Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ????


Recommended Posts

Ανησυχώ πολύ :cry::cry: ...τίς τελευταιες μέρες έχω στο κάτω μέρος της κοιλιάς κατα την διάρκεια της ημέρας,πόνους αρκετά έντονους σαν να τεντώνει η κοιλιά,σαν να τσιτώνει από μέσα το δέρμα,έντονο πόνο,σαν να θέλω να παω τουαλέτα και είναι το έντερο αλλά δεν είναι...δεν ξέρω και εγω πρώτ φορά τα νιώθω όλα αυτα....που μετά από μισό λεπτό περνάει....μπορεί να είναι συσπασεις????από τώρααα??και είναι κακό αυτό??? :cry::cry::cry::cry::cry:

 

 

ξέρει καμία κοπέλλα να μου πει αν το είχε αυτό στο κλείσιμο του 5ου μήνα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mην φοβάσαι και εγώ καθόλη τη διάρκεια είχα διαφόρους είδους πονάκια, τραβήγματα κτλπ. Δεν είναι τίποτα μην φοβάσαι με το καιρό θα τα συνηθήσεις και θα δεις να τα έχεις και αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει να σκληραίνει η κοιλιά μου για μερικά λεπτά και να νιώθω κάτι σαν σφίξιμο....τρόμαξα αρκετά και πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά...

Μετακινούνται όλα τα όργανα γαι να κάνουν χώρο για το μωρό και ανοίγουν και τα κόκκαλα της λεκάνης...οπότε μην αγχώνεσαι..όλα καλά....

αλλά αν θέλεις να σιγουρευτείς και να μην έχεις την αγωνία πάρε ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου..αυτός θα ξέρει καλύτερα...

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά αυτό το πράγμα,ένα σφίξιμο στην κοιλιά κάτω,εντονος πόνος,σαν αυτόν μωρέ που σε πιάνει όταν έχει να πας(με το συμπάθειο) 3-4 μερες τουαλέτα,και κάνει συσπασεις το έντερο και σε πιάανει εενας πόνος απαπαα που λες παναγία μου ,και μετα περνάει.και κάτι σαν σφίξιμο..ακριβως....ρε γαμωτο μου γαμώτο.... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ'ότι κατάλαβα έχεις τρομάξει αρκετά..κάνε ένα τηλέφωνο στον γιατρό σου...εμείς μπορεί να σου λέμε ότι είναι φυσιολογικό αλλά αυτός είναι ο ειδικός...θα σου πει καλύτερα τι μπορεί να είναι...

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον παίρνω και είναι στο εξωτερικό για ένα σεμηνάριο.το κινιτό δεν έχει σήμα καθόλου έχω πάρει πολλές φορές...το ήξερα ότι θα ήταν αυτό το διάστημα..μου το είχε πει ο χριστιανός...τέλοσπάντον...όταν δεν θέλεις κάτι...τόοοτε έρχεται...σας εμπιστεύομαι γιατι σας βλέπω ήρεμες και τις 2 πάντος... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ntinti καλημέρα,

 

Επειδή αυτό πού περιγραφείς μοιάζει να είναι σύσπαση της μήτρας και από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό αλλά χωρίς πόνους και εσύ έχεις πόνου πάρε καλύτερα τον γιατρό σου τηλέφωνο.

Εγώ έχω κάθε μέρα συσπάσεις αλλά χωρίς πόνους.

Link to comment
Share on other sites

ntinti μου αυτο που νιωθεις ειναι μικροσυσπασεις της μητρας σου.Ειναι λογικο να τις εχεις αρκει να μην ειναι συχνες.Καλο ειναι να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις.Προσπαθησε να βρεις και τον γιατρο σου για να καθυσυχαστεις βεβαια.Παντως κοριτσια επειδη ενιωσα τις συσπασεις που ειναι για γεννα σας λεω οτι πονανε παρα πολυ.Βεβαια υπαρχουν και κοπελες που δεν τις καταλαβαινουν.Εγω παντως πονεσα παρα πολυ.Δεν εχουν καμια σχεση με τους προπαρασκευαστικους που νιωθετε τωρα.Εγω ποναγα και στη κοιλια και στη μεση ταυτοχρονα.Ειναι καπως σαν τους πονους της περιοδου αλλα πολυ πιο δυνατοι.φιλακια και με το καλο να γεννησετε....

rys17ypa0pfa6qnn.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ αισθάνομαι σαν να τσιτώνει η κοιλιά πολύ,αρχίζω σιγά σιγά να μαζεύομαι στην γωνία του καναπέ επειδή ο πονος γίνεται αρκετα ενοχλητικός,και μετα απο αυτο περνάει.

 

Αααα να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδια....

 

στο μεταξύ υπάρχουν στιγμες που νιώθω το κάτω μέρος της κοιλιάς μου να αδιααααζει και να ανεβαινει ένα βάρος προς τα πάνω και μετά σταματάει όλο αυτο,και επίσης νιώθω σε άλλες φάσεις πάλι(να όπως τώρα) κατι "γκλουπ γκλουπ" που μόνο τον ήχο δεν ακούς αλλά η αίσθηση είναι αυτη.Χαμηλά πάλι.Τι είναι αυτα?είναι φυσιολογικά?? :roll::roll:

 

 

πωπωπ πολές απορίες έχω η άτιμη....! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Braxton Hicks... προπαρασκευαστικές συσπάσεις.

Φυσιολογικό... αν δεν ξεπερνάνε τις 10-15 τη μέρα. (Αν και είχα πολλές περισσότερες).

Ρίξτε καμιά ματιά στο internet ή σε βιβλία... και ρωτήστε το γιατρό σας. Θα σας καθησυχάσει και θα σας εξηγήσει. Επιπλέον θα σας ενημερώσει για το πότε μπορείτε να ανησυχείτε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συσπασεις ειναι κοριτσι μου τπτ αλλο , στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχανα αρχησει απο τον 5ο μηνα ενω στη 2η τις ειχα σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη και πολλες τη μερα . Αρκετα ενοχλητικο αλλα να μη φοβασαι . Βεβαια αμα μετρας πανω απο 5-6 την ωρα και με περιοδικοτητα να παρεις αμεσα το γιατρο σου αλλα απο τι μπορω να καταλαβω δεν ειναι ετσι , αρα μην ανυσηχεις .

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου που με βλέπει μου λέει συνέχεια...εσύ παιδί μου μωρό θα κάνεις και λειτουργεις χειτότερα από μία γυναικα που δεν είναι εγκυος!

Στο δρόμο περπατάς πολύ γρήγορα(βέβαια η αλήθεια είναι ότι μετα κουράζομαι άμέσως και το νιώθω), σπίτι σκουπιζεις,βάζεις πλυντήρια..και να πω ότι δεν με βοηθάει ο καημένος! :cool: με βοηθάει και με το παραπάνω αλλά εγώ είμαι σνα άτομο κινητική και νευρική και δεν κάθομαι ήσυχη!Χτες λοιπόν φοβήθηκα και έκατσα στα αυγά μου δεν εκανα τίποτε δεν συκωσα τίποτε έκατσα ήσυχη ήσυχη...δεν με πόνεσε η κοιλίτσα :) δηλαδή είχα κάτι πόνους αλλά 2-3 μέσα στην μέρα και αυτό σε ποοοολύ πιό ελαφρια μορφή...μάλλον πρέπε να παλουκώνομαι λίγο παραπάνω...ή τελοσπάντον να κινούμαι πιό χαλαρά...ειναι ευαίσθητη περίοδος ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ntinti κάτσε στα αβγά σου και μην κάνεις ταρζανιές!

θα έχεις τη δυνατότητα να τρέχεις όσο θες μόλις γεννηθεί το μπεμπέ σου (και με το παραπάνω θα έλεγα!) :wink::D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα και εγω αυτο θα σε συμβουλευα , να ηρεμησεις λιγακι , γιατι εγω στη 2η εγκυμοσυνη το ειχα ξεφτελισει εντελως , συνεχεια δουλειες ,καθε μερα σχεδον καθαριοτητες κτλ κτλ μεχρι και την τραπεζαρια σηκωνα , εντα3ει το γιο μου δεν γινοτανε να το αποφυγω και δεν ηθελα μωρο παιδι ητανε με ειχε αναγκη αλλα ολα τα αλλα μπορουσα να τα αποφυγω και να ξεκουραζομαι ποιο πολυ .Βεβαια με ειχε φαει και η αυπνια γιατι ειχε αλλαξει το προγραμμα του μικρου τοτε και ξυπνουσε κατι 2-3 τη νυχτα και εμενε ως το πρωι ξυπνιος.Βολτες καθε μερα εξω μιας και καλοκαιρι και ο μικρος τοτε ειχε αρχησει να περπαταει και την ηθελε τη βολτα του . Για αυτο οπως ειπα ειχα πολλες συσπασεις και σε ολη την εγκυμοσυνη ,βεβαια ημουνα τυχερη που δεν επαθα αποκοληση στο 1ο τριμηνο που κυνδινεψα και που η μπεμπα κρατουσε γερα σε ολη την εγκυμοσυνη , δηλαδη παρολο που ειχα διαστολη 2 την προκαλεσαμε για να βγει κιολας .να ναι καλα το κοριτσακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα!αποκόοοληση???θα σαλτάρω έτσι και μου συμβεί(...κούφια η ώρα)κάτι τέτοιο...και όχι τίποτε αλλο...να φταίει το ξερό μου το κεφάλι!

Λοιπόν οι ταρζανιές τέρμα! :evil: είναι και το πρώτο μας παιδάκι και ο οργανισμός υποθέτω πως σίγουρα με μία γέννα στην πλάτη,αντιδρα διαφορετικά και είναι πιό ανθεκτικός από όταν είναι ακόμα παρθένος σε μία εγκυμοσύνη και μία γέννα..

 

εντομεταξύ χτες και σήμερα η ζουζουνίτσα μου είναι πολύ κινητική :)

όλο κλωτσάει, πότε εχω την αίσθηση του "γκλουπ",και πότε το νιώθω να κλωτσάει πιό επιφανειακά και πότε σβουρίζεται μέσα(σαν να νιώθω ρε παιδιά μία εσωτερική κίνηση ,ενα στρυφογύρισμα.αυτό το συναισθημα σας είναι γνώστο?η δεν ξέρω τι περιγράφω? :shock::shock::D:D )

 

τα νιώθατε και εσεις αυτα στο τέλος του 5ου μήνα? :)

Link to comment
Share on other sites

Οι δουλειές στο σπίτι δεν κάνουν καθόλου καλό. Κι εγώ λίγο να πιεστώ κι έχω πονάκια. Δεν αξίζει τον κόπο. Ούτως ή άλλως μόλις γεννήσεις θα τρέχεις τόσο πολύ με το παιδί και τις δουλειές ταυτόχρονα που φτάνουν και περισσεύουν για όλη την εγκυμοσύνη. Γι' αυτό κορίτσια ξεκούραση και ξάπλα όσο περισσότερη μπορείτε!

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα!αποκόοοληση???θα σαλτάρω έτσι και μου συμβεί(...κούφια η ώρα)κάτι τέτοιο...και όχι τίποτε αλλο...να φταίει το ξερό μου το κεφάλι!

Λοιπόν οι ταρζανιές τέρμα! :evil: είναι και το πρώτο μας παιδάκι και ο οργανισμός υποθέτω πως σίγουρα με μία γέννα στην πλάτη,αντιδρα διαφορετικά και είναι πιό ανθεκτικός από όταν είναι ακόμα παρθένος σε μία εγκυμοσύνη και μία γέννα..

 

εντομεταξύ χτες και σήμερα η ζουζουνίτσα μου είναι πολύ κινητική :)

όλο κλωτσάει, πότε εχω την αίσθηση του "γκλουπ",και πότε το νιώθω να κλωτσάει πιό επιφανειακά και πότε σβουρίζεται μέσα(σαν να νιώθω ρε παιδιά μία εσωτερική κίνηση ,ενα στρυφογύρισμα.αυτό το συναισθημα σας είναι γνώστο?η δεν ξέρω τι περιγράφω? :shock::shock::D:D )

 

τα νιώθατε και εσεις αυτα στο τέλος του 5ου μήνα? :)

 

Μια χαρά τα λες, κοίτα να τα εφαρμόσεις κιόλας! Απλά κάθε φορά που θα σκέφτεσαι πως πρέπει να κάνεις μια δουλειά, θα σκέφτεσαι τη μπέμπα και θα κάθεσαι στ΄αυγά σου! Εγώ τι να πω δηλαδή που είμαι σε καραντίνα απ΄την αρχή;

Χαίρομαι που η μικρή άρχισε να κόβει βόλτες! Σε λίγο θα τη νιώθεις και στο χέρι σου όταν αγγίζεις την κοιλιά σου την ώρα που κλωτσάει!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα

Αυτα ειναι καθαρα σησπασεις που νιωθεις!!!!!

Κατσε στα αυγα σου μεχρι να βρεις τον γιατρο σου και οτι σου πει αυτος αυτο θα κανεις!!!!!!

Α και κατι ακομη:δεν εισαι στο τελος του 5ου μηνα εισαι στην αρχη (εντελως πληροφοριακα)

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Οι δουλειές στο σπίτι δεν κάνουν καθόλου καλό. Κι εγώ λίγο να πιεστώ κι έχω πονάκια. Δεν αξίζει τον κόπο. Ούτως ή άλλως μόλις γεννήσεις θα τρέχεις τόσο πολύ με το παιδί και τις δουλειές ταυτόχρονα που φτάνουν και περισσεύουν για όλη την εγκυμοσύνη. Γι' αυτό κορίτσια ξεκούραση και ξάπλα όσο περισσότερη μπορείτε!

 

ΣΥΜΦΩΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΧΘΕΣ, ΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΔΟΥΛΙΕΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ. Ε, ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΜΠΑΡΑΛΙΑΣΤΕΙ! ΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΑΝΙΩΣΑ! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ! ΠΡΟΕΧΟΥΝ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίρνω μαγνήσιο...απλά εβαλα τον κώλο μου στην καρέκλα και σταμάτησα να συμπεριφέρομαι σαν να κάνω αγωνα δρόμου!!

σταμάτησαν και οι έντονες ενοχλήσεις :)

θα το αναφέρω στον γιατρό μου φυσικά αλλά νιωθω πολύ καλυτερα από τότε που σταάτησα να συκώνω βαριά πράγματα και να κινουμαι γρήγορα σαν να μην τρέχει τιποτε! :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνεις πάντος το θέμα θέλει πολύ προσοχή ειδικά σε όσες ειμαστε για πρώτη φορά εγκυμονούσες και όλα μας φαίνονται καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

ntinti μου έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Βέβαια έχω σταματήσει τις πολλές δουλειές λόγω μιας παλαιότερης μικρής αποκόλλησης. :(

Ο γιατρός μού έχει δώσει μαγνήσιο -1 χάπι την ημέρα-, αλλά αν έχω έντονη δυσφορία μπορεί να πάρω και 2-3 :):)

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...