Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

και να φορολογείται επίσης όπως στην Ολλανδία.θα γινόμασταν πλούσια χώρα!επίσης στην Ολλανδία οι χρήστες είναι πολύ λιγότεροι από τοτε που αποποινικοποιήθηκε.δυστυχως το ανθρώπινο είδος δελεάζεται περισσότερο απο το "απαγορευμένο"

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Αφού διάβασα με μεγάλη προσοχή τα σχόλια σας θα ήθελα να απαντήσω και εγώ με την σειρά μου μιας και είμαι χρήστης ινδικής κάνναβης αρκετό καιρό. Πρώτον εκνευρίζομαι πάρα πολύ όταν κάποιοι άνθρωποι είναι αρνητικοί με την νομιποιήση χωρίς να έχουν ιδέα τι είναι η φούντα. Κύριοι και κυρίες έχετε καμια ιδέα ( απευθύνομαι σε μη χρήστες κάνναβης ) τι προσφέρει η φούντα στον απλό άνθρωπο; Γνωρίζει κανείς σας ότι μεθυσμένος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ενώ μαστουρωμένος μπορείς; Μην τα βάζουμε όλα στην ίδια κατηγορία. Τα ναρκωτικά σε ναρκώνουν. Κοκα, Πρεζα , Χαπια , Αλκοολ και παρα πολλά ακόμα ναρκωτικα ΟΛΑ βασικά είναι θανατηφόρα. Πέθανε ποτέ κανείς απο υπερβολική δόση φούντας? Μπα δεν νομίζω τάκη, το πολύ πολύ να ξεράθηκε μετά στο κρεβάτι του και να κοιμόταν για ώρες. Γιατί θέλω εγώ την νονιμοποιήση? Γιατί να δίνω τα λεφτά μου κάπου ( τα οποία είναι δικά μου ) χωρίς να ξέρω απόλυτα τι αγοράζω? Γιατί να μην έχω την ελευθερία να κάνω χρήση χωρίς να αγχώνομαι. Δηλαδή κάτσε δολοφόνος είμαι η μήπως λήστεψα κανέναν; Γιατί ο αλκοολικός και μη να μπορεί να πηγαίνει στο περίπτερο να αγοράζει την Αμστελ η την χαινικεν του? Αυτός δεν είναι επικύνδινος; Πόσα ατυχήματα γίνονται το χρόνο εξαιτίας υπερκατανάλωσης αλκοόλ; Ολοι εσείς που είστε εναντίον της νονιμοποίησης έχετε αράξει πότε με ανθρώπου που κάνουν χρήση κάνναβης? Φαντάζομαι καποιοι ναι καποιοι όχι. Εγώ σαν άνθρωπος όταν κάνω χρήση απλά χαλαρώνω γελάω ίσως λίγο παραπάνω και ναι έχω λιγούρες για γλυκά μετά. Η φούντα είναι κάτι σαν το τσιγάρο. Μετά απο ένα καλό σεξ η μετά απο ενα πλούσιο γεύμα γουστάρεις να κάνεις ενα τσιγάρο να ελαφρύνεις.

Η διαφορά με την κάνναβη έιναι ότι όλα στα κάνει πιο ωραία. Και το σεξ και οι φακές της μαμάς μοιάζουν με μπριζόλες. Που θέλω να καταλήξω; Είμαι εγκληματίας επειδή γουστάρω που και που να κάνω χρήση; Ενοχλώ κανέναν; Εσείς γιατί με ενοχλείτε? Η μάλλον γιατί κρίνετε τους ανθρώπους επειδή κάνουν χρήση? Άλλο χρήση άλλο κατάχρηση. Τα ναρκωτικά σε σκοτώνουν η ΜΠΑΦΟΣ ΟΧΙ. Οποτε για μενα ΔΕΝ Ειναι ναρκωτικο. Ναρκωτικό είναι η πρέζα , η κόκά , τα χάπια , το αλκοόλ και τέλος το τσιγάρο.

 

Βεβαίως και νομιμοποίηση! Δεν ενοχλήσαμε ποτέ κανέναν.

 

Και τέλος η φούντα δεν κάνει κακό ούτε καλό. Δεν σημαίνει ότι ειναι για όλους ομως ετσι; Εντάξει το καταλάβαμε? ΔΩΣΤΕ ΦΟΥΝΤΑ ΣΤΟ ΛΑΟ

 

Αν και δεν ήμουν χρήστρια ποτέ(εχω δοκιμάσει αρκετα και παλιααα) θα συμφωνήσω εν μέρη.εμένα προσωπικά δεν μ'ενοχλεί αν θέλει οποιοσδήποτε να κάνει προσωπική χρήση φούντας αρκεί να μην είναι δικός μου άνθρωπος.

Μπορεί κανεις να μην πέθανε κάνοντας υπερβολική χρήση φούντας όμως όλοι ξέρουμε πως η υπερβολική χρήση "καιει" τον εγκέφαλο(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΌΝΟ Η ΦΟΎΝΤΑ).Οτι και να λέμε δεν γίνεται να λέμε αθώα τη φούντα ή οποιοδήποτε ναρκωτικό γιατί στην τελική και με την κόκα μπορείς να οδηγήσεις.τελείως άτοπο το παράδειγμα με την οδήγηση.Και βέβαια όλα τα ναρκωτικα είναι ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ και είναι όλα μια κτηγορια.άλλα κάνουν μεγαλύτερο κακό και άλλα λιγότερο.πάντα κακό(εξαιρείται η φαρμακευτική τους χρήση)Είναι σαν τον καρκίνο.Η έχεις και κινδυνευεις να φύγεις ή έχεις και ΠΑΙΖΕΙ να τον ξεπεράσεις.πάντα θα είναι ενας καρκινος.

Το μηνυμα που θα έπρεπε να δίνουν οι χρήστες Δεν ειναι "δώστε φουντα στο λαό".Είναι σα να γράφει έξω από το πακέτο των τσιγάρων "ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΚΑ".Κουλό θα έλεγα.επισης εξωτερικά μια τσιγαριά φούντα μοιάζει πολύ με τσιγάρο,αλλά σε καμία περίπτωση δε μοιάζει με αυτό που ρουφάς και το πως σε κάνει να νιωθεις.

Μαγκιά είναι στις ωραίες μας στιγμές να είμαστε νηφάλιοι και να μπορούμε να τις ζούμε με τις πραγματικές μας αισθήσεις,χωρίς βοηθήματα,χωρίς εξαρτήσεις.Τι να το κάνω το βοήθημα αν αγαπώ τον εαυτό μου και τις στιγμές μου νηφάλια?????????

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης. ειλικρινα, αδυνατώ να καταλάβω το λόγο που το αλκοόλ είναι νόμιμο ενώ το χασίσι όχι.

Η κατάχρηση σε όλα τα πράγματα ακόμη και στο σεξ, κάνει κακό. αυτό το παίρνουμε ως δεδομένο. η απλή χρήση δε νομίζω ότι έχει καποια μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες "αμαρτωλές" μας συνήθειες (τσιγάρο, ποτάκια, καφεδάκια κτλ.)

Επίσης έχω να προσθέσω: Κάνει πολύ καλό στους πόνους περιόδου, στη σκλήρυνση κατά πλάκας και... στον καρκίνο!!!http://www.planetnews.gr/k%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%BF/

υγ: Η προγιαγιά μου και ο προπάππος μου πάλευαν όλη μέρα με τα χώματα της θεσσαλίας. όταν γυρνούσαν το βράδυ κατάκοποι στο σπίτι τους, για να χαλαρώσουν, έκοβαν λίγο χασίσι από το δέντρο στην αυλή.Η γιαγιά το μασούσε και ο παππούς το κάπνιζε στην πίπα..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Από ανθρώπους που εργάζονται σε κέντρα απεξάρτησης... έχω εισπράξει διαφορετική εικόνα... Δε θα ήμουν τόσο "cool" στο θέμα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει αυτό το θέμα, μέχρι που το επανέφερε η Alcyon, και ομολογώ με εξέπληξαν τα ποσοστά. Εμένα δε θα μου άρεζε η ιδέα τα παιδιά μου να μπορούν να προμηθεύονται μαριχουάνα με τέτοια ευκολία έστω και στα 18 τους, κατ αρχην γιατί δε θεωρώ ότι κάποιος επειδή έκλεισε τα 18 έγινε αυτόματα ώριμος για να διαχειριστεί εξαρτησιογόνες ουσίες γενικότερα. Τώρα αν κάποιος θέλει ντε και καλά να βρει, φυσικά θα βρει όπως και να χει, αλλά πως να το κάνουμε άλλο είναι να σου προσφέρεται με τόση ευκολία.

 

Τώρα γι αυτούς που θεωρούν καλό να μας παρουσιάσουν τα "οφέλη" της μαριχουάνας, δε θα επεκταθώ στις αρνητικές της συνέπειες, είναι πασίγνωστες. Το μόνο που θα πω, είναι κοιτάξτε έναν χρόνιο χρήστη(κάνουν μπαμ από χιλιόμετρο άλλωστε), τόσο την εξωτερική του εικόνα, όσο και την πνευματική του κατάσταση.Η εικόνα μιλάει από μόνη της.. Και πριν διαφημίσετε εξαρτησιογόνες ουσίες, σκεφτείται ότι μπορεί εσείς να καταφέρατε να κάνετε ελεγχόμενη χρήση, όμως να είστε σίγουροι πως πολλοί απ αυτούς που σας ακούνε δεν είναι σε θέση να το ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ υπέρ είμαι. Παρότι δεν έχω κάνει χρήση ποτέ για ιδεολογικούς λόγους, έτσι για ιδεολογικου΄ς λόγους είμαι και υπέρ.. Το απαγορευμένο ανεβάζει αδρεναλίνη, κάνει τα πράγματα πιο συνωμοτικά πιο επικίνδυνα και η εφηβεία το θέλει αυτό. Θα πέσουν κι οι τιμές. Τα χρήματα της καταστολής ας επενδυθούν στην πρόληψη.

 

Ποτέ δεν πίστεψα ότι η απαγόρευση λύνει το πρόβλημα.

Α και μην έχετε αυταπάτες ότι τα παιδιά μας θα περιμένουν τα 18 για να πειραματιστούν με τέτοια (και άλλα) πράγματα. Το ζήτημα είναι να είναι θωρακισμένα ώστε να μην το βρουν σαν αποκούμπι. Πώς; Μη με ρωτάτε το ψάχνω....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είτε χρήση, είτε κατάχρηση... η ανάγκη να αντληθεί ευχαρίστηση από μια τέτοια ουσία... είναι θέμα. Είναι αμφιλεγόμενο ζήτημα στους ειδικούς, άρα σίγουρα η σύγχυση είναι μεγαλύτερη και στους μη ειδικούς.

 

Τελευταία διάβαζα με ενδιαφέρον πως τα μεγαλύτερα ποσοστά κατάχρησης εμφανίζονται στους πληθυσμούς που θεωρείται "κοινωνικά αποδεκτό"... Άρα... τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Όσο για τις πιθανές φαρμακευτικές χρήσεις: Τα φάρμακα χρειάζονται συνταγογράφηση. Δεν είναι ελεύθερα για να τα αγοράζει ο καθένας κατά βούληση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

miriki συμφωνώ απόλυτα.. Και τώρα τα παιδιά μπορούν να τα βρουν εξίσου έυκολα... Έχουν ένα φίλο που έχει ένα φίλο.... και που στα χέρια τους θα φτάσει κάτι που δεν ξέρω και με τι άλλο 10 φορές χειρότερο θα είναι ποτισμένο, και επίσης ο γνωριμίες που θα κάνουν ψάχνοντας να το βρουν πιθανότατα δε θα είναι και οι καλυτερες και αυτό είναι το πιο επικίνδυνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι να είναι θωρακισμένα ώστε να μην το βρουν σαν αποκούμπι.

Σ αυτό συμφωνώ απόλυτα και μακάρι να καταφέρουμε να δημιουργήσουμε ανθρώπους που δε θα χρειάζονται καμιά ουσία για να νιώσουν ευτυχισμένοι.

 

Αλλά δε θα συμφωνήσω πως όλους τους εφήβους τους ελκύει το παράνομο. Και ακριβώς οι γνωριμίες που θα πρέπει να κάνουν για να το προμηθευτούν, μια και δεν είναι συνήθως οι πιο ελκυστικοί και "υγιείς" άνθρωποι, ίσως αποτελέσουν αποτρεπτικό παράγοντα τελικά. Όχι δεν είναι εξίσου εύκολο το να το πάρεις από το περίπτερο και το να ψάξεις το γνωστό του γνωστού, που αν τον δεις μπορεί να είναι και για λύπηση ο άνθρωπος..

 

Μιλάμε σαν να έχουμε αποδεχτεί ότι τα παιδιά μας θα κάνουν χρήση ούτως ή άλλως, και προσπαθούμε να μειώσουμε τους κινδύνους με την αποποινικοποίηση(να μην κάνουν "κακές" παρέες, να βρουν "καλή" ποιότητα κτλ). Αδυνατώ να το δω έτσι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν στη δική μου γενιά ήταν τόσο εύκολο να βρεις, τώρα είναι ακόμη πιο εύκολο και ακόμη πιο νωρίς. Μέχρι εγώ που δεν έκανα χρήση και δεν ψαχνόμουν και ήξερα πού να απευθυνθώ.Δεν πάει ο νους σου πόσο διαδεδομένο είναι. Το μόνο που χρειάζεται είναι να παρατηρήσεις λίγο πιο προσεκτικά τις κινήσεις των ανθρώπων και εντοπίζεται αμέσως.

 

Άμα καταφέρουμε να θέλουν να φροντίζουν το σώμα τους και να είναι ανεξάρτητα και να μην εχουν ανάγκη κανέναν και τίποτα μπορεί και να κερδίσουμε το στοίχημα. Πφφφ. Πολύ άγχος. Και ναι εν τέλει το θεωρώ πολύ πιθανό να δοκιμάσει και να πειραματιστεί. Όχι δε θα το ενθαρρύνω, αλλά αυτό που νοιάζει περισσότερο είναι το συμπέρασμα που θα βγάλει και η στάση που θα τηρήσει τελικά. Για μένα δεν είναι θέμα ηθικής ή ποινής. Είναι καθαρά θέμα αυτοεικόνας και αυτοσεβασμού.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι εγώ που δεν έκανα χρήση και δεν ψαχνόμουν και ήξερα πού να απευθυνθώ.

 

Μωρέ κι εγώ ήξερα που να απευθυνθώ, αλλά ακόμη κι αν θα μ ενδιέφερε να δοκιμάσω, μόνο που τον είδα τον άνθρωπο δε θα αγόραζα τίποτα απ αυτόν..

 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι το έχω άγχος, γιατί ξέρω πόσο διαδεδομένο είναι και γιατι κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα μείνουν στον πειραματισμό και δε θα προχωρήσουν παραπέρα. Ο Θεός να φυλάει..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν τα παιδιά μου φτάσουν να ζητήσουν να "πειραματιστούν" αναζητώντας -τι άραγε;; .... ..... ....... .... - ειλικρινά θα αισθανθώ πολύ πολύ ΠΟΛΥ μεγάλη αποτυχία στο γονεϊκό μου ρόλο. Αν αντί το μυαλό τους να κινείται δημιουργικά και θετικά, αναζητά οποιοδήποτε υποκατάστατο συγκίνησης και αισθητηριακής υπερδιέγερσης... σημαίνει πως κάτι δεν έχουμε στήσει καλά.

 

Δε λέω πως αν κάποιος δοκιμάσει και πειραματιστεί, πως θα γίνει αυτόματα και ναρκομανής ή θα πέσει στα σκληρά. Αλλά όταν το μυαλό κινείται έτσι, τότε σίγουρα ως γονιός θα πρέπει να αναζητήσω ΤΙ πήγε στραβά. Δε θα κοιτάξω να απενοχοποιήσω την όποια ευθύνη μου, με το να υποτιμήσω την πράξη ως "αποδεκτή". Ακόμα κι αν θεωρείται νόμιμη, την αποτυχία πάλι θα την αισθανθώ. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι παράνομη ή όχι η πράξη, αλλά με τους λόγους που οδηγούν κάποιον σε τέτοια πράξη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι κατ ουσίαν δε διαφωνώ (αν και κρατώ μια επιφύλαξη για τη μενταλιτέ της εφηβείας και τη σημασία που δίνουν στην... αντίδραση/ αντίσταση) θα σε στεναχωρήσω, γιατί δε νομίζω να σου το ζητήσει κανείς. Μάλλον απλά κάποια στιγμή θα το πάρεις χαμπάρι (κι εσύ κι εγώ και όλοι μας)... ή ακόμη καλύτερα δε θα το πάρεις χαμπάρι γιατί θα συμβεί μια φορά και λήξις...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρξει κάτι τέτοιο ως γεγονός, το θεωρώ αποτυχία του γονεϊκού ρόλου. Αν κάποιος δηλαδή έκανε παλαιότερα έστω και περιστασιακή χρήση, νομίζω πως ένα μεγάλο μέρος των ευθυνών είναι στους γονείς του. Αν κάποιο παιδί στο μέλλον αναζητήσει μια τέτοια ουσία, επίσης είναι στην ίδια κατηγορία. Είτε το μάθει ο γονιός, είτε όχι... η αποτυχία είναι εκεί και υφίσταται. (Αν μου συμβεί, φυσικά και θα το θεωρήσω ως αποτυχία ανεξάρτητα από το αν θα το μάθω). Αλλά, δεν είναι όλοι οι γονείς ίδιοι, ούτε όλα τα παιδιά. Όπως η απιστία σε έναν σύζυγο είναι συνηθισμένη, αυτό δε συνεπάγεται πως όλοι οι σύζυγοι είναι άπιστοι. Ομοίως, και για τη χρήση: δε σημαίνει πως όλα τα παιδιά θα δοκιμάσουν. Υπάρχουν και παιδιά που έχουν αρκετές αντιστάσεις και δεν είναι είδος προς εξαφάνιση.

Κανείς δε μπορεί να προβλέψει το μέλλον, αλλά οι γενικεύσεις είναι ατυχείς, ειδικά αν προέρχονται από γενίκευση υποκειμενικής και προσωπικής εμπειρίας (ο φίλος, ο κολλητός, ο γνωστός του γνωστού κτλ). Αλήθεια, δίπλα στα παιδιά που έκαναν χρήση υπάρχουν και παιδιά που δεν μπήκαν στην περιέργεια και δεν έκαναν χρήση. Γιατί γενικεύονται οι πρώτες περιπτώσεις και όχι οι δεύτερες; ...

 

Εύχομαι λοιπόν, το καλύτερο για το μέλλον και δε συμφωνώ με την αποποινικοποίηση του θέματος. Όσο μεγαλύτερη "ανοχή" δείχνει η κοινωνία σε κάποιο θέμα, τόσο πιο πιθανό είναι να υπάρχουν καταχρήσεις.

 

 

Προτιμώ λοιπόν να κρατήσω τις υποδείξεις των ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί με το θέμα επαγγελματικά και να συμμεριστώ τις ανησυχίες τους και τις συστάσεις τους. Επίσης προτιμώ να αποδεχθώ της ενδείξεις της σχετικής βιβλιογραφίας και να κρατήσω στο νου τι μπορεί να συμβεί σε περίπτωση κατάχρησης. Την ένδειξη πως παιδιά που είχαν γονείς -έστω και περιστασιακούς χρήστες- έχουν αυξημένες πιθανότητες να κάνουν κι αυτά χρήση, κυρίως γιατί το θέμα αντιμετωπίζεται με σχετική ανοχή. Και κυρίως να μην παραβλέψω τις αιτίες που οδηγούν σε αυτή την "περιέργεια" και τις ψυχολογικές επιπτώσεις από αυτόν τον "πειραματισμό" (βολική ορολογία, για να αποποιηθούμε ευθύνες ως γονείς). Γιατί δεν ισχύει το μία ίσον καμία. Επειδή δεν είναι όλος ο κόσμος αγγελικά πλασμένος, οι νόμοι υπάρχουν για να οριοθετούν. Μια ουσία με τόσες παρενέργειες και η οποία έχει συγκεκριμένο τρόπο δράσης στον εγκέφαλο, δε βρίσκω το λόγο να βρεθεί στην ανοχή της πολιτείας.

 

Δεν είναι σκληρό ναρκωτικό αλλά η ψυχολογία που οδηγεί σε αυτό, είναι ισχυρή ένδειξη για πλήθος άλλων πραγμάτων... Δεν είναι παιχνιδάκι...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανείς δε μπορεί να προβλέψει το μέλλον, αλλά οι γενικεύσεις είναι ατυχείς, ειδικά αν προέρχονται από γενίκευση υποκειμενικής και προσωπικής εμπειρίας (ο φίλος, ο κολλητός, ο γνωστός του γνωστού κτλ). Αλήθεια, δίπλα στα παιδιά που έκαναν χρήση υπάρχουν και παιδιά που δεν μπήκαν στην περιέργεια και δεν έκαναν χρήση. Γιατί γενικεύονται οι πρώτες περιπτώσεις και όχι οι δεύτερες; ...

Για αυτά που έγραψα εγώ τα λες αυτα; Γιατί δεν εννούσα κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όχι για σένα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επίσης κακή και λάθος είναι η γενικευση όλων των ουσιών και η στοίβαξή τους σε ένα καζάνι...

όπως και οι στερεοτυπίες του τύπου όποιος πίνει είναι εξαρτημένος, τελειωμένος, δεν έχει άλλο ενδιαφέρον στη ζωή του... κτλ.

υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα ντοκιμαντέρ στο youtube σχετικά με την τοξικότητα των διαφόρων ουσιών που χαρακτηρίζονται ως ναρκωτικά, αλλά και των άλλων που δε θεωρούνται ναρκωτικά και κυκλοφορούν ελευθερα και απενοχοποιημένα ανάμεσά μας.

εν κατακλείδι, η δική μου γνώμη είναι πώς η κατάχρηση , γενικά, όλων των απολάυσεων μας κάνει κακό... στο σώμα και στην ψυχή.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...