Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανησυχία για αυτισμο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Θεωρω οτι το παιδακι σου ειναι πολυ μικρο και δεν καταλαβαινω πως μπαινεις απο τωρα σε τετοιες σκεψεις και φοβιες.2 μηνων υποθετω πριν λιγο καιρο αρχισε να γελαει.εννοεις οταν της κανετε καποιο αστειο και γελαει δε σας κοιταει? Που κοιταει? Οταν της μιλατε σας κοιταει...εχει επαφη?

 

Παντως μη το κανεις αυτο ουτε στον εαυτο σου ουτε στο μωρακι...2 μηνων μωρακι κοιτα να το χαρεις και μη ψαχνεσαι για βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχουν σημαδια αυτισμου σε τοσο μικρες ηλικιες.ο παιδιατρος τι λεει? Πιστευω πως ολα ειναι στο μυαλο σου.Μαθε να σκεφτεσαι θετικα και να μην πας σωνει και ντε να βρεις προβλημα στο μωρακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα και πρωιμα σημαδια να υπαρχουν δε νομιζω οτι μπορεις να τα εντοπισεις σε ενα βρεφος 2 μηνων.Αλλο ειναι να περιεγραφες κατι αντιστοιχο για ενα μωρακι 6 μηνων και αλλο για ενα βρεφακι 2 μηνων.Ο παιδιατρος τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι μας έχουν τρελάνει πια με αυτό το πράγμα μας φοβίζουν τόσο πολύ που στο τέλος και εμείς ψαχνόμαστε μπας και είμαστε στο φάσμα!!!

 

Λοιπόν είναι παρα πολύ νωρίς μην άγχωνεσαι, το μόνο που θα έλεγα δες αν ακολουθεί το χέρι σου την τηλεόραση η κάποιο παιχνιδι. Αν όχι μπορεί απλά να μην έχει αναπτυχθεί η όραση πολύ καλά (αναπτύσσεται μια χαρά μετά από μερικούς μήνες :-) )

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κουνάω το πρόσωπο μου μπροστά τους και 6 στις δέκα ακολουθεί!τωρα τι να πω!ευχομαι ολα να ειναι ολα στην σφαίρα της φαντασίας μου

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το βαφτιστηρι μου ειναι τωρα 3 μηνων και δεν ακολουθεί παντα το δάκτυλο μου , ουτε γελάει παντα! Ειναι μικρουλη νομιζω και κακώς αγχωνεσαι! Εχετε κάποιο ιστορικό και σε τρομάζει; Εγω οταν αποφάσισα να το συΖητησω με τη παιδίατρο για μια ψύχωση που ειχα παθει με τη μηνιγγίτιδα μου πε: να σου πω άλλες 5 ασθένειες τρομακτικές; Να σε αποτελειωσω; Ετσι θα ζεις; Οκ δεν ηρεμήσα αλλα το σκεφτομαι οτι δε γινεται ετσι

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το βαφτιστηρι μου ειναι τωρα 3 μηνων και δεν ακολουθεί παντα το δάκτυλο μου , ουτε γελάει παντα! Ειναι μικρουλη νομιζω και κακώς αγχωνεσαι! Εχετε κάποιο ιστορικό και σε τρομάζει; Εγω οταν αποφάσισα να το συΖητησω με τη παιδίατρο για μια ψύχωση που ειχα παθει με τη μηνιγγίτιδα μου πε: να σου πω άλλες 5 ασθένειες τρομακτικές; Να σε αποτελειωσω; Ετσι θα ζεις; Οκ δεν ηρεμήσα αλλα το σκεφτομαι οτι δε γινεται ετσι

 

Δεν χρειάζεται να το ακολουθεί πάντα αλλά πρέπει να ακολουθεί κάτι (πιο ενδιαφέρον από το δάκτυλο όπως το πρόσωπο της μαμάς ) τις περισσότερες φορές αλλιώς καλό είναι να μιλήσει με γιατρό! Ξέρω δυο γνωστούς μου που είχαν αυτό που περιέγραψα (όλα καλά στο τέλος όμως)

 

Αίσχος αυτό που σου είπε ο γιατρός σου και εγώ αγχώθηκα έτσι όπως το είπε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο απαράδεκτη γενικα ως παιδιατρος, απο θεμα συμπεριφοράς, στη δουλειά της ειναι καλη, αλλα απο το προηγούμενο που εκανε χειρομαντεια στο γιο μου και ηθελα να τρέξω ειναι καλύτερη σαφως

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο απαράδεκτη γενικα ως παιδιατρος, απο θεμα συμπεριφοράς, στη δουλειά της ειναι καλη, αλλα απο το προηγούμενο που εκανε χειρομαντεια στο γιο μου και ηθελα να τρέξω ειναι καλύτερη σαφως

 

Ωχ με έχει φάει η περιέργεια... Αν θες μας λες τι έπαιξε!

Link to comment
Share on other sites

Για τον προηγούμενο ; Μας έστειλε ενας συνεργάτης απο το γραφειο! Και στη προσπάθεια του να μη χάσει τους πελατες. Καθότι έπαιρνε 70? την επίσκεψη. Άνοιξε τη παλάμη του μπεμπη και μου δείξε τη γραμμή της ζωής , της πορείας του κ ενα σωρό άδειες! Το χειρότερο ειναι οτι , και κακώς το λεω, μου λεει: κατσε να δω αν θα εχει αυτισμό. Ε εκει έγινα έξαλλη και του πα μη τυχόν μου δείξει και αρχίσω να ψαχνω ολα τα παιδάκια. Επισης να μη το ξανακάνει, γιατι παει στο καλο και ο μπεμπης ηταν οκ; Αν κανω δεύτερο η της αδελφής μου; Θα ψαχνω τις γραμμές; Ε και μονο που δε μας ειπε το καφε μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον προηγούμενο ; Μας έστειλε ενας συνεργάτης απο το γραφειο! Και στη προσπάθεια του να μη χάσει τους πελατες. Καθότι έπαιρνε 70? την επίσκεψη. Άνοιξε τη παλάμη του μπεμπη και μου δείξε τη γραμμή της ζωής , της πορείας του κ ενα σωρό άδειες! Το χειρότερο ειναι οτι , και κακώς το λεω, μου λεει: κατσε να δω αν θα εχει αυτισμό. Ε εκει έγινα έξαλλη και του πα μη τυχόν μου δείξει και αρχίσω να ψαχνω ολα τα παιδάκια. Επισης να μη το ξανακάνει, γιατι παει στο καλο και ο μπεμπης ηταν οκ; Αν κανω δεύτερο η της αδελφής μου; Θα ψαχνω τις γραμμές; Ε και μονο που δε μας ειπε το καφε μετα.

 

Πες μου οτι μας κανεις; πλακα...παντως ο γιατρος σιγουρα πλακα σου εκανε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!εχω ενα μωρακι 2 μηνών και οταν γελάει Τίς περισσότερες φορες δεν μας κοιτάει!λετε να ειναι πρώιμο σημάδι αυτισμού;

 

Κοριτσι μου προς Θεου! Μην αγχωνεσαι! 2 μηνων παλι καλα που σας γελαει και ανταποκρινεται θα ελεγα!!! Μια χαρα ειναι το παιδακι.

 

Για τον προηγούμενο ; Μας έστειλε ενας συνεργάτης απο το γραφειο! Και στη προσπάθεια του να μη χάσει τους πελατες. Καθότι έπαιρνε 70? την επίσκεψη. Άνοιξε τη παλάμη του μπεμπη και μου δείξε τη γραμμή της ζωής , της πορείας του κ ενα σωρό άδειες! Το χειρότερο ειναι οτι , και κακώς το λεω, μου λεει: κατσε να δω αν θα εχει αυτισμό. Ε εκει έγινα έξαλλη και του πα μη τυχόν μου δείξει και αρχίσω να ψαχνω ολα τα παιδάκια. Επισης να μη το ξανακάνει, γιατι παει στο καλο και ο μπεμπης ηταν οκ; Αν κανω δεύτερο η της αδελφής μου; Θα ψαχνω τις γραμμές; Ε και μονο που δε μας ειπε το καφε μετα.

 

Δεν ξερω τι να κανω... να κλαψω ή να γελασω? :shock:

Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΗ!!!! Θα την εβριζα επι τοπου! Γιατρος-γιαλαντζη! Απαπαπα!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρίξτε μια ματιά στο Ανιχνευτικό Εργαλείο για τις Διαταραχές του Φάσματος του Αυτισμού από την Α΄ Παιδιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών.

 

http://www.firstpediatrics-uoa.gr/wp-content/uploads/2012/03/%CE%9C-CHAT-%CE%97ellenic.pdf

 

Αφορά βρέφη 16 ως 30 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες.αγαπητη εχω στο ευρητερο οικογενειακο περιβαλλον δυο περιπτωσεις αυτισμου δυστυχως.και στις δυο περιπτωσεις ο αυτισμος διεγνωσθη λιγο πριν την συμπληρωση των 4 ΕΤΩΝ.δεν ειμαι ειδικη ουτε παιδιατρος,ουτε αναπτυξιολογος αλλα απο οσα ξερω,απο οσα ψαχνω και απο οσα εχω δει δεν υπαρχει περιπτωση ενα μωρακι δυο μηνων να διεγνωσθει με αυτισμο..μην βαζεις καν τετοιες σκεψεις στο μυαλο σου απολαυσε τη μητροτητα!ουτε με πρωιμα σημαδια ουτε τιποτα τετοιο...μη σκεφτεσαι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, για και από εμένα!

 

Έχω κι εγώ μία μικρή 20 μηνών τώρα πια, η οποία δεν περπατάει ακόμα, ούτε μιλάει. Όταν την κρατάμε από τα χεράκια, περπατάει, κάνει πλάγια βήματα, όχι όμως φανατικά. Αν την αφήσουμε, χάνει την ισορροπία της και πέφτει.

 

Επίσης, δε μιλάει παρά μόνο κάνει κάποιους ήχους ζώων (πώς κάνει το άλογο, η πάπια, η αγελάδα, το φίδι), λέει μαμά, μπαμπά, άντε... αλλά όταν κλαίει συνήθως. Παλιά για κάποιον καιρό έλεγε και γκιαγκιά.Τα υπόλοιπα μπαμπαλίσματά της περιέχουν ήχους όπως κα, γκα, πα, τα, ντου. Καταλαβαίνει πολλές έννοιες και βασικές εντολές.

 

Με τους οικείους της (μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού, θείο) είναι επικοινωνιακή και συναισθηματική, κάνει αστεία (τύπου κάνω αταξία και γελάω), παίζει τύπου κυνηγητό και κρυφτό, προσπαθεί να μιμηθεί κινήσεις των χεριών και του στόματος (αλλά δυσκολεύεται), της αρέσει να της κάνουν αστεία, ΟΜΩΣ με τους αγνώστους δεν τα πάει καλά, εκτός και αν κάποιος της κάνει κλικ. Συνήθως, της χρειάζεται χρόνος προσαρμογής για να μπορέσει να αφεθεί και να είναι ο εαυτός της.

 

Ανησυχώ πολύ. Μέχρι τώρα, σκεφτόμουν ότι απλώς πρόκειται για μία ανωριμότητα, τώρα έχω αγχωθεί μήπως πρόκειται για αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...