Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ειναι. Άσε, έχουμε περασει 200 κύματα. Της τα λεει ο αντρας μου, ηρεμει για λιγο επειδη καταλαβαινει πως ενοχλουμαστε, αλλα μετα παλι τα ιδια. Τωρα εχει ξεφυγει τελειως πλεον και εχω αρχισει να ψαχνω για κοπελα να με βοηθαει ωστε να μπορεσω να την περιορισω. Ειναι η μονη λυση. Βεβαια οταν το μαθει θα εχουμε αρχαια τραγωδια αλλα τι να κανω? Ειμαι σε οριακο σημειο πριν εκραγω.......

 

Την καλύτερη δουλειά!!!!

Και εμείς αν βγούμε για κανά φαγητό το βράδυ φέρνουμε babysitter να τα προσέχει όσο κοιμουνται....αλλιώς παίρνει και δικαιώματα και λέει σε όλο τον κόσμο ότι αυτή τα μεγάλωσε !

 

Πάρε κοπέλα και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω οτι και να πω δεν πρόκειται να αλλαξει. εχει βαθια ψυχολογικα προβληματα. εχει χασει την κορη της μικρη και τωρα νομιζει πως την εχει πισω. τωρα ειμαι παλι εγκυοσ και λεει τι καλα δεν θα αντεξεισ με 2 και θα παρω το δικο μου σπιτι μου, εννοωντας την κορη μου.....

 

Αυτά τα λες χωρις να εχεις δοκιμασει να μιλησεις...καθεσαι και ανεχεσαι μια κατασταση που σε τρωει μεσα σου χωρις λογο.Κι εμενα η δικη μου όταν εμεινα εγκυος ειχε μεινει χειρα και μονη...της πηρα και το γιοκα της...πιστεψε πως θα εχει το παιδι και θα αποκτησει ξανα η ζωη της νοημα.Και ειχα σκοπο να την αφήσω να με βοηθαει με το παιδι...ετσι κι αλλιως άλλη βοηθεια δεν ειχα...όμως όταν ειδα την παραλογη διεκδικητικοτητα της και την εμμονη της αλλαξα ρωτα...γιατι ειχε μεγαλυτερη προτεραιοτητα να είμαι εγω καλα για να είμαι και καλη μαμα.Δε χρειαζεται να βρισεις,τσακωθεις...απλα την επομενη φορα που θα πει κατι θα της εξηγήσεις απλα κοφτα.."ξερω πως αγαπας πλυ το παιδι και χαιρομαι γι αυτό όμως είναι καιρος να καταλάβεις ότι αυτό είναι το παιδι μου και όχι το παιδι σου.Με αυτά που λες νιωθω ότι συνεχως με υποτιμας και διεκδικείς κατι που δε σου ανηκει.Εισαι η γιαγια...όχι η μαμα.Γι αυτό θα σε παρακαλεσω να σταματήσεις αλλιως θα με αναγκασεις να αλλαξω εγω συμπεριφορα."Τα λες και τελος δε μπαινεις σε περαιτέρω συζητήσεις...δε δεχεσαι αντιλογο...τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λες χωρις να εχεις δοκιμασει να μιλησεις...καθεσαι και ανεχεσαι μια κατασταση που σε τρωει μεσα σου χωρις λογο.Κι εμενα η δικη μου όταν εμεινα εγκυος ειχε μεινει χειρα και μονη...της πηρα και το γιοκα της...πιστεψε πως θα εχει το παιδι και θα αποκτησει ξανα η ζωη της νοημα.Και ειχα σκοπο να την αφήσω να με βοηθαει με το παιδι...ετσι κι αλλιως άλλη βοηθεια δεν ειχα...όμως όταν ειδα την παραλογη διεκδικητικοτητα της και την εμμονη της αλλαξα ρωτα...γιατι ειχε μεγαλυτερη προτεραιοτητα να είμαι εγω καλα για να είμαι και καλη μαμα.Δε χρειαζεται να βρισεις,τσακωθεις...απλα την επομενη φορα που θα πει κατι θα της εξηγήσεις απλα κοφτα.."ξερω πως αγαπας πλυ το παιδι και χαιρομαι γι αυτό όμως είναι καιρος να καταλάβεις ότι αυτό είναι το παιδι μου και όχι το παιδι σου.Με αυτά που λες νιωθω ότι συνεχως με υποτιμας και διεκδικείς κατι που δε σου ανηκει.Εισαι η γιαγια...όχι η μαμα.Γι αυτό θα σε παρακαλεσω να σταματήσεις αλλιως θα με αναγκασεις να αλλαξω εγω συμπεριφορα."Τα λες και τελος δε μπαινεις σε περαιτέρω συζητήσεις...δε δεχεσαι αντιλογο...τπτ.

 

Ακριβως τα ιδια κι εγω. Ετσι εχουν τα πραγματα και εχεις δικιο. Αλλα δεν ξερω γιατι δεν μπορω να το κανω. Ισως γιατι ειναι ο χαρακτηρας μου, ισως γιατι εχω φτασει σε ενα σημειο που εχω πολυ θυμο, δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυσκολο να τα πεις...το ξερω.Ειναι όμως το πιο σωστο..ουτε την προσβαλεις...ουτε την ειρωνεύεσαι...ουτε τσακωνεσαι...απλα ξεκαθαρίζεις τη θεση σου χωρις να μπεις σε διαλογο όμως.Ουτε κι εγω μιλησα ετσι αν αυτό σεπαρηγορει.Δε με εαφηνε ο αντρας μου βλέπεις..μεγαλος μαμακιας...φοβοταν μη τη στεναχωρησω.Ετσι ακολουθησα την άλλη οδο.Στην ουσια την απομακρυνα...την ειρωνευτηκα πολύ...της εδειξα την αντιπαθεια μου πολύ.Εφτασε να ντρεπεται να ερθει σπιτι μας...στο σπιτι του γιου της.Νευριασε...με εβγαλε κακια...ειπε πολλα σε πολλους...εβαλε λογια στον αντρα μου...πολλα.Ομως αυτή εμεινε μονη της...εδωσε πηρε περασε ο καιρος μαζευτηκε και βρήκαμε τις ισορροπιες μας.Τωρα τα παμε πολύ καλα.

 

Παρεπιπτοντως όταν ηρθε το δευτερο απλα την εκανε με ελαφρα..που κουραγιο να ασχοληθεί με 2 μωρα.

 

Βοθησε και το παιδι πολύ το οποιο δεν την ηθελε με τπτ...μια που την εβλεπε και μια που εσκουζε.

 

Μεσα μου δε νομιζω να τη συγχωρεσω ποτε...γαιτι μου χαλασε την καλυτερη περιοδο της ζωης μου...το γαμο μου...την εγκυμοσυνη μου...το πρωτο μου παιδι.Αλλα θελω να ειμαστε καλα και ειδικα με τον αντρα μου με τον οποιο απορω πως εχουμε γλιτωσε το διαζυγιο.Και τωρα ειμαστε καλα...για την ωρα τουλάχιστον γιατι είναι πολύ παρεμβατικος ανθρωπος...κανεις ένα βημα πισω εσυ...κανει 2 αυτή μπροστα.Αλλα πλεον εχει καταλαβει ποια είμαι κι εγω.

 

μην ανεχεσαι και χαλιεσαι κοριτσι μου...κανε κατι...ότι νομιζεις ότι μπορεις.Στην τελικοι οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μιας και πιάσατε αυτο το θεμα θελω να σας πω το εξής να μου πειτε αν ειμαι υπερβολικη. Εμενα μου το κρατάει τριτη πεμπτη 8 με 3 γιατι δουλευω! Αν λοιπον αργησω , μαλλον επειδη κουράζεται , τον βάζει για κανα 40 λεπτό για μπάνιο. Γεμίζει μπανιερά και παίζει ο μικρός. Πρώτον νευριαζω γιατι παω 3 να τον παρω και επειδη εχει χαλαρώσει και κοιμαται ως τις 5. Και μου λεει ελα μη το πάρεις κοιμησμενο, θα ξυπνήσει σε λιγο και κάθομαι εκει. Επισης τον κοιμηζει χωρις πιστολακι! Και εχει αρρωστησει 4 φορες φετος! Ειμαι σίγουρη οτι φταιει το οτι κοιμαται με μουσκεμα κεφάλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nικη σε ευχαριστω πολυ, με βοηθας πολυ να δω τα πραγματα πιο καθαρα. Εχω θολωσει απο θυμο και απογνωση, και ναι εχεις δικιο, μου εχει χαλασει κι εμενα τις πιο ωραιες μου στιγμες και αυτο με νευριαζει ακομα περισσοτερο. Με τον αντρα μου δεν εχουμε ιδιαιτερες συγκρουσεις, ειναι ενας λογος για τον οποιο δεν μιλαω. Οτι δεν θελω να τσακωνόμαστε για αυτην. Ειχαμε παντα ηρεμη συντροφικη ζωη και δεν θελω να τον στεναχωρώ. Μου δινει δικιο παντα, και βλεπω οτι της τα λεει, δεν αλλαζει τπτ και μετα στεναχωριεται ο ιδιος. Εγω βραζω μονη μου και ολο αυτο, ολο και καπου θα βγει καποια στιγμη.... Επισης ειναι φορες που την λυπαμαι γιατι περιμενει να ζησει μεσα απο εμας. Μονο να κοιταει τη μικρη και αν της ζητησουμε κατι. Δεν εχει αλλη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μιας και πιάσατε αυτο το θεμα θελω να σας πω το εξής να μου πειτε αν ειμαι υπερβολικη. Εμενα μου το κρατάει τριτη πεμπτη 8 με 3 γιατι δουλευω! Αν λοιπον αργησω , μαλλον επειδη κουράζεται , τον βάζει για κανα 40 λεπτό για μπάνιο. Γεμίζει μπανιερά και παίζει ο μικρός. Πρώτον νευριαζω γιατι παω 3 να τον παρω και επειδη εχει χαλαρώσει και κοιμαται ως τις 5. Και μου λεει ελα μη το πάρεις κοιμησμενο, θα ξυπνήσει σε λιγο και κάθομαι εκει. Επισης τον κοιμηζει χωρις πιστολακι! Και εχει αρρωστησει 4 φορες φετος! Ειμαι σίγουρη οτι φταιει το οτι κοιμαται με μουσκεμα κεφάλι!!!

 

Νομιζω ότι είναι πολύ απλο να της το εξηγήσεις.Εμενα ηρθε χθες και εφερε ρε παιδια φραουλες στα παιδια...μα ιανουαριο μηνα φραουλες...τιγκα στα φαρμακα?Χθες δεν ειπα τπτ...θα ξαναρθει λεει να φερει κι άλλες..εκει θα εξηγηθω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μιας και πιάσατε αυτο το θεμα θελω να σας πω το εξής να μου πειτε αν ειμαι υπερβολικη. Εμενα μου το κρατάει τριτη πεμπτη 8 με 3 γιατι δουλευω! Αν λοιπον αργησω , μαλλον επειδη κουράζεται , τον βάζει για κανα 40 λεπτό για μπάνιο. Γεμίζει μπανιερά και παίζει ο μικρός. Πρώτον νευριαζω γιατι παω 3 να τον παρω και επειδη εχει χαλαρώσει και κοιμαται ως τις 5. Και μου λεει ελα μη το πάρεις κοιμησμενο, θα ξυπνήσει σε λιγο και κάθομαι εκει. Επισης τον κοιμηζει χωρις πιστολακι! Και εχει αρρωστησει 4 φορες φετος! Ειμαι σίγουρη οτι φταιει το οτι κοιμαται με μουσκεμα κεφάλι!!!

 

Στελλα δεν εισαι υπερβολικη. Το προγραμμα του παιδιου το οριζεις εσυ και το ακολουθει αυτη. Κι εμενα στην αρχη εκανε του κεφαλιου της αλλα μετα εγινε τεραστιο θεμα με τον αντρα μου και τωρα κανει ακριβως οτι της λεμε σε τετοια θεματα. Απλα τωρα τα παρουσιαζει ως δικη της ιδεα .......... δλδ στην αρχη ελεγε το παιδι να κοιμαται το απογευμα για τι νυσταζει, μετα που της τα εχωσε, ελεγε να μην κοιμαται απογευμα γιατι πρεπει να κοιμαται μεσημερι και βραδυ. Δεν τησ εχεις δωσει καποιο προγραμμα υπνου κτλ που να τηρει??

Link to comment
Share on other sites

Nικη σε ευχαριστω πολυ, με βοηθας πολυ να δω τα πραγματα πιο καθαρα. Εχω θολωσει απο θυμο και απογνωση, και ναι εχεις δικιο, μου εχει χαλασει κι εμενα τις πιο ωραιες μου στιγμες και αυτο με νευριαζει ακομα περισσοτερο. Με τον αντρα μου δεν εχουμε ιδιαιτερες συγκρουσεις, ειναι ενας λογος για τον οποιο δεν μιλαω. Οτι δεν θελω να τσακωνόμαστε για αυτην. Ειχαμε παντα ηρεμη συντροφικη ζωη και δεν θελω να τον στεναχωρώ. Μου δινει δικιο παντα, και βλεπω οτι της τα λεει, δεν αλλαζει τπτ και μετα στεναχωριεται ο ιδιος. Εγω βραζω μονη μου και ολο αυτο, ολο και καπου θα βγει καποια στιγμη.... Επισης ειναι φορες που την λυπαμαι γιατι περιμενει να ζησει μεσα απο εμας. Μονο να κοιταει τη μικρη και αν της ζητησουμε κατι. Δεν εχει αλλη ζωη.

 

Υπηρξα για πολύ καιρο σε αυτή την κατασταση...χαλασα τον εαυτο μου....την υγεια μου...τη ζωη μου.Ε όταν πλεον πατησα γερα τα αποδια μου καταλαβα ότι αυτό δε μου αξιζει...τοσο απλο.Το μονο που ηθελα είναι να εχω ηρεμια στο σπιτι μου να μεγαλώσω το παιδι μου...και νομιζω ειχα κάθε δικαιωμα όπως και κάθε μαμα εξαλου.Μη διαινωνιζεις μια τοσο ψυχοφθορα κατασταση...μιλα.Στην επομενη βλακεια που θα ακουσεις μιλα.Πες εγω είμαι η μαμα εγω θα απφασισω...αυτό αρκει...θα το πιασει το νοημα.Βεβαια να σου κραταει το παιδι σε καθημερινη βαση είναι πιο δυσκολο...εγω ευτυχως δεν δουλευα αρα δεν την ειχα αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτο και παω να τον παρω στις 3 για να εχω τον έλεγχο! Ο μικρός κοιμαται 9 με 7 το βραδυ , 10 με 11:30 το πρωι και 4 με 6 απόγευμα. Το θεμα ειναι οτι αν το κανεις μπάνιο 3 κοιμαται 3 με 6 η 7 και μετα ξαναπάει 11 για να κοιμηθεί , χωρια του οτι εχει γκρίνια και εκνευρισμό γιατι ουτε 11 θελει να κοιμηθεί. Ενταξει απλα τρεχω και την προλαβαίνω. Το θεμα ειναι το μπάνιο και το πιστολακι. Εσυ εισαι κατα; Πως τα στεγνωνεις; Επισης αν το κανει μεσημέρι μετα ειναι υπερβολή να το κανω παλι εγω βραδυ αλλα αυτο ειναι και το σήμα κατατεθέν για υπνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπηρξα για πολύ καιρο σε αυτή την κατασταση...χαλασα τον εαυτο μου....την υγεια μου...τη ζωη μου.Ε όταν πλεον πατησα γερα τα αποδια μου καταλαβα ότι αυτό δε μου αξιζει...τοσο απλο.Το μονο που ηθελα είναι να εχω ηρεμια στο σπιτι μου να μεγαλώσω το παιδι μου...και νομιζω ειχα κάθε δικαιωμα όπως και κάθε μαμα εξαλου.Μη διαινωνιζεις μια τοσο ψυχοφθορα κατασταση...μιλα.Στην επομενη βλακεια που θα ακουσεις μιλα.Πες εγω είμαι η μαμα εγω θα απφασισω...αυτό αρκει...θα το πιασει το νοημα.Βεβαια να σου κραταει το παιδι σε καθημερινη βαση είναι πιο δυσκολο...εγω ευτυχως δεν δουλευα αρα δεν την ειχα αναγκη.

 

Οχι δεν την κραταει σε καθημερινη βαση αλλα 2-3 φορες την εβδομαδα. Αν την ειχε καθε μερα δεν θα το αντεχα θα ειχε γινει ηδη το μπαμ. Αλλα και παλι εχω πεσει στην αναγκη της. Αυτο ειναι το θεμα, λεει μια βλακεια, δεν μιλαω και μετα το σκεφτομαι και τρελαινομαι. Θα προσπαθησω παντως ουυυυφ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτο και παω να τον παρω στις 3 για να εχω τον έλεγχο! Ο μικρός κοιμαται 9 με 7 το βραδυ , 10 με 11:30 το πρωι και 4 με 6 απόγευμα. Το θεμα ειναι οτι αν το κανεις μπάνιο 3 κοιμαται 3 με 6 η 7 και μετα ξαναπάει 11 για να κοιμηθεί , χωρια του οτι εχει γκρίνια και εκνευρισμό γιατι ουτε 11 θελει να κοιμηθεί. Ενταξει απλα τρεχω και την προλαβαίνω. Το θεμα ειναι το μπάνιο και το πιστολακι. Εσυ εισαι κατα; Πως τα στεγνωνεις; Επισης αν το κανει μεσημέρι μετα ειναι υπερβολή να το κανω παλι εγω βραδυ αλλα αυτο ειναι και το σήμα κατατεθέν για υπνο.

 

Ακριβως Στελλα, με το μπανιο του μεταθετει την ρουτινα του υπνου και μετα εχει κοιμηθει και δεν μπορει να κοιμηθει το βραδυ. Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να της πεις οτι πρεπει να ακολουθειτε ολοι το ιδιο προγραμμα για το καλο του παιδιου. Οτι ο παιδιατρος εχει δωσει ενα προγραμμα και αυτο ειναι. Γραψε τα σε χαρτι και δωστο της. Με απλο και ηρεμο τροπο. Η μπορει ο αντρας σου να της τα πει. Εγω ειχα το ιδιο θεμα, οχι με το μπανιο αλλα με τον υπνο το απογευμα. Και της ειπε ο αντρας μου αυτο που σου γραφω παραπανω. Οχι οτι ενοχλει εμας, αλλα οτι αυτο πρεπει να κανουμε για την αναπτυξη της. Και το δεχτηκε.

 

Για το πιστολακι δεν ξερω να σου πω εμενα ακομα και τωρα εχει πολυ λιγα μαλακια. Μεχρι να την σκουπισω στεγνωσαν. Αλλα αν του κοψει το μπανιο, λυθηκε το θεμα ;). Πες της μπανιο κανουμε μονο το βραδυ πριν τον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και είπα να μην χώσω και τα δικά μου που είναι και περσινά ξυνά σταφύλια, μιας και έχουμε φτάσει 6 χρονών, αλλά...και σεις φράουλες???

 

2-3 χρόνια προσπαθώ να πείσω τον πεθερό ότι δεν φέρνουμε φρούτα εκτός εποχής, ιδιαίτερα υπερμεγέθεις φράουλες χειμωνιάτικα, και έχω ακούσει τα άπειρα: από το ότι τώρα είναι η εποχή τους, μέχρι ότι είναι γνωστός του αυτός που τις πουλάει και καλό παιδί...

Πάλι χθες έφερε. Hopeless. Αι αι τι κούραση...

 

Αν ανοίξω το τριπλοκλειδωμένο σεντούκι με τα νεύρα μου θα πέσει το φόρουμ.

 

Ας πω καλύτερα κάτι χρήσιμο.

Όσες είστε με μωράκια, μην τις αφήσετε να σας χαλάσουν αυτή την περίοδο. Εγώ το έπαθα και το έχω σκυλομετανιώσει. Πιο πολύ μετάνιωσα που άκουσα τον άντρα μου που φοβόταν (Ω, τι πρωτοτυπία) μην ξυνιστούν οι σχέσεις μας και με συμβούλεψε να μην προβώ στο αφήγημα που είχα προετοιμάσει.

 

Eirinako, μίλα. Η ενόχληση γίνεται θυμός που σε δηλητηριάζει και στο τέλος θα μαζέψεις και θα τα κάνεις χειρότερο μπάχαλο. Η Νικι και η Velv σου δώσανε καλές συμβουλές. Δε χρειάζεται να τσιρήξεις. Εξήγησέ της πως νιώθεις.

 

Stella, σαφώς ο ύπνος με βρεμμένα μαλλιά φέρνει κρυολόγημα. Κατάλαβα καλά ότι τον κρατάει 40 λεπτά στην μπανιέρα χειμωνιάτικα???

 

Ξέρω εντελώς πως νιώθετε. Το ότι κάποιος σου κρατάει το παιδί γιατί δουλεύεις και σε βοηθάει, δεν σημαίνει ότι μπορεί να ζητήσει το παιδί σου σαν αντάλλαγμα.

Η κάθε οικογένεια είναι ένα σύστημα, μια ομάδα με ρόλους διακριτούς. Αν κάθε ένας δεν λειτουργεί στο ρόλο του άλλα μπαίνει σε άλλους ρόλους, τότε νομοτελειακά δημιουργείται ανισσοροπία.

Δεν φταίμε εμείς που βράζει το κεφάλι μας από τα νεύρα. Φταίνε εκείνοι που διεκδικούν το ρόλο μας, που σπρώχνουν για να πάρουν τη θέση μας στη ζωή μας, στο σπίτι μας και το παιδί μας.

Πρέπει, με οποιονδήποτε τρόπο να τους υποδείξουμε ότι έχουν διακριτό και σημαντικό ρόλο, το ρόλο του παππού και της γιαγιάς, αλλά στο γονεϊκό ρόλο δεν μπορούν και δεν είναι καλό για κανέναν να παρεισφρύουν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου αποψη παντως ειναι πως καποιες φορες γινομαστε κι εμεις λιγο υστερικοι...οκ εφερε ενα φρουτο εκτος εποχης, δε θα πεθανουμε κιολας...

 

ΒΕΒΑΙΑ καποιες περιπτωσεις ειναι ΟΝΤΩΣ πολυ τραβηγμενες...σαν αυτη που ζητησε πχ να παρει το παιδι σπιτι της η σαν τις αλλες που λενε "το μεγαλωνω" ενω ερχονται για 2 ωρες

 

ΟΜΩΣ...τι να κανουμε, οταν το αφηνουμε για ωρες σε μια γιαγια θα πρεπει να υποστουμε και τις συνεπειες...δεν ειναι ρομποτ κανενας ανθρωπος, ποσο μαλλον οι γιαγιαδες. Αν δε γουσταρουμε πολυ απλα παιρνουμε μια γυναικα, το παμε σε ενα σταθμο και βλεπει τη γιαγια μονο οταν ερχεται για επισκεψη...σε αυτη την περιπτωση λοιπον...μονο σε αυτη πιστευω πως εχουμε το δικαιωμα να τις βαζουμε στη θεση τους πριν παρεκτραπουν εντελως. Γνωμη μου, χωρις φωνες και φασαριες, με αυστηρο και σιγουρο υφος ξεκαθαριζουμε πως προκειται για το παιδι ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ, φιλενάδα.

Αν δεχτώ το δόγμα ότι επειδή δουλεύω και κρατάει το παιδί η γιαγιά (για μένα αυτό είναι ευτυχώς παρελθόν) δικαιούται να παίρνει κομμάτια από το ρόλο μου, είναι σαν να παραδέχομαι ότι επειδή δουλεύω είμαι λιγότερο μαμά. Σε μένα τουλάχιστον ψυχολογικά έτσι λειτούργησε.

 

Εννοείται ότι δεν εννοώ ότι πρέπει η γιαγιά να γίνει ρομπότ, να κάνει ό,τι ακριβώς θέλουμε εμείς με το παιδί, όπως και όποτε το θέλουμε. Εννοώ να μην παραγκωνίζει τη μάνα, πρακτικά και ψυχολογικά.

Δεν είναι έλλειψη ευγνωμοσύνης ούτε αλαζονεία ούτε "τα θέλω όλα δικά μου". Έιναι ένας βαθύς θυμός που δημιουργείται όταν αναγκάζεσαι να διεκδικείς το ίδιο σου το παιδί. Όποιος το έχει νιώσει δεν το ξεχνάει.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ANNA πως το βλεπω εγω: Οταν δουλευω και λειπω πχ 9 ωρες απο το σπιτι και το παιδι μενει με τη γιαγια 9 ωρες τοτε τελικα αυτη το κραταει πιο πολλες ωρες απο εμενα...το παιδι μαθαινει να το ταιζει αυτη, να το κοιμιζει, να το αλλαζει, να το παρηγορει, τα παντα δηλαδη...δεν ειναιοτι ειμαιλιγοτερο μαμα αλλα πως να το κανουμε, ΛΕΙΠΩ πολυ και καποιος αναπληρωνει την απουσια μου... Γι αυτον το λογο και για πολλους αλλους τελικα προτιμω τον παιδικο...

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου αποψη παντως ειναι πως καποιες φορες γινομαστε κι εμεις λιγο υστερικοι...οκ εφερε ενα φρουτο εκτος εποχης, δε θα πεθανουμε κιολας...

 

ΒΕΒΑΙΑ καποιες περιπτωσεις ειναι ΟΝΤΩΣ πολυ τραβηγμενες...σαν αυτη που ζητησε πχ να παρει το παιδι σπιτι της η σαν τις αλλες που λενε "το μεγαλωνω" ενω ερχονται για 2 ωρες

 

ΟΜΩΣ...τι να κανουμε, οταν το αφηνουμε για ωρες σε μια γιαγια θα πρεπει να υποστουμε και τις συνεπειες...δεν ειναι ρομποτ κανενας ανθρωπος, ποσο μαλλον οι γιαγιαδες. Αν δε γουσταρουμε πολυ απλα παιρνουμε μια γυναικα, το παμε σε ενα σταθμο και βλεπει τη γιαγια μονο οταν ερχεται για επισκεψη...σε αυτη την περιπτωση λοιπον...μονο σε αυτη πιστευω πως εχουμε το δικαιωμα να τις βαζουμε στη θεση τους πριν παρεκτραπουν εντελως. Γνωμη μου, χωρις φωνες και φασαριες, με αυστηρο και σιγουρο υφος ξεκαθαριζουμε πως προκειται για το παιδι ΜΑΣ

 

Μωρε σιγα ναμηντρελλαθω για τις φραουλες...η χαζομαρα με ενοχλει που δεν εχει μυαλο να σκεφτει μονη της οτι ιανουαριο μηνα οι φραουλες δεν ειναι καλες και πρεπει να μιλησω...μετα θα στραβωσει παλι.

 

Κατα τ αλλα θα συμφωνησω εν μερει οτι οταν η γιαγια σου κραταει το παιδι για να δουλευεις και το εχει με τις ωρες τοτε η θεση της μαμας δεν ειναι ευκολη..δε μπορεις να εχεις πολλες απαιτησεις.Προσωπικα επελεξα να αφησω τη δουλεια απο το να αφησω εκεινη να μεγαλωνει το παιδι γιατι αλλιως θα ειχα σαλταρει.

Link to comment
Share on other sites

Love 4 άρα εσυ πιστεύεις οτι απο του χρονου που θα δουλευω 5 μερες 8 ωρο και ο μικρουλης θα ειναι 2.5 ειναι καλυτερα να παει παιδικο; Εμενα με εχει προβληματίσει πολυ αυτο το θεμα. Απο τη μια φοβάμαι να τον στειλω γιατι μπορει να καταπιεί κατι πχ η να μη το προσέξουν και απο την αλλη δε μου αρέσει η φετινή εξέλιξη. Δε ξερω και εχω αποφασίσει το πασχα που θα παμε χωριό οι τρεις μας να το λύσω και να παρω αποφασεις

Link to comment
Share on other sites

Love 4 άρα εσυ πιστεύεις οτι απο του χρονου που θα δουλευω 5 μερες 8 ωρο και ο μικρουλης θα ειναι 2.5 ειναι καλυτερα να παει παιδικο; Εμενα με εχει προβληματίσει πολυ αυτο το θεμα. Απο τη μια φοβάμαι να τον στειλω γιατι μπορει να καταπιεί κατι πχ η να μη το προσέξουν και απο την αλλη δε μου αρέσει η φετινή εξέλιξη. Δε ξερω και εχω αποφασίσει το πασχα που θα παμε χωριό οι τρεις μας να το λύσω και να παρω αποφασεις

 

Εγω αυτο πιστευω ακραδαντα! Να μη φοβασαι καθολου γι αυτα τα θεματα τον παιδικο...εμενα με ειχαν παρει τηλ μια φορα απλα για να μου αναφερουν πως χτυπησε λιγο το μαγουλακι της, το οποιο μολις το ειδα δεν φαινοταν ουτε λιιιιγο χτυπημενο. Εννοειται πως πας και βλεπεις τον παιδικο πιο πριν, πως δεν παθαινεις κι εσυ μαζι με το μικρο υστερια τον πρωτο καιρο που το αποχωριζεσαι, πως δεν παθαινεις πανικο οταν αρρωσταινει...αν σε καποιο απο τα παραπανω εχεις "ευαισθησια" (!!) τοτε θα σου πεσει πιο δυσκολο...βεβαια εγω στη θεση σου εννοειται πως θα εβρισκα παιδικο και μαζι με αυτον και την ΨΥΧΙΚΗ μου ηρεμια;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονων εστειλες τη μικρη σου αν επιτρέπεται! Συγνωμη αν χαλάω το θεμα! Μηπως 2.5 ειναι πολυ μικρός, τοσο θα ναι τοτε. Επισης τωρα κόβω τα αλεσμένα σιγα σιγα! Μηπως πριν παει πρεπει να κόψω κ πάνα;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονων εστειλες τη μικρη σου αν επιτρέπεται! Συγνωμη αν χαλάω το θεμα! Μηπως 2.5 ειναι πολυ μικρός, τοσο θα ναι τοτε. Επισης τωρα κόβω τα αλεσμένα σιγα σιγα! Μηπως πριν παει πρεπει να κόψω κ πάνα;

 

Εγω την εστειλα 2 χρ ακριβως. Τα αλεσμενα δε νομιζω ν ααποτελουν προβλημα αν και λογικα μεχρι τοτε θα τα εχεις κοψει. Η πανα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν πειραζει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2.5 την πήγα παιδικό, όχι για τη γιαγιά, αλλά γιατί έδειχνε να χρειάζεται νέα ερεθίσματα, έπληττε φανερά στο σπίτι.

Θεωρώ πάντως ότι το πλήρες ωράριο του παιδικού είναι πάρα πολύ για αυτή την ηλικία. Εγώ την άφηνα μέχρι τη μια την πρώτη χρονιά και μέχρι τις δυο τις υπόλοιπες. Νομίζω το να αφαιρέσεις τελείως τη γιαγιά και να προσπαθήσεις να καλύψει ο παιδικός το οχτάωρο είναι βάρβαρο για το παιδί.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2.5 την πήγα παιδικό, όχι για τη γιαγιά, αλλά γιατί έδειχνε να χρειάζεται νέα ερεθίσματα, έπληττε φανερά στο σπίτι.

Θεωρώ πάντως ότι το πλήρες ωράριο του παιδικού είναι πάρα πολύ για αυτή την ηλικία. Εγώ την άφηνα μέχρι τη μια την πρώτη χρονιά και μέχρι τις δυο τις υπόλοιπες. Νομίζω το να αφαιρέσεις τελείως τη γιαγιά και να προσπαθήσεις να καλύψει ο παιδικός το οχτάωρο είναι βάρβαρο για το παιδί.

 

Εγω παντως την εστειλα κατευθειαν 8ωρο και μονο βαρβαρο δεν το βρηκε! Πολλες φορες παιρνει μονη της την τσαντουλα της για να παμε σχολειο, πηγαινει παντα με το χαμογελο:)

ΑΝΝΑ στον παιδικο μπορουν να κοιμηθουν οσο θελουν τα παιδακια, δεν ειναι σχολειο, ουτε τα πιεζουν...ειναι πολυ χαλαρα τα πραγματα, τουλαχιστον ετσι το εχω αντιληφθει μεχρι τωρα.

Εγω παλι ετσι για να συνεχισω να σου πηγαινω κοντρα ΑΝΝΑ (!!!!:mrgreen:) δε θα απασχολουσα τη γιαγια καθολου, η παιρνω μια αποφαση γιατι μου την εσπασε η γιαγια η οχι...ολα τα αλλα πχ 3 ωρες ο παιδικος αλλες 2 η γιαγια τα βλεπω ως ημιμετρα

Link to comment
Share on other sites

Τι θελω να πωμε τα ημιμετρα:

Αν η γιαγια τον παρει το μεσημερι, παλι μεχρι να γυρισει η μαμα του θα κανει οτι θελει, θα το κανει μπανιο, θα το κοιμιζει κλπ κλπ...αρα τελικα θα επωμιστω και τα αρνητικα του παιδικου (αρρωστιες κλπ) αλλα και τα αρνητικα της γιαγιας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα μας δεχτούν ε; Η δεν εχει κριτήρια; Επισκέφτηκα ενα παιδικο σταθμό δημοσιο που μου φάνηκε πολυ καλος , ειναι δίπλα απο τα γραφειο μου και επισης οι γιαγιάδες ειναι και οι δυο δίπλα. Απο το σπιτι ειναι μακρια. Βεβαια σχολείο θα παει στο σπιτι μας γιατι δε συγκρίνεται το επίπεδο της μιας περιοχής με την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...