κάτι ροχαλητά. :lol::lol::lol:

 

Ο παιδίατρος μου έιπε ότι ο νυχτερινός ύπνος είναι διπλα ωφέλημος σε σχέση με τον ύπνο κατα την διάρκεια της ημέρας τόσο για τα κόκαλα όσο και για τον εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός σου είπε να ξυπνάς το μωρό κάθε φορά ή μόνο μέχρι να αρχίσει να κοιμάται νωρίς το βράδυ;

 

Οι ειδικοί του ύπνου λένε ότι ένας κύκλος ύπνου στα μωρά (ελαφρύς ύπνος - βαθύς ύπνος - επιστροφή στον ελαφρύ ύπνο) διαρκεί κάπου 50-60 λεπτά. Στους ενήλικες διαρκεί περίπου 90 λεπτά (δηλαδή μεγαλώνοντας αυξάνεται η διάρκεια τους). Ο ενήλικος μπαίνει σε φάση βαθιού ύπνου περίπου μετά από μισή ώρα. Αν το ίδιο ισχύει για το παιδί, τότε, στην ουσία δεν αφήνεις να μπει στον βαθύ ύπνο. Αν δε έχει προλάβει να κοιμηθεί βαθιά, το ξυπνάς πάνω στο καλύτερο. Μου φαίνεται κι εμένα βάρβαρο να σπάζεις τον βαθύ ύπνο, το πιο βασικό στάδιο του ύπνου.

 

Ένα παιδί (και οι ενήλικες) που δεν έχει χορτάσει ύπνο μπορεί να είναι γκρινιάρικο για το υπόλοιπο της ημέρας, να είναι επιρρεπές σε ατυχήματα ή να μην έχει διάθεση. Το κάθε παιδάκια αντιδρά διαφορετικά. Η μέθοδος του να κρατάς ξύπνιο το παιδί συνήθως έχει αντίθετα αποτελέσματα, γιατί αυξάνεται η υπερένταση του παιδιού. Η λαϊκή ρήση "ο ύπνος φέρνει ύπνο" έχει ουσία σε αυτή την περίπτωση. Αν ωστόσο διάλεγα να την εφαρμόσω, για να ρυθμίσω τον ύπνο του μωρού, θα προτιμούσα να το ξυπνήσω πιο νωρίς το πρωί, όπου έχει ξεκουραστεί αρκετά, με την ελπίδα ότι θα κοιμηθεί νωρίτερα το μεσημέρι και θα οδηγηθεί νωρίτερα το βράδυ στο κρεβάτι.

 

Τι ώρα κοιμάται το μωρό το μεσημέρι; Αν κοιμάται πολύ αργά, λογικό είναι να μη νυστάξει νωρίς το βράδυ. Μερικές φορές τα παιδιά δείχνουν σημάδια νύστας αλλά είτε μας ξεφεύγουν, είτε το όλο πρόγραμμα μας αναγκάζει να τα αγνοούμε. Πχ δείχνει ότι νυστάζει στις 12:30, δεν θέλουμε να βάλουμε το παιδί πεινασμένο για ύπνο, οπότε το ταΐζουμε στη 1, μπορεί να χρειάζεται μετά τουαλέττα κτλ και έτσι, χάνει τον ύπνο του και περνάει η ώρα. Σε αυτή την περίπτωση, αν το μοτίβο είναι επαναλαμβανόμενο, ίσως είναι καλύτερα να ταΐζουμε το παιδί νωρίτερα, ώστε να χαλαρώσει και να κοιμηθεί μόλις νυστάξει.

 

Αν το παιδί κοιμάται νωρίς το μεσημέρι, παρόλα αυτά το βράδυ είναι ντούρασελ, προσπάθησε να βάλεις στο απόγευμα δραστηριότητες που θα το κουράσουν: περπάτημα, παιδική χαρά, χορό ... μετά από ένα κουραστικό απόγευμα, ένα ζεστό μπανάκι χαλαρώνει τα παιδιά πολύ πιο γρήγορα.

 

Μετά, παίζει ρόλο η ρουτίνα της οικογένειας. Αν πχ το παιδί βλέπει τον μπαμπά μετά από όλη την ημέρα απουσίας στις 8:30 -9 ή και αργότερα, είναι λογικό να θέλει να περάσει ώρα μαζί του και να είναι σε υπερένταση, όταν αυτό δεν συμβαίνει (γιατί ο μπαμπάς χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο) ή όταν ο μπαμπάς κάνει πολύ έντονα παιχνίδια, που εξιτάρουν το παιδί. Αρκετές φορές οι άντρες δεν αντιλαμβάνονται πόσο έντονο είναι το παιχνίδι τους! Ή μπορεί εκείνη την ώρα το σπιτι να εχει κόσμο, τηλεφωνήματα, δουλειές, με αποτέλεσμα το παιδί να μην έχει το χρόνο που χρειάζεται με τους γονείς. Επίσης, διαβάζω ότι το παιδί προσαρμόζεται καλύτερα στον βραδυνό ύπνο, αν περνάει αρκετό χρόνο έξω, στο φως της ημέρας και, μάλιστα, το απόγευμα και παρακολουθήσει την μετάβαση από μέρα σε νύχτα.

 

Φυσικά, υπάρχουν και παιδάκια που δεν χρειάζονται τον μεσημεριανό ύπνο αλλά αυτό το ξέρει η κάθε μαμά.

 

 

Για αρκετά παιδάκια που κοιμούνται στον παιδικό και δεν χορταίνουν τον ύπνο τους και αρκετοί γονείς, αν μπορούν, επιλέγουν να τα παίρνουν πριν την ώρα κατάκλισης και να τα κοιμίζουν στο σπίτι, όπου κοιμούνται περισσότερο, σε πιο ήσυχο περιβάλλον και ξυπνάνε - τι ωραία - κοντά στην αγκαλιά της μανούλας τους. Ή αναλαμβάνει κάποια γιαγιά, οπότε και περνάει χρόνο με το εγγονάκι της και δεν κουράζεται πολύ, αφού το παιδάκι κοιμάται αρκετά. Και πάλι το παιδί ξυπνάει σε οικείο περιβάλλον.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ειναι φαση και ολα τα μωρα στρωνουν απο ενα σημειο και υστερα. Η δικια μου η πλεον ξενυχτησα!!!!! ολο το καλοκαιρι τη βγαλαμε να την κουναμε στο καροτσι για να κοιμηθει σιγουρα μετα τις 11,30 και το μεσημερι κοιμοταν απο1-2 ωρες maximum. Το παιδι απο μονο του εκοψε και το καροτσι και την γκρινια και την ωρα που παει για υπνο πλεον σε σημειο που εξεπλαγειν τρομερα γιατι ειδικα με τον βραδυνο υπνο ειχαμε τρομερο προβλημα, μεχρι να κοιμηθει.

 

Τωρα το μεσημερι μετα το φαγητο και το βραδυ μολις κουραζεται 9,30-10,00 ερχεται και μου λεει μονη της νανι. Ειναι βεβαια οτι καλυτερο μας συνεβη!!!! Και το καλυτερο ειναι οτι τη βαζω στο κρεβατακι της και κοιμαται αμεσως!!!!!!!!

 

Επισης να επισημανω οτι το μεσημερι μεχρι να μπει σε αυτη τη διαδικασια αν δεν κοιμοταν ηταν εκνευρισμενη κακοκεφη καο μαραμενη. Ο μεσημεριανος υπνος ειναι οτι καλυτερο για τα μωρα και μιση ωρα ειναι παρα πολυ λιγο. Οι γιατροι μπορει να δινουν τις συμβουλες τους αλλα το καθε παιδι εχει και τις δικες του συνηθειες γιαυτο η καθε μανα μπορει να συμβουλευεται αλλα πρεπει να κρινει καποια πραγματα μονη της αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του καθε παιδιου. Ο δικος μου παιδιατρος αυτο ισχυριζεται τουλαχιστον, οτι το παιδι το βλεπεις απο μονη σου τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μόνο το αρχικό ποστ της elepet (μπορεί να τα γράψατε ήδη δλδ αυτά που θέλω να της πω :D)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να την βάλεις για πρώτη μέρα μισή ωρίτσα το μεσημέρι να κοιμηθεί?? Εχω την εντύπωση ότι αν δεν κοιμηθεί καθόλου το μεσημέρι κατά τις 7 θα σου κοιμηθεί στα πατώματα... :lol: Και θα ξυπνήσει μετά τι ώρα??? κατά τις 5??? :roll:

Μήπως θα ήταν καλύτερα να της τον κόψεις σταδιακά τον μεσημεριανό ύπνο... Αλλωστε από μια ηλικία και μετά τα περισσότερα (και με τους ρυθμούς που ζούμε όλοι πλέον...) δεν κοιμούνται το μεσημέρι και κοιμούνται κατά τις 8-8.30 το βράδυ.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπατε κι εσεις οι γιατροι μπορει να συμβουλευουν..αλλά πρέπει να βάζουμε και τη δικη μας κριτικη ικανοτητα στη μέση..προσωπικά θεωρώ παρα τις συμβουλες του παιδοψυχιατρου πολύ αποτομο και βαρβαρο να την ξυπνησω στη μιση ωρα.Έτσι θεωρω πως 1 ωρα είναι πολυ καλα..έχει ξεκουραστει αρκετα αλλά όχι τόσο ώστε να μην κοιμηθεί το βράδυ νωρίς.Και κάτι άλλο..δεν μπορω να βάλω το παιδι απο κει που κοιμόταν 2 ώρες το μεσημερι κατ ευθειαν στο μισαωρο..θα σαλταρει το καημενο :?:roll: Νομίζω πως όπως σε όλες τις προσαρμογες,έτσι και εδω θα πρεπει να γίνει σταδιακα η αλλάγή που θέλουμε στον ύπνο της.Ας έρθει ο γιατρος που μου είπε να την ξυπνήσω πάνω στο καλύτερο ύπνο,στο μισάωρο,να την ξυπνησει εκείνος..και άμα καταφερει να την συνεφέρει θα του πω μπράβο.Δεν αμφισβητώ το γιατρο αλλα απο τη θεωρία στη πράξη υπάρχει μεγάλη απόσταση :)

Τώρα το γλυκο μου κοιμάται απο τη 1:45,λέω να την ξυπνήσω 2:45 :)

Σιγα σιγα και με το μαλακο..χωρίς να την ταραξω..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις απολυτο δικιο, το να το ξυπνησεις το παιδι στο μισαωρο ειναι βαρβαρο, δεν προλαβε καν το κακομοιρο να κοιμηθει :roll::roll:

 

Παντως η δική μου οταν την ξυπναμε εμεις χωρις να ξυπνησει εκεινη απο μονη της, ειναι μεσα στη γκρινια και την παραξενια.. Αγουροξυπνημενη στην κυριολεξια :oops::oops: Αφου με διωχνει απο κοντα της και με κοιταει με μισο ματι... Μονο ο καφες και το τσιγαρακι της λειπουν για να ανοιξει το ματι της :lol::lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο, το να το ξυπνησεις το παιδι στο μισαωρο ειναι βαρβαρο, δεν προλαβε καν το κακομοιρο να κοιμηθει :roll::roll:

 

Παντως η δική μου οταν την ξυπναμε εμεις χωρις να ξυπνησει εκεινη απο μονη της, ειναι μεσα στη γκρινια και την παραξενια.. Αγουροξυπνημενη στην κυριολεξια :oops::oops: Αφου με διωχνει απο κοντα της και με κοιταει με μισο ματι... Μονο ο καφες και το τσιγαρακι της λειπουν για να ανοιξει το ματι της :lol::lol:

 

Δεν έχει και άδικο το παιδι.. :lol::lol:

Λοιπόν πάω σιγα σιγα να τη ξυπνησω..και θα σας πω τι συνεχεια μετα! :D

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου τη σπάνε πολύ τα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ των γιατρών, που τα πετάνε χωρίς να εξετάζουν την περίπτωση...

 

Τα παιδάκια έχουν ανάγκη από αυτό το μεσημεριανό διάλειμμα... Θα έρθει εκείνος να την ξυπνήσει στο μισάωρο και να την κάνει καλά που θα γκρινιάζει, ή να έχει όλο το απόγευμα ένα παιδάκι να σκοντάφτει από εδώ και από εκεί και να τρίβεται;;

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει η amaretto... Καλό είναι να δεις τι ταιριάζει στο παιδί σου και στον τρόπο ζωής της οικογένειάς σας...

Αν μπορεί να ξυπνάει λίγο νωρίτερα το πρωϊ, αν θα μπορούσες αντί να την κοιμήσεις με το ζόρι τα μεσημέρια να κάνατε κάτι ήρεμο μαζί - παραμύθι, ήρεμη μουσικούλα στο κρεβάτι και να χαλαρώσει έτσι, αν τώρα που θα αλλάξει η ώρα την ξεγελάσεις να πάει νωρίτερα το βράδυ για ύπνο, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

καλησπέρα,

 

εμένα ο γιος μου είναι 28 μηνών, δεν πάει σταθμό τον κρατάει η γιαγιά. έχει συνηθίσει να κοιμάται μαζί με άλλον. δηλ. ξαπλώνει με τη γιαγιά του και κοιμούνται το μεσημέρι και δυστυχώς έχει μάθει γενικά με παρέα και βαριέται μόνος του. οπότε κάθε βράδυ πάω κι εγώ από τις 10 για ύπνο. διαβάζουμε τα παραμύθια μας και όταν τον πάρει ο ύπνος πάω στο κρεββάτι μου. όμως περνάω και βράδια που ξυπνάει 2-3 φορές και φωνάζει μαμά οπότε πρέπει να... παρουσιάζομαι. όπως καταλαβαίνεται είναι πολύ κουραστικό για μένα. εν τω μεταξύ δεν μπορεί με τίποτα να κοιμηθεί με τον πατέρα του, ο οποίος έχει καλομάθει που το ανέλαβα εγώ αυτό εξ ολοκλήρου. τον σεπτέμβριο θα τον πάω σταθμό και ελπίζω να αλλάξει λίγο η ρουτίνα αφού θα κοιμάται λιγότερο το μεσημέρι ή έστω θα κοιμάται νωρίτερα λόγω κούρασης!!! (ελπίζω)

FyFRp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και χρόνια, πριν ακόμα γίνω μαμά και έχω βρει πολλά χρήσιμα πράγματα. Σας ευχαριστώ όλες και όλους!! 

 

Το ζήτημα που με ώθησε να κάνω εγγραφη και να ανοιξω νέα ενότητα είναι το θέμα του ύπνου.

 

Έχω ένα αγοράκι που τώρα ειναι 26 μηνών. Από νεογέννητο μέχρι 12 μηνών ξυπναγε ανά 2-4 ώρες για να θηλάσει η να πιει νερό. Μετά άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ και άλλαξε η ζωη μου!!! 

 

Το πρόβλημα πλέον δεν είναι στο ότι ξυπνά το βράδυ αλλά στο πρόγραμμα ύπνου του. Όσο περνα ο καιρός κοιμάται όλο και πιο αργά το βράδυ . 

 

Το πρωί ξυπνά στις 9 πολλές φορές πρέπει να τον ξυπνήσω εγώ. Μετά το μεσημέρι τρώει στις 14.00 και κοιμάται στις 15.00. Κοιμάται 2,3 ώρες και το βράδυ... Χαμός... Πριν κάποιους μήνες κοιμόταν στις 22.30, μετά 23.30, μετά 00.00... Και σήμερα κοιμήθηκε στη 1 το βράδυ!! 

 

Έχουμε δοκιμάσει να τον αφήνουμε να κοιμάται λιγότερο τα απογεύματα μέχρι και 1 ώρα αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. 

 

Όπως καταλαβαίνετε το να κοιμάται ένα παιδί τόσο αργά είναι επιζήμιο για την ανάπτυξη του, αλλά μας δυσκολεύει και εμάς αφού μετά δεν έχω κουράγιο να κάνω τίποτα. Κοιμάται μόνο με μένα, κανόντας αγκαλιές. Μετά τον βάζω στο κρεβάτι του. 

 

Δεν ξερω τι να κάνω. Αν τον ξυπνήσω στις 9 το πρωί θα έχει κοιμηθεί ελάχιστα. Αν από την άλλη τον αφήσω μέχρι τις 11 το πρόγραμμα θα εκτροχιαστει ακόμα χειρότερα. 

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...