Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει εμπειρία από κύστη κόκκυγος. Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά από αυτό στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και στην λοχεία. Μου έχουν πει για εγχείρηση αλλά φοβάμαι πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελα βρε, μη φοβασαι, ειναι γελοια εγχειρηση, εχω κανω κι εγω. Να πας να κανεις γιατι οσο το αφηνεις χειροτερα θα γινεται. Θα κοιμηθεις 20 λεπτα, θα το καθαρισουν και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε, μη φοβασαι, ειναι γελοια εγχειρηση, εχω κανω κι εγω. Να πας να κανεις γιατι οσο το αφηνεις χειροτερα θα γινεται. Θα κοιμηθεις 20 λεπτα, θα το καθαρισουν και τελος...

 

Kαι μετά???? Την έκανες ανοιχτή ή κλειστή?

Link to comment
Share on other sites

Με ραμματα. Μου τα αφαιρεσε μια εβδομαδα μετα (πονεσε λιγο) Τωρα μπορει να βαζουν τιποτα απορροφησιμα, πανε και 12 χρονια που το εκανα. Παντως στο λεω, δεν ειναι τιποτα. Εγω δεν θυμαμαι να πονουσα. Πιο πολυ πονουσα πριν το κανω. Ασε η φαγουρα... Μετα την εγχειρηση, μονο ανακουφιση θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που απάντησες. Εχω τραβήξει πολύ πόνο με αυτή την βλακεία. Μου στέρησε μέχρι και την χαρά να ταϊζω την μπέμπα μου, αφου μου εμφανίστηκε 1 μέρα πριν γεννήσω και δεν μπορούσα να κάτσω για 10 ημέρες. Εκτός του οτι μετά τις 10 ημερες μου έκαναν διάνοιξη με αλλαγές τραυματος για 1 μήνα, εκτός του ότι μου κόπηκε το γάλα και αλλα πολλά.... Τώρα κάποιοι λένε να κάνω εγχείρηση και κάποιοι ότι μπορεί και να μην ξαναεμφανιστεί. Είμαι μπερδεμένη και αγχωμένη μηπως ξαναεμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φένια και εγώ έχω κάνει όταν ήμουν ακόμα στο σχολείο... Δεν μου ξαναεμφανίστηκε ποτέ... Νομίζω πως αν ο γιατρός το καθαρίσει καλά δεν θα έχεις πρόβλημα. Η επέμβαση δεν είναι τίποτα, θα είσαι πολύ καλύτερα μετά.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω εκανα πριν καμια δεκαρια χρονια με laser, και εκτοτε κανενα προβλημα. κρατησε καμια ωριτσα, μετα σηκωθηκα πηγα σπιτακι μου και το απογευμα για παγωτο στο Αλσος Βείκου!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να το αντιμετωπισεις συντηρητικα?δηλ να καθεσαι σε κουλουρα

(σαμπρελα )η οτιδηποτε ειναι στρογγυλο με τρυπα στην μεση για να αποσυμφορηθει η περιοχη απο το βαρος..αναλγητικα ισως ...

ο γιατρος σου τι λεει?

παντως επειδη ο συζυγος την εκανε την επεμβαση και ως αντρας ειναι υπερβολικος κοντεψε να με τρελλανει...ελεγε οτι πονουσε αρκετα...

τωρα διαβαζω οτι δεν ειναι και τοσο φοβερο...αντρες παιδι μου λιγοψυχοι!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μετα σηκωθηκα πηγα σπιτακι μου και το απογευμα για παγωτο στο Αλσος Βείκου!

 

Αχ ωραία που τα λες... Δεν ποναγες καλέ???!!!!

Μάλλον είσαι πιο τολμηρή από εμένα γιατί εγω....

 

Πάντως σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Μου δώσατε λίγο κουράγιο. Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση και να την κάνω την εγχειρηση ε? Ξέρετε κανέναν καλό χειρούργο να μου στείλετε pm?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fenia εγω εκανα πριν τεσσερα χρονια. τοπικη αναισθησια, με ραμματα, τα οποια εκοψα σε μια εβδομαδα. δεν ειναι τιποτα, εγχειρηση ρουτινας, και δε με εχει ξαναενοχλησει εκτοτε. μια αποφαση ειναι! :)

Link to comment
Share on other sites

μετα σηκωθηκα πηγα σπιτακι μου και το απογευμα για παγωτο στο Αλσος Βείκου!

 

Αχ ωραία που τα λες... Δεν ποναγες καλέ???!!!!

Μάλλον είσαι πιο τολμηρή από εμένα γιατί εγω....

 

Πάντως σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Μου δώσατε λίγο κουράγιο. Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση και να την κάνω την εγχειρηση ε? Ξέρετε κανέναν καλό χειρούργο να μου στείλετε pm?

 

δεν ειναι θεμα τολμης καλη μου. απλα με το laser δεν εχεις ραμματα, πονο και ακινησια! καποιες αλλαγες μονο στις γαζουλες και αυτο ειναι ολο. μολις τελειωσε η επεμβαση μπηκα στο αυτοκινητο, πηγα σπιτι και το απογευμα βολτα. κοστιζει βεβαια περισσοτερο απο την συμβατικη επεμβαση αλλα ουτε πονος, ουτε χειρουργια ουτε τιποτα. θα ψαξω να βρω τηλ. να σου στειλω pm.

Link to comment
Share on other sites

Fenia, αυτή την επέμβαση την έκανα και εγώ όταν ήμουν στο στρατό. Είχα ήδη 2-3 χρόνια που με ταλαιπωρούσε και στο στρατό λόγω των δραστηριοτήτων έγινε πιο έντονο και με ενοχλούσε αρκετά.

 

Στην αρχή έκανα διάνηξη όταν ήμουν στην Αθήνα στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο. Δεν ξέρω τι σκεφτόντουσαν τότε αλλά μου την έκαναν χωρίς νάρκωση - καθόλου, ούτε τοπική! Ο πόνος ήταν φοβερός. Μου έκοψαν την πληγή και την καθάριζαν χωρίς νάρκωση τα ζώα.

 

Τέλος πάντων, καθάρισε κάπως αλλά τους επομενους μήνες άρχισε να με ενοχλεί πάλι. Τότε ήμουν με μετάθεση στον Έβρο και έκανα την εγχείρηση στο Διδυμότειχο. Όταν μου έκαναν εισαγωγή μία μέρα πριν την επέμβαση στο θάλαμό μου ήταν 3 φαντάροι που είχαν κάνει την ίδια επέμβαση και βογγούσαν από τους πόνους. Τρόμαξα.

 

Τέλος πάντων, τελικά την έκανα, δεν κατάλαβα καθόλου πόνο, από την πρώτη μέρα μπορούσα και καθόμουν και ανάρωσα σχετικά γρήγορα.

 

Εμένα έχουν ράψει το μισό. Ήταν μεγάλη η κύστη.

 

Πάντως κάντο. Με τη νάρκωση και τα παυσίπονα μετά δε θα καταλάβεις τίποτα. Και σκέψου ότι μετά δε θα έχεις καν τη σκέψη της. Θα είσαι απαλλαγμένη από όλο αυτό μια και καλή.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι είναι καλύτερα να μείνει ανοιχτή η πληγή μετα την εγχείρηση. Μπορεί να καθυστερεί περισσότερο να κλείσει αλλα βγαίνουν όλες οι βρωμιές. Εκανε ο αδελφός μου πριν 2 χρόνια και είναι μια χαρα. Λίγο τις πρώτες μέρες ζορίστηκε δεν μπορούσε να καθήσε κανονικά κλπ αλλα δεν τον ξαναενόχλησε.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ Η ΤΡΙΧΟΦΩΛΕΑΚΟ

ΣΥΡΙΓΓΙΟ

 

Τί είναι η κύστη κόκκυγος και ποιά τα αίτιά της;

 

Πρόκειται για ένα μόρφωμα που εμφανίζεται στην ιεροκοκκυγική χώρα (στην ουρά). Παρουσιάζεται οξέως με τη μορφή αποστήματος ή χρονίως με τη μορφή συριγγίου. Παρατηρείται συνήθως σε νεαρούς ενήλικες ηλικίας 20-30 ετών, πιο συχνά σε δασύτριχους, παχύσαρκους άνδρες.

Διακρίνεται:

1. σε συγγενή κύστη, η οποία είναι σπανιότερη και εμφανίζεται αμέσως μετά τον τοκετό

2. και στην επίκτητη κύστη, η οποία είναι η συχνότερη και οφείλεται σε είσοδο νεκρωμένων ή ελεύθερων τριχών μέσα στο δέρμα της περιοχής του κόκκυγα.

 

Ποιά είναι τα συμπτώματά της;

 

Στην οξεία μορφή της (απόστημα) εκδηλώνεται με οίδημα (πρήξιμο) στην περιοχή του κόκκυγα, ερυθρότητα, πόνο που εμποδίζει τον ασθενή να καθήσει και μερικές φορές με πυρετό. Στη χρόνια μορφή (συρίγγιο) παρατηρούνται ήπια ενοχλήματα με συνεχή ή υποτροπιάζουσα αποβολή ορώδους ή πυώδους υγρού από τον πόρο του συριγγίου, που συχνά λερώνει το εσώρουχο.

 

Πώς τίθεται η διάγνωση και ποιά είναι η θεραπευτική αντιμετώπισή της;

 

Η διάγνωση βασίζεται στην κλινική εξέταση του ασθενούς, με την οποία αναγνωρίζεται στο δέρμα της περιοχής του κόκκυγα η ύπαρξη της κύστης ή του συριγγίου.

Τόσο στην οξεία όσο και στη χρόνια μορφή απαιτείται χειρουργική αφαίρεση της κύστης ή του συριγγίου με τους πόρους του, αφήνοντας το τραύμα να επουλωθεί χωρίς να τοποθετηθούν ράμματα κατά δεύτερο σκοπό. Μετά το χειρουργείο συνιστάται συστηματική και σχολαστική υγιεινή της περιοχής.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε χειρουργείο και το βασικότερο που μπορώ να σου πώ είναι να μην φοβάσαι κάθόλου!!!Είναι ότι πιο εύκολο!! Αρκεί βέβαια να πέσεις σε καλό γιατρό.Λοιπόν.....εμφανίζεται στην περιοχή του κόκκυγος (ουράς). Συνήθως δημιουργείται από είσοδο τριχών κάτω από το δέρμα, γύρω από τις οποίες ο οργανισμός δημιουργεί μια κύστη με σκοπό να τις απομονώσει (τριχοφωλεακή κύστη).

Η διαδικασία αυτή μπορεί να κρατάει χρόνια χωρίς έντονα συμπτώματα. Αν ψάξει κανείς προσεκτικά μπορεί να δει μια μικρή τρυπούλα στο δέρμα της μέσης γραμμής του σώματος και σπανιότερα λίγο πλάγια.

Μπορεί να είναι τελείως στεγνή ή πιέζοντας να βγάλει μια σταγόνα ορώδες υγρό, πύον ή αίμα. Αυτό είναι ένα συρίγγιο. Αν κανείς έχει τύχη, μπορεί να δει και τρίχα καρφωμένη μέσα στο συρίγγιο.

Η κύστη κόκκυγος μπορεί να υπάρχει και εκ γενετής, να μην περιέχει τρίχες και να κρύβεται για χρόνια μέχρι να κάνει φλεγμονή και να εμφανισθεί. Έχει δύο μορφές: την οξεία (με απόστημα) και τη χρόνια ( με συρίγγιο). Η ύπαρξη συριγγίου αποτρέπει το σχηματισμό αποστήματος, γιατί υπάρχει συνεχής παροχέτευση (άδειασμα) των υγρών. Το φράξιμο του συριγγίου μπορεί να οδηγήσει σε απόστημα.

Όταν εκδηλώνεται με απόστημα του κόκκυγος (πρήξιμο, ερυθρότητα, πόνο, πυρετό) τότε απαιτεί άμεση χειρουργική διάνοιξη. Αν χειρουργικά αφαιρεθεί και η κύστη μαζί με το πύον, τότε η κύστη κόκκυγος οριστικά θεραπεύεται. Αν απλώς γίνει μια τομή και ανοιχθεί το απόστημα, ή ανοίξει από μόνο του, τότε θεραπεύεται η φλεγμονή αλλά παραμένουν ένα ή περισσότερα συρίγγια που επικοινωνούν κάτω από το δέρμα με την κύστη, πυορροώντας κατά καιρούς. Τότε απαιτείται νέα επέμβαση για οριστική θεραπεία.

Μετά την επέμβαση η τρύπα που απομένει δεν ράβεται, αλλά αφήνεται να επουλωθεί σιγά-σιγά με τακτικές αλλαγές.Θα χρειασθεί τόσο περισσότερο χρόνο, όσο μεγαλύτερη είναι, κατά μέσο όρο 1-1.5 μήνα.

Κάποιοι γιατροί την ράβουν,αλλα να σου πώ την αλήθεια,αυτό δεν ειναι και ότι καλύτερο!!θα σου κάνουν γενική νάρκωση.Μην δεχτείς τίποτε άλλο!!!!

Θα σε ενοχλεί για αρκετό καιρό.Μην σου λέω ψέμματα.Δεν θα μπορείς να κάθεσαι εύκολα.Μην την κάνεις καλοκαίρι γιατί θα σε ενοχλεί η ζέστη και ο ιδρώτας.Αυτά.....ότι άλλο θές να μάθεις ρώτησε με αν και νομίζω τα περισσότερα στα ειπα.Περαστικά σου και γρήγορα να ηρεμήσεις από αυτό.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μπορειτε να μας δώσετε πληροφορίες και για τα λιπώματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :P

 

Προκειται για καλοηθη μορφωματα του δερματος τα οποια δημιουργηθηκαν απο υπερβολικη συναθροιση κυτταρων λιπους στην περιοχη που ειναι το λιπωμα. Πρεπει να αφαιρουνται οταν λαμβανουν μεγαλες διαστασεις και οταν προκαλουν συμπτωματα (πονο,μουδιασμα,κλπ). Δεν μετατρεπονται σχεδον ποτε σε κακοηθη μορφωματα. Η διαγνωση ομως αυτη, δηλαδη το λιπωμα ειναι εφικτη και εγκυρη μονο μετα την αφαιρεση του μορφωματος και την εξεταση της βιοψιας του. Θελω να πω πως συχνα λεμε αρκετα μορφωματα του δερματος λιπωματα ενω πραγματικα δεν ξερουμε τι ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει υπέρυχος και εγχρωμο doppler και λεει οτι ειναι υποηχογενής οζος σε επιπολή θέση και σαφως αφοριζόμενος. Απο το doppler δεν διαπιστώνεται αγγείωση.Θα μπορουσε αυτό το μορφωμα να είναι και κύστη?

Επίσης εχει διάμετρο 9mm.

Σέυχαριστώ για την άμεση απάντηση :P

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει υπέρυχος και εγχρωμο doppler και λεει οτι ειναι υποηχογενής οζος σε επιπολή θέση και σαφως αφοριζόμενος. Απο το doppler δεν διαπιστώνεται αγγείωση.Θα μπορουσε αυτό το μορφωμα να είναι και κύστη?

Επίσης εχει διάμετρο 9mm.

Σέυχαριστώ για την άμεση απάντηση :P

 

θα μπορουσε να ειναι κυστη με σμηγμα, λιπωμα, μικρο αποστημα. Ηδη το εχετε ελεγξει επισταμενα. Ομως μονο η αφαιρεση του επι υγιων οριων και η ιστολογικη εξεταση του θα σας προσφερει την διαγνωση και την προγνωση του μορφωματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι γιατι με εχουν μπερδεψει λιγο οι γιατροί.

Δηλαδή αν παρουσιαστεί σε καποιον αποστημα κύστης κόκκυγα και κάνει διάνοιξη και παροχέτευση, είναι κανόνας οτι πρεπει καποια στιγμή να κάνει και την εγχείρηση? Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναεμφανιστεί?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι γιατι με εχουν μπερδεψει λιγο οι γιατροί.

Δηλαδή αν παρουσιαστεί σε καποιον αποστημα κύστης κόκκυγα και κάνει διάνοιξη και παροχέτευση, είναι κανόνας οτι πρεπει καποια στιγμή να κάνει και την εγχείρηση? Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναεμφανιστεί?

 

Η κυστη κοκκυγος οπως λεει και το ονομα της ειναι μια κυστη που περιεχει αχρηστα προιοντα απο τον οργανισμο μας. Εχει λοιπον σαφες τοιχωμα. Οταν η κυστη αυτη μολυνθει με μικροβια μετατρεπεται σε αποστημα, δηλαδη η κυστη γεμιζει με πυον και αλλες ακαθαρσιες. Οταν καποιος ανοιξει και παροχετευσει το αποστημα διωχνει το περιεχομενο του. Το τοιχωμα ομως παραμενει και σε καποιο χρονικο διαστημα η κυστη ξαναγεμιζει, φτιαχνει καθως μεγαλωνει συριγγια και η ιστορια επαναλαμβανεται. Γιαυτο η μονη θεραπεια της κυστης κοκκυγος ειναι η χειρουργικη αφαιρεση της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κάποιοι γιατροί την ράβουν,αλλα να σου πώ την αλήθεια,αυτό δεν ειναι και ότι καλύτερο!!θα σου κάνουν γενική νάρκωση.Μην δεχτείς τίποτε άλλο!!!!

Θα σε ενοχλεί για αρκετό καιρό.Μην σου λέω ψέμματα.Δεν θα μπορείς να κάθεσαι εύκολα.Μην την κάνεις καλοκαίρι γιατί θα σε ενοχλεί η ζέστη και ο ιδρώτας.Αυτά.....ότι άλλο θές να μάθεις ρώτησε με αν και νομίζω τα περισσότερα στα ειπα.Περαστικά σου και γρήγορα να ηρεμήσεις από αυτό.

 

Αν κατάλαβα συνιστάς ολική νάρκωση μόνο στην περίπτωση που την ράβουν? Ή έτσι και αλλοιώς?

Πείτε μου τίποτα λεπτομέρειες, γιατί μάλλον ετοιμάζομαι γιά επέμβαση!

Προ 4μήνου έκανα επέμβαση αιμορροείδων, και αναρωτιέμαι, υπάρχει καμία σχέση με την κύστη κόκκυγα ή το συρίγγιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κάθε απάντηση!

 

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...